Blog

  • OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra — który wybrać?

    OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra — który wybrać?

    OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra to starcie wideo z zoomem. Pro Max wygrywa wideo, ultraszerokim kątem, nowszym procesorem i niższą wagą, a Find X9 Ultra — zoomem, większą matrycą główną, ekranem QHD+ i szybszym ładowaniem. W Niemczech i Francji nowszy Pro Max kosztuje 1799 € wobec 1699 € za X9 Ultra. W polskim sklepie OPPO jest odwrotnie: 6999 zł wobec 7399 zł.

    To nietypowa sytuacja. Nowszy telefon jest w strefie euro droższy od flagowca sprzed pół roku, choć w aparacie w kilku miejscach robi krok wstecz — przede wszystkim nie ma peryskopu 10×, który był znakiem rozpoznawczym Ultry.

    Sprawdziliśmy oficjalne specyfikacje OPPO, cenniki z czterech krajów, recenzje i wpisy insidera @TechHome100. Poniżej znajdziesz pełne porównanie OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra: moduł po module w aparacie, ekran, baterię, ceny i odpowiedź, który model ma sens dla Ciebie.

    Stan na 21 października 2026: to dzień europejskiej i polskiej premiery Find X10 Pro Max. Dane techniczne pochodzą z oficjalnych specyfikacji OPPO. Modele matryc, których OPPO nie podaje, opisujemy według recenzji i @TechHome100. Pro Max nie ma jeszcze wyniku DXOMARK, a ceny w sklepach będą się zmieniać.

    OPPO Find X10 Pro Max w kolorze Luna White i OPPO Find X9 Ultra w kolorze Tundra Umber — tył obu telefonów z aparatami Hasselblad

    Krótki werdykt: dla kogo który model

    Wybierz Find X10 Pro Max, jeśli:

    • nagrywasz dużo wideo — 8K oraz 4K 120 kl./s z Dolby Vision działają na każdym z trzech tylnych aparatów, jest też Open Gate i 10-bitowy Log,
    • często fotografujesz ultraszerokim kątem albo z bliska — dostajesz 200 MP zamiast 50 MP i ostrość już od 4 cm,
    • chcesz lżejszy i smuklejszy telefon z Wi-Fi 7 i Androidem 17 od pierwszego dnia,
    • kupujesz w Polsce po cenie OPPO — tu Pro Max jest o 400 zł tańszy.

    Wybierz Find X9 Ultra, jeśli:

    • fotografujesz z daleka: koncerty, sport, przyrodę, detale architektury — natywne 230 mm bez dokręcania czegokolwiek,
    • zależy Ci na największej matrycy głównej (1/1,12″) i fizycznym przycisku aparatu,
    • liczy się ostrzejszy ekran QHD+ i ładowanie 100 W,
    • chcesz aparat sprawdzony w niezależnym teście — X9 Ultra ma 170 pkt w DXOMARK, Pro Max dopiero czeka na badanie.

    Pro Max to nie następca Ultry, tylko inny pomysł na fotograficzny flagowiec. O samej premierze nowego modelu pisaliśmy we wrześniu w artykule o specyfikacji i premierze OPPO Find X10 Pro Max. Jeśli wybór już padł, szkła i folie znajdziesz w kategoriach OPPO Find X10 Pro Max i OPPO Find X9 Ultra.

    Specyfikacja OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra — tabela

    Porównujemy wersje europejskie. Tam, gdzie wersja chińska się różni, piszemy to wprost.

    Parametr Find X10 Pro Max Find X9 Ultra
    Premiera Chiny 22.09.2026, Europa i Polska 21.10.2026 Chiny i świat 21.04.2026, Polska (przedsprzedaż) 29.04.2026
    Procesor MediaTek Dimensity 9600 Pro, 2 nm, do 4,55 GHz Snapdragon 8 Elite Gen 5, 3 nm, do 4,608 GHz
    Ekran 6,78″, płaski AMOLED, 2772×1272, 450 ppi 6,82″, AMOLED QHD+ 3168×1440, 510 ppi
    Odświeżanie 1–120 Hz, 144 Hz w wybranych grach 1–120 Hz, 144 Hz w wybranych grach
    Jasność (wg OPPO) HBM 2000 nitów HBM 1800 nitów, szczytowo 3600 nitów
    RAM i pamięć (UE) 12 GB LPDDR5X + 512 GB UFS 4.1 12 GB LPDDR5X + 512 GB UFS 4.1
    Aparaty z tyłu 3× 200 MP + aparat koloru 3,2 MP 200 + 200 + 50 + 50 MP + aparat koloru 3,2 MP
    Peryskop 10× ❌ ✅ 230 mm
    Przedni aparat 50 MP, AF 50 MP, AF
    Bateria (UE) 7150 mAh (w Chinach 8000 mAh) 7050 mAh
    Ładowanie przewodowe 80 W SUPERVOOC / 80 W UFCS 100 W SUPERVOOC
    Ładowanie bezprzewodowe 50 W AIRVOOC 50 W AIRVOOC
    Wymiary 161,32 × 76,57 × 8,40 mm 163,16 × 76,97 × 8,65 mm (czarny: 9,10 mm)
    Waga (UE) 226 g (biały) / 228 g (tytanowy) 235 g (pomarańczowy) / 236 g (czarny)
    Odporność IP66, IP68, IP69 IP66, IP68, IP69
    System ColorOS 17 (Android 17) ColorOS 16 (Android 16)
    Łączność Wi-Fi 7, Bluetooth 6.2, eSIM Wi-Fi 6 wg polskiej specyfikacji OPPO, Bluetooth 6.0
    Przycisk aparatu ❌ (jest programowalny Snap Key) ✅ (oraz Snap Key)
    Kolory w UE Luna White, Titanium Grey Tundra Umber (ekoskóra), Canyon Orange
    Cena OPPO w Niemczech 1799 € 1699 €
    Cena OPPO w Polsce 6999 zł 7399 zł

    Oba telefony w Europie występują tylko w jednej konfiguracji 12/512 GB. Warianty 16 GB i 1 TB są wyłącznie chińskie. W obu przypadkach europejska etykieta pokazuje tylko IP68 — to skutek unijnego rozporządzenia o etykietowaniu, a nie słabsza obudowa.

    Aparat OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra — moduł po module

    To najważniejsza część porównania, bo oba telefony kupuje się przede wszystkim dla aparatu. Różnią się filozofią, nie tylko liczbami.

    Find X9 Ultra ma cztery aparaty do zdjęć, które optycznie pokrywają zakres 14–230 mm. OPPO mówi o „ośmiu profesjonalnych obiektywach” od 0,6× do 20×. Find X10 Pro Max ma trzy aparaty o identycznej rozdzielczości 200 MP, pokrywające 13–70 mm. Dalej pracuje wycinek z matrycy, a powyżej — dokręcany telekonwerter.

    Moduł Find X10 Pro Max Find X9 Ultra
    Główny 200 MP, 1/1,3″, f/1.5, 24 mm, OIS (CIPA 6.5*), Samsung ISOCELL HPC z DeepPix* 200 MP, 1/1,12″, f/1.5, 23 mm, OIS, Sony LYT-901*
    Ultraszeroki 200 MP, 1/1,56″, f/2.2, 13 mm (124°), AF, makro od 4 cm, bez OIS, Samsung ISOCELL HP5* 50 MP, 1/1,95″, f/2.0, 14 mm (123°), AF, bez OIS, Sony LYT-600*
    Teleobiektyw 3× (peryskop) 200 MP, 1/1,56″, f/2.1, 70 mm, OIS (CIPA 7.5*), makro od 10 cm, Samsung ISOCELL HP5* 200 MP, 1/1,28″, f/2.2, 70 mm, OIS, makro od 15 cm, OmniVision OV52A*
    Teleobiektyw 10× (peryskop) ❌ 50 MP, 1/2,75″, f/3.5, 230 mm, OIS + przesuw matrycy, Samsung ISOCELL JNL*
    Aparat koloru (True Color) 3,2 MP, f/2.4, 24 kanały spektralne, 15 EV 3,2 MP, f/2.4, 24 kanały spektralne, 15 EV
    Przedni 50 MP, 1/2,75″, f/2.0, 18 mm, AF 50 MP, 1/2,75″, f/2.4, 21 mm, AF
    Zdjęcia 200 MP przy 13, 24 i 70 mm przy 23 i 70 mm
    Zakres bez utraty jakości do 140 mm (6×, bezstratnie wg OPPO) do 460 mm (20×, „jakość optyczna” wg OPPO)
    Zoom w wideo 3× optycznie, do 18× cyfrowo 10× optycznie, do 30× cyfrowo

    * Modele matryc i wartości CIPA nie pochodzą od OPPO, które pisze tylko o „technologii DeepPix” i „nowym sensorze Sony”. Podajemy je według recenzji (Digital Camera World, HardwareZone) i @TechHome100.

    Aparat główny: DeepPix 1/1,3″ kontra 1/1,12″

    Na papierze to pierwsza strata Pro Maksa. Matryca 1/1,12″ w X9 Ultra ma w przybliżeniu o jedną trzecią większą powierzchnię niż 1/1,3″ w X10 Pro Max. Większa matryca łapie więcej światła, co zwykle daje czystsze zdjęcia nocą i naturalniejszą głębię ostrości.

    OPPO odpowiada technologią DeepPix. Producent deklaruje dla aparatu głównego zakres dynamiki do 17 EV w wideo, a chińska prasa pisze o 60% większej pojemności piksela niż w poprzedniej generacji. Jest jedno zastrzeżenie z przypisu OPPO: te 17 EV działa tylko przy 1× w standardowym trybie wideo, a nie w 4K 120 kl./s ani w 8K.

    Obie konstrukcje mają przysłonę f/1.5 i optyczną stabilizację. X10 Pro Max ma ogniskową 24 mm, X9 Ultra — 23 mm. Według @TechHome100 X9 Ultra w trybie Hasselblad Master osiąga do 16 EV zakresu dynamiki na zdjęciach.

    DeepPix czy LOFIC — co właściwie robi nowa matryca

    Żeby zrozumieć DeepPix, trzeba wiedzieć, jak piksel zamienia światło w obraz. Światło wpada przez obiektyw do fotodiody, która gromadzi ładunek. Potem ładunek przechodzi przez bramkę transferową do tzw. węzła odczytu, gdzie zamienia się w napięcie. Piksel robi więc trzy rzeczy: zbiera, przenosi i odczytuje.

    Problem matryc 200 MP polega na tym, że piksele są bardzo małe. Mały piksel szybko się „przepełnia” w jasnym świetle, więc niebo albo lampy wychodzą przepalone. Branża ma na to dwa pomysły.

    LOFIC dokłada do każdego piksela osobny kondensator, który przechwytuje nadmiar ładunku. Działa, ale według @TechHome100 ma swoją cenę:

    • sygnał z kondensatora jest bardziej zaszumiony,
    • matryca musi czytać obraz dwa razy (słaby i silny sygnał), więc potrzebuje więcej obwodów,
    • rośnie pobór prądu i czas odczytu klatki, co ogranicza liczbę klatek na sekundę,
    • produkcja jest bardziej skomplikowana i droższa.

    DeepPix idzie inną drogą. Zamiast dokładać zbiornik obok, pogłębia samą fotodiodę w krzemie — to jak naczynie z tym samym otworem, ale głębszym wnętrzem. Do tego dochodzą podwójna pionowa bramka transferowa, która przenosi cały ładunek, oraz pojemniejszy, współdzielony węzeł odczytu.

    Według @TechHome100 efekt to niższy szum odczytu, mniejszy pobór energii i tańsza produkcja niż przy LOFIC. Find X10 Pro Max jest pierwszym telefonem z matrycą Samsung ISOCELL HPC zbudowaną w tej technologii. Według tego samego insidera matryca X9 Ultra nie korzysta z LOFIC — Ultra stawia na sam rozmiar sensora i wieloklatkowe HDR.

    Uwaga: to wyjaśnienie konstrukcji, a nie wynik testu. Czy DeepPix na mniejszej matrycy dorówna dużemu sensorowi X9 Ultra w trudnym świetle, pokażą dopiero niezależne pomiary.

    Ultraszeroki kąt: 200 MP kontra 50 MP

    Tu Pro Max wygrywa wyraźnie. Zamiast 50 MP na matrycy 1/1,95″ dostajesz 200 MP na matrycy 1/1,56″, czyli o około połowę większej. Ogniskowa to 13 mm (124°) wobec 14 mm (123°) w Ultrze.

    To odpowiedź na najczęstszy zarzut wobec X9 Ultra. Digital Camera World wskazywał ultraszeroki kąt jako najsłabszy aparat Ultry, a @TechHome100 pisał wprost, że X9 Ultra jest bardzo mocny, „poza ultraszerokim”. Według insidera nowy moduł zbiera o 102% więcej światła niż w poprzedniej generacji.

    Dochodzi makro od 4 cm z autofokusem. Żaden z ultraszerokich aparatów nie ma optycznej stabilizacji, więc w słabym świetle nadal trzeba trzymać telefon pewnie.

    Teleobiektyw 3×: większa matryca w Ultrze, bliższe makro w Pro Maksie

    Oba telefony mają peryskop 3× o ogniskowej 70 mm z matrycą 200 MP. Różnią się szczegółami:

    • X9 Ultra ma większą matrycę 1/1,28″ (około 1,5 raza większą powierzchnię) i przysłonę f/2.2,
    • X10 Pro Max ma matrycę 1/1,56″, jaśniejszą przysłonę f/2.1, stabilizację na poziomie CIPA 7.5 i telemakro od 10 cm zamiast 15 cm.

    W lipcu @TechHome100 informował, że Pro Max dostanie ten sam teleobiektyw 1/1,28″ co Ultra. Ten przeciek się nie sprawdził — oficjalna specyfikacja OPPO podaje 1/1,56″.

    Z teleobiektywu 3× Pro Max robi też wycinek 6× (140 mm), który OPPO nazywa bezstratnym. X9 Ultra przy 6× daje zdjęcia 50 MP z tej samej matrycy.

    Peryskop 10× — czego X10 Pro Max po prostu nie ma

    To największa różnica w całym porównaniu. X9 Ultra ma drugi peryskop: 50 MP, 1/2,75″, f/3.5, 230 mm, z pryzmatem odbijającym światło pięciokrotnie i stabilizacją optyczną połączoną z przesuwem matrycy. OPPO deklaruje „jakość optyczną” do 20× (460 mm) i zoom cyfrowy do 120×.

    Find X10 Pro Max takiego modułu nie ma. Powyżej 6× pracuje już zoom cyfrowy, a żeby dostać natywne okolice 230 mm, trzeba dokupić telekonwerter. Jeśli fotografujesz koncerty z trybun, mecze albo ptaki, ta różnica będzie widoczna na każdym zdjęciu.

    Aparat koloru i przedni aparat

    Oba modele mają ten sam typ czujnika koloru: 3,2 MP, f/2.4, 24 kanały spektralne i 15 EV. To druga generacja obiektywu Danxia, który nie robi zdjęć, tylko mierzy światło i pomaga wiernie oddać barwy.

    W Pro Maksie OPPO deklaruje 43% wyższą czułość niż w poprzednim czujniku koloru. Polska specyfikacja X9 Ultra nazywa ten moduł „monochromatycznym”, ale chińska wprost mówi o obiektywie do odwzorowania kolorów.

    Przedni aparat ma 50 MP i autofokus w obu modelach. Pro Max ma szerszy kąt (18 mm wobec 21 mm) i jaśniejszą przysłonę f/2.0 wobec f/2.4.

    Hasselblad, LUMO i tryby fotograficzne

    Oba telefony powstały we współpracy z Hasselbladem i oba mają tryb Master oraz panoramiczny format XPAN. Różnią się obróbką i dodatkami.

    Find X10 Pro Max:

    • nowy silnik LUMO True Image Engine (osobne moduły koloru, tonów i detalu),
    • 18 stylów kolorystycznych LUMO Color Palette i LUMO Framing, czyli podpowiedzi kadru od AI,
    • portrety Hasselblad na każdej z trzech ogniskowych,
    • według Digital Camera World łagodniejsze wyostrzanie i spokojniejsze HDR niż w Ultrze.

    Find X9 Ultra:

    • nowa generacja trybu Hasselblad Master z formatami RAW MAX i JPG MAX,
    • portrety od 1× do 10× z algorytmem LUMO True Face i portret z lampą,
    • dziewięć presetów filmowych; według @TechHome100 to m.in. odpowiedniki Portry, slajdu RDP3, CineStill 800T i czarno-białego TX400, a własnych receptur można zapisać do 20.

    W żadnym z modeli nie zapiszesz jednocześnie JPG i RAW — zauważył to Digital Camera World w obu recenzjach. Żaden nie ma też osobnego procesora obrazu w stylu dawnego MariSilicon, obróbka odbywa się w układzie głównym.

    Telekonwertery — dwa różne systemy, zero kompatybilności

    Oba telefony obsługują dokręcany obiektyw Hasselblad, ale to zupełnie inne konstrukcje.

    Find X10 Pro Max Find X9 Ultra
    Obiektyw Hasselblad Teleconverter 3,28× Hasselblad 300 mm (Explorer)
    Na którym aparacie teleobiektyw 3× (70 mm) —
    Ogniskowa ok. 230 mm (10×), dalej 20× i 40× z AI natywne 300 mm, do 690 mm „jakości optycznej”
    Konstrukcja brak danych OPPO 16 soczewek w 11 grupach, w tym 4 ED
    Wideo i stabilizacja do 4K 60 kl./s (według @TechHome100 także Dolby Vision), OIS + EIS OIS + EIS
    Zestaw obiektyw, etui z magnesem i płytką mocującą, smycz, etui transportowe, stopka statywowa etui z gripem, dwustopniowy spust, dźwignia zoomu, pierścienie na filtry 67 mm
    Cena zestawu w Polsce 1499 zł (telefon z zestawem: 7699 zł) 1999 zł (cena z polskiej przedsprzedaży)
    Ograniczenia działa tylko we własnym trybie — nie w trybie Master, nocnym, długiego naświetlania, slow motion ani Pro Video nie działa w trybie Master

    Najważniejsza informacja dla posiadaczy Ultry: telekonwerter z X9 Ultra nie pasuje do X10 Pro Max. Digital Camera World tłumaczy to inną matrycą i inną odległością mocowania. Jeśli więc zainwestowałeś w zestaw Earth Explorer, przesiadka na Pro Maksa oznacza zakup nowego obiektywu.

    Wideo: 8K, 4K 120 kl./s, Dolby Vision, Open Gate i Log

    W wideo przewaga Pro Maksa jest najwyraźniejsza. Nowy model daje te same możliwości na każdej ogniskowej, a Ultra — głównie na dwóch.

