Blog

  • Jaka najlepsza ładowarka do Samsung Galaxy Z Fold 8 Ultra?

    Jaka najlepsza ładowarka do Samsung Galaxy Z Fold 8 Ultra?

    Najlepsza ładowarka do Galaxy Z Fold 8 Ultra to Tech-Protect PowerVision NC45W-GaN. Ma profil 15 V / 3 A, obsługę PPS i wyświetlacz, na którym sprawdzisz realną moc ładowania. Bezpieczny wybór to oryginalna ładowarka Samsung EP-T4511 45 W. Do obu dokup kabel USB-C 5 A, bo bez niego telefon nie wejdzie na 45 W.

    Z Fold 8 Ultra ma 5 000 mAh i obsługuje ładowanie 45 W przewodowo oraz 20 W bezprzewodowo. Brzmi prosto, ale rynek ładowarek jest pełen kostek 65 W i 100 W, które w Samsungu zwalniają do 25 W.

    Poniżej znajdziesz trzy parametry, które muszą być na pudełku, czwarty warunek pomijany przez producentów oraz ranking 7 ładowarek z tabelą profili wyjścia.

    Trzy parametry, które muszą być na pudełku

    Kupując ładowarkę do Z Fold 8 Ultra, szukaj trzech rzeczy naraz. Brak choćby jednej cofa telefon do wolniejszego trybu.

    Moc: 45 W lub więcej. Mocniejsza ładowarka nie zaszkodzi. Telefon pobiera dokładnie tyle, ile potrzebuje, a kostka 65 W czy 100 W pracuje przy tym chłodniej niż kostka 45 W wyciśnięta do granicy. Jeśli szukasz najmniejszych konstrukcji o wysokiej mocy, sprawdź nasz ranking ładowarek GaN.

    PPS: warunek konieczny. Programmable Power Supply pozwala płynnie regulować napięcie i prąd zamiast przeskakiwać między stałymi progami. Bez PPS ładowarka 45 W zwalnia w Samsungu do 15–25 W, bo telefon nie może uruchomić trybu Super Fast Charging 2.0.

    PD 3.0: protokół bazowy. USB Power Delivery 3.0 to standard, w ramach którego PPS w ogóle działa. Ładowarka z samym Quick Charge, bez PD, nie dogada się z Samsungiem na pełnej prędkości.

    Uwaga: „45 W” na obudowie to moc maksymalna ładowarki, nie gwarancja 45 W dla telefonu. Liczy się profil wyjścia. Szukaj w specyfikacji zapisu 15 V / 3 A: to on daje 45 W.

    Czwarty warunek, o którym producenci ładowarek milczą

    Możesz mieć idealną ładowarkę i nadal ładować telefon wolno. Powód leży w kablu.

    Ładowanie 45 W wymaga kabla USB-C do USB-C o obciążalności 5 A z e-markerem. E-marker to układ scalony w kablu, który informuje urządzenia, jaki prąd może bezpiecznie przenieść kabel. Specyfikacja USB Type-C wymaga go w każdym kablu powyżej 3 A.

    Kabel bez e-markera zgłasza limit 3 A. Telefon widzi ten limit i sam schodzi do wolniejszego trybu, nawet jeśli ładowarka oferuje więcej. Zwykły kabel USB-A również wyklucza Super Fast Charging 2.0.

    Samsung sprzedaje swój zestaw wprost pod nazwą „45W PD Power Adapter with 5A USB-C Cable”. To nie jest dodatek marketingowy, tylko część specyfikacji.

    To wyjaśnia najczęstszą skargę użytkowników składanych telefonów: „kupiłem mocniejszą ładowarkę, a telefon ładuje się wolniej niż wcześniej”. Zwykle winny jest kabel dorzucony do zestawu.

    Ile realnie ładuje się Galaxy Z Fold 8 Ultra

    ParametrWartość
    Pojemność baterii5 000 mAh
    Ładowanie przewodowe45 W (Super Fast Charging 2.0)
    Ładowanie bezprzewodowe20 W, standard Qi2
    Magnesy w obudowie❌ telefon jest „Qi2 Ready”
    ZłączeUSB-C
    Wymagany kabel do 45 WUSB-C / USB-C, 5 A, e-marker

    Bateria urosła z 4 400 mAh w poprzedniej generacji do 5 000 mAh dzięki ogniwom krzemowo-węglowym. Przy większym ogniwie różnica między ładowaniem 25 W a 45 W robi się odczuwalna: to kwestia kilkudziesięciu minut przy pełnym cyklu.

    Uwaga: Z Fold 8 Ultra nie ma magnesów w obudowie. Obsługuje Qi2, ale pierścień magnetyczny musi dostarczyć etui. Magnetyczna ładowarka bezprzewodowa nie przyklei się do gołego telefonu.

    Ranking: 7 najlepszych ładowarek do Galaxy Z Fold 8 Ultra

    1. Tech-Protect PowerVision NC45W-GaN: jedyna z wyświetlaczem mocy

    Nasz wybór: komplet parametrów plus wyświetlacz, który potwierdza realną moc.

    To ładowarka, która pokazuje, ile watów faktycznie płynie do telefonu. Wyświetlacz PowerView AI 2.0 podaje aktualny pobór mocy i temperaturę. Przy problemie z prędkością ładowania od razu widzisz, czy winna jest ładowarka, czy kabel.

    Pod obudową jest komplet wymaganych parametrów: profil 15 V / 3 A, PPS w zakresie 5–11 V przy 4.5 A i protokół PD 3.2, czyli nowszy niż wymagane PD 3.0.

    • Profil 15 V / 3 A to pełne 45 W dla Samsunga
    • PPS 5–11 V / 4.5 A oraz PD 3.2, QC4+, AVS, UFCS, AFC
    • Wyświetlacz PowerView AI 2.0 pokazuje moc w watach i temperaturę
    • Technologia GaN w obudowie 78.5 × 32 × 41 mm
    • Zabezpieczenia termiczne i przeciwprzepięciowe

    Minus: jeden port USB-C. Jeśli ładujesz telefon i laptopa naraz, spójrz na pozycje wieloportowe niżej. W zestawie nie ma kabla.

    ParametrWartość
    Moc maksymalna45 W
    Porty1 × USB-C
    Profil 15 V / 3 A✅
    PPS✅ 5–11 V / 4.5 A
    ProtokołyPD 3.2, QC4+, AVS, UFCS, AFC

    2. Samsung EP-T4511 45W: oryginał bez niespodzianek

    Jeśli nie chcesz analizować specyfikacji, weź ładowarkę producenta telefonu. EP-T4511 to referencyjna kostka 45 W Samsunga i wzorzec, do którego porównują się pozostałe.

    Specyfikacja podaje profile PDO 9 V, 15 V i 20 V, z prądem 3 A przy 9 V i 15 V, oraz PPS w zakresie 5–20 V. Pobór w trybie czuwania wynosi poniżej 5 mW, więc kostka może zostać w gniazdku.

    • Profil 15 V / 3 A potwierdzony w specyfikacji producenta
    • PPS 5–20 V i pełna zgodność z Super Fast Charging 2.0
    • Pobór w czuwaniu poniżej 5 mW
    • Zabezpieczenia przed przeciążeniem, zwarciem i przegrzaniem

    Dwa minusy. Kabel sprzedawany osobno. I to nie jest drobiazg, bo bez kabla 5 A ładowarka nie pokaże pełni możliwości. To też największa konstrukcja spośród modeli 45 W: 43.5 × 81.8 × 28 mm, bez technologii GaN.

    ParametrWartość
    Moc maksymalna45 W
    Porty1 × USB-C
    Profil 15 V / 3 A✅
    PPS✅ 5–20 V
    Kabel w zestawie❌

    3. UGREEN Nexode Pro 45W: dwa porty w kostce wielkości pudełka zapałek

    Najlepszy kompromis między rozmiarem a możliwościami. Chip GaNInfinity pozwolił zamknąć 45 W i dwa porty USB-C w obudowie 35.89 × 36.5 × 47 mm, o 21% mniejszej od klasycznych konstrukcji.

    Lista obsługiwanych standardów jest najdłuższa w rankingu i zawiera to, co najważniejsze: PD 3.0 z PPS, a do tego QC4+, SCP, FCP i AFC. Producent podaje, że MacBooka Air M2 ładuje do 72% w godzinę.

    • PD 3.0 z PPS plus QC4+, QC3.0, SCP, FCP, AFC
    • Dwa porty USB-C: telefon i słuchawki jednocześnie
    • GaNInfinity daje o 21% mniejszą obudowę
    • Thermal Guard monitoruje temperaturę w czasie rzeczywistym

    Uczciwie: producent nie publikuje w specyfikacji sklepowej dokładnych profili napięć, więc profilu 15 V / 3 A nie potwierdzimy czarno na białym. Obecność PPS w PD 3.0 wystarczy jednak za potwierdzenie. To najczęściej kupowana ładowarka 45 W w zestawieniu.

    ParametrWartość
    Moc maksymalna45 W
    Porty2 × USB-C
    Profil 15 V / 3 Anie podano
    PPS✅
    TechnologiaGaNInfinity

    [hs_products ids=”142548,102989,76149″ cols=”3″ title=”Trzy najwyżej ocenione ładowarki z rankingu”]

    4. USAMS CC305 T66 45W GaN: pełne 45 W na porcie głównym

    USAMS jako jeden z niewielu producentów rozpisuje w sklepie pełną tabelę profili wyjścia. To działa na jego korzyść. Port USB-C1 podaje 5 V / 3 A, 9 V / 3 A, 12 V / 3 A, 15 V / 3 A i 20 V / 2.25 A.

    Drugi port jest wyraźnie słabszy (15 V przy 2 A), a przy pracy obu naraz moc dzieli się na 25 W i 18 W. To ważne: telefon podłącz do portu C1, jeśli zależy Ci na pełnej prędkości.

    • Profil 15 V / 3 A na porcie USB-C1, potwierdzony w tabeli producenta
    • Dwa porty USB-C z podziałem mocy 25 W + 18 W
    • Technologia GaN, obudowa z ABS i poliwęglanu (PC)
    • Waga około 96 g, wymiary 39 × 33.5 × 44.5 mm

    Czego brakuje: specyfikacja nie wymienia PPS wprost. Profil 15 V / 3 A jest jednak podany czarno na białym, a to on odpowiada za 45 W.

    ParametrWartość
    Moc maksymalna45 W
    Porty2 × USB-C (25 W + 18 W razem)
    Profil 15 V / 3 A✅ port C1
    PPSnie podano
    Wagaok. 96 g

    5. Bizon Charger VT-36B 45W: jedyna z Super Fast Charging 2.0 w specyfikacji

    Najpełniejsza specyfikacja spoza pierwszej ligi marek. Bizon jako jedyny wymienia w specyfikacji Super Fast Charging 2.0 z nazwy, czyli dokładnie ten tryb, o który chodzi w Samsungu.

    Co więcej, profil 15 V / 3 A jest dostępny na obu portach USB-C, a nie tylko na głównym. Technologia GaN3 utrzymuje niską temperaturę, a producent deklaruje naładowanie do 50% w 30 minut.

    • Super Fast Charging 2.0 wymienione wprost w specyfikacji
    • Profil 15 V / 3 A na obu portach USB-C
    • GaN3 obniża temperaturę pracy
    • Certyfikaty CE i RoHS, wymiary 9 × 3.5 cm

    Ograniczenie: przy dwóch urządzeniach naraz 45 W dzieli się między porty, więc telefon nie dostanie pełnej mocy. Bizon to najmniej rozpoznawalna marka w zestawieniu, ale tutaj specyfikacja broni się sama.

    ParametrWartość
    Moc maksymalna45 W
    Porty2 × USB-C
    Profil 15 V / 3 A✅ oba porty
    Super Fast Charging 2.0✅ deklarowane
    TechnologiaGaN3

    6. Spigen EE451EU Essential 45W: ładowarka i kabel w jednym pudełku

    To jedyna pozycja w rankingu z kablem w zestawie. Biorąc pod uwagę, że kabel decyduje o osiągnięciu 45 W, komplet w jednym pudełku ma realną wartość.

    Konstrukcja jest maksymalnie prosta: jeden port USB-C, moc 45 W, obsługa Power Delivery, przewód o długości 1 m.

    • Kabel USB-C 1 m w zestawie
    • Moc 45 W na jednym porcie USB-C
    • Standard Power Delivery
    • Kompaktowa konstrukcja bez zbędnych funkcji

    Uczciwie: Spigen nie publikuje w karcie produktu ani profili napięć, ani obsługi PPS, ani obciążalności dołączonego kabla. Jeśli zależy Ci na potwierdzonych 45 W, wybierz pozycję z pełną specyfikacją, a kabel dokup osobno.

    ParametrWartość
    Moc maksymalna45 W
    Porty1 × USB-C
    Profil 15 V / 3 Anie podano
    PPSnie podano
    Kabel w zestawie✅ 1 m

    7. Satechi ChargeView GaN 140W: jedna kostka na całe biurko

    Propozycja dla kogoś, kto chce jedną ładowarką obsłużyć laptopa, tablet, słuchawki i Z Fold 8 Ultra. Cztery porty USB-C i 140 W wystarczą, żeby ładować telefon pełną mocą nawet przy obciążonych pozostałych portach.

    Wyświetlacz informuje o statusie ładowania, a technologia GaN utrzymuje sensowne wymiary jak na tę moc. Alternatywą dla wieloportowej kostki są stacje ładujące 2-w-1 i 3-w-1.

    • 140 W mocy łącznej
    • Cztery porty USB-C: telefon, laptop, tablet i słuchawki naraz
    • Wbudowany wyświetlacz statusu ładowania
    • Technologia GaN w kompaktowej obudowie

    Uczciwie: to sprzęt przewymiarowany do samego telefonu, a karta produktu nie wymienia PPS ani rozkładu mocy na porty. Kupujesz ją dla liczby portów i zapasu mocy, nie dlatego, że jest najlepszą ładowarką do samego telefonu.

    ParametrWartość
    Moc maksymalna140 W
    Porty4 × USB-C
    Profil 15 V / 3 Anie podano
    PPSnie podano
    Wyświetlacz✅ status ładowania

    [hs_products ids=”108818,127267,132892,138104″ cols=”4″ title=”Pozycje 4–7 z rankingu”]

    Porównanie ładowarek 45 W do Samsung Galaxy Z Fold 8 Ultra

    ŁadowarkaMocPortyProfil 15 V / 3 APPSWyróżnik
    Tech-Protect PowerVision NC45W45 W1 × USB-C✅✅Wyświetlacz mocy i temperatury
    Samsung EP-T451145 W1 × USB-C✅✅Oryginał producenta telefonu
    UGREEN Nexode Pro45 W2 × USB-Cnie podano✅Najmniejsza z dwoma portami
    USAMS CC305 T6645 W2 × USB-C✅ port C1nie podanoPełna tabela profili wyjścia
    Bizon Charger VT-36B45 W2 × USB-C✅ oba portynie podanoDeklaruje Super Fast Charging 2.0
    Spigen EE451EU Essential45 W1 × USB-Cnie podanonie podanoKabel w zestawie
    Satechi ChargeView140 W4 × USB-Cnie podanonie podanoCztery porty i wyświetlacz

    „Nie podano” oznacza, że producent nie publikuje tego parametru w karcie produktu. To nie jest zarzut wobec sprzętu, tylko informacja o tym, czego nie da się zweryfikować przed zakupem.

    Którą ładowarkę wybrać? Rekomendacje według potrzeb

    Chcesz mieć pewność, że dostajesz 45 W → Tech-Protect PowerVision NC45W-GaN. Wyświetlacz pokazuje realną moc, więc nie musisz niczego zgadywać.

    Nie chcesz analizować specyfikacji → Samsung EP-T4511. Ładowarka producenta telefonu, pełna zgodność w standardzie. Pamiętaj o kablu.

    Ładujesz telefon i drugie urządzenie → UGREEN Nexode Pro 45W. Dwa porty USB-C w obudowie mniejszej niż oryginał Samsunga.

    Chcesz 45 W na obu portach naraz → Bizon Charger VT-36B. Profil 15 V / 3 A na każdym wyjściu i Super Fast Charging 2.0 wymienione w specyfikacji.

    Kupujesz pierwszą ładowarkę i nie masz kabla → Spigen EE451EU Essential. Komplet w jednym pudełku.

    Masz na biurku laptopa, tablet i telefon → Satechi ChargeView GaN 140W. Cztery porty i zapas mocy.

    Kabel: element, na którym najłatwiej stracić 45 W

    Powtórzmy, bo to najczęstszy błąd. Do ładowania 45 W potrzebujesz kabla USB-C do USB-C o obciążalności 5 A z e-markerem. Kabel z zestawu poprzedniego telefonu, kabel USB-A i tani przewód bez oznaczeń zatrzymają telefon w wolniejszym trybie.

    Na co patrzeć w opisie kabla:

    • 5 A lub 100 W to ta sama informacja wyrażona inaczej
    • E-marker, czasem opisany jako „chip E-Mark”
    • USB-C na obu końcach: przejściówki i USB-A odpadają
    • Długość dopasowana do miejsca ładowania, bo dłuższy kabel to większe straty

    Więcej o doborze przewodu piszemy w poradniku jaki kabel do szybkiego ładowania wybrać.

    [hs_products ids=”120612,120615,137656″ cols=”3″ title=”Kable USB-C 5 A do ładowania 45 W”]

    Pełny wybór znajdziesz w kategorii kable USB-C do USB-C.

    Ładowarka indukcyjna do Samsunga: co daje Qi2 w Z Fold 8 Ultra

    Z Fold 8 Ultra ładuje się bezprzewodowo z mocą 20 W w standardzie Qi2. Ładowarka indukcyjna to wygodne rozwiązanie na biurko, ale zawsze wolniejsze niż ładowanie przewodowe.

    Ważne zastrzeżenie: telefon nie ma magnesów w obudowie. Magnetyczna ładowarka Qi2 nie przyklei się do gołego telefonu, dopóki nie założysz etui z pierścieniem magnetycznym. Zwykła płaska ładowarka indukcyjna zadziała bez żadnych dodatków.

    Wybierając ładowarkę indukcyjną do Samsunga, sprawdź deklarowaną moc dla telefonów z Androidem. Część ładowarek magnetycznych podaje najwyższą moc wyłącznie dla iPhone’ów, a pozostałym urządzeniom oferuje wyraźnie mniej.

    Poniżej znajdziesz oba warianty: płaskie podkładki, które działają z gołym telefonem, oraz modele magnetyczne Qi2 do pary z etui z pierścieniem.

    [hs_products category=”245″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Ładowarki bezprzewodowe i magnetyczne Qi2″]

    Ładowanie w samochodzie i w podróży

    W samochodzie obowiązują te same trzy parametry co w domu. Szukaj ładowarki 45 W z PD i PPS, a nie kostki opisanej samą liczbą amperów. Sprawdź ładowarki samochodowe oraz powerbanki, jeśli ładujesz telefon w drodze.

    Jeśli szukasz akcesoriów do konkretnego modelu, mamy osobne kategorie dla Galaxy Z Fold 8 Ultra oraz Galaxy Z Fold 8.

    Podsumowanie

    Najlepsza ładowarka do Samsung Galaxy Z Fold 8 Ultra to Tech-Protect PowerVision NC45W-GaN. Ma potwierdzony profil 15 V / 3 A, PPS i wyświetlacz, który pokazuje realną moc. Najbezpieczniejszy wybór bez analizowania specyfikacji to oryginalna ładowarka Samsung EP-T4511, a najwięcej potwierdzonych parametrów poza oryginałem daje Bizon Charger VT-36B.

