Blog

  • OPPO Find X10 Pro Max — specyfikacja, cena w Europie i Polsce, premiera 2026

    OPPO Find X10 Pro Max — specyfikacja, cena w Europie i Polsce, premiera 2026

    OPPO Find X10 Pro Max jest oficjalnie w Europie i w Polsce od 21 października 2026. W sklepie OPPO kosztuje 6999 zł, a w Niemczech i Francji 1799 € — w obu przypadkach za jedyną europejską wersję 12/512 GB. To pierwszy smartfon z trzema aparatami 200 MP: głównym, ultraszerokim i peryskopowym teleobiektywem.

    W Chinach telefon zadebiutował 22 września 2026 i kosztuje tam od 6799 juanów. Europejska wersja różni się od chińskiej w jednym ważnym miejscu: ma baterię 7150 mAh zamiast 8000 mAh.

    Aktualizacja 21.10.2026: pierwsza wersja tego artykułu powstała przed chińską premierą i opierała się częściowo na przeciekach. Po globalnej premierze zastąpiliśmy je oficjalnymi danymi OPPO. Co się nie sprawdziło, zebraliśmy niżej w sekcji „Po premierze: co się zmieniło względem przecieków”.

    Teaser aparatu Hasselblad w serii OPPO Find X10

    Ten plakat OPPO pokazało jeszcze przed premierą i dobrze streszcza całą serię. Find X10 dostał dwa aparaty 200 MP, a Find X10 Pro Max — jako pierwszy telefon na rynku — trzy aparaty 200 MP. Moduł powstał wspólnie z Hasselbladem, a za kolory i światło odpowiadają druga generacja obiektywu koloru Danxia i silnik obrazu LUMO.

    Kiedy premiera OPPO Find X10 Pro Max?

    Seria miała dwie premiery:

    • Chiny: 22 września 2026, godz. 19:00 czasu chińskiego. Tę datę podało samo OPPO w reklamie na Weibo i potwierdziła ją konferencja. Sprzedaż w Chinach ruszyła 24 września.
    • Europa i Polska: 21 października 2026. Tego dnia sklepy OPPO w Polsce, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii zaczęły sprzedawać Find X10 i Find X10 Pro Max.

    We wrześniu w zachodnich serwisach krążyła też data 17 września. Dotyczyła ona osobnej konferencji systemu ColorOS 17, a nie premiery telefonu.

    Ile kosztuje OPPO Find X10 Pro Max? Ceny w Polsce, Europie i Chinach

    W Europie Pro Max występuje tylko w jednej konfiguracji: 12 GB RAM i 512 GB pamięci. Wersje z 16 GB RAM i 1 TB są dostępne wyłącznie w Chinach.

    Rynek Find X10 Pro Max Find X10
    Polska (sklep OPPO) 6999 zł (12/512 GB) 5499 zł (12/256 GB), 6399 zł (12/512 GB)
    Niemcy, Francja (sklep OPPO) 1799 € (12/512 GB) 1499 € (12/512 GB); wersja 256 GB ok. 1300 €
    Wielka Brytania (sklep OPPO) £1499 (12/512 GB) od ok. £1100
    Chiny od 6799 ¥ (12/256 GB), 7499 ¥ (12/512), 7999 ¥ (16/512), 8999 ¥ (16 GB/1 TB) —

    Ceny podajemy według sklepów OPPO z dnia premiery (21.10.2026), bez promocji startowych. Do Pro Max OPPO sprzedaje osobno Hasselblad Teleconverter Kit — w Polsce za 1499 zł.

    Ciekawostka cenowa dotyczy starszego Ultry. W euro Find X10 Pro Max jest o 100 € droższy od Find X9 Ultra, ale w polskim cenniku OPPO jest odwrotnie: Pro Max kosztuje 6999 zł, a X9 Ultra 7399 zł. Który z nich lepiej pasuje do Twojego sposobu fotografowania, rozpisaliśmy w porównaniu OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra.

    Po premierze: co się zmieniło względem przecieków

    Część przedpremierowych informacji się sprawdziła, ale kilka ważnych parametrów wygląda inaczej. Zestawienie poniżej porównuje to, co pisaliśmy we wrześniu, z oficjalną specyfikacją.

    Przed premierą (przecieki, wrzesień 2026) Oficjalnie (październik 2026)
    Pamięć LPDDR6 i UFS 5.0 LPDDR5X i UFS 4.1
    Ekran 6,78–6,82″ w rozdzielczości 2K 6,78″, 2772 × 1272 (1,5K), 450 ppi
    Bateria 8000 mAh w obu modelach 8000 mAh tylko w Chinach, w Europie 7150 mAh (dotyczy też Find X10)
    Cztery kolory: biel, pomarańcz, błękit, tytan Pro Max: trzy kolory w Chinach (bez błękitu), dwa w Europie — Luna White i Titanium Grey
    Cena ok. 7499 ¥ lub 8200 HKD od 6799 ¥ w Chinach, 1799 € w Europie, 6999 zł w Polsce
    Odporność IP68/IP69 potwierdzona: IP66, IP68 i IP69
    Ładowanie 80 W i 50 W bezprzewodowo potwierdzone
    Przysłony f/1.5, f/2.2, f/2.1 i stabilizacja CIPA 7.5 przysłony potwierdzone; CIPA 7.5 dotyczy teleobiektywu
    Premiera 22 września, 19:00 potwierdzona

    Najbardziej odczuwalna zmiana dotyczy baterii. Chińskie materiały, w tym plakat z „lodowcową baterią”, mówiły o 8000 mAh, ale europejski Pro Max ma 7150 mAh pojemności typowej (6960 mAh znamionowej). To o 100 mAh więcej niż w Find X9 Ultra, ale mniej niż 7500 mAh w Find X9 Pro.

    Druga różnica to ekran. Zamiast 2K jest panel 1,5K, czyli rozdzielczość niższa niż w Find X9 Ultra (QHD+). W zamian ekran pokrywa 95% przestrzeni barw BT.2020 i ma ściemnianie PWM 3840 Hz.

    Trzy aparaty 200 MP — oficjalna specyfikacja

    OPPO potwierdziło układ znany z zapowiedzi: sensor 200 MP dostał każdy z trzech głównych aparatów. Zdjęcia w pełnej rozdzielczości 200 MP zrobisz przy ogniskowych 13, 24 i 70 mm, a domyślnie telefon zapisuje zdjęcia 26 MP, żeby pliki nie zajmowały zbyt dużo miejsca.

    Aparat Rozdzielczość Matryca Przysłona Ogniskowa Uwagi
    Główny 200 MP 1/1,3″, DeepPix f/1.5 24 mm OIS, HDR do 17 EV w wideo
    Ultraszeroki 200 MP 1/1,56″ f/2.2 13 mm, 124° autofokus, makro od 4 cm
    Teleobiektyw peryskopowy 3× 200 MP 1/1,56″ f/2.1 70 mm OIS, telemakro od 10 cm, bezstratny zoom 6× (140 mm)
    Aparat koloru True Color 3,2 MP — f/2.4 — 24 kanały spektralne
    Przedni 50 MP 1/2,75″ f/2.0 18 mm autofokus, wideo 4K

    OPPO nie podaje producentów matryc. Według recenzji Digital Camera World i HardwareZone główny aparat to nowy Samsung ISOCELL HPC, opracowany wspólnie z OPPO, a ultraszeroki i teleobiektyw korzystają z sensorów ISOCELL HP5.

    Moduł aparatu OPPO Find X10 Pro Max: trzy obiektywy 200 MP i czujnik koloru LUMO

    Najwięcej zyskuje wideo. Pro Max nagrywa 8K w 30 kl./s i 4K w 120 kl./s z Dolby Vision na wszystkich trzech tylnych aparatach. Do tego dochodzą tryb Open Gate (pełna matryca w proporcjach 4:3), nagrywanie w O-Log2 oraz poziomowanie horyzontu. Zakres dynamiki 17 EV, o którym OPPO mówiło przed premierą, działa w standardowym trybie wideo na głównym aparacie przy zbliżeniu 1×.

    Fotograficzna obróbka to LUMO True Image Engine z 18 stylami kolorystycznymi i funkcją LUMO Framing, która podpowiada kadr. W odróżnieniu od Find X9 Ultra model Pro Max nie ma fizycznego przycisku aparatu, a do dalszego zoomu służy osobno kupowany telekonwerter Hasselblad 3,28×. Ten z Find X9 Ultra do nowego modelu nie pasuje.

    Dla kupujących akcesoria ważny jest sam kształt wyspy aparatu. Prostokątny moduł z karbowaną ramką decyduje o wycięciu w etui, a ramkę łatwo porysować przy odkładaniu telefonu na tył, dlatego warto od początku używać etui z podwyższoną krawędzią wokół aparatu.

    Bateria: 8000 mAh w Chinach, 7150 mAh w Europie

    OPPO Find X10 — bateria 8000 mAh

    Ten przedpremierowy plakat OPPO dotyczy wersji chińskiej. Obie wersje mają ogniwo krzemowo-węglowe, dla którego OPPO zapowiadało pięcioletnią żywotność, ale w Europie Find X10 i Find X10 Pro Max dostały 7150 mAh zamiast 8000 mAh.

    Ładowanie potwierdziło się w całości: 80 W przewodowo (SUPERVOOC i UFCS) oraz 50 W bezprzewodowo (AIRVOOC). Z ładowarkami innych firm telefon ładuje się z mocą do 55 W przez PPS, a przez zwykłe USB Power Delivery tylko 13,5 W. Ładowarki nie ma w pudełku.

    W praktyce oznacza to, że przy zakupie nowej ładowarki warto szukać modelu z obsługą PPS (programowalnego napięcia) o mocy co najmniej 60 W. Wybierzesz ją spośród ładowarek sieciowych do smartfonów. Pro Max nie ma wbudowanych magnesów Qi2, więc z magnetycznymi ładowarkami indukcyjnymi zadziała dopiero w etui z pierścieniem magnetycznym.

    Specyfikacja OPPO Find X10 i Find X10 Pro Max (wersje europejskie)

    Parametr Find X10 Find X10 Pro Max
    Ekran 6,59″ OLED 1,5K, LTPO do 144 Hz 6,78″ OLED 2772 × 1272 (1,5K), 1–120 Hz, 144 Hz w grach
    Jasność HBM 2000 nitów HBM 2000 nitów (szczytowo do 3600 nitów wg materiałów prasowych)
    Procesor MediaTek Dimensity 9600M (3 nm) MediaTek Dimensity 9600 Pro (2 nm)
    Pamięć 12 GB + 256 lub 512 GB, LPDDR5X, UFS 4.1 12 GB + 512 GB, LPDDR5X, UFS 4.1
    Aparaty z tyłu dwa aparaty 200 MP (główny i peryskop), 50 MP ultraszeroki, aparat koloru 3,2 MP trzy aparaty 200 MP (13, 24 i 70 mm), aparat koloru 3,2 MP
    Przedni aparat 50 MP z AF 50 MP z AF
    Bateria (UE) 7150 mAh 7150 mAh (w Chinach 8000 mAh)
    Ładowanie 80 W, 50 W bezprzewodowo 80 W, 50 W bezprzewodowo
    System ColorOS 17 (Android 17) ColorOS 17 (Android 17)
    Odporność IP66, IP68, IP69 IP66, IP68, IP69
    Łączność Wi-Fi 7, Bluetooth 6.2, NFC, eSIM, podczerwień Wi-Fi 7, Bluetooth 6.2, NFC, eSIM, podczerwień
    Wymiary i waga 8,35 mm, ok. 216 g 161,32 × 76,57 × 8,40 mm, 226 g (biały) / 228 g (tytanowy)
    Kolory (UE) Glacier Blue, Mist Grey, Glow Coral Luna White, Titanium Grey

    Dane Find X10 Pro Max pochodzą ze specyfikacji na oppo.com/pl. Przy Find X10 korzystamy z materiałów premierowych OPPO i zestawień z dnia premiery.

    Jedna uwaga do odporności. W Unii Europejskiej na etykiecie widnieje tylko IP68, bo tak wymaga unijne rozporządzenie dotyczące etykiet smartfonów. OPPO deklaruje jednak komplet: IP66, IP68 i IP69.

    Kolory i dostępność OPPO Find X10 Pro Max

    OPPO Find X10 Pro Max w kolorach Luna White i Titanium Grey

    W Europie i w Polsce Pro Max jest dostępny w dwóch kolorach: Luna White (biały) i Titanium Grey (tytanowy). Biała wersja łączy srebrną wyspę aparatu z pomarańczowym pierścieniem Hasselblada. W Chinach jest jeszcze trzeci kolor, ciepła pomarańcz. Lodowy błękit z przedpremierowych reklam dostał tylko podstawowy Find X10.

    Find X10 w Europie występuje w trzech kolorach: Glacier Blue, Mist Grey i Glow Coral (w polskim sklepie: błękitny, szary i koralowy).

    Skład serii: bez Pro, a Find X10 E tylko w Chinach

    W tej generacji OPPO zrezygnowało z pośredniego modelu Pro, co pisaliśmy już przed premierą. Find X10 E, którego nazwa pojawiła się na chińskiej stronie rezerwacji, zadebiutował w Chinach razem z resztą serii, ale do Europy nie trafił.

    Strona rezerwacji serii OPPO Find X10 wraz z Enco X4 i Watch S2
    Model Chiny Europa i Polska
    Find X10 E premiera 22.09.2026 niedostępny
    Find X10 premiera 22.09.2026 od 21.10.2026
    Find X10 Pro brak w tej generacji brak w tej generacji
    Find X10 Pro Max premiera 22.09.2026 od 21.10.2026
    Find X10 Ultra brak oficjalnej zapowiedzi brak oficjalnej zapowiedzi

    Czy warto zmienić Find X9 na Find X10 Pro Max?

    Jeśli najważniejsze są dla Ciebie zdjęcia i wideo, skok jest wyraźny. Ultraszeroki aparat 200 MP, 8K i 4K 120 kl./s na wszystkich obiektywach oraz telemakro od 10 cm to realna różnica względem poprzedniej generacji.

    Jeśli używasz Find X9 lub Find X9 Pro głównie jako telefonu, a nie aparatu, powodów do pośpiechu jest mniej. Europejski Pro Max ma baterię mniejszą niż Find X9 Pro i ekran o niższej rozdzielczości niż Find X9 Ultra.

    Akcesoria do serii Find X9 nie pasują do nowych modeli, bo zmieniły się moduł aparatu i wymiary obudowy. Etui i szkła do nowej generacji zbieramy w kategoriach OPPO Find X10 i OPPO Find X10 Pro Max.

    Akcesoria do OPPO Find X10 Pro Max

    Przy telefonie za 7 tys. zł ochrona od pierwszego dnia to rozsądna inwestycja. Etui, szkła hartowane i folie dopasowane do wyspy aparatu znajdziesz w kategorii akcesoria do OPPO Find X10 Pro Max, a całą serię obejmuje kategoria OPPO Find X10 Series.

    [hs_products category=”2669″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Ochrona do OPPO Find X10 Pro Max”]

    Jeśli dużo podróżujesz, przyda się też powerbank od 20 000 mAh wzwyż — mniejszy nie naładuje do pełna baterii 7150 mAh. Akcesoria do pozostałych telefonów marki znajdziesz w kategorii OPPO.

    Podsumowanie

    OPPO Find X10 Pro Max spełnił najważniejszą obietnicę z zapowiedzi: to pierwszy telefon z trzema aparatami 200 MP i z wideo 8K oraz 4K 120 kl./s na każdym z nich. Do tego dostaje 2-nanometrowy Dimensity 9600 Pro, Wi-Fi 7 i ColorOS 17.

    Europejska wersja ma jednak dwa kompromisy względem przecieków: baterię 7150 mAh zamiast 8000 mAh i ekran 1,5K zamiast 2K. Za jedyną konfigurację 12/512 GB zapłacisz w Polsce 6999 zł, a w strefie euro 1799 €.

    FAQ — najczęściej zadawane pytania

    Kiedy była premiera OPPO Find X10 Pro Max w Polsce?

    21 października 2026, razem z globalną premierą serii. Tego dnia sprzedaż ruszyła w sklepie OPPO w Polsce i w innych krajach Europy. W Chinach telefon zadebiutował wcześniej, 22 września 2026.

    Ile kosztuje OPPO Find X10 Pro Max?

    W Polsce 6999 zł, w Niemczech i Francji 1799 €, a w Wielkiej Brytanii £1499 — wszędzie za jedyną europejską wersję 12/512 GB. W Chinach ceny zaczynają się od 6799 juanów za wersję 12/256 GB.

    Jaką baterię ma OPPO Find X10 Pro Max w Europie?

    7150 mAh pojemności typowej. Chińska wersja ma 8000 mAh. Telefon ładuje się z mocą 80 W przewodowo i 50 W bezprzewodowo, a ładowarki nie ma w zestawie.

    Czy Find X10 Pro Max naprawdę ma trzy aparaty 200 MP?

    Tak. Sensor 200 MP ma aparat główny (24 mm), ultraszeroki (13 mm) i peryskopowy teleobiektyw 3× (70 mm). To pierwszy taki zestaw w smartfonie.

    W jakich kolorach jest dostępny Find X10 Pro Max?

    W Europie i w Polsce w dwóch: Luna White (biały) i Titanium Grey (tytanowy). W Chinach dostępny jest także kolor pomarańczowy.

    Czy OPPO Find X10 E jest dostępny w Polsce?

    Nie. W Polsce i w Europie OPPO sprzedaje Find X10 i Find X10 Pro Max. Find X10 E zadebiutował tylko w Chinach.

    Czy etui z Find X9 będzie pasować do Find X10 Pro Max?

    Nie. Moduł aparatu i wymiary obudowy się zmieniły, więc potrzebne jest etui dedykowane nowej generacji.


    Źródła: OPPO — specyfikacja Find X10 Pro Max (PL), GSMArena — globalna premiera i ceny w Europie, IT之家 — chińska premiera i ceny, rootblog — ceny w Polsce

  • iPhone 18 Pro vs iPhone 17 Pro: co się zmieniło

    iPhone 18 Pro vs iPhone 17 Pro: co się zmieniło

    Największa różnica między iPhone’em 18 Pro a 17 Pro to aparat główny ze zmienną przysłoną, pierwszy taki mechanizm w historii iPhone’a. Poza tym doszedł czip A20 Pro z chłodzeniem parowym i dłuższa praca na baterii: do 34 godzin odtwarzania wideo zamiast 31 w siedemnastce.

    Obudowa nie zmieniła się wcale. Oba telefony mają identyczne wymiary, ten sam ekran, ten sam zakres zoomu i ten sam aparat przedni. To porównanie jest więc krótsze, niż mogłoby się wydawać, i sprowadza się do trzech obszarów: aparatu, wydajności i baterii.

    Poniżej pełna tabela parametrów, komentarz do każdej realnej zmiany, lista rzeczy, które zostały bez zmian, oraz odpowiedź na pytanie, czy przesiadka z siedemnastki ma sens.

    iPhone 18 Pro Max od tyłu i iPhone 18 Pro od przodu, oba w kolorze Burgund
    iPhone 18 Pro i 18 Pro Max w kolorze Burgund, który zastąpił Cosmic Orange z siedemnastki. Fot. Apple

    iPhone 18 Pro vs iPhone 17 Pro: tabela porównawcza

    Dane pochodzą z oficjalnych stron specyfikacji Apple i z tabeli porównawczej producenta.

    ParametriPhone 18 ProiPhone 17 ProZmiana
    EkranOLED Super Retina XDR 6,3″, ProMotion do 120 HzOLED Super Retina XDR 6,3″, ProMotion do 120 Hzbez zmian
    CzipA20 Pro z chłodzeniem parowymA19 Pronowa generacja
    Neural Enginepodwójny, 16-rdzeniowy16-rdzeniowypodwojony
    Aparat głównyFusion 48 MP, zmienna przysłona ƒ/1,48 do ƒ/4,0Fusion 48 MP, stała przysłonakluczowa nowość
    UltraszerokokątnyFusion 48 MP, ƒ/2,2Fusion 48 MPbez zmian
    TeleobiektywFusion 48 MP, 100 mm (4x), ƒ/2,8Fusion 48 MP, 4xbez zmian
    Zakres zoomu optycznego0,5x, 1x, 2x, 4x, 8x0,5x, 1x, 2x, 4x, 8xbez zmian
    Aparat przedniCenter Stage 18 MP, ƒ/1,9Center Stage 18 MPbez zmian
    Bateria (18 Pro)do 34 godz. odtwarzania wideodo 31 godz. odtwarzania wideo+3 godz.
    Bateria (wersja Max)do 43 godz. odtwarzania wideodo 37 godz. odtwarzania wideo+6 godz.
    Ładowanie bezprzewodoweMagSafe do 25 W, Qi2 do 25 WMagSafe do 25 W, Qi2 do 25 Wbez zmian
    Pamięć256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TBbez zmian
    Obudowaaluminium unibody, Ceramic Shield 2 z przodualuminium unibody, Ceramic Shield 2 z przodubez zmian
    Wymiary150,0 × 71,9 × 8,75 mm150,0 × 71,9 × 8,75 mmbez zmian
    Masa211 g204 g+7 g
    Wymiary (wersja Max)163,4 × 78,0 × 8,75 mm, 249 g163,4 × 78,0 × 8,75 mm, 231 g+18 g
    OdpornośćIP68 (6 m przez 30 min)IP68 (6 m przez 30 min)bez zmian
    Cena startowa w Polsce6 299 zł5 799 zł+500 zł

    Aparat: zmienna przysłona i co realnie daje

    To jedyna zmiana w tym porównaniu, którą zobaczysz na zdjęciach, a nie w benchmarku. Aparat główny Fusion 48 MP w iPhonie 18 Pro przełącza się między czterema wartościami przysłony: ƒ/1,48, ƒ/1,8, ƒ/2,8 i ƒ/4,0. iPhone 17 Pro ma przysłonę stałą, jak każdy wcześniejszy iPhone.

    W praktyce działa to w dwie strony. Przy ƒ/1,48 na matrycę pada więcej światła niż w jakimkolwiek poprzednim iPhonie, co ratuje zdjęcia po zmroku i we wnętrzach. Przy ƒ/4,0 głębia ostrości rośnie, więc na zdjęciu grupowym albo w makro ostry zostaje cały kadr, a nie tylko pierwszy plan. Wcześniej takie rozmycie tła albo jego brak trzeba było symulować programowo w trybie portretowym.

    Czarno-biały portret osoby z mocno rozmytym tłem, wykonany iPhonem 18 Pro
    Przy ƒ/1,48 tło rozmywa się optycznie, bez trybu portretowego. Zdjęcie wykonane iPhonem 18 Pro. Fot. Apple

    Apple dołożyło do tego Pro sterowanie: ręczną regulację przysłony, szybkości migawki i balansu bieli oraz podgląd histogramu. To zestaw, który wcześniej wymagał aplikacji zewnętrznej.

    Reszta układu optycznego została bez zmian. Ultraszerokokątny Fusion 48 MP i teleobiektyw Fusion 48 MP o ogniskowej 100 mm są takie same jak w siedemnastce, podobnie jak cały zakres zoomu: 0,5x, 1x, 2x, 4x i 8x.

    Wydajność: A20 Pro i chłodzenie parowe

    iPhone 18 Pro dostał czip A20 Pro zamiast A19 Pro. Apple opisuje go jako najpotężniejszy i najbardziej energooszczędny czip w historii iPhone’a, zbudowany pod obliczenia AI. Kluczowa zmiana architektoniczna to podwójny 16-rdzeniowy system Neural Engine zamiast pojedynczego oraz akceleratory Neural Accelerator.

    Grafika czipa Apple A20 Pro: srebrna płytka z logo Apple i napisem A20 Pro
    A20 Pro zastąpił A19 Pro z iPhone’a 17 Pro. Fot. Apple

    Do tego dochodzi chłodzenie parowe. To ważniejsze, niż brzmi, i nie chodzi o same wyniki w benchmarku. Komora parowa odprowadza ciepło z okolic czipu, dzięki czemu telefon dłużej utrzymuje szczytową wydajność, zanim zacznie ją obniżać. Widać to przy dłuższym nagrywaniu wideo 4K i w grach, czyli dokładnie tam, gdzie iPhone’y od lat po kilkunastu minutach zwalniały.

    Uczciwe zastrzeżenie: Apple nie publikuje procentowego porównania A20 Pro z A19 Pro. Liczby krążące w sieci dotyczą albo parametrów samego procesu produkcyjnego, albo porównań ze znacznie starszymi generacjami. Jeśli korzystasz z telefonu do przeglądania, zdjęć i mediów społecznościowych, różnicy w codziennej pracy nie zauważysz.

    Bateria i ładowanie

    Tu zmiana jest wymierna i podana wprost przez Apple.

    ModelOdtwarzanie wideo
    iPhone 17 Prodo 31 godzin
    iPhone 18 Prodo 34 godzin
    iPhone 17 Pro Maxdo 37 godzin
    iPhone 18 Pro Maxdo 43 godzin

    Wersja Max zyskała najwięcej, bo aż sześć godzin. To różnica rzędu jednego dodatkowego wieczoru bez ładowarki. Częścią tego zysku jest większa bateria i stąd bierze się wzrost masy: 249 g zamiast 231 g w Pro Maksie i 211 g zamiast 204 g w wersji Pro.

    Ładowanie przewodowe jest szybsze: do 50% w około 15 minut zasilaczem o mocy 60 W lub wyższej z regulacją napięcia. Ładowanie bezprzewodowe zostało bez zmian, czyli do 25 W przez MagSafe i tyle samo przez Qi2. To dobra wiadomość dla portfela, bo ładowarek nie trzeba wymieniać.

    Co się nie zmieniło

    Ta lista jest dłuższa niż lista zmian i warto ją przeczytać przed decyzją o przesiadce.

    • Ekran. Ta sama przekątna 6,3 cala, ta sama technologia OLED Super Retina XDR i to samo ProMotion do 120 Hz.
    • Obudowa. Aluminium unibody, Ceramic Shield 2 z przodu z trzykrotnie wyższą odpornością na zarysowania niż w iPhonie 16 Pro, Ceramic Shield z tyłu. To samo w obu generacjach.
    • Wymiary. Identyczne co do dziesiątej części milimetra, o czym więcej za chwilę.
    • Zakres zoomu. 0,5x, 1x, 2x, 4x i 8x w obu telefonach.
    • Aparat przedni. Center Stage 18 MP w obu generacjach.
    • Odporność. IP68 do 6 metrów przez 30 minut.
    • Ładowanie bezprzewodowe. Do 25 W przez MagSafe i Qi2.
    • Pamięć. Ten sam zakres od 256 GB do 2 TB, bez wersji 128 GB w żadnym z modeli.
    • Face ID. Nadal w Dynamic Island, nie pod ekranem.