    Funkcja Find X10 Pro Max Find X9 Ultra
    8K 30 kl./s ✅ wszystkie trzy tylne aparaty, także 10-bit Log aparat główny i 3×
    4K 120 kl./s Dolby Vision ✅ każda ogniskowa optyczna aparat główny i 3×
    4K 60 kl./s Dolby Vision ✅ ✅ wszystkie aparaty, przód i tył
    Log i kolor O-Log2, ACES, własne LUT 3D z zapisem do pliku O-Log2 10-bit, ACES, import i wypalanie LUT
    Open Gate ✅ 4096×3072 (4:3), do 60 kl./s, przy 0,5×, 1× i 3× brak informacji w materiałach OPPO
    HDR w wideo 17 EV (DeepPix, tylko 1× w standardowym trybie) wysoki zakres dynamiki, bez podanej wartości
    Zwolnione tempo 4K 120, 1080p 240, 720p 240 kl./s 4K 120, 1080p 240, 720p 480 kl./s
    Stabilizacja OIS + EIS, poziomowanie horyzontu do 5° OIS + EIS
    Blackmagic Camera ✅ od listopada 2026 —

    Open Gate to nagrywanie z całej powierzchni matrycy w proporcjach 4:3. Z takiego materiału wycinasz potem pionowe wideo na Reels i poziome na YouTube bez utraty kadru. OPPO zaznacza, że w tym trybie nie działa rozszerzona stabilizacja.

    Pro Max obsłuży też aplikację Blackmagic Camera z O-Log2, Open Gate i Dolby Vision, ale według Digital Camera World dopiero od listopada 2026. X9 Ultra ma z kolei cztery mikrofony i najwyższy klatkaż zwolnionego tempa — 480 kl./s w 720p.

    Przycisk aparatu: jest tylko w Ultrze

    X9 Ultra ma osobny przycisk migawki z pomarańczowym akcentem. Przesunięcie palcem zmienia zoom, a półnaciśnięcie blokuje ostrość i ekspozycję. Według Digital Camera World nie działa on w pionowej orientacji telefonu.

    W Find X10 Pro Max tego przycisku nie ma, zostaje programowalny Snap Key. Jeśli fotografujesz jak aparatem, z telefonem w poziomie, ta różnica będzie odczuwalna.

    DXOMARK: 170 pkt dla X9 Ultra, Pro Max czeka na test

    Find X9 Ultra dostał w DXOMARK 170 punktów (zdjęcia 175, wideo 161, bokeh 185). Test opublikowano 28 lipca 2026. Ultra zajął wtedy trzecie miejsce w rankingu ex aequo z vivo X300 Ultra, a 21 października 2026 jest na czwartym.

    DXOMARK chwali X9 Ultra za detal, kontrolę szumu, bokeh i zoom na dalekie odległości. Słabsze strony to trudne sceny przy słabym świetle i w HDR, czasem niepewny autofokus w wideo oraz przejścia między aparatami. Jak Ultra wypada na tle vivo, opisaliśmy w porównaniu vivo X300 Ultra vs OPPO Find X9 Ultra.

    Find X10 Pro Max nie ma jeszcze wyniku. Strona DXOMARK zapowiada test, więc porównanie liczbowe będzie możliwe dopiero za jakiś czas.

    Ekran, wydajność i oprogramowanie

    Ekran: QHD+ w Ultrze, 1,5K w Pro Maksie

    X9 Ultra ma ostrzejszy wyświetlacz: 6,82″ QHD+ 3168×1440 i 510 ppi. Pro Max ma 6,78″ i 2772×1272, co OPPO nazywa „FHD+”, a prasa „1,5K” — daje to 450 ppi. Na co dzień różnicę zobaczysz głównie przy drobnym tekście, z bliska.

    Pro Max ma za to płaski panel z ramkami 1,15 mm, pokrycie 95% przestrzeni BT.2020, 10-bitowy kolor i ściemnianie PWM 3840 Hz poniżej 70 nitów. To dobra wiadomość dla osób wrażliwych na migotanie. Ekran chroni Crystal Shield Glass, a w Ultrze — Gorilla Glass Victus 2.

    Jasność to miejsce na ostrożność. OPPO podaje dla X10 Pro Max 2000 nitów HBM. Wartość 3600 nitów szczytowo podają @TechHome100 i część prasy, ale nie ma jej w specyfikacji OPPO. Dla X9 Ultra OPPO oficjalnie deklaruje 1800 nitów HBM i 3600 nitów szczytowo.

    Oba ekrany odświeżają się adaptacyjnie w zakresie 1–120 Hz, a 144 Hz działa tylko w wybranych grach. Według @TechHome100 Pro Max ma panel Tianma N1, a X9 Ultra — BOE X3.

    Wydajność i pamięć

    Pro Max dostał MediaTek Dimensity 9600 Pro w procesie 2 nm, z taktowaniem do 4,55 GHz i grafiką Mali G2-Ultra. X9 Ultra ma Snapdragona 8 Elite Gen 5 w 3 nm, do 4,608 GHz, z grafiką Adreno 840.

    Mniejszy proces technologiczny zwykle sprzyja efektywności energetycznej, ale niezależnych porównań obu telefonów w tych samych testach jeszcze nie ma. Nie ogłaszamy więc zwycięzcy w wydajności.

    W Europie oba modele mają tylko 12 GB RAM i 512 GB pamięci (LPDDR5X, UFS 4.1), bez karty pamięci. @TechHome100 krytykował już przy Ultrze brak globalnej wersji 16 GB — ten zarzut dotyczy teraz obu telefonów.

    Oprogramowanie

    Find X10 Pro Max startuje z ColorOS 17 na Androidzie 17, X9 Ultra działa na ColorOS 16 z Androidem 16. Według @TechHome100 X9 Ultra trafił w sierpniu do programu beta nowego ColorOS, więc aktualizacja jest w drodze.

    Pro Max ma w specyfikacji Wi-Fi 7, Bluetooth 6.2 i eSIM. Polska specyfikacja OPPO dla X9 Ultra wymienia Wi-Fi 6 i Bluetooth 6.0, choć według @TechHome100 wersje chińska i indyjska Ultry obsługują Wi-Fi 7.

    Bateria, ładowanie i obudowa

    Bateria: uważaj na wersję europejską

    To najważniejsza pułapka przy czytaniu zagranicznych recenzji. Chiński Find X10 Pro Max ma baterię 8000 mAh, ale wersja europejska tylko 7150 mAh (typowo; 6960 mAh znamionowo). X9 Ultra ma w Europie 7050 mAh, więc różnica to zaledwie 100 mAh na korzyść Pro Maksa.

    Jeśli trafisz na test baterii z Chin albo na wpis o „8000 mAh”, pamiętaj, że dotyczy on innej wersji telefonu. Digital Camera World zauważa, że europejski Pro Max ma mniejszą baterię niż Find X9 Pro z 7500 mAh.

    Ładowanie: 100 W kontra 80 W

    X9 Ultra ładuje się szybciej: 100 W SUPERVOOC wobec 80 W w Pro Maksie. Pro Max obsługuje za to 80 W również w standardzie UFCS (z ładowarkami innych producentów UFCS — do 44 W). Bezprzewodowo oba przyjmują 50 W AIRVOOC.

    W żadnym pudełku nie ma ładowarki. Ze zwykłą ładowarką USB Power Delivery z PPS oba telefony pobiorą do 55 W. Przy samym USB PD bez PPS jest dużo wolniej: 13,5 W w Pro Maksie i 18 W w Ultrze.

    Porada: szukaj ładowarki z obsługą USB PD i PPS (programowalne napięcie) o mocy co najmniej 60 W. Wybierzesz ją spośród ładowarek sieciowych do smartfonów. Pełne 80 lub 100 W daje tylko ładowarka OPPO SUPERVOOC.

    Według Digital Camera World Pro Max nie ma wbudowanych magnesów Qi2. Żeby korzystać z magnetycznych ładowarek indukcyjnych i uchwytów, potrzebujesz etui z pierścieniem magnetycznym.

    Wymiary, waga i odporność

    Pro Max jest mniejszy i lżejszy:

    • 161,32 × 76,57 × 8,40 mm wobec 163,16 × 76,97 × 8,65 mm w Ultrze (wersja czarna w ekoskórze: 9,10 mm),
    • 226–228 g wobec 235–236 g.

    Oba telefony mają odporność IP66, IP68 i IP69, czyli wytrzymują zanurzenie i strumień gorącej wody pod ciśnieniem. Różnice w wymiarach i wyspie aparatu oznaczają, że etui i szkła nie są wymienne między modelami.

    Ceny OPPO Find X10 Pro Max i X9 Ultra w Europie i w Polsce

    Tu kryje się najciekawszy paradoks tego porównania. W euro i funtach nowszy Pro Max kosztuje więcej, w złotówkach — mniej.

    Ceny w euro i funtach: Pro Max droższy

    Oficjalne ceny w sklepach OPPO z 21 października 2026, za jedyną europejską wersję 12/512 GB:

    Rynek (sklep OPPO) Find X10 Pro Max Find X9 Ultra Różnica
    Niemcy 1799 € 1699 € Pro Max droższy o 100 €
    Francja 1799 € 1699,90 € Pro Max droższy o 99,10 €
    Wielka Brytania £1499 £1449 Pro Max droższy o £50
    Polska 6999 zł 7399 zł Pro Max tańszy o 400 zł

    W strefie euro płacisz więc o 100 € więcej za telefon, który w aparacie traci peryskop 10× i największą matrycę główną. W zamian dostajesz lepszy ultraszeroki kąt, dużo mocniejsze wideo i nowszy procesor. Cena X9 Ultra w sklepach OPPO w Niemczech i Wielkiej Brytanii nie zmieniła się od premiery w kwietniu.

    Ceny w Polsce: odwrotnie niż w euro

    W polskim sklepie OPPO Find X10 Pro Max kosztuje 6999 zł, a Find X9 Ultra 7399 zł.

    Rynkowe ceny wyglądają jednak inaczej niż cennik producenta. Find X9 Ultra po pół roku na rynku kosztuje w polskich sklepach internetowych od ok. 6635 zł (stan na 21.10.2026), czyli mniej niż Pro Max w cenniku OPPO. Ofert Pro Maksa u innych sprzedawców jeszcze nie ma.

    Jeśli myślisz o fotografii z telekonwerterem, licz całość. Zestaw do Pro Maksa kosztuje 1499 zł, a telefon w pakiecie z nim 7699 zł. Zestaw Earth Explorer do X9 Ultra kosztował w polskiej przedsprzedaży 1999 zł.

    Chiny dla kontekstu

    W Chinach Pro Max jest tańszy na każdym poziomie pamięci: od 6799 juanów (12/256 GB) wobec 7499 juanów za X9 Ultra na premierę. Za 16/1 TB to 8999 wobec 9299 juanów. W Chinach relacja cen jest więc odwrotna niż w strefie euro i taka sama jak w polskim cenniku OPPO.

    Etui, szkła i ochrona aparatu do obu modeli

    Oba telefony mają inną wyspę aparatu i inne wymiary, więc każdy potrzebuje własnych akcesoriów. Etui z X9 Ultra nie założysz na Pro Maksa, a szkło z jednego nie przykryje ekranu drugiego.

    Do Find X10 Pro Max mamy już szkła hartowane i hybrydowe, folie na ekran i na tył oraz osłonę aparatu:

    [hs_products category=”2669″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Ochrona do OPPO Find X10 Pro Max”]

    Do Find X9 Ultra wybór jest szerszy — od etui po zestawy szkieł na aparat. Wybrane modele omówiliśmy w zestawieniu najlepszych akcesoriów do OPPO Find X9 Ultra.

    [hs_products category=”2511″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Etui i szkła do OPPO Find X9 Ultra”]

    Uwaga: telekonwertery obu modeli montuje się przez etui z zestawu Hasselblad. Jeśli planujesz taki obiektyw, zwykłe etui posłuży Ci na co dzień, ale do zdjęć z telekonwerterem i tak przełożysz telefon do oryginalnego etui.

    Find X10 Pro Max czy X9 Ultra — który kupić?

    Odpowiedź zależy od tego, co fotografujesz i gdzie kupujesz.

    Masz Find X9 Ultra? Nie zmieniaj go na Pro Maksa dla zdjęć. Stracisz peryskop 10×, większą matrycę główną, ekran QHD+, przycisk aparatu i ładowanie 100 W, a Twój telekonwerter przestanie pasować. Przesiadka ma sens tylko wtedy, gdy kręcisz dużo wideo albo przeszkadza Ci słaby ultraszeroki kąt.

    Kupujesz pierwszy fotograficzny flagowiec i nagrywasz wideo? Find X10 Pro Max. Trzy aparaty 200 MP dają spójne zdjęcia i filmy na każdej ogniskowej, a 8K, Open Gate i Log działają wszędzie, nie tylko na aparacie głównym. Do tego jest lżejszy i ma nowszy system.

    Fotografujesz z daleka? Find X9 Ultra. Natywne 230 mm bez dokręcania czegokolwiek to argument, którego Pro Max nie zastąpi oprogramowaniem. Jeśli dokupisz telekonwerter do Pro Maksa, dojdziesz do podobnej ogniskowej, ale z obiektywem w kieszeni i ograniczeniami trybów.

    Liczysz każdą złotówkę? W Polsce oba scenariusze są uczciwe. Według cennika OPPO tańszy jest Pro Max (6999 zł), ale X9 Ultra w sklepach kosztuje już od ok. 6635 zł. W strefie euro tańszy jest X9 Ultra — o 100 €.

    Podsumowanie

    OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra to wybór między dwiema różnymi filozofiami fotograficznego flagowca:

    • Find X10 Pro Max — trzy aparaty 200 MP, najlepsze wideo w historii serii, 200 MP w ultraszerokim kącie, Dimensity 9600 Pro w 2 nm, 226 g wagi i Android 17,
    • Find X9 Ultra — peryskop 10× z natywnymi 230 mm, matryca główna 1/1,12″, ekran QHD+, ładowanie 100 W, przycisk aparatu i 170 pkt w DXOMARK,
    • cena — w euro i funtach Pro Max jest droższy (1799 € wobec 1699 €), w polskim sklepie OPPO tańszy o 400 zł, a rynkowo X9 Ultra bywa tańszy od obu cenników,
    • bateria — w Europie praktycznie remis: 7150 wobec 7050 mAh, bo 8000 mAh dostał tylko chiński Pro Max.

    Niezależnie od wyboru zadbaj o ochronę od pierwszego dnia, bo naprawa ekranu albo wyspy aparatu w telefonie za 7 tys. zł nie będzie tania. Akcesoria do obu modeli i do pozostałych telefonów marki znajdziesz w kategorii OPPO w Home Screen.

    FAQ — OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra

    Czy OPPO Find X10 Pro Max jest następcą Find X9 Ultra?

    Nie. Pro Max to nowa nazwa w serii Find X10, z inną koncepcją aparatu — bez peryskopu 10×. Find X10 Ultra nie został zapowiedziany; według przecieków ma pojawić się w pierwszym kwartale 2027 roku.

    Który ma lepszy aparat: Find X10 Pro Max czy X9 Ultra?

    Do zoomu powyżej 6× i zdjęć z daleka lepszy jest X9 Ultra z peryskopem 230 mm i większą matrycą główną. Do wideo, ultraszerokiego kąta i makro lepszy jest Find X10 Pro Max. Pro Max nie ma jeszcze wyniku DXOMARK, X9 Ultra ma 170 pkt.

    Ile kosztuje OPPO Find X10 Pro Max?

    W sklepie OPPO w Niemczech i Francji 1799 €, w Wielkiej Brytanii £1499, a w Polsce 6999 zł za wersję 12/512 GB. W Chinach ceny zaczynają się od 6799 juanów za 12/256 GB (stan na 21.10.2026).

    Ile kosztuje OPPO Find X9 Ultra?

    W sklepie OPPO w Niemczech 1699 €, w Wielkiej Brytanii £1449, a w Polsce 7399 zł. W polskich sklepach internetowych X9 Ultra kosztuje od ok. 6635 zł (stan na 21.10.2026).

    Czy telekonwerter z Find X9 Ultra pasuje do Find X10 Pro Max?

    Nie. Pro Max używa innego telekonwertera Hasselblad 3,28×, montowanego na teleobiektywie 3×. Obiektyw 300 mm z zestawu do X9 Ultra nie pasuje ze względu na inną matrycę i odległość mocowania.

    Jaką baterię ma Find X10 Pro Max w Europie?

    Wersja europejska ma 7150 mAh (typowo), czyli tylko o 100 mAh więcej niż X9 Ultra. Bateria 8000 mAh jest wyłącznie w chińskiej wersji telefonu.

    Czy etui do Find X9 Ultra pasuje na Find X10 Pro Max?

    Nie. Telefony różnią się wymiarami, grubością i układem wyspy aparatu, więc każdy potrzebuje dedykowanego etui i szkła.


    Źródła: OPPO — specyfikacja Find X10 Pro Max, OPPO — specyfikacja Find X9 Ultra, DXOMARK — test aparatu Find X9 Ultra, Digital Camera World — recenzja Find X10 Pro Max, GSMArena — globalna premiera i ceny w Europie, @TechHome100 — DeepPix czy LOFIC

  • Huawei Watch GT 7 vs GT 6: czym się różnią? [2026]

    Huawei Watch GT 7 vs GT 6: czym się różnią? [2026]

    Huawei Watch GT 7 ma te same wymiary koperty, ten sam ekran, te same czujniki i ten sam czas pracy baterii w dniach co GT 6. Nowości to głównie oprogramowanie: rozbudowany tryb narciarski z mapami stoków, planowanie podjazdów dla rowerzystów, nowy pasek EasyCross i nowe wzory ramki wokół ekranu.

    Krótka odpowiedź: z GT 6 na GT 7 zwykle nie warto się przesiadać. Wyjątek to narciarze i kolarze, którzy skorzystają z nowych trybów. Uwaga przy akcesoriach: paski o tej samej szerokości powinny pasować, ale szkła i folie z GT 6 na GT 7 nie pasują.

    Według zagranicznych serwisów Huawei pokazał GT 7 w Chinach 5 sierpnia 2026, a sprzedaż w Europie ruszyła 2 września. W polskim sklepie Huawei zegarek jest już dostępny. Poniżej porównanie punkt po punkcie i odpowiedź, co z akcesoriów od GT 6 da się zatrzymać.

    Narciarz na stoku, Huawei Watch GT 7 z trybem narciarskim

    Tryby narciarskie to główna nowość GT 7. Zdjęcie: Huawei.