    Trzy rzeczy, o których warto pamiętać:

    1. Trzy parametry na pudełku: moc 45 W lub więcej, PPS i PD 3.0. Brak PPS zabiera ponad połowę prędkości.
    2. Kabel 5 A z e-markerem jest równie ważny jak ładowarka. Bez niego telefon nie wejdzie na 45 W.
    3. Mocniejsza ładowarka nie szkodzi. Kostka 65 W czy 100 W poda telefonowi dokładnie tyle, ile ten poprosi.

    FAQ: najczęstsze pytania o ładowarkę do Z Fold 8 Ultra

    Czy do Samsunga musi być oryginalna ładowarka?

    Nie. Wystarczy dowolna ładowarka z mocą minimum 45 W, obsługą PPS i standardu PD 3.0. Oryginał Samsunga daje pewność zgodności bez sprawdzania specyfikacji, ale ładowarki innych marek z tymi parametrami działają identycznie.

    Czym różni się ładowarka 25 W od 45 W?

    Ładowarka 45 W uruchamia w Galaxy Z Fold 8 Ultra tryb Super Fast Charging 2.0, czyli profil 15 V / 3 A. Ładowarka 25 W zatrzymuje się na Super Fast Charging pierwszej generacji. Przy baterii 5 000 mAh różnica w czasie pełnego cyklu to kilkadziesiąt minut.

    Czy ładowarką 65 W można ładować telefon?

    Tak. Jest to całkowicie bezpieczne. Telefon negocjuje z ładowarką moc, jakiej potrzebuje, i pobierze maksymalnie 45 W. Mocniejsza ładowarka pracuje przy tym chłodniej, bo nie działa na granicy swoich możliwości.

    Ile watów musi mieć ładowarka do Samsunga?

    Do Galaxy Z Fold 8 Ultra minimum to 45 W z obsługą PPS. Ładowarka 25 W naładuje telefon, ale wyraźnie wolniej. Sama moc nie wystarczy: kostka 65 W bez PPS zwolni do 15–25 W.

    Dlaczego moja nowa ładowarka ładuje wolniej niż stara?

    Najczęstsza przyczyna to kabel. Ładowanie 45 W wymaga przewodu USB-C do USB-C o obciążalności 5 A z e-markerem. Drugą przyczyną bywa brak obsługi PPS w nowej ładowarce, mimo wysokiej mocy podanej na obudowie.

    Czy Galaxy Z Fold 8 Ultra obsługuje ładowanie bezprzewodowe?

    Tak, z mocą do 20 W w standardzie Qi2. Telefon nie ma jednak magnesów w obudowie, więc magnetyczna ładowarka Qi2 wymaga etui z pierścieniem magnetycznym. Zwykła płaska ładowarka indukcyjna działa bez dodatków.

    Po co ładowarce wyświetlacz mocy?

    Pozwala zweryfikować realną prędkość ładowania. Wyświetlacz pokazuje pobór mocy w watach, więc od razu widzisz, czy telefon dostaje 45 W, czy zszedł do wolniejszego trybu przez kabel lub brak PPS.


    Źródła: specyfikacja Galaxy Z Fold8 Ultra w bazie GSMArena, zestaw 45W PD Power Adapter with 5A USB-C Cable na Samsung.com, specyfikacja USB Type-C, wymóg e-markera powyżej 3 A — USB-IF

  • POCO F9 Pro i F9 Ultra: specyfikacja, ceny w Polsce i różnice

    POCO F9 Pro i F9 Ultra: specyfikacja, ceny w Polsce i różnice

    Aktualizacja (2.10.2026): tekst powstał przed premierą, a teraz opiera się na oficjalnej specyfikacji POCO i cenach z polskiej strony Xiaomi. Szczegółowe porównanie z poprzednikiem znajdziesz w artykule POCO F9 Ultra vs F8 Ultra.

    POCO F9 Pro i F9 Ultra zadebiutowały globalnie 1 września 2026 i są już dostępne w Polsce. Na stronie Xiaomi F9 Pro kosztuje od 2 999 zł, a F9 Ultra od 3 299 zł. W pudełku żadnego z nich nie ma ładowarki.

    Oba telefony mają ekran 185 Hz, aparat główny 200 MP, chip VisionBoost D8 do gier i ładowanie 100 W. Różnią się wariantem procesora, rozmiarem, baterią i aparatami pomocniczymi. Poniżej pełna tabela, różnice punkt po punkcie i akcesoria do obu modeli.

    Po lewej POCO F9 Pro, po prawej POCO F9 Ultra. Zdjęcia: Xiaomi.

    Ile kosztuje POCO F9 Pro i F9 Ultra w Polsce?

    Ceny z polskiej strony Xiaomi (stan na 2.10.2026):

    Model Cena startowa Warianty pamięci
    POCO F9 Pro od 2 999 zł 12/256 GB, 12/512 GB
    POCO F9 Ultra od 3 299 zł 12/256 GB, 16/512 GB, 16 GB/1 TB

    Przed premierą przecieki mówiły o 799 EUR za F9 Pro i 999 EUR za F9 Ultra, czyli około 3 400 i 4 200 zł. Polskie ceny wyszły niższe, zwłaszcza w wersji Ultra.

    Dla porządku: poprzednik, POCO F8 Ultra, kosztuje na tej samej stronie od 2 799 zł. Czy dopłata do F9 Ultra ma sens, sprawdziliśmy w porównaniu F9 Ultra i F8 Ultra.

    Specyfikacja POCO F9 Pro i F9 Ultra: pełna tabela

    Parametr POCO F9 Pro POCO F9 Ultra
    Procesor Snapdragon 8 Elite Gen 5, V Series Snapdragon 8 Elite Gen 5
    Chip do gier VisionBoost D8 VisionBoost D8
    Ekran 6,59″, 2510 × 1156, AMOLED 6,9″, 2608 × 1200, AMOLED
    Odświeżanie do 185 Hz do 185 Hz
    Jasność szczytowa (25% ekranu) 4 500 nitów 4 500 nitów
    Szkło ekranu Gorilla Glass 7i Gorilla Glass 7i
    Aparat główny 200 MP, OIS 200 MP, OIS
    Teleobiektyw 50 MP, ekwiwalent 60 mm, OIS 50 MP, peryskop 5x, OIS
    Ultraszerokokątny 8 MP 50 MP
    Przedni aparat 32 MP 32 MP
    Nagrywanie wideo do 4K 60 kl./s do 8K 30 kl./s
    Bateria 6 330 mAh 8 050 mAh
    Ładowanie przewodowe / bezprzewodowe 100 W / 50 W 100 W / 50 W
    Ładowanie zwrotne 27 W przewodowo, 22,5 W bezprzewodowo 27 W przewodowo, 22,5 W bezprzewodowo
    Wymiary 157,49 × 75,25 × 8,79 mm 163,49 × 77,94 × 8,74 mm
    Masa 206 g 235 g
    Głośniki stereo, Sound by Bose stereo z dodatkowym subwooferem, Sound by Bose
    Odporność IP68 IP68
    Ładowarka w pudełku (PL) ❌ ❌

    Dane według specyfikacji producenta (F9 Pro, F9 Ultra) i polskiej strony Xiaomi.

    Czym różni się POCO F9 Pro od F9 Ultra?

    Oba telefony mają ten sam aparat główny 200 MP, ekran 185 Hz o tej samej jasności, chip VisionBoost D8 i ładowanie 100 W. Najważniejsze różnice są cztery.

    Wariant procesora. F9 Ultra ma standardowy Snapdragon 8 Elite Gen 5. F9 Pro dostał wariant oznaczony jako V Series (SM8850-1-AB). W specyfikacji POCO taktowania rdzeni CPU są w obu wersjach takie same (do 4,6 GHz), a producent nie podaje, czym dokładnie różni się wariant V Series.

    Aparat szerokokątny i zoom. F9 Ultra ma ultraszeroki aparat 50 MP i peryskop z zoomem 5x. F9 Pro ma ultraszeroki 8 MP i teleobiektyw o ekwiwalencie 60 mm, czyli z mniejszym przybliżeniem. Przy zdjęciach krajobrazów i wnętrz to różnica widoczna od razu.

    Bateria. 8 050 mAh w Ultra wobec 6 330 mAh w Pro to ponad 1 700 mAh różnicy. Oba modele ładują się z tą samą mocą.

    Rozmiar i masa. F9 Pro ma ekran 6,59 cala i waży 206 g. F9 Ultra ma 6,9 cala i waży 235 g. Dla części osób mniejszy F9 Pro będzie po prostu wygodniejszy.

    POCO F9 Pro (po lewej) i wyspa aparatów POCO F9 Ultra (po prawej). Zdjęcia: Xiaomi.

    Nasz wybór: jeśli fotografujesz szerokim kątem, często używasz zoomu albo potrzebujesz baterii na długi dzień, dopłata do F9 Ultra ma sens. Jeśli korzystasz głównie z aparatu głównego i wolisz mniejszy telefon, POCO F9 Pro daje ten sam sensor 200 MP i ekran 185 Hz taniej.

    Gry: 185 Hz, VisionBoost D8 i nagrzewanie

    Oba modele mają osobny chip VisionBoost D8. Odpowiada za interpolację klatek do 185 kl./s, poprawę rozdzielczości i HDR w grach. 185 Hz działa tylko w obsługiwanych grach. Według GSMArena F9 Ultra w systemie i aplikacjach pracuje w 120 Hz.

    Procesor POCO F9 Pro i chip VisionBoost D8. Zdjęcia: Xiaomi.

    W teście GSMArena F9 Ultra pod obciążeniem mocno się nagrzewał, a wydajność w długich sesjach spadała. Jeśli dużo grasz, wybierz cienkie etui. Grube etui pancerne utrudnia oddawanie ciepła.

    Czym różnią się od chińskich Redmi K100 Pro i K100 Pro Max?

    POCO F9 Pro i F9 Ultra to globalne wersje modeli Redmi K100 Pro i K100 Pro Max, które wcześniej zadebiutowały w Chinach. Największa różnica to bateria: wersje globalne mają wyraźnie mniejsze akumulatory.

    Model Bateria w Chinach Bateria globalnie Różnica
    Redmi K100 Pro → POCO F9 Pro 8 580 mAh 6 330 mAh −2 250 mAh
    Redmi K100 Pro Max → POCO F9 Ultra 9 070 mAh 8 050 mAh −1 020 mAh

    Nawet po tym cięciu bateria 8 050 mAh w F9 Ultra jest według POCO największa w historii serii F.

    Ładowarka do POCO F9: w Polsce nie ma jej w pudełku

    Według polskiej strony Xiaomi w zestawie nie ma zasilacza przy żadnym z modeli. Globalna specyfikacja wymienia ładowarkę w pudełku, ale zawartość różni się między krajami. Xiaomi zaleca oficjalny zasilacz 100 W albo ładowarkę 100 W z obsługą USB Power Delivery.

    Oba modele obsługują według specyfikacji PPS do 100 W. To ważne przy wyborze ładowarki innej marki. W teście GSMArena poprzednika, F8 Ultra, ładowarka USB PD z PPS do 20 V ładowała prawie tak szybko jak oryginał Xiaomi. Model z PPS tylko do 16 V był wyraźnie wolniejszy.

    Szukaj więc ładowarki z PPS do około 20 V. Więcej o tym piszemy w poradniku jaka najlepsza ładowarka do POCO F8 Ultra, a najmniejsze mocne konstrukcje zebraliśmy w rankingu ładowarek GaN.

    Tech-Protect PowerVision NC100W-GaN: 100 W z podglądem mocy

    Tech-Protect PowerVision NC100W-GaN.

    Tech-Protect PowerVision NC100W-GaN ma trzy porty, moc 100 W i wyświetlacz z aktualnym poborem w watach. Przy telefonie, którego prędkość ładowania zależy od protokołu, łatwo sprawdzisz realną moc.

    UGREEN Nexode Pro 100W GaN: kompaktowa kostka do plecaka

    UGREEN Nexode Pro 100W GaN.

    UGREEN Nexode Pro 100W to trzy porty w obudowie, którą spokojnie wrzucisz do plecaka. Naładuje telefon, tablet i laptopa.

    [hs_products ids=”142549,76146″ cols=”2″ title=”Ładowarki GaN 100 W”]

    Do ładowania wysoką mocą potrzebny jest też odpowiedni przewód. Sprawdź kable USB-C do USB-C i powerbanki, jeśli często ładujesz telefon poza domem.

    Czy etui z POCO F8 pasuje do POCO F9?

    Nie. Etui z F8 Ultra nie pasuje do F9 Ultra: nowy model jest grubszy (8,74 mm wobec 7,9–8,3 mm) i ma inny układ wyspy aparatów. Szczegóły opisaliśmy w porównaniu F9 Ultra i F8 Ultra.

    POCO F9 Pro ma tę samą wysokość i szerokość co F8 Pro (157,49 × 75,25 mm), ale jest grubszy o 0,79 mm. Żaden producent w naszej ofercie nie oznacza etui jako wspólnego dla obu modeli, więc wybierz etui zaprojektowane dla F9 Pro.

    Bizon Case Angelo do POCO F9 Pro.

    Bizon Case MatteO do POCO F9 Pro z pierścieniem magnetycznym.

    Do POCO F9 Pro znajdziesz w sklepie m.in.:

    [hs_products category=”2677″ limit=”6″ sort=”sales”]

    Pełna oferta jest w kategoriach akcesoria do POCO F9 Pro i akcesoria do POCO F9 Ultra. Jeśli zostajesz przy starszym modelu, zajrzyj do kategorii POCO F8 Pro i POCO F8 Ultra.

    Podsumowanie

    • F9 Pro od 2 999 zł, F9 Ultra od 3 299 zł na polskiej stronie Xiaomi. Ładowarki nie ma w pudełku żadnego z nich.
    • Wspólne są aparat główny 200 MP, ekran 185 Hz, chip VisionBoost D8 i ładowanie 100 W.
    • F9 Ultra dokłada pełny wariant procesora, ultraszeroki aparat 50 MP, peryskop 5x i baterię 8 050 mAh.
    • F9 Pro jest mniejszy i lżejszy o 29 g.
    • Etui z serii F8 nie pasują, potrzebujesz akcesoriów dedykowanych dla F9.

    Jeśli masz F8 Ultra i zastanawiasz się nad wymianą, przeczytaj porównanie POCO F9 Ultra vs F8 Ultra. Starsze modele zestawiliśmy w porównaniu POCO F8 Ultra i F7 Ultra. Wszystkie akcesoria do serii znajdziesz w kategorii POCO F.

    Źródła: specyfikacja producenta (POCO F9 Pro, POCO F9 Ultra), polska strona Xiaomi (ceny i zawartość pudełka), recenzja POCO F9 Ultra w GSMArena, premiera Redmi K100 Pro i K100 Pro Max w GSMArena.

    FAQ

    Kiedy wyszedł POCO F9? Globalna premiera POCO F9 Pro i F9 Ultra odbyła się 1 września 2026. Oba modele są już dostępne w Polsce.

    Ile kosztuje POCO F9 Pro? Na polskiej stronie Xiaomi POCO F9 Pro kosztuje od 2 999 zł za wersję 12/256 GB (stan na 2.10.2026). F9 Ultra kosztuje od 3 299 zł.

    Czym różni się POCO F9 Pro od F9 Ultra? F9 Ultra ma pełny wariant Snapdragona 8 Elite Gen 5, ultraszeroki aparat 50 MP zamiast 8 MP, peryskop 5x, baterię 8 050 mAh zamiast 6 330 mAh i większy ekran 6,9 cala. Aparat główny 200 MP, ekran 185 Hz i ładowanie 100 W są takie same.

    Czy POCO F9 Pro ma ładowarkę w zestawie? W Polsce nie. Według polskiej strony Xiaomi w zestawie nie ma zasilacza, podobnie jak w F9 Ultra. Xiaomi zaleca ładowarkę 100 W z obsługą USB Power Delivery.

    Czy etui z POCO F8 pasuje do POCO F9? Nie. F9 Ultra jest grubszy od F8 Ultra i ma inny układ aparatów, a F9 Pro jest grubszy od F8 Pro o 0,79 mm. Wybierz etui zaprojektowane dla konkretnego modelu F9.

    Czy Xiaomi i POCO to to samo? POCO to podmarka Xiaomi, działająca jako osobna linia produktowa. POCO F9 Pro i F9 Ultra to globalne wersje Redmi K100 Pro i K100 Pro Max.

  • ColorOS 17 — co nowego i które telefony dostaną aktualizację

    ColorOS 17 — co nowego i które telefony dostaną aktualizację

    ColorOS 17 — co nowego i które telefony dostaną aktualizację

    OPPO uruchomiło zamkniętą betę ColorOS 17. Wiemy już, które telefony dostaną ją jako pierwsze, jak zmieni się wygląd systemu i — co najciekawsze — że przy okazji znika osobna nakładka Realme UI.

    Zebraliśmy to, co potwierdzone, i oddzieliliśmy od tego, co na razie jest przeciekiem.

    Które telefony są w becie ColorOS 17

    Rejestracja do zamkniętych testów ruszyła 6 sierpnia 2026, z pulą 300 miejsc na model. Na rynku globalnym objęła sześć urządzeń:

    Telefon Akcesoria w naszym sklepie
    OnePlus 15 etui i szkła do OnePlus 15
    OnePlus 15R etui i szkła do OnePlus 15R
    OPPO Find X9 Pro etui i szkła do Find X9 Pro
    OPPO Reno15 Pro etui i szkła do Reno15 Pro
    OPPO Reno15 Pro Mini akcesoria do serii Reno15
    Realme GT 8 Pro etui i szkła do realme GT8 Pro

    W Chinach lista jest szersza — obejmuje też Find X9 Ultra, Find X9s Pro, Find N6, tablet Pad 5 Pro oraz OnePlus 15T i OnePlus Tablet 3 Pro.

    Kompilacje beta trafiają do testerów w dwóch turach: 11 i 13 sierpnia 2026. Okno rejestracji już się zamknęło, więc jeśli nie zdążyłeś — pozostaje czekać na otwartą betę albo stabilne wydanie.

    Czy warto instalować betę?

    Uwaga: zamknięta beta to oprogramowanie testowe. Zanim ją zainstalujesz, zrób
    kopię zapasową — powrót do stabilnej wersji zwykle wymaga wyczyszczenia telefonu.

    Krótko: jeśli to Twój jedyny telefon, odpuść. Zamknięta beta to wczesne oprogramowanie, w którym potrafią nie działać płatności zbliżeniowe, bankowość albo aparat. Do tego powrót do poprzedniej wersji zwykle wymaga wyczyszczenia telefonu.

    Beta ma sens, jeśli masz zapasowe urządzenie i chcesz zgłaszać błędy. W przeciwnym razie stabilna wersja przyjdzie sama i będzie po prostu działać.

    Co nowego w ColorOS 17

    Nowy wygląd inspirowany Apple

    Najbardziej widoczna zmiana to warstwa graficzna. Według doniesień OPPO sięga po rozwiązania przypominające Liquid Glass z systemów Apple — półprzezroczyste warstwy, które załamują to, co jest pod nimi.

    Warto tu jednak ostudzić oczekiwania. Osoby, które widziały wczesne kompilacje, opisują efekt raczej jako „płynny akryl” niż szkło — załamanie światła jest wyraźnie słabsze niż u Apple. Do tego dochodzą spójniejsze zaokrąglenia narożników i efekty świetlne w powiadomieniach.

    Więcej dopracowania niż rewolucji

    I to jest chyba najważniejsza informacja dla osób rozważających aktualizację. OPPO potwierdziło, że ColorOS 17 skupia się na dopracowaniu interfejsu, a nie na przebudowie sposobu obsługi. Nie spodziewaj się nowego układu ustawień ani przemeblowania gestów.

    Dla części użytkowników to zaleta — nie trzeba się niczego uczyć od nowa. Dla tych, którzy liczyli na duże zmiany, aktualizacja może wydać się mało efektowna.