    Cena: iPhone 18 Pro a iPhone 17 Pro

    Podwyżka wynosi 500 zł na wejściu i utrzymuje się na każdym poziomie pamięci.

    Model (256 GB)Cena startowaZmiana
    iPhone 17 Pro5 799 zł–
    iPhone 18 Pro6 299 zł+500 zł
    iPhone 17 Pro Max6 299 zł–
    iPhone 18 Pro Max6 799 zł+500 zł

    Warto zauważyć, że iPhone 18 Pro kosztuje dokładnie tyle, ile rok wcześniej kosztował iPhone 17 Pro Max. Za tę samą kwotę wybierasz więc między nowszym telefonem w mniejszej obudowie a starszym z większym ekranem.

    Pełny cennik obu modeli osiemnastki, razem z wersją Max i składanym iPhone’em Duo, rozpisaliśmy w tekście iPhone 18 Pro cena w Polsce.

    Czy warto przesiadać się z iPhone’a 17 Pro na 18 Pro?

    Odpowiedź zależy od tego, po co używasz telefonu, ale jest dość jednoznaczna.

    Warto, jeśli zarabiasz na zdjęciach albo wideo. Zmienna przysłona plus Pro sterowanie to realne narzędzie, a nie kosmetyka. Do tego dochodzi chłodzenie parowe, które utrzymuje wydajność przy dłuższym nagrywaniu, oraz sześć dodatkowych godzin pracy w wersji Max.

    Nie warto, jeśli używasz telefonu normalnie. Ekran ten sam, obudowa ta sama, aparat przedni ten sam, zoom ten sam, ładowanie bezprzewodowe to samo. Przy skoku o jedną generację płacisz 500 zł więcej za funkcję aparatu, z której możesz nigdy świadomie nie skorzystać.

    Warto rozważyć, jeśli przesiadasz się z iPhone’a 16 Pro lub starszego. Wtedy różnica kumuluje się przez dwie generacje i obejmuje też aluminiową obudowę unibody, Ceramic Shield 2 oraz Center Stage 18 MP z przodu. Pomocny będzie tu nasz tekst porównanie iPhone’a 16 Pro i 17 Pro.

    Akcesoria: co przeniesiesz z siedemnastki

    Obudowa się nie zmieniła, więc etui z iPhone’a 17 Pro pasuje, akcesoria MagSafe też. Wyjątkiem jest szkło i ramka na aparat — wyspa fotograficzna urosła i tu trzeba dokupić wersję pod osiemnastkę. Całą listę tego, co przeniesiesz, a czego nie, z wymiarami i sposobem sprawdzenia konkretnego modelu, rozłożyliśmy w osobnym poradniku: czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do iPhone’a 18 Pro.

    Praktyczna konsekwencja: skoro obudowa się nie zmieniła, dotychczasowe etui do iPhone’a 18 Pro i etui do 18 Pro Max pasują także do siedemnastki i odwrotnie. Osobno trzeba dobrać tylko szkło na aparat, bo wyspa fotograficzna urosła.

    Podsumowanie

    1. Zmienna przysłona to jedyna zmiana, którą zobaczysz na zdjęciach. Cztery wartości od ƒ/1,48 do ƒ/4,0 plus ręczne Pro sterowanie.
    2. A20 Pro z chłodzeniem parowym i podwójnym Neural Engine. Apple nie podaje procentowego porównania z A19 Pro, więc ostrożnie z liczbami z sieci.
    3. Bateria dłuższa o 3 godziny w Pro i o 6 godzin w Pro Maksie. Kosztem 7 i 18 gramów masy.
    4. Obudowa, ekran, zoom, aparat przedni i ładowanie bezprzewodowe bez zmian. Lista rzeczy niezmienionych jest dłuższa niż lista nowości.
    5. Cena wyższa o 500 zł. 6 299 zł zamiast 5 799 zł za wersję 256 GB.
    6. Przy przesiadce dokupujesz tylko szkło na aparat. Etui i akcesoria MagSafe przenosisz bez zakupów.

    FAQ

    Czym różni się iPhone 18 Pro od 17 Pro?

    Trzema rzeczami: aparatem głównym ze zmienną przysłoną ƒ/1,48 do ƒ/4,0, czipem A20 Pro z chłodzeniem parowym i podwójnym Neural Engine oraz dłuższą pracą na baterii, do 34 godzin odtwarzania wideo zamiast 31. Ekran, obudowa, zoom i aparat przedni są takie same.

    Czy iPhone 18 Pro ma większy ekran niż 17 Pro?

    Nie. Oba modele mają 6,3 cala, a wersje Max po 6,9 cala. Ta sama technologia OLED Super Retina XDR i to samo ProMotion do 120 Hz.

    Co to jest zmienna przysłona w aparacie?

    To mechanizm, który zmienia wielkość otworu, przez który światło wpada na matrycę. Szeroko otwarta przysłona (ƒ/1,48) przepuszcza więcej światła i rozmywa tło, przymknięta (ƒ/4,0) daje większą głębię ostrości, czyli ostry cały kadr. iPhone 18 Pro robi to mechanicznie, wcześniejsze modele symulowały efekt programowo.

    O ile iPhone 18 Pro jest cięższy od 17 Pro?

    O 7 gramów: 211 g zamiast 204 g. W wersji Max różnica wynosi 18 gramów, 249 g zamiast 231 g. Wynika z większej baterii i komory parowej, a nie ze zmiany kształtu obudowy.

    Czy warto dopłacić do iPhone’a 18 Pro?

    Jeśli fotografujesz lub nagrywasz zawodowo, tak, bo zmienna przysłona i chłodzenie parowe to realne narzędzia pracy. Przy zwykłym użytkowaniu 500 zł różnicy kupuje głównie funkcję aparatu, z której możesz świadomie nie korzystać.

    Czy iPhone 18 Pro ma lepszy zoom niż 17 Pro?

    Nie. Oba telefony oferują ten sam zakres zoomu optycznego: 0,5x, 1x, 2x, 4x i 8x, z teleobiektywem Fusion 48 MP o ogniskowej 100 mm.

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do 18 Pro?

    Tak. Wymiary korpusu są identyczne: 150,0 × 71,9 × 8,75 mm. Nie pasuje tylko szkło na aparat, bo wyspa fotograficzna urosła.

    Czy iPhone 18 Pro ma Face ID pod ekranem?

    Nie. Moduł TrueDepth nadal siedzi w Dynamic Island, tak samo jak w iPhonie 17 Pro. Dynamic Island doczekała się za to nowego wcielenia i śledzi jednocześnie do trzech Wydarzeń na żywo.

    Źródła: oficjalna specyfikacja iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max, tabela porównawcza iPhone’ów na apple.com/pl (czipy, bateria, wymiary, masa, zakres zoomu, aparat przedni), strona zakupu iPhone’a 18 Pro (ceny).

  • Czy etui z iPhone 17 Pro pasuje do iPhone 18 Pro?

    Czy etui z iPhone 17 Pro pasuje do iPhone 18 Pro?

    Tak, etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do iPhone’a 18 Pro. Oba telefony mają identyczne wymiary korpusu, 150,0 × 71,9 × 8,75 mm, co do dziesiątej części milimetra. To samo dotyczy większych modeli: iPhone 17 Pro Max i 18 Pro Max mierzą po 163,4 × 78,0 × 8,75 mm.

    Nie pasuje za to szkło ani ramka na aparat. Wyspa fotograficzna urosła, żeby zmieścić nowy aparat główny ze zmienną przysłoną, więc osłony są osobne dla każdej generacji. To jedyny element ochrony, który trzeba kupić od nowa.

    Poniżej dokładne liczby od Apple, lista akcesoriów, które przeniesiesz bez zakupów, i tych, których nie przeniesiesz, oraz sposób na sprawdzenie w dwie sekundy, czy konkretna obudowa na pewno pasuje.

    Wymiary iPhone’a 18 Pro i 17 Pro: porównanie

    Dane pochodzą z oficjalnej tabeli porównawczej Apple, nie z przecieków ani deklaracji producentów etui.

    ModelWysokośćSzerokośćGrubośćMasa
    iPhone 17 Pro150,0 mm71,9 mm8,75 mm204 g
    iPhone 18 Pro150,0 mm71,9 mm8,75 mm211 g
    iPhone 17 Pro Max163,4 mm78,0 mm8,75 mm231 g
    iPhone 18 Pro Max163,4 mm78,0 mm8,75 mm249 g

    Jedyna różnica to masa: 7 gramów w wersji Pro i 18 gramów w Pro Maksie. Ciężar rozkłada się na całej powierzchni telefonu i wynika z większej baterii oraz komory parowej, a nie ze zmiany kształtu. Na to, czy obudowa się zapnie, nie ma żadnego wpływu.

    Bez zmian został też układ przycisków, pozycja przycisku Camera Control, wycięcie na port USB-C i rozmieszczenie głośników. Etui nie ma się więc o co zaczepić.

    Co pasuje z iPhone’a 17 Pro do 18 Pro

    Krótka lista rzeczy, których nie musisz kupować drugi raz.

    • Etui i obudowy wszystkich typów. Klasyczne plecki, hybrydy TPU z poliwęglanem, pancerze z podstawką, etui z klapką, obudowy skórzane. Wymiary są identyczne, więc typ konstrukcji nie ma znaczenia.
    • Ładowarki MagSafe. Standard się nie zmienił, moc ładowania bezprzewodowego to nadal do 25 W przez MagSafe i do 25 W przez Qi2. Magnesy w telefonie są w tym samym miejscu.
    • Powerbanki magnetyczne, portfele MagSafe i uchwyty samochodowe. Działają jak wcześniej, bo trzymają się pierścienia magnetycznego, nie krawędzi obudowy.
    • Uchwyty rowerowe, gimbale i klatki wideo mocowane na zacisk. Skoro szerokość i grubość są te same, zacisk zadziała identycznie.
    • Przewody i zasilacze USB-C. Złącze bez zmian.

    Ten sam wniosek widać w nazwach produktów w sklepach. Producenci nie zrobili osobnych obudów pod osiemnastkę, tylko opisali istniejące jako wspólne. Zrobiły tak UNIQ, Spigen, PITAKA, Tech-Protect, ESR, Benks, 3mk, Bizon oraz marki licencyjne w rodzaju Guess i BMW. Żaden liczący się producent nie wypuścił oddzielnego modelu.

    Czego nie przeniesiesz: szkło i ramka na aparat

    Osłona aparatu z iPhone’a 17 Pro nie pasuje do 18 Pro. Powód jest konstrukcyjny: aparat główny Fusion 48 MP dostał mechanizm zmiennej przysłony, który przełącza się między wartościami ƒ/1,48, ƒ/1,8, ƒ/2,8 i ƒ/4,0. Ten mechanizm musiał się gdzieś zmieścić, więc wyspa fotograficzna urosła.

    Zestawienie modułów aparatu: po lewej iPhone 17 Pro w kolorze pomarańczowym, po prawej iPhone 18 Pro w kolorze Burgund
    Wyspa fotograficzna iPhone’a 17 Pro (po lewej) i iPhone’a 18 Pro. Zdjęcia prasowe Apple, kadry nie są w tej samej skali.

    Uczciwie: Apple nie publikuje wymiarów samej wyspy aparatu, więc nie znajdziesz tu liczby z oficjalnej specyfikacji. Znajdziesz za to dowód pośredni, który w praktyce jest mocniejszy niż przeciek z łańcucha dostaw. Producenci akcesoriów zostawili etui wspólne dla obu generacji, a szkła i ramki na aparat skatalogowali osobno, wyłącznie pod osiemnastkę. Nikt nie ponosi kosztu drugiego SKU, formy wtryskowej i osobnego opakowania dla elementu, który pasowałby bez zmian.

    Ma to praktyczne konsekwencje przy zakupie. Szkło na obiektyw jest przyklejane precyzyjnie na krawędzi soczewki, a ramka obejmuje plateau wyspy. Różnica rzędu kilku dziesiątych milimetra oznacza albo szkło, które nie trafia w obiektyw i zasłania jego krawędź, albo ramkę, która nie wchodzi na miejsce. Nie ma tu tolerancji jak przy elastycznej ramce TPU w etui.

    A szkło na ekran?

    Przekątne i ramki wokół wyświetlacza się nie zmieniły, więc szkło z siedemnastki teoretycznie powinno pasować. Nie obiecujemy tego jednak na twardo z jednego powodu: Dynamic Island doczekała się w osiemnastce nowego wcielenia, a szkła z nadrukowaną czarną maską górnej krawędzi bywają wycinane pod konkretny model. Jeśli kupujesz nowe szkło, prościej wziąć takie z dopiskiem 18 Pro w nazwie i nie zastanawiać się nad maskowaniem.

    Jak sprawdzić, czy konkretne etui pasuje

    Nie musisz porównywać wymiarów. Wystarczy przeczytać nazwę produktu.

    1. Szukaj obu modeli w nazwie. Formuła „do Apple iPhone 18 Pro / 17 Pro” albo „do Apple iPhone 17 Pro / 18 Pro” to deklaracja zgodności producenta. Kolejność nie ma znaczenia, liczy się obecność obu nazw.
    2. Nie myl Pro z Pro Max. To dwa różne rozmiary i tu zamiana już nie zadziała. Obudowa do 18 Pro nie pasuje do 18 Pro Max i odwrotnie.
    3. Przy szkle na aparat sprawdź, czy w nazwie jest wyłącznie osiemnastka. Formuła „do Apple iPhone 18 Pro / iPhone 18 Pro Max” jest poprawna, bo obie osiemnastki mają ten sam moduł. Jeśli w nazwie szkła na aparat pojawia się siedemnastka, to produkt do starszej generacji.
    4. Przy etui z MagSafe szukaj słowa „MagSafe” albo „Mag” w nazwie. Obudowa bez wbudowanego pierścienia magnetycznego rozprasza siłę magnesów telefonu i ładowarka przestaje się centrować.

    Etui do iPhone’a 18 Pro, które warto rozważyć

    Jeśli mimo wszystko kupujesz nową obudowę, bo stara jest zmęczona albo chcesz dopasować kolor do Burgundu, poniżej cztery sprawdzone kierunki. Wszystkie są opisane jako wspólne dla 17 Pro i 18 Pro. Pełne zestawienie dziesięciu modeli z tabelą porównawczą znajdziesz w rankingu najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro.

    Spigen Ultra Hybrid MagSafe to klasyczna hybryda: elastyczna ramka TPU plus sztywne, przezroczyste plecki. Wbudowany pierścień magnetyczny trzyma ładowarkę bez adaptera, a przezroczysty tył nie zasłania koloru obudowy.

    UNIQ Combat celuje wyżej pod względem ochrony, ze wzmocnionymi narożnikami i podniesioną ramką wokół wyspy aparatu. Ta ramka ma znaczenie, bo moduł fotograficzny wystaje ponad plecki i przy odkładaniu telefonu to on dotyka blatu pierwszy.

    Etui UNIQ Combat do iPhone'a 18 Pro w przydymionej czerni, z podniesioną ramką wokół wyspy aparatu i pierścieniem MagSafe
    UNIQ Combat: ramka wokół wyspy aparatu jest wyższa od samego modułu.

    UNIQ Heldro Air w kolorze burgundowym to opcja dla osób, które wybrały iPhone’a w kolorze Burgund i chcą, żeby etui grało z telefonem zamiast go maskować.

    PITAKA Edge Case PTK Weaving to zupełnie inne podejście: włókno aramidowe zamiast plastiku, bardzo cienkie i lekkie, odporne na ścieranie i zarysowania. Nie amortyzuje upadków tak jak hybryda z poduszkami powietrznymi w narożnikach, ale niemal nie zmienia sylwetki telefonu.

    [hs_products ids=”146505,146623,146632,146577″ cols=”4″ title=”Etui pasujące do iPhone’a 17 Pro i 18 Pro”]

    Pełna oferta jest w kategoriach etui do iPhone’a 18 Pro i etui do iPhone’a 17 Pro. To w dużej mierze te same produkty, skatalogowane pod obiema nazwami.

    Szkło na aparat do iPhone’a 18 Pro: to musisz kupić osobno

    Trzy podejścia do ochrony wyspy fotograficznej, każde z inną filozofią.

    Bizon Glass Lens to osobne szkiełka na każdy obiektyw, w zestawie po dwie sztuki. Najmniej ingerują w wygląd telefonu i nie zmieniają grubości modułu.

    Ringke Camera Frame Protector to ramka obejmująca całą wyspę. Chroni krawędź plateau, o którą moduł najczęściej się ociera przy wsuwaniu telefonu do kieszeni.

    UNIQ Optix Aluguard łączy metalową oprawę ze szkłem i dokłada aplikator, który ustawia całość równo za pierwszym razem. Przy elemencie, w którym kilka dziesiątych milimetra decyduje o tym, czy szkło nie zasłoni kadru, aplikator nie jest gadżetem.

    Trzy metalowe ramki ze szkłem UNIQ Optix Aluguard nakładane na obiektywy iPhone'a 18 Pro
    UNIQ Optix Aluguard: osobne szkiełka w metalowych oprawach na każdy obiektyw.

    [hs_products ids=”146436,146415,146670,146676″ cols=”4″ title=”Szkła i ramki na aparat do iPhone’a 18 Pro”]

    Wszystkie opcje znajdziesz w kategorii szkło na aparat do iPhone’a 18 Pro, a dla większego modelu w szkle na aparat do iPhone’a 18 Pro Max.

    Podsumowanie

    1. Etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do 18 Pro. Wymiary korpusu są identyczne: 150,0 × 71,9 × 8,75 mm. Różni je wyłącznie masa, 211 g wobec 204 g.
    2. To samo dotyczy wersji Max. iPhone 17 Pro Max i 18 Pro Max mają po 163,4 × 78,0 × 8,75 mm, różnica masy to 249 g wobec 231 g.
    3. Akcesoria MagSafe działają bez zmian. Ładowarki, powerbanki, portfele i uchwyty przeniesiesz bez żadnych zakupów.
    4. Szkło i ramka na aparat to jedyny wyjątek. Wyspa fotograficzna urosła przez mechanizm zmiennej przysłony i wymaga osłony dedykowanej osiemnastce.
    5. Sprawdzasz to w nazwie produktu. Etui z dopiskiem „18 Pro / 17 Pro” jest wspólne. Szkło na aparat z samą osiemnastką w nazwie jest właściwe.

    FAQ

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do iPhone’a 18 Pro?

    Tak. Oba telefony mają identyczne wymiary korpusu, 150,0 × 71,9 × 8,75 mm, oraz ten sam układ przycisków i wycięć. Różnica dotyczy wyłącznie masy i nie ma wpływu na dopasowanie obudowy.

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro Max pasuje do 18 Pro Max?

    Tak, na tej samej zasadzie. Oba modele mierzą 163,4 × 78,0 × 8,75 mm. Więcej o wyborze obudowy do większego modelu znajdziesz w naszym rankingu etui do iPhone’a 18 Pro Max.

    Czy szkło na aparat z iPhone’a 17 Pro pasuje do 18 Pro?

    Nie. Wyspa fotograficzna urosła, żeby zmieścić aparat główny ze zmienną przysłoną, więc osłony są przygotowane osobno dla każdej generacji. To jedyny element ochrony, który trzeba kupić od nowa.

    Czy ładowarka MagSafe z iPhone’a 17 Pro zadziała z 18 Pro?

    Tak. Moc ładowania bezprzewodowego to w obu generacjach do 25 W przez MagSafe i do 25 W przez Qi2, a magnesy w telefonie są rozmieszczone tak samo. Powerbanki magnetyczne, portfele i uchwyty samochodowe również przeniesiesz bez zmian.

    Czy etui z iPhone’a 18 Pro pasuje do 17 Pro?

    Tak, zgodność działa w obie strony. Producenci sprzedają jeden model obudowy pod obiema nazwami, więc jeśli kupisz etui opisane jako „do iPhone 18 Pro / 17 Pro”, zadziała na obu telefonach.

    Czy etui z iPhone’a 16 Pro pasuje do 18 Pro?

    Nie. iPhone 16 Pro ma inne wymiary korpusu i inny układ wyspy aparatu niż generacje 17 i 18. Zgodność dotyczy wyłącznie pary 17 Pro i 18 Pro.

    Czy etui do iPhone’a 18 Pro pasuje do 18 Pro Max?

    Nie. To dwa różne rozmiary telefonu: 150,0 × 71,9 mm wobec 163,4 × 78,0 mm. Zgodność między generacjami nie oznacza zgodności między wariantami rozmiarowymi.

    Źródła: oficjalna tabela porównawcza iPhone’ów na apple.com/pl (wymiary i masa), specyfikacja iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max (zmienna przysłona, MagSafe, Qi2) oraz deklaracje zgodności producentów etui podane w nazwach produktów.

  • iPhone Duo czy Galaxy Z Fold 8? Porównanie składaków

    iPhone Duo czy Galaxy Z Fold 8? Porównanie składaków

    iPhone Duo vs Galaxy Z Fold 8 to wybór między dwoma składanymi telefonami w formacie paszportu, z ekranem wewnętrznym o tej samej przekątnej 7,6 cala. iPhone wygrywa pyłoszczelnością IP68 i ekosystemem Apple. Samsung Galaxy Z Fold 8 jest za to o 53 g lżejszy, cieńszy, tańszy o 1 250 zł i ma Galaxy AI po polsku.

    O wyborze zdecyduje głównie system, którego już używasz. Porównaliśmy oba telefony parametr po parametrze na podstawie oficjalnych specyfikacji Apple i Samsunga, a na końcu każdej sekcji podajemy krótki werdykt.

    Jedno zastrzeżenie: iPhone Duo trafi do sprzedaży dopiero 23 października, więc to porównanie danych producentów, a nie test.

    iPhone Duo vs Galaxy Z Fold 8: najważniejsze różnice w tabeli

    ParametriPhone DuoGalaxy Z Fold 8
    Ekran wewnętrzny7,6″, 1878 × 2670 px, 430 ppi, wykończenie matowe7,6″ (4:3), 2448 × 1848 px, 403 ppi
    Ekran zewnętrzny5,4″, 1398 × 2034 px, 460 ppi5,5″ (16:10), 1972 × 1248 px, 428 ppi
    Jasność szczytowa3000 nitów3000 nitów
    Wymiary po złożeniu117,8 × 84,1 × 11,3 mm123,9 × 81,9 × 9,7 mm
    Grubość po rozłożeniu5,2 mm4,5 mm
    Masa254 g201 g
    ProcesorApple A20 ProSnapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy
    Pamięć256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB256 GB, 512 GB, 1 TB
    Aparaty z tyłu48 MP + 48 MP ultraszerokokątny50 MP + 50 MP ultraszerokokątny
    Teleobiektyw❌❌
    Aparaty z przodu12 MP (zewn.) + FaceTime pod ekranem10 MP (zewn.) + 10 MP (wewn.)
    Bateriadwa ogniwa, Apple nie podaje mAh4 800 mAh, dwa ogniwa
    Ładowanie przewodowe50% w ok. 20 min (ładowarka 60 W)63% w ok. 30 min (ładowarka 45 W)
    Ładowanie bezprzewodoweMagSafe i Qi2 do 25 WQi do 20 W, ładowanie zwrotne
    BiometriaTouch ID w przycisku bocznymczytnik w przycisku bocznym
    Karta SIMwyłącznie eSIM (dwa numery)nano-SIM + eSIM (dwie linie naraz)
    OdpornośćIP68IP48
    Rysik✅ Apple Pencil (USB-C), obsługa później w 2026❌ brak obsługi S Pen
    SystemiOS 27Android 17, One UI 9
    Aktualizacjemin. 5 lat poprawek bezpieczeństwa7 generacji Androida, 7 lat poprawek
    AI po polsku❌✅
    Cena w Polsce (od)9 999 zł8 749 zł

    Dane: specyfikacja iPhone’a Duo, porównanie Galaxy Z Fold 8 i Fold 8 Ultra i informacja prasowa Samsunga

    Wygląd i format: dwa paszporty, różne proporcje

    Oba telefony po złożeniu przypominają paszport, a nie wąski baton jak Galaxy Z Fold 8 Ultra. Różnice są jednak wyczuwalne w dłoni. iPhone Duo jest o 6 mm niższy i o 2 mm szerszy, ale ma 11,3 mm grubości, podczas gdy Fold 8 tylko 9,7 mm.

    Jeszcze większa różnica dotyczy masy. Fold 8 waży 201 g i według Samsunga jest najlżejszym Foldem w historii. iPhone Duo waży 254 g, o ponad jedną czwartą więcej. Po rozłożeniu różnica w grubości maleje, ale Fold 8 nadal jest cieńszy: 4,5 mm wobec 5,2 mm.

    Po lewej rozłożony iPhone Duo, po prawej Galaxy Z Fold 8. Źródła: Apple Newsroom, Samsung Newsroom

    Apple wykonało obudowę z tytanu Grade 5 z lustrzanym polerem. Samsung postawił na technologię Flex Titanium, czyli tytanową warstwę pod ekranem, która ma wzmacniać panel i z czasem ograniczać widoczność zagięcia.

    Werdykt: Galaxy Z Fold 8. Jest lżejszy o 53 g i cieńszy po złożeniu o 1,6 mm.

    Ekrany i zagięcie

    Na papierze to remis. Oba ekrany wewnętrzne mają 7,6 cala, odświeżanie do 120 Hz i jasność do 3000 nitów. iPhone ma odrobinę gęstsze piksele (430 wobec 403 ppi), ale z normalnej odległości tej różnicy nie zobaczysz.

    Liczy się wykończenie. iPhone Duo ma matową powłokę nanostrukturalną, która tłumi odblaski i według Apple ogranicza widoczność linii zgięcia. Samsung stosuje wykończenie o niskim współczynniku odbicia i funkcję Vision Booster, ale nie opisuje ekranu jako matowego.

    Drugą różnicą są proporcje. W Fold 8 ekran wewnętrzny ma format 4:3, bliski kwadratu, wygodny do czytania i pracy na dokumentach. Według Apple oba ekrany Duo mają te same proporcje, więc po rozłożeniu treść skaluje się proporcjonalnie, a przejście z małego ekranu na duży jest płynne.

    Uwaga: część właścicieli Fold 8 zauważyła, że rogi ekranu wewnętrznego lekko się uginają pod naciskiem. Samsung w odpowiedzi dla użytkowników w Korei Południowej wyjaśnił, że to celowa strefa amortyzująca, która chroni wyświetlacz, a nie wada. Dotyczy to też Fold 8 Ultra. Relacjonuje SamMobile.

    Werdykt: remis z lekką przewagą iPhone’a Duo za matowe wykończenie.

    Wydajność i system: A20 Pro kontra Snapdragon

    iPhone Duo dostał A20 Pro, ten sam czip co iPhone 18 Pro, z komorą parową połączoną bezpośrednio z procesorem. Samsung używa Snapdragona 8 Elite Gen 5 for Galaxy z 12 lub 16 GB RAM. To flagowe układy tej generacji, więc w codziennym użyciu żadnemu z telefonów nie zabraknie mocy. Który jest szybszy w grach, pokażą testy.