    Wersje Huawei Watch GT 7

    Seria GT 7 ma te same rozmiary co GT 6:

    • GT 7 46 mm: koperta ze stali nierdzewnej, ekran 1,47 cala.
    • GT 7 41 mm: mniejsza wersja z ekranem 1,32 cala.
    • GT 7 Pro 46 mm: tytanowa koperta, szafirowe szkło, EKG i nurkowanie na wstrzymanym oddechu do 40 m.

    Po lewej Huawei Watch GT 7, po prawej GT 7 Pro. Zdjęcia: Huawei.

    W polskim sklepie Huawei 12 października GT 7 kosztował w promocji od 999 zł, a GT 7 Pro od 1499 zł. GT 6 można kupić u Huawei za około 900–950 zł, a GT 6 Pro za 1399 zł.

    Huawei Watch GT 7 vs GT 6: tabela różnic

    CechaGT 6 / GT 6 ProGT 7 / GT 7 Pro
    Wymiary 46 mm46 × 46 × 10,95 mm46 × 46 × 10,95 mm
    Wymiary 41 mm41,3 × 41,3 × 9,99 mm41,3 × 41,3 × 9,99 mm
    Wymiary Pro45,6 × 45,6 × 11,25 mm45,6 × 45,6 × 11,25 mm
    Ekran1,47″ lub 1,32″, 466 × 466bez zmian
    Bateria 46 mm i Prodo 21 dnido 21 dni
    Bateria 41 mmdo 14 dnido 14 dni
    Wodoszczelność5 ATM i IP695 ATM i IP69
    EKG i nurkowanie do 40 m✅ w Pro✅ w Pro
    Ramka Protytanowa z podziałkąceramiczna, podniesiona
    Mapy ośrodków narciarskich i tryb na halę❌✅
    Planowanie podjazdów na rowerze❌✅
    Pasek EasyCross❌✅ w wersjach z paskiem fluoroelastomerowym

    Dane według specyfikacji Huawei (GT 7, GT 7 Pro, GT 6, GT 6 Pro).

    Obudowa, ekran i czujniki: bez zmian

    Tu jest największe zaskoczenie. Wymiary koperty są identyczne we wszystkich trzech rozmiarach, co do setnej części milimetra. Ekrany mają tę samą przekątną, rozdzielczość 466 × 466 i jasność do 3000 nitów.

    Lista czujników jest taka sama, podobnie jak dwuzakresowy GPS i odporność 5 ATM z IP69. Huawei przy GT 7 nie zapowiada nowej generacji czujnika tętna TruSense. Wersje Pro obu generacji mają EKG i certyfikat do nurkowania na wstrzymanym oddechu do 40 m.

    Zmienił się wygląd ramki wokół ekranu. GT 7 ma nowy, wyraźniejszy wzór ramki, a GT 7 Pro podniesioną ramkę z ceramiki zamiast tytanowej z podziałką. To ma znaczenie przy szkłach i etui, o czym niżej.

    Bateria: te same dni, inne liczby z GPS

    W trybie zegarka bateria działa tyle samo: do 21 dni w wersjach 46 mm i Pro oraz do 14 dni w wersji 41 mm.

    Z włączonym GPS Huawei podaje dla GT 7 więcej godzin: 51 zamiast 40 w wersji 46 mm oraz 32 zamiast 25 w wersji 41 mm. Te liczby pochodzą jednak z różnych testów. GT 6 mierzono w trybie „outdoor sport”, a GT 7 w trybie biegu terenowego z rzadszym podświetlaniem ekranu. Nie porównuj ich wprost.

    Nowe funkcje: narty, rower i zdrowie

    GT 7 różni się od GT 6 przede wszystkim oprogramowaniem:

    • Narty i snowboard: tryb narciarski był już w GT 6. Nowe są tryb na halę, analiza skrętów i przeciążeń oraz mapy ponad 3000 ośrodków narciarskich w 59 krajach.
    • Rower: planowanie podjazdów na podstawie trasy z aplikacji Huawei Health, ostrzeżenia o zbliżającym się podjeździe i o ostrych zakrętach.
    • Dokładność GPS: nowy algorytm, który według Huawei rysuje trasę przy szybkich sportach zimowych o 20% dokładniej niż GT 6.
    • Zdrowie: wskaźnik gotowości fizycznej, TruSleep 5.0 i nowe funkcje analizy zdrowia.
    • Golf w Pro: odległości z uwzględnieniem nachylenia terenu. Mapy ponad 17 000 pól ma też GT 6 Pro.

    Funkcje rowerowe i golfowe w GT 7 Pro. Zdjęcia: Huawei.

    Część funkcji, m.in. tryby narciarskie i ostrzeżenia o zakrętach, Huawei dostarcza w aktualizacjach. Nie wszystkie działają w każdym kraju.

    Jeśli masz iPhone’a, pamiętaj o ograniczeniach. Według sklepu Huawei część funkcji GT 7, m.in. powiadomienia z komunikatorów i odpowiadanie na SMS-y, działa tylko z Androidem. Podobne ograniczenia miał GT 6.

    Czy pasek z GT 6 pasuje do GT 7?

    Szerokość pasków się nie zmieniła. Według Huawei obie generacje mają:

    Rozmiar zegarkaSzerokość paska
    46 mm i Pro22 mm
    41 mm18 mm

    Pasek z GT 6 tego samego rozmiaru powinien więc pasować do GT 7, podobnie jak uniwersalne paski 22 i 18 mm z szybkozłączką. Huawei nie opisuje jednak wprost, jak pasek GT 7 wpina się w kopertę.

    Przy GT 6 pisał o systemie szybkiej wymiany EasyFit, a przy GT 7 opisuje tylko nowe zapięcie EasyCross. Przed zakupem nowego paska zdejmij obecny i sprawdź, jak jest zamocowany.

    Oryginalne paski GT 7 z zapięciem EasyCross. Zdjęcia: Huawei.

    W sklepie znajdziesz uniwersalne paski 22 mm do wersji 46 mm i Pro:

    Bizon Strap Watch Silicone 22 mm.

    Bizon Strap Watch Aura 22 mm.

    Producent nie wymienia GT 6 ani GT 7 na liście zgodnych zegarków. Pasują szerokością, ale sposób mocowania sprawdź przed zakupem.

    Czy szkło i folia z GT 6 pasują do GT 7?

    Lepiej kupić nowe. Choć ekran ma ten sam rozmiar, ramka wokół niego jest inna, więc producenci osłon docięli folie do GT 7 na nowo. Widać to po średnicy folii Bizon HydroFlex:

    ModelFolia do GT 6Folia do GT 7
    46 mm3,96 cm3,88 cm
    41 mm3,55 cm3,58 cm
    Pro 46 mm3,96 cm3,76 cm

    Największa różnica jest w wersji Pro. Folia z GT 6 Pro jest o 2 mm większa, więc może wchodzić na podniesioną ramkę GT 7 Pro i odstawać od ekranu. 3mk, Bizon i GrizzGlass mają osobne osłony do GT 7, z innymi kodami EAN.

    Bizon Watch Film HydroFlex do GT 7 46 mm, 6 sztuk w zestawie.

    Po lewej 3mk FlexibleGlass, po prawej GrizzGlass HybridGlass.

    W sklepie znajdziesz m.in.:

    Osłony do wersji 41 mm i Pro znajdziesz w kategorii akcesoria do Huawei Watch GT 7.

    Czy etui z GT 6 pasuje do GT 7?

    Wymiary koperty są takie same, ale ramka jest inna, więc etui z GT 6 nie przekładaj w ciemno. Zwłaszcza w GT 7 Pro, gdzie ramka jest podniesiona. Bizon wypuścił osobne etui do GT 7 Pro, zamiast dopisać ten model do etui GT 6 Pro.

    Bizon Case Watch Felipe do GT 7 Pro z osłoną ekranu.

    Bizon Case Watch Adamo do GT 7 Pro ze szkłem.

    Do zwykłego GT 7 41 i 46 mm nie mamy jeszcze w sklepie etui. Do GT 7 Pro są dwa modele:

    [hs_products ids=”149639,142767,148361,148356,146879,146885,99353,101021″ cols=”4″]

    Czy ładowarka z GT 6 ładuje GT 7?

    Huawei tego wprost nie potwierdza. Oba modele ładują się bezprzewodowo przez kołyskę, a zasilacz według Huawei powinien mieć 5–10 V i do 2 A. W pudełku każdego zegarka jest własna ładowarka, a GT 7 Pro ma w zestawie ładowarkę bezprzewodową drugiej generacji.

    Huawei Watch GT 7 czy GT 6: który wybrać?

    Twoja sytuacjaWybierz
    Masz GT 6, nie jeździsz na nartach ani dużo na rowerzezostań przy GT 6
    Jeździsz na nartach lub snowboardzieGT 7, który ma mapy stoków i tryb na halę
    Jeździsz na rowerze po górachGT 7 z planowaniem podjazdów
    Kupujesz pierwszy zegarek i nie potrzebujesz nowych trybówGT 6, nieco tańszy przy tej samej obudowie i baterii
    Grasz w golfa albo nurkujeszGT 7 Pro albo GT 6 Pro, oba mają EKG, golfa i nurkowanie

    GT 7 Pro, tak jak GT 6 Pro, ma certyfikat do nurkowania do 40 m. Zdjęcie: Huawei.

    Jeśli wahasz się między zegarkami różnych marek, zajrzyj do naszego porównania Garmin Fenix 9 vs Fenix 8 i rankingu najlepszy zegarek do biegania.

    Podsumowanie: Huawei Watch GT 7 vs GT 6

    • Ta sama obudowa i ekran, a bateria działa tyle samo dni. Różnice to oprogramowanie i wygląd ramki.
    • Nowe funkcje to mapy stoków, planowanie podjazdów i dokładniejszy GPS przy sportach zimowych.
    • Paski 22 i 18 mm pasują szerokością, ale sprawdź mocowanie.
    • Szkła i folie kup nowe, bo te do GT 7 mają inną średnicę.
    • Etui z GT 6 Pro nie przekładaj w ciemno, bo GT 7 Pro ma podniesioną ramkę.

    FAQ

    Czym różni się Huawei Watch GT 7 od GT 6? Obudowa, ekran, czujniki i bateria w dniach są takie same. GT 7 ma rozbudowany tryb narciarski z mapami stoków, planowanie podjazdów dla rowerzystów, nowy algorytm GPS i nowe wzory ramki wokół ekranu. Pro dostał podniesioną ramkę z ceramiki.

    Czy warto zmienić GT 6 na GT 7? Dla większości osób nie, bo sprzętowo to ten sam zegarek. Zmiana ma sens dla narciarzy i rowerzystów, którzy skorzystają z nowych trybów.

    Czy pasek z GT 6 pasuje do GT 7? Szerokość jest taka sama: 22 mm w wersjach 46 mm i Pro oraz 18 mm w wersji 41 mm. Huawei nie opisuje jednak wprost mocowania paska w GT 7, więc przed zakupem sprawdź, jak zdejmuje się pasek w Twoim egzemplarzu.

    Czy szkło z GT 6 pasuje do GT 7? Lepiej kupić nowe. Ramka wokół ekranu jest inna, a folie do GT 7 mają inną średnicę niż do GT 6. Największa różnica jest w wersji Pro, gdzie folia z GT 6 Pro jest o 2 mm za duża.

    Czy Huawei Watch GT 7 działa z iPhone’em? Tak, z iOS 13 lub nowszym. Część funkcji, np. odpowiadanie na SMS-y i powiadomienia z komunikatorów, działa jednak tylko z Androidem. Podobne ograniczenia miał GT 6.

    Ile kosztuje Huawei Watch GT 7 w Polsce? W sklepie Huawei 12 października 2026 GT 7 kosztował w promocji od 999 zł, a GT 7 Pro od 1499 zł.

  • Garmin Fenix 9 vs Fenix 8: różnice i czy warto zmieniać

    Garmin Fenix 9 vs Fenix 8: różnice i czy warto zmieniać

    Podstawowy Garmin Fenix 9 ma te same wymiary koperty, tę samą przekątną i rozdzielczość ekranu oraz ten sam czas pracy w trybie smartwatcha co Fenix 8 AMOLED. Dostaje jaśniejszy ekran, szafirowe szkło w każdej wersji, tytanową ramkę, 64 GB pamięci i szybsze mapy. Większe zmiany są w modelu Fenix 9 Pro: tytanowa koperta, cieńsza obudowa niż w Fenixie 8 Pro i większy ekran w wersji 51 mm.

    Krótka odpowiedź: z Fenixa 8 AMOLED na podstawowy Fenix 9 zwykle nie warto się przesiadać. Paski QuickFit i ładowarka z Fenixa 8 pasują do Fenixa 9. Szkło ochronne lepiej kupić nowe, a w Fenixie 9 Pro 51 mm jest to konieczne.

    Garmin pokazał Fenixa 9 i Fenixa 9 Pro 25 sierpnia 2026. Poniżej porównujemy oba modele punkt po punkcie i wyjaśniamy, co z akcesoriów od Fenixa 8 da się zatrzymać.

    Biegacz w górach, obok zegarki Garmin Fenix 9 i Fenix 9 Pro

    Garmin Fenix 9 i Fenix 9 Pro. Zdjęcie: Garmin.

    Wersje Fenix 9: uwaga na nazwę „Pro”

    Fenix 9 występuje w czterech odmianach. Uważaj na pułapkę w nazewnictwie.

    • Fenix 9: ekran AMOLED, rozmiary 43, 47 i 51 mm.
    • Fenix 9 Pro: jaśniejszy AMOLED (do 3000 nitów), tytanowa koperta, 43, 47 i 51 mm.
    • Fenix 9 Pro Solar: ekran MIP z ładowaniem słonecznym, 47 i 51 mm.
    • Fenix 9 Pro inReach: z LTE i łącznością satelitarną, 43, 47 i 51 mm. Wersja inReach Solar jest w rozmiarach 47 i 51 mm.

    Fenix 9 Pro bez dopisku inReach nie ma LTE ani satelity. W serii 8 każdy Fenix 8 Pro miał LTE i satelitę. Jeśli przesiadasz się z Fenixa 8 Pro i chcesz zachować wiadomości przez satelitę, potrzebujesz wersji 9 Pro inReach. Usługa wymaga też aktywnego planu inReach.

    Fenix 9 vs Fenix 8: tabela różnic

    Cecha Fenix 8 / 8 Pro Fenix 9 / 9 Pro
    Szkło ekranu Fenix 8: Gorilla Glass lub szafir, zależnie od wersji. 8 Pro: szafir szafir we wszystkich wersjach
    Materiał stalowa lub tytanowa ramka Fenix 9: tytanowa ramka. 9 Pro: tytanowa koperta
    Jasność AMOLED standardowa do 2× jaśniejsza, w Pro do 3000 nitów
    Pamięć 32 GB 64 GB
    Mapy mapy TopoActive przesuwanie do 30% szybsze, widok perspektywiczny
    Ekran 51 mm 1,4″, 454 × 454 Fenix 9: 1,4″. 9 Pro: 1,5″, 466 × 466
    LTE i satelita w każdym 8 Pro (47 i 51 mm) tylko w 9 Pro inReach, także 43 mm
    Latarka biała i czerwona w Pro dodatkowo zielona
    Nurkowanie do 40 m, 10 ATM do 40 m, 10 ATM
    Wersja MicroLED ✅ 8 Pro 51 mm ❌

    Dane według Garmin Polska oraz porównania Fenix 8 i 9 na blogu Garmina.

    Wymiary i ekran: podstawowy Fenix 9 jak Fenix 8

    Tu jest największe zaskoczenie. Podstawowy Fenix 9 ma identyczne wymiary koperty i taki sam ekran jak Fenix 8 AMOLED we wszystkich trzech rozmiarach.

    Rozmiar Fenix 8 AMOLED Fenix 9 Fenix 8 Pro AMOLED Fenix 9 Pro
    43 mm 43 × 43 × 13,8 mm 43 × 43 × 13,8 mm brak tego rozmiaru 43 × 43 × 13,3 mm
    47 mm 47 × 47 × 13,8 mm 47 × 47 × 13,8 mm 47 × 47 × 16 mm 47 × 47 × 13,8 mm
    51 mm 51 × 51 × 14,7 mm 51 × 51 × 14,7 mm 51 × 51 × 16,5 mm 51 × 51 × 15,8 mm

    Różnicę czuć dopiero w wersjach Pro. Fenix 9 Pro 47 mm jest o 2,2 mm cieńszy niż Fenix 8 Pro 47 mm, a w rozmiarze 51 mm różnica wynosi 0,7 mm. Fenix 9 Pro ma przy tym pierwszą w historii Fenixa tytanową kopertę.

    Po lewej Fenix 9 47 mm, po prawej Fenix 9 Pro 51 mm. Zdjęcia: Garmin.

    Jedyny nowy rozmiar ekranu to Fenix 9 Pro 51 mm: 1,5 cala i rozdzielczość 466 × 466. Podstawowy Fenix 9 51 mm ma nadal ekran 1,4 cala, jak Fenix 8. Garmin nie wprowadził za to następcy Fenixa 8 Pro z ekranem MicroLED.

    Bateria: bez zmian w podstawowym modelu

    W trybie smartwatcha podstawowy Fenix 9 działa tyle samo co Fenix 8 AMOLED. Dłuższą pracę dostają tylko wersje Pro 47 i 51 mm.

    Tryb smartwatcha (do) 43 mm 47 mm 51 mm
    Fenix 8 AMOLED 10 dni 16 dni 29 dni
    Fenix 9 10 dni 16 dni 29 dni
    Fenix 8 Pro AMOLED brak tego rozmiaru 15 dni 27 dni
    Fenix 9 Pro AMOLED 10 dni 18 dni 31 dni

    Czasów pracy z GPS nie porównuj wprost. Garmin zmienił w Fenixie 9 nazwy i ustawienia trybów GPS, więc liczby ze specyfikacji Fenixa 8 i 9 dotyczą różnych trybów. Recenzent DC Rainmaker nie zauważył w praktyce wyraźnej różnicy w dokładności GPS.

    Nowe funkcje: większość trafi też do Fenixa 8

    Fenix 9 przynosi nowości w oprogramowaniu: krzywą i strefy wydolności w funkcji Stamina, nowe wskaźniki dla wioślarstwa (VO2max, krzywa mocy, FTP), tryb marszu z obciążeniem (rucking) i funkcję Garmin Epic. Wersje inReach pobierają prognozę pogody przez satelitę i LTE.