    Podstawa: Android 17

    ColorOS 17 ma bazować na Androidzie 17. Google wydaje kolejne wersje systemu jesienią, więc harmonogram się zgadza — a OPPO od kilku lat trzyma się rytmu, w którym nowa nakładka pojawia się w ciągu kilku tygodni od premiery czystego Androida.

    ColorOS 16 a ColorOS 17 — co się właściwie zmienia

    Jeśli masz dziś ColorOS 16, oto uczciwe zestawienie tego, na co możesz liczyć.

    ColorOS 16 ColorOS 17
    Podstawa Android 16 Android 17
    Wygląd matowe, jednolite panele półprzezroczyste warstwy, efekty świetlne
    Zaokrąglenia niespójne między ekranami ujednolicone w całym systemie
    Układ ustawień bez zmian bez zmian
    Gesty i nawigacja bez zmian bez zmian

    Krótko mówiąc: zmienia się to, co widać, a nie to, jak się telefonu używa. Jeśli szukasz nowych funkcji, ta aktualizacja Cię nie zaskoczy. Jeśli zależy Ci na tym, żeby wszystko działało tak jak dotąd, tylko wyglądało nowocześniej — dostaniesz dokładnie to.

    Warto też pamiętać o rzeczy, o której przy okazji aktualizacji rzadko się mówi: nowa wersja Androida to także nowe poprawki bezpieczeństwa. To zwykle mocniejszy argument za aktualizacją niż sam wygląd.

    Koniec Realme UI — co to znaczy dla użytkowników

    To wątek, który w polskich mediach dotąd przeszedł niemal bez echa.

    Realme potwierdziło pod koniec lipca 2026, że wygasza własną nakładkę Realme UI i przechodzi na ColorOS. Nowe telefony mają wychodzić już z ColorOS-em, a starsze modele dostaną go wraz z aktualizacją.

    Zanim jednak ktokolwiek zacznie się martwić: w praktyce niewiele się zmienia. Realme UI i ColorOS dzielą wspólny kod co najmniej od 2022 roku, więc mówimy przede wszystkim o zmianie nazwy i ujednoliceniu wyglądu, a nie o wymianie systemu.

    Trzy zastrzeżenia, o których warto wiedzieć:

    • Ogłoszenie dotyczyło rynku indyjskiego. Nie ma potwierdzenia, że w tym samym kształcie obejmie Europę.
    • Nie ma harmonogramu. Realme nie podało, kiedy starsze modele dostaną ColorOS.
    • Lista wspieranych telefonów krążąca po sieci jest domniemana, nie oficjalna. Realme nie opublikowało jeszcze wykazu.

    Jeśli masz telefon Realme, na razie nie musisz nic robić. Akcesoria oczywiście zostają te same — etui i szkła pasują niezależnie od tego, jaka nakładka chodzi na telefonie.

    Kiedy stabilna wersja ColorOS 17?

    Oficjalnej daty nie ma. Po harmonogramie bety i rytmie poprzednich lat można zakładać, że stabilne wydanie ruszy jesienią 2026, zaczynając od najnowszych flagowców.

    Kolejność bywa zwykle taka: najpierw Chiny, potem Indie, na końcu Europa. Między pierwszym a ostatnim rynkiem potrafi minąć kilka tygodni, więc jeśli aktualizacja nie przyjdzie od razu — to normalne.

    Jak sprawdzić, czy Twój telefon dostał aktualizację

    Procedura jest ta sama na wszystkich telefonach OPPO, OnePlus i Realme:

    1. Otwórz Ustawienia
    2. Przejdź do System i aktualizacje
    3. Wybierz Aktualizacja oprogramowania
    4. Stuknij ikonę odświeżania albo poczekaj na automatyczne sprawdzenie

    Jeśli aktualizacja jest dostępna, zobaczysz ją na tym ekranie. Warto podłączyć telefon do ładowarki i sieci Wi-Fi — pakiety systemowe potrafią ważyć kilka gigabajtów, a przerwana instalacja to najczęstsza przyczyna problemów po aktualizacji.

    Przed większą aktualizacją zawsze warto zrobić kopię zapasową. Nawet jeśli teoretycznie dane zostają nietknięte, kilka minut na kopię to tani sposób na spokój.

    Najczęstsze pytania

    Czy mój telefon dostanie ColorOS 17? Jeśli to flagowiec OPPO, OnePlus lub Realme z ostatnich dwóch lat — najprawdopodobniej tak. Pełnej listy jeszcze nie ma; sześć modeli z bety to dopiero początek, a nie komplet wspieranych urządzeń.

    Czy ColorOS 17 to duża zmiana? Nie. OPPO samo określa ją jako dopracowanie interfejsu. Zmieni się wygląd, a nie sposób obsługi.

    Czy stracę dane przy aktualizacji? Przy zwykłej aktualizacji stabilnej wersji — nie. Przy instalacji bety i późniejszym powrocie do starszej wersji — zwykle tak, dlatego przed betą zrób kopię zapasową.

    Czy Realme UI zniknie z mojego telefonu? Nie z dnia na dzień. Zmiana dotyczy przyszłych aktualizacji, ogłoszono ją na rynku indyjskim, a systemy i tak dzielą wspólny kod od lat.

    Czy warto czekać z zakupem telefonu na ColorOS 17? Nie. Telefony kupowane dziś dostaną aktualizację, a data jej wydania nie jest znana. Sprzęt wybieraj po tym, co oferuje teraz.

    Czy będzie trzeba zmienić etui po aktualizacji? Nie — aktualizacja systemu nie zmienia wymiarów telefonu. Wszystkie akcesoria do urządzeń OPPO pasują tak samo.

    Podsumowanie

    ColorOS 17 zapowiada się na spokojną aktualizację: odświeżony wygląd inspirowany rozwiązaniami Apple, baza na Androidzie 17 i porządkowanie zamiast rewolucji. Największą zmianą organizacyjną jest wygaszenie Realme UI, choć dla użytkowników oznacza to głównie inną nazwę na ekranie z informacjami o systemie.

    Niezależnie od tego, którą wersję systemu masz, akcesoria do urządzeń OPPO pozostają te same — aktualizacja nie zmienia wymiarów telefonu.

    Beta jest już w rękach testerów, a kompilacje trafiają do nich 11 i 13 sierpnia. Stabilnej wersji ColorOS 17 spodziewamy się jesienią. Zaktualizujemy ten artykuł, gdy OPPO poda oficjalną listę urządzeń i terminy dla Europy.


    Źródła: start zamkniętej bety i zmiany w wyglądzie za GSMArena, koniec Realme UI za GizChina; zakres zmian potwierdzony przez 91mobiles, lista urządzeń za Notebookcheck.

    Część informacji pochodzi z przecieków i zapowiedzi. Zaktualizujemy artykuł po oficjalnej premierze.

  • Google Pixel 11, 11 Pro i Pro XL — premiera, ceny i specyfikacja

    Google Pixel 11, 11 Pro i Pro XL — premiera, ceny i specyfikacja

    Google Pixel 11 zostanie pokazany 12 sierpnia 2026 na evencie Made by Google w Nowym Jorku, a sprzedaż ruszy 20 sierpnia. Serię otwiera Pixel 11 za 899 USD, zamyka Pro XL za 1299 USD. Wszystkie modele dostają Tensor G6 w procesie 2 nm i startują od 256 GB pamięci.

    Jeśli czekałeś z wymianą telefonu do sierpnia, zostały dwa dni. Wycieki są już na tyle kompletne, że znamy ekrany, procesor, aparaty, kolory i ceny wszystkich czterech modeli.

    Poniżej znajdziesz pełną tabelę specyfikacji, uczciwe porównanie modeli i odpowiedź na pytanie, które kosztuje najwięcej pieniędzy: czy dopłata do wersji Pro rzeczywiście ma sens.

    Uwaga: Artykuł powstał przed oficjalną prezentacją i opiera się na przeciekach. Dane potwierdzimy i uzupełnimy o polski cennik 12 sierpnia.

    Kiedy premiera Google Pixel 11?

    Kalendarz wygląda tak:

    • 12 sierpnia 2026 — prezentacja na evencie Made by Google w Nowym Jorku, start przedsprzedaży
    • 20 sierpnia 2026 — pierwsze dostawy Pixel 11, 11 Pro i 11 Pro XL
    • październik 2026 — dopiero wtedy do sprzedaży trafi Pixel 11 Pro Fold

    Składak zostaje pokazany razem z resztą serii, ale kupisz go dwa miesiące później. To powtórka schematu z poprzedniej generacji.

    Przedsprzedaż rusza tego samego dnia co prezentacja. Google tradycyjnie dorzuca w niej bonusy: kredyt do sklepu, słuchawki albo wyższą wycenę telefonu oddawanego w rozliczeniu. Jeśli wiesz, że i tak kupujesz, pierwsze dni bywają najtańszym momentem.

    Cała seria Pixel 11 w jednej tabeli

    ParametrPixel 11Pixel 11 ProPixel 11 Pro XL
    Ekran6,3″ OLED, 120 Hz6,3″ OLED, 120 Hz6,8″ OLED, 120 Hz
    Jasność szczytowa3000 nitów3600 nitów3600 nitów
    ProcesorTensor G6 (2 nm)Tensor G6 (2 nm)Tensor G6 (2 nm)
    RAM8 GB12 lub 16 GB12 lub 16 GB
    Pamięćod 256 GBod 256 GBod 256 GB
    Wymiary152,8 × 72 × 8,6 mm152,7 × 71,9 × 8,4 mm162,7 × 76,5 × 8,5 mm
    Bateria——5115 mAh
    Pixel Glow❌✅✅
    Cena startowa899 USD1099 USD1299 USD

    Trzy rzeczy rzucają się w oczy. Po pierwsze, Pixel 11 i 11 Pro mają identyczny ekran 6,3 cala — różnią się jasnością, nie rozmiarem. Po drugie, wersja Pro jest o 0,2 mm cieńsza od podstawowej, co przy tej samej przekątnej jest nietypowe.

    Po trzecie i najważniejsze: wariant 128 GB znika z oferty. Każdy model startuje od 256 GB, co zmienia sens porównywania cen rok do roku.

    Nasza rada: Etui i szkło warto mieć od pierwszego dnia. Sprawdź akcesoria do Google Pixel 11 — asortyment jest uzupełniany razem ze startem sprzedaży.

    Tensor G6 — pierwszy procesor mobilny w 2 nm

    Sercem całej serii jest Tensor G6 produkowany przez TSMC w procesie 2 nm. To generacja przed konkurencją: układy Qualcomma i Apple w telefonach z tego sezonu korzystają z procesu 3 nm.

    Konfiguracja rdzeni jest nietypowa. Zamiast klasycznego układu Google stawia na jeden ultra-rdzeń ARM C1 Ultra taktowany 4,11 GHz i resztę rdzeni nastawionych na efektywność. To decyzja pod zarządzanie ciepłem i czas pracy, nie pod wyniki w benchmarkach.

    Zmienia się też modem. Serię napędza MediaTek M90 z obsługą 5G w pasmach sub-6 i mmWave oraz łącznością satelitarną. Google kończy tym samym z wieloletnim poleganiem na modemach Samsunga.

    Efekt procesu 2 nm zobaczysz nie w słupkach, tylko w baterii. Ten sam układ wykonuje tę samą pracę mniejszym kosztem energetycznym, a Pixele od lat mają z wytrzymałością więcej problemów niż konkurencja.

    Aparaty — co realnie się zmienia

    Konfiguracja zostaje znajoma: główny sensor 50 MP, ultraszeroki i teleobiektyw, z zoomem cyfrowym do 100x. Ale sensor główny w modelu podstawowym i w wersjach Pro to dwa różne układy — Google przestaje udawać, że bazowy Pixel dostaje to samo szkło co Pro.

    Prawdziwe zmiany są po stronie oprogramowania:

    • Cinematic Blur w 4K/30 fps — dotąd rozmycie tła w wideo działało tylko w 1080p
    • Video Relight — zmiana oświetlenia sceny już po nagraniu materiału
    • Ultra Low Light Video — nagrywanie w bardzo słabym świetle, przetwarzane lokalnie na telefonie, bez wysyłania do chmury

    Ten ostatni punkt jest ważniejszy, niż wygląda. Przetwarzanie lokalne oznacza, że funkcja działa w samolocie, w górach i wszędzie tam, gdzie nie ma zasięgu — a przy okazji materiał nie opuszcza urządzenia.

    Pixel Glow i inne nowości modeli Pro

    Pixel Glow — kolorowe światło powiadomień w module aparatu Google Pixel 11 Pro
    Pixel Glow: światło powiadomień ukryte w module aparatu. Kadr z oficjalnego teasera Google. Źródło: Google

    Najbardziej widowiskową nowością jest Pixel Glow: światło powiadomień ukryte w module aparatu na plecach telefonu. Leżący ekranem w dół Pixel sygnalizuje kolorem, co się dzieje.

    To funkcja wyłącznie dla wersji Pro i jedna z niewielu rzeczy, które realnie odróżniają je od modelu podstawowego przy identycznym ekranie.

    Cała seria dostaje Androida 17 z Gemini oraz pakiet funkcji zdrowotnych: wykrywanie bezdechu sennego, monitorowanie drżenia i wykrywanie upadków. Dla biegaczy dochodzi analiza techniki biegu w czasie rzeczywistym.

    Ładowanie idzie do 45 W przewodowo i Qi2.2 bezprzewodowo. To wciąż wolniej niż u chińskiej konkurencji, ale Qi2.2 oznacza magnetyczne wyrównanie zgodne z ekosystemem akcesoriów magnetycznych.

    Ceny Google Pixel 11 — ile zapłacimy w Polsce

    Wyciekłe cenniki obejmują cztery modele:

    ModelUSDEUR
    Pixel 11899999
    Pixel 11 Pro10991199
    Pixel 11 Pro XL12991299
    Pixel 11 Pro Fold18991999

    Nagłówek brzmi „Pixel drożeje o 100 dolarów na każdym modelu” i formalnie to prawda. Tyle że znika wariant 128 GB, a nowa cena startowa dotyczy 256 GB.

    Jeśli porównasz to, co realnie kupujesz — czyli 256 GB do 256 GB — podwyżka jest wyraźnie mniejsza niż te 100 dolarów. Osoby, które i tak dopłacały do większej pamięci, w praktyce mogą wyjść na zero.

    Polski cennik poznamy 12 sierpnia. Historycznie ceny w złotówkach bywają wyższe niż prosty przelicznik z euro, więc traktuj powyższe jako punkt odniesienia, nie prognozę.

    Który Pixel 11 wybrać?

    Tu trzeba powiedzieć rzecz, której nie powie materiał prasowy.

    Pixel 11 kontra 11 Pro to nie jest wybór między małym a dużym telefonem. Oba mają ekran 6,3 cala i te same wymiary z dokładnością do ułamka milimetra. Dopłata 200 USD kupuje: jaśniejszy ekran (3600 zamiast 3000 nitów), więcej RAM-u (12–16 zamiast 8 GB), lepszy sensor główny i Pixel Glow.

    Czy to warte 200 dolarów? Zależy od jednej rzeczy: czy używasz telefonu w pełnym słońcu. Różnica 600 nitów jest odczuwalna na rowerze, na plaży i przy nawigacji w samochodzie. W mieszkaniu nie zobaczysz jej nigdy.

    • Pixel 11 — jeśli chcesz czystego Androida, dobrego aparatu i nie gonisz za maksymalną jasnością
    • Pixel 11 Pro — jeśli dużo korzystasz z telefonu na zewnątrz albo zależy Ci na zapasie RAM-u pod funkcje Gemini
    • Pixel 11 Pro XL — jedyny sensowny wybór, gdy chcesz dużego ekranu 6,8 cala; to jego prawdziwa przewaga

    Warto też pamiętać o wymiarach. Pro XL jest o 10 mm wyższy i 4,5 mm szerszy od pozostałych. To różnica, którą czuć w kieszeni i przy obsłudze jedną ręką.

    Czy warto przesiadać się z Pixel 10?

    To pytanie zadaje sobie najwięcej osób, więc odpowiem wprost: zależy, co masz dziś na ręce.

    Masz Pixel 10 albo 10 Pro — spokojnie zostań. Największa zmiana, czyli proces 2 nm, przełoży się na czas pracy, a nie na odczuwalną szybkość. Aparat dostaje nowy sensor, ale skok jakości zdjęć między kolejnymi Pixelami od kilku generacji jest kwestią oprogramowania, a te funkcje trafiają też do starszych modeli w aktualizacjach.

    Masz Pixel 8 lub 9 — przesiadka ma sens. Przeskakujesz dwie generacje procesora, dostajesz wyraźnie jaśniejszy ekran, nowoczesny modem z łącznością satelitarną i pełne wsparcie Gemini działającego lokalnie.

    Masz telefon innej marki i rozważasz Pixela — sierpień jest dobrym momentem, ale niekoniecznie na model z premiery. W tygodniach po debiucie poprzednia generacja zwykle wyraźnie tanieje, a Pixel 10 z siedmioletnim wsparciem aktualizacji zostaje sensownym telefonem na lata.

    Co z długością wsparcia

    Google utrzymuje siedem lat aktualizacji systemu i zabezpieczeń. Dla serii Pixel 11 oznacza to wsparcie do 2033 roku. To wciąż najdłuższa deklaracja w Androidzie, na równi z Samsungiem.

    Warto to przeliczyć na pieniądze. Telefon za 899 dolarów z siedmioletnim wsparciem kosztuje mniej rocznie niż tańszy model porzucony po trzech latach — a przy okazji dłużej trzyma wartość na rynku wtórnym.

    Bateria i ładowanie w praktyce

    Znamy pojemność tylko dla Pro XL: 5115 mAh. Dla pozostałych modeli Google nie ujawnił liczb, ale przy niemal identycznych wymiarach względem poprzedniej generacji trudno oczekiwać wielkiego skoku.

    Ciekawsze jest ładowanie do 45 W i Qi2.2. Ta druga liczba ma znaczenie praktyczne: Qi2.2 to magnetyczne wyrównanie cewki, więc telefon trafia w ładowarkę bezprzewodową za pierwszym razem, bez szukania właściwego położenia. Kto ładował Pixela na płaskiej ładowarce indukcyjnej i budził się rano z rozładowanym telefonem, wie, o czym mowa.

    Pixel 11 Pro Fold — składak osobnym torem

    Czwarty model to Pixel 11 Pro Fold: ekran wewnętrzny 8 cali, zewnętrzny 6,4 cala, oba ze 120 Hz. Masa 239 g przy grubości 5 mm w stanie rozłożonym.

    Cena startowa to 1899 USD, czyli dwa razy tyle co podstawowy Pixel 11. Sprzedaż rusza dopiero w październiku, więc między prezentacją a możliwością zakupu miną dwa miesiące.

    Składak dostaje ten sam Tensor G6 i ten sam sensor główny co Pixel 11. Płacisz więc za konstrukcję i ekran, nie za wydajność.

    Akcesoria do Google Pixel 11

    Kategorie w sklepie są już przygotowane pod premierę, a asortyment będzie się uzupełniał przez najbliższe tygodnie.

    [hs_products category=”2541″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Akcesoria do Pixel 11″]

    Do modeli Pro warto pamiętać o jednej rzeczy: Pixel 11 Pro XL ma zupełnie inne wymiary niż Pro, więc etui nie są między nimi wymienne mimo podobnej nazwy.

    [hs_products category=”2540″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Akcesoria do Pixel 11 Pro”]

    Pełną ofertę dla największego modelu znajdziesz w kategorii Pixel 11 Pro XL, a akcesoria do starszych generacji w kategorii Google.