    Większa różnica jest w oprogramowaniu. iOS 27 na iPhonie Duo po raz pierwszy daje Split View, czyli dwie aplikacje obok siebie. Samsung rozwija wielozadaniowość od siedmiu generacji Foldów: One UI dzieli ekran na trzy aplikacje i dodaje okna pływające.

    Galaxy AI po polsku, Apple Intelligence bez polskiego

    Dla polskiego użytkownika to jedna z najważniejszych różnic w tym porównaniu. Galaxy AI obsługuje język polski: działają m.in. tłumaczenie rozmów na żywo i Asystent pisania.

    Apple Intelligence działa w 16 językach, wśród których polskiego nie ma. Jeśli funkcje AI są dla Ciebie ważne, Fold 8 daje dziś wyraźnie więcej.

    Funkcje iOS 27, których w Polsce nie będzie

    iOS 27 startuje w Unii Europejskiej okrojony. Apple ogłosiło w czerwcu, że przez wymogi unijnego aktu o rynkach cyfrowych (DMA) wstrzymuje w UE nową Siri AI. Razem z nią nie dostaniesz nowej aplikacji Siri, rozszerzonej Inteligencji wizualnej, zintegrowanych narzędzi do pisania ani trybu Siri w aparacie.

    To ważne, bo właśnie te funkcje Apple pokazywało jako największą zaletę dużego ekranu Duo. Na polskim iPhonie Duo zostaje dziś sam składany ekran i Split View.

    Aktualizacje: 7 generacji u Samsunga, minimum 5 lat u Apple

    Samsung obiecuje dla serii Galaxy Z Fold 8 siedem generacji aktualizacji Androida i siedem lat poprawek bezpieczeństwa, co przy starcie z Androidem 17 daje wsparcie do Androida 24. Apple nie podaje, ile wersji iOS dostanie iPhone Duo. W dokumentach dla brytyjskiego regulatora deklaruje dla iPhone’ów minimum pięć lat poprawek bezpieczeństwa od premiery.

    W praktyce iPhone’y dostają aktualizacje zwykle dłużej, niż wynosi to minimum, ale na papierze gwarancja Samsunga jest mocniejsza.

    Werdykt: wydajność to remis do czasu testów, a oprogramowanie w Polsce przemawia za Fold 8: Galaxy AI po polsku i dłuższe deklarowane wsparcie.

    Aparaty: 48 MP kontra 50 MP, oba bez teleobiektywu

    Zestawy są niemal identyczne. iPhone Duo ma dwa aparaty 48 MP (główny i ultraszerokokątny), Fold 8 dwa aparaty 50 MP. Żaden nie ma teleobiektywu, oba oferują za to 2x zoom jakości optycznej, czyli wycinek ze środka głównej matrycy.

    Obaj producenci podobnie wykorzystują drugi ekran. W iPhonie Duo funkcja Duo Preview pokazuje fotografowanej osobie podgląd kadru. Samsung pozwala nagrywać jednocześnie przednim i tylnym aparatem, z podglądem na ekranie zewnętrznym.

    Aparatem głównym Duo nagrasz wideo 4K Dolby Vision przy 120 kl./s, a Fold 8 ma funkcję My FanCam, która automatycznie śledzi wybraną osobę i przycina nagranie do formatu mediów społecznościowych.

    Kto robi lepsze zdjęcia, pokażą dopiero testy. Teleobiektyw 10 MP z zoomem 3x i aparat 200 MP Samsung zostawił dla Fold 8 Ultra, co pokazujemy w porównaniu Ultry z Galaxy Z Fold 8.

    Bateria i ładowanie

    Samsung podaje konkret: 4 800 mAh w dwóch ogniwach. Apple pojemności nie ujawnia. Wiadomo tylko, że Duo także ma dwa ogniwa, po jednym w każdej połówce, i według producenta wytrzymuje do 24 godzin typowego użytkowania.

    Szybkie ładowanie według producentów wygląda tak:

    • iPhone Duo: 50% w około 20 minut z ładowarką USB PD 60 W, 50% w około 30 minut z MagSafe i ładowarką 35 W, bezprzewodowo na ładowarkach MagSafe i Qi2 do 25 W.
    • Galaxy Z Fold 8: 63% w około 30 minut z ładowarką 45 W i przewodem 3A, bezprzewodowo do 20 W (Qi), a do tego ładowanie zwrotne innych urządzeń.

    Żadnego z nich nie kupisz z ładowarką w pudełku. Do Duo wybierz ładowarkę sieciową USB PD o mocy co najmniej 60 W, a do Fold 8 ładowarkę 45 W zgodną z szybkim ładowaniem Samsunga (USB PD z PPS). Konkretne modele opisaliśmy w poradniku o ładowarkach do Galaxy Z Fold 8 Ultra, bo oba Foldy ładują się z tą samą mocą.

    Werdykt: nie do rozstrzygnięcia, bo Apple nie podaje pojemności. Duo ładuje się szybciej bezprzewodowo (25 W wobec 20 W), Fold 8 umie za to ładować inne urządzenia.

    Wytrzymałość: IP68 kontra IP48

    Tu iPhone ma wyraźną przewagę. Klasa IP68 oznacza pełną pyłoszczelność, a Apple deklaruje dla Duo odporność na zanurzenie do 6 m przez 30 minut.

    Galaxy Z Fold 8 ma IP48. Samsung deklaruje odporność na zanurzenie do 1,5 m w wodzie słodkiej przez 30 minut, ale przed pyłem chroni tylko częściowo, bo norma obejmuje drobiny większe niż 1 mm. Sam producent odradza używanie go na plaży i przy basenie.

    Z przodu iPhone’a jest warstwa Ceramic Shield 2, według Apple 3x bardziej odporna na zarysowania niż poprzednia generacja. Jeszcze w 2026 roku Duo dostanie też obsługę Apple Pencil, a Samsung zrezygnował z rysika S Pen już w Galaxy Z Fold 7.

    Werdykt: iPhone Duo. IP68 to realna przewaga w telefonie z ruchomym zawiasem.

    Cena i dostępność w Polsce

    PamięćiPhone DuoGalaxy Z Fold 8
    256 GB9 999 zł8 749 zł
    512 GB10 999 zł9 599 zł
    1 TB12 999 zł11 299 zł
    2 TB15 999 złniedostępny

    Ceny katalogowe producentów z 10 września 2026. W sklepie Samsunga trwają promocje, więc Fold 8 bywa tańszy.

    Różnica w wersji podstawowej to 1 250 zł na korzyść Samsunga. Za cenę podstawowego Duo kupisz Fold 8 z 512 GB i zostanie Ci 400 zł. Fold 8 jest już w sprzedaży, a iPhone Duo wchodzi do przedsprzedaży 16 października o 14:00 i do sklepów 23 października. Tylko Apple oferuje wersję z 2 TB.

    Przed zakupem sprawdź jeszcze kartę SIM. iPhone Duo nie ma tacki i obsługuje wyłącznie eSIM. Galaxy Z Fold 8 ma gniazdo nano-SIM i obsługuje eSIM, przy czym według SamMobile aktywne mogą być maksymalnie dwie linie naraz. Jeśli używasz fizycznej karty, poproś operatora o eSIM przed przesiadką na Duo.

    Werdykt: Galaxy Z Fold 8. Jest tańszy w każdej pojemności i dostępny od ręki.

    Który składany telefon wybrać: iPhone Duo czy Galaxy Z Fold 8?

    Wybór jest prostszy, niż sugeruje długość tabeli:

    • Wybierz iPhone’a Duo, jeśli masz iPhone’a, Maca albo Apple Watch, zależy Ci na odporności na pył i planujesz pisać rysikiem. Pogódź się jednak z wyższą ceną, większą masą i brakiem AI po polsku.
    • Wybierz Galaxy Z Fold 8, jeśli korzystasz z Androida, chcesz lżejszego telefonu, AI po polsku i bogatszej wielozadaniowości. Oszczędzasz 1 250 zł i kupisz go od razu, ale musisz liczyć się ze słabszą ochroną przed pyłem (IP48) i brakiem rysika.
    • Rozważ inny model, jeśli zależy Ci na zbliżeniach z daleka. Żaden z tych składaków nie ma teleobiektywu, ma go na przykład iPhone 18 Pro (4x) albo Galaxy Z Fold 8 Ultra (3x).

    Przesiadka z iOS na Androida (lub odwrotnie) tylko dla składanego telefonu rzadko się opłaca. Apple Watch działa wyłącznie z iPhone’em, iMessage i FaceTime nie przejdą na Androida, a Galaxy Watch nie współpracuje z iPhone’em. Dane przeniesiesz aplikacją Przenieś do iOS albo Samsung Smart Switch, ale ekosystemu akcesoriów i subskrypcji już nie.

    W pojedynku iPhone Duo vs Galaxy Z Fold 8 nie ma jednego zwycięzcy. Najważniejsze wnioski:

    1. Ekran to remis. Oba mają 7,6 cala, a Duo wyróżnia się matowym wykończeniem.
    2. Fold 8 jest lżejszy i cieńszy. 201 g i 9,7 mm wobec 254 g i 11,3 mm.
    3. Duo jest szczelniejszy i dostanie rysik. IP68 wobec IP48, a obsługa Apple Pencil pojawi się jeszcze w 2026 roku.
    4. Fold 8 ma AI po polsku i dłuższe wsparcie. Apple Intelligence polskiego nie obsługuje, a Siri AI na starcie nie działa w UE.
    5. Fold 8 jest tańszy o 1 250 zł i dostępny od ręki razem z pełną gamą akcesoriów.

    Wszystko o samym iPhonie Duo, w tym pełną specyfikację i polski cennik, znajdziesz w naszym artykule o składanym iPhonie Duo.

    Akcesoria do Galaxy Z Fold 8 i iPhone’a Duo: co kupisz już dziś

    To praktyczna różnica, o której łatwo zapomnieć. Do Galaxy Z Fold 8 w naszej ofercie jest już kilkadziesiąt produktów: etui, szkła, folie i osłony aparatu. W kategorii akcesoriów do iPhone’a Duo są już pierwsze etui Spigen, UAG, PanzerGlass i Bizon. Porównaliśmy je w rankingu etui do iPhone’a Duo.

    Spigen Airskin Aramid MagSafe

    Spigen Airskin Aramid MagSafe to cienkie etui z włókna aramidowego z pierścieniem magnetycznym. Fold 8 nie ma wbudowanych magnesów, więc dopiero z takim etui przyczepisz go do ładowarek i uchwytów MagSafe, a telefon zachowa swoją największą zaletę, czyli niską masę.

    Supcase UB Grip Mag MagSafe

    Supcase UB Grip Mag MagSafe to wybór dla osób, które chcą mocniejszej ochrony i pewniejszego chwytu. Etui nie poprawi pyłoszczelności, ale osłoni krawędzie i okolice zawiasu przed upadkami i otarciami.

    Tech-Protect Easy Set Foil & Glass Fit+ 4in1

    Tech-Protect Easy Set Foil & Glass Fit+ 4in1 łączy folię na ekran wewnętrzny ze szkłem na zewnętrzny, czyli dokładnie tak, jak powinno się chronić składak. Dlaczego sztywne szkło nie nadaje się na ekran wewnętrzny, wyjaśniamy w przeglądzie szkieł do Galaxy Z Fold 8.

    [hs_products ids=”142087,141063,142722″ cols=”3″ title=”Akcesoria do Galaxy Z Fold 8″]

    FAQ: iPhone Duo vs Galaxy Z Fold 8

    Co jest lepsze: iPhone Duo czy Samsung Galaxy Z Fold 8?

    Żaden nie wygrywa we wszystkim, a to, czy lepszy okaże się iPhone, czy Samsung Galaxy, zależy głównie od systemu, którego już używasz. iPhone Duo jest szczelniejszy (IP68) i jeszcze w 2026 roku dostanie obsługę Apple Pencil, a Galaxy Z Fold 8 jest lżejszy o 53 g, tańszy o 1 250 zł i ma Galaxy AI po polsku.

    Ile kosztuje Galaxy Z Fold 8, a ile iPhone Duo?

    Samsung Galaxy Z Fold 8 kosztuje w Polsce od 8 749 zł, a iPhone Duo od 9 999 zł, w obu przypadkach za wersję 256 GB. Samsunga kupisz od ręki, a Duo trafi do sklepów 23 października.

    Co ma iPhone Duo, a czego nie ma Samsung?

    Pełną pyłoszczelność w klasie IP68, wersję z 2 TB pamięci, matowe wykończenie ekranu wewnętrznego i wbudowane magnesy MagSafe, więc działa z ładowarkami magnetycznymi bez dodatkowego etui. Jeszcze w 2026 roku dostanie też obsługę Apple Pencil.

    Co ma Galaxy Z Fold 8, a czego nie ma iPhone Duo?

    Galaxy AI po polsku, wielozadaniowość z trzema aplikacjami obok siebie i oknami pływającymi, gniazdo nano-SIM, niższą masę (201 g wobec 254 g) i cieńszą obudowę. Jest też tańszy o 1 250 zł i już dostępny.

    Czy Galaxy Z Fold 8 obsługuje S Pen?

    Nie. Galaxy Z Fold 8 i Fold 8 Ultra nie obsługują S Pen. Samsung zrezygnował z rysika już w Galaxy Z Fold 7 w 2025 roku.

    Czy iPhone Duo ma kartę SIM?

    Nie. iPhone Duo obsługuje wyłącznie eSIM, maksymalnie dwa numery jednocześnie. Galaxy Z Fold 8 ma gniazdo nano-SIM i obsługuje eSIM, więc zadziała z tradycyjną kartą.

    Czy etui do Samsunga Fold 8 pasuje do iPhone’a Duo?

    Nie. Telefony mają inne wymiary i inaczej rozmieszczone aparaty, więc każdy wymaga dedykowanego etui.

    Źródła: specyfikacja iPhone’a Duo, informacja prasowa Apple, Apple o wstrzymaniu Siri AI w UE, porównanie Galaxy Z Fold 8 i Fold 8 Ultra na stronie Samsunga, informacja prasowa Samsunga o Galaxy Z Fold 8, SamMobile o rogach ekranu Fold 8, SamMobile o kartach SIM w serii Z8

  • iPhone 18 Pro cena w Polsce: pełny cennik i gdzie kupić

    iPhone 18 Pro cena w Polsce: pełny cennik i gdzie kupić

    iPhone 18 Pro kosztuje w Polsce od 6 299 zł, a iPhone 18 Pro Max od 6 799 zł. To ceny za wersję 256 GB w oficjalnym sklepie Apple. Najdroższy wariant, czyli Pro Max z 2 TB pamięci, to 12 799 zł. Telefony są w sprzedaży od 18 września 2026, a przedsprzedaż ruszyła 12 września o 14:00.

    Poniżej znajdziesz pełny cennik za każdą pojemność obu modeli, ceny składanego iPhone’a Duo, porównanie z zeszłoroczną siedemnastką oraz informację, gdzie telefon kupisz i ile realnie warto doliczyć na ochronę.

    Uwaga na jedną rzecz: sporo polskich serwisów wciąż serwuje przedpremierowe prognozy cen, na przykład 6 399 zł, 6 800 zł albo 7 300 zł. Wszystkie są nieaktualne. Ceny w tym tekście pochodzą z polskiego sklepu Apple.

    Cztery iPhone'y 18 Pro ustawione tyłem obok siebie w kolorach Czarny, Srebrny, Błękit lodowca i Burgund
    Cztery kolory iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max, wszystkie w tej samej cenie. Fot. Apple

    Ile kosztuje iPhone 18 Pro w Polsce? Pełny cennik

    Oba modele startują od 256 GB. Wersji 128 GB nie ma w ofercie, więc nie ma też tańszego wejścia niż podane niżej kwoty. Wszystkie cztery kolory kosztują tyle samo.

    PojemnośćiPhone 18 Pro (6,3″)iPhone 18 Pro Max (6,9″)Różnica
    256 GB6 299 zł6 799 zł500 zł
    512 GB7 299 zł7 799 zł500 zł
    1 TB9 299 zł9 799 zł500 zł
    2 TB12 299 zł12 799 zł500 zł

    Dopłata za większy ekran jest stała i wynosi 500 zł na każdym poziomie pamięci. Za to skoki między pojemnościami są nierówne i to najważniejsza rzecz w tej tabeli. Z 256 GB na 512 GB dopłacasz 1 000 zł. Z 512 GB na 1 TB już 2 000 zł. Z 1 TB na 2 TB kolejne 3 000 zł, czyli tyle, ile kosztuje przyzwoity telefon ze średniej półki.

    Którą pojemność wybrać

    Praktyczna wskazówka zamiast ogólników. iPhone 18 Pro nagrywa wideo 4K przy 120 kl./s w Dolby Vision, a to jeden z najbardziej pojemnościożernych formatów, jakie da się uzyskać z telefonu. Jeśli filmujesz zawodowo, 256 GB skończy się szybciej, niż się spodziewasz, a pamięci w iPhonie nie rozbudujesz i nie włożysz karty.

    • 256 GB wystarczy, jeśli trzymasz zdjęcia w iCloud i nagrywasz krótkie klipy.
    • 512 GB to rozsądny środek dla osoby, która kręci dużo wideo i nie chce co miesiąc czyścić biblioteki.
    • 1 TB i 2 TB mają sens wyłącznie przy pracy zawodowej z materiałem wideo. Przy dopłacie 3 000 zł za ostatni skok warto policzyć, czy taniej nie wyjdzie dysk zewnętrzny podłączany po USB-C.

    Kiedy premiera iPhone’a 18 Pro? Daty przedsprzedaży i sprzedaży

    Apple pokazało oba telefony 9 września 2026 podczas konferencji „Surprise and shine”. Wszystkie terminy poniżej są potwierdzone przez producenta.

    ModelPrzedsprzedażDostępność
    iPhone 18 Pro12 września 2026, od 14:0018 września 2026
    iPhone 18 Pro Max12 września 2026, od 14:0018 września 2026
    iPhone Duo16 października 2026, od 14:0023 października 2026

    Przedsprzedaż wypadła nietypowo w sobotę zamiast w piątek. Powód jest prozaiczny: 11 września przypadała 25. rocznica zamachów z 2001 roku, a Apple konsekwentnie omija tę datę przy premierach handlowych. Ten sam manewr firma wykonała w 2015 roku przy iPhonie 6s.

    Czy jest zwykły iPhone 18 i ile kosztuje?

    Podstawowego iPhone’a 18 nie ma. Nie ma go w ofercie Apple, a strona zakupu takiego modelu w sklepie producenta zwraca błąd 404. Nie ma też iPhone’a 18 Plus.

    Apple po raz pierwszy rozbiło rocznik na dwie części. Jesienią 2026 zadebiutowały wyłącznie modele Pro i składany iPhone Duo. Podstawowy iPhone 18, iPhone 18e oraz iPhone Air 2 mają pojawić się dopiero wiosną 2027 roku, najprawdopodobniej w marcu lub kwietniu. Jeśli szukasz taniej osiemnastki, wrzesień nic Ci nie dał.

    Realny wybór na jesień 2026 to iPhone 18 Pro, iPhone 18 Pro Max, składany iPhone Duo albo przeceniony iPhone 17 z poprzedniego rocznika.

    Ile kosztuje iPhone Duo? Cennik składaka

    Składany iPhone pojawia się w tych samych wyszukiwaniach, więc dla porządku pełny cennik. Oba kolory, Nocne niebo i Gwiezdna biel, są w tej samej cenie.

    PojemnośćiPhone Duo
    256 GB9 999 zł
    512 GB10 999 zł
    1 TB12 999 zł
    2 TB15 999 zł
    Dwa iPhone Duo rozłożone pod kątem: po lewej w kolorze Gwiezdna biel, po prawej w kolorze Nocne niebo
    iPhone Duo w kolorach Gwiezdna biel i Nocne niebo. Fot. Apple

    Duo w wersji podstawowej kosztuje o 3 200 zł więcej niż iPhone 18 Pro Max w tej samej pojemności. Warto też wiedzieć, że telefon obsługuje wyłącznie eSIM, nie ma slotu na kartę SIM i zamiast Face ID ma Touch ID w przycisku bocznym.

    Cena iPhone’a 18 Pro a iPhone 17 Pro: o ile drożej

    Podwyżka jest, ale mniejsza niż zapowiadali analitycy. Przed premierą mówiło się o 250 do 300 dolarów w górę.

    Model (256 GB)Cena startowaZmiana
    iPhone 17 Pro5 799 zł–
    iPhone 18 Pro6 299 zł+500 zł
    iPhone 17 Pro Max6 299 zł–
    iPhone 18 Pro Max6 799 zł+500 zł

    Ciekawostka, która zmienia sposób myślenia o tym cenniku: iPhone 18 Pro kosztuje dokładnie tyle, ile rok wcześniej kosztował iPhone 17 Pro Max. Za te same 6 299 zł możesz więc mieć nowszy telefon w mniejszej obudowie albo starszy z większym ekranem.

    Co dostajesz za tę różnicę, rozpisaliśmy szczegółowo w tekście iPhone 18 Pro vs iPhone 17 Pro. W skrócie: aparat główny ze zmienną przysłoną, czip A20 Pro i dłuższą pracę na baterii.

    Jakie kolory ma iPhone 18 Pro?

    Cztery, wspólne dla obu modeli i wszystkie w tej samej cenie:

    • Burgund, kolor wiodący tego rocznika, który zastąpił Cosmic Orange z siedemnastki
    • Błękit lodowca
    • Srebrny
    • Czarny

    Jeśli trafisz w sieci na nazwy Dark Cherry, Light Blue albo Dark Gray, to kodowe określenia z przedpremierowych przecieków. Apple ich nie używa.

    Kolor ma wpływ na wybór akcesoriów. Burgund i Błękit lodowca to wykończenia, których szkoda chować pod nieprzezroczystym etui, dlatego warto rozważyć obudowę przezroczystą albo półprzezroczystą. Dobrze wypada tu UNIQ LifePro Xtreme w wersji przezroczystej albo Spigen Ultra Hybrid MagSafe. Producenci wypuścili też etui dopasowane kolorystycznie do Burgundu, na przykład UNIQ Heldro Air w kolorze burgundowym.

    Gdzie kupić iPhone’a 18 Pro w Polsce?

    Telefon kupisz bezpośrednio w sklepie Apple oraz u autoryzowanych partnerów: Media Expert, x-kom, Komputronik, Morele. Dostępny jest też w ofertach operatorów Orange, Play i T-Mobile, choć tam cenę trzeba liczyć razem z abonamentem, a nie porównywać z kwotą z cennika Apple.

    Dwie rzeczy warto sprawdzić przed zakupem u pośrednika. Po pierwsze, czy telefon ma polską dystrybucję i gwarancję. Po drugie, czy cena dotyczy tej samej pojemności, bo część porównywarek zestawia wersję 256 GB z 512 GB.

    Sam telefon to jedno, ale komplet ochrony kupisz taniej i szybciej osobno. U nas znajdziesz akcesoria w kategoriach iPhone 18 Pro i iPhone 18 Pro Max.

    Ile doliczyć na akcesoria do iPhone’a 18 Pro?

    Na komplet składają się zwykle trzy rzeczy: etui, szkło na ekran i szkło na aparat. Wyjdzie taniej niż jedna wizyta w serwisie po wymianę wyświetlacza w modelu Pro.

    Etui

    Tu jest dobra wiadomość dla osób przesiadających się z siedemnastki. Korpus iPhone’a 18 Pro ma dokładnie te same wymiary co 17 Pro, czyli 150,0 × 71,9 × 8,75 mm, więc stare etui pasuje. Rozpisaliśmy to w osobnym tekście: czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do 18 Pro.

    Jeśli kupujesz nowe, szukaj obudowy z wbudowanym pierścieniem magnetycznym, żeby ładowarka MagSafe trzymała bez adaptera. Sprawdzone opcje to UNIQ Combat, Spigen Ultra Hybrid MagSafe i cienkie PITAKA Edge Case PTK Weaving z włókna aramidowego. Pełna oferta jest w kategorii etui do iPhone’a 18 Pro.

    [hs_products ids=”146623,146505,146577,146632″ cols=”4″ title=”Etui do iPhone’a 18 Pro”]

    Szkło na ekran

    Ceramic Shield 2 z przodu jest według Apple trzykrotnie odporniejszy na zarysowania niż warstwa w iPhonie 16 Pro, ale odporność na zarysowania to nie to samo co odporność na pęknięcie przy upadku na krawędź. Szkło hartowane jest warstwą zużywalną: wymieniasz je, gdy pęknie, zamiast wymieniać wyświetlacz.

    Warto celować w wersje z aplikatorem, bo montaż bez ramki kończy się przekrzywieniem albo bąblem powietrza. Dobrze sprawdzają się UNIQ Optix Covex Pure i Tech-Protect Quick Set+ w zestawie po dwie sztuki. Reszta oferty jest w kategorii szkło hartowane do iPhone’a 18 Pro.

    Szkło na aparat

    To jedyny element, którego nie przeniesiesz z iPhone’a 17 Pro. Wyspa fotograficzna urosła, żeby zmieścić aparat główny ze zmienną przysłoną, więc nakładki są osobne dla osiemnastki. Moduł wystaje ponad plecki i to on pierwszy dotyka blatu przy odkładaniu telefonu, a wymiana szkła kosztuje ułamek ceny naprawy aparatu.

    Do wyboru masz szkła na poszczególne obiektywy, jak Bizon Glass Lens, oraz ramki na całą wyspę, jak Ringke Camera Frame Protector czy UNIQ Optix Aluguard z aplikatorem. Całość znajdziesz w kategorii szkło na aparat do iPhone’a 18 Pro.

    [hs_products ids=”146667,143222,146670,146436″ cols=”4″ title=”Szkło na ekran i na aparat do iPhone’a 18 Pro”]

    Ładowarek i powerbanków MagSafe nie musisz wymieniać. Standard się nie zmienił, moc ładowania bezprzewodowego to nadal do 25 W, a magnesy siedzą w tym samym miejscu. Przegląd znajdziesz w kategorii akcesoria MagSafe.

    Podsumowanie

    1. iPhone 18 Pro kosztuje od 6 299 zł, iPhone 18 Pro Max od 6 799 zł. Dopłata za większy model to zawsze 500 zł, niezależnie od pojemności.
    2. Skoki pojemności są nierówne. Za przejście z 1 TB na 2 TB dopłacasz 3 000 zł. Przy takiej kwocie warto policzyć alternatywy.
    3. Podwyżka wobec siedemnastki wynosi 500 zł. iPhone 18 Pro kosztuje dokładnie tyle, ile rok wcześniej iPhone 17 Pro Max.
    4. Zwykłego iPhone’a 18 nie ma. Model podstawowy, 18e i Air 2 zadebiutują dopiero wiosną 2027.
    5. Etui z siedemnastki pasuje, szkło na aparat już nie. To jedyny element ochrony, który trzeba kupić od nowa.