    Według DC Rainmakera większość tych funkcji trafi do Fenixa 8 w aktualizacji, ale raczej na początku 2027 roku. Tylko w Fenixie 9 zostają nowy silnik map z widokiem perspektywicznym, nowe tryby baterii GPS i tryb łuczniczy ArcheryX.

    Czujnik tętna według recenzentów (DC Rainmaker, the5krunner) jest ten sam co w Fenixie 8. Garmin nie podaje jego generacji na polskiej stronie.

    Czy paski z Fenixa 8 pasują do Fenixa 9?

    Tak, szerokość pasków się nie zmieniła. Obie serie używają mocowania QuickFit w tych samych rozmiarach:

    Rozmiar zegarka Szerokość paska QuickFit
    43 mm 20 mm
    47 mm 22 mm
    51 mm 26 mm

    Do podstawowego Fenixa 9 Garmin podaje na liście zgodnych akcesoriów dokładnie te same paski co do Fenixa 8. Ponieważ szerokości się nie zmieniły, powinny pasować też paski QuickFit z Fenixa 5, 6 i 7.

    Przy Fenixie 9 Pro jest jedno zastrzeżenie. Garmin wymienia dla niego paski silikonowe QuickFit, ale z listy zniknęły tytanowe bransolety, część pasków skórzanych, żakardowych i taktycznych nylonowych.

    Fenix 9 Pro wymaga też innego uchwytu rowerowego niż Fenix 8. To znak, że tytanowa koperta Pro ma inny kształt. Bransolet z Fenixa 8 nie przekładaj w ciemno do 9 Pro.

    Przy wyborze nowego paska patrz na szerokość, nie na listę modeli. W sklepie znajdziesz m.in.:

    Tech-Protect Silicone 43 mm na Fenixie 9.

    Tech-Protect Silicone 47 mm, szerokość 22 mm.

    Tech-Protect Motion 51 mm, szerokość 26 mm.

    Tech-Protect Iconband Pro 51 mm w wersji czarno-czerwonej.

    Czy szkło ochronne z Fenixa 8 pasuje do Fenixa 9?

    Lepiej kupić nowe. Garmin nie sprzedaje własnych osłon ekranu, a producenci akcesoriów wypuścili osobne szkła do Fenixa 9 i do Fenixa 9 Pro.

    • Fenix 9 Pro 51 mm: szkło z Fenixa 8 na pewno nie pasuje, bo ekran jest większy (1,5 zamiast 1,4 cala).
    • 9 Pro 43 i 47 mm: ekran ma tę samą średnicę, ale koperta jest inna. Wybierz szkło dedykowane do 9 Pro.
    • Podstawowy Fenix 9: wymiary są takie jak w Fenixie 8, ale producenci szkieł zrobili osobne wersje. Bezpieczniej wziąć szkło opisane jako „do Fenix 9”.

    Fenix 9 ma w każdej wersji szafirowe szkło, które trudno zarysować. Osłona przyda się jednak w górach i na ściance wspinaczkowej, gdzie ekran może trafić w kamień.

    Szkło hartowane Bizon Watch Glass Clear do Fenixa 9 Pro.

    Tech-Protect Glass Fit+ do Fenixa 9 Pro, dwie sztuki w zestawie.

    W sklepie znajdziesz m.in.:

    [hs_products ids=”149425,147938,146782,148314,149407,149395,149315,149326″ cols=”4″]

    Wszystkie szkła, folie i paski znajdziesz w kategorii akcesoria do Garmin Fenix.

    Czy ładowarka z Fenixa 8 naładuje Fenixa 9?

    Tak. Garmin podaje dla Fenixa 8, 8 Pro, 9 i 9 Pro te same kable ładujące ze złączem Garmin, w wersji USB-C i USB-A. Kabel, który masz od Fenixa 8, naładuje też Fenixa 9.

    Fenix 9 czy Fenix 8: który wybrać?

    Twoja sytuacja Wybierz
    Masz Fenixa 8 AMOLED zostań przy nim, według DC Rainmakera większość nowych funkcji ma przyjść w aktualizacji
    Masz Fenixa 8 z Gorilla Glass i często niszczysz ekran Fenix 9, który ma szafir w każdej wersji
    Masz Fenixa 8 Pro i chcesz cieńszy zegarek Fenix 9 Pro inReach
    Kupujesz pierwszego Fenixa i liczysz koszty Fenix 8 AMOLED, wyraźnie tańszy
    Chcesz największy ekran Fenix 9 Pro 51 mm
    Masz Fenixa 6 lub 7 Fenix 9 albo Fenix 8, oba to duży skok

    Po lewej Fenix 9 Pro 43 mm, po prawej Fenix 9 Pro inReach z funkcją SOS. Zdjęcia: Garmin.

    Na stronie Garmin Polska Fenix 9 kosztuje od 4 299 zł, Fenix 9 Pro od 4 729 zł, a Fenix 9 Pro inReach od 5 159 zł. Fenix 8 AMOLED zaczyna się od 3 439 zł (ceny katalogowe z 9.10.2026).

    Jeśli biegasz, zajrzyj też do naszego rankingu najlepszy zegarek do biegania i do poradnika o słuchawkach do biegania.

    Podsumowanie: Garmin Fenix 9 vs Fenix 8

    • Podstawowy Fenix 9 ma te same wymiary, przekątną ekranu i czas pracy smartwatcha co Fenix 8 AMOLED. Zyskujesz szafir, jaśniejszy ekran, 64 GB i szybsze mapy.
    • Fenix 9 Pro jest tytanowy i cieńszy od 8 Pro, a w 51 mm ma większy ekran.
    • LTE i satelitę ma tylko Fenix 9 Pro inReach.
    • Paski QuickFit pasują: 20, 22 i 26 mm, jak w Fenixie 8. Bransolet z Fenixa 8 nie przekładaj do 9 Pro bez sprawdzenia.
    • Szkło kup nowe, a przy 9 Pro 51 mm jest to konieczne. Ładowarka zostaje ta sama.

    FAQ

    Czym różni się Fenix 9 od Fenix 8? Podstawowy Fenix 9 ma te same wymiary, przekątną ekranu i czas pracy smartwatcha co Fenix 8 AMOLED. Różni się szafirowym szkłem w każdej wersji, tytanową ramką, jaśniejszym ekranem, 64 GB pamięci i szybszymi mapami. Większe zmiany ma Fenix 9 Pro: tytanową kopertę, cieńszą obudowę i ekran 1,5 cala w wersji 51 mm.

    Czy Fenix 9 Pro ma LTE? Nie każdy. LTE i łączność satelitarną ma tylko Fenix 9 Pro inReach. Zwykły Fenix 9 Pro i Fenix 9 Pro Solar ich nie mają, choć w serii 8 każdy model Pro miał LTE.

    Czy pasek do Fenix 8 pasuje do Fenix 9? Tak. Obie serie mają mocowanie QuickFit 20 mm (43 mm), 22 mm (47 mm) i 26 mm (51 mm). Do Fenixa 9 Pro Garmin nie wymienia jednak tytanowych bransolet i części pasków skórzanych.

    Czy szkło z Fenix 8 pasuje do Fenix 9? Do Fenixa 9 Pro 51 mm nie, bo ma większy ekran. Do pozostałych wersji też lepiej kupić szkło dedykowane, bo producenci przygotowali osobne modele do Fenixa 9 i 9 Pro.

    Czy Fenix 8 dostanie funkcje z Fenixa 9? Według recenzenta DC Rainmakera większość funkcji treningowych trafi do Fenixa 8 w aktualizacji, prawdopodobnie na początku 2027 roku. Nowy silnik map, nowe tryby baterii GPS i ArcheryX zostaną tylko w Fenixie 9.

    Ile kosztuje Garmin Fenix 9 w Polsce? Na stronie Garmin Polska Fenix 9 kosztuje od 4 299 zł, Fenix 9 Pro od 4 729 zł, a Fenix 9 Pro inReach od 5 159 zł (ceny katalogowe z 9.10.2026).

  • Słuchawki do biegania: ranking słuchawek otwartych i kostnych

    Słuchawki do biegania: ranking słuchawek otwartych i kostnych

    Najlepsze słuchawki do biegania to takie, które nie zatykają ucha. Słyszysz wtedy muzykę, ale też samochód, rower i biegacza za plecami. Do biegania na zewnątrz wybierz słuchawki otwarte (open-ear): z klipsem na małżowinę, z zaczepem za uchem albo z przewodnictwem kostnym.

    Naszym typem dla większości biegaczy jest UGREEN FitBuds WS213: zaczep za uchem, odporność IPX5 i do 8 godzin grania na jednym ładowaniu. Jeśli wolisz coś mniejszego, wybierz słuchawki z klipsem QCY Crossky C30S.

    Poniżej wyjaśniamy, czym różnią się trzy rodzaje słuchawek otwartych, co oznaczają klasy wodoodporności i czy w słuchawkach można startować w zawodach. Dalej porównujemy siedem modeli dostępnych w sklepie.

    Dlaczego do biegania słuchawki otwarte, a nie dokanałowe

    Zwykłe słuchawki dokanałowe, np. AirPods Pro, zatykają kanał słuchowy. Do tego część z nich ma aktywną redukcję hałasu. Na bieżni to zaleta, ale na ulicy czy ścieżce rowerowej słyszysz otoczenie wyraźnie gorzej, chyba że włączysz tryb kontaktu z otoczeniem.

    Ryzyko nie jest wydumane. Badanie opublikowane w czasopiśmie Injury Prevention opisało 116 wypadków, w których piesi w słuchawkach zostali potrąceni przez pociąg lub inny pojazd. W prawie co trzecim przypadku przed zdarzeniem rozległ się sygnał ostrzegawczy, np. klakson lub syrena pociągu. Autorzy nie dowodzą, że winne były same słuchawki, ale wskazują rozproszenie uwagi jako możliwy powód.

    Na ulicy i ścieżce w mieście trzeba słyszeć auta, rowery i hulajnogi. Zdjęcia: Trac Vu, Zoshua Colah / Unsplash.

    Słuchawki otwarte grają obok kanału słuchowego, nie w nim. Dźwięk z otoczenia dociera do ucha bez przeszkód. Jest też druga zaleta: nic nie uciska kanału słuchowego, co wiele osób docenia przy długich biegach.

    Rodzaje słuchawek do biegania: klips, zaczep czy kostne

    Wszystkie trzy rodzaje zostawiają ucho otwarte. Różnią się tym, jak trzymają się głowy i skąd płynie dźwięk.

    CechaZ klipsem (ear-clip)Z zaczepem za uchem (ear-hook)Z przewodnictwem kostnym
    Jak się trzymaklips zaciska się na krawędzi małżowinypałąk obejmuje ucho od tyłuopaska wokół tyłu głowy
    Skąd dźwiękgłośnik przy wejściu do uchagłośnik przy wejściu do uchadrgania przez kości czaszki
    Stabilność przy biegudobranajlepszadobra
    Wygoda w okularach i czapce✅zależy od modelu❌ opaska koliduje z kapturem
    Dźwiękpełnypełnysłabszy bas
    Etui ładujące✅✅❌ ładowanie kablem

    Po lewej słuchawki z zaczepem za uchem, po prawej z klipsem na krawędź małżowiny.

    Słuchawki z klipsem są najmniejsze i najlżejsze, ważą około 5 g na sztukę. Wsuwasz je na krawędź ucha jak nausznicę. Sprawdzą się przy spokojnym bieganiu i na co dzień, ale na dużym uchu mogą się nie zmieścić.

    Słuchawki z zaczepem za uchem obejmują całe ucho od tyłu. Trudniej je strząsnąć przy szybkim biegu, skokach czy treningu interwałowym. Są nieco większe od klipsów.

    Słuchawki kostne nie zasłaniają ucha. Pałąk opiera się o małżowinę, a przetworniki leżą na kościach policzkowych przed uchem i przekazują drgania przez kości czaszki. Kanał słuchowy jest całkiem wolny, ale bas jest słabszy, a przy większej głośności czuć lekkie łaskotanie.

    Wodoodporność IPX: co oznacza IPX4, IPX5 i IPX8

    Słuchawki do biegania mają stały kontakt z potem, a często też z deszczem. Dlatego zwracaj uwagę na klasę IP według normy IEC 60529. Litera X oznacza, że odporności na pył nie badano.

    Buty do biegania na mokrej nawierzchni

    Jesienią słuchawki do biegania muszą znieść deszcz i pot. Zdjęcie: Idean Azad / Unsplash.

    • IPX4: odporność na rozbryzgi z każdej strony. Wystarczy na pot i lekki deszcz.
    • IPX5: odporność na strumień wody z dyszy. Słuchawki wytrzymają ulewę i opłukanie pod kranem.
    • IPX7: zanurzenie na głębokość 1 m przez 30 minut.
    • IPX8: zanurzenie dłuższe lub głębsze, na warunkach podanych przez producenta.

    Jedna pułapka: klasy IPX7 i IPX8 nie obejmują automatycznie IPX5. To osobne testy. Słuchawki odporne na zanurzenie nie muszą wytrzymać strumienia wody, chyba że mają podwójne oznaczenie, np. IPX5/IPX7.

    Czy można biegać w słuchawkach na zawodach?

    To zależy od regulaminu biegu. Przepisy World Athletics zabraniają słuchawek i odtwarzaczy zawodnikom startującym w klasyfikacji elity. Biegaczom amatorom organizator może słuchawki pozwolić, odradzić albo zakazać, zwłaszcza gdy trasa nie jest zamknięta dla ruchu.

    O słuchawkach na zawodach decyduje regulamin biegu. Zdjęcia: Mārtiņš Zemlickis, Miguel A Amutio / Unsplash.

    W Polsce każdy bieg ustala to sam. Regulamin PHO3NIX KIDS Półmaratonu 2026 w Poznaniu wprost zakazuje biegania w słuchawkach pod groźbą dyskwalifikacji. Regulaminy Poznań Maratonu i Toruń Maratonu 2026 słuchawek w ogóle nie wspominają. Przed startem sprawdź regulamin swojego biegu.

    W Wielkiej Brytanii England Athletics podaje, że na trasach współdzielonych z innymi użytkownikami słuchawki dokanałowe są zakazane, a kostne są jedynymi dopuszczonymi we wszystkich biegach ulicznych. Słuchawek z klipsem przepisy wprost nie wymieniają, więc ich status na brytyjskich zawodach jest niejasny.

    Najlepsze słuchawki do biegania: nasze typy

    Wszystkie dane techniczne w zestawieniu pochodzą od producentów. Tam, gdzie producent ich nie publikuje, zaznaczamy, że to dane sprzedawcy.

    1. UGREEN FitBuds WS213: najlepsze do biegania

    UGREEN FitBuds WS213: miękki zaczep za uchem i etui ładujące.

    Nasz wybór dla większości biegaczy. UGREEN FitBuds WS213 mają miękki zaczep za uchem z drutem z tytanowego stopu, który wraca do kształtu. Taka konstrukcja trzyma się najpewniej przy szybkim biegu i interwałach.

    • Zaczep za uchem (ear-hook), ucho zostaje otwarte
    • Do 8 h na jednym ładowaniu, do 28 h z etui
    • Odporność IPX5
    • 4 mikrofony z redukcją szumów do rozmów
    • Bluetooth 6.0, połączenie z dwoma urządzeniami
    • Aplikacja z 8 ustawieniami korektora i konfiguracją dotyku

    Zalety:

    • Najdłuższy czas grania na jednym ładowaniu wśród słuchawek z etui
    • Stabilny zaczep do szybkiego biegu

    Wady:

    • Większe od słuchawek z klipsem
    • Zaczep może przeszkadzać przy okularach z grubymi zausznikami

    2. QCY Crossky C30S: najlepsze słuchawki z klipsem

    QCY Crossky C30S: słuchawka z klipsem i etui z ładowaniem bezprzewodowym.

    QCY Crossky C30S to klipsy, które ważą 5 g na sztukę. Mają najdłuższy w zestawieniu czas pracy z etui: 40 godzin, czyli tydzień codziennych treningów bez szukania ładowarki. Etui ładuje się też bezprzewodowo.

    • Klips na krawędź ucha
    • Do 6 h na jednym ładowaniu, do 40 h z etui
    • Odporność IPX5
    • Kodek LDAC i certyfikat Hi-Res Audio
    • Bluetooth 6.0, połączenie z dwoma urządzeniami
    • U nas w czterech kolorach: czarnym, białym, srebrnym i czerwonym

    Zalety:

    • Bardzo lekkie i małe
    • Ładowanie bezprzewodowe etui

    Wady:

    • Kodek LDAC trzeba włączyć w aplikacji, domyślnie jest wyłączony
    • Klips trzyma słabiej niż zaczep przy sprintach

    3. UGREEN ClipBuds Pro WS218: z LDAC i ANC

    Po lewej UGREEN ClipBuds Pro WS218, po prawej ClipBuds WS208 z ekranem na etui.

    UGREEN ClipBuds Pro WS218 to słuchawki z klipsem z najbogatszym wyposażeniem w zestawieniu. Mają kodek LDAC, 6 mikrofonów i adaptacyjną redukcję hałasu. W słuchawkach otwartych tłumi ona głównie niskie dźwięki, np. szum komunikacji miejskiej.

    Do biegania po ulicy wyłącz redukcję hałasu w aplikacji. Właśnie po to wybierasz słuchawki otwarte, żeby słyszeć otoczenie.

    • Klips na krawędź ucha
    • Do 7 h na jednym ładowaniu, do 32 h z etui
    • Odporność IPX5
    • Kodeki LDAC, AAC i SBC
    • Bluetooth 6.0, połączenie z dwoma urządzeniami
    • Aplikacja z 8 ustawieniami korektora

    Prostszą alternatywą jest UGREEN ClipBuds WS208. Nie ma redukcji hałasu ani LDAC, ale ma etui z kolorowym ekranem do zmiany utworów i głośności, IPX5 i do 30 h grania z etui.

    Zalety:

    • 6 mikrofonów z redukcją szumu wiatru do rozmów
    • Redukcja hałasu do miasta, wyłączana do biegania

    Wady:

    • Redukcję hałasu do biegania po ulicy trzeba wyłączać

    4. QCY Crossky C50: z czterema mikrofonami

    QCY Crossky C50: klips z drutem tytanowym i etui ładujące.

    QCY Crossky C50 to klipsy z elastycznym drutem tytanowym. Producent deklaruje, że wypuszczają na zewnątrz o 90% mniej dźwięku niż typowe słuchawki otwarte. To ważne, bo słuchawki otwarte z natury są słyszalne dla osób obok.