    Podsumowanie

    Seria Pixel 11 to spokojna, ale konsekwentna aktualizacja. Najważniejsze fakty:

    • Premiera 12 sierpnia 2026, sprzedaż od 20 sierpnia; Pro Fold dopiero w październiku
    • Tensor G6 w procesie 2 nm — generacja przed konkurencją, z modemem MediaTek i łącznością satelitarną
    • 256 GB w standardzie we wszystkich modelach; wariant 128 GB znika
    • Ceny od 899 USD za Pixel 11 do 1899 USD za Pro Fold
    • Pixel 11 i 11 Pro mają ten sam ekran 6,3″ — dopłata kupuje jasność, RAM i Pixel Glow, nie rozmiar
    • Pro XL to jedyny duży model w serii, z ekranem 6,8″ i baterią 5115 mAh

    Kompletujesz ochronę na pierwszy dzień? Zajrzyj do kategorii Google Pixel 11 Pro — etui i szkła pojawiają się tam razem ze startem sprzedaży.

    FAQ — najczęściej zadawane pytania

    Kiedy premiera Google Pixel 11?

    Prezentacja odbędzie się 12 sierpnia 2026 na evencie Made by Google w Nowym Jorku. Sprzedaż Pixel 11, 11 Pro i 11 Pro XL rusza 20 sierpnia. Pixel 11 Pro Fold trafi do sklepów dopiero w październiku.

    Ile kosztuje Google Pixel 11?

    Ceny startowe według przecieków: Pixel 11 to 899 USD, 11 Pro 1099 USD, 11 Pro XL 1299 USD, a Pro Fold 1899 USD. Każdy model startuje od 256 GB. Polski cennik zostanie ogłoszony 12 sierpnia.

    Czym Pixel 11 Pro różni się od Pixel 11?

    Ekran ma ten sam rozmiar 6,3 cala, ale jaśniejszy: 3600 zamiast 3000 nitów. Do tego 12–16 GB RAM zamiast 8 GB, lepszy sensor główny aparatu i Pixel Glow, czyli światło powiadomień na plecach telefonu.

    Czy warto dopłacić do Pixel 11 Pro XL?

    Tylko jeśli zależy Ci na dużym ekranie. Pro XL ma 6,8 cala zamiast 6,3 i baterię 5115 mAh, ale jest o 10 mm wyższy i wyraźnie trudniejszy w obsłudze jedną ręką. Procesor i aparaty ma takie same jak zwykły Pro.

    Kiedy Pixel 11 Pro Fold trafi do sprzedaży?

    Składak zostanie pokazany 12 sierpnia razem z resztą serii, ale do sprzedaży trafi dopiero w październiku 2026. Cena startowa to 1899 USD.

    Czy etui z Pixel 10 pasuje do Pixel 11?

    Nie. Wymiary i układ modułu aparatu się zmieniły, więc potrzebujesz etui dedykowanego nowej generacji. Uwaga też na modele Pro: Pixel 11 Pro i 11 Pro XL mają różne wymiary, więc etui nie są między nimi wymienne.


    Źródła zewnętrzne: Tech Advisor — specyfikacja i ceny serii Pixel 11, PhoneArena — daty premiery, Google Store.

  • Jaki plecak do Ryanair i Wizz Air? Wymiary i sprawdzone modele

    Jaki plecak do Ryanair i Wizz Air? Wymiary i sprawdzone modele

    Darmowy bagaż podręczny w Ryanair i Wizz Air ma dokładnie te same wymiary: 40 × 30 × 20 cm. Musi zmieścić się pod siedzeniem przed Tobą. Wizz Air dokłada limit 10 kg, Ryanair wagi nie podaje. Jeden dobrze dobrany plecak obsłuży obie linie.

    Problem w tym, że opisy plecaków podają wymiary w różnej kolejności, a na bramce stoi metalowa ramka i pracownik, który nie dyskutuje. Pomyłka kosztuje do 70 funtów za nadanie bagażu w luku.

    Poniżej znajdziesz tabelę wymiarów dla obu linii, wyjaśnienie, dlaczego plecak o wymiarach „za dużych” wciąż przechodzi, oraz listę modeli z naszej oferty, które mają wymiar potwierdzony przez producenta.

    Wymiary bagażu podręcznego — Ryanair i Wizz Air w jednej tabeli

    Zacznijmy od tego, co darmowe.

    Ryanair Wizz Air
    Darmowy bagaż pod siedzenie 40 × 30 × 20 cm 40 × 30 × 20 cm
    Limit wagi brak podanego 10 kg
    Bagaż płatny do schowka 55 × 40 × 20 cm 55 × 40 × 23 cm
    Limit wagi bagażu płatnego 10 kg 10 kg
    Nazwa usługi Priority WIZZ Priority

    Dwie rzeczy warto zapamiętać.

    Darmowy wymiar jest identyczny w obu liniach. To skutek ujednolicenia standardu w Europie i bardzo upraszcza zakupy: nie musisz mieć osobnego plecaka na Ryanaira i osobnego na Wizza.

    Bagaż płatny już się różni. Wizz Air dopuszcza 23 cm głębokości, Ryanair tylko 20 cm. Walizka kabinowa kupiona pod Wizz Aira może nie przejść u Ryanaira — to najczęstsza pułapka przy zakupie większego bagażu.

    Dlaczego plecak 40 × 20 × 25 cm mieści się w ramce 40 × 30 × 20

    To pytanie wraca najczęściej i odpowiedź jest mniej oczywista, niż się wydaje.

    Wiele plecaków kabinowych ma w nazwie wymiary 40 × 20 × 25 cm. Limit brzmi 40 × 30 × 20 cm. Patrzysz na to i widzisz 25 cm tam, gdzie regulamin mówi 20 cm. Wygląda na niezgodność.

    A jednak taki plecak przechodzi. Powód jest prosty: ramka na bramce to zwykły prostopadłościan, a nie zestaw ścian przypisanych do konkretnych boków plecaka. Możesz go włożyć obrócony.

    Wystarczy uporządkować oba zestawy liczb od największej do najmniejszej:

    Największy Środkowy Najmniejszy
    Plecak 40 cm 25 cm 20 cm
    Ramka 40 cm 30 cm 20 cm
    Werdykt 40 ≤ 40 ✅ 25 ≤ 30 ✅ 20 ≤ 20 ✅

    Każdy wymiar plecaka jest mniejszy lub równy odpowiadającemu wymiarowi ramki. Plecak wchodzi, tylko obrócony o 90 stopni względem tego, jak intuicyjnie próbujesz go włożyć.

    Porada: Na bramce włóż plecak do ramki pionowo, dłuższym bokiem w dół. Jeśli próbujesz go wcisnąć „na płasko”, możesz trafić na tę ścianę, której nie przejdzie, mimo że plecak jest zgodny z limitem.

    Kolejność wymiarów w opisie produktu to pozostałość po starszej wersji przepisów, kiedy Ryanair podawał limit jako 40 × 20 × 25 cm. Sam zestaw liczb się nie zmienił, zmieniła się kolejność w regulaminie.

    Ile realnie zmieści się w plecaku 20 litrów

    Dwadzieścia litrów brzmi abstrakcyjnie, więc przełóżmy to na zawartość weekendowego wyjazdu:

    • Dwie zmiany ubrań plus bielizna na trzy dni
    • Kosmetyczka z płynami w opakowaniach do 100 ml
    • Laptop 14–15 cali w dedykowanej przegrodzie
    • Ładowarka, kable, powerbank
    • Kurtka przeciwdeszczowa zwinięta na dnie
    • Butelka na wodę w bocznej kieszeni

    To realny zakres na wyjazd trzy-, czterodniowy bez prania. Na tydzień będzie ciasno, chyba że planujesz pranie na miejscu.

    Czego nie upchniesz: butów zapasowych poza tymi na nogach, grubej kurtki zimowej i twardej kosmetyczki. Przy locie zimowym najgrubsze rzeczy po prostu zakłada się na siebie.

    Uwaga: Limit 10 kg u Wizz Aira dotyczy także darmowego bagażu. Plecak 20-litrowy wypełniony ubraniami rzadko przekracza 7 kg, ale z laptopem, powerbankiem i butelką wody potrafi zbliżyć się do granicy.

    Plecaki kabinowe w naszej ofercie

    Poniższe modele mają wymiar potwierdzony przez producenta i deklarowaną zgodność z wymogami obu linii.

    [hs_products ids=”120015,120016,120017,114366″ cols=”4″ title=”Plecaki kabinowe Ryanair i Wizz Air”]

    Warto powiedzieć wprost: to jedyne modele w naszej ofercie z potwierdzonym wymiarem kabinowym. Mamy w kategorii toreb i plecaków ponad tysiąc innych pozycji, ale producenci nie deklarują przy nich zgodności z limitami linii lotniczych.

    Nie będziemy zgadywać. Przy karze rzędu 70 funtów za pomyłkę na bramce sugerowanie plecaka „który pewnie się zmieści” byłoby nieuczciwe.

    Oba modele mają w opisie producenta te same wymiary, tę samą pojemność i ten sam zestaw rozwiązań. Różnice sprowadzają się do dwóch rzeczy: dostępnych kolorów i deklarowanej przekątnej laptopa.

    Cecha Defender S50 Defender S40
    Wymiary 40 × 20 × 25 cm 40 × 20 × 25 cm
    Pojemność 20 l 20 l
    Kieszeń na laptop do 15,6″ ✅ (przekątnej nie podano)
    Materiał hybrydowy, odporny na wilgoć hybrydowy, odporny na wilgoć
    Pasek na uchwyt walizki ✅ ✅
    Boczna kieszeń na butelkę ✅ ✅
    Wyprofilowane plecy i szelki ✅ ✅
    Kolory czarny, oliwkowy, pudrowy róż czarny

    Jeśli wozisz laptopa 15-calowego lub większego, wybierz S50 — to jedyny z dwóch, który wprost deklaruje przekątną. Przy mniejszym sprzęcie decyduje kolor.

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze

    Sam wymiar to nie wszystko. Trzy rzeczy decydują o tym, czy plecak sprawdzi się w praktyce.

    Sztywność konstrukcji. Miękki plecak da się docisnąć w ramce, twardy nie wybaczy przepełnienia. Z drugiej strony miękki gorzej chroni laptopa. Kompromisem są modele z usztywnioną tylną ścianką i miękkimi bokami.

    Rozkładanie się w głąb. Wiele plecaków podróżnych ma rozsuwaną komorę dodającą kilka centymetrów głębokości. To wygodne w podróży samochodem i zabójcze na bramce — po rozsunięciu plecak przestaje spełniać limit. Jeśli kupujesz taki model, pamiętaj, żeby lecieć ze złożoną komorą.

    Dostęp do laptopa. Kontrola bezpieczeństwa wymaga wyjęcia laptopa z bagażu. Przegroda otwierana od zewnątrz oszczędza rozpakowywania całego plecaka przy taśmie.

    Do tego dochodzi rzecz, o której łatwo zapomnieć: plecak jedzie pod siedzeniem, a nie nad głową. Wysokość 40 cm to maksimum, ale w praktyce im mniej wystaje w stronę Twoich nóg, tym wygodniej lecisz.

    Plecak czy walizka kabinowa?

    Przy darmowym limicie 40 × 30 × 20 cm odpowiedź jest jednoznaczna: plecak.

    Twarda walizka o tych wymiarach istnieje, ale ma dwie wady. Po pierwsze, kółka i rączka zjadają kilka centymetrów użytecznej głębokości — deklarowane 20 litrów zamienia się w realne 14–15. Po drugie, sztywna skorupa nie wybacza: jeśli walizka jest o centymetr za duża, nie docisnisz jej w ramce.

    Plecak wykorzystuje limit lepiej, bo miękkie boki dają margines, a brak kółek oznacza, że cała objętość jest do zapakowania. Do tego masz wolne ręce na lotnisku.

    Walizka kabinowa zaczyna mieć sens dopiero przy bagażu płatnym — przy limicie 55 × 40 × 20 cm kółka przestają być problemem, bo objętości jest wyraźnie więcej.

    Jak zmierzyć plecak, który już masz

    Zanim kupisz nowy, sprawdź ten, który leży w szafie. Potrzebujesz zwykłej miarki krawieckiej i pięciu minut.

    Mierz plecak spakowany, nie pusty. Pusty plecak jest płaski i zmieści się wszędzie. Spakowany rośnie w głąb nawet o kilka centymetrów, a to właśnie ten wymiar zwykle decyduje o odrzuceniu na bramce.

    Zapisz trzy liczby: wysokość, szerokość i głębokość w najgrubszym miejscu. Uwzględnij wszystko, co wystaje — kieszenie boczne z butelką, klamry, zwinięty pasek piersiowy.

    Potem uporządkuj swoje trzy liczby od największej do najmniejszej i porównaj z uporządkowanym limitem: 40, 30, 20. Jeśli każda z Twoich liczb jest mniejsza lub równa odpowiadającej, plecak przejdzie.

    Porada: Nie ufaj deklaracji producenta bez sprawdzenia. Wymiary w opisach podaje się zwykle dla plecaka pustego i bez kieszeni bocznych.

    Jak spakować 20 litrów, żeby wystarczyło

    Kilka technik, które realnie zwiększają pojemność bez zmiany plecaka.

    Rolowanie zamiast składania. Zwinięte w rulon koszulki i spodnie zajmują mniej miejsca i mniej się gniotą. Różnica przy tygodniowym pakowaniu to jedna dodatkowa zmiana ubrań.

    Najcięższe przy plecach. Laptop i buty umieść jak najbliżej pleców, na dole. Plecak lepiej się niesie i mniej odstaje, co ma znaczenie przy wkładaniu go do ramki.

    Skarpetki do butów. Wnętrze butów to objętość, która i tak podróżuje pusta.

    Kosmetyki w opakowaniach do 100 ml, w jednej przezroczystej torebce. To wymóg kontroli bezpieczeństwa, a przy okazji dyscyplina pakowania: torebka ma określony rozmiar i sama ogranicza, ile weźmiesz.

    Najgrubsze rzeczy na sobie. Kurtka, bluza i najcięższe buty założone na siebie nie liczą się do bagażu. Przy locie w chłodniejszy klimat to najprostszy sposób na odzyskanie kilku litrów.

    Najczęstsze błędy, które kosztują na bramce

    Doliczanie torebki albo saszetki osobno. Darmowy limit to jedna sztuka. Plecak plus mała torebka to już dwie i personel ma prawo naliczyć opłatę. Torebkę schowaj do plecaka przed wejściem na pokład.

    Kurtka przewieszona przez ramię. Odzież wierzchnia niesiona w ręku zwykle nie liczy się do limitu, ale reklamówka z zakupami z lotniska już tak. Kupione po kontroli rzeczy upchnij do plecaka.

    Powerbank w bagażu nadanym. To nie tylko kwestia opłat, ale przepisów bezpieczeństwa: powerbanki muszą podróżować w bagażu podręcznym, nigdy w luku. Limit pojemności to zwykle 100 Wh, czyli około 27 000 mAh — typowy powerbank 10 000 mAh mieści się z ogromnym zapasem.

    Rozsunięta komora. Opisana wyżej — najczęstsza przyczyna odrzucenia plecaka, który „przecież zawsze przechodził”.

    Jedna rada organizacyjna: zamiast wozić trzy ładowarki, weź adapter lub hub USB-C i jeden zasilacz. Zaoszczędzone miejsce lepiej wykorzystasz na ubrania, a mniej kabli to mniej rzeczy do wyjęcia przy kontroli.

    Co jeszcze zabrać w podręcznym

    Kilka rzeczy, które zajmują mało miejsca, a potrafią uratować podróż.

    Sprzęt Po co Uwaga
    Powerbank 10 000 mAh Lotniska rzadko mają wolne gniazdka Wyłącznie w bagażu podręcznym
    Hub lub adapter USB-C Jeden zasilacz zamiast trzech Oszczędza miejsce i czas przy kontroli
    Krótki kabel 30 cm Ładowanie w kieszeni fotela Długi kabel plącze się pod siedzeniem
    Etui na dokumenty Paszport i karty pokładowe w jednym miejscu Skraca postój przy bramce

    Powerbank zasługuje na osobne zdanie, bo dotyczy go twardy przepis: nigdy nie może jechać w bagażu nadanym. Nawet jeśli dopłacasz za walizkę w luku, powerbank zostaje przy Tobie.

    Podsumowanie

    Najważniejsze do zapamiętania:

    • Darmowy bagaż w Ryanair i Wizz Air ma identyczny wymiar: 40 × 30 × 20 cm — jeden plecak wystarczy na obie linie
    • Wizz Air dokłada limit 10 kg, Ryanair wagi darmowego bagażu nie podaje
    • Bagaż płatny już się różni: 55 × 40 × 20 cm u Ryanaira, 55 × 40 × 23 cm u Wizz Aira
    • Plecak 40 × 20 × 25 cm mieści się w ramce — liczy się zestaw trzech liczb, nie ich kolejność
    • Kara na bramce sięga 70 funtów, czyli wielokrotności ceny dobrego plecaka
    • Uważaj na rozsuwane komory i na doliczanie drugiej sztuki bagażu

    Regulaminy linii lotniczych bywają zmieniane, dlatego przed lotem warto rzucić okiem na aktualną stronę przewoźnika. Wymiary podane wyżej obowiązują w sierpniu 2026.

    Kompletujesz bagaż na wyjazd? Zajrzyj do kategorii toreb i plecaków i sprawdź modele z potwierdzonym wymiarem kabinowym.

    FAQ — najczęściej zadawane pytania

    Jakie wymiary bagażu podręcznego ma Ryanair w 2026?

    Darmowy bagaż osobisty to 40 × 30 × 20 cm i musi zmieścić się pod siedzeniem. Z usługą Priority dochodzi drugi bagaż o wymiarach 55 × 40 × 20 cm i wadze do 10 kg, wkładany do schowka nad głową.

    Czy Wizz Air i Ryanair mają te same wymiary bagażu?

    Darmowy bagaż tak — obie linie podają 40 × 30 × 20 cm. Bagaż płatny już się różni: Wizz Air dopuszcza 55 × 40 × 23 cm, a Ryanair 55 × 40 × 20 cm. Wizz Air dodatkowo ogranicza darmowy bagaż do 10 kg.

    Czy plecak 40 × 20 × 25 cm przejdzie w Ryanairze?

    Tak. Po uporządkowaniu wymiarów od największego plecak ma 40, 25 i 20 cm, a ramka 40, 30 i 20 cm — każdy wymiar mieści się w odpowiadającym mu boku. Trzeba go tylko włożyć obrócony, dłuższym bokiem w dół.

    Ile kosztuje nadanie bagażu na bramce?

    W 2026 roku opłata sięga 70 funtów za sztukę, w zależności od trasy i przewoźnika. To wielokrotność ceny plecaka spełniającego wymogi, dlatego sprawdzenie wymiarów przed wyjazdem zwraca się natychmiast.

    Czy powerbank można wieźć w bagażu podręcznym?

    Tak, i tylko tam — przepisy zabraniają przewożenia powerbanków w bagażu nadanym. Limit to zwykle 100 Wh, czyli około 27 000 mAh, więc typowe modele 10 000 i 20 000 mAh mieszczą się bez problemu.

    Czy do darmowego bagażu Wizz Air liczy się waga?

    Tak, Wizz Air podaje limit 10 kg dla darmowego bagażu pod siedzeniem. Ryanair przy darmowej sztuce wagi nie określa, ale bagaż musi fizycznie zmieścić się w ramce i pod fotelem.


    Źródła zewnętrzne: Wizz Air — zasady bagażowe, Ryanair — bagaż, Which? — porównanie limitów bagażu w liniach lotniczych.