    FAQ: najczęstsze pytania o cenę iPhone’a 18 Pro

    Ile kosztuje iPhone 18 Pro w Polsce?

    6 299 zł za 256 GB, 7 299 zł za 512 GB, 9 299 zł za 1 TB i 12 299 zł za 2 TB. Wszystkie cztery kolory kosztują tyle samo.

    Ile kosztuje iPhone 18 Pro Max?

    6 799 zł za 256 GB, 7 799 zł za 512 GB, 9 799 zł za 1 TB i 12 799 zł za 2 TB. Wersja Max jest droższa od zwykłego Pro o 500 zł na każdym poziomie pamięci.

    Kiedy ruszyła sprzedaż iPhone’a 18 Pro?

    Przedsprzedaż wystartowała 12 września 2026 o 14:00, a sprzedaż 18 września 2026. Składany iPhone Duo ma osobne terminy: przedsprzedaż 16 października, sprzedaż 23 października.

    Czy iPhone 18 Pro ma wersję 128 GB?

    Nie. Najmniejsza pojemność w obu modelach Pro to 256 GB. Do wyboru są jeszcze 512 GB, 1 TB i 2 TB.

    O ile iPhone 18 Pro jest droższy od 17 Pro?

    O 500 zł na wejściu. iPhone 17 Pro startował od 5 799 zł, iPhone 18 Pro startuje od 6 299 zł. Ta sama różnica dotyczy wersji Max.

    Ile kosztuje składany iPhone Duo?

    Od 9 999 zł za 256 GB do 15 999 zł za 2 TB. To najdroższy iPhone w historii i jednocześnie jedyny, który obsługuje wyłącznie eSIM.

    Czy warto czekać na tańszego iPhone’a 18?

    Podstawowy iPhone 18 ma zadebiutować dopiero wiosną 2027, więc czekanie oznacza pół roku bez nowego telefonu. Jeśli nie zależy Ci na aparacie ze zmienną przysłoną, tańszą opcją na teraz jest przeceniony iPhone 17.

    Czy do iPhone’a 18 Pro trzeba dokupić nowe akcesoria?

    Etui i akcesoria MagSafe z iPhone’a 17 Pro pasują, bo korpus ma identyczne wymiary. Osobno trzeba kupić tylko szkło na aparat, ponieważ wyspa fotograficzna urosła.

    Źródła: strona zakupu iPhone’a 18 Pro w polskim sklepie Apple (ceny, pojemności, kolory, daty), strona zakupu iPhone’a Duo, oficjalna specyfikacja iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max, tabela porównawcza iPhone’ów.

  • iPhone Duo: cena w Polsce, premiera i specyfikacja

    iPhone Duo: cena w Polsce, premiera i specyfikacja

    iPhone Duo to pierwszy składany iPhone, znany z przecieków jako iPhone Fold. Apple pokazało go 9 września 2026: telefon rozkłada się jak książka, ma ekran wewnętrzny 7,6 cala, zewnętrzny 5,4 cala i Touch ID zamiast Face ID. W Polsce kosztuje od 9 999 zł. Przedsprzedaż ruszyła 16 października, sprzedaż startuje 23 października, ale nowe zamówienia sklep Apple dostarcza dziś dopiero pod koniec stycznia 2027.

    Aktualizacja 21.10.2026: dodaliśmy przegląd pierwszych recenzji, termin dostaw nowych zamówień, obsługę Apple Pencil od iOS 27.2 i porównanie z iPhone’em 18 Pro Max.

    Na składanego iPhone’a czekaliśmy siedem lat od debiutu pierwszego Galaxy Folda. W przeciekach nazywano go też iPhone Ultra albo iPhone 18 Ultra, a przed konferencją zebraliśmy wszystkie doniesienia w zapowiedzi premiery iPhone’a 18 Pro. Apple nie wyjaśniło, skąd wzięła się nazwa Duo.

    Poniżej specyfikacja potwierdzona przez Apple, polski cennik, termin dostaw, porównanie z iPhone’em 18 Pro Max i trzy kompromisy, o których mówi się mniej. Różnice wobec Samsunga rozpisaliśmy osobno w porównaniu iPhone Duo czy Galaxy Z Fold 8. Na końcu część praktyczna: czym ładować iPhone’a Duo i jak chronić jego ekrany.

    Specyfikacja iPhone’a Duo: najważniejsze parametry

    ParametriPhone Duo
    Ekran wewnętrzny7,6″, OLED, 1878 × 2670 px, 120 Hz, wykończenie matowe
    Ekran zewnętrzny5,4″, OLED, 1398 × 2034 px, 120 Hz
    Wymiary po złożeniu117,8 × 84,1 × 11,3 mm
    Grubość po rozłożeniu5,2 mm
    Masa254 g
    Obudowatytan Grade 5, Ceramic Shield 2 z przodu, Ceramic Shield z tyłu
    CzipA20 Pro z komorą parową
    Aparaty z tyłu48 MP główny + 48 MP ultraszerokokątny
    Aparaty z przodu12 MP Center Stage + FaceTime pod ekranem
    BiometriaTouch ID w przycisku bocznym
    Bateriadwie baterie, do 24 h typowej pracy
    Szybkie ładowanie50% w ok. 20 min (ładowarka 60 W)
    Ładowanie bezprzewodoweMagSafe i Qi2 do 25 W
    ZłączeUSB-C (USB 3 do 10 Gb/s, DisplayPort)
    Łączność5G, modem Apple C2, Wi-Fi 7, Bluetooth 6
    OdpornośćIP68 (6 m, 30 min)
    Karta SIMwyłącznie Dual eSIM
    Pamięć256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB
    Kolorygwiezdna biel, nocne niebo

    Dane: specyfikacja techniczna iPhone’a Duo na stronie Apple

    Po lewej iPhone Duo po rozłożeniu, po prawej oba kolory: gwiezdna biel i nocne niebo. Źródło: Apple Newsroom

    Kiedy premiera iPhone’a Duo w Polsce i ile kosztuje?

    iPhone Duo jest w Polsce w pierwszej fali i kosztuje od 9 999 zł za wersję 256 GB. Przedsprzedaż ruszyła w piątek 16 października o 14:00, a sprzedaż startuje w piątek 23 października 2026. Tego dnia telefon debiutuje w ponad 70 krajach i regionach, a 28 kolejnych dostanie go 30 października.

    Polska jest więc w pierwszej fali premiery. W sklepie Apple działa już konfigurator iPhone’a Duo z cenami w złotówkach.

    PamięćCena w PolsceCena w NiemczechCena w USA
    256 GB9 999 zł2 299 EUR1 999 USD
    512 GB10 999 zł2 549 EUR2 199 USD
    1 TB12 999 zł3 049 EUR2 599 USD
    2 TB15 999 zł3 799 EUR3 199 USD

    Przecieki o iPhonie Fold mówiły o cenie około 2 000 dolarów i się sprawdziły. Polska cena zawiera 23% VAT, niemiecka 19% VAT, a amerykańska jest podawana bez podatku, co tłumaczy dużą część różnicy w przeliczeniu. Wariant 2 TB kosztuje 15 999 zł, o 5 700 zł więcej niż iPhone 17 Pro Max z tą samą pamięcią w sierpniowym cenniku Apple.

    Kiedy dostawa iPhone’a Duo? Termin dla nowych zamówień

    Nieliczni, którzy zamówili w pierwszych minutach przedsprzedaży, dostaną telefon w dniu premiery. Później terminy szybko się wydłużyły: według MacRumors niespełna pół godziny po starcie przedsprzedaży w większości krajów przesunęły się na koniec stycznia. Mark Gurman z Bloomberga pisze o „poważnych ograniczeniach dostaw” wynikających z trudności w produkcji.

    Sklep Apple dla Polski pokazuje dziś (stan na 21.10.2026) dostawę nowych zamówień pod koniec stycznia 2027, i to dla wszystkich wersji pamięci i obu kolorów. Terminy się zmieniają: 9to5Mac opisuje zamówienia, którym Apple przyspieszyło dostawę, więc aktualną datę sprawdź w konfiguratorze sklepu Apple przed zakupem.

    Co warto przygotować przed zamówieniem:

    • Konto Apple zalogowane w sklepie Apple albo w aplikacji Apple Store, z zapisanym adresem dostawy i metodą płatności.
    • Wybraną pojemność i kolor. Do wyboru są 256 GB, 512 GB, 1 TB i 2 TB oraz kolory gwiezdna biel i nocne niebo.
    • eSIM u operatora. Duo nie ma tacki na kartę SIM, więc sprawdź, czy Twój operator wydaje eSIM i jak przenieść na nią numer.
    • Ładowarkę i etui. W pudełku nie ma zasilacza, a do najszybszego ładowania Apple wymaga ładowarki 60 W. Etui i folie opisujemy niżej.

    Wymiary iPhone’a Duo: złożony i rozłożony

    Złożony iPhone Duo ma format paszportu, a rozłożony jest cieńszy niż jakikolwiek wcześniejszy iPhone. Według specyfikacji Apple:

    ParametriPhone Duo
    Wymiary po złożeniu117,8 × 84,1 × 11,3 mm
    Wymiary po rozłożeniu117,8 × 164,6 × 5,2 mm
    Masa254 g
    Ekran zewnętrzny5,4 cala
    Ekran wewnętrzny7,6 cala

    Dla porównania Galaxy Z Fold 8 waży według 9to5Google 201 g i ma 9,7 mm grubości po złożeniu. Duo jest więc wyraźnie cięższy i grubszy, co szerzej omawiamy w sekcji o kompromisach.

    Dwa ekrany i zawias: jak działa składany iPhone

    iPhone Duo otwiera się jak książka, tak samo jak Galaxy Z Fold. Złożony ma format paszportu: ekran zewnętrzny 5,4 cala daje 90% powierzchni wyświetlacza iPhone’a 18 Pro. Po otwarciu dostajesz 7,6 cala, a według Apple to ekran o 50% większy niż w iPhonie 18 Pro Max.

    Według Apple oba ekrany mają te same proporcje obrazu, więc treści skalują się proporcjonalnie, a przejście z małego ekranu na duży jest płynne. Do tego ProMotion do 120 Hz, Always-On i jasność do 3000 nitów w słońcu. Oba ekrany obsługują też rysik Apple Pencil (USB-C), o czym więcej niżej.

    Zagięcie ekranu i matowe wykończenie

    Ekran wewnętrzny dostał wykończenie nanostrukturalne, czyli matową powierzchnię znaną z MacBooków Pro i iPadów Pro. Redukuje odblaski i według Apple ogranicza widoczność linii zgięcia. Ekran chroni warstwa polimeru, która według Apple jest do 40% sztywniejsza niż materiały stosowane dotąd w branży.

    Panel otaczają z obu stron warstwy wytrzymałego szkła, sklejone tak, żeby przesuwały się względem siebie jak kartki książki. Od spodu całość wzmacnia tytanowa płytka. Zawias powstał z ponad 100 elementów, a razem z wbudowanym układem magnesów zapewnia pewne i przyjemne zamykanie.

    Po lewej ekran zewnętrzny i wewnętrzny, po prawej Split View z Safari i aplikacją Siri. Źródło: Apple Newsroom

    iOS 27 na składanym ekranie

    System dostał osobny układ pod iPhone’a Duo. Dock i przyciski nawigacji przesuwają się na bok, a Dynamic Island wyświetla się pionowo przy krawędzi. Po rozłożeniu widzisz dwie strony ekranu głównego, z widżetami Dzisiaj po lewej.

    Największa nowość to Split View, czyli dwie aplikacje otwarte obok siebie. Żaden wcześniejszy iPhone tego nie potrafił, a na czerwcowej prezentacji iOS 27 podczas WWDC 2026 Apple jeszcze tego trybu nie pokazało. Odłożony na stół Duo przechodzi w tryb StandBy na dowolnym ekranie, także bez ładowarki.

    Netflix, Zoom i Slack mają już wersje dopasowane do dużego wyświetlacza.

    Apple Pencil na iPhonie Duo: który rysik i od kiedy

    Apple zapowiadało obsługę rysika na „jeszcze w tym roku”, a przyjdzie ona szybciej. MacRumors i 9to5Mac potwierdziły 21 października, że Apple Pencil działa z iPhone’em Duo od iOS 27.2: w wersji testowej RC rysik rysuje, robi notatki i przewija w obsługiwanych aplikacjach na obu ekranach. Publiczne iOS 27.2 według 9to5Mac ma się ukazać około 26 października.

    Działa wyłącznie Apple Pencil (USB-C), który w sklepie Apple kosztuje 399 zł. Apple Pencil Pro i Apple Pencil 2. generacji z Duo nie współpracują, więc jeśli masz któryś z nich do iPada, do składanego iPhone’a potrzebny będzie model USB-C. Apple wymienia tylko ten jeden rysik, dlatego nie zakładaj, że zadziałają rysiki innych firm.

    Aparaty iPhone’a Duo: dwa obiektywy 48 MP bez teleobiektywu

    Z tyłu są dwa aparaty: główny Fusion 48 MP (f/1.6, stabilizacja matrycy) i ultraszerokokątny Fusion 48 MP (120°, makro), ten sam co w iPhonie 18 Pro. Zamiast teleobiektywu dostajesz 2x zoom jakości optycznej: aparat wycina środek matrycy 48 MP i zapisuje zdjęcie 12 MP.

    Aparatem głównym nagrasz wideo 4K Dolby Vision przy 120 kl./s. Z przodu są dwa aparaty: Center Stage 12 MP w ekranie zewnętrznym i kamera FaceTime ukryta pod ekranem wewnętrznym.

    Zdjęcia przykładowe Apple: po lewej aparat główny 48 MP, po prawej grupowe selfie z aparatu Center Stage. Źródło: Apple Newsroom

    Dwa ekrany dają funkcje, których nie ma w żadnym innym iPhonie:

    • Duo Preview: fotografowana osoba widzi kadr na ekranie zewnętrznym i może poprawić pozę.
    • Selfie tylnymi aparatami: z podglądem na zewnętrznym ekranie, w wyższej rozdzielczości niż z przodu.
    • Inteligentna migawka: model AI sam robi zdjęcie, gdy wykryje, że pozujesz.
    • Animacja dla dziecka: na zewnętrznym ekranie pojawiają się Fistaszki, które ściągają wzrok malucha w stronę obiektywu.
    • Duo FaceTime: druga osoba dołącza do rozmowy przez ekran zewnętrzny.

    Wydajność i bateria składanego iPhone’a

    Duo ma ten sam czip A20 Pro co iPhone 18 Pro, ale chłodzi go komora parowa połączona bezpośrednio z procesorem. Według Apple przy długim obciążeniu daje to do 35% wyższą wydajność niż w iPhonie 17 Pro. Punktem odniesienia jest zeszłoroczny model, a nie iPhone 18 Pro z tym samym czipem.

    Zysk ma być odczuwalny w grach i przy długiej pracy na dwóch aplikacjach.

    W każdej połowie obudowy siedzi osobna bateria, a obie działają jak jedna. Apple nie podaje pojemności w mAh, tylko czasy pracy:

    ScenariuszCzas pracy według Apple
    Typowe użytkowaniedo 24 h
    Wideo na ekranie zewnętrznymdo 44 h
    Wideo na ekranie wewnętrznymdo 31 h
    Streaming na ekranie zewnętrznymdo 37 h
    Streaming na ekranie wewnętrznymdo 26 h

    Trzy kompromisy składanego iPhone’a

    Już specyfikacja pokazuje trzy słabsze strony Duo, a pierwsze recenzje je potwierdzają. Sprawdź je przed zamówieniem.

    1. To najcięższy iPhone w historii. Waży 254 g, a po złożeniu ma 11,3 mm grubości. Nawet iPhone 18 Pro Max waży 249 g. Według zestawienia 9to5Google Galaxy Z Fold 8 waży 201 g przy 9,7 mm, a Pixel 11 Pro Fold 239 g przy 10,1 mm.

    Najsmuklejszym iPhone’em w historii Duo jest dopiero po rozłożeniu: 5,2 mm.

    2. Nie ma Face ID ani teleobiektywu. Apple wraca do Touch ID w przycisku bocznym, który działa przy otwartym i zamkniętym telefonie. Duo odblokujesz też zegarkiem Apple Watch. Jeśli często fotografujesz z daleka, iPhone 18 Pro z teleobiektywem 4x zrobi to lepiej.

    3. Tylko eSIM i brak Apple Intelligence po polsku. Duo nie ma tacki na fizyczną kartę SIM i obsługuje wyłącznie eSIM, maksymalnie dwa aktywne numery jednocześnie. Apple Intelligence działa w 16 językach, wśród których nie ma polskiego.

    Nowa Siri AI działa od 14 września jako beta po angielsku, ale według Apple na razie nie w UE, a więc także nie w Polsce.

    Nie skorzystasz też od razu z nowej funkcji iPhone Handoff (jeden numer na dwóch iPhone’ach). Na start działa ona tylko w sieciach T-Mobile w USA i Telekom w Niemczech.

    Co mówią recenzenci o iPhonie Duo

    Pierwsze recenzje iPhone’a Duo ukazały się 21 października 2026, dwa dni przed startem sprzedaży, po mniej więcej tygodniu testów. Większość ocen jest wysoka, od 7/10 w The Verge i Wired do 4,5/5 w Tom’s Guide, TechRadar i PCMag. Recenzenci zgodnie chwalą matowy ekran, zawias i wykonanie, ale równie zgodnie piszą, że to wciąż produkt pierwszej generacji: ciężki, bez Face ID i teleobiektywu, z wieloma aplikacjami jeszcze nieprzystosowanymi do nowych ekranów.

    Najczęściej chwalone:

    • Matowy ekran wewnętrzny. Powłoka nanostrukturalna ogranicza odbicia i ukrywa zagięcie. Widać je głównie pod kątem i w niektórych warunkach oświetlenia, a da się je wyczuć palcem.
    • Zawias i wykonanie. Zawias trzyma telefon pod niemal dowolnym kątem, a tytanowa rama i szczelność IP68 wyróżniają Duo wśród składaków. Joanna Stern złożyła swój egzemplarz w maszynie ponad 32 tys. razy i nie odczuła zmiany w pracy zawiasu (relacja MacRumors).
    • Wydajność i dwie aplikacje obok siebie. Według Tom’s Guide i Gizmodo Duo jest niemal tak szybki jak iPhone 18 Pro. Split View recenzenci uznają za intuicyjny, a aplikacje Apple od razu korzystają z dużego ekranu.
    • Bateria. W większości testów wystarcza na dzień typowego użytkowania. W teście Tom’s Guide (przeglądanie stron przez 5G) Duo wytrzymał 13 h 20 min, ponad 3 godziny dłużej niż Galaxy Z Fold 8, ale krócej niż iPhone 18 Pro Max (17 h 31 min).

    Najczęściej krytykowane:

    • Nieprzystosowane aplikacje. To najczęstszy zarzut. Starsze programy wyświetlają się w małym oknie z czarnymi pasami albo z pustym paskiem po prawej stronie. Pełna obsługa wymaga od twórców przebudowy aplikacji pod iOS 27.1 SDK, a zaktualizowanych programów przybywało jeszcze w trakcie testów.
    • Masa i grubość. 254 g to więcej niż iPhone 18 Pro Max, a Galaxy Z Fold 8 waży 201 g. Wired, Gizmodo i Spider’s Web piszą o męczącej się dłoni i ciążącej kieszeni.
    • Brak Face ID. Touch ID w przycisku bocznym działa sprawnie, ale recenzenci opisują odruchowe czekanie, aż telefon sam się odblokuje. Pomaga odblokowywanie zegarkiem Apple Watch.
    • Aparaty słabsze niż w modelach Pro. Nie ma teleobiektywu ani nagrywania w ProRes i Log, a przy słabym świetle zdjęcia ustępują iPhone’owi 18 Pro. Aparat pod ekranem wewnętrznym (według testów ok. 4 Mpix) wystarcza do wideorozmów, ale nie do zdjęć.
    • Ograniczona wielozadaniowość. Na ekranie mieszczą się tylko dwie aplikacje w stałym podziale po połowie, a w pionie można jedynie przypiąć wideo nad drugą aplikacją. Duo działa na iOS 27, nie na iPadOS, więc nie korzysta z aplikacji z iPada. Elementy sterujące są po prawej stronie, co utrudnia obsługę osobom leworęcznym.
    • Nagrzewanie i matowy ekran. The Verge i Wired zauważyły, że telefon potrafi się nagrzać, według The Verge zwłaszcza przy dłuższym korzystaniu z aparatu. Matowa powłoka daje też nieco bledsze kolory i płytszą czerń niż błyszczący OLED.

    Obsługi Apple Pencil recenzenci nie mogli jeszcze sprawdzić, bo przyjdzie dopiero z iOS 27.2. Wired i Engadget oceniają jednak, że matowa powierzchnia ekranu powinna dobrze sprawdzić się przy pisaniu i rysowaniu. Cena rzadziej pada jako zarzut, bo podobnie drogie są składaki konkurencji, ale większość autorów podkreśla, że to telefon nie dla każdego.

    SerwisWerdyktOcena
    The VergeDrogi, pełen kompromisów i momentami frustrujący, ale dający dużo frajdy produkt dla wczesnych użytkowników7/10
    Engadget„Pierwszorzędny składak”, minusem są masa, cena i nieprzystosowane aplikacje8,8/10
    CNETApple trafiło z pierwszym składakiem, wady nie przekreślają zakupu (wyróżnienie Editors’ Choice)8,7/10
    Tom’s Guide„Najlepiej zaprojektowany składany telefon, jaki kiedykolwiek testowałem”, choć brak teleobiektywu rozczarowuje (Editor’s Choice)4,5/5
    TechRadarDopracowany składak warty czekania dla fanów Apple, ale Galaxy Z Fold 8 pozostaje mocną alternatywą4,5/5
    PCMagNajlepszy składany telefon na rynku pod względem sprzętu, wydajności i baterii (Editors’ Choice)4,5/5
    GizmodoWart czekania, ale bardzo drogi i ciężki4/5
    WiredZaskakująco dobry pierwszy składak, ale na optymalizację aplikacji warto poczekać kilka miesięcy7/10
    9to5MacPrzyszłość iPhone’a jest składana, ale dla większości osób rozsądniejszym zakupem pozostaje zwykły iPhonebez oceny
    MKBHD (wideo)„Bardzo dopracowany na brzegach, ale trochę surowy w środku”, największym minusem są aplikacjebez oceny
    Spider’s WebW tydzień stał się ulubionym telefonem autora, choć irytuje brakiem Face ID, masą i słabszym aparatembez oceny
    iMagazine„Najlepszy składany smartfon, z jakiego dotychczas korzystałem”, mimo kompromisów w aparatach i braku Face IDbez oceny

    Stan na 21.10.2026. Oceny podajemy w skalach poszczególnych serwisów. Cytaty w tłumaczeniu redakcji.

    iPhone Duo czy iPhone 18 Pro Max?

    Największy z klasycznych iPhone’ów to naturalna alternatywa dla Duo: ten sam czip, podobna masa i duży ekran bez zawiasu. W każdej wersji pamięci Duo jest droższy o 3 200 zł. Poniżej dane ze stron Apple.

    ParametriPhone DuoiPhone 18 Pro Max
    Cena w Polsce (256 GB)9 999 zł6 799 zł
    Cena w Polsce (2 TB)15 999 zł12 799 zł
    Ekran7,6″ wewnętrzny (430 ppi) i 5,4″ zewnętrzny (460 ppi)6,9″ (460 ppi)
    Wymiary117,8 × 84,1 × 11,3 mm po złożeniu, 5,2 mm grubości po rozłożeniu163,4 × 78,0 × 8,75 mm
    Masa254 g249 g
    Obudowarama i osłona zawiasu z tytanualuminiowa obudowa unibody
    CzipA20 ProA20 Pro
    Aparaty z tyłu48 MP główny i 48 MP ultraszerokokątny, zoom jakości optycznej 2x48 MP główny, 48 MP ultraszerokokątny i 48 MP teleobiektyw 4x, zoom jakości optycznej do 8x
    Aparat przedni12 MP Center Stage i aparat FaceTime pod ekranem wewnętrznym18 MP Center Stage
    BiometriaTouch IDFace ID
    Bateria (typowe użytkowanie)do 24 hdo 29 h
    Szybkie ładowanie (60 W)50% w ok. 20 min50% w ok. 15 min
    Karta SIMtylko eSIMnano-SIM i eSIM
    Apple PencilApple Pencil (USB-C) od iOS 27.2nie (brak w specyfikacji Apple)
    OdpornośćIP68 (6 m, 30 min)IP68 (6 m, 30 min)
    Kolorygwiezdna biel, nocne nieboczarny, srebrny, błękit lodowca, burgund
    Dostawa nowych zamówień (sklep Apple, 21.10.2026)koniec stycznia 20272–3 tygodnie (256 GB)

    Dane: specyfikacja iPhone’a Duo i specyfikacja iPhone’a 18 Pro Max na stronach Apple, ceny i terminy ze sklepu Apple.

    Za dopłatę 3 200 zł dostajesz przede wszystkim ekran 7,6 cala ze Split View i obsługą rysika. 18 Pro Max wygrywa niemal wszystkim innym: ma teleobiektyw, Face ID, dłużej działa na baterii, szybciej się ładuje i przyjmuje fizyczną kartę SIM. Masa jest prawie taka sama, ale złożony Duo jest krótszy i o ponad 2,5 mm grubszy, więc inaczej leży w kieszeni.

    Jeśli nie potrzebujesz dużego ekranu do pracy na dwóch aplikacjach, 18 Pro Max da Ci więcej za mniej, i to bez czekania do końca stycznia. Ceny wszystkich wersji 18 Pro i 18 Pro Max zebraliśmy w cenniku iPhone’a 18 Pro w Polsce.

    Etui i ochrona ekranu do iPhone’a Duo

    Apple pokazało od razu dwa własne etui. iPhone Duo Case składa się z dwóch części, po jednej na każdą połówkę, i kosztuje 399 zł. iPhone Duo Folio ma podpórkę pozwalającą ustawić telefon pod różnymi kątami i kosztuje 629 zł. Oba są już w sklepie Apple.

    Po lewej dwuczęściowe iPhone Duo Case, po prawej Folio z podpórką. Źródło: Apple Newsroom

    Etui do składanego iPhone’a to zwykle dwie osobne skorupy, bo musi zostawić zawiasowi swobodę ruchu. Żadne etui z iPhone’a 17 ani 18 nie będzie pasować.

    Ochrona ekranów w składaku rządzi się własnymi zasadami, które rozpisaliśmy już przy szkłach i foliach do Galaxy Z Fold 8:

    • Ekran zewnętrzny: szkło hartowane albo hybrydowe, tak jak w zwykłym iPhonie.
    • Ekran wewnętrzny: wyłącznie elastyczna folia, bo sztywne szkło nie wytrzyma zginania.
    • Fabrycznej warstwy ekranu wewnętrznego nie zdejmuj: to część wyświetlacza, a nie folia transportowa.
    • Matowy efekt: błyszcząca folia przykryje nanostrukturalne wykończenie, więc do Duo wybieraj folię matową.