    • Klips na krawędź ucha
    • Do 7,5 h na jednym ładowaniu, do 35 h z etui
    • Odporność IPX5
    • 4 mikrofony z filtrem szumu wiatru
    • Bluetooth 6.0, ładowanie bezprzewodowe etui

    Zalety:

    • Filtr wiatru w mikrofonach, przydatny przy rozmowach w biegu
    • Długi czas pracy jak na klips

    Wady:

    • Klips mniej stabilny niż zaczep przy szybkim tempie

    5. Baseus Eli Sport 1: dwa sposoby noszenia

    Baseus Eli Sport 1: słuchawki otwarte z elastycznym zaczepem.

    Baseus Eli Sport 1 możesz nosić na dwa sposoby: jako dwie osobne słuchawki albo połączone opaską na szyję. Z opaską słuchawka, która spadnie z ucha, zostaje na szyi, a nie na asfalcie.

    • Słuchawki otwarte, osobno albo z opaską na szyję
    • Do 7,5 h na jednym ładowaniu (przy połowie głośności), do 30 h z etui
    • Odporność IPX4
    • Przetworniki 16,2 mm
    • Połączenie z dwoma urządzeniami, aplikacja Baseus

    Zalety:

    • Opaska chroni przed zgubieniem słuchawki
    • Duże przetworniki

    Wady:

    • Tylko IPX4, czyli odporność na pot i lekki deszcz, nie na ulewę

    6. UGREEN HiTune S3: proste, bez aplikacji

    UGREEN HiTune S3: klipsy w kształcie litery C.

    UGREEN HiTune S3 to proste klipsy ważące 5,3 g na sztukę. Nie mają aplikacji, steruje się nimi tylko dotykiem. Dla wielu osób to zaleta: zakładasz i biegniesz.

    Według UGREEN klips pasuje na ucho o rozmiarze do 2,5 cm. Na większym uchu może się więc nie zmieścić.

    • Klips na krawędź ucha
    • Do 7,5 h na jednym ładowaniu, do 30 h z etui
    • Odporność IPX5
    • Bluetooth 5.4
    • U nas w trzech kolorach: czarnym, białym i fioletowym

    Zalety:

    • Lekkie i proste w obsłudze
    • 15 minut ładowania daje 2 godziny grania

    Wady:

    • Brak aplikacji i korektora
    • Może nie pasować na duże ucho

    7. BlitzWolf BW-BTS8: słuchawki kostne z pamięcią na muzykę

    BlitzWolf BW-BTS8: opaska wokół tyłu głowy, przetworniki na kościach policzkowych.

    BlitzWolf BW-BTS8 to jedyne słuchawki kostne w zestawieniu. Ich wyróżnikiem jest wbudowana pamięć 32 GB. Wgrywasz muzykę i biegniesz bez telefonu, więc nie potrzebujesz opaski na ramię ani pasa.

    Producent nie publikuje specyfikacji tego modelu, więc dane poniżej pochodzą od sprzedawcy.

    • Przewodnictwo kostne, opaska wokół tyłu głowy
    • Do 10 h pracy, ładowanie kablem
    • Odporność IPX8 (warunki zanurzenia niepodane)
    • Pamięć 32 GB na pliki muzyczne
    • Fizyczne przyciski zamiast paneli dotykowych
    • Waga 28 g

    Zalety:

    • Bieganie bez telefonu
    • Ucho całkowicie wolne

    Wady:

    • Słabszy bas niż w słuchawkach z klipsem i z zaczepem
    • Opaska koliduje z kapturem i wysokim kołnierzem

    [hs_products ids=”121271,125496,126455,115383,140613,105183,66297″ cols=”4″]

    Słuchawki do biegania w tabeli

    ModelTypBateria (słuchawki / z etui)WodoodpornośćPołączenie z 2 urządzeniamiAplikacja
    UGREEN FitBuds WS213zaczep8 h / 28 hIPX5✅✅
    QCY Crossky C30Sklips6 h / 40 hIPX5✅✅
    UGREEN ClipBuds Pro WS218klips7 h / 32 hIPX5✅✅
    QCY Crossky C50klips7,5 h / 35 hIPX5brak danych✅ (dane sprzedawcy)
    Baseus Eli Sport 1zaczep lub opaska7,5 h / 30 hIPX4✅✅
    UGREEN HiTune S3klips7,5 h / 30 hIPX5brak danych❌
    BlitzWolf BW-BTS8kostne10 h (bez etui)IPX8 (dane sprzedawcy)brak danych❌

    Jak wybrać w skrócie:

    • Biegasz szybko i daleko? UGREEN FitBuds WS213 z zaczepem.
    • Chcesz małych, lekkich słuchawek? QCY Crossky C30S.
    • Dużo rozmawiasz przez telefon? UGREEN ClipBuds Pro albo QCY Crossky C50.
    • Boisz się zgubić słuchawkę? Baseus Eli Sport 1 z opaską na szyję.
    • Chcesz biegać bez telefonu? BlitzWolf BW-BTS8 z pamięcią 32 GB.

    Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze

    Sterowanie. Panele dotykowe w biegu łatwo trafić przypadkiem, np. poprawiając czapkę. Jeśli to Cię irytuje, w aplikacji UGREEN FitBuds możesz zmienić przypisanie gestów. Fizyczne przyciski, jak w BlitzWolf, wymagają wyraźnego naciśnięcia, więc trudniej je wcisnąć przypadkiem.

    Czas pracy. Czas grania w specyfikacji producenci mierzą w warunkach testowych, Baseus np. przy połowie głośności. Na ulicy pogłośnisz muzykę, żeby przebić się przez hałas, więc licz się z krótszym czasem niż w specyfikacji. Przy długich wybiegach wybieraj modele z co najmniej 7 godzinami grania.

    Okulary i czapka. Klipsy najmniej kolidują z okularami sportowymi. Zaczep za uchem dzieli miejsce z zausznikiem, a opaska słuchawek kostnych z kapturem i opaską na głowę.

    Telefon na trening: gdzie go schować

    Biegaczka z telefonem w dłoni w mieście

    Telefon w dłoni szybko męczy, wygodniejsza jest opaska albo pas. Zdjęcie: Pedro Farto / Unsplash.

    Słuchawki to połowa zestawu. Telefon trzeba gdzieś zmieścić, a w kieszeni szortów obija się o udo. Sposoby porównaliśmy w poradniku jak biegać z telefonem, a opaski i pasy znajdziesz w kategorii akcesoria do biegania.

    Jeśli chcesz biegać bez telefonu, ale z muzyką i pomiarem tempa, przyda się zegarek z GPS. Modele dla biegaczy zebraliśmy w rankingu najlepszy zegarek do biegania. Na siłownię, gdzie ruchu ulicznego nie ma, sprawdzą się też zwykłe słuchawki dokanałowe, o czym piszemy w tekście jak wybrać słuchawki na siłownię.

    Podsumowanie: jakie słuchawki do biegania

    Biegaczka na ścieżce o zachodzie słońca

    Zdjęcie: McCarthy Beckan / Unsplash.

    • Najlepsze do biegania: UGREEN FitBuds WS213, stabilny zaczep i 8 h grania.
    • Najlepsze z klipsem: QCY Crossky C30S, 5 g i 40 h z etui.
    • Do rozmów: UGREEN ClipBuds Pro z 6 mikrofonami.
    • Bez telefonu: BlitzWolf BW-BTS8 z pamięcią 32 GB.
    • Na ulicę zawsze słuchawki otwarte, a redukcję hałasu wyłącz.

    Pełną ofertę znajdziesz w kategorii słuchawki open-ear i klipsowe. Przy zamówieniu od 100 zł dostawa jest darmowa.

    FAQ

    Jakie słuchawki są najlepsze do biegania? Do biegania na zewnątrz najlepsze są słuchawki otwarte, które nie zatykają ucha: z klipsem, z zaczepem za uchem albo kostne. Słyszysz wtedy samochody i rowery. Najstabilniej przy szybkim biegu trzymają się modele z zaczepem za uchem.

    Czy słuchawki kostne są lepsze do biegania? Zostawiają ucho całkowicie wolne i dobrze trzymają się głowy, ale grają słabszym basem. Słuchawki z klipsem i z zaczepem też zostawiają kanał słuchowy otwarty, a brzmią pełniej. Kostne mają przewagę, gdy startujesz w zawodach, których regulamin dopuszcza tylko taki rodzaj słuchawek.

    Czy słuchawki z klipsem wypadają przy bieganiu? Przy spokojnym tempie dobrze dopasowany klips się trzyma. Przy sprintach i skokach pewniejsze są słuchawki z zaczepem za uchem. Klips może też źle pasować na bardzo duże albo bardzo małe ucho.

    Jaka wodoodporność wystarczy do biegania? Na pot i lekki deszcz wystarczy IPX4. Jeśli biegasz w każdą pogodę, wybierz IPX5, czyli odporność na strumień wody. Klasy IPX7 i IPX8 dotyczą zanurzenia i nie obejmują automatycznie odporności na strumień.

    Czy można biegać w słuchawkach w maratonie? Zależy od regulaminu biegu. Część organizatorów zakazuje słuchawek, część je dopuszcza. Przepisy World Athletics zakazują ich zawodnikom elity. Przed startem sprawdź regulamin swojego biegu.

    Czy można pływać w słuchawkach do biegania? Słuchawki z IPX4 i IPX5 nie nadają się do pływania. Klasa IPX8 oznacza odporność na zanurzenie, ale tylko w warunkach podanych przez producenta, więc przed pływaniem sprawdź je w instrukcji.

  • Etui iPhone Duo: które chroni zawias? Ranking [2026]

    Etui iPhone Duo: które chroni zawias? Ranking [2026]

    Najlepsze etui do iPhone’a Duo to dziś Spigen Tough Armor Pro MagFit: pancerne, z osłoną zawiasu i magnesami MagSafe. Jeśli chcesz osłony zawiasu i podpórki w jednym, wybierz Spigen Slim Armor Pro S. Najcieńsze jest CARE by PanzerGlass Discovery: 0,9 mm grubości i 14 g.

    Przedsprzedaż iPhone’a Duo, nazywanego przed prezentacją iPhone Fold, rusza 16 października o 14:00, a sprzedaż 23 października. Telefon kosztuje od 9 999 zł, więc etui kupuje się zwykle razem z nim, a nie tydzień później.

    Etui do składanego iPhone’a wybiera się jednak inaczej niż do zwykłego. Trzeba zdecydować, czy chronić zawias, ile grubości i wagi jeszcze dołożyć i jak etui dogada się z ekranem zewnętrznym. Poniżej wyjaśniamy te trzy decyzje i porównujemy siedem etui czterech marek dostępnych w sklepie.

    Etui do iPhone’a Duo: na co zwrócić uwagę przy składanym iPhone’ie

    Składany telefon ma dwie połówki i zawias między nimi. Dlatego prawie każde etui do iPhone’a Duo składa się z dwóch osobnych części: jedna nakłada się na połówkę z ekranem zewnętrznym, druga na połówkę z aparatami. Różnice zaczynają się przy zawiasie.

    Osłona zawiasu: kryta czy odsłonięta

    Zawias Duo składa się z ponad 100 elementów i jest jedną z najbardziej narażonych części składanego telefonu. Etui dzielą się tu na dwie grupy:

    • Z osłoną zawiasu. Elastyczny pasek zakrywa grzbiet i spina obie części etui. Chroni zawias, ale dokłada grubości.
    • Z odsłoniętym zawiasem. Dwie niezależne skorupy, grzbiet zostaje na wierzchu. Etui jest smuklejsze, za to zawias nie ma żadnej ochrony.

    Jeśli telefon często ląduje na podłodze, wybierz osłonę zawiasu. Jeśli nosisz go głównie w torbie i zależy Ci na wyglądzie, odsłonięty zawias wystarczy.

    Grubość i masa: Duo już jest ciężki

    iPhone Duo waży 254 g i jest najcięższym iPhone’em w historii. Po złożeniu ma 11,3 mm grubości. Każde etui to kolejne gramy i milimetry, a w telefonie noszonym w kieszeni spodni czuć to bardziej niż w klasycznym iPhone’ie.

    Dlatego w tym przypadku cienkie etui ma większy sens niż zwykle. Pancerne etui chroni lepiej, ale robi z Duo spory klocek.

    MagSafe przez dwie połówki

    Duo ładuje się bezprzewodowo przez MagSafe i Qi2 z mocą do 25 W. Większość etui z tego zestawienia ma wbudowane magnesy, więc ładowarka, portfel czy uchwyt samochodowy trzymają się przez obudowę. Magnesów nie mają Spigen Ultra Hybrid Pro w wersji Crystal Clear i Bizon Case Tur.

    Są dwa zastrzeżenia. Przy Tough Armor Pro Spigen uprzedza, że część akcesoriów MagFit może nie pasować, bo przeszkadza osłona zawiasu. Przy Slim Armor Pro S producent pisze z kolei, że niektóre ładowarki magnetyczne i bezprzewodowe mogą ładować z przerwami albo wcale, i zaleca ładowanie kablem.

    Lewa krawędź ekranu zewnętrznego i ustawienie Shift Left Edge

    Apple przewidziało, że grube etui mogą nachodzić na krawędź ekranu. W ustawieniach Ekran i jasność jest opcja, którą angielska wersja iOS nazywa Shift Left Edge. Mniej więcej podwaja ona czarną ramkę po lewej stronie ekranu zewnętrznego, żeby gest cofania działał poprawnie, gdy rant etui przykrywa kawałek wyświetlacza.

    Opcję znalazł Nicolas Lellouche podczas testów zaraz po wrześniowej prezentacji, a opisał ją MacRumors. Dzięki niej rant pancernego etui nie przeszkadza w cofaniu.

    Najlepsze etui do iPhone’a Duo: nasze typy

    W sklepie mamy etui czterech marek: Spigen, UAG, PanzerGlass i Bizon. Trzy modele Spigena chronią zawias, pozostałe etui z zestawienia zostawiają go odsłoniętego. Etui ESR i Tech-Protect jeszcze nie trafiły do oferty.

    1. Spigen Tough Armor Pro MagFit: najlepsza ochrona

    Po prawej dobrze widać pasek, który zakrywa zawias i spina obie połówki etui.

    Nasz wybór dla każdego, kto chce chronić cały telefon. Spigen Tough Armor Pro MagFit ma pełną osłonę zawiasu, która przy okazji spina obie części etui, a do tego pancerną konstrukcję z amortyzacją narożników. W sklepie występuje pod nazwą „Tough Armor Mag”, ale kod EAN zgadza się z wersją Pro ze strony Spigena.

    • Poliwęglan i TPU z technologią amortyzacji Air Cushion
    • Pełna osłona zawiasu, według Spigena smuklejsza niż wcześniejsze osłony tej marki
    • Magnesy N52 do MagSafe
    • Podwyższone ranty wokół ekranu i aparatów
    • U nas w dwóch kolorach: czarnym i Metal Slate

    Zalety:

    • Pancerna konstrukcja
    • Osłona zawiasu spina obie połówki etui

    Wady:

    • Osłona zawiasu dokłada grubości
    • Może kolidować z niektórymi akcesoriami MagFit

    2. Spigen Slim Armor Pro S MagFit: osłona zawiasu i podstawka

    Slim Armor Pro S: metalowy ring, który działa jak podstawka, i osłona zawiasu.

    Spigen Slim Armor Pro S MagFit to jedyne etui w zestawieniu, które łączy osłonę zawiasu i podstawkę. Według Spigena osłona zakrywa cały zawias, a jej faktura jest zaprojektowana tak, żeby nie przeszkadzała w składaniu. Na plecach jest metalowy ring obracany o 360°, który działa jak podpórka pod różnymi kątami.

    • Poliwęglan i TPU z amortyzacją Air Cushion
    • Pełna osłona zawiasu, system SecuLink spinający obie części
    • Metalowy ring z podstawką, obrót o 360°
    • Magnesy N52 do akcesoriów MagSafe

    Zalety:

    • Osłona zawiasu i podstawka w jednym etui
    • Ring obraca się o 360°, więc ustawisz telefon w pionie i w poziomie

    Wady:

    • Spigen uprzedza, że część ładowarek magnetycznych i bezprzewodowych może przez etui nie ładować
    • Ring dokłada grubości na plecach

    3. Spigen Ultra Hybrid Pro: przezroczyste z osłoną zawiasu

    Ultra Hybrid Pro MagFit w kolorze Frost Black.

    Jeśli chcesz, żeby przez etui było widać telefon, a zawias pozostał osłonięty, wybierz Spigen Ultra Hybrid Pro. Według producenta etui ma osłonę zawiasu z systemem SecuLink, która zakrywa miejsce zgięcia i nie blokuje składania. W sklepie są dwie wersje:

    Obie wersje według Spigena są zabezpieczone przed żółknięciem.

    Ultra Hybrid Pro Crystal Clear, wersja bez magnesów.

    Zalety:

    • Osłona zawiasu w smukłym etui, przez które widać telefon
    • Do wyboru wersja z MagSafe albo bez

    Wady:

    • Wersja Crystal Clear nie ma magnesów, więc ładowarka MagSafe się nie przyczepi
    • Bez podstawki

    4. UAG Mouve XTE: z podstawką 360°

    UAG Mouve XTE: po lewej obie połówki etui, po prawej rozłożona podstawka.

    UAG Mouve XTE ma wbudowaną metalową podstawkę obracaną o 360°. Na składanym telefonie przydaje się bardziej niż na zwykłym, bo rozłożony ekran 7,6″ dobrze sprawdza się przy filmach i rozmowach FaceTime na stole. Podstawka działa też jak ring na palec.

    • Dwie części: półprzezroczysta płyta z poliwęglanu i rama z TPU (termoplastycznego poliuretanu) z wykończeniem soft touch
    • Test upadku według MIL-STD-810G 516.6 (deklaracja producenta), narożniki Air-Soft
    • Wbudowany moduł MagSafe
    • U nas w dwóch kolorach: ash i ice

    Zalety:

    • Podstawka w pionie i w poziomie
    • Deklarowana norma upadku w lekkiej konstrukcji

    Wady:

    • Na zdjęciach producenta zawias zostaje odsłonięty

    5. UAG Mouve: wytrzymałe bez dodatków

    UAG Mouve to dwie niezależne skorupy, zawias zostaje odsłonięty.

    UAG Mouve to ten sam materiał i ta sama deklarowana norma MIL-STD-810G co XTE, ale bez podstawki. Plecy są płaskie, bez odstającej podpórki. To dobry wybór, jeśli chcesz solidnej ochrony narożników, a podpórki nie potrzebujesz.

    Zalety:

    • Deklarowana norma upadku, bez odstającej podstawki
    • Przez półprzezroczyste plecy widać telefon

    Wady:

    • Odsłonięty zawias, jak w XTE

    6. CARE by PanzerGlass Discovery: najcieńsze

    Aramidowe plecki PanzerGlass Discovery: cienkie, ale zawias zostaje na wierzchu.