  • Google Pixel Watch 5 — specyfikacja, cena i premiera

    Google Pixel Watch 5 — specyfikacja, cena i premiera

    Google Pixel Watch 5 zadebiutuje 12 sierpnia 2026 na evencie Made by Google, razem z serią Pixel 11. Zegarek wraca w dwóch rozmiarach: 41 i 45 mm. Największa zmiana w środku to 3 GB RAM zamiast 2 GB oraz Wear OS 7 z Gemini. Ceny startują od 419 EUR, czyli mniej więcej 1 800 zł.

    Jeśli od kilku tygodni odkładasz zakup smartwatcha do Androida, dobrze zrobiłeś. Piąta generacja zegarka Google jest już praktycznie rozpisana w wyciekach: znamy pojemności baterii, czasy ładowania, komplet czujników i ceny wszystkich czterech wariantów.

    Poniżej znajdziesz pełną specyfikację, tabelę cen w złotówkach, porównanie z Pixel Watch 4 oraz odpowiedź na pytanie, które zadaje każdy posiadacz poprzednika: czy Twoje paski i szkła będą pasować.

    Uwaga: Artykuł powstał przed oficjalną premierą i opiera się na przeciekach oraz materiałach, które wyciekły z kanałów sprzedaży. Dane potwierdzimy 12 sierpnia.

    Specyfikacja Google Pixel Watch 5 — pełna tabela

    Parametr Pixel Watch 5
    Rozmiary koperty 41 mm i 45 mm
    Grubość 12,3 mm
    Masa 31,0 g (41 mm) / 36,7 g (45 mm)
    Wyświetlacz Actua 360, LTPO AMOLED, 320 ppi
    Odświeżanie 1–60 Hz
    Jasność do 3000 nitów
    Szkło Custom 3D Corning Gorilla Glass 5
    Procesor Snapdragon W5 Gen 2 + koprocesor Cortex-M55
    RAM 3 GB
    Pamięć 64 GB
    Bateria 332 mAh (41 mm) / 465 mAh (45 mm)
    Czas pracy do 30 h (41 mm) / do 40 h (45 mm)
    System Wear OS 7.0 z Gemini
    Łączność LTE/UMTS, Bluetooth 6.0, Wi-Fi 6, NFC, UWB
    Nawigacja dwuczęstotliwościowy GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou, QZSS
    Odporność 5 ATM + IP68
    Kolory Matte Black, Polished Silver, Satin Pyrite, Champagne Gold (41 mm)

    Tabela specyfikacji Google Pixel Watch 5 w wersjach 41 mm i 45 mm z przecieku
    Pełna tabela specyfikacji dla obu rozmiarów, która wyciekła przed premierą. Źródło: MyMobiles × OnLeaks

    Trzy pozycje z tej tabeli zasługują na komentarz. Dwuczęstotliwościowy GPS odpowiada za dokładność śladu w mieście, między wysokimi budynkami. UWB (ultra-wideband) to precyzyjna lokalizacja bliskiego zasięgu, wykorzystywana m.in. do otwierania samochodu.

    Trzecia to satellite SOS, czyli wezwanie pomocy przez satelitę poza zasięgiem sieci komórkowej. W Polsce funkcja zadziała, jeśli Google udostępni ją na naszym rynku.

    Grubość 12,3 mm to dokładnie tyle, ile w poprzedniku. Koperta nie urosła ani o milimetr, co ma bardzo konkretne konsekwencje dla akcesoriów; wrócimy do tego niżej.

    Nasza rada: Zanim zamówisz zegarek, sprawdź akcesoria do Google Pixel Watch w homescreen.pl. Pasek i szkło warto mieć od pierwszego dnia, a nie po pierwszej rysie.

    Co się zmienia względem Pixel Watch 4?

    Powiedzmy to wprost: Pixel Watch 5 to iteracja, nie skok generacyjny. Ten sam procesor, ta sama koperta, ten sam ekran. Zmienia się pamięć, bateria rośnie o kilka procent i pojawia się nowa wersja systemu.

    Parametr Pixel Watch 5 Pixel Watch 4
    Procesor Snapdragon W5 Gen 2 Snapdragon W5 Gen 2
    RAM 3 GB 2 GB
    Pamięć 64 GB 32 GB
    Bateria 41 mm 332 mAh 325 mAh
    Bateria 45 mm 465 mAh 455 mAh
    Czas pracy do 30 h / 40 h do 30 h / 40 h
    Wymiary koperty 12,3 mm 12,3 mm
    System Wear OS 7.0 Wear OS 6 (aktualizacja do 7.0)
    Cena startowa 399 USD 349 USD

    Najważniejsza pozycja w tej tabeli to RAM. Dwa gigabajty w Watch 4 były wąskim gardłem przy funkcjach Gemini. Asystent działa lokalnie na zegarku i pamięć kończyła się szybciej, niż powinna. Trzy gigabajty powinny wyeliminować przycięcia przy przełączaniu aplikacji.

    Reszta zmian jest kosmetyczna. Bateria większa o 2%, przy identycznym deklarowanym czasie pracy. Podwojona pamięć na dane, 64 GB zamiast 32 GB, przyda się głównie przy muzyce offline. Wear OS 7 trafi zresztą do czwórki w zwykłej aktualizacji.

    Za to cena rośnie o 50 USD. Google nie tłumaczy dlaczego; najprawdopodobniej chodzi o podwójną pamięć i rosnące koszty komponentów.

    Bateria i ładowanie — 30 albo 40 godzin

    Wybór rozmiaru to przede wszystkim wybór wytrzymałości. Różnica sięga dziesięciu godzin, czyli w praktyce jednej pełnej nocy ze śledzeniem snu.

    Rozmiar Bateria Tryb standardowy Tryb oszczędzania
    41 mm 332 mAh do 30 h do 48 h
    45 mm 465 mAh do 40 h do 72 h

    Czasy ładowania są takie same dla obu wersji:

    • 50% w około 15 minut
    • 80% w 25–30 minut
    • 100% w 45–60 minut

    To dobry wynik jak na zegarek. Kwadrans pod prysznicem wystarczy, żeby dociągnąć do wieczora. I właśnie tak, w krótkich doładowaniach, najwygodniej używa się Pixel Watcha ze śledzeniem snu.

    Wersja 45 mm z trybem oszczędzania dobija do 72 godzin. Na weekend w górach można ją zabrać bez ładowarki.

    Zdrowie i czujniki — co mierzy nowy zegarek Google

    Zestaw sensorów jest kompletny i pokrywa się z tym, co oferuje poprzednik:

    • Optyczny czujnik tętna z powiadomieniami o nieregularnym rytmie serca
    • SpO2 — saturacja krwi tlenem
    • EKG — jednoodprowadzeniowy elektrokardiogram
    • cEDA — ciągły pomiar przewodności skóry, wskaźnik reakcji stresowej
    • Czujnik temperatury skóry — pomiar nocny
    • Wysokościomierz, barometr i kompas

    Największa wartość tego zestawu to cEDA. Czujnik wykrywa mikroskopijne zmiany potliwości, które organizm generuje przy stresie, zanim zauważysz je świadomie. W praktyce zegarek potrafi zapytać „czy właśnie coś Cię zdenerwowało?” w momencie, gdy naprawdę coś Cię zdenerwowało.

    Google Pixel Watch 5 z ekranem coachingu biegowego pokazującym tempo i czas
    Coaching biegowy z podpowiedziami tempa w czasie rzeczywistym. Źródło: Evan Blass / Leakmail

    Całość spina Wear OS 7 z Gemini. Asystent działa na zegarku, więc pytania w stylu „ile spałem w tym tygodniu w porównaniu do zeszłego” nie wymagają sięgania po telefon.

    Uwaga: Funkcje EKG i pomiaru tętna to narzędzia wellness, nie wyroby medyczne w rozumieniu diagnostyki. Nieprawidłowy odczyt to sygnał do wizyty u lekarza, nie diagnoza.

    Cena Google Pixel Watch 5 i data premiery w Polsce

    Ceny wyciekły w komplecie, dla wszystkich czterech kombinacji rozmiaru i łączności:

    Wariant Cena EUR Szacowana cena PLN
    41 mm, Bluetooth/Wi-Fi 419 EUR ok. 1 800 zł
    45 mm, Bluetooth/Wi-Fi 449 EUR ok. 1 930 zł
    41 mm, LTE 519 EUR ok. 2 230 zł
    45 mm, LTE 549 EUR ok. 2 360 zł

    Ceny w złotówkach są przeliczeniem orientacyjnym; polski cennik Google potrafi odbiegać od prostego przelicznika z euro.

    Kalendarz premiery wygląda tak:

    • 12 sierpnia 2026 — prezentacja na evencie Made by Google i start przedsprzedaży
    • 20 sierpnia 2026 — pierwsze dostawy do klientów

    Tego samego dnia debiutuje cała seria Google Pixel 11. Jeśli planujesz wymianę telefonu i zegarka naraz, warto poczekać na zestawy przedsprzedażowe; Google tradycyjnie dorzuca do nich pasek albo zniżkę.

    Dopłata za LTE wynosi 100 EUR, czyli około 430 zł. Ma sens tylko wtedy, gdy realnie zostawiasz telefon w domu: na bieganiu, rowerze albo basenie. W innym przypadku wersja Bluetooth/Wi-Fi robi dokładnie to samo.

    Czy akcesoria z Pixel Watch 4 pasują do Pixel Watch 5?

    Najprawdopodobniej tak, i to jest najważniejsza praktyczna informacja w tym artykule. Koperta zachowuje rozmiary 41 i 45 mm oraz grubość 12,3 mm, identycznie jak w poprzedniku.

    Paski

    W zegarkach Google o zgodności paska decyduje rozmiar koperty, a nie generacja. Mocowanie nie zmieniło się od pierwszego Pixel Watcha.

    • Paski 41 mm są wymienne między Pixel Watch 1, 2, 3, 4 i najpewniej 5
    • Paski 45 mm pasują do Pixel Watch 3, 4 i najpewniej 5 (rozmiar 45 mm pojawił się dopiero w trójce)

    Widać to nawet w nazwach produktów w sklepie: silikonowy pasek Bizon Strap Watch Silicone 41 mm za 26 zł jest opisany jako pasujący do czterech generacji naraz. Pełny wybór znajdziesz w kategorii paski do zegarków.

    Etui, szkła i folie

    Tu ostrożność jest większa, bo etui i szkła kopiują kształt szkła i rozmieszczenie przycisku oraz koronki z dokładnością do dziesiątych milimetra. Skoro jednak wymiary koperty się nie zmieniają, akcesoria z Watch 4 powinny pasować bez zastrzeżeń.

    Akcesorium Marka Rozmiary Cena
    Case+Glass Watch (etui ze szkłem) Bizon 41 i 45 mm 25 zł
    Glass Watch Edge Hybrid (szkło hybrydowe) Bizon 41 i 45 mm 19 zł
    Watch Film HydroFlex (folia, 3 sztuki) Bizon 41 i 45 mm 25 zł
    Hydrofilm (folia hydrożelowa) GrizzGlass 41 i 45 mm 11,99 zł
    Strap Watch Silicone (pasek silikonowy) Bizon 41 i 45 mm 26 zł
    Strap Watch Aura (pasek stalowy) Bizon 41 i 45 mm 69 zł

    Nasz wybór: Bizon Case+Glass Watch za 25 zł: etui i szkło w jednym, więc krawędź koperty i wypukły ekran są chronione razem. Jeśli wolisz zachować oryginalny wygląd zegarka, weź samo szkło hybrydowe Bizon Glass Watch Edge Hybrid za 19 zł.

    Warto znać ograniczenie oferty: akcesoria do Pixel Watcha pochodzą w naszym sklepie od dwóch producentów, Bizon Mobile i GrizzGlass. To węższy wybór niż przy iPhonie czy Galaxy; Spigen i ESR nie robią etui do zegarków Google. Za to ceny są niskie, a komplet ochrony zamyka się w 40 zł.

    Pełen asortyment czekający na potwierdzenie kompatybilności znajdziesz w kategorii Google Pixel Watch 4.

    Czy warto czekać na piątą generację?

    Odpowiedź zależy od tego, co masz na ręce.

    Masz Pixel Watch 4 — nie ma po co. Za 50 USD wyższą cenę startową dostajesz gigabajt RAM-u więcej i dwa razy więcej miejsca na muzykę. Wszystko inne pozostaje bez zmian.

    Masz Pixel Watch 2 albo 3 — tak, warto. Przeskakujesz dwie generacje czujników, dostajesz dwukrotnie jaśniejszy ekran względem dwójki i realnie dłuższy czas pracy.

    Kupujesz pierwszy zegarek do Androida — poczekaj do 12 sierpnia, nawet jeśli finalnie kupisz czwórkę. Premiera piątki to moment, w którym Pixel Watch 4 zauważalnie tanieje, a akcesoria do niego już są dostępne od ręki.

    Podsumowanie

    Google Pixel Watch 5 to spokojna, przewidywalna aktualizacja bez fajerwerków, i to nie jest zarzut. Najważniejsze fakty:

    • Premiera 12 sierpnia 2026, dostawy od 20 sierpnia, razem z serią Pixel 11
    • Dwa rozmiary: 41 mm (332 mAh, do 30 h) i 45 mm (465 mAh, do 40 h)
    • 3 GB RAM zamiast 2 GB i 64 GB pamięci, realna poprawa płynności Gemini
    • Ten sam Snapdragon W5 Gen 2 i ta sama koperta 12,3 mm co w Pixel Watch 4
    • Ceny od 419 EUR (ok. 1 800 zł) do 549 EUR (ok. 2 360 zł) za 45 mm z LTE
    • Akcesoria z Pixel Watch 4 powinny pasować, bo decyduje rozmiar koperty, nie generacja

    Kompletujesz ochronę zegarka? Zajrzyj do kategorii Google Pixel Watch 5 w homescreen.pl; uzupełniamy ją o etui, szkła i paski wraz ze startem sprzedaży.

    FAQ — najczęściej zadawane pytania

    Kiedy premiera Google Pixel Watch 5?

    Premiera odbędzie się 12 sierpnia 2026 na evencie Made by Google, razem z serią Pixel 11. Przedsprzedaż rusza tego samego dnia, a pierwsze dostawy do klientów zaplanowano na 20 sierpnia 2026.

    Ile kosztuje Google Pixel Watch 5?

    Ceny zaczynają się od 419 EUR (ok. 1 800 zł) za wersję 41 mm z Bluetooth i Wi-Fi. Wariant 45 mm kosztuje 449 EUR, a wersje z LTE odpowiednio 519 i 549 EUR. Polski cennik Google może się różnić od przelicznika z euro.

    Czym Pixel Watch 5 różni się od Pixel Watch 4?

    Trzema rzeczami: 3 GB RAM zamiast 2 GB, 64 GB pamięci zamiast 32 GB i Wear OS 7 zamiast szóstki. Procesor, koperta, ekran i deklarowany czas pracy pozostają bez zmian. Bateria rośnie o około 2%.

    Czy paski z Pixel Watch 4 pasują do Pixel Watch 5?

    Najprawdopodobniej tak. W zegarkach Google o zgodności decyduje rozmiar koperty, a nie generacja. Paski 41 mm są wymienne od pierwszego Pixel Watcha, a 45 mm od trójki. Piątka zachowuje oba rozmiary.

    Jak długo działa bateria w Pixel Watch 5?

    Wersja 41 mm wytrzymuje do 30 godzin, a 45 mm do 40 godzin w trybie standardowym. W trybie oszczędzania energii to odpowiednio 48 i 72 godziny. Ładowanie do 50% zajmuje około 15 minut.

    Czy warto kupić Pixel Watch 4 zamiast czekać na piątkę?

    Jeśli zależy Ci na cenie, to tak. Różnice sprowadzają się do pamięci i wersji systemu, a Pixel Watch 4 potanieje po premierze następcy. Akcesoria do czwórki kupisz od ręki, w tym etui i szkła od 19 zł, a Google Pixel Watch 5 ma tę samą kopertę, więc nic nie stracisz.


    Źródła zewnętrzne: oficjalna specyfikacja Pixel Watch 4 w Google Store, dane techniczne Pixel Watch 4 w GSMArena, blog Google.

  • Jakie najlepsze szkło do Galaxy Z Fold 8 wybrać?

    Jakie najlepsze szkło do Galaxy Z Fold 8 wybrać?

    Najlepsze szkło do Galaxy Z Fold 8 to Spigen Glas.tR EZ Fit Pro HD (79 zł), szkło hartowane 9H+ z ramką aplikacyjną, która przykleja je idealnie prosto. Dla oszczędnych najlepszy wybór to Bizon Glass Clear (25 zł), a wśród folii oryginałem jest Samsung Anti-reflecting Film (129 zł). Do kompletu warto dobrać osłonę aparatu, np. Spigen Optik Pro (75 zł).

    Samsung Galaxy Z Fold 8 zadebiutował na oficjalnej premierze i od razu stał się jednym z najdroższych smartfonów na rynku. To sprzęt, który wręcz prosi się o solidne zabezpieczenie ekranu. Rysa na ekranie zewnętrznym albo pęknięty obiektyw to koszt naprawy wielokrotnie wyższy niż cena porządnego szkła.

    W tym poradniku przejrzyście zebraliśmy najlepsze szkła hartowane, folie i osłony aparatu do Galaxy Z Fold 8 dostępne w homescreen.pl, z podziałem na marki, ceny i realne zdjęcia. Wyjaśniamy też najważniejszą zasadę ochrony składaka: na który ekran wolno nałożyć szkło, a na który nigdy.

    Uwaga: ten poradnik dotyczy standardowego Galaxy Z Fold 8. Jeśli masz większy wariant, wybierz szkło z dedykowanej kategorii Galaxy Z Fold 8 Ultra, bo wymiary ekranów się różnią.

    Ranking szkieł do Galaxy Z Fold 8

    Szkło / foliaMarkaTypCena
    Glas.tR EZ Fit Pro HDSpigenSzkło hartowane, 2 szt.79 zł
    Cover Display Easy SlideRingkeSzkło hartowane, 2 szt.55 zł
    Anti-reflecting FilmSamsungFolia antyrefleksyjna, 2 szt.129 zł
    Glass ClearBizonSzkło hartowane25 zł
    Glass Edge (czarna ramka)BizonSzkło z ramką25 zł

    Wszystkie modele znajdziesz w jednej kategorii akcesoriów do Galaxy Z Fold 8, obok etui i osłon aparatu. Sprawdź dostępność, bo najlepsze zestawy 2-pack szybko się wyprzedają.

    Który ekran w Z Fold 8 chronić szkłem, a który folią

    Galaxy Z Fold 8 ma dwa ekrany i to zmienia zasady gry. Zanim kupisz zabezpieczenie, zapamiętaj jedną rzecz:

    • Ekran zewnętrzny (cover): to sztywna, płaska tafla. Tutaj zakładasz klasyczne szkło hartowane. To właśnie ten ekran obrywa najwięcej rys, bo używasz go z zamkniętym telefonem.
    • Ekran wewnętrzny (składany): nigdy nie nakładaj na niego szkła hartowanego. Sztywna tafla pęknie na zgięciu i może uszkodzić panel. Ekran wewnętrzny chroń wyłącznie elastyczną folią.

    Samsung nakłada fabryczną folię na ekran wewnętrzny już przy produkcji. Gdy się zużyje, wymień ją na dedykowaną folię do składaków, a nie na szkło. Szkła hartowane z tego rankingu są przeznaczone na ekran zewnętrzny.

    Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze szkła do Galaxy Z Fold 8:

    • Twardość 9H: standard, który chroni przed kluczami i piaskiem w kieszeni. Mają ją wszystkie szkła w rankingu (folia Samsung to osobna kategoria ochrony).
    • Ramka aplikacyjna (EZ Fit / Easy Slide): pozwala przykleić szkło idealnie prosto, bez bąbli. Ratuje nerwy przy wąskim ekranie składaka.
    • Powłoka oleofobowa: ogranicza odciski palców i ułatwia czyszczenie.
    • Zestaw 2-pack: dwa szkła w cenie jednego to zapas na wypadek nieudanej aplikacji lub stłuczenia.
    • Ramka kolorystyczna: wersja z czarną ramką maskuje krawędzie ekranu i lepiej kryje drobne niedopasowania.

    Dla szybkiego porównania najważniejszych modeli:

    Szkło / foliaTwardośćAplikator2-packCena
    Spigen Glas.tR EZ Fit Pro HD9H+ (AluminaCore)✅✅79 zł
    Ringke Cover Display Easy Slide9H✅✅55 zł
    Samsung Anti-reflecting FilmFolia (antyrefleks)❌✅129 zł
    Bizon Glass Clear9H❌❌25 zł
    Bizon Glass Edge9H❌❌25 zł

    Spigen: najlepsze szkło hartowane do Z Fold 8

    Spigen to marka numer jeden, jeśli chodzi o ochronę ekranu. Do Galaxy Z Fold 8 przygotowała szkło z autorskim systemem aplikacji, który rozwiązuje największy problem składaków, czyli krzywe przyklejenie.

    1. Spigen Glas.tR EZ Fit Pro HD

    Szkło hartowane Spigen Glas.tR EZ Fit Pro HD do Galaxy Z Fold 8Spigen Glas.tR EZ Fit Pro HD Z Fold 8 z ramką aplikacyjną

    Nasz wybór. Spigen Glas.tR EZ Fit Pro HD to szkło z technologią AluminaCore o twardości 9H+ i krystalicznie czystą taflą bez opóźnień w dotyku. Największy atut to ramka EZ Fit Pro: nakładasz ją na ekran zewnętrzny, opuszczasz szkło i masz je idealnie wypośrodkowane, bez bąbli powietrza.

    W zestawie są dwa szkła i dwa aplikatory, więc druga próba nic nie kosztuje. Za 79 zł dostajesz najbardziej dopracowany produkt w zestawieniu, jednoznaczny lider dla tych, którzy cenią pewny montaż i najwyższą jakość tafli.

    Porada: Szkło hartowane chroni ekran zewnętrzny, ale telefon lubi uciekać z ręki. Dobierz do niego etui do Galaxy Z Fold 8. Pełna ochrona kosztuje mniej niż jedna naprawa.

    Ringke: solidne szkło z systemem Easy Slide

    Ringke to sprawdzona marka akcesoriów, która stawia na wygodny montaż w rozsądnej cenie. Jej propozycja to naturalny konkurent Spigena dla oszczędniejszych.

    2. Ringke Cover Display Easy Slide

    Szkło hartowane Ringke Cover Display Easy Slide do Galaxy Z Fold 8Ringke Cover Display Easy Slide Z Fold 8 z ramką montażową

    Ringke Cover Display Easy Slide to szkło hartowane 9H o trójwarstwowej budowie (powłoka oleofobowa, szkło, warstwa AB) z ramką montażową Easy Slide. Producent wygładził krawędzie, aby szkło ładnie wtapiało się w ekran zewnętrzny.

    W zestawie znajdziesz dwie sztuki i akcesoria do montażu. Za 55 zł to świetny kompromis: prawie tak wygodna aplikacja jak u Spigena, ale za niższą cenę. Dobry wybór, jeśli nie chcesz dopłacać do topowej marki.

    Samsung: oryginalna folia antyrefleksyjna

    Jeśli zależy Ci na oryginale i wolisz folię od szkła, wybierz akcesorium Samsunga. To jedyna propozycja, która skupia się na redukcji odblasków, a nie na maksymalnej twardości.

    3. Samsung Anti-reflecting Film

    Folia ochronna Samsung Anti-reflecting Film do Galaxy Z Fold 8Samsung Anti-reflecting Film Z Fold 8 antyrefleksyjna dwupak

    Samsung Anti-reflecting Film to oryginalna folia, która chroni ekran przed zarysowaniami i wyraźnie ogranicza odblaski. Sprawdza się w słońcu i przy sztucznym świetle, gdzie błyszcząca tafla szkła potrafi męczyć oczy.

    To najdroższa propozycja w zestawieniu (129 zł za dwupak), ale jako folia jest cieńsza i bardziej elastyczna od szkła. Wybierz ją, jeśli zależy Ci na matowym, antyrefleksyjnym wykończeniu i oryginalnym produkcie Samsunga.

    Bizon: najtańsza ochrona ekranu

    Bizon to budżetowa marka, która daje przyzwoitą ochronę za ułamek ceny topowych szkieł. Do Z Fold 8 ma dwie wersje: klasyczną przezroczystą i z czarną ramką.

    4. Bizon Glass Clear

    Szkło hartowane Bizon Glass Clear do Galaxy Z Fold 8 przezroczysteBizon Glass Clear Z Fold 8 tafla 9H z powłoką oleofobową

    Bizon Glass Clear to najtańsze szkło hartowane w zestawieniu. Ma twardość 9H, grubość 0,33 mm i powłokę oleofobową, a w komplecie znajdziesz pełny zestaw montażowy: ściereczki, naklejki pozycjonujące i pochłaniacz kurzu.

    Za 25 zł dostajesz solidną, przezroczystą ochronę ekranu zewnętrznego. To dowód, że dobre szkło nie musi kosztować fortuny, zwłaszcza gdy zależy Ci na dyskretnym, w pełni przezroczystym wykończeniu.

    5. Bizon Glass Edge, czarna ramka

    Szkło hartowane Bizon Glass Edge do Galaxy Z Fold 8 czarna ramkaBizon Glass Edge Z Fold 8 z czarną ramką 4D

    Bizon Glass Edge to ta sama twardość 9H i grubość 0,33 mm, ale z czarną ramką i zaokrąglonymi krawędziami 4D. Ramka maskuje brzegi ekranu i sprawia, że szkło ładniej się komponuje z czarną obudową telefonu.

    Wybierz je zamiast wersji Clear, jeśli wolisz, żeby krawędź szkła była niewidoczna, a drobne niedopasowania przy montażu mniej rzucały się w oczy. Cena identyczna: 25 zł.

    Osłony aparatu do Galaxy Z Fold 8

    Wystający moduł aparatu to drugi element, który obrywa najczęściej, gdy kładziesz telefon obiektywami do dołu. Osobna osłona aparatu chroni szkiełka obiektywów przed rysami i pęknięciami, a kosztuje ułamek ceny naprawy modułu.

    Osłona aparatuMarkaTypCena
    Optik Pro Glas.tR EZ Fit ACSpigenSzkło 9H+, 2 szt.75 zł
    Camera FrameRingkeSzkło w ramce, 2 szt.49 zł
    Glass LensBizonSzkło na obiektyw, 2 szt.25 zł

    Spigen Optik Pro Glas.tR EZ Fit AC

    Osłona aparatu Spigen Optik Pro Glas.tR EZ Fit do Galaxy Z Fold 8Spigen Optik Pro EZ Fit osłona aparatu Z Fold 8 czarna dwupak

    Spigen Optik Pro Glas.tR EZ Fit AC to najlepsza osłona aparatu w zestawieniu. Szkło z technologią AluminaCore ma twardość 9H+, a maksymalne przepuszczanie światła sprawia, że zdjęcia zachowują oryginalną jakość. Ramka aplikacyjna, jak przy szkle na ekran, gwarantuje precyzyjny montaż na obiektywach.

    Ringke Camera Frame

    Osłona aparatu Ringke Camera Frame do Galaxy Z Fold 8 czarnaRingke Camera Frame Z Fold 8 osłona obiektywów w ramce aluminiowej

    Ringke Camera Frame łączy szkło 9H z aluminiową ramką, która dodatkowo chroni krawędzie modułu. Czarny nadruk przy brzegach ogranicza refleksy, a konstrukcja jest na tyle niska, że współpracuje z większością etui. Rozsądny środek między ceną a jakością.

    Bizon Glass Lens

    Szkło na aparat Bizon Glass Lens do Galaxy Z Fold 8 dwupakBizon Glass Lens Z Fold 8 osłona obiektywów z zestawem montażowym

    Bizon Glass Lens to najtańsza osłona aparatu (25 zł za dwupak). Precyzyjnie wycięte szkiełka z powłoką oleofobową chronią obiektywy przed zarysowaniami, zachowują temperaturę barw i ograniczają odblaski przy zdjęciach z lampą. Najlepszy stosunek ceny do jakości.

    [hs_products ids=”141184,141129,141119″ cols=”3″ title=”Osłony aparatu — aktualne ceny”]

    [hs_products ids=”141405,141395,141237,141375,141075″ cols=”5″ title=”Szkła i folie na ekran zewnętrzny — aktualne ceny”]

    Które szkło do Galaxy Z Fold 8 wybrać?

    Wybór zależy od tego, co cenisz najbardziej:

    • Najlepsze ogólnie: Spigen Glas.tR EZ Fit Pro HD (79 zł) za pewny montaż z ramką i najwyższą jakość tafli.
    • Najtaniej, przezroczyste: Bizon Glass Clear (25 zł).
    • Z czarną ramką: Bizon Glass Edge (25 zł), gdy wolisz ukryte krawędzie.
    • Wygodny montaż w niższej cenie: Ringke Cover Display Easy Slide (55 zł).
    • Oryginał i mniej odblasków: Samsung Anti-reflecting Film (129 zł).
    • Osłona aparatu: Spigen Optik Pro (75 zł) na topie, Bizon Glass Lens (25 zł) dla oszczędnych.

    Wniosek: Dla większości użytkowników najlepszym szkłem do Galaxy Z Fold 8 jest Spigen Glas.tR EZ Fit Pro HD. Ramka aplikacyjna eliminuje krzywe przyklejenie, a dwupak daje zapas. Jeśli liczy się budżet, Bizon Glass Clear za 25 zł chroni ekran zewnętrzny równie skutecznie. Pamiętaj tylko, by ekran wewnętrzny zostawić pod folią, nigdy pod szkłem.

    Nie zapomnij o etui i ładowaniu

    Szkło i osłona aparatu to podstawa, ale pełną ochronę składaka da dopiero etui, które zabezpiecza zawias i rogi. W kategorii akcesoriów do Galaxy Z Fold 8 znajdziesz etui, szkła i osłony aparatu w jednym miejscu, a w dziale Galaxy Z Fold akcesoria do pozostałych składaków Samsunga.

    Na dłuższe wyjścia przyda się też ładowarka bezprzewodowa lub powerbank. Składak z dużym ekranem szybko rozładowuje baterię przy intensywnym używaniu.

    Wszystko zamówisz z darmową dostawą od 100 zł i wysyłką InPost. Home Screen ma 99,8% pozytywnych ocen na Allegro i 4,9/5 w Google, więc kupujesz pewnie i szybko.

    FAQ: najczęściej zadawane pytania

    Jakie szkło jest najlepsze do Galaxy Z Fold 8?

    Najlepsze ogólnie jest Spigen Glas.tR EZ Fit Pro HD (79 zł), szkło hartowane 9H+ z ramką aplikacyjną, która przykleja je idealnie prosto. Dla oszczędnych polecamy Bizon Glass Clear (25 zł).

    Czy na ekran wewnętrzny Z Fold 8 można nałożyć szkło hartowane?

    Nie. Ekran wewnętrzny (składany) chroń wyłącznie elastyczną folią. Sztywne szkło hartowane pęknie na zgięciu i może uszkodzić panel. Szkło zakładaj tylko na płaski ekran zewnętrzny.

    Co jest lepsze: szkło hartowane czy folia?

    Na ekran zewnętrzny lepsze jest szkło hartowane, bo jest twardsze i przyjemniejsze w dotyku. Folia (np. Samsung Anti-reflecting) sprawdza się tam, gdzie zależy Ci na redukcji odblasków lub na ekranie wewnętrznym, gdzie szkła używać nie wolno.

    Co jest lepsze: szkło hybrydowe czy hartowane?

    Do ekranu zewnętrznego Z Fold 8 lepsze jest szkło hartowane, bo jest twardsze (9H) i bardziej odporne na rysy. Szkło hybrydowe bywa cieńsze i trudniej je stłuc, ale słabiej chroni przed zarysowaniem. Na ekran wewnętrzny nie zakładaj żadnego z nich, tam wchodzi wyłącznie miękka folia.

    Ile kosztuje szkło do Galaxy Z Fold 8?

    Ceny zaczynają się od 25 zł za szkło Bizon Glass Clear, a kończą na 129 zł za oryginalną folię Samsung Anti-reflecting Film. Szkło Spigen z ramką aplikacyjną kosztuje 79 zł, a Ringke 55 zł. Osłony aparatu to 25–75 zł.

    Czy warto kupić osłonę aparatu do Z Fold 8?

    Tak. Wystający moduł aparatu obrywa najczęściej, gdy odkładasz telefon obiektywami do dołu. Osłona za 25–75 zł chroni szkiełka przed rysami i pęknięciem, a naprawa modułu kosztuje wielokrotnie więcej.

    Czy szkło z czarną ramką pasuje do Z Fold 8?

    Tak. Wersja z czarną ramką, jak Bizon Glass Edge, maskuje krawędzie ekranu i lepiej komponuje się z czarną obudową. Ochrona jest taka sama jak w wersji przezroczystej, różni się tylko wygląd brzegów.

  • Galaxy Z Fold 8 Ultra vs Z Fold 8: który wybrać?

    Galaxy Z Fold 8 Ultra vs Z Fold 8: który wybrać?

    W pojedynku Galaxy Z Fold 8 Ultra vs Z Fold 8 oba telefony dzielą ten sam procesor Snapdragon 8 Elite Gen 5, ale Ultra ma większe ekrany (8″ i 6,5″), aparat 200 MP z teleobiektywem i smuklejszą obudowę. Z Fold 8 jest za to tańszy, lżejszy i bardziej poręczny.

    Krótko: Ultrę wybierz dla aparatu i największego ekranu, a Z Fold 8 dla niższej ceny (od 8749 zł wobec 9599 zł) i mniejszej wagi. Reszta specyfikacji jest niemal identyczna.

    Samsung pokazał oba składaki na konferencji Galaxy Unpacked 22 lipca 2026 roku (pełne oficjalne porównanie specyfikacji znajdziesz na stronie Samsunga). Przedsprzedaż ruszyła tego samego dnia, a sprzedaż startuje w sierpniu. To pierwszy raz, gdy seria Z Fold dostaje wariant Ultra, więc pytanie „który wybrać” jest w tym roku wyjątkowo aktualne.

    W tym porównaniu Galaxy Z Fold 8 Ultra vs Z Fold 8 rozkładamy oba telefony na czynniki pierwsze: ekrany, wydajność, aparaty, baterię, konstrukcję, oprogramowanie i cenę. Na końcu znajdziesz jasną rekomendację, dla kogo jest każdy z nich.

    Najważniejsze różnice w skrócie

    ObszarZ Fold 8 UltraZ Fold 8
    Ekran główny8″7,6″ (format 4:3)
    Ekran zewnętrzny6,5″5,5″
    Aparat główny200 MP50 MP
    Teleobiektyw10 MP, 3x optycznybrak
    Bateria5000 mAh4800 mAh
    Grubość (złożony)8,9 mm9,7 mm
    Waga214 g201 g
    Cena od9599 zł8749 zł

    Najkrócej: Ultra to większy ekran, lepszy aparat i smuklejsza konstrukcja. Z Fold 8 to niższa cena, mniejsza waga i wygodniejszy w kieszeni format. Reszta, łącznie z procesorem, pamięcią i systemem, jest niemal identyczna.

    Pełna specyfikacja: Galaxy Z Fold 8 Ultra vs Z Fold 8

    Dane potwierdzone w kartach obu modeli (GSMArena: Z Fold 8 Ultra oraz Z Fold 8):

    ParametrZ Fold 8 UltraZ Fold 8
    Ekran główny8″ LTPO AMOLED 2X, QXGA+, 1-120 Hz, 3000 nitów7,6″ LTPO AMOLED 2X, QXGA+ 4:3, 1-120 Hz, 3000 nitów
    Ekran zewnętrzny6,5″, 1080 × 2520, 120 Hz5,5″, 1248 × 1972 (16:10), 120 Hz
    ProcesorSnapdragon 8 Elite Gen 5 for GalaxySnapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy
    RAM12 / 16 GB12 / 16 GB
    Pamięć256 / 512 GB / 1 TB (UFS 4.x)256 / 512 GB / 1 TB (UFS 4.x)
    Aparat główny200 MP, f/1.7, OIS50 MP, f/1.8, OIS, zoom 2x z matrycy
    Ultraszeroki50 MP, f/1.9, 120°50 MP, f/1.9, 120°
    Teleobiektyw10 MP, 3x optyczny, f/2.4, OISbrak
    Aparaty przednie2 × 10 MP (zewnętrzny i wewnętrzny)2 × 10 MP (zewnętrzny i wewnętrzny)
    Bateria5000 mAh (Si/C)4800 mAh
    Ładowanie przewodowe45 W45 W
    Ładowanie bezprzewodowetak, bezprzewodowe + zwrotnetak, bezprzewodowe + zwrotne
    Grubość (rozłożony)4,1 mm4,5 mm
    Grubość (złożony)8,9 mm9,7 mm
    Waga214 g201 g
    Ramka i zawiasFlex TitaniumFlex Titanium
    OdpornośćIP48IP48
    SystemAndroid 17, One UI 9Android 17, One UI 9
    Aktualizacje7 lat wersji Androida7 lat wersji Androida
    Kolorykremowy, grafitowy, fioletowy, zielonykremowy, grafitowy, fioletowy, zielony
    Cena od9599 zł (12/256)8749 zł (12/256)

    Ekrany i format: 8 cali vs szerszy 7,6 cala

    To pierwsza rzecz, którą poczujesz w dłoni. Z Fold 8 Ultra ma większy ekran główny 8 cali i zewnętrzny 6,5 cala, a Z Fold 8 stawia na szerszy, bardziej kwadratowy panel 7,6 cala (4:3) i mniejszy front 5,5 cala.

    Ekran zewnętrzny to w składaku ekran, którego używasz najczęściej. Tu Ultra wygrywa zdecydowanie: 6,5-calowy front działa jak zwykły smartfon, bez ciągłego rozkładania telefonu. Mniejszy, 5,5-calowy panel Z Fold 8 jest wygodny w obsłudze jedną ręką, ale do dłuższego pisania bywa ciasny.

    Po rozłożeniu obie matryce to LTPO AMOLED 2X z odświeżaniem 1-120 Hz i jasnością szczytową 3000 nitów. Różni je format: Z Fold 8 celuje w proporcje 4:3 wygodne do czytania i multitaskingu, a Ultra oferuje po prostu więcej powierzchni roboczej.

    Wniosek: Jeśli używasz telefonu głównie w formie złożonej, większy front Ultry robi realną różnicę w codziennym komforcie. Do treści i dokumentów świetnie sprawdzi się też szerszy ekran Z Fold 8.

    Format i ergonomia: klasyczny Ultra vs szerszy Z Fold 8

    Poza samą przekątną liczy się kształt. Galaxy Z Fold 8 Ultra trzyma klasyczny, wysoki i wąski format składaka znany z poprzednich generacji. Z Fold 8 to nowość, bo idzie w stronę szerszego, bardziej kwadratowego ekranu w proporcjach 4:3.

    W praktyce oznacza to inny sposób korzystania. Wysoka Ultra w formie złożonej przypomina zwykły, smukły smartfon i wygodnie leży w dłoni oraz w kieszeni. Szerszy Z Fold 8 jest niższy, przez co pewniej obsłużysz go jedną ręką, ale zajmuje więcej miejsca na szerokość.