    W kategorii etui do iPhone’a Duo są już modele Spigen, UAG, PITAKA, Mercury i PanzerGlass, w większości z magnesami MagSafe. Porównaliśmy je w rankingu etui do iPhone’a Duo, z podziałem na modele z osłoną zawiasu i bez niej. Folie i szkła znajdziesz w kategorii akcesoriów do iPhone’a Duo.

    Czym ładować iPhone’a Duo: ładowarki i powerbanki

    Tu nie trzeba czekać. W pudełku nie ma ładowarki sieciowej, a iPhone Duo ma konkretne wymagania. Apple podaje dwie wartości:

    • 50% w około 20 minut z ładowarką sieciową USB PD o mocy 60 W lub wyższej i przewodem USB-C obsługującym 60 W,
    • 50% w około 30 minut z ładowarką MagSafe podłączoną do ładowarki sieciowej 35 W lub mocniejszej.

    Ładowanie bezprzewodowe działa z MagSafe i Qi2 do 25 W. Ładowarki Qi2 15 W też powinny działać, tylko wolniej. Ładowarka sieciowa 20 W z czasów iPhone’a 12 również wystarczy, ale ładowanie potrwa dłużej, niż podaje Apple.

    Poniższe ładowarki dobraliśmy według parametrów podanych przez Apple, a nie po własnych testach z tym telefonem. Więcej modeli, z podziałem na kostki, ładowarki MagSafe i powerbanki, opisaliśmy w rankingu jaka ładowarka do iPhone’a Duo.

    UGREEN Nexode Air 65W

    UGREEN Nexode Air 65W przekracza próg 60 W, którego Apple wymaga do najszybszego ładowania. Ma dwa porty USB-C i jeden USB-A, a dzięki technologii GaN (azotek galu) jest mała mimo dużej mocy. Pełne 65 W dostaniesz przy jednym podłączonym urządzeniu. Gdy ładujesz dwa naraz, moc dzieli się między porty i Duo może nie dostać wymaganych 60 W.

    Satechi 3-in-1 Qi2 25W

    Satechi 3-in-1 Qi2 25W ładuje telefon pełną mocą Qi2 25 W, a przy okazji zegarek i słuchawki. Składana konstrukcja zajmuje po złożeniu niewiele miejsca, więc sprawdzi się też w podróży.

    Tech-Protect PB40 LifeMag 10 000 mAh

    Tech-Protect PB40 LifeMag to powerbank magnetyczny w standardzie Qi2.2, czyli z ładowaniem bezprzewodowym 25 W. Przyczepiasz go do pleców telefonu i ładujesz w drodze bez przewodu. Przy telefonie ważącym 254 g każdy powerbank wyraźnie poczujesz w dłoni.

    Jeśli wolisz prostą ładowarkę na biurko, Tech-Protect A54 MagSafe 25W Qi2.2 daje tę samą moc w formie pojedynczego krążka.

    [hs_products ids=”76151,135816,141166,141896″ cols=”4″ title=”Ładowarki do iPhone’a Duo”]

    Więcej modeli znajdziesz w kategoriach ładowarki indukcyjne i akcesoria MagSafe.

    Czy warto kupić iPhone’a Duo?

    To zależy od tego, do czego używasz telefonu:

    • Kup, jeśli chcesz dużego ekranu do filmów, czytania i pracy na dwóch aplikacjach, a nie zamierzasz wychodzić z ekosystemu Apple.
    • Wybierz iPhone’a 18 Pro, jeśli zależy Ci na teleobiektywie, Face ID i lżejszej obudowie. Jest też wyraźnie tańszy.
    • Rozważ Galaxy Z Fold 8, jeśli korzystasz z Androida, a waga i cena liczą się bardziej niż szczelność.

    Pamiętaj też, że to pierwsza generacja. Apple nie podało, na ile cykli otwierania zaprojektowano zawias, a w nowych kategoriach urządzeń słabości pierwszej generacji zwykle poprawia dopiero druga.

    Podsumowanie

    iPhone Duo to pierwszy składany iPhone, a zarazem najcięższy i najdroższy iPhone, jaki Apple wypuściło. Najważniejsze fakty:

    1. Polska jest w pierwszej fali. Sprzedaż od 23 października, cena od 9 999 zł, ale nowe zamówienia dotrą dopiero pod koniec stycznia 2027.
    2. Dwa ekrany o tych samych proporcjach. 5,4 cala po złożeniu, 7,6 cala po rozłożeniu, z matowym wykończeniem, Split View i obsługą Apple Pencil (USB-C) od iOS 27.2.
    3. Kompromisy są realne. 254 g, 11,3 mm po złożeniu, brak Face ID i teleobiektywu, tylko eSIM, a Siri AI na starcie nie działa w UE.
    4. Przewaga nad Samsungiem to IP68 i ekosystem. Galaxy Z Fold 8 jest za to lżejszy i tańszy.
    5. Ładowarki kupisz już dziś. Ładowarka sieciowa 60 W i ładowarka Qi2 25 W wykorzystają pełne możliwości Duo.

    Etui warto zamówić razem z telefonem, a przed dostawą sprawdź, czy Twoja ładowarka sieciowa ma co najmniej 60 W. Słabsza też naładuje telefon, tylko wolniej.

    FAQ: najczęstsze pytania o iPhone’a Duo

    Kiedy składany iPhone Duo będzie dostępny w Polsce?

    Sprzedaż w Polsce startuje w piątek 23 października 2026, a przedsprzedaż ruszyła 16 października. Nowe zamówienia sklep Apple dostarcza obecnie pod koniec stycznia 2027 (stan na 21.10.2026), a terminy mogą się zmieniać.

    Ile kosztuje iPhone Duo w Polsce?

    Składany iPhone kosztuje w Polsce od 9 999 zł za wersję 256 GB. Za 512 GB zapłacisz 10 999 zł, za 1 TB 12 999 zł, a za 2 TB 15 999 zł.

    Czy iPhone Fold, iPhone 18 Ultra i iPhone Duo to ten sam telefon?

    Tak. iPhone Fold, iPhone 18 Fold, iPhone Ultra i iPhone 18 Ultra to nazwy z przecieków, a oficjalna nazwa składanego iPhone’a to iPhone Duo. Podstawowego iPhone’a 18 Apple nie pokazało na wrześniowej konferencji i nie ma go w obecnej ofercie.

    Czy iPhone Duo ma Face ID?

    Nie. Składany iPhone ma Touch ID w przycisku bocznym, który działa przy otwartym i zamkniętym telefonie. Odblokujesz go też zegarkiem Apple Watch.

    Czy w iPhonie Duo da się podzielić ekran na dwie aplikacje?

    Tak. Split View otwiera dwie aplikacje obok siebie na ekranie wewnętrznym, a nawet dwa okna tej samej aplikacji, np. Safari. To pierwszy iPhone z taką funkcją.

    Czy do iPhone’a Duo włożę dwie karty SIM?

    Fizycznej karty nie włożysz wcale. iPhone Duo obsługuje wyłącznie Dual eSIM, czyli dwa aktywne numery w formie cyfrowej, więc przed zakupem sprawdź, czy Twój operator wydaje eSIM.

    Czy iPhone Duo działa z Apple Pencil?

    Tak, od iOS 27.2 i tylko z modelem Apple Pencil (USB-C). Rysik działa na obu ekranach. Apple Pencil Pro i Apple Pencil 2. generacji nie są zgodne z iPhone’em Duo.

    Czy na ekran wewnętrzny iPhone’a Duo można nakleić szkło hartowane?

    Nie. Na ekran wewnętrzny nadaje się tylko elastyczna folia, bo sztywne szkło nie wytrzyma zginania. Szkło hartowane stosuj wyłącznie na ekranie zewnętrznym.

    Czy warto kupić iPhone’a Duo? Opinie recenzentów

    Według pierwszych recenzji tak, jeśli zależy Ci na dużym ekranie do czytania, filmów i pracy na dwóch aplikacjach. Recenzenci chwalą matowy ekran, który prawie ukrywa zagięcie, zawias i wydajność, a krytykują masę 254 g, brak Face ID i teleobiektywu oraz wiele nieprzystosowanych jeszcze aplikacji. Oceny wahają się od 7/10 (The Verge, Wired) do 4,5/5 (Tom’s Guide, TechRadar, PCMag).

    Źródła: informacja prasowa Apple o iPhonie Duo, specyfikacja techniczna iPhone’a Duo, ceny iPhone’a Duo w sklepie Apple, ceny w USA i terminy premiery w MacRumors, porównanie masy i grubości z Androidami w 9to5Google, lista krajów i języków Apple Intelligence, specyfikacja iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max, obsługa Apple Pencil od iOS 27.2 w MacRumors, zgodne modele Apple Pencil w 9to5Mac, terminy dostaw i komentarz Marka Gurmana w MacRumors

  • TOP 10 najlepszych etui do Samsung Galaxy S26 FE

    TOP 10 najlepszych etui do Samsung Galaxy S26 FE

    Najlepsze etui do Samsung Galaxy S26 FE to Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe. Smukła hybryda TPU i poliwęglanu z wbudowanym pierścieniem magnetycznym, którego sam telefon nie ma. Największą ochronę daje 3mk Fortis MagCase z certyfikatem MIL-STD-810H.

    TOP 10 w trzech punktach:

    • Najlepsze ogólnie: Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe, hybryda z magnesami i smukłym profilem
    • Największa ochrona: 3mk Fortis MagCase, MIL-STD-810H i 26 upadków z 1.26 m bez uszkodzeń
    • Najlepsze przezroczyste: Ringke Fusion Magnetic MagSafe, poliwęglan z pierścieniem magnetycznym

    Galaxy S26 FE wszedł do sprzedaży 4 września 2026 i wygląda niemal identycznie jak poprzednik. Przy zakupie etui liczą się jednak dwie rzeczy, których po wyglądzie nie widać: telefon nie ma magnesów, a obudowy z S25 FE w większości nie pasują.

    Galaxy S26 FE nie ma magnesów. To zmienia wybór etui

    Samsung Galaxy S26 FE nie ma wbudowanych magnesów. Naładuje się na ładowarce Qi2 z mocą 15 W, ale sam z siebie nie przyciągnie się do niej magnetycznie. Przyjęło się na to określenie „Qi2 Ready”, choć sam Samsung go nie używa.

    W praktyce oznacza to jedno: magnesy muszą być w etui. Bez nich ładowarka nie wycentruje się sama, uchwyt samochodowy nie utrzyma telefonu, a portfel magnetyczny w ogóle się nie przyklei.

    Dlatego do tej dziesiątki weszły wyłącznie obudowy z wbudowanym pierścieniem magnetycznym. To był warunek wstępny, nie jedno z kryteriów.

    Szukaj w nazwie dopisku „Mag”, „MagCase”, „Magnet” albo „MagSafe”. Samo „kompatybilne z ładowaniem indukcyjnym” znaczy tylko tyle, że etui nie blokuje ładowania, a nie że dodaje magnesy. Więcej o samym standardzie znajdziesz w naszym przewodniku po akcesoriach z technologią MagSafe.

    Sprawdź ładowarki bezprzewodowe Qi2 w homescreen.pl →

    Czy etui z Galaxy S25 FE pasuje do S26 FE?

    Sztywne etui z S25 FE nie pasuje do S26 FE. Elastyczne pasuje tylko wtedy, gdy producent wymienia oba modele w nazwie. Odpowiedź zależy więc od tego, czy obudowa jest sztywna, czy elastyczna.

    Etui sztywne: nie. Wymiary różnią się o 0.3 mm na wysokości i szerokości, ale grubość jest identyczna.

    Galaxy S25 FEGalaxy S26 FE
    Wymiary161.3 × 76.6 × 7.4 mm161.6 × 76.9 × 7.4 mm

    Problem nie leży w tych trzech dziesiątych milimetra, tylko w przeprojektowanej wyspie aparatu. Wycięcia nie trafiają w to samo miejsce, a naciąganie sztywnej obudowy kończy się pękniętym narożnikiem.

    Etui elastyczne: czasem tak, ale tylko z deklaracją producenta. Bizon opisuje pięć swoich obudów wprost jako „do Samsung Galaxy S26 FE / S25 FE”, więc zgodność z oboma modelami deklaruje sam producent. Dwie z nich są w tym rankingu.

    Reguła jest prosta: jeśli producent nie wymienił obu modeli w nazwie, traktuj etui jako niepasujące. Pełne zestawienie różnic między generacjami mamy w porównaniu Galaxy S26 FE i S25 FE.

    Zostajesz przy poprzedniku? Wtedy właściwym miejscem jest kategoria etui do Galaxy S25 FE i nasz osobny ranking etui do S25 FE.

    Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze etui do Galaxy S26 FE

    Materiał. TPU to elastyczne tworzywo, które amortyzuje upadki i łatwo się zakłada. Poliwęglan jest sztywny, nie żółknie i lepiej trzyma przezroczystość. Najlepsze obudowy łączą oba: miękka ramka TPU plus twarde plecki.

    Certyfikat upadkowy. Szukaj konkretnej liczby, nie hasła. „Military Grade” bez podanej wysokości nic nie znaczy, a „26 upadków z 1.26 m” już tak.

    Ochrona wyspy aparatu. Moduł fotograficzny wystaje ponad plecki i pierwszy dotyka blatu. Podniesiona ramka wokół wyspy jest ważniejsza niż rant przy ekranie.

    Waga. S26 FE waży 193 g, a pancerna obudowa podnosi zestaw do ponad 230 g. To prawie 40 g w górę, więc zdecyduj, czy zamieniasz smukły telefon na chroniony.

    TOP 10 najlepszych etui do Galaxy S26 FE

    Do dziesiątki weszły tylko obudowy z magnesami, których telefon nie ma. Kolejność w jej obrębie ustaliliśmy według trzech kryteriów: ochrony potwierdzonej testem upadkowym, stosunku ochrony do grubości i dostępności od ręki. Wszystkie dziesięć pozycji jest na stanie. W ofercie na ten model nie ma ESR, UAG ani Supcase, dlatego ranking opiera się na Spigenie, 3mk, Ringke, Tech-Protect, obudowach Samsunga i Bizonie.

    1. Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe: hybryda z magnesami

    Nasz wybór ogólny

    Klasyczna konstrukcja hybrydowa: elastyczna ramka TPU przejmuje amortyzację, sztywne plecki z poliwęglanu trzymają kształt i nie falują. Do tego wbudowany pierścień magnetyczny, czyli dokładnie to, czego brakuje samemu telefonowi.

    Wykończenie Frost Black to matowa mgiełka, która nie zbiera odcisków palców. Wersja Clear/White pokazuje kolor obudowy telefonu.

    Spigen trzyma tu smukły profil, mimo magnesów w pleckach. To rzadkie połączenie, bo pierścień zwykle dokłada objętości.

    Dla kogo: dla większości osób. Jeśli chcesz jedno etui, które dodaje magnesy i nie zmienia telefonu w kostkę, to jest ten wybór.

    2. 3mk Fortis MagCase: najtwardsze dane o odporności

    Tu nie ma marketingowych ogólników, jest liczba: 26 upadków z 1.26 m, zero uszkodzeń, potwierdzone normą MIL-STD-810H. To najkonkretniejsza deklaracja odporności w całej kategorii.

    Za amortyzację odpowiada Adaptive Shock Technology, czyli wewnętrzna warstwa mikrokomórkowej pianki. Konstrukcja to poliwęglan z TPU, z pierścieniem magnetycznym w pleckach.

    To najbardziej pancerne etui do Galaxy S26 FE w naszej ofercie. Jeśli chcesz zrozumieć, czym różnią się pancerne etui między sobą, mamy o tym osobny tekst.

    Minus: to najgrubsza pozycja w zestawieniu. Telefon przestaje wyglądać jak Galaxy S26 FE.

    3. Ringke Fusion Magnetic MagSafe: przezroczyste z certyfikatem

    Hybryda poliwęglanu z TPU, z pierścieniem magnetycznym i certyfikatem Mil-Grade. Poliwęglanowe plecki żółkną wyraźnie wolniej niż czyste TPU, które w przezroczystej obudowie potrafi zmętnieć już po kilku miesiącach.

    Detal, którego brakuje większości konkurencji: wycięcie na smyczkę. Przy telefonie o wadze 193 g pasek na rękę to realna ochrona przed upuszczeniem.

    Dla kogo: jeśli chcesz widzieć kolor telefonu i mieć magnesy w jednym.

    [hs_products ids=”143104,143260,142962″ cols=”3″ title=”Trzy pierwsze miejsca w rankingu”]

    4. 3mk Armor MagCase: pancerne, ale wciąż smukłe

    Kompromis między pozycją pierwszą a drugą. Poliwęglan z TPU o grubości 1.5 mm i pierścień magnetyczny w komplecie. Norma Military Grade, testy upadkowe z około 175 cm.

    Wzmocnione narożniki absorbują energię uderzenia, bo przy upadku na krawędź to one dotykają podłoża jako pierwsze. Przyciski działają w technologii EasyClick, czyli zachowują wyczuwalny skok.

    Dla kogo: jeśli chcesz ochrony bliskiej pancernej, ale bez grubości Fortisa.

    5. Tech-Protect MagFlex MagSafe: najprostsza droga do magnesów

    Jeśli magnesy są jedyną rzeczą, której szukasz, to najkrótsza droga do celu. Elastyczna obudowa z pierścieniem magnetycznym i kolorową ramką, w dwóch wykończeniach: shiny black i shiny gold.

    Nie ma tu certyfikatu upadkowego ani wzmocnionych narożników. Jest za to dokładnie ta funkcja, której brakuje telefonowi.

    Dla kogo: jeśli ładujesz na Qi2 albo używasz uchwytu magnetycznego, a ochrona jest sprawą drugorzędną.

    6. 3mk Misty MagCase: matowe, w czterech kolorach

    TPU z elementami poliwęglanu, wbudowany pierścień magnetyczny i matowe wykończenie, które ogranicza ślady palców. Podwyższone ranty chronią ekran i aparat.

    Cztery kolory do wyboru: czarny, niebieski, zielony i różowy. Rzadkość w tej kategorii, bo obudowy z magnesami są zwykle albo czarne, albo przezroczyste.

    Dla kogo: jeśli chcesz magnesów, matowej faktury i koloru innego niż czarny.

    [hs_products ids=”142725,143303,143261″ cols=”3″ title=”Pancerne, magnetyczne i matowe: pozycje 4-6″]

    7. Samsung Silicone Magnet: oryginalne, silikonowe

    Obudowa od samego Samsunga, z silikonu i z magnesami. Silikon jest przyjemniejszy w dotyku niż TPU i praktycznie się nie ślizga, co przy 193 g ma znaczenie.

    Zaleta oryginałów jest jedna i konkretna: magnesy są rozmieszczone dokładnie tak, jak przewidział to producent telefonu, więc ładowarka centruje się bez szukania pozycji.

    Do wyboru cztery kolory: czarny, miętowy, niebiesko-fioletowy i różowy.

    Minus: silikon łapie kurz i włókna z kieszeni. Za porównywalną ochronę u marek niezależnych zapłacisz wyraźnie mniej.

    8. Samsung Slim Magnet: oryginalne, najcieńsze

    Najcieńsza obudowa z magnesami w tym zestawieniu i druga pozycja od Samsunga. Trzy kolory: czarny, miętowy i niebiesko-fioletowy.

    To etui dla kogoś, kto kupił S26 FE za jego smukłość i nie chce jej stracić. Ochrona jest symboliczna, za to magnesy siedzą dokładnie tam, gdzie przewidział to Samsung.

    Dla kogo: jeśli priorytetem jest zachowanie sylwetki telefonu, a nie ochrona przy upadku.

    9. 3mk Wallet Case: z klapką i kieszeniami na karty

    Jedyna obudowa w rankingu, która chroni ekran bez dokładania szkła. Ekoskóra z elastycznym TPU, wnętrze wyłożone mikrofibrą, od dwóch do trzech kieszeni na karty i klapka z magnetycznym domknięciem.

    Klapka pełni też funkcję podstawki w trybie poziomym, więc film w pociągu obejrzysz bez trzymania telefonu. Producent opisuje konstrukcję jako ochronę 360 stopni.

    Więcej opcji tego typu zebraliśmy w tekście o etui i portfelu w jednym.

    Minus: magnetyczne domknięcie klapki to nie to samo co pierścień do ładowania. Na ładowarce Qi2 ta obudowa nie przyklei się magnetycznie.

    10. Bizon Case MatteO: pasuje też do S25 FE

    Tu wraca wątek z początku artykułu. Bizon opisuje to etui jako pasujące do Galaxy S26 FE i S25 FE jednocześnie. To deklaracja producenta, a nie nasz domysł.

    Konstrukcja jest elastyczna, z pierścieniem magnetycznym i przydymionym, matowym wykończeniem.

    Dla kogo: jeśli w domu są oba telefony albo planujesz przesiadkę i chcesz jedno etui na przejście między generacjami.

    [hs_products ids=”143115,143119,142732,143245″ cols=”4″ title=”Pozycje 7-10 rankingu”]

    Dwie obudowy z naszej oferty nie mają magnesów i dlatego nie weszły do dziesiątki, ale mają sens, jeśli ładujesz wyłącznie kablem. Spigen Ultra Hybrid Crystal Clear to ta sama hybryda co w pozycji pierwszej, tylko bez pierścienia, więc kolor telefonu widać najczyściej. Bizon Case Angelo jest najprostszym wejściem w ochronę i też pasuje do obu generacji FE.

    Etui Samsung Galaxy S26 FE: porównanie dziesiątki w tabeli

    #EtuiMateriałMagnesyTest upadkowyWyróżnik
    1Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafeTPU + PC✅❌smukły profil z magnesami
    23mk Fortis MagCasePC + TPU✅MIL-STD-810H, 26 × 1.26 mAdaptive Shock Technology
    3Ringke Fusion Magnetic MagSafePC + TPU✅Mil-Gradewycięcie na smyczkę
    43mk Armor MagCasePC + TPU, 1.5 mm✅Military Grade, ~175 cmwzmocnione narożniki
    5Tech-Protect MagFlex MagSafeelastyczne TPU✅❌kolorowa ramka
    63mk Misty MagCaseTPU + PC✅❌cztery kolory
    7Samsung Silicone Magnetsilikon✅❌oryginał, cztery kolory
    8Samsung Slim Magnetproducent nie podaje✅❌najcieńsze z magnesami
    93mk Wallet Caseekoskóra + TPUtylko domknięcie klapki❌karty, podstawka, ochrona 360°
    10Bizon Case MatteOelastyczne TPU✅❌zgodność z S26 FE i S25 FE

    Które etui do Samsung Galaxy S26 FE wybrać? Rekomendacje według potrzeb

    • Chcesz jednego etui na wszystko: Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe. Magnesy, hybrydowa konstrukcja, smukły profil.
    • Szukasz pancernego etui do Galaxy S26 FE: 3mk Fortis MagCase, jedyne z normą MIL-STD-810H i podaną liczbą upadków.
    • Szukasz przezroczystego etui do Galaxy S26 FE: Ringke Fusion Magnetic MagSafe, przezroczysty poliwęglan z magnesami i certyfikatem Mil-Grade.
    • Zależy Ci tylko na magnesach: Tech-Protect MagFlex MagSafe.
    • Chcesz etui z klapką i kartami: 3mk Wallet Case, jedyne w dziesiątce zakrywające ekran.
    • Wolisz oryginał Samsunga: Silicone Magnet dla chwytu, Slim Magnet dla smukłości.
    • Masz w domu S25 FE i S26 FE: Bizon Case MatteO, z deklaracją zgodności z obiema generacjami.
    • Nie chcesz koloru czarnego: 3mk Misty MagCase w czterech kolorach lub Samsung Silicone Magnet.

    Czym uzupełnić etui na Galaxy S26 FE

    Żadna obudowa z dziesiątki poza 3mk Wallet Case nie zakrywa ekranu. Podwyższone ranty ratują wyświetlacz przy upadku na płasko, ale nie przed zarysowaniem.

    Wyświetlacz jest ten sam co w poprzedniku, ale żaden producent szkła nie deklaruje zgodności z oboma modelami. Obrys szkła projektuje się pod konkretny korpus, więc to osobny zakup, nie przeniesienie akcesorium.

    W ofercie na ten model są trzy sensowne opcje. Spigen GLAStR EZ Fit Pro ma aplikator, który praktycznie eliminuje pęcherzyki, Tech-Protect Glass Fit przychodzi w zestawie po dwie sztuki, a 3mk HardGlass to najprostszy wariant od polskiej marki.

    [hs_products ids=”143219,142974,141337,143122″ cols=”4″ title=”Szkła hartowane i folia do Galaxy S26 FE”]

    Jest też matowa folia Samsung Anti-Reflecting, jeśli zamiast twardości wolisz ograniczyć odbicia światła.

    Jedna rada niezależna od marki szkła: montuj je w łazience zaraz po kąpieli. Para wodna zbierze kurz z powietrza, a kurz pod szkłem to najczęstsza przyczyna nieudanego montażu.

    Podsumowanie: TOP 10 etui do Galaxy S26 FE w skrócie

    1. Galaxy S26 FE nie ma magnesów. Ładuje się na Qi2 z mocą 15 W, ale bez etui z pierścieniem magnetycznym ładowarka nie wycentruje się sama, a uchwyt magnetyczny nie utrzyma telefonu. To najważniejsze kryterium przy tym modelu.
    2. Etui z S25 FE pasuje tylko wtedy, gdy producent wymienił oba modele. Sztywne obudowy odpadają przez przeprojektowaną wyspę aparatu; Bizon deklaruje zgodność z oboma modelami dla swoich elastycznych linii.
    3. Najbardziej uniwersalny wybór to Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe. Hybryda TPU i poliwęglanu z magnesami i smukłym profilem.
    4. Jeśli liczy się wyłącznie ochrona, wybierz 3mk Fortis MagCase. MIL-STD-810H i 26 upadków z 1.26 m bez uszkodzeń.
    5. Szkło to osobny zakup. Wyświetlacz się nie zmienił, ale żaden producent nie opisuje szkła jako pasującego do obu generacji.

    Zobacz pełną ofertę etui do Samsung Galaxy S26 FE w homescreen.pl →

    FAQ: najczęstsze pytania o etui do Galaxy S26 FE

    Czy etui z Galaxy S25 FE pasuje do S26 FE?

    Sztywne nie, bo wyspa aparatu została przeprojektowana i wycięcia nie trafiają w to samo miejsce. Elastyczne pasują tylko wtedy, gdy producent wymienia oba modele w nazwie, jak robi to Bizon.

    Czy Galaxy S26 FE ma magnesy jak MagSafe?