    CARE by PanzerGlass Discovery jest z włókna aramidowego, z tej samej rodziny materiałów co kevlar. Według producenta ma 0,9 mm grubości i waży 14 g, więc do 254 g telefonu dokłada niewiele. To jedyne etui w zestawieniu, dla którego producent podaje grubość i masę.

    • Włókno aramidowe, sztywne i odporne na zarysowania
    • Podwyższone krawędzie wokół aparatów
    • Kompatybilne z MagSafe i Qi

    Zalety:

    • Bardzo cienkie i lekkie
    • Duo zostaje smukły po złożeniu

    Wady:

    • Brak deklarowanej normy upadku i amortyzujących narożników
    • Odsłonięty zawias

    7. Bizon Case Tur: w pięciu kolorach

    Bizon Case Tur: dwie części z poprzecznymi żłobieniami.

    Bizon Case Tur to etui z tworzywa sztucznego z charakterystycznymi poprzecznymi żłobieniami. To jedyne etui w zestawieniu w pięciu kolorach: czarnym, granatowym, jasnoszarym, jasnoniebieskim i czerwonym.

    • Tworzywo sztuczne, dwie osobne części
    • Podwyższone krawędzie wokół ekranu i aparatów
    • Kompatybilne z ładowaniem indukcyjnym

    Zalety:

    • Największy wybór kolorów
    • Wyrazisty wzór z poprzecznymi żłobieniami

    Wady:

    • Brak magnesów MagSafe
    • Na zdjęciach producenta zawias zostaje odsłonięty

    [hs_products ids=”147879,149078,149077,149075,147356,147354,146924,149101″ cols=”4″]

    Etui iPhone Duo w tabeli: zawias, MagSafe, podstawka

    CechaSpigen Tough Armor ProSpigen Slim Armor Pro SSpigen Ultra Hybrid ProUAG Mouve XTEUAG MouvePanzerGlass DiscoveryBizon Case Tur
    Osłona zawiasu✅✅✅❌❌❌❌
    MagSafe✅✅✅ wersja MagFit✅✅✅❌
    Podstawka❌✅ ring 360°❌✅ obrotowa 360°❌❌❌
    MateriałPC + TPUPC + TPUPC (MagFit) lub PC + TPU (Crystal Clear)PC + TPUPC + TPUwłókno aramidowetworzywo sztuczne
    Ochrona przed upadkiemAir CushionAir CushionAir Cushiontest MIL-STD-810Gtest MIL-STD-810Gbrak danychpodwyższone krawędzie
    Najlepsze dlamaksymalnej ochronyochrony z podstawkąpokazania koloru telefonuoglądania na stolecodziennej ochronysmukłego telefonuwyboru koloru

    Jak wybrać w skrócie:

    • Często upuszczasz telefon? Spigen Tough Armor Pro.
    • Chcesz osłony zawiasu i podstawki? Spigen Slim Armor Pro S.
    • Lubisz przezroczyste etui? Spigen Ultra Hybrid Pro MagFit.
    • Ważniejsza podstawka niż zawias? UAG Mouve XTE.
    • Chcesz ochrony narożników bez dodatków? UAG Mouve.
    • Nosisz Duo w kieszeni spodni? PanzerGlass Discovery.
    • Szukasz konkretnego koloru? Bizon Case Tur.

    Co jeszcze kupić do iPhone’a Duo

    Przy składanym telefonie warto od razu pomyśleć o dwóch rzeczach poza etui.

    Ochrona ekranów. Na ekran zewnętrzny możesz nakleić szkło hartowane do iPhone’a Duo. Ekran wewnętrzny się zgina, więc szkło na nim nie wytrzyma. Tu zostaje wyłącznie folia na ekran iPhone’a Duo. Co nakleić na który ekran, opisaliśmy w poradniku szkło na iPhone Duo.

    Ładowarka. Apple nie dokłada jej do pudełka. Żeby naładować Duo do 50% w około 20 minut, potrzebujesz zasilacza o mocy co najmniej 60 W. Konkretne modele porównaliśmy w tekście jaka ładowarka do iPhone’a Duo.

    Jeśli wciąż się wahasz, czy w ogóle kupić Duo, zajrzyj do naszego porównania iPhone Duo vs Galaxy Z Fold 8 albo do tekstu o cenie i premierze iPhone’a Duo w Polsce.

    Podsumowanie: jakie etui do iPhone’a Duo

    • Najlepsza ochrona: Spigen Tough Armor Pro MagFit, pancerne etui z osłoną zawiasu.
    • Osłona zawiasu z podstawką: Spigen Slim Armor Pro S MagFit.
    • Przezroczyste z osłoną zawiasu: Spigen Ultra Hybrid Pro, z magnesami albo bez.
    • Najlżejsze i najcieńsze: CARE by PanzerGlass Discovery, 0,9 mm i 14 g.
    • Najwięcej kolorów: Bizon Case Tur, ale bez MagSafe.

    Wybór etui do iPhone’a Duo będzie jeszcze rósł. Jeśli chcesz mieć etui w dniu odbioru telefonu, zamów je razem z przedsprzedażą. Aktualną ofertę znajdziesz w kategorii etui do iPhone’a Duo, a przy zamówieniu od 100 zł dostawa jest darmowa.

    FAQ

    Czy etui do iPhone’a Duo osłania zawias? Nie każde. W naszej ofercie osłonę zawiasu mają etui Spigen: Tough Armor Pro, Slim Armor Pro S i Ultra Hybrid Pro. UAG Mouve, UAG Mouve XTE, PanzerGlass Discovery i Bizon Case Tur zostawiają zawias odsłonięty.

    Czy etui z MagSafe działa z iPhone’em Duo? Tak. iPhone Duo obsługuje MagSafe i Qi2 do 25 W, a większość etui z tego zestawienia ma wbudowane magnesy. Magnesów nie mają Spigen Ultra Hybrid Pro Crystal Clear i Bizon Case Tur. Przy Spigen Tough Armor Pro część akcesoriów MagFit może nie pasować przez osłonę zawiasu.

    Czy można nakleić szkło hartowane na wewnętrzny ekran iPhone’a Duo? Nie. Ekran wewnętrzny się zgina, więc chroni go wyłącznie folia. Szkło hartowane nadaje się tylko na ekran zewnętrzny.

    Czy etui do Galaxy Z Fold pasuje do iPhone’a Duo? Nie. iPhone Duo ma inne wymiary (po złożeniu 84,1 × 117,8 × 11,3 mm) oraz inny układ aparatów i przycisków. Potrzebujesz etui zaprojektowanego dla Duo.

    Czy etui do iPhone’a Duo zasłania ekran zewnętrzny? Grubsze etui mogą lekko nachodzić na lewą krawędź ekranu. Apple przewidziało to w ustawieniu Shift Left Edge, które poszerza czarną ramkę po lewej, żeby gest cofania działał bez problemu.

    Ile waży iPhone Duo z etui? Sam telefon waży 254 g. PanzerGlass Discovery dokłada 14 g. Masy pozostałych etui producenci nie podają.

    Kiedy będą kolejne etui do iPhone’a Duo? W sklepie są już etui Spigen, UAG, PanzerGlass i Bizon, a kolejne marki będą dochodzić stopniowo. Aktualny wybór zawsze znajdziesz w kategorii etui do iPhone’a Duo.

  • POCO F9 Ultra vs F8 Ultra: czy warto się przesiąść?

    POCO F9 Ultra vs F8 Ultra: czy warto się przesiąść?

    Najważniejsze w tym porównaniu jest to, co się nie zmieniło: oba telefony mają ten sam procesor Snapdragon 8 Elite Gen 5. F9 Ultra dokłada baterię 8 050 mAh zamiast 6 500 mAh, ekran 185 Hz zamiast 120 Hz i aparat główny 200 MP. W zamian jest cięższy, grubszy i droższy: od 3 299 zł wobec 2 799 zł za F8 Ultra.

    Krótka odpowiedź: przesiadka zwykle się nie opłaca. Jeśli kupujesz pierwszy raz, F9 Ultra ma sens przede wszystkim wtedy, gdy najważniejsza jest dla Ciebie bateria. W pozostałych przypadkach tańszy F8 Ultra daje prawie to samo.

    Poniżej pełna tabela, różnice punkt po punkcie i odpowiedź na pytanie, czy etui i ładowarka z F8 Ultra pasują do F9 Ultra. Warto wiedzieć od razu, że w polskim pudełku żadnego z tych telefonów nie ma ładowarki.

    Po lewej POCO F9 Ultra, po prawej POCO F8 Ultra. Widać zupełnie inny układ wyspy aparatów. Zdjęcia: Xiaomi.

    POCO F9 Ultra vs F8 Ultra: tabela porównawcza

    Parametr POCO F9 Ultra POCO F8 Ultra
    Premiera 1 września 2026 26 listopada 2025
    Cena w Polsce (Xiaomi, 02.10.2026) od 3 299 zł od 2 799 zł
    Procesor Snapdragon 8 Elite Gen 5 + chip VisionBoost D8 Snapdragon 8 Elite Gen 5
    Pamięć 12/256, 16/512, 16 GB/1 TB 12/256, 16/512 GB
    Ekran 6,9″ AMOLED, 185 Hz 6,9″ AMOLED, 120 Hz
    Jasność szczytowa (25% ekranu) 4 500 nitów 3 500 nitów
    Szkło ekranu Gorilla Glass 7i POCO Shield Glass
    Aparat główny 200 MP, OIS 50 MP Light Fusion 950, OIS
    Teleobiektyw 50 MP, peryskop 5x, OIS 50 MP, peryskop 5x, OIS
    Ultraszeroki / przedni 50 MP / 32 MP 50 MP / 32 MP
    Bateria 8 050 mAh 6 500 mAh
    Ładowanie przewodowe / bezprzewodowe 100 W / 50 W 100 W / 50 W
    Ładowanie zwrotne 27 W przewodowo, 22,5 W bezprzewodowo 22,5 W przewodowo, bezprzewodowo (moc niepodana)
    Wymiary 163,49 × 77,94 × 8,74 mm 163,33 × 77,82 × 7,9 mm (czarny) / 8,3 mm (Denim Blue)
    Masa 235 g 218 g (czarny) / 220 g (Denim Blue)
    Odporność IP68 IP68
    Ładowarka w pudełku (PL) ❌ ❌

    Dane według specyfikacji producenta (F9 Ultra, F8 Ultra) i polskiego sklepu Xiaomi.

    Wydajność: ten sam Snapdragon, dodatkowy chip do gier

    Oba mają Snapdragon 8 Elite Gen 5, wykonany w procesie 3 nm, więc w codziennym użytkowaniu i aplikacjach różnicy nie poczujesz. W benchmarku Geekbench 6 GSMArena zmierzyło nawet minimalnie niższe wyniki F9 Ultra (3 530 / 10 500 pkt wobec 3 636 / 10 876 pkt).

    Chip VisionBoost D8 i efekt jego pracy w grze. Zdjęcia: Xiaomi.

    F9 Ultra dokłada osobny chip VisionBoost D8. Według Xiaomi odpowiada za interpolację klatek do 185 kl./s, którą obsługuje ponad 20 gier. Poprawa detali obrazu (AI Super Resolution) działa na razie tylko w pięciu tytułach, m.in. PUBG Mobile i Genshin Impact.

    Jest też nowy wariant 16 GB/1 TB. Jeśli trzymasz w telefonie dużo filmów 8K, to argument. Dla większości osób 256 GB lub 512 GB wystarczy.

    Ekran: 185 Hz i wyższa jasność

    Oba ekrany mają 6,9 cala i tę samą rozdzielczość 2608 × 1200. Różnice to:

    • odświeżanie 185 Hz wobec 120 Hz w F8 Ultra,
    • jasność szczytowa 4 500 nitów wobec 3 500 nitów (oba przy 25% powierzchni ekranu); w pomiarach GSMArena to 4 333 wobec 3 509 nitów,
    • Gorilla Glass 7i zamiast POCO Shield Glass.

    185 Hz działa jednak tylko w obsługiwanych grach. Według GSMArena w systemie i aplikacjach F9 Ultra pracuje w 120 Hz, tak samo jak F8 Ultra, więc przy przewijaniu różnicy nie zobaczysz.

    Aparaty: 200 MP, ale mniejsza matryca

    Wyspa aparatów POCO F9 Ultra z głównym aparatem 200 MP i teleobiektywem 5x

    Wyspa aparatów POCO F9 Ultra. Zdjęcie: Xiaomi.

    F9 Ultra ma aparat główny 200 MP zamiast 50 MP. To nie oznacza jednak automatycznie lepszych zdjęć. Według GSMArena matryca F8 Ultra jest fizycznie większa (1/1,31″ wobec 1/1,56″), a większa matryca zbiera w sumie więcej światła.

    W praktyce 200 MP przyda się, gdy chcesz mocno kadrować zdjęcia albo drukować je w dużym formacie. GSMArena nazywa nowy aparat raczej zmianą w bok niż ulepszeniem, choć zdjęcia nocne z F9 Ultra ocenia bardzo dobrze.

    Reszta zestawu jest prawie taka sama: teleobiektyw 50 MP z zoomem optycznym 5x i OIS, szerokokątny 50 MP i przedni aparat 32 MP. F9 Ultra dorzuca slow motion do 1920 kl./s w Full HD.

    Bateria i ładowanie: największa różnica

    8 050 mAh to o 1 550 mAh więcej niż 6 500 mAh w F8 Ultra, czyli prawie jedna czwarta więcej. To najmocniejszy argument za nowym modelem, zwłaszcza jeśli grasz albo dużo nagrywasz.

    Moc ładowania jest taka sama: 100 W przewodowo, 50 W bezprzewodowo. Ponieważ bateria F9 Ultra jest większa, ładuje się dłużej. W teście GSMArena z oryginalną ładowarką Xiaomi F9 Ultra miał 61% po 30 minutach i pełną baterię po nieco mniej niż godzinie. F8 Ultra z oryginalną ładowarką Xiaomi ładował się w teście GSMArena do pełna w 39 minut.

    POCO F9 Ultra ładuje kablem drugi telefon

    Ładowanie zwrotne przewodowe w POCO F9 Ultra. Zdjęcie: Xiaomi.

    Mocniejsze jest też ładowanie zwrotne: przewodowo 27 W w F9 Ultra wobec 22,5 W w F8 Ultra. Kablem naładujesz słuchawki, zegarek albo nawet drugi telefon.

    Gry i temperatura: czy F9 Ultra się przegrzewa?

    Granie na POCO F9 Ultra trzymanym poziomo

    POCO F9 Ultra w grze. Zdjęcie: Xiaomi.

    F9 Ultra jest reklamowany jako telefon dla graczy, ale test GSMArena pokazuje drugą stronę medalu. Według recenzentów telefon pod obciążeniem mocno się nagrzewa, a układ chłodzenia nie najlepiej radzi sobie z oddawaniem ciepła. W długich sesjach wydajność spada.

    Ekran 185 Hz i interpolacja klatek działają tylko w obsługiwanych grach. Jeśli grasz w inne tytuły, F9 Ultra zachowa się praktycznie jak F8 Ultra, tylko z większą baterią.

    Porada: do grania wybierz cienkie etui. Grube etui pancerne utrudnia oddawanie ciepła, a przy nagrzewającym się telefonie to odczuwalna różnica.

    Wymiary i masa: F9 Ultra jest cięższy

    Większa bateria to też większa masa. F9 Ultra waży 235 g i ma 8,74 mm grubości. F8 Ultra waży 218–220 g i ma 7,9–8,3 mm, zależnie od koloru. Różnica 15–17 g jest odczuwalna przy długim trzymaniu telefonu jedną ręką. Oba modele mają odporność IP68.

    Czy etui z POCO F8 Ultra pasuje do F9 Ultra?

    Nie. Wymiary przodu są prawie identyczne, ale F9 Ultra jest grubszy, a przede wszystkim ma zupełnie inny układ wyspy aparatów. Widać to na zdjęciach producenta wyżej. Sądząc po nich, wycięcie na aparat w etui z F8 Ultra nie trafi w obiektywy F9 Ultra.

    Żaden producent akcesoriów w naszej ofercie nie oznacza etui jako wspólnego dla obu modeli. Do F9 Ultra potrzebujesz nowego etui i nowego szkła.

    Bizon Case Angelo do POCO F9 Ultra: przydymione plecki i czarna ramka.

    Bizon Case MatteO do POCO F9 Ultra z pierścieniem magnetycznym.

    Szkło 3mk FlexibleGlass na ekran i szkło GrizzGlass na aparat.

    W sklepie do F9 Ultra znajdziesz m.in.:

    [hs_products category=”2678″ limit=”6″ sort=”sales”]

    Pełną ofertę znajdziesz w kategorii akcesoria do POCO F9 Ultra. Jeśli zostajesz przy F8 Ultra, zajrzyj do kategorii akcesoria do POCO F8 Ultra.

    Porada: w pudełku obu telefonów jest proste etui ochronne od Xiaomi. Na start wystarczy, ale nie ma szkła ani osłony aparatu.

    Ładowarka: w Polsce nie ma jej w pudełku

    Na polskiej stronie Xiaomi w zawartości opakowania obu modeli jest telefon, kabel USB-C, etui i igła do karty SIM. Ładowarki nie ma, choć specyfikacja globalna F9 Ultra wymienia zasilacz. Jeśli do F8 Ultra masz już ładowarkę Xiaomi 100 W, użyjesz jej też z F9 Ultra. Pełne 100 W oba modele osiągają tylko z ładowarką Xiaomi.

    Jeśli kupujesz ładowarkę od nowa, nie musi to być oryginał Xiaomi. W teście GSMArena F8 Ultra z ładowarką USB Power Delivery 120 W i PPS w zakresie do 20 V ładował się prawie tak szybko jak z oryginałem: 76% po 30 minutach wobec 78%. Ładowarka 100 W z PPS tylko do 16 V dała 55% po pół godzinie.

    Szukaj więc ładowarki z PPS do około 20 V, a nie tylko z dużą liczbą watów. F9 Ultra GSMArena testował tylko z ładowarką Xiaomi, ale ma ten sam system ładowania 100 W. Konkretne modele omawiamy w poradniku jaka najlepsza ładowarka do POCO F8 Ultra, a pełny wybór jest w kategorii ładowarki sieciowe.

    Ładowanie bezprzewodowe i akcesoria magnetyczne

    Pełne 50 W bezprzewodowo oba modele osiągają tylko z podstawką Xiaomi. Ze zwykłą ładowarką indukcyjną ładowanie jest dużo wolniejsze: w teście GSMArena F8 Ultra na ładowarce Qi2 ładował się z mocą ok. 8 W. F9 Ultra nie był tak testowany, ale ma ten sam system ładowania.