    Po rozłożeniu format 4:3 Z Fold 8 świetnie nadaje się do czytania i pracy z dokumentami, bo bliżej mu do kartki. Większa, 8-calowa Ultra daje z kolei najwięcej przestrzeni do dzielenia ekranu na aplikacje.

    Porada: Jeśli często piszesz i czytasz, przetestuj oba formaty na żywo. Różnica proporcji ekranu jest odczuwalna od pierwszej chwili i to często ona, a nie sucha specyfikacja, przesądza wybór.

    Wydajność: ten sam procesor, ta sama moc

    Tu nie ma pojedynku. Oba telefony napędza Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy z tą samą pamięcią RAM (12 lub 16 GB) i tymi samymi wariantami pamięci (256 GB, 512 GB, 1 TB w standardzie UFS 4.x).

    W praktyce oznacza to identyczną płynność systemu, tempo w grach i możliwości wielozadaniowości. Kilka okien obok siebie na dużym ekranie, wymagające gry, ciężkie aplikacje graficzne. Oba składaki poradzą sobie z tym tak samo dobrze.

    Jedyna teoretyczna różnica to zarządzanie ciepłem przy dłuższym obciążeniu, bo cieńsza konstrukcja Ultry ma mniej miejsca na chłodzenie. W codziennym użytkowaniu nie odczujesz tego jednak w żaden zauważalny sposób.

    Aparaty: 200 MP z teleobiektywem vs podwójny zestaw 50 MP

    To największa różnica między telefonami i najczęstszy powód dopłaty do Ultry. Galaxy Z Fold 8 Ultra ma aparat główny 200 MP oraz dedykowany teleobiektyw 3x, których w Z Fold 8 nie znajdziesz.

    Z Fold 8 Ultra prowadzi zestaw złożony z sensora głównego 200 MP (f/1.7, OIS), ultraszerokiego 50 MP (f/1.9, 120°) i teleobiektywu 10 MP z 3-krotnym zoomem optycznym. To pełnoprawny, wszechstronny układ, który poradzi sobie z krajobrazem, portretem i przybliżeniem.

    Teleobiektyw 3x najbardziej docenisz na koncercie, podczas zwiedzania czy przy portretach z naturalną perspektywą. To właśnie tam zoom cyfrowy Z Fold 8 zaczyna tracić detale, a optyka Ultry trzyma ostrość.

    Z Fold 8 dostał skromniejszy, choć wciąż dobry zestaw: główny sensor 50 MP (f/1.8, OIS) z 2-krotnym zoomem realizowanym z matrycy oraz ultraszeroki 50 MP. Brakuje mu dedykowanego teleobiektywu, więc dalekie przybliżenia opierają się na zoomie cyfrowym.

    Aparaty do selfie są identyczne: oba telefony mają po dwie kamerki 10 MP, jedną na ekranie zewnętrznym i jedną wewnątrz.

    • Z Fold 8 Ultra, 200 MP, teleobiektyw 3x, więcej detalu i lepszy zoom optyczny.
    • Z Fold 8, solidny główny 50 MP i ultraszeroki, ale bez teleobiektywu.

    Wniosek: Jeśli dużo fotografujesz, zwłaszcza z zoomem, Ultra jest wyraźnie lepszym wyborem. Do zdjęć okazjonalnych i mediów społecznościowych aparat Z Fold 8 w zupełności wystarczy.

    Bateria i ładowanie: niewielka przewaga Ultry

    Ogniwa są zbliżone. Z Fold 8 Ultra ma baterię 5000 mAh, a Z Fold 8 nieco mniejszą, 4800 mAh. Oba ładują się przewodowo z mocą 45 W i obsługują ładowanie bezprzewodowe.

    Różnica 200 mAh w praktyce jest kosmetyczna. Ultra ma teoretycznie odrobinę więcej zapasu, ale zasila też większy, 8-calowy ekran, więc realny czas pracy obu telefonów będzie bardzo podobny.

    Warto pamiętać, że składaki z dużym ekranem lubią szybko konsumować energię przy intensywnym multitaskingu. Do obu modeli przyda się ładowarka bezprzewodowa na biurko oraz powerbank w plecaku na dłuższy dzień poza domem.

    Design i wymiary: smuklejsza Ultra vs lżejszy Z Fold 8

    Ciekawy paradoks. Z Fold 8 Ultra jest cieńszy (8,9 mm po złożeniu), ale cięższy (214 g), a Z Fold 8 grubszy (9,7 mm), za to lżejszy (201 g).

    Ultra to klasyczny, wysoki format składaka w wersji premium, z naciskiem na jak najcieńszą sylwetkę. Z Fold 8 idzie w stronę szerszej, niższej i bardziej kompaktowej konstrukcji, którą wygodnie obsługuje się jedną ręką w formie złożonej.

    Oba telefony korzystają z ramki i zawiasu w technologii Flex Titanium oraz mają certyfikat odporności IP48 (ochrona przed obiektami większymi niż 1 mm i przed zanurzeniem w wodzie, ale to nie pełna pyłoszczelność). To ten sam, wysoki standard wykonania w obu modelach.

    Niezależnie od wyboru, składany telefon za 9-12 tysięcy złotych warto od pierwszego dnia zabezpieczyć. Dedykowane etui i szkła znajdziesz w kategoriach akcesoriów do Galaxy Z Fold 8 Ultra oraz Galaxy Z Fold 8. W Home Screen zamówisz je z darmową dostawą od 100 zł, a sklep ma 99,8% pozytywnych ocen na Allegro i 4,9/5 w Google.

    Oprogramowanie i aktualizacje: bez różnic

    Pod względem software’u telefony są bliźniacze. Oba działają na Androidzie 17 z nakładką One UI 9 i dostaną 7 lat aktualizacji systemu.

    To jedno z najdłuższych wsparć na rynku, więc niezależnie od wyboru telefon zostanie z Tobą na lata. Wszystkie funkcje Galaxy AI, tryby multitaskingu i możliwości składanego ekranu są takie same w obu modelach.

    Cena i warianty: ile kosztuje dopłata do Ultry

    Ceny w Polsce układają się następująco:

    Galaxy Z Fold 8 Ultra:
    – 12/256 GB, 9599 zł
    – 12/512 GB, 10499 zł
    – 16/1 TB, 12199 zł

    Galaxy Z Fold 8:
    – 12/256 GB, 8749 zł
    – 12/512 GB, 9599 zł
    – 16/1 TB, 11299 zł

    Dopłata do podstawowej Ultry to około 850 zł względem bazowego Z Fold 8. Ciekawostka: Ultra w wariancie 12/256 kosztuje dokładnie tyle, co Z Fold 8 w wersji 12/512, więc porównując warianty, warto patrzeć na konkretną konfigurację pamięci.

    Który składak Samsung wybrać?

    Decyzja sprowadza się do kilku prostych pytań:

    • Chcesz najlepszego aparatu i największego ekranu? Wybierz Galaxy Z Fold 8 Ultra, zwłaszcza dla sensora 200 MP i teleobiektywu 3x.
    • Zależy Ci na niższej cenie i mniejszej wadze? Postaw na Z Fold 8, oszczędzisz i dostaniesz lżejszy telefon.
    • Używasz telefonu głównie złożonego? Większy, 6,5-calowy front Ultry jest wygodniejszy na co dzień.
    • Cenisz wygodny, szeroki ekran do czytania? Format 4:3 Z Fold 8 sprawdzi się świetnie.
    • Fotografujesz okazjonalnie i liczysz każdą złotówkę? Z Fold 8 daje 90% doświadczenia Ultry taniej.

    Wniosek: Galaxy Z Fold 8 Ultra to wybór dla tych, którzy chcą absolutnego maksimum, głównie aparatu 200 MP i większych ekranów. Z Fold 8 jest rozsądniejszym cenowo składakiem dla osób, którym wystarczy dobry aparat i które wolą lżejszą, bardziej poręczną konstrukcję.

    FAQ: najczęściej zadawane pytania

    Jaka jest główna różnica między Galaxy Z Fold 8 Ultra a Z Fold 8?

    Ultra ma większe ekrany (8″ i 6,5″), aparat główny 200 MP z teleobiektywem 3x oraz smuklejszą obudowę. Z Fold 8 jest tańszy, lżejszy i ma szerszy ekran 7,6″ w formacie 4:3, ale bez teleobiektywu.

    Czy Galaxy Z Fold 8 Ultra i Z Fold 8 mają ten sam procesor?

    Tak. Oba telefony napędza Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy z pamięcią 12 lub 16 GB RAM. Wydajność jest praktycznie identyczna.

    Ile kosztuje Galaxy Z Fold 8 Ultra, a ile Z Fold 8?

    Z Fold 8 Ultra startuje od 9599 zł (12/256 GB), a Z Fold 8 od 8749 zł (12/256 GB). Najdroższe warianty 1 TB to odpowiednio 12199 zł i 11299 zł.

    Czy warto dopłacić do Galaxy Z Fold 8 Ultra?

    Warto, jeśli zależy Ci na aparacie 200 MP, teleobiektywie i największych ekranach. Jeśli fotografujesz okazjonalnie i cenisz niższą cenę oraz mniejszą wagę, Z Fold 8 jest lepszym wyborem.

    Który składak ma lepszy aparat?

    Galaxy Z Fold 8 Ultra. Ma sensor główny 200 MP i dedykowany teleobiektyw 3x, podczas gdy Z Fold 8 dysponuje głównym aparatem 50 MP i ultraszerokim, bez teleobiektywu.

    Czy oba telefony dostaną tyle samo aktualizacji?

    Tak. Zarówno Galaxy Z Fold 8 Ultra, jak i Z Fold 8 działają na Androidzie 17 z One UI 9 i mają obiecane 7 lat aktualizacji systemu.

    Kiedy Galaxy Z Fold 8 Ultra i Z Fold 8 trafią do sprzedaży?

    Samsung pokazał oba modele 22 lipca 2026 roku i tego samego dnia ruszyła przedsprzedaż. Regularna sprzedaż w Polsce startuje w sierpniu 2026.

    Który składak jest lżejszy, a który cieńszy?

    Z Fold 8 jest lżejszy (201 g wobec 214 g), ale grubszy po złożeniu (9,7 mm wobec 8,9 mm). Galaxy Z Fold 8 Ultra jest więc smuklejszy, choć nieco cięższy.

  • Najlepsze etui do Galaxy Z Fold 8 Ultra

    Najlepsze etui do Galaxy Z Fold 8 Ultra

    Najlepsze etui do Galaxy Z Fold 8 Ultra to Spigen Slim Armor Pro MagSafe (225 zł), pancerna, dwuwarstwowa ochrona z magnesami MagSafe. Dla oszczędnych najlepszy jest Tech-Protect Flexair Hybrid (od 29 zł), a wśród przezroczystych wygrywa Ringke Fusion (59 zł). Wolisz oryginał? Postaw na Samsung Carbon Standing z wbudowaną podpórką.

    Samsung Galaxy Z Fold 8 Ultra zadebiutował na konferencji Galaxy Unpacked 22 lipca 2026 roku i od razu stał się jednym z najdroższych składaków na rynku. To sprzęt, który wręcz prosi się o solidne etui. Składana konstrukcja, duży ekran wewnętrzny i tytanowa ramka robią wrażenie, ale naprawa po upadku potrafi kosztować więcej niż dobry smartfon.

    W tym poradniku zebraliśmy przejrzyście najlepsze etui do Galaxy Z Fold 8 Ultra dostępne w homescreen.pl, z podziałem na marki, warianty do wyboru, ceny i zdjęcia. Znajdziesz tu zarówno pancerne obudowy, jak i cienkie, przezroczyste i oryginalne akcesoria Samsunga.

    Ranking etui do Galaxy Z Fold 8 Ultra

    EtuiMarkaTypCena
    Slim Armor Pro MagSafeSpigenPancerne, MagSafe225 zł
    Slim Armor Pro S MagSafeSpigenPancerne z podpórką245 zł
    Air Fit Pro MagSafeSpigenCienkie, MagSafe149 zł
    Carbon StandingSamsungOryginalne z podpórką429 zł
    FusionRingkePrzezroczyste59 zł
    Flexair Hybrid MagSafeTech-ProtectBudżetowe, MagSafe39 zł

    Wszystkie modele znajdziesz w jednej kategorii Galaxy Z Fold 8 Ultra, obok szkieł hartowanych i osłon aparatu. Sprawdź dostępność, bo najlepsze warianty kolorystyczne szybko się wyprzedają.

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze etui do Galaxy Z Fold 8 Ultra

    Galaxy Z Fold 8 Ultra to konstrukcja składana, więc dobór etui rządzi się nieco innymi prawami niż w klasycznym smartfonie. Zanim kupisz, zwróć uwagę na kilka rzeczy:

    • Ochrona zawiasu: to najbardziej narażony element składaka. Najlepsze etui mają osobną klapkę lub wzmocnienie w okolicy zawiasu.
    • Grubość i waga: Z Fold 8 Ultra po rozłożeniu jest cienki, a pancerne etui potrafi dołożyć sporo objętości. Jeśli cenisz smukłość, wybierz nakładkę typu Airskin lub Air Fit.
    • Magnesy MagSafe / Qi2: pierścień magnetyczny pozwala korzystać z ładowarek i uchwytów magnetycznych. Sam telefon nie ma takiego pierścienia. Zapewnia go dopiero etui.
    • Materiał: TPU jest elastyczne i tanie, poliwęglan sztywny i odporny na zarysowania, a konstrukcje hybrydowe łączą oba. Przezroczyste etui bez powłoki ochronnej może z czasem żółknąć.
    • Podpórka (kickstand): przydaje się przy dużym ekranie do oglądania treści bez trzymania telefonu w ręku.

    Dla szybkiego porównania najważniejszych modeli:

    EtuiMateriałOchronaMagSafe / Qi2PodpórkaCena
    Spigen Slim Armor ProTPU + PC (pancerne)Wysoka (MIL-STD)✅❌225 zł
    Spigen Slim Armor Pro STPU + PC (pancerne)Wysoka (MIL-STD)✅✅245 zł
    Samsung Carbon StandingPoliwęglanŚrednia❌✅429 zł
    Ringke FusionPC + TPUŚrednia❌❌59 zł
    Tech-Protect Flexair HybridTPU hybrydaPodstawowa✅❌39 zł

    Spigen: najlepsza ochrona i największy wybór

    Spigen to marka numer jeden, jeśli chodzi o etui do składaków. Do Galaxy Z Fold 8 Ultra przygotowała pełną gamę, od pancernych obudów po ultracienkie nakładki, wszystkie z magnesami MagSafe.

    1. Spigen Slim Armor Pro MagSafe (225 zł)

    Nasz wybór. Spigen Slim Armor Pro MagSafe to dwuwarstwowa konstrukcja (elastyczne TPU plus twardy poliwęglan) z wbudowanym pierścieniem magnetycznym (Qi2, zgodnym z akcesoriami MagSafe). Wzmocnione rogi amortyzują uderzenia, a całość ma wojskowy certyfikat odporności MIL-STD-810G. System zawiasów Sliding dopasowuje się do każdego zagięcia elastycznego ekranu, więc etui nie przeszkadza w płynnym składaniu telefonu.

    To najlepszy kompromis między ochroną a wyglądem. Etui jest smukłe jak na obudowę pancerną i nie przeszkadza w składaniu telefonu.

    Pozostałe etui Spigen do wyboru

    • Spigen Slim Armor Pro S MagSafe (245 zł), ta sama pancerna ochrona, ale z wbudowaną podpórką (kickstand). Idealne do oglądania filmów bez trzymania telefonu.
    • Spigen Airskin MagSafe (119 zł), ultracienka nakładka dla osób, które nie chcą dodawać grubości. Minimalistyczna, z magnesami.
    • Spigen Air Fit Pro MagSafe (149 zł), lekkie, matowe etui z MagSafe. Dobry złoty środek między ochroną a smukłością.

    Porada: Skoro wszystkie etui Spigen mają magnesy MagSafe, warto dobrać do nich ładowarkę bezprzewodową z magnetycznym mocowaniem. Telefon trzyma się pewnie i ładuje bez szukania cewki.

    Samsung: oryginalne etui z podpórką

    Jeśli zależy Ci na oryginale dopasowanym w 100% do konstrukcji składaka, wybierz etui Samsung. Są droższe, ale idealnie leżą i zachowują pełną funkcjonalność zawiasu.

    2. Samsung Carbon Standing (429 zł)

    Samsung Carbon Standing to oryginalne etui z karbonowym wykończeniem i wbudowaną podpórką. Zapewnia dobrą ochronę tyłu i eleganckie wykończenie, a dzięki funkcji stania wygodnie ustawisz telefon do wideorozmów czy oglądania treści.

    To najdroższa propozycja w zestawieniu, ale trudno o etui lepiej dopasowane do Z Fold 8 Ultra.

    Pozostałe oryginalne etui Samsung

    • Samsung Carbon Magnet (429 zł), karbonowy wzór plus magnesy, do wyboru w kolorach czarnym, granatowym i czerwonym.

    Ringke: najlepsze przeźroczyste etui

    3. Ringke Fusion (59 zł)

    Ringke Fusion to najlepsze przeźroczyste etui do Galaxy Z Fold 8 Ultra w rozsądnej cenie. Ma sztywny tył z poliwęglanu i elastyczne ramki, a specjalna powłoka ogranicza żółknięcie z czasem.

    Etui Ringke Fusion do Galaxy Z Fold 8 Ultra przezroczysteRingke Fusion Z Fold 8 Ultra tył przezroczysty

    Jeśli chcesz pokazać tytanowy kolor telefonu i jednocześnie zabezpieczyć tył przed zarysowaniami, to strzał w dziesiątkę. Za 59 zł dostajesz ochronę i dyskretny wygląd.

    Tech-Protect: najlepszy budżet

    4. Tech-Protect Flexair Hybrid MagSafe (39 zł)

    Tech-Protect Flexair Hybrid MagSafe to najtańsze etui z magnesami w zestawieniu. Hybrydowa, przezroczysta konstrukcja chroni tył i rogi, a wbudowany pierścień MagSafe pozwala korzystać z magnetycznych akcesoriów.

    Etui Tech-Protect Flexair Hybrid MagSafe do Galaxy Z Fold 8 Ultra przezroczysteTech-Protect Flexair Hybrid MagSafe Z Fold 8 Ultra widok magnesów

    Za 39 zł trudno o lepszy stosunek ceny do jakości. To dowód, że dobra ochrona nie musi kosztować fortuny.

    Pozostałe etui Tech-Protect

    Które etui do Galaxy Z Fold 8 Ultra wybrać?

    Wybór zależy od tego, co cenisz najbardziej:

    • Maksymalna ochrona: Spigen Slim Armor Pro MagSafe (225 zł) lub wersja z podpórką Pro S (245 zł).
    • Najtaniej: Tech-Protect Flexair Hybrid (29 zł) lub wersja z MagSafe (39 zł).
    • Przezroczyste: Ringke Fusion (59 zł) albo Samsung Clear (199 zł), jeśli chcesz oryginał.
    • Oryginał Samsung z podpórką: Carbon Standing (429 zł).
    • Ultracienkie: Spigen Airskin MagSafe (119 zł).

    Wniosek: Dla większości użytkowników najlepszym etui do Galaxy Z Fold 8 Ultra jest Spigen Slim Armor Pro MagSafe. Łączy pancerną ochronę z magnesami i smukłą sylwetką. Jeśli budżet jest priorytetem, Tech-Protect Flexair Hybrid daje zaskakująco dużo za niecałe 40 zł.

    Nie zapomnij o ochronie ekranu i aparatu

    Etui to podstawa, ale Galaxy Z Fold 8 Ultra ma dwa ekrany i wystający moduł aparatu, które też warto zabezpieczyć. W kategorii akcesoriów do Z Fold 8 Ultra znajdziesz szkła hartowane na ekran zewnętrzny Galaxy Z Fold 8 oraz osłony obiektywów (m.in. Bizon i 3mk) w cenach od 20 zł.