    Nie. Telefon obsługuje ładowanie Qi2 z mocą 15 W, ale nie ma wbudowanych magnesów. Pierścień magnetyczny musi znajdować się w etui.

    Jakie etui do Galaxy S26 FE jest najbardziej wytrzymałe?

    3mk Fortis MagCase z normą MIL-STD-810H, który przeszedł 26 upadków z wysokości 1.26 m bez uszkodzeń. Alternatywą jest 3mk Armor MagCase z testami z około 175 cm.

    Czy warto kupić oryginalne etui Samsung do Galaxy S26 FE?

    Oryginały mają magnesy rozmieszczone dokładnie według projektu producenta telefonu, co daje najpewniejsze centrowanie ładowarki. Kosztują jednak wyraźnie więcej niż obudowy marek niezależnych, które oferują porównywalną ochronę.

    Jakiej firmy jest najlepsze etui do telefonu?

    Nie ma jednej najlepszej marki, jest dopasowanie do potrzeb. Spigen i Ringke robią najlepsze hybrydy na co dzień, 3mk ma najmocniejsze certyfikaty upadkowe, a oryginały Samsunga najpewniej rozmieszczone magnesy.

    Z jakiego materiału jest najlepsze etui do Galaxy S26 FE?

    Hybryda: elastyczna ramka TPU plus sztywne plecki z poliwęglanu. TPU przejmuje energię uderzenia, a poliwęglan nie faluje i nie żółknie tak szybko jak czyste TPU.

    Które etui jest lepsze: silikonowe czy TPU?

    Silikon jest przyjemniejszy w dotyku i mniej się ślizga, ale łapie kurz i włókna. TPU lepiej amortyzuje upadki i nie rozciąga się z czasem.

    Czy etui z klapką działa z ładowaniem bezprzewodowym?

    Działa, ale magnetyczne domknięcie klapki to nie to samo co pierścień do ładowania. Obudowa portfelowa naładuje się indukcyjnie, jednak nie przyklei się magnetycznie do ładowarki Qi2.

    Kiedy Galaxy S26 FE trafił do sprzedaży?

    Samsung zaprezentował telefon 27 sierpnia 2026, a sprzedaż ruszyła 4 września 2026. Ceny zaczynają się od 799 EUR, czyli około 3 490 zł za wersję 128 GB.

    Czy szkło z Galaxy S25 FE pasuje do S26 FE?

    Przekątna i rozdzielczość są identyczne, ale producenci nie deklarują zgodności z oboma modelami, a obrys szkła cięty jest pod konkretny korpus. Kupuj szkło opisane jako do Galaxy S26 FE.

    Źródła: oficjalna zapowiedź Galaxy S26 FE w Samsung Global Newsroom, pełna karta specyfikacji w GSMArena, analiza braku magnesów w serii Galaxy S26 w SamMobile

  • Najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro Max: ranking 12 modeli

    Najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro Max: ranking 12 modeli

    Najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro Max to ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe. Pancerna hybryda Poron, TPU i poliwęglanu, z wysuwaną podstawką i ochroną klasy Military Grade. Drugie miejsce zajmuje Tech-Protect MagPrime MagSafe CC z osłoną wyspy aparatu.

    Ranking w trzech punktach:

    • Najlepsze ogólnie: ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe, czyli Poron w narożnikach, Military Grade i wysuwana podstawka
    • Najbardziej uniwersalne: Tech-Protect MagPrime MagSafe CC, matowa hybryda z osłoną wyspy aparatu
    • Najlepsze przezroczyste: ESR Classic Hybrid MagSafe Frosted, akryl, który nie żółknie

    iPhone 18 Pro Max jest już oficjalny. Apple pokazało go 9 września 2026, przedsprzedaż ruszyła 12 września o 14:00, a telefon trafił do sprzedaży 18 września. Ceny zaczynają się od 6 799 zł za 256 GB, a do wyboru są cztery kolory: Burgund, Błękit lodowca, Srebrny i Czarny.

    W tym zestawieniu znajdziesz wyłącznie etui na iPhone’a 18 Pro Max, które fizycznie pasują do tego modelu i są dostępne od ręki. Zaczniemy od rzeczy, która zaoszczędzi Ci pieniędzy, jeśli przesiadasz się z siedemnastki: Apple podało oficjalne wymiary i wyszło z nich coś, na co czekał cały rynek akcesoriów.

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro Max pasuje do 18 Pro Max?

    Tak, obudowy pasują do obu modeli, ale osłony aparatu już nie. To nie jest domysł ani deklaracja producenta etui, tylko liczby z oficjalnej tabeli porównawczej Apple. iPhone 18 Pro Max mierzy 163,4 × 78,0 × 8,75 mm. iPhone 17 Pro Max mierzy dokładnie tyle samo, co do dziesiątej części milimetra. Zmieniła się wyłącznie masa: 249 g zamiast 231 g.

    Osiemnaście gramów rozkłada się na całej powierzchni telefonu i nie ma żadnego wpływu na to, czy obudowa się zapnie. Układ przycisków, wycięcie na port USB-C i pozycja przycisku Camera Control zostały bez zmian.

    Widać to w nazwach produktów. Praktycznie każda obudowa w naszej kategorii ma dopisek „do Apple iPhone 17 Pro Max / 18 Pro Max”. Jedno etui, dwa modele. Tak swoje serie opisały UNIQ, Spigen, PITAKA, Tech-Protect, ESR, Benks i 3mk. Działa to w obie strony, bo te same konstrukcje znajdziesz w kategorii etui do iPhone’a 17 Pro Max.

    Z osłonami aparatu jest odwrotnie. Wyspa fotograficzna urosła, bo trzeba było zmieścić w niej aparat główny ze zmienną przysłoną. Apple nie publikuje wymiarów samej wyspy, więc nie znajdziesz tu liczby z oficjalnej specyfikacji, ale zachowanie rynku mówi wszystko: producenci zostawili etui wspólne dla obu generacji, a szkła i ramki na aparat skatalogowali osobno, wyłącznie pod osiemnastkę. Nikt nie robi dwóch osobnych SKU dla tego samego elementu, jeśli pasuje jeden.

    Aktualizacja 10.09.2026: tekst powstał przed konferencją Apple i opierał się wtedy na deklaracjach producentów etui. Po premierze zastąpiliśmy je oficjalnymi danymi. Przed premierą krążył przeciek o korpusie grubszym o około 0,25 mm, na co miała wpływ większa bateria i komora parowa. Tabela Apple go obaliła: grubość obu generacji to te same 8,75 mm.

    iPhone 18 Pro Max: ceny, daty i kolory

    Wszystkie cztery kolory kosztują tyle samo. Ceny pochodzą z polskiego sklepu Apple.

    PojemnośćiPhone 18 Pro MaxiPhone 18 Pro
    256 GB6 799 zł6 299 zł
    512 GB7 799 zł7 299 zł
    1 TB9 799 zł9 299 zł
    2 TB12 799 zł12 299 zł
    • Kolory: Burgund, Błękit lodowca, Srebrny, Czarny. Jeśli wybierasz Burgund albo Błękit lodowca, warto rozważyć etui przezroczyste lub półprzezroczyste, żeby kolor był widoczny.
    • Przedsprzedaż: 12 września 2026 od 14:00.
    • Dostępność: 18 września 2026.
    • Wymiary: 163,4 × 78,0 × 8,75 mm, masa 249 g.

    Więcej o samym telefonie, pełnym cenniku i specyfikacji znajdziesz w naszym przewodniku po premierze iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max.

    Przesiadasz się z siedemnastki? Zobacz wszystkie akcesoria do iPhone’a 18 Pro Max →

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze etui do iPhone’a 18 Pro Max

    Pięć rzeczy decyduje o tym, czy obudowa będzie Ci służyć, czy wyląduje w szufladzie po tygodniu.

    Magnesy MagSafe. iPhone ma własny pierścień magnetyczny, ale etui bez wbudowanych magnesów rozprasza jego siłę. Ładowarka wtedy się nie centruje, a uchwyt samochodowy potrafi puścić na progu zwalniającym. Szukaj opisu „wbudowany pierścień magnetyczny”, nie samego „kompatybilne z ładowaniem indukcyjnym”.

    Przycisk Camera Control. Dotykowy pasek na prawej krawędzi reaguje na przesunięcie palcem. Gruba warstwa plastiku nad nim zabija połowę funkcji. Dobre etui mają w tym miejscu cienką membranę albo wycięcie.

    Ochrona wyspy aparatu. Moduł fotograficzny w Pro Maksie wystaje ponad plecki i to on pierwszy dotyka blatu. Podniesiona ramka wokół wyspy jest ważniejsza niż podniesiony rant przy ekranie.

    Materiał. TPU to elastyczne tworzywo, które amortyzuje upadki i łatwo się zakłada. Poliwęglan (PC) jest sztywny, nie żółknie i lepiej trzyma przezroczystość. Najlepsze obudowy łączą oba: miękka ramka TPU plus twarde plecki PC.

    Podstawka. Brzmi jak gadżet. Do pierwszego odcinka serialu obejrzanego w pociągu.

    Ranking: 12 najlepszych etui do iPhone’a 18 Pro Max

    Kolejność ustaliliśmy według czterech kryteriów: realnej ochrony (materiał, testy upadku, osłona wyspy aparatu), obsługi MagSafe i przycisku Camera Control, dostępności od ręki oraz stosunku ochrony do grubości. Pominęliśmy modele wyprzedane, nawet te, które technicznie wypadłyby wysoko.

    Po premierze do oferty weszły także serie Spigen Ultra Hybrid MagSafe, Spigen Tough Armor T MagSafe i PITAKA Summa Case, wszystkie opisane jako wspólne dla 17 Pro Max i 18 Pro Max. UAG jako jedyna z dużych marek pancernych nie wypuściła jeszcze nic pod ten model.

    1. ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe: pancerne z podstawką

    Nasz wybór ogólny

    Trzy materiały w jednej obudowie: Poron w narożnikach, TPU na ramce i poliwęglan na pleckach. Poron to pianka używana we wkładkach do butów sportowych, która pochłania energię uderzenia i wraca do kształtu.

    ESR deklaruje dla tej serii ochronę klasy Military Grade i technologię Air Guard, czyli poduszki powietrzne w rogach. To właśnie narożnik przyjmuje pierwsze uderzenie, gdy telefon spada płasko na krawędź.

    To najbardziej pancerne etui do iPhone’a 18 Pro Max w naszym zestawieniu. Jeśli chcesz zrozumieć, czym różnią się pancerne etui między sobą, mamy o tym osobny tekst.

    Podstawka jest wbudowana w plecki i wysuwa się jednym paznokciem. Etui obsługuje przycisk Camera Control, a przesuwanie palcem po pasku działa tak samo jak bez obudowy.

    Dla kogo: jeśli telefon jeździ z Tobą na budowę, na rower albo po prostu często ląduje na twardych powierzchniach.

    Minus: konstrukcja z trzech materiałów jest grubsza od klasycznej hybrydy. W kieszeni to etui czuć.

    2. Tech-Protect MagPrime MagSafe CC: matowe z osłoną aparatu

    Skrót „CC” w nazwie oznacza Camera Cover, czyli zintegrowaną osłonę wyspy fotograficznej. To odpowiedź na jedno z najczęstszych zapytań przy Pro Maksach, bo moduł aparatu rysuje się szybciej niż ekran.

    Konstrukcja jest klasyczną hybrydą. Elastyczna ramka TPU przejmuje amortyzację, sztywne plecki z poliwęglanu trzymają kształt i nie falują. Wbudowany pierścień magnetyczny łapie ładowarkę bez szukania pozycji.

    Matowa powłoka nie zbiera odcisków palców tak jak wersje błyszczące. Camera Control obsługuje cienka membrana czuła na dotyk.

    Dla kogo: dla większości osób. To najbardziej uniwersalna pozycja w zestawieniu, jeśli szukasz jednego etui na wszystko.

    3. ESR Classic Hybrid MagSafe Frosted: akrylowe plecki, które nie żółkną

    Zamiast poliwęglanu ESR używa tu akrylu, materiału odporniejszego na żółknięcie pod wpływem promieni UV. To realny problem przezroczystych obudów, zwłaszcza tych z taniego TPU.

    Wykończenie frosted to matowa mgiełka na pleckach. Telefon prześwituje, ale bez efektu lustra i bez odcisków palców.

    ESR daje tu tę samą ochronę klasy Military Grade i te same poduszki Air Guard w narożnikach co w modelu Cyber Tough. Różnica jest w grubości, nie w klasie zabezpieczenia.

    Dla kogo: jeśli chcesz widzieć kolor telefonu, ale bez lakierowanego połysku.

    [hs_products ids=”143073,142340,143059″ cols=”3″ title=”Trzy pierwsze miejsca w rankingu”]

    4. Benks Magnetic Lucid Armor Pro: przetestowane upadkiem z półtora metra

    Benks podaje konkret zamiast ogólników: etui przeszło testy Anti-Crash z wysokości 5 stóp, czyli około 152 cm. Tyle mierzy odległość od ręki do chodnika, gdy idziesz i patrzysz w ekran.

    Za amortyzację odpowiada poduszka powietrzna InvisiWarrior w narożnikach. Magnesy neodymowe rozmieszczono tak, żeby ładowarka MagSafe łapała bez przesuwania.

    Podniesiona ramka wokół wyspy fotograficznej chroni obiektywy przy odkładaniu telefonu na blat. Przyciski są klikalne, z wyczuwalnym skokiem.

    Dla kogo: jeśli chcesz twardych danych o odporności, a nie marketingowych deklaracji.

    Uwaga: topowe modele Benks z odsłoniętym włóknem Kevlar 600D i certyfikatem MIL-STD-810H są obecnie wyprzedane. Jeśli szukasz kevlaru, sprawdź pozycję siódmą.

    5. Tech-Protect MagStand MagSafe CC: przezroczyste z metalową podstawką

    Podstawka jest metalowa i składana w dwóch osiach: pionowo do wideorozmów, poziomo do filmów. To rozwiązanie wygodniejsze niż pierścień, bo telefon stoi stabilnie na obu bokach.

    Reszta konstrukcji to sprawdzona hybryda TPU i poliwęglanu z osłoną aparatu i wbudowanym MagSafe. Producent chwali się łatwym montażem i demontażem, co przy sztywnych pleckach nie jest oczywiste.

    Dla kogo: jeśli oglądasz treści w podróży i nie chcesz nosić osobnej podstawki.

    Minus: metalowa nóżka dodaje kilka gramów i lekko odstaje przy kładzeniu telefonu na płasko.

    6. 3mk Misty MagCase: smukłe, w czterech kolorach

    Polska marka, transparentno-matowe wykończenie i konstrukcja, która niemal nie dodaje objętości. Materiał to TPU z elementami poliwęglanu, z wbudowanym pierścieniem magnetycznym.

    Podwyższone ranty chronią ekran i aparat. Matowa powierzchnia ogranicza ślizganie się telefonu w dłoni, a Pro Max ślizga się chętnie. Kolory są cztery: czarny, niebieski, pomarańczowy i biały.

    Dla kogo: jeśli kupujesz Pro Maksa za jego wygląd i nie chcesz go chować pod pancerzem.

    [hs_products ids=”143278,142970,141330″ cols=”3″ title=”Pancerne, z podstawką i smukłe: pozycje 4-6″]

    7. Tech-Protect Kevlar MagSafe 2-Set: ochrona z przodu i z tyłu

    Nazwa „2-Set” bywa myląca, więc wyjaśnijmy: to nie są dwa etui. W pudełku znajdziesz jedną obudowę i dwie wymienne przednie ramki, jedną z szybką poliwęglanową i jedną bez niej.

    Ramka z szybką zamyka telefon w ochronie 360 stopni, także od strony ekranu. Ramka bez szybki zostawia ekran odsłonięty, jeśli wolisz własne szkło hartowane. Zmiana zajmuje kilkanaście sekund.

    Materiał to poliwęglan z TPU o splocie imitującym kevlar, z rozkładaną nóżką w pleckach. Konstrukcja jest zaskakująco lekka jak na etui typu 360.

    Dla kogo: jeśli szukasz pancernego etui do iPhone’a 18 Pro Max z opcją zdjęcia przedniej ramki na co dzień.

    8. Guess Book 4G Metal Logo: z klapką, która chroni też ekran

    Obok Tech-Protect Kevlar 2-Set to jedyna obudowa w tym rankingu, która zabezpiecza ekran bez dokładania szkła. I jedyna, która zamyka go na stałe. Konstrukcja książkowa osłania telefon z każdej strony, więc klucze w kieszeni przestają być problemem.

    Wierzchnia warstwa to skóra ekologiczna z tłoczonym printem 4G i dużym metalowym logo pośrodku klapki. W środku kieszeń na karty, więc telefon zastępuje cienki portfel.

    Uwaga na jeden szczegół: w wersji Book magnesy MagSafe nie są zadeklarowane przez producenta. Jeśli codziennie odkładasz telefon na ładowarkę magnetyczną, sprawdź to przed zakupem albo wybierz obudowę z dopiskiem „MagSafe” w nazwie.

    Wykończenie jest na tyle klasyczne, że sprawdza się w pracy równie dobrze jak na co dzień. Poza czernią do wyboru są też wersje brązowa i różowa.

    Dla kogo: jeśli nosisz karty razem z telefonem i wolisz jedną rzecz w kieszeni zamiast dwóch.

    Minus: klapkę trzeba odchylać przy każdym spojrzeniu na ekran. Po dwóch dniach to odruch, ale pierwszy dzień bywa irytujący.

    Poprzednio na tym miejscu stało etui Mercury BlueMoon Diary MagSafe. Wyprzedaliśmy je, dlatego wymieniliśmy pozycję na dostępną alternatywę tego samego typu.

    9. Mercedes Leather Semi Wrap Iconic Line: skóra z metalową ramką aparatu

    Skóra ekologiczna, matowe wykończenie. Przez środek plecków biegnie antracytowa linia, która prowadzi do logo Mercedes-Benz. Konstrukcja typu hardcase z poliwęglanową podstawą.

    Najciekawszy element to metalowa ramka wokół aparatu, z tego samego materiału co osłony przycisków. Metal chroni wyspę fotograficzną skuteczniej niż podniesiony plastik, bo nie ściera się przy odkładaniu telefonu.

    Skórzana powierzchnia daje pewny chwyt, a elastyczne boki dokładają amortyzację przy upadku.

    Dla kogo: jeśli szukasz czegoś eleganckiego, ale bez logo na pół obudowy.

    [hs_products ids=”143254,142998,142956″ cols=”3″ title=”Kevlar, klapka i skóra: pozycje 7-9″]

    10. Guess Embossed 4G Classic MagSafe: najpopularniejsza marka modowa

    Guess to najczęściej wyszukiwana marka modowych etui do iPhone’ów Pro Max i widać dlaczego. Skóra ekologiczna z tłoczonym wzorem 4G, klasyczne logo pośrodku, w środku warstwy TPU i poliwęglanu.

    To nie jest wyłącznie ozdoba. Dopasowane wymiary amortyzują upadki, elastyczne boki ułatwiają zakładanie, a magnesy MagSafe działają bez adapterów.

    Dla kogo: jeśli etui ma być dodatkiem do stylizacji, a nie tylko warstwą ochronną.

    11. PITAKA Edge Case PTK Weaving MagSafe: włókno aramidowe zamiast plastiku

    Zamiast poliwęglanu i TPU jest tu włókno aramidowe, ten sam materiał, którego używa się w lotnictwie i w kamizelkach ochronnych. Jest odporne na ścieranie i zarysowania, a przy tym bardzo lekkie i cienkie, więc obudowa niemal nie zmienia sylwetki telefonu.

    Splot PTK Weaving łapie światło pod różnymi kątami, przez co plecki zmieniają odcień przy każdym ruchu dłoni. Pierścień magnetyczny jest wbudowany, więc ładowarka MagSafe trzyma bez adaptera.

    Poprzednio na tym miejscu stało etui Karl Lagerfeld Grained Choupette Head Metal, dziś niedostępne.

    Dla kogo: dla kogoś, kto chce chronić telefon, ale nie chce go pogrubiać ani chować pod plastikiem.

    Minus: cienka konstrukcja z aramidu nie amortyzuje upadków tak jak hybryda z poduszkami powietrznymi w narożnikach. To ochrona przed zarysowaniami i codziennym zużyciem, nie przed betonem.

    12. Bizon Case Salpa: najprostsze wejście w ochronę

    Elastyczne TPU, wzmocnione narożniki, podniesione brzegi przy ekranie i aparacie. Bez magnesów, ale z obsługą ładowania indukcyjnego.

    Dwa detale, których zwykle brakuje w tym segmencie. Pierwszy to kropkowana powierzchnia wewnętrzna: plecki nie przywierają do obudowy telefonu, więc nie robią się tęczowe plamy. Drugi to wycięcie na smyczkę.

    Producent zastrzega, że etui współpracuje tylko ze szkłami o mniejszych wymiarach niż standardowe. Warto to sprawdzić przed dokupieniem ochrony ekranu.

    Dla kogo: jeśli potrzebujesz czegoś na już, zanim wybierzesz docelową obudowę.

    [hs_products ids=”142675,146578,143176″ cols=”3″ title=”Modowe, aramidowe i minimalistyczne: pozycje 10-12″]

    Etui iPhone 18 Pro Max: porównanie w tabeli

    # Etui Materiał MagSafe Osłona aparatu Podstawka Wyróżnik
    1 ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe Poron + TPU + PC ✅ podniesiona ramka ✅ wysuwana Military Grade, Air Guard
    2 Tech-Protect MagPrime MagSafe CC TPU + PC ✅ zintegrowana (CC) ❌ matowa powłoka
    3 ESR Classic Hybrid MagSafe Frosted akryl + TPU ✅ podniesiona ramka ❌ akryl nie żółknie
    4 Benks Magnetic Lucid Armor Pro TPU + PC ✅ podniesiona ramka ❌ test upadku z 152 cm
    5 Tech-Protect MagStand MagSafe CC TPU + PC ✅ zintegrowana (CC) ✅ metalowa, 2 osie stoi pionowo i poziomo
    6 3mk Misty MagCase TPU + PC ✅ podwyższone ranty ❌ cztery kolory, minimalna grubość
    7 Tech-Protect Kevlar MagSafe 2-Set PC + TPU ✅ podniesiona ramka ✅ nóżka dwie wymienne ramki przednie
    8 Guess Book 4G Metal Logo skóra ekologiczna brak deklaracji klapka zamykana ❌ chroni ekran bez szkła, kieszeń na karty
    9 Mercedes Leather Semi Wrap Iconic Line skóra ekologiczna + PC ✅ metalowa ramka ❌ metal wokół obiektywów
    10 Guess Embossed 4G Classic MagSafe skóra ekologiczna + TPU + PC ✅ podniesiona ramka ❌ tłoczony wzór 4G
    11 PITAKA Edge Case PTK Weaving MagSafe włókno aramidowe ✅ podniesiona ramka ❌ najcieńsze w zestawieniu
    12 Bizon Case Salpa TPU ❌ podniesione brzegi ❌ wycięcie na smyczkę

    Które etui do iPhone’a 18 Pro Max wybrać? Rekomendacje według potrzeb

    • Chcesz pancernego etui do iPhone 18 Pro Max: ESR Cyber Tough Kickstand albo Tech-Protect Kevlar 2-Set. Pierwszy jest wygodniejszy na co dzień, drugi zamyka telefon z każdej strony.
    • Szukasz przezroczystego etui do iPhone 18 Pro Max: ESR Classic Hybrid Frosted lub 3mk Misty MagCase. Oba pokazują kolor obudowy i nie zbierają odcisków.
    • Szukasz etui do iPhone 18 Pro Max z ochroną aparatu: Tech-Protect MagPrime CC lub MagStand CC. Zintegrowana osłona wyspy chroni obiektywy przy każdym odłożeniu telefonu.
    • Oglądasz filmy w podróży: Tech-Protect MagStand z metalową podstawką w dwóch osiach.
    • Nosisz karty razem z telefonem: Guess Book 4G Metal Logo, jedyna klapka z kieszenią na karty w tym zestawieniu.
    • Etui ma być częścią stylizacji: Guess Embossed 4G Classic albo Mercedes Leather Semi Wrap.
    • Nie chcesz pogrubiać telefonu: PITAKA Edge Case PTK Weaving z włóknem aramidowym albo Spigen Ultra Hybrid MagSafe.
    • Potrzebujesz czegokolwiek na teraz: Bizon Case Salpa, z zastrzeżeniem braku magnesów.

    Czym uzupełnić etui na iPhone’a 18 Pro Max

    Tu wracamy do rzeczy, o której pisaliśmy na początku. Etui z siedemnastki pasuje, bo korpus ma te same 163,4 × 78,0 × 8,75 mm, ale osłona aparatu już nie, bo wyspa fotograficzna urosła.

    To akurat dobra wiadomość dla portfela. Zamiast kompletu akcesoriów dokupujesz jedną rzecz, a osłony skatalogowane pod iPhone’a 18 Pro Max mają w nazwie właśnie ten model, bez dopisku o siedemnastce.

    Do wyboru masz cztery podejścia. Tech-Protect CamAlloy Fit+ to metalowa ramka na całą wyspę, Tech-Protect CamFull Fit+ zakrywa moduł jedną szybą, ESR Armorite Camera Protector osłania każdy obiektyw osobno, a UNIQ Optix Aluguard dokłada do szkła aplikator, który ustawia je równo za pierwszym razem. Jeśli wahasz się, czy to potrzebne, wyjaśniamy to w tekście o tym, czy warto kupić szkło na obiektyw aparatu.

    Ekran to osobna kwestia. Poza Guess Book z klapką i Tech-Protect Kevlar 2-Set z przednią ramką żadne etui z tego rankingu nie chroni wyświetlacza, dlatego szkło hartowane warto dołożyć od razu. Sprawdzone opcje to ESR UltraFit Armorite i Tech-Protect Quick Set, oba w zestawach po dwie sztuki.

    [hs_products ids=”143079,143223,143084,142076,142078,143272″ cols=”3″ title=”Szkła na ekran i osłony aparatu do iPhone’a 18 Pro Max”]

    Kupujesz wszystko naraz? Najwygodniejszy jest gotowy zestaw ESR Classic Hybrid MagSafe ze szkłem hartowanym 9H i aplikatorem montażowym w komplecie. ESR dorzuca do niego radę, która działa przy każdej marce szkła: montuj je w łazience zaraz po kąpieli. Para wodna wcześniej zbierze kurz z powietrza.

    Podsumowanie: najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro Max w skrócie

    Wybór etui do iPhone’a 18 Pro Max sprowadza się do czterech wniosków.