    Żaden z modeli nie ma wbudowanych magnesów. Żeby korzystać z magnetycznych uchwytów samochodowych, powerbanków czy ładowarek, potrzebujesz etui z pierścieniem magnetycznym, np. wspomnianego Bizon Case MatteO. Uchwyty znajdziesz w kategorii uchwyty na telefon, a ładowarki w kategorii ładowarki indukcyjne.

    F9 Ultra potrafi też ładować inne urządzenia bezprzewodowo z mocą 22,5 W. Wystarczy położyć na jego plecach słuchawki albo zegarek. F8 Ultra też ma ładowanie zwrotne bezprzewodowe, ale Xiaomi nie podaje jego mocy.

    POCO F9 Ultra czy F8 Ultra: który wybrać?

    Twoja sytuacja Wybierz
    Masz F8 Ultra i jesteś z niego zadowolony Zostań przy F8 Ultra
    Masz F8 Ultra, ale bateria nie starcza na cały dzień grania F9 Ultra
    Kupujesz pierwszy telefon POCO i liczysz każdą złotówkę F8 Ultra
    Grasz w tytuły z obsługą 185 Hz F9 Ultra (licz się z nagrzewaniem)
    Zależy Ci na lżejszym telefonie F8 Ultra
    Potrzebujesz 1 TB pamięci F9 Ultra

    Jeśli masz starszy model, porównywaliśmy też POCO F8 Ultra z F7 Ultra. Przecieki sprzed premiery i model F9 Pro opisaliśmy w artykule POCO F9 Pro i F9 Ultra: premiera i przecieki.

    Podsumowanie: POCO F9 Ultra vs F8 Ultra

    • Ten sam procesor. Różnica dotyczy tylko gier obsługujących chip VisionBoost D8, a F9 Ultra mocniej się w nich nagrzewa.
    • Większa bateria (8 050 mAh) to najmocniejszy argument za nowym modelem.
    • 185 Hz i 200 MP robią wrażenie na papierze, ale w codziennym użyciu różnica jest mniejsza, niż sugerują liczby.
    • F8 Ultra jest tańszy: o 500 zł, a do tego lżejszy i nadal bardzo wydajny.
    • Etui z F8 nie pasuje, a ładowarka Xiaomi tak. W polskim pudełku żadnego z nich nie ma ładowarki.

    Niezależnie od wyboru, nowy telefon warto od razu zabezpieczyć. Zacznij od kategorii akcesoria do POCO F9 Ultra. Przy zamówieniu od 100 zł dostawa jest darmowa.

    FAQ

    Czy warto przesiąść się z POCO F8 Ultra na F9 Ultra? Dla większości osób nie. Oba mają ten sam procesor, więc przesiadka ma sens głównie wtedy, gdy potrzebujesz większej baterii.

    Czy etui do POCO F8 Ultra pasuje do F9 Ultra? Nie. F9 Ultra jest grubszy i ma inny układ wyspy aparatów, więc wycięcie w etui z F8 Ultra nie trafi w obiektywy. Potrzebujesz etui zaprojektowanego dla F9 Ultra.

    Ile kosztuje POCO F9 Ultra w Polsce? Na stronie Xiaomi Polska POCO F9 Ultra kosztuje od 3 299 zł za wersję 12/256 GB. F8 Ultra jest dostępny od 2 799 zł.

    Czy POCO F9 Ultra ma ładowarkę w zestawie? W Polsce nie. Według polskiej strony Xiaomi w pudełku jest telefon, kabel USB-C, etui i igła do karty SIM. Ładowarkę trzeba kupić osobno albo użyć ładowarki Xiaomi 100 W, jeśli już ją masz.

    Czy ładowarka od POCO F8 Ultra naładuje F9 Ultra? Tak. Ładowarka Xiaomi 100 W naładuje F9 Ultra z pełną mocą, bo oba modele mają ten sam system ładowania. Przy ładowarkach innych producentów szukaj obsługi PPS do około 20 V.

    Czy POCO F9 Ultra ma lepszy aparat niż F8 Ultra? Ma aparat główny o wyższej rozdzielczości (200 MP wobec 50 MP), ale F8 Ultra ma fizycznie większą matrycę. Teleobiektyw 5x, szeroki kąt i przedni aparat są w obu modelach bardzo podobne.

  • Najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro: ranking 10 modeli

    Najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro: ranking 10 modeli

    Najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro to ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe: pancerne, z rozkładaną podstawką i magnesami MagSafe. Jeśli wolisz pokazać kolor telefonu, wybierz przezroczyste Spigen Ultra Hybrid MagSafe, a jeśli szukasz pancerza z MagSafe na upadki do 5,5 m według producenta, UAG Pathfinder.

    Wszystkie etui w rankingu producenci oznaczają jako „17 Pro / 18 Pro”, bo korpus obu telefonów ma te same wymiary. Dlaczego tak jest i czego z 17 Pro nie przeniesiesz, wyjaśniamy w tekście czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do 18 Pro.

    Poniżej ranking 10 etui od ośmiu marek, porównanie w tabeli i podpowiedzi, które wybrać do konkretnych potrzeb.

    iPhone 18 Pro i oryginalne przezroczyste etui Apple z MagSafe. Zdjęcia: Apple.

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze etui do iPhone’a 18 Pro

    MagSafe to pierwsza rzecz do sprawdzenia. Przez etui bez magnesów iPhone 18 Pro nadal naładuje się bezprzewodowo, ale ładowarka MagSafe trzyma się słabiej, a portfel czy uchwyt samochodowy mogą spadać. Dlatego szukaj etui z wbudowanym pierścieniem magnetycznym.

    Druga sprawa to ochrona aparatu. Wyspa aparatów wystaje z pleców, a w głównym aparacie pracuje nowa zmienna przysłona. Szukaj etui z rantem wyższym niż obiektywy albo z osłoną aparatu. Więcej o samej przysłonie pisaliśmy w tekście czy MagSafe szkodzi aparatowi iPhone’a 18 Pro.

    Trzecia to typ etui. Do wyboru masz trzy grupy:

    • Pancerne: grubsze, z amortyzacją w narożnikach, często z podstawką.
    • Hybrydowe i przezroczyste: sztywne plecki z elastyczną ramką, smukłe na co dzień.
    • Z klapką lub 360°: chronią też ekran, ale są najgrubsze.

    Porada: etui zawsze sprawdź pod kątem przycisków i wycięcia na aparat na zdjęciach produktu. Dobre etui ma osobne, precyzyjne wycięcia i rant wystający ponad obiektywy.

    Ranking: 10 najlepszych etui do iPhone’a 18 Pro

    1. ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe: pancerne z podstawką

    ESR Cyber Tough Kickstand: podstawka to rama wokół wyspy aparatów.

    Nasz faworyt. ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe ma trzywarstwową konstrukcję i narożniki z poduszkami Air Guard, które pochłaniają energię uderzenia.

    ESR deklaruje dla tej serii ochronę Military Grade na poziomie 7x. Podstawka to metalowa rama wokół wyspy aparatów: rozłożona trzyma telefon na stole, a złożona działa jak dodatkowy zderzak chroniący obiektywy.

    Dla kogo: jeśli telefon często ląduje na twardych powierzchniach, a do tego oglądasz na nim filmy.

    Minus: to jedno z grubszych etui w zestawieniu.

    2. Spigen Ultra Hybrid MagSafe: przezroczyste

    Spigen Ultra Hybrid MagSafe w wersji Clear/White, z białym pierścieniem magnetycznym.

    Spigen Ultra Hybrid MagSafe to klasyczna seria hybrydowa Spigena. Sztywne plecki z poliwęglanu łączą się z elastyczną ramką TPU, a w narożnikach Spigen stosuje technologię Air Cushion, czyli poduszki powietrzne.

    Etui jest smukłe, a przez przezroczyste plecki widać kolor telefonu. Podwyższone ranty chronią ekran i aparat przed zarysowaniami, gdy kładziesz telefon na stole.

    Dobre, gdy iPhone 18 Pro ma Ci się podobać także w etui.

    3. Tech-Protect MagPrime MagSafe CC: matowe z osłoną aparatu

    Skrót CC w nazwie oznacza podwyższoną ramkę wokół aparatów.

    Tech-Protect MagPrime MagSafe CC ma w nazwie skrót CC, czyli Camera Cover. W praktyce to podwyższona ramka wokół wyspy aparatów, z osobnym wycięciem na każdy obiektyw.

    Elastyczna ramka TPU amortyzuje uderzenia, a sztywne plecki z poliwęglanu trzymają kształt. Plecki mają matowe wykończenie, a pierścień magnetyczny łapie ładowarkę MagSafe.

    Dobre, gdy szukasz smukłego etui, które pilnuje aparatu.

    Minus: producent nie podaje deklarowanej odporności na upadki.

    [hs_products ids=”143069,147257,142338″ cols=”3″ title=”Trzy pierwsze miejsca w rankingu”]

    4. UAG Pathfinder MagSafe: pancerz z MagSafe na upadki z 5,5 m

    UAG Pathfinder MagSafe: po lewej czarne, po prawej oliwkowe.

    UAG Pathfinder MagSafe to najodporniejsze etui z MagSafe w zestawieniu. Producent podaje ochronę przy upadkach z wysokości do 5,5 m i trzykrotnie spełnione wymagania standardu MIL-STD-810G 516.6.

    Wzmocnione narożniki i rama pochłaniają uderzenia, a podwyższone obramowanie chroni ekran. Wbudowany moduł MagSafe działa z ładowarkami i akcesoriami magnetycznymi.

    Dla kogo: jeśli telefon pracuje z Tobą na zewnątrz albo masz w domu dzieci, które lubią go upuszczać.

    Minus: nie ma podstawki.

    5. Spigen Tough Armor T MagSafe: trzy warstwy i podstawka

    Tough Armor T: widać wewnętrzną warstwę amortyzującą i pierścień MagSafe.

    Spigen Tough Armor T MagSafe ma trzy warstwy: plecki z poliwęglanu, ramkę TPU i wewnętrzną warstwę amortyzującą. Spigen deklaruje dla niego ochronę klasy Military Grade.

    W pleckach jest wbudowana podstawka do oglądania filmów i rozmów wideo. Podwyższone ranty unoszą aparat nad powierzchnię stołu.

    Dobre, gdy szukasz pancernego etui z podstawką, ale wolisz Spigena niż ESR.

    6. Supcase Unicorn Beetle Pro: ochrona 360° z klipsem

    Unicorn Beetle Pro ma w zestawie kaburę z klipsem do paska.

    Supcase Unicorn Beetle Pro zamyka telefon w ochronie 360°. Przednia ramka ma wbudowaną folię PET na ekran, a całość, według producenta, wytrzymuje upadki z wysokości do 6 m i spełnia normę MIL-STD-810H.

    W zestawie jest kabura z klipsem do paska i podstawką. To etui dla osób, które pracują fizycznie i potrzebują telefonu zawsze pod ręką.

    Minus: w tej wersji nie ma magnesów MagSafe. Jeśli ich potrzebujesz, w sklepie są warianty UB Grip Mag i Grip Pro Mag.

    7. ESR Classic Hybrid MagSafe Frosted: matowa mgiełka

    ESR Classic Hybrid w wersji Frosted Black.

    ESR Classic Hybrid MagSafe w wersji Frosted ma matowe, półprzezroczyste plecki. Telefon prześwituje, ale bez efektu lustra i bez odcisków palców.

    ESR stosuje tu poduszki Air Guard w narożnikach i deklaruje ochronę Military Grade na poziomie 3x, czyli niższym niż w Cyber Tough. W zamian Classic Hybrid jest wyraźnie smuklejsze.

    Dla kogo: jeśli chcesz widzieć kolor telefonu, ale bez połysku.

    8. 3mk Misty MagCase: smukłe, w siedmiu kolorach

    3mk Misty MagCase: po lewej czarne, po prawej białe.

    3mk Misty MagCase to etui polskiej marki z transparentno-matowym wykończeniem. Jest z TPU i poliwęglanu, ma wbudowany pierścień magnetyczny i podwyższone ranty wokół ekranu i aparatu.

    W sklepie jest w siedmiu kolorach: czarnym, białym, bordowym, niebieskim, pomarańczowym, różowym i zielonym.

    Wybierz je, jeśli chcesz smukłe etui z MagSafe i zależy Ci na kolorze.

    [hs_products ids=”147331,146521,146946,146724,146779″ cols=”5″ title=”Pozycje 4–8 w rankingu”]

    9. Ringke Fusion Magnetic: przezroczyste z powłoką UV

    Ringke Fusion Magnetic ma też otwory na smycz.

    Ringke Fusion Magnetic to minimalistyczne przezroczyste etui z plecami z poliwęglanu i ramką TPU. Według producenta plecki mają powłokę UV ograniczającą zarysowania i przebarwienia, a w narożnikach są kieszenie powietrzne.

    Ma też wbudowane otwory na smycz do telefonu.

    Pasuje, jeśli szukasz przezroczystego etui z MagSafe i opcją zawieszenia telefonu na smyczy.

    Minus: producent nie podaje deklarowanej odporności na upadki.

    10. Mercury BlueMoon Diary MagSafe: z klapką

    Mercury BlueMoon Diary: klapka z kieszeniami chroni też ekran.

    Mercury BlueMoon Diary MagSafe to etui typu książka, które chroni też ekran. W pleckach ma pierścień MagSafe, co wśród etui z klapką nie jest standardem.

    W klapce są kieszenie na karty, a po złożeniu klapka służy też jako podstawka.

    Dla kogo: jeśli nosisz karty razem z telefonem.

    Minus: klapkę trzeba odchylać przy każdym spojrzeniu na ekran.

    Etui do iPhone’a 18 Pro: porównanie w tabeli

    EtuiTypMagSafePodstawkaOchrona ekranuDeklarowana odporność
    ESR Cyber Tough Kickstandpancerne✅✅rantMilitary Grade 7x, Air Guard
    Spigen Ultra Hybridprzezroczyste✅❌rantAir Cushion
    Tech-Protect MagPrime CCmatowe hybrydowe✅❌rantbrak danych od producenta
    UAG Pathfinderpancerne✅❌rantdo 5,5 m, MIL-STD-810G
    Spigen Tough Armor Tpancerne✅✅rantMilitary Grade
    Supcase Unicorn Beetle Pro360° z kaburą❌✅✅ folia PETdo 6 m, MIL-STD-810H
    ESR Classic Hybrid Frostedmatowe półprzezroczyste✅❌rantMilitary Grade 3x, Air Guard
    3mk Misty MagCasesmukłe✅❌rantbrak danych od producenta
    Ringke Fusion Magneticprzezroczyste✅❌rantkieszenie powietrzne
    Mercury BlueMoon Diaryz klapką✅✅ klapka✅ klapkabrak danych od producenta

    Które etui do iPhone’a 18 Pro wybrać?

    • Często upuszczasz telefon? UAG Pathfinder albo ESR Cyber Tough.
    • Nosisz telefon przy pasku? Supcase Unicorn Beetle Pro.
    • Chcesz widzieć kolor? Spigen Ultra Hybrid albo Ringke Fusion Magnetic.
    • Chcesz smukłe z ochroną aparatu? Tech-Protect MagPrime CC.
    • Oglądasz filmy na stole? ESR Cyber Tough albo Spigen Tough Armor T.
    • Nosisz karty przy telefonie? Mercury BlueMoon Diary.

    Masz większy model? Osobny ranking przygotowaliśmy dla najlepszych etui do iPhone’a 18 Pro Max.

    Czym uzupełnić etui na iPhone’a 18 Pro

    Większość etui chroni plecy i narożniki, ale nie ekran ani szkło nad obiektywami. Do kompletu warto dobrać:

    Pamiętaj, że szkło na aparat z iPhone’a 17 Pro nie pasuje do 18 Pro, bo wyspa aparatów się różni.

    Podsumowanie: najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro w skrócie

    • Najlepsze ogólnie: ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe, pancerne z podstawką.
    • Najlepsze przezroczyste: Spigen Ultra Hybrid MagSafe.
    • Smukłe z ochroną aparatu: Tech-Protect MagPrime MagSafe CC.
    • Największa deklarowana odporność: Supcase Unicorn Beetle Pro (do 6 m, bez MagSafe) i UAG Pathfinder (do 5,5 m, z MagSafe).

    Pełny wybór, ponad 250 modeli na stanie, znajdziesz w kategorii etui do iPhone’a 18 Pro.

    FAQ

    Jakie etui do iPhone’a 18 Pro jest najlepsze? Dla większości osób ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe: pancerne, z podstawką i magnesami MagSafe. Jeśli wolisz smukłe i przezroczyste, wybierz Spigen Ultra Hybrid MagSafe.

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do 18 Pro? W praktyce tak, bo korpus obu modeli ma te same wymiary, choć Apple oficjalnie zgodności nie deklaruje. Szczegóły i wyjątki opisujemy w osobnym tekście o zgodności etui.

    Które etui do iPhone’a 18 Pro jest najbardziej wytrzymałe? Najwyższą odporność deklarują Supcase Unicorn Beetle Pro (upadki do 6 m) i UAG Pathfinder (do 5,5 m). Supcase nie ma jednak magnesów MagSafe.

    Czy każde etui do iPhone’a 18 Pro działa z MagSafe? Nie. Ładowarka i akcesoria MagSafe trzymają się mocno tylko przez etui z wbudowanym pierścieniem magnetycznym. W naszym rankingu ma go 9 z 10 etui, wyjątkiem jest Supcase Unicorn Beetle Pro.

    Czy etui do iPhone’a 18 Pro Max pasuje do 18 Pro? Nie. Pro Max jest większy, więc potrzebuje własnego etui. Dla niego przygotowaliśmy osobny ranking.

    Czy iPhone 18 Pro case chroni aparat? Większość etui z rankingu ma rant wyższy niż obiektywy, a Tech-Protect MagPrime CC ma dodatkowo podwyższoną ramkę wokół wyspy aparatów. Samo szkło nad obiektywami najlepiej chroni osobne szkło na aparat.

  • Czujnik dymu i czadu: jaki wybrać na sezon grzewczy?

    Czujnik dymu i czadu: jaki wybrać na sezon grzewczy?

    Zwykły czujnik dymu nie wykrywa czadu. Tlenek węgla nie ma zapachu ani koloru i nie daje dymu, więc wykryje go tylko czujnik czadu z sensorem CO. Jeśli w mieszkaniu masz kuchenkę gazową, piecyk, kocioł albo kominek, potrzebujesz czujnika dymu i czadu spełniającego normy EN 14604 i EN 50291-1, takiego jak Meross CS11.