    Na dłuższe wyjścia przyda się też powerbank. Składak z dużym ekranem potrafi szybko rozładować baterię przy intensywnym używaniu.

    Wszystkie etui zamówisz z darmową dostawą od 100 zł i wysyłką InPost. Home Screen ma 99,8% pozytywnych ocen na Allegro i 4,9/5 w Google, więc kupujesz pewnie i szybko.

    FAQ: najczęściej zadawane pytania

    Jakie etui jest najlepsze do Galaxy Z Fold 8 Ultra?

    Najlepsze ogólnie jest Spigen Slim Armor Pro MagSafe (225 zł), pancerne, z magnesami MagSafe i ochroną zawiasu. Dla oszczędnych polecamy Tech-Protect Flexair Hybrid (od 29 zł).

    Czy do Galaxy Z Fold 8 Ultra pasują etui z MagSafe?

    Tak. Większość etui w tym zestawieniu (Spigen, Tech-Protect Flexair, Samsung Magnet) ma wbudowany pierścień magnetyczny zgodny z akcesoriami MagSafe i ładowarkami magnetycznymi.

    Ile kosztuje etui do Galaxy Z Fold 8 Ultra?

    Ceny zaczynają się od 29 zł za budżetowe Tech-Protect Flexair Hybrid, a kończą na 429 zł za oryginalne etui Samsung Carbon. Pancerne Spigeny kosztują 225–245 zł, a cieńsze modele Spigen z MagSafe od 119 zł.

    Czy warto kupić oryginalne etui Samsung?

    Oryginalne etui Samsung są najlepiej dopasowane i eleganckie, ale też najdroższe. Jeśli szukasz taniej, równie dobrej ochrony, etui Spigen i Tech-Protect oferują lepszy stosunek ceny do jakości.

    Jakie przezroczyste etui do Galaxy Z Fold 8 Ultra?

    Najlepsze przezroczyste etui to Ringke Fusion (59 zł) z powłoką ograniczającą żółknięcie. Tańszą alternatywą jest Tech-Protect Flexair Hybrid, a oryginałem Samsung Clear.

    Czy etui chroni zawias i ekran składaka?

    Dobre etui, jak Spigen Slim Armor Pro, ma system zawiasów dopasowany do składania i solidnie chroni tył oraz rogi. Samego ekranu wewnętrznego etui nie zakrywa, dlatego warto dołożyć szkło lub folię na ekran zewnętrzny i osłonę aparatu.

  • Galaxy Unpacked 2026 — co pokaże Samsung?

    Galaxy Unpacked 2026 — co pokaże Samsung?

    Galaxy Unpacked 2026 odbędzie się 22 lipca 2026 roku w Londynie. Samsung pokaże trzy składaki — Galaxy Z Fold 8, nowy Z Fold 8 Ultra i Z Flip 8 — oraz dwa zegarki: Galaxy Watch 9 i Watch Ultra 2. Do tego prawdopodobnie pierwsze inteligentne okulary Galaxy Glasses. Hasło konferencji brzmi „A New Shape Unfolds”, co zapowiada największą zmianę kształtu składanego telefonu od lat.

    Letni Samsung Unpacked 2026 to tradycyjnie premiera składaków i smartwatchy koreańskiego producenta. W tym roku jest jednak inaczej niż zwykle: producent po raz pierwszy organizuje wydarzenie w Londynie i po raz pierwszy dzieli linię Fold na dwa modele. Poniżej zebraliśmy wszystko, co dziś wiadomo — datę, godzinę, pełną listę premier, specyfikacje z przecieków oraz spodziewane ceny w Europie i w Polsce. Część danych to nieoficjalne przecieki, więc każdą liczbę traktuj jako wysoce prawdopodobną, a nie potwierdzoną.

    Kiedy i gdzie odbędzie się Galaxy Unpacked 2026?

    Konferencja Galaxy Unpacked odbędzie się 22 lipca 2026 roku o godzinie 15:00 czasu polskiego (14:00 BST w Londynie, 9:00 czasu wschodniego USA). Samsung po raz pierwszy organizuje letni Unpacked w Londynie, odchodząc od dotychczasowego schematu z Koreą i Nowym Jorkiem.

    Transmisję na żywo obejrzysz za darmo na oficjalnym kanale Samsunga w serwisie YouTube oraz na stronie news.samsung.com. Zaproszenie z motywem „A New Shape Unfolds” pokazuje bilet, który rozkłada się w pudełko z logo Galaxy AI — to czytelna zapowiedź nowego, szerszego formatu składaka i mocnego nacisku na sztuczną inteligencję.

    SzczegółInformacja
    Data22 lipca 2026
    Godzina15:00 CEST (Polska)
    MiejsceLondyn, Wielka Brytania
    TransmisjaYouTube Samsung, news.samsung.com
    Hasło„A New Shape Unfolds”

    Uwaga: Datę i godzinę potwierdza oficjalne zaproszenie Samsunga. Specyfikacje i ceny poszczególnych urządzeń pochodzą jednak z przecieków renomowanych redakcji technologicznych i mogą różnić się od finalnych. Pełne dane poznamy dopiero podczas konferencji.

    Zapowiedź na największym ekranie 3D LED w Europie

    Konferencję poprzedził mocny polski akcent. Od 8 lipca 2026 roku zaproszenie na Galaxy Unpacked wyświetlało się w centrum Warszawy na Warsaw STAGE — największym ekranie 3D LED w Europie (należącym do Screen Network). Ekran tworzy efekt trójwymiarowej głębi, w którym elementy grafiki zdają się wychodzić poza jego powierzchnię.

    Kampanię przygotował Samsung Polska we współpracy z agencją VML (koncept kreatywny) i studiem Platige (realizacja 3D). Sama konferencja odbędzie się jednak w Londynie — 22 lipca, z transmisją o 15:00 czasu polskiego. To oficjalna zapowiedź producenta, a nie przeciek.

    Co pokaże Samsung na Unpacked 2026? Pełna lista premier

    Tegoroczny Unpacked jest wyjątkowo bogaty. Zamiast jednego składanego flagowca Samsung ma pokazać od razu trzy telefony i dwa zegarki. Oto skrót najważniejszych premier wraz ze spodziewaną ceną startową i kluczową zmianą.

    UrządzenieCena startowa (przeciek)Co nowego
    Galaxy Z Fold 8od ~1 999 € (~8 600 zł)nowy, szerszy format ekranu
    Galaxy Z Fold 8 Ultraod ~2 199 € (~9 500 zł)topowa specyfikacja, aparat 200 MP
    Galaxy Z Flip 8od ~1 299 € (~5 600 zł)szybsze ładowanie 45 W
    Galaxy Watch 9od ~409 € (~1 755 zł)koniec wersji Classic, większa bateria
    Galaxy Watch Ultra 2od ~749 € (~3 210 zł)chip 3 nm, bateria 800 mAh, 5G
    Galaxy Glassesbrak danychinteligentne okulary z Android XR

    Ceny w złotówkach to szacunki na podstawie przecieków europejskich i przelicznika euro — oficjalny polski cennik pojawi się w dniu premiery. Poniżej rozkładamy każde urządzenie na czynniki pierwsze.

    Galaxy Z Fold 8 i Z Fold 8 Ultra — nowy kształt składaka

    Największą nowością tego roku jest podział linii Fold na dwa warianty. To pierwsza taka sytuacja w historii serii.

    Galaxy Z Fold 8 ma dostać zupełnie nowy, szerszy i krótszy format — bliższy proporcjom paszportu niż dotychczasowego wysokiego składaka. To właśnie do niego odnosi się hasło „A New Shape Unfolds”. Rozłożony przypomina niemal kwadratowy tablet, wygodniejszy do czytania i multitaskingu. Ma go napędzać Snapdragon 8 Elite Gen 5, z 12 GB RAM i pamięcią do 1 TB.

    Galaxy Z Fold 8 Ultra to z kolei klasyczny, wysoki flagowiec w najmocniejszej wersji. Ma przejąć rolę bezkompromisowego składaka: według przecieków dostanie aparat główny 200 MP, teleobiektyw z zoomem optycznym i najwyższą półkę wydajności. Oba modele mają korzystać z nowej technologii wyświetlacza Flex Titanium, w której elementy tytanowe wbudowano bezpośrednio w strukturę panelu — ma to wreszcie mocno ograniczyć widoczność zagięcia ekranu.

    Parametr (przeciek)Galaxy Z Fold 8Galaxy Z Fold 8 Ultra
    Formatszerszy, „paszportowy”klasyczny, wysoki
    Ekran wewnętrzny~7,6″ AMOLED, 120 Hz~8″ AMOLED, 120 Hz
    ProcesorSnapdragon 8 Elite Gen 5Snapdragon 8 Elite Gen 5
    RAM / pamięć12 GB / do 1 TB12–16 GB / do 1 TB
    Aparat główny50 MP200 MP
    Teleobiektyw❌ brak✅ z zoomem optycznym
    WyświetlaczFlex TitaniumFlex Titanium
    Cena startowaod ~1 999 €od ~2 199 €

    Więcej szczegółów o obu składakach, ich ekranach i aparatach opisaliśmy w osobnym materiale: Samsung Galaxy Z Fold 8 — specyfikacja, cena i premiera. Etui i szkła dla obu modeli znajdziesz w kategoriach Galaxy Z Fold 8 oraz Galaxy Z Fold 8 Ultra.

    Porada: Jeśli zależy Ci na zoomie optycznym i najlepszym aparacie, celuj w Z Fold 8 Ultra. Standardowy Z Fold 8 to propozycja dla osób, które chcą wygodniejszego, szerszego ekranu do multitaskingu i mediów — niekoniecznie kosztem fotografii.

    Galaxy Z Flip 8 — ta sama forma, nowe wnętrze

    Galaxy Z Flip 8 to najbardziej zachowawcza premiera tego dnia. Z zewnątrz ma być niemal nieodróżnialny od poprzednika: 6,9-calowy ekran główny 120 Hz i 4,1-calowy wyświetlacz zewnętrzny pozostają bez zmian. Zmiany schowano w środku.

    Najważniejsza z nich to nowy procesor. W Europie Flip 8 ma napędzać 10-rdzeniowy Exynos 2600 (około 28% szybszy w zadaniach procesora niż poprzednik), a w USA i części rynków — Snapdragon 8 Elite Gen 5. Do tego dochodzi wreszcie ładowanie 45 W zamiast dotychczasowych 25 W, przy baterii 4 300 mAh. Aparaty zostają te same: 50 MP główny ze stabilizacją, 12 MP ultraszerokokątny i 10 MP do selfie.

    Parametr (przeciek)Galaxy Z Flip 8
    Ekran główny6,9″ AMOLED, 120 Hz
    Ekran zewnętrzny4,1″ AMOLED
    ProcesorExynos 2600 (Europa) / Snapdragon 8 Elite Gen 5
    RAM / pamięć12 GB / 256–512 GB
    Aparaty50 MP + 12 MP + 10 MP (selfie)
    Bateria4 300 mAh
    Ładowanie45 W (z 25 W)
    Cena startowaod ~1 299 € (~5 600 zł)

    Część przecieków sugeruje, że to może być ostatni klasyczny „klapek” Samsunga — producent ma rozważać zakończenie linii Flip. Jeśli to prawda, ósma generacja zyska status modelu, który zamyka pewien rozdział. Akcesoria do klapka szukaj w kategorii Galaxy Z Flip 8.

    Galaxy Watch 9 — koniec wersji Classic

    Galaxy Watch 9 ma być spokojną ewolucją, ale z jedną głośną zmianą: Samsung ma zrezygnować z wersji Classic z fizycznym, obrotowym bezelem. To właśnie ona od lat wyróżniała droższy wariant. Zegarek zachowuje dwa rozmiary koperty — 40 i 44 mm — a bateria ma urosnąć o około 23%, co przełoży się na zauważalnie dłuższy czas pracy.

    Spornym punktem pozostaje procesor. Część źródeł mówi o sprawdzonym Exynosie W1000, inne o nowym Snapdragonie Wear Elite. Znika też charakterystyczny obrotowy pierścień, więc fani klasycznego wyglądu będą musieli sięgnąć po starsze modele lub linię Ultra.

    Parametr (przeciek)Galaxy Watch 9
    Rozmiary40 mm i 44 mm
    EkranAMOLED, 1,34″ / 1,47″
    Bateria+23% względem Watcha 8
    Wersja Classic❌ brak w tej generacji
    ProcesorExynos W1000 lub Snapdragon Wear Elite
    Cena startowaod ~409 € (~1 755 zł)

    Wszystko, co wiadomo o zegarku, zebraliśmy w artykule Galaxy Watch 9 — co wiadomo przed premierą. Paski do nowego modelu znajdziesz w kategorii paski do zegarków, a szkła i etui w sekcji akcesoria Galaxy Watch.

    Galaxy Watch Ultra 2 — 3 nm, bateria 800 mAh i 5G

    Galaxy Watch Ultra 2 to najmocniejszy zegarek Samsunga i tegorocz ny faworyt fanów sportu. Druga generacja skupia się na tym, co w pierwszej kulało — przede wszystkim na czasie pracy. Trzy zmiany robią największą różnicę.

    • Nowy procesor 3 nm — układ Snapdragon Wear Elite ma podnieść wydajność i obniżyć pobór energii, zwłaszcza w funkcjach AI.
    • Bateria 800 mAh — wzrost o około 35% względem 590 mAh w pierwszej Ultrze. To realnie dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.
    • 5G — Watch Ultra 2 ma być pierwszym smartwatchem Samsunga z modemem 5G, choć w Europie, w tym w Polsce, dostaniemy warianty 4G/LTE.

    Reszta konstrukcji zostaje sprawdzona: tytanowa koperta 47 mm, jasny ekran AMOLED i programowalny przycisk Quick Button. To zegarek dla biegaczy, nurków i osób, które potrzebują sprzętu odpornego na ekstremalne warunki. Pełną specyfikację znajdziesz w tekście Galaxy Watch Ultra 2 — specyfikacja, cena i data premiery, a akcesoria w kategorii Galaxy Watch Ultra.

    Galaxy Glasses i Galaxy AI — co jeszcze pokaże Samsung?

    Poza składakami i zegarkami Samsung ma zaprezentować Galaxy Glasses — swoje pierwsze inteligentne okulary. Mają działać pod kontrolą Android XR z asystentem Gemini i celować w rywalizację z okularami Meta oraz zapowiadanym sprzętem Apple. To wciąż informacja z przecieków, więc premiera na Unpacked nie jest pewna.

    Motywem spinającym całą konferencję jest Galaxy AI. Sztuczna inteligencja ma być głównym argumentem sprzedażowym nowych urządzeń — od tłumaczeń w czasie rzeczywistym, przez funkcje aparatu, po asystenta zdrowia w zegarkach. „A New Shape Unfolds” to nie tylko nowy kształt Folda, ale też zapowiedź mocniejszej integracji AI w całym ekosystemie.

    Galaxy Unpacked 2026 — ceny w Europie i w Polsce

    Najgłośniejszym tematem przecieków są ceny, bo prawie cała oferta ma podrożeć. Poniższa tabela zbiera spodziewane ceny startowe w euro wraz z orientacyjnym przeliczeniem na złotówki.

    UrządzenieCena w euro (przeciek)Orientacyjnie w Polsce
    Galaxy Z Fold 8 (256 GB)od 1 999 €~8 600 zł
    Galaxy Z Fold 8 Ultra (256 GB)od 2 199 €~9 500 zł
    Galaxy Z Flip 8 (256 GB)od 1 299 €~5 600 zł
    Galaxy Watch 9 (40 mm, BT)od 409 €~1 755 zł
    Galaxy Watch Ultra 2 (LTE)od 749 €~3 210 zł

    Warto zwrócić uwagę na niuanse. Standardowy Z Fold 8 startuje z tego samego pułapu co poprzednik, a Z Fold 8 Ultra kosztuje około 200 euro więcej od podstawowego modelu. Z Flip 8 również drożeje o mniej więcej 100 euro względem poprzednika, mimo niemal identycznej specyfikacji. Zegarki także mają być droższe o kilkadziesiąt euro względem poprzedników. W Polsce podwyżka rzędu 100 euro przełoży się orientacyjnie na 400–450 zł.

    Uwaga: Wszystkie powyższe kwoty to przecieki, a nie oficjalny cennik. Finalne ceny w złotówkach oraz szczegóły polskiej przedsprzedaży Samsung poda dopiero 22 lipca. Przedsprzedaż zwykle rusza w dniu konferencji, a sprzedaż detaliczna 1–2 tygodnie później.

    Akcesoria na start — co przygotować przed premierą

    Nowe urządzenia trafią do sklepów wraz z falą akcesoriów: etui, szkieł hartowanych i pasków. Jeśli planujesz zakup któregoś z modeli, warto od razu pomyśleć o ochronie ekranu i obudowie. Dedykowane kategorie dla każdego z nowych modeli są już gotowe w sklepie — znajdziesz je w tabeli premier powyżej oraz w sekcjach poszczególnych urządzeń.

    To dobry moment, by śledzić dostępność — akcesoria do składaków już dostępne w sklepie homesreen.pl

    Podsumowanie — czy warto czekać na Unpacked 2026?

    Galaxy Unpacked 2026 zapowiada się na jedno z ciekawszych wydarzeń roku: nowy, szerszy Galaxy Z Fold 8, topowy Z Fold 8 Ultra z aparatem 200 MP, dopracowany Z Flip 8 oraz odświeżone zegarki Watch 9 i Watch Ultra 2. Jeśli rozważasz zakup składaka lub smartwatcha Samsunga, poczekaj do 22 lipca — poznamy wtedy oficjalne ceny i pełne specyfikacje. Śledź kategorie składaków Galaxy Z Fold i Galaxy Z Flip w homescreen.pl, aby przygotować się na premierę.

    FAQ — najczęstsze pytania o Galaxy Unpacked 2026

    Kiedy odbędzie się Galaxy Unpacked 2026?
    Konferencja zaplanowana jest na 22 lipca 2026 roku o godzinie 15:00 czasu polskiego. Samsung organizuje ją po raz pierwszy w Londynie.

    Gdzie obejrzeć transmisję Unpacked 2026?
    Transmisję na żywo znajdziesz za darmo na oficjalnym kanale Samsunga w serwisie YouTube oraz na stronie news.samsung.com.

    Jakie urządzenia pokaże Samsung?
    Spodziewane są trzy składaki — Galaxy Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra i Z Flip 8 — oraz dwa zegarki: Galaxy Watch 9 i Watch Ultra 2. Prawdopodobnie zadebiutują też inteligentne okulary Galaxy Glasses.

    Czym różni się Galaxy Z Fold 8 od Z Fold 8 Ultra?
    Z Fold 8 to nowy, szerszy i krótszy format ekranu z aparatem 50 MP. Z Fold 8 Ultra to klasyczny, wysoki flagowiec z aparatem 200 MP, teleobiektywem i wyższą ceną.

    Ile będą kosztować nowe urządzenia w Polsce?
    Według przecieków ceny startowe to około 8 600 zł za Z Fold 8, 9 500 zł za Z Fold 8 Ultra, 5 600 zł za Z Flip 8, 1 755 zł za Watch 9 i 3 210 zł za Watch Ultra 2. To szacunki — oficjalny cennik poznamy w dniu premiery.

    Czy Galaxy Z Flip 8 to ostatni klapek Samsunga?
    Część przecieków sugeruje, że Samsung może zakończyć linię Flip, więc ósma generacja bywa opisywana jako możliwe pożegnanie z klasycznym formatem klapka. Samsung tego nie potwierdził.