    1. Obudowa z iPhone’a 17 Pro Max pasuje do osiemnastki. Oba telefony mają identyczne 163,4 × 78,0 × 8,75 mm, różnią się wyłącznie masą (249 g wobec 231 g). Jeśli przesiadasz się z siedemnastki, nie musisz kupować nowego etui.
    2. Osłona aparatu to osobny zakup. Wyspa fotograficzna urosła, żeby zmieścić aparat ze zmienną przysłoną, i nakładka z poprzednika przestaje pasować.
    3. Najbardziej uniwersalny wybór to Tech-Protect MagPrime MagSafe CC. Hybryda TPU i poliwęglanu z osłoną aparatu i pełnym MagSafe zamyka temat dla większości osób.
    4. Jeśli ochrona jest priorytetem, wybierz ESR Cyber Tough Kickstand. Poron w narożnikach, klasa Military Grade i podstawka w pleckach.

    Zobacz pełną ofertę etui do iPhone’a 18 Pro Max w homescreen.pl →

    FAQ: najczęstsze pytania o etui do iPhone’a 18 Pro Max

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro Max pasuje do 18 Pro Max?

    Tak. Oba telefony mają dokładnie te same wymiary korpusu: 163,4 × 78,0 × 8,75 mm. Różni je tylko masa, 249 g w osiemnastce wobec 231 g w siedemnastce, co nie ma wpływu na dopasowanie obudowy. Osłony wyspy aparatu są już osobne, bo moduł fotograficzny urósł.

    Jakie etui do iPhone’a 18 Pro Max jest najbardziej wytrzymałe?

    ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe z pianką Poron w narożnikach i ochroną klasy Military Grade. Alternatywą jest Tech-Protect Kevlar 2-Set, który zamyka telefon również od strony ekranu.

    Czy warto kupić oryginalne etui Apple do iPhone’a 18 Pro Max?

    Oryginalne obudowy Apple mają najlepiej dopasowane magnesy, ale kosztują wielokrotnie więcej niż etui marek niezależnych i nie oferują osłony wyspy aparatu ani podstawki. W naszej ofercie ich nie znajdziesz, za to hybrydy ESR i Tech-Protect dają ten sam poziom obsługi MagSafe.

    Czy Spigen ma etui do iPhone’a 18 Pro Max?

    Tak. Po premierze Spigen wprowadził serie Ultra Hybrid, Ultra Hybrid MagSafe, Tough Armor T, Liquid Air, Thin Fit i Rugged Armor, wszystkie opisane jako „do Apple iPhone 17 Pro Max / 18 Pro Max”. Zgodność z obiema generacjami deklarują też UNIQ, PITAKA, Tech-Protect, ESR, Benks, 3mk i marki licencyjne. Z dużych marek pancernych brakuje na razie tylko UAG.

    Które etui jest lepsze: silikonowe czy TPU?

    TPU lepiej amortyzuje upadki i nie rozciąga się z czasem. Silikon jest przyjemniejszy w dotyku i mniej się ślizga.

    Z jakiego materiału jest najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro Max?

    Hybryda: elastyczna ramka TPU plus sztywne plecki z poliwęglanu lub akrylu. TPU przejmuje energię uderzenia, twardy tył nie faluje i nie żółknie tak szybko jak czyste TPU.

    Czy każde etui do iPhone’a 18 Pro Max obsługuje MagSafe?

    Nie. Etui bez wbudowanego pierścienia magnetycznego, jak Bizon Case Salpa, obsługują ładowanie indukcyjne, ale ładowarka nie przyklei się magnetycznie. W nazwie produktu szukaj dopisku „MagSafe” albo „Mag”.

    Kiedy premiera iPhone’a 18 Pro Max i ile kosztuje?

    Apple pokazało telefon 9 września 2026 podczas konferencji „Surprise and shine”. Przedsprzedaż ruszyła 12 września o 14:00, a sprzedaż 18 września 2026. Ceny w Polsce zaczynają się od 6 799 zł za 256 GB i sięgają 12 799 zł za 2 TB. Wszystkie cztery kolory, czyli Burgund, Błękit lodowca, Srebrny i Czarny, kosztują tyle samo.

    Czy etui chroni przycisk Camera Control?

    Dobrze zaprojektowane tak. Modele ESR, Tech-Protect i Benks z tego rankingu mają w tym miejscu czułą na dotyk membranę, która przenosi przesunięcia palcem.

    Czy potrzebuję szkła na aparat, skoro etui ma podniesioną ramkę?

    Podniesiona ramka chroni przed zarysowaniem o blat, ale nie przed uderzeniem punktowym w obiektyw. Przy module wystającym ponad plecki szkło na aparat ma sens, bo jego wymiana kosztuje ułamek ceny naprawy aparatu.

    Czy etui z klapką pogarsza ładowanie bezprzewodowe?

    Nie, jeśli obudowa ma wbudowany pierścień magnetyczny. Klapki bez MagSafe, jak Guess Book 4G Metal Logo, mogą wymagać odchylenia przedniej części na czas ładowania, bo klapka odsuwa ładowarkę od pleców telefonu.

    Źródła: oficjalna tabela porównawcza iPhone’ów na apple.com/pl (wymiary i masa), strona zakupu iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max (ceny, daty, kolory) oraz deklaracje zgodności producentów etui linkowane w treści.

  • Galaxy S26 FE vs S25 FE: co naprawdę się zmieniło?

    Galaxy S26 FE vs S25 FE: co naprawdę się zmieniło?

    W porównaniu Galaxy S26 FE vs S25 FE różnice sprowadzają się do trzech rzeczy: procesora Exynos 2500 zamiast 2400, systemu One UI 9 zamiast One UI 8 i portu USB, który cofnął się do wersji 2.0. Ekran, wszystkie trzy aparaty, selfie i bateria 4 900 mAh są identyczne.

    Premiera S26 FE odbyła się 27 sierpnia 2026, a sprzedaż rusza 4 września.

    Postaw oba telefony obok siebie, a nie odróżnisz ich bez zaglądania w ustawienia. Samsung przeniósł niemal cały sprzęt z zeszłego roku i podniósł cenę.

    Poniżej pełna tabela obu modeli, rozstrzygnięcie krążącej plotki o baterii silicon-carbon, którą powtarzają nawet tabele specyfikacji, oraz sekcja o akcesoriach: co pasuje do którego modelu i dlaczego etui z S25 FE nie wejdzie na S26 FE.

    Kiedy który model wszedł na rynek

    Oba telefony zadebiutowały w tym samym momencie roku, w odstępie niespełna dwunastu miesięcy. Galaxy S25 FE miał premierę i start sprzedaży tego samego dnia, S26 FE dostał tydzień przerwy między jednym a drugim.

    WydarzenieGalaxy S25 FEGalaxy S26 FE
    Premiera (zapowiedź)4 września 202527 sierpnia 2026
    Start sprzedaży4 września 20254 września 2026
    Cena startowa (128 GB)750 EUR799 EUR
    System na starcieOne UI 8, Android 16One UI 9, Android 17

    Galaxy S26 FE jest już oficjalny. Samsung pokazał go 27 sierpnia 2026 i od razu podał pełną specyfikację oraz ceny, więc wszystkie dane w tym artykule pochodzą od producenta, a nie z przecieków. Do sklepów telefon trafia 4 września 2026.

    Samsung S25 FE jest w sprzedaży od roku i to zmienia całą kalkulację. Zapamiętaj to na sekcję o cenie, bo to tam leży najważniejsza różnica między tymi modelami.

    Akcesoria do obu generacji są dostępne od ręki. Zobacz kategorię Galaxy S26 FE →

    Galaxy S26 FE vs S25 FE: pełna tabela porównawcza

    Pogrubiliśmy wyłącznie te pozycje, które faktycznie się różnią.

    ParametrGalaxy S25 FEGalaxy S26 FE
    ProcesorExynos 2400 (4 nm)Exynos 2500 (3 nm)
    Układ graficznyXclipse 940Xclipse 950
    RAM8 GB8 GB
    Pamięć128 / 256 / 512 GB, UFS 4.0128 / 256 / 512 GB, UFS 4.0
    Ekran6.7″, Dynamic AMOLED 2X6.7″, Dynamic AMOLED 2X
    Rozdzielczość1080 × 2340 (385 ppi)1080 × 2340 (385 ppi)
    Odświeżanie60–120 Hz60–120 Hz
    Jasność szczytowa1 900 nitów1 900 nitów
    SzkłoGorilla Glass Victus+Gorilla Glass Victus+
    Aparat główny50 MP, f/1.8, OIS50 MP, f/1.8, OIS
    Ultraszerokokątny12 MP, f/2.2, 123°12 MP, f/2.2, 123°
    Teleobiektyw8 MP, zoom 3×, OIS8 MP, zoom 3×, OIS
    Selfie12 MP, f/2.212 MP, f/2.2
    Wideo8K 30 fps, 4K 120 fps8K 30 fps, 4K 120 fps
    Bateria4 900 mAh, Li-Ion4 900 mAh, Li-Ion
    Ładowanie przewodowe45 W (65% w 30 min)45 W (69% w 30 min)
    Ładowanie bezprzewodowe15 W, zgodność z Qi215 W, zgodność z Qi2
    Certyfikowane cykle ładowania2 0001 200
    Port USB-CUSB 3.2 Gen 1USB 2.0
    Wymiary161.3 × 76.6 × 7.4 mm161.6 × 76.9 × 7.4 mm
    Waga190 g193 g
    Ramkaaluminiumaluminium
    OdpornośćIP68IP68
    System na starcieOne UI 8, Android 16One UI 9, Android 17
    KoloryIcyblue, Jetblack, Navy, WhiteGraphite, Pistachio, Blueberry

    Dziewięć pozycji różnych na dwadzieścia pięć. Z tego pięć to kosmetyka (wymiary, waga, kolory, tempo ładowania, numer wersji One UI), dwie są krokami wstecz, a zysk w wydajności daje procesor razem z układem graficznym.

    Co daje Exynos 2500 w codziennym używaniu?

    Exynos 2500 to jedyna zmiana odczuwalna na co dzień. Układ powstaje w drugiej generacji procesu 3 nm GAA, podczas gdy Exynos 2400 z S25 FE korzystał z 4 nm.

    Zysk wydajności według Samsunga:

    • Około 30% szybszy procesor (CPU) i układ graficzny (GPU)
    • Około 40% szybszy układ NPU, odpowiadający za funkcje Galaxy AI
    • Nowszy rdzeń główny: Cortex-X925 zamiast Cortex-X4
    • Nowszy układ graficzny: Xclipse 950 zamiast Xclipse 940

    NPU jest tu ważniejszy, niż wygląda na papierze. To on liczy funkcje Galaxy AI, czyli podsumowania, tłumaczenia w czasie rzeczywistym i obróbkę zdjęć. Jeśli faktycznie używasz Galaxy AI, to największa różnica w całym zestawieniu.

    Uwaga: 30% na papierze nie oznacza 30% szybszego telefonu. Oba modele w codziennych zadaniach, czyli przy przeglądaniu, mediach społecznościowych i zdjęciach, działają praktycznie tak samo. Różnica ujawnia się w grach i przy dłuższym obciążeniu.

    Ekran i aparaty przeszły bez zmian

    Tu nie ma o czym pisać i to jest właśnie najważniejsza informacja.

    Parametry ekranu są identyczne: 6,7 cala, Dynamic AMOLED 2X, 1080 × 2340, odświeżanie od 60 do 120 Hz, deklarowana jasność 1 900 nitów, szkło Gorilla Glass Victus+.

    Zestaw aparatów jest identyczny, sensor po sensorze:

    • Główny 50 MP, f/1.8, z optyczną stabilizacją (OIS)
    • Ultraszerokokątny 12 MP, f/2.2, kąt widzenia 123°
    • Teleobiektyw 8 MP, zoom optyczny 3×, z OIS
    • Selfie 12 MP, f/2.2

    Nagrywanie wideo także bez zmian: 8K w 30 fps i 4K w 120 fps w obu modelach.

    Sensory są te same, ale zdjęcia przechodzą przez nowszy procesor sygnału obrazu (ISP), więc Samsung zapowiada nieznacznie lepszą rozpiętość tonalną po zmroku. To jedyne, co w aparatach faktycznie się zmienia.

    Nowe w S26 FE są wyłącznie funkcje programowe: My FanCam (automatyczne trzymanie wybranej osoby w kadrze, wcześniej dostępne tylko w modelach składanych) oraz Super Steady z blokadą poziomu. To software, który Samsung może w przyszłości udostępnić także starszemu modelowi.

    Bateria bez zmian i bez ogniwa silicon-carbon

    Oba telefony mają 4 900 mAh, tę samą moc ładowania przewodowego 45 W i bezprzewodowego 15 W.

    Krąży informacja, że Samsung S26 FE dostał baterię silicon-carbon. Nie jest potwierdzona. Samsung nie wymienia tej technologii w oficjalnej specyfikacji, a SamMobile wprost pisze o zwykłym ogniwie litowo-jonowym. Część baz danych, w tym GSMArena, oznacza jednak ogniwo jako Si/C.

    Rozstrzygnięcia od producenta nie ma. Pewne jest natomiast to, że silicon-carbon trafiło w lipcu 2026 wyłącznie do modeli składanych: Galaxy Z Flip 8, Z Fold 8 i Z Fold 8 Ultra.

    Realny zysk w czasie pracy bierze się i tak nie z ogniwa, tylko z oszczędniejszego procesora w 3 nm. Samsung deklaruje około godziny dłuższego odtwarzania wideo, a unijna etykieta energetyczna podaje 50 godzin pracy wobec 42,5 godziny w S25 FE i klasę A zamiast B.

    Różnica w ładowaniu jest kosmetyczna: 69% w 30 minut wobec 65% w S25 FE. Cztery punkty procentowe.

    Ukryty minus: bateria wytrzyma mniej cykli

    Tego Samsung nie reklamuje, a wynika wprost z unijnej etykiety energetycznej. Ogniwo w S26 FE jest certyfikowane na 1 200 cykli ładowania, a w S25 FE na 2 000. Cykl to pełne naładowanie od zera do stu procent; po przekroczeniu tego limitu bateria zachowuje mniej niż 80% pierwotnej pojemności.

    W praktyce 1 200 cykli to nadal kilka lat normalnego używania. Warto jednak wiedzieć, że przy siedmioletnim wsparciu systemowym bateria wyczerpie swój certyfikowany zapas znacznie wcześniej niż aktualizacje.

    Do osiągnięcia pełnych 45 W oba modele potrzebują tej samej ładowarki USB Power Delivery (USB PD) o mocy co najmniej 45 W. Kupując akcesoria, nie musisz rozróżniać generacji.

    Port USB to pierwszy krok wstecz

    Galaxy S26 FE ma port USB-C w standardzie 2.0, a S25 FE miał USB 3.2 Gen 1. To drugi obok żywotności baterii punkt, w którym nowszy model wypada gorzej od poprzednika.

    Ładowanie działa tak samo szybko, bo moc nie zależy od wersji standardu danych. Wolniejszy jest wyłącznie transfer plików.

    Skala tej różnicy robi wrażenie dopiero na konkretach. Minuta wideo w 8K waży kilkaset megabajtów, więc godzinny materiał to kilkadziesiąt gigabajtów. Po USB 3.2 Gen 1 zgrasz go w kilka minut, po USB 2.0 telefon poleży podłączony do komputera znacznie dłużej.

    Jeśli używasz chmury albo przesyłasz zdjęcia bezprzewodowo, nie zauważysz różnicy.

    System i aktualizacje, czyli różnica jednego roku

    Galaxy S26 FE startuje z One UI 9 na Androidzie 17, a S25 FE debiutował z One UI 8 na Androidzie 16.

    Obie generacje mają tę samą politykę wsparcia: siedem generacji Androida i siedem lat poprawek bezpieczeństwa. Ponieważ jednak S26 FE zaczyna rok później, jego wsparcie kończy się o rok później.

    To rzeczywista przewaga nowszego modelu, choć w praktyce oznacza wybór między telefonem wspieranym do 2032 a takim wspieranym do 2033. S25 FE i tak dostanie One UI 9 w aktualizacji.

    Tutaj leży prawdziwa różnica między modelami

    Ceny startowe obu modeli w Europie:

    WersjaGalaxy S25 FE na starcieGalaxy S26 FE na starcie
    8 GB / 128 GB750 EUR799 EUR
    8 GB / 256 GB810 EUR899 EUR
    8 GB / 512 GB930 EUR1 099 EUR

    Samsung S26 FE jest droższy na każdym poziomie pamięci. Podwyżka rośnie razem z pojemnością: 49 EUR na wersji podstawowej, 89 EUR na 256 GB i aż 169 EUR na 512 GB.

    Kluczowe jest jednak coś innego. Galaxy S25 FE jest na rynku od roku i zdążył wyraźnie potanieć. Realny poziom obniżki zależy od sklepu i promocji, ale starszy model kupisz dziś zauważalnie taniej niż w dniu premiery, podczas gdy S26 FE dopiero startuje z pełnym cennikiem.

    Połącz to z tabelą specyfikacji: dostajesz ten sam ekran, ten sam zestaw aparatów, tę samą baterię i szybszy port USB, płacąc znacznie mniej. Dla większości osób Galaxy S25 FE jest dziś sensowniejszym zakupem.

    Galaxy S26 FE vs S25 FE: który wybrać?

    Wybierz Galaxy S26 FE, jeśli:

    • Regularnie korzystasz z funkcji Galaxy AI, bo NPU zyskał tu najwięcej.
    • Grasz i chcesz zapas mocy na kilka lat do przodu.
    • Zależy Ci na najdłuższym możliwym wsparciu, czyli do 2033 roku.
    • Kupujesz telefon na sześć lub siedem lat i różnica w cenie rozkłada się na ten okres.

    Wybierz Galaxy S25 FE, jeśli:

    • Patrzysz na stosunek ceny do możliwości. Ekran, aparaty i bateria są identyczne, a płacisz wyraźnie mniej.
    • Zgrywasz duże pliki kablem, bo tylko ten model ma szybki port USB 3.2 Gen 1.
    • Nie używasz funkcji AI na tyle intensywnie, żeby poczuć szybszy NPU.

    Nasz wybór: przy dzisiejszej różnicy cen Galaxy S25 FE wygrywa dla większości kupujących. Galaxy S26 FE ma sens, gdy planujesz trzymać telefon do końca okresu wsparcia albo mocno korzystasz z Galaxy AI.

    Jeśli rozważasz mocniejsze modele z tej rodziny, zestawiliśmy je w porównaniu Galaxy S26 Ultra i S25 Ultra.

    Akcesoria: czy etui z Galaxy S25 FE pasuje do S26 FE?

    Nie pasuje i nie warto próbować. To pierwsze pytanie, które pada przy zmianie generacji i akurat tutaj odpowiedź jest jednoznaczna.

    Różnica wymiarów wynosi 0.3 mm na wysokości i 0.3 mm na szerokości, a według Android Authority Samsung lekko przemodelował też wyspę aparatu. Grubość jest identyczna (7.4 mm), więc miękkie etui z poprzednika często da się naciągnąć, ale:

    • Wycięcia na aparat nie trafiają w to samo miejsce. Przy zmienionej wyspie część obiektywu bywa zasłonięta.
    • Przyciski nie pokrywają się z wycięciami, więc klikanie staje się niewygodne.
    • Sztywne etui pękają w narożniku przy próbie naciągnięcia.

    Ze szkłami hartowanymi jest tak samo. Przekątna i rozdzielczość się nie zmieniły, ale o 0.3 mm szerszy front sprawia, że szkło do S25 FE nie zakryje ekranu równo, a klej trafi częściowo na krawędź.

    Uwaga: producenci wypuścili dedykowane wersje do S26 FE jeszcze przed startem sprzedaży telefonu, więc nie ma powodu iść na kompromis. Wybieraj akcesoria opisane dokładnie tym modelem, który masz.

    Magnesy: problem wspólny dla obu generacji

    Ani Galaxy S25 FE, ani S26 FE nie mają wbudowanych magnesów. Oba ładują się bezprzewodowo w standardzie Qi2 z mocą 15 W, ale żaden nie przyciągnie się sam do ładowarki ani uchwytu.

    W obu przypadkach rozwiązanie jest to samo: etui z pierścieniem magnetycznym. Zakładasz je i telefon zaczyna trzymać się ładowarek Qi2, powerbanków magnetycznych, uchwytów samochodowych i portfeli na karty. Ten sam mechanizm opisaliśmy przy iPhone’ie 16e bez MagSafe.

    Akcesoria magnetyczne pasujące do obu modeli znajdziesz w kategoriach ładowarki indukcyjne oraz akcesoria MagSafe.

    Akcesoria do Galaxy S26 FE

    Etui i szkła do nowego modelu trafiły do magazynu, zanim telefon w ogóle pojawił się w sklepach.

    Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe

    Do czego pasuje: Spigen Ultra Hybrid Mag, jeśli zależy Ci na magnesach.

    Etui łączy sztywne plecy z poliwęglanu (PC) z elastyczną ramką z TPU (termoplastyczny poliuretan), a do tego dokłada pierścień magnetyczny, którego brakuje w samym telefonie. Wersja Frost Black ma matowe, przydymione plecy, na których odciski palców są dużo mniej widoczne niż na wariancie błyszczącym.

    Ringke Fusion Magnetic MagSafe

    Przezroczyste etui ma magnesy i podwyższoną krawędź wokół wyspy aparatu. Dobry wybór, jeśli kupujesz kolor Pistachio albo Blueberry i chcesz go widzieć.

    Tech-Protect Glass Fit+

    Gorilla Glass Victus+ chroni ekran przed zarysowaniami, ale nie przed pękaniem przy upadku. Wymiana wyświetlacza w serwisie to koszt liczony w setkach złotych, a szkło hartowane to ułamek tej kwoty. Glass Fit+ przyjeżdża w zestawie dwóch sztuk z ramką montażową.

    [hs_products category=”2578″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Akcesoria do Galaxy S26 FE”]

    Akcesoria do Galaxy S25 FE

    Samsung S25 FE ma za sobą rok na rynku, więc wybór jest tu znacznie szerszy: sama kategoria etui liczy ponad sto pozycji. Pełny ranking zebraliśmy w osobnym tekście o najlepszych etui do Galaxy S25 FE.

    UAG Scout MagSafe

    Konstrukcja pancerna z magnesami i certyfikatem MIL-STD-810G. UAG robi etui grubsze niż Spigen, ale to właśnie ta grubość chroni przy upadku na krawędź.

    Tech-Protect Magflex MagSafe

    To cieńsza alternatywa dla konstrukcji pancernych, też z pierścieniem magnetycznym. Sprawdzi się, jeśli nie chcesz, żeby etui dokładało telefonowi objętości.

    Spigen Glas.tR EZ Fit Pro

    System EZ Fit należy do najlepiej dopracowanych: ramka pozycjonuje szkło sama, więc równe przyklejenie zwykle udaje się za pierwszym razem. W zestawie dwie sztuki.

    [hs_products category=”1954″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Etui do Galaxy S25 FE”]

    Podsumowanie

    Galaxy S26 FE to wyjątkowo ostrożna aktualizacja. Samsung przeniósł niemal cały sprzęt z poprzednika. Zmienił się procesor, system i port USB. Ekran, wszystkie aparaty i bateria zostały przeniesione bez zmian.

    Trzy rzeczy warte zapamiętania:

    1. Realny zysk daje tylko procesor. Exynos 2500 jest około 30% szybszy w CPU i GPU oraz 40% w NPU, co widać głównie w grach i funkcjach Galaxy AI.
    2. Są dwa kroki wstecz, nie jeden. Port USB cofnął się do wersji 2.0, a certyfikowana żywotność baterii spadła z 2 000 do 1 200 cykli ładowania.
    3. Cena przeważa szalę na korzyść S25 FE. Przy identycznym ekranie, aparatach i baterii starszy model kosztuje dziś wyraźnie mniej.

    Niezależnie od wyboru, oba telefony warto uzupełnić o to samo: etui z pierścieniem magnetycznym, bo żaden nie ma wbudowanych magnesów, oraz szkła hartowanego, bo Gorilla Glass Victus+ chroni przed zarysowaniami, nie przed upadkiem.

    Źródła: oficjalna zapowiedź Galaxy S26 FE w Samsung Global Newsroom, porównanie S26 FE i S25 FE w SamMobile, wyjaśnienie sprawy baterii silicon-carbon w SamMobile, karta specyfikacji Galaxy S26 FE w GSMArena, zestawienie cen obu generacji w GSMArena, nowe funkcje aparatu i One UI 9 według Android Authority, unijna etykieta energetyczna Galaxy S26 FE w GSMArena, analiza spadku liczby cykli ładowania w Android Authority

    FAQ: Galaxy S26 FE i S25 FE

    Czy warto dopłacić do Galaxy S26 FE?

    Zwykle nie. Ekran, wszystkie trzy aparaty i bateria są identyczne jak w S25 FE, a nowszy model ma wolniejszy port USB. Dopłata ma sens, jeśli intensywnie korzystasz z Galaxy AI albo chcesz najdłuższe wsparcie, czyli do 2033 roku.

    Kiedy premiera Galaxy S26 FE i kiedy rusza sprzedaż?

    Premiera odbyła się 27 sierpnia 2026, kiedy Samsung pokazał telefon i podał pełną specyfikację. Sprzedaż rusza 4 września 2026.

    Czym różni się Galaxy S26 FE od S25 FE?

    Trzema rzeczami: procesorem (Exynos 2500 w 3 nm zamiast Exynosa 2400 w 4 nm), systemem na starcie (One UI 9 na Androidzie 17 zamiast One UI 8) oraz portem USB, który cofnął się z 3.2 Gen 1 do 2.0. Ekran, aparaty, selfie i bateria 4 900 mAh są identyczne.

    Czy Galaxy S26 FE ma baterię silicon-carbon?

    Nie ma na to potwierdzenia od producenta. Samsung nie wymienia silicon-carbon w oficjalnej specyfikacji, a SamMobile pisze o zwykłym ogniwie litowo-jonowym 4 900 mAh, choć część baz danych oznacza je jako Si/C. Pewne jest, że w lipcu 2026 technologię tę dostały wyłącznie modele składane: Z Flip 8, Z Fold 8 i Z Fold 8 Ultra.

    Czy etui z Galaxy S25 FE pasuje do S26 FE?

    Nie. Nowy model jest o 0.3 mm wyższy i szerszy, a wyspa aparatu została lekko przemodelowana. Wycięcia na aparat i przyciski nie trafiają w to samo miejsce, więc potrzebujesz etui dedykowanego konkretnemu modelowi.

    Czy Galaxy S26 FE ma magnesy do MagSafe?

    Nie, podobnie jak S25 FE. Oba telefony ładują się bezprzewodowo w standardzie Qi2 z mocą 15 W, ale nie mają wbudowanego pierścienia magnesów. Magnesy dokłada etui, na przykład Spigen Ultra Hybrid Mag albo UAG Scout MagSafe.

    Który telefon ma dłuższy czas pracy na baterii?

    Galaxy S26 FE, ale różnica jest niewielka. Pojemność jest identyczna (4 900 mAh), a zysk bierze się z oszczędniejszego procesora w procesie 3 nm. Samsung deklaruje około godziny dłuższego odtwarzania wideo.

  • Premiera iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max: co pokaże Apple

    Premiera iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max: co pokaże Apple

    iPhone 18 Pro kosztuje w Polsce od 6 299 zł, a iPhone 18 Pro Max od 6 799 zł. Oba telefony Apple pokazało 9 września 2026 podczas konferencji „Surprise and shine”, przedsprzedaż ruszyła 12 września o 14:00, a sprzedaż 18 września. Podstawowego iPhone’a 18 nie ma i nie będzie w tym roku: model podstawowy, 18e oraz iPhone Air 2 mają zadebiutować dopiero wiosną 2027.

    Apple rozbiło rocznik na dwie części i po raz pierwszy pokazało telefon ze składanym ekranem. Zamiast czterech wrześniowych premier były trzy, za to wszystkie z najwyższej półki.

    Poniżej: pełny cennik za każdą pojemność, oficjalna specyfikacja, kolory i daty. Na koniec pytanie, które w sklepie z akcesoriami słyszymy najczęściej, czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do osiemnastki. Odpowiedź brzmi: tak, i mamy na to liczby od Apple.

    Aktualizacja 10.09.2026: konferencja się odbyła. Cały tekst opiera się teraz na oficjalnych danych Apple: specyfikacji ze stron produktowych, cenniku z polskiego sklepu Apple i tabeli porównawczej wymiarów. Przedpremierowe prognozy cen, kodowe nazwy kolorów i spekulacje o wymiarach zostały usunięte. Sekcja o zegarkach i AirPods 5 pozostaje poglądowa, bo dotyczy urządzeń spoza serii iPhone.

    Kiedy premiera iPhone’a 18 Pro? Data, przedsprzedaż i start sprzedaży

    Konferencja odbyła się w środę 9 września 2026 o 19:00 czasu polskiego. Wszystkie trzy daty handlowe są dziś potwierdzone przez Apple i widnieją na stronie zakupu.

    Grafika promocyjna konferencji Apple Surprise and shine z 9 września 2026

    Grafika zaproszenia na wrześniową konferencję. Źródło: Apple

    Poniżej pełny harmonogram dla serii Pro. Dla składanego iPhone’a Duo Apple wyznaczyło osobne, późniejsze terminy.

    WydarzenieDataModel
    Konferencja „Surprise and shine”środa, 9 września 2026, 19:00wszystkie
    Start przedsprzedażysobota, 12 września 2026, od 14:0018 Pro i 18 Pro Max
    Start sprzedażypiątek, 18 września 202618 Pro i 18 Pro Max
    Start przedsprzedażypiątek, 16 października 2026, od 14:00iPhone Duo
    Start sprzedażypiątek, 23 października 2026iPhone Duo

    Jeden szczegół w tym harmonogramie jest nietypowy. Przedsprzedaż zwykle rusza w pierwszy piątek po konferencji, czyli 11 września. W tym roku wypadała wtedy 25. rocznica zamachów z 2001 roku, a Apple konsekwentnie omija tę datę przy premierach handlowych, więc zamówienia przesunięto na sobotę.

    Ten sam manewr firma wykonała w 2015 roku przy iPhonie 6s. Polska znalazła się w pierwszej fali sprzedaży, więc 18 września obowiązuje również u nas.

    Co Apple pokazało 9 września? Sześć urządzeń

    Na konferencji pojawiło się sześć nowych produktów. Trzy z nich to telefony.

    UrządzenieCo dostajemyCena w Polsce od
    iPhone 18 Pro6,3″, A20 Pro, aparat główny ze zmienną przysłoną6 299 zł
    iPhone 18 Pro Max6,9″, do 43 godzin odtwarzania wideo6 799 zł
    iPhone Duopierwszy składany iPhone, ekran 7,6″ wewnątrz i 5,4″ na zewnątrz9 999 zł
    Apple Watch Series 12nowy procesor i dłuższa praca–
    Apple Watch Ultra 4Mapy i zdjęcia przez satelitę–
    AirPods 5dwa warianty: z ANC i bez–

    Ceny telefonów pochodzą z polskiego sklepu Apple i dotyczą wersji podstawowej, czyli 256 GB.

    Składany model nazywa się oficjalnie iPhone Duo, bez numeru generacji, podobnie jak iPhone Air. W przedpremierowych przeciekach funkcjonował jako iPhone Fold albo iPhone 18 Ultra i obie te nazwy możesz spokojnie zignorować.

    Czy będzie zwykły iPhone 18? Czego na konferencji zabrakło

    To równie ważne, co lista premier, bo wiele osób szuka w sieci po prostu „iPhone 18”. Podstawowy iPhone 18 nie istnieje. Nie ma go w ofercie Apple, a strona zakupu takiego modelu zwraca błąd 404. Podstawowa osiemnastka, iPhone 18e i iPhone Air 2 mają zadebiutować dopiero wiosną 2027 roku, najprawdopodobniej w marcu lub kwietniu. To nie jest opóźnienie, tylko nowy rytm premier: modele Pro i składak jesienią, reszta na wiosnę.

    Zabraknie też kilku innych rzeczy:

    • Apple Watch SE 4 nie pojawi się w tym roku.
    • iPad mini, iMac i MacBook Pro są typowane na jesień, poza wrześniową konferencją.
    • Face ID pod ekranem nie trafiło do iPhone’a 18 Pro. Moduł TrueDepth nadal siedzi w Dynamic Island.

    Co to oznacza w praktyce: jeśli czekasz na tańszego iPhone’a z tej generacji, musisz poczekać do wiosny 2027. Realny wybór na jesień to iPhone 18 Pro, iPhone 18 Pro Max, składany iPhone Duo albo przeceniona siedemnastka.

    iPhone 18 Pro i iPhone 18 Pro Max: co się zmienia

    Przekątne zostały bez zmian: 6,3 cala w wersji Pro i 6,9 cala w Pro Max. Bez zmian został też cały korpus, o czym za chwilę. Zmiany są w środku i w aparacie.

    ParametriPhone 18 ProiPhone 18 Pro Max
    EkranOLED Super Retina XDR 6,3″, ProMotion do 120 HzOLED Super Retina XDR 6,9″, ProMotion do 120 Hz
    Jasnośćdo 3 000 nitów w plenerzedo 3 000 nitów w plenerze
    ProcesorA20 Pro z chłodzeniem parowymA20 Pro z chłodzeniem parowym
    Pamięć256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB
    Aparat głównyFusion 48 MP ze zmienną przysłoną ƒ/1,48 do ƒ/4,0Fusion 48 MP ze zmienną przysłoną ƒ/1,48 do ƒ/4,0
    UltraszerokokątnyFusion 48 MP, ƒ/2,2Fusion 48 MP, ƒ/2,2
    TeleobiektywFusion 48 MP, 100 mm (4x), ƒ/2,8Fusion 48 MP, 100 mm (4x), ƒ/2,8
    Aparat przedniCenter Stage 18 MP, ƒ/1,9Center Stage 18 MP, ƒ/1,9
    Bateriado 34 godzin odtwarzania wideodo 43 godzin odtwarzania wideo
    Ładowanie50% w ok. 15 min, MagSafe i Qi2 do 25 W50% w ok. 15 min, MagSafe i Qi2 do 25 W
    Obudowaaluminium unibody, Ceramic Shield 2 z przodualuminium unibody, Ceramic Shield 2 z przodu
    OdpornośćIP68 (6 m przez 30 min)IP68 (6 m przez 30 min)
    Wymiary150,0 × 71,9 × 8,75 mm163,4 × 78,0 × 8,75 mm
    Masa211 g249 g
    Face ID pod ekranem❌❌

    Trzy zmiany zasługują na osobny komentarz.

    Zmienna przysłona w aparacie głównym. To pierwszy taki mechanizm w iPhonie i trafił do obu modeli, nie tylko do Pro Maxa. Aparat główny Fusion 48 MP przełącza się między czterema wartościami: ƒ/1,48, ƒ/1,8, ƒ/2,8 i ƒ/4,0. W praktyce oznacza to realną kontrolę nad głębią ostrości i lepsze zdjęcia po zmroku, bo przy ƒ/1,48 na matrycę pada więcej światła niż w jakimkolwiek wcześniejszym iPhonie. Doszło też Pro sterowanie przysłoną, migawką, balansem bieli i histogramem.

    Procesor A20 Pro z chłodzeniem parowym. Apple opisuje go jako najpotężniejszy i najbardziej energooszczędny czip w historii iPhone’a, zbudowany pod obliczenia AI: ma akceleratory Neural Accelerator i nowy podwójny 16-rdzeniowy system Neural Engine. Komora parowa odprowadza ciepło, dzięki czemu telefon dłużej utrzymuje szczytową wydajność przy nagrywaniu wideo i w grach.

    Bateria i ładowanie. iPhone 18 Pro Max odtwarza wideo do 43 godzin, czyli o 6 godzin dłużej niż 17 Pro Max. W wersji Pro jest to do 34 godzin wobec 31 godzin w 17 Pro. Do 50% naładujesz telefon w około 15 minut zasilaczem 60 W lub mocniejszym. Ładowanie bezprzewodowe działa z mocą do 25 W zarówno przez MagSafe, jak i przez Qi2.

    Dynamic Island doczekała się nowego wcielenia: śledzi jednocześnie do trzech Wydarzeń na żywo.

    Grafika czipa Apple A20 Pro: srebrna płytka z logo Apple i napisem A20 Pro
    Czip A20 Pro z podwójnym 16-rdzeniowym Neural Engine. Fot. Apple

    Bez zmian zostały za to trzy rzeczy, o które pytacie najczęściej: zakres zoomu optycznego (0,5x, 1x, 2x, 4x i 8x, dokładnie jak w 17 Pro), warstwa Ceramic Shield 2 z przodu oraz aluminiowa obudowa unibody. Przycisk Camera Control też został na swoim miejscu, co ma znaczenie przy doborze etui.

    Kolory iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max

    Apple wprowadziło cztery wykończenia, wspólne dla obu modeli i w tej samej cenie: Burgund, Błękit lodowca, Srebrny i Czarny. Jeśli trafisz w sieci na nazwy Dark Cherry, Light Blue albo Dark Gray, to kodowe określenia z przedpremierowych przecieków, nie oficjalne nazwy Apple.

    Cztery iPhone'y 18 Pro ustawione tyłem obok siebie w kolorach Czarny, Srebrny, Błękit lodowca i Burgund
    Oficjalne kolory iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max: Czarny, Srebrny, Błękit lodowca i Burgund. Fot. Apple

    Burgund zastąpił Cosmic Orange w roli koloru wiodącego, czyli tego, który zobaczysz na wszystkich materiałach promocyjnych. Pomarańcz z siedemnastki zniknął z oferty. Przy Burgundzie i Błękicie lodowca warto rozważyć etui przezroczyste lub półprzezroczyste, żeby kolor został widoczny.

    Składany iPhone Duo: pierwszy taki telefon Apple

    Apple pokazało go 9 września razem z serią Pro. To pierwszy składany telefon firmy, siedem lat po debiucie Galaxy Folda, i od razu najdroższy iPhone w ofercie.

    ParametriPhone Duo (oficjalnie)
    Ekran wewnętrzny7.6″, OLED, 120 Hz, wykończenie matowe
    Ekran zewnętrzny5.4″, OLED, 120 Hz
    Grubość rozłożony5.2 mm
    Grubość złożony11.3 mm
    Masa254 g
    BiometriaTouch ID w przycisku bocznym
    Aparaty48 MP główny + 48 MP ultraszerokokątny
    Bateriadwie baterie, do 24 h typowej pracy
    ProcesorA20 Pro, komora parowa
    OdpornośćIP68
    Cena w Polsceod 9 999 zł (256 GB)
    Premiera w Polsceprzedsprzedaż 16.10, sprzedaż 23.10.2026

    Po lewej ekran zewnętrzny i wewnętrzny, po prawej oba kolory: gwiezdna biel i nocne niebo. Źródło: Apple Newsroom

    Część przecieków się sprawdziła, część rozminęła się z rzeczywistością.

    Grubość i masa rozminęły się z przeciekami. Zapowiadano 9–9,5 mm po złożeniu, a Duo ma 11,3 mm i waży 254 g, najwięcej ze wszystkich iPhone’ów. Po rozłożeniu to za to najsmuklejszy iPhone w historii: 5,2 mm. Widoczność zagięcia ma ograniczać matowe wykończenie ekranu, a zawias składa się z ponad 100 elementów.

    Face ID rzeczywiście zniknął. Apple wróciło do Touch ID w przycisku bocznym, który działa przy otwartym i zamkniętym telefonie. Duo można też odblokować zegarkiem Apple Watch.

    Teleobiektywu też nie ma, zamiast niego jest 2x zoom jakości optycznej z matrycy 48 MP. Cena potwierdziła przecieki: w USA Duo kosztuje od 1 999 dolarów, a w Polsce od 9 999 zł za 256 GB i 15 999 zł za 2 TB. Przedsprzedaż rusza 16 października, sprzedaż 23 października.

    Apple Watch Series 12, Ultra 4 i AirPods 5

    Oba zegarki dostaną co najmniej procesor S11, dłuższy czas pracy i poprawki w śledzeniu aktywności. Mark Gurman zapowiada brak zmian w wyglądzie wobec Series 11 i Ultra 3.

    Wyróżnikiem Ultra 4 mają być funkcje satelitarne: Mapy Apple przez satelitę oraz wysyłanie i odbieranie zdjęć w Wiadomościach bez zasięgu sieci. Dla osób chodzących po górach to konkretna zmiana, a nie kosmetyka.

    Zabraknie Touch ID w zegarku, paska z czujnikami zdrowotnymi i pomiaru poziomu cukru. Ta ostatnia funkcja ma szansę pojawić się dopiero około 2030 roku. Nie pojawi się też Apple Watch SE 4.

    Jeśli zastanawiasz się, czy warto czekać, pomocne będzie nasze porównanie Apple Watch Ultra 2 i Ultra 3. Paski i ochronę ekranu do obu serii znajdziesz w kategorii Apple Watch.

    AirPods 5: znowu dwa warianty, z ANC i bez

    Apple ma pokazać dwa modele AirPods 5: z aktywną redukcją szumów i bez niej. Odwołania do obu wariantów znaleziono w kodzie systemu macOS 26.7.

    Krąży też wersja o układzie H3, który miałby obniżyć opóźnienia dźwięku i poprawić czas pracy. To wciąż spekulacja, a nie potwierdzona informacja.

    Pomiar tętna zostaje zarezerwowany dla modeli Pro. Jeśli szukasz słuchawek z funkcjami zdrowotnymi, kierunkiem pozostają AirPods Pro 3.

    iPhone 18 Pro, cena w Polsce: pełny cennik

    Ceny pochodzą z polskiego sklepu Apple. Wszystkie cztery kolory kosztują tyle samo, a najtańsza wersja obu modeli ma 256 GB. Wersji 128 GB nie ma w ofercie.

    PojemnośćiPhone 18 ProiPhone 18 Pro Max
    256 GB6 299 zł6 799 zł
    512 GB7 299 zł7 799 zł
    1 TB9 299 zł9 799 zł
    2 TB12 299 zł12 799 zł

    Dla porządku ceny składaka, bo pojawiają się w tych samych wyszukiwaniach. iPhone Duo kosztuje 9 999 zł za 256 GB, 10 999 zł za 512 GB, 12 999 zł za 1 TB i 15 999 zł za 2 TB.

    Podwyżka jest, ale mniejsza niż zapowiadali analitycy. iPhone 17 Pro startował od 5 799 zł, więc różnica na wejściu wynosi 500 zł. Przedpremierowe prognozy mówiące o 6 399 zł, 6 800 zł czy 7 300 zł były chybione i część polskich serwisów wciąż je serwuje. Jeśli gdzieś zobaczysz taką cenę, sprawdź datę publikacji.

    Do ceny telefonu warto od razu doliczyć ochronę. Etui i szkło to wydatek rzędu 100 do 200 zł, a wymiana ekranu w modelu Pro kosztuje wielokrotnie więcej. Komplet znajdziesz w kategoriach etui do iPhone’a 18 Pro i etui do iPhone’a 18 Pro Max.

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro będzie pasować do 18 Pro?

    Tak, pasuje. Odpowiedź jest jednak inna dla etui i inna dla ochrony aparatu, więc warto ją rozłożyć na dwie części.

    Etui: tak, i to bez żadnych zastrzeżeń. Oficjalna tabela porównawcza Apple podaje dla iPhone’a 18 Pro 150,0 × 71,9 × 8,75 mm. iPhone 17 Pro ma dokładnie te same 150,0 × 71,9 × 8,75 mm. To samo w wersji Max: 163,4 × 78,0 × 8,75 mm w obu generacjach. Jedyna różnica to masa, 211 g wobec 204 g w wersji Pro i 249 g wobec 231 g w Pro Maksie, co na dopasowanie obudowy nie ma żadnego wpływu.

    Zestawienie modułów aparatu: po lewej iPhone 17 Pro w kolorze pomarańczowym, po prawej iPhone 18 Pro w kolorze Burgund
    Korpus jest ten sam, ale wyspę aparatu przeprojektowano — dlatego etui pasuje, a osłona aparatu już nie. Zdjęcia prasowe Apple, kadry nie są w tej samej skali.

    To samo widać w naszej ofercie. Obudowy w kategorii etui do iPhone’a 18 Pro i etui do iPhone’a 18 Pro Max mają w nazwach dopisek „do Apple iPhone 18 Pro / 17 Pro”, jedna obudowa na dwa modele. Tak swoje serie opisały UNIQ, Spigen, PITAKA, Tech-Protect, ESR, Benks, 3mk oraz marki licencyjne w rodzaju Guess i BMW. Żaden liczący się producent nie wypuścił osobnego SKU pod osiemnastkę.

    Ochrona aparatu: już nie. Wyspa fotograficzna urosła, bo musiała pomieścić aparat główny ze zmienną przysłoną. Apple nie publikuje wymiarów samego modułu, ale rynek zareagował jednoznacznie: szkła i ramki na aparat producenci skatalogowali osobno, wyłącznie pod osiemnastkę, choć etui zostawili wspólne. Nikt nie robi dwóch SKU tam, gdzie wystarczy jedno.

    Co się nie sprawdziło: przed premierą krążyło doniesienie przypisywane firmie Tata o korpusie grubszym o 2 mm, czyli 9,9 do 10,9 mm zamiast 8,75 mm. Gdyby było prawdziwe, żadne etui z siedemnastki by nie pasowało. Tabela Apple je obaliła: grubość obu generacji to te same 8,75 mm. Notebookcheck publikował z kolei przeciek sugerujący, że etui do 18 Pro mogą nie pasować do 17 Pro. Również nieprawda, bo producenci sprzedają jeden model obudowy na oba telefony.

    Rozpisaliśmy to szczegółowo w osobnym tekście: ranking etui do iPhone’a 18 Pro Max zaczyna się właśnie od sekcji o zgodności z siedemnastką.

    UNIQ Combat

    Hybryda z wbudowanym pierścieniem magnetycznym Magclick Charging, opisana przez producenta jako pasująca do iPhone’a 18 Pro i 17 Pro. Ma wzmocnione narożniki i podniesioną ramkę wokół wyspy aparatu, a ładowarkę MagSafe łapie bez adaptera.

    Spigen Ultra Hybrid MagSafe

    Przezroczyste plecki w sztywnym poliwęglanie, elastyczna ramka i wbudowany pierścień magnetyczny. Jeśli kupujesz iPhone’a w Burgundzie albo Błękicie lodowca, to etui koloru nie zasłoni.

    Tech-Protect Quick Set+

    Szkło na ekran w zestawie po dwie sztuki, z aplikatorem, który ustawia je równo i bez pęcherzyków. Naprawa ekranu w iPhonie Pro to koszt liczony w tysiącach złotych, więc szkło zwraca się przy pierwszym upadku.

    Tech-Protect Cam Fit+

    Osłona całej wyspy aparatu, przygotowana wyłącznie z myślą o iPhonie 18 Pro. To ten jeden element, którego nie przeniesiesz z siedemnastki. Alternatywy znajdziesz w kategorii szkło na aparat do iPhone’a 18 Pro.

    [hs_products ids=”146623,146505,143222,142097″ cols=”4″ title=”Akcesoria do iPhone’a 18 Pro”]

    Pełną ofertę znajdziesz w kategoriach etui do iPhone’a 18 Pro, etui do iPhone’a 18 Pro Max, szkło hartowane do 18 Pro i szkło na aparat do 18 Pro. Akcesoria do składanego iPhone’a Duo trafią do oferty, gdy producenci wypuszczą pierwsze etui i folie pod ten nietypowy format.

    Jeśli przesiadasz się ze starszego modelu, przyda się przegląd akcesoriów MagSafe. Standard nie zmienia się między generacjami, więc ładowarki i powerbanki magnetyczne przeniesiesz bez zakupów.

    Podsumowanie

    iPhone 18 Pro i 18 Pro Max są w sprzedaży od 18 września 2026. Ceny, specyfikacja i wymiary w tym tekście pochodzą bezpośrednio od Apple.

    Cztery rzeczy warte zapamiętania:

    1. Telefony są trzy, nie cztery. iPhone 18 Pro od 6 299 zł, iPhone 18 Pro Max od 6 799 zł i składany iPhone Duo od 9 999 zł. Podstawowa osiemnastka, model 18e i iPhone Air 2 zadebiutują dopiero wiosną 2027.
    2. Największa zmiana to aparat, nie ekran. Zmienna przysłona ƒ/1,48 do ƒ/4,0 jest pierwszą taką w historii iPhone’a i trafiła do obu modeli Pro.
    3. Składany iPhone rezygnuje z Face ID. Wraca Touch ID w przycisku bocznym, obsługiwana jest wyłącznie eSIM, a cena w Polsce zaczyna się od 9 999 zł.
    4. Etui z iPhone’a 17 Pro pasuje, osłona aparatu już nie. Wymiary korpusu są identyczne co do dziesiątej części milimetra, ale wyspa fotograficzna urosła i wymaga osobnego szkła.

    Tekst zaktualizowaliśmy 10 września na podstawie oficjalnych danych Apple. Jeśli rozważasz przesiadkę, zajrzyj też do naszego porównania iPhone’a 16 Pro i 17 Pro, żeby ocenić, czy skok generacji ma sens.

    FAQ: najczęstsze pytania o iPhone’a 18 Pro

    Kiedy premiera iPhone’a 18 Pro?

    Apple pokazało iPhone’a 18 Pro 9 września 2026 podczas konferencji „Surprise and shine”. Przedsprzedaż ruszyła w sobotę 12 września o 14:00, a sprzedaż w piątek 18 września 2026. Składany iPhone Duo ma osobne terminy: przedsprzedaż 16 października, sprzedaż 23 października.

    Czy będzie zwykły iPhone 18?

    Nie w 2026 roku. Podstawowy iPhone 18 nie istnieje, a strona zakupu takiego modelu w sklepie Apple zwraca błąd 404. Podstawowa osiemnastka, iPhone 18e i iPhone Air 2 mają zadebiutować dopiero wiosną 2027 roku, prawdopodobnie w marcu lub kwietniu. Jesienią 2026 do wyboru są wyłącznie modele Pro i składany iPhone Duo.

    Ile kosztuje iPhone 18 Pro? Cena w Polsce

    iPhone 18 Pro kosztuje 6 299 zł za 256 GB, 7 299 zł za 512 GB, 9 299 zł za 1 TB i 12 299 zł za 2 TB. iPhone 18 Pro Max to odpowiednio 6 799 zł, 7 799 zł, 9 799 zł i 12 799 zł. Wszystkie kolory są w tej samej cenie. Dla porównania iPhone 17 Pro startował od 5 799 zł, więc różnica na wejściu wynosi 500 zł.

    Czy składany iPhone pojawi się już w tym roku?

    Tak. Apple pokazało go 9 września 2026 jako iPhone Duo, bez numeru generacji. Ma ekran 7,6 cala po rozłożeniu i 5,4 cala na zewnątrz, Touch ID zamiast Face ID i obsługuje wyłącznie eSIM. W Polsce kosztuje od 9 999 zł do 15 999 zł. Przedsprzedaż rusza 16 października o 14:00, sprzedaż 23 października.

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do iPhone’a 18 Pro?

    Tak. Oba telefony mają identyczne wymiary korpusu: 150,0 × 71,9 × 8,75 mm. W wersji Max jest to 163,4 × 78,0 × 8,75 mm, także bez zmian. Producenci, w tym UNIQ, Spigen, PITAKA, Tech-Protect, ESR i Benks, sprzedają jeden model obudowy opisany jako pasujący do obu generacji. Osłony aparatu są już osobne, bo wyspa fotograficzna urosła.

    Jakie kolory ma iPhone 18 Pro?

    Cztery: Burgund, Błękit lodowca, Srebrny i Czarny. Paleta jest wspólna dla 18 Pro i 18 Pro Max, a każdy kolor kosztuje tyle samo. Burgund zastąpił Cosmic Orange w roli koloru wiodącego. Nazwy Dark Cherry, Light Blue i Dark Gray pochodzą z przedpremierowych przecieków i nie są używane przez Apple.

    Co jeszcze pokazało Apple 9 września?

    Poza trzema telefonami pojawiły się Apple Watch Series 12, Apple Watch Ultra 4 i AirPods 5 w dwóch wariantach: z aktywną redukcją szumów i bez niej. iPady i komputery Mac mają trafić na osobną premierę jesienią.

    Czy iPhone Duo obsługuje MagSafe?

    Tak, i nie trzeba do tego żadnego etui — magnesy siedzą w samym telefonie. Apple wymienia w specyfikacji układ magnesów, magnes pozycjonujący oraz czytnik NFC rozpoznający akcesoria, czyli ten sam komplet co w pozostałych iPhone’ach z MagSafe. Ładowanie MagSafe działa z mocą do 25 W, Qi2 tak samo do 25 W. Etui wchodzi do gry dopiero w drugą stronę: jeśli jest grube albo nie ma własnego pierścienia magnesów, uchwyt słabnie, a ładowanie potrafi się przerywać.

    Źródła: oficjalna specyfikacja iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max, strona zakupu iPhone’a 18 Pro (ceny i daty), tabela porównawcza iPhone’ów (wymiary i masa), informacja prasowa Apple o iPhonie Duo, oficjalna specyfikacja iPhone’a Duo, oficjalna strona wydarzenia Apple, zapowiedź konferencji i lista sześciu urządzeń w MacRumors, pełne zestawienie przecieków o iPhonie 18 Pro, przecieki o składanym iPhonie, czego spodziewać się po Apple Watch Series 12 i Ultra 4, OtterBox o zgodności etui do iPhone’a 17 Pro z 18 Pro, iPhone Air 2 i 18e dopiero wiosną 2027