    Właśnie zaczyna się sezon grzewczy, a z nim okres, w którym zatruć czadem jest najwięcej. Od 1 października 2025 do 31 marca 2026 r. straż pożarna odnotowała 3 750 zdarzeń z tlenkiem węgla, w których 1 354 osoby zostały ranne, a 69 zginęło.

    W tekście znajdziesz różnicę między czujnikiem dymu a czujnikiem czadu, wyjaśnienie, kiedy wystarczy zwykły, a kiedy przyda się smart, i zasady montażu. Piszemy też o obowiązku, który już obowiązuje w nowych budynkach i obejmie wszystkie mieszkania.

    Czujnik dymu a czujnik czadu: czym się różnią?

    Każdy z nich wykrywa inne zagrożenie.

    • Czujnik dymu reaguje na cząsteczki dymu w powietrzu. Ostrzega przed pożarem, często zanim pojawi się widoczny ogień.
    • Czujnik czadu, czyli tlenku węgla (CO), zwykle ma sensor elektrochemiczny, który mierzy stężenie CO. Czad powstaje przy niepełnym spalaniu gazu, węgla, drewna czy oleju, na przykład przy niesprawnym piecyku lub zatkanym kominie.

    Czad jest groźny, bo go nie czuć. Nie ma zapachu, koloru ani smaku, a pierwsze objawy zatrucia, takie jak ból głowy, senność i nudności, łatwo pomylić ze zmęczeniem. Czujnik dymu w takiej sytuacji milczy, bo dymu po prostu nie ma.

    Normy EN 14604 i EN 50291-1

    Na opakowaniu dobrego czujnika szukaj numerów norm:

    NormaCzego dotyczy
    EN 14604Autonomiczne czujki dymu do domów
    EN 50291-1Czujniki tlenku węgla do użytku domowego

    Czujnik dymu i czadu powinien spełniać obie. Meross CS11 ma według producenta certyfikaty EN 14604:2005/AC:2008 i EN 50291-1:2018.

    Obowiązek czujnika dymu i czadu: terminy

    Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 listopada 2024 r. (Dz. U. 2024 poz. 1716) wprowadza obowiązek montażu autonomicznych czujek. Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, od 1 stycznia 2030 r. obejmie on wszystkie domy i mieszkania w Polsce.

    Według komunikatu straży pożarnej terminy wyglądają tak:

    Kogo dotyczyOd kiedy
    Nowe budynki mieszkalneOd 23 grudnia 2024 r., już obowiązuje
    Lokale z usługami hotelarskimi, np. wynajem krótkoterminowyOd 30 czerwca 2026 r., już obowiązuje
    Wszystkie domy i mieszkaniaOd 1 stycznia 2030 r.

    Co konkretnie trzeba mieć:

    • co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu w każdym lokalu mieszkalnym,
    • co najmniej jedną autonomiczną czujkę tlenku węgla w każdym pomieszczeniu, w którym spala się paliwo stałe, ciekłe lub gazowe.

    Termin dla istniejących mieszkań to 2030 rok. Ryzyko zatrucia czadem jest jednak największe w każdym sezonie grzewczym, od października do marca.

    Porada: autonomiczna czujka ma czujnik, sygnalizator i zasilanie w jednej obudowie i sama włącza alarm dźwiękowy. Najczęściej zasila ją bateria. Powiadomienia na telefon są dodatkiem, a nie wymogiem przepisów.

    Czujnik dymu i czadu z naszej oferty: Meross CS11

    Meross CS11 to nasz wybór do mieszkania z kuchenką gazową, piecykiem albo kominkiem. Ma dwa niezależne sensory: fotoelektryczny do dymu i elektrochemiczny do tlenku węgla, więc w jednej obudowie łączy czujnik dymu i czujnik czadu.

    • Normy EN 14604 i EN 50291-1
    • Alarm 85 dB(A) w odległości 3 m
    • Przy stężeniu CO 300 ppm alarm włącza się w mniej niż 3 minuty
    • Wbudowana bateria CR123A, według producenta do około 10 lat pracy
    • Dioda w trzech kolorach: gotowość, niski poziom baterii lub usterka, alarm
    • Montaż na suficie lub ścianie, bez elektryka

    Zalety:

    • Jako jedyny w zestawieniu wykrywa czad
    • Spełnia obie normy, które warto sprawdzić przed zakupem
    • Bateria starcza według producenta na około 10 lat

    Wady:

    • Opis nie wspomina o aplikacji ani powiadomieniach na telefon
    • Bateria jest niewymienna, więc po jej wyczerpaniu wymienia się cały czujnik

    Czujnik dymu Wi-Fi: kiedy przyda się wersja smart

    Zwykła czujka włączy alarm w mieszkaniu, ale nikt go nie usłyszy, jeśli wszyscy są w pracy. Smart czujnik dymu wyśle wtedy powiadomienie na telefon. Przyda się w domu jednorodzinnym, w mieszkaniu, w którym często nikogo nie ma, albo gdy w domu zostają starsi rodzice.

    Meross MA151 z hubem MSH450MA

    Meross MA151 montuje się na suficie. Do konfiguracji i powiadomień potrzebny jest hub Meross.

    Meross MA151-UN wykrywa dym technologią podwójnej detekcji optycznej, która według producenta rozpoznaje zarówno biały, jak i czarny dym i ogranicza fałszywe alarmy. Mimo „Wi-Fi” w nazwie czujnik łączy się z hubem Meross przez 433 MHz, a dopiero hub łączy się z routerem i aplikacją.

    • Alarm co najmniej 85 dB, słyszalny z 3 m
    • Dwie baterie AA, według producenta do 3 lat
    • Powiadomienia o alarmie, niskiej baterii i statusie offline, historia zdarzeń w aplikacji
    • Przy kilku czujnikach z hubem wszystkie włączają alarm, gdy jeden wykryje dym
    • Zgodność z EN 14604 według strony producenta

    Zalety:

    • Powiadomienie na telefon, kiedy nie ma Cię w domu
    • Połączone alarmy w całym domu

    Wady:

    • Wykrywa tylko dym, nie czad
    • Wymaga huba Meross do konfiguracji i powiadomień

    Hub Meross MSH450MA

    Hub Meross MSH450MA obsłuży do 32 urządzeń Meross. Ma własną syrenę 110 dB i tryb lokalny, dzięki któremu alarmy działają nawet przy awarii internetu. Łączy się z routerem przez Wi-Fi 2,4 GHz albo kablem Ethernet i obsługuje standard Matter.

    [hs_products ids=”115382,138837,121070″ cols=”3″]

    Porównanie: czujnik dymu i czadu czy smart czujnik dymu

    CechaMeross CS11Meross MA151 + hub MSH450MA
    Wykrywa dym✅✅
    Wykrywa czad (CO)✅❌
    NormyEN 14604, EN 50291-1EN 14604 (według strony producenta)
    Powiadomienia na telefon❌✅
    Zasilaniebateria CR123A, ok. 10 lat2× AA, ok. 3 lata
    Potrzebny hub❌✅
    Najlepsze dopomieszczeń z kuchenką gazową, piecykiem, kominkiemkorytarza i sypialni, gdy często nikogo nie ma w domu

    Jeśli chcesz mieć i czujnik czadu, i powiadomienia na telefon, połącz oba: CS11 tam, gdzie coś się spala, i smart czujnik dymu w korytarzu.

    Gdzie zamontować czujnik czadu i czujnik dymu

    O dokładnym miejscu i odległościach zawsze decyduje instrukcja producenta. Kilka zasad powtarza się jednak niemal wszędzie:

    1. Czujnik czadu w pomieszczeniu ze spalaniem. Chodzi o kuchnię z kuchenką gazową, łazienkę z piecykiem gazowym, kotłownię i pokój z kominkiem. Tak też stanowi rozporządzenie. Straż pożarna podaje, że osobny czujnik CO najczęściej montuje się na wysokości wzroku, co najmniej 1,5 m od podłogi i około 2 m od urządzenia, które może być źródłem czadu.
    2. Czujnik łączony według instrukcji. CS11 wykrywa i dym, i czad, więc miejsce montażu sprawdź w jego instrukcji, a nie w ogólnych zaleceniach dla czujników CO.
    3. Czujnik dymu na suficie, najlepiej w korytarzu między sypialniami a resztą mieszkania. Dym unosi się do góry.
    4. Z dala od kuchenki i pary. Nie montuj czujnika z sensorem dymu tuż nad kuchenką ani przy drzwiach łazienki. Para i dym z garnka to częste źródła fałszywych alarmów. W łazience z piecykiem trzymaj czujnik z dala od prysznica.
    5. Nie zasłaniaj czujnika meblami ani zasłonami i nie montuj go tuż przy oknie, drzwiach czy kratce wentylacyjnej, bo świeże powietrze zafałszuje pomiar.
    6. Regularnie testuj czujnik przyciskiem, tak często, jak zaleca instrukcja. MA151 może też uruchomić test z aplikacji.

    Co zrobić, gdy czujnik czadu włączy alarm

    Alarm czujnika czadu to sygnał do natychmiastowego działania, nawet jeśli nikt nie czuje się źle. Czadu nie wyczujesz, a objawy łatwo przeoczyć. Przy dużym stężeniu utrata przytomności może nastąpić w ciągu kilku minut.

    1. Otwórz okna i drzwi, żeby wpuścić świeże powietrze.
    2. Wyprowadź wszystkich na zewnątrz, także zwierzęta. Osobę z objawami wynieś w bezpieczne miejsce z dostępem do świeżego powietrza i nie wracaj do środka.
    3. Zadzwoń pod 112, jeśli ktoś ma objawy zatrucia albo alarm nie cichnie po przewietrzeniu.
    4. Nie uruchamiaj ponownie pieca ani piecyka, dopóki nie sprawdzi go fachowiec.

    Na co uważać? Straż pożarna wymienia wśród objawów ból i zawroty głowy, duszności, nudności i wymioty. Łatwo je wziąć za przeziębienie albo zmęczenie, a czujnik ostrzeże Cię, zanim je poczujesz.

    Uwaga: czujnik nie zastąpi przeglądu. Straż pożarna przypomina o regularnym sprawdzaniu szczelności i czyszczeniu przewodów kominowych oraz o kontroli, czy wentylacja ma odpowiedni ciąg.

    Podsumowanie: jaki czujnik dymu i czadu wybrać

    • Czujnik dymu nie wykrywa czadu. Do pomieszczeń z kuchenką gazową, piecykiem, kotłem czy kominkiem potrzebny jest czujnik czadu.
    • Meross CS11 łączy oba sensory i spełnia normy EN 14604 i EN 50291-1.
    • Smart czujnik dymu Meross MA151 z hubem MSH450MA wyśle powiadomienie, kiedy nie ma Cię w domu, ale czadu nie wykryje.
    • Od 1 stycznia 2030 r. każde mieszkanie musi mieć czujkę dymu, a pomieszczenia ze spalaniem paliwa także czujkę tlenku węgla.

    Najwięcej zatruć czadem zdarza się w sezonie grzewczym, który właśnie się zaczyna, więc nie warto czekać do 2030 roku. Wszystkie czujniki znajdziesz w kategorii czujniki smart home, a przy zamówieniu od 100 zł dostawa jest darmowa.

    FAQ

    Czy czujnik dymu wykrywa czad? Nie. Czujnik dymu reaguje na cząsteczki dymu, a czad, czyli tlenek węgla, jest bezwonnym gazem bez dymu. Do wykrywania czadu potrzebny jest czujnik czadu z sensorem CO, np. Meross CS11.

    Od kiedy czujnik dymu i czadu jest obowiązkowy? W nowych budynkach od 23 grudnia 2024 r., w lokalach z usługami hotelarskimi od 30 czerwca 2026 r., a we wszystkich domach i mieszkaniach od 1 stycznia 2030 r. Czujka tlenku węgla jest wymagana w pomieszczeniach, w których spala się paliwo. Wynika to z rozporządzenia MSWiA z 21 listopada 2024 r.

    Gdzie zamontować czujnik czadu? W pomieszczeniu, w którym spala się paliwo: w kuchni z gazem, w łazience z piecykiem, w kotłowni lub w pokoju z kominkiem. Osobny czujnik CO montuje się najczęściej na wysokości wzroku, co najmniej 1,5 m od podłogi i ok. 2 m od źródła spalania, ale wiążąca jest instrukcja producenta.

    Jaką normę powinien spełniać czujnik czadu? Czujnik tlenku węgla do domu powinien spełniać normę EN 50291-1, a czujnik dymu normę EN 14604. Czujnik dymu i czadu powinien mieć obie.

    Czy smart czujnik dymu Meross działa bez internetu? Alarm dźwiękowy działa lokalnie, a hub Meross MSH450MA ma tryb lokalny, w którym alarmy działają nawet przy awarii sieci. Bez internetu nie dostaniesz tylko powiadomienia na telefon.

    Jak długo działa bateria w czujniku czadu? W Meross CS11 wbudowana bateria CR123A działa według producenta do około 10 lat. Jest niewymienna, więc po tym czasie wymienia się cały czujnik.

    Co zrobić, gdy czujnik czadu piszczy? Ciągły alarm oznacza zagrożenie: otwórz okna, wyprowadź wszystkich na świeże powietrze i zadzwoń pod 112, jeśli ktoś ma objawy albo alarm nie cichnie. Krótkie, pojedyncze piknięcia co jakiś czas to zwykle sygnał niskiej baterii, usterki lub końca żywotności czujnika. Znaczenie sygnałów sprawdź w instrukcji.

  • Czujnik temperatury i wilgotności: jaki wybrać na zimę?

    Czujnik temperatury i wilgotności: jaki wybrać na zimę?

    Wilgotność w mieszkaniu powinna mieścić się w przedziale 30–50% i nie przekraczać 60%. Tak zaleca amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA). Sprawdzisz to tylko pomiarem, a najwygodniej robi to czujnik temperatury i wilgotności połączony z telefonem. Najdokładniejsze w naszej ofercie są czujniki SONOFF, a z nich najwygodniejszy jest SNZB-02DR2 z dużym ekranem. Najprostszy w uruchomieniu Gosund S6, który działa bez żadnej bramki.

    Właśnie zaczyna się sezon grzewczy. Kaloryfery wysuszają powietrze w pokojach, a w łazience i przy oknach, gdzie para się skrapla, zbiera się wilgoć. Jedno i drugie da się wychwycić wcześnie, zanim pojawi się pleśń albo popękane deski podłogi.

    Poniżej wyjaśniamy, ile procent wilgotności to norma, gdzie postawić czujnik i czym różni się model Wi-Fi od ZigBee. Porównujemy też cztery czujniki dostępne w sklepie.

    Jaka wilgotność w mieszkaniu jest prawidłowa?

    Wilgotność względna w mieszkaniu powinna wynosić od 30 do 50%, a górna granica to 60%. Pomiar zrobi każdy higrometr pokojowy, ale smart czujnik dodatkowo zapisze historię i wyśle powiadomienie. Przedział 30–50% podaje EPA w poradniku o wilgoci i pleśni. Według EPA powyżej 60% rośnie ryzyko pleśni. Poniżej 30% powietrze jest zwykle odczuwalnie za suche, co w ogrzewanym mieszkaniu zimą zdarza się często.

    WilgotnośćCo to oznaczaCo zrobić
    Poniżej 30%Za sucho, powietrze bywa nieprzyjemne dla gardła i oczuNie przegrzewaj pokoi, rozważ nawilżacz
    30–50%Strefa komfortuNic, tylko pilnuj, żeby tak zostało
    50–60%Górna granica normyWietrz częściej, zwłaszcza po gotowaniu i kąpieli
    Powyżej 60%Za wilgotno: kondensacja na oknach, ryzyko pleśniWietrz, sprawdź wentylację, osusz mokre powierzchnie

    Dlaczego zimą wilgotność spada

    Zimne powietrze z zewnątrz niesie mało pary wodnej. Kiedy kaloryfery je ogrzeją, wilgotność względna spada, bo cieplejsze powietrze mogłoby pomieścić więcej wody, niż faktycznie ma. Dlatego w ogrzewanym mieszkaniu łatwo zejść poniżej 30%, choć za oknem jest szaro i mokro.

    Dlaczego mimo to pojawia się pleśń

    Tam, gdzie powstaje dużo pary, zimą jest za wilgotno: w łazience, kuchni i sypialni z zamkniętym oknem. Ciepłe, wilgotne powietrze skrapla się na najzimniejszych powierzchniach, czyli na szybach i narożnikach ścian zewnętrznych. EPA radzi w takiej sytuacji szybko osuszyć mokrą powierzchnię i ograniczyć źródło wilgoci, na przykład częstszym wietrzeniem.

    Porada: jeden czujnik w salonie nie powie Ci, co się dzieje w łazience czy sypialni. Wilgotność różni się między pomieszczeniami, dlatego czujniki SONOFF sprzedajemy w zestawach po dwa.

    Czujnik temperatury i wilgotności: Wi-Fi czy ZigBee?

    Od tego wyboru zależy, czy czujnik zadziała od razu po wyjęciu z pudełka.

    • Czujnik wilgotności Wi-Fi łączy się bezpośrednio z domowym routerem. Nie potrzebujesz nic więcej poza aplikacją w telefonie. Czujniki Wi-Fi zwykle szybciej zużywają baterie, a przy kilkunastu urządzeniach obciążają sieć.
    • ZigBee to oszczędny protokół stworzony dla czujników. Działa we własnej sieci, niezależnej od Wi-Fi. Do zdalnego podglądu, powiadomień i automatyzacji potrzebna jest bramka ZigBee, która sama podłącza się do routera.

    Jeśli kupujesz pierwszy czujnik i nie masz w domu bramki, wybierz model Wi-Fi. Jeśli planujesz więcej czujników, na przykład otwarcia okien czy zalania, ZigBee z bramką wyjdzie wygodniej.

    Liczy się też, z jaką bramką czujnik współpracuje. Czujniki Gosund ZigBee są przeznaczone dla systemu Tuya, na przykład z bramką Gosund ST21. Czujniki SONOFF obsługują według producenta bramki ZigBee 3.0, w tym własne centralki SONOFF, panel NSPanel Pro i głośniki Amazon Echo z wbudowanym hubem ZigBee. Klucz USB ZBDongle to opcja dla użytkowników Home Assistanta, a nie samodzielna bramka do aplikacji.

    Czujniki temperatury i wilgotności w naszej ofercie

    W sklepie mamy cztery czujniki temperatury i wilgotności od dwóch marek: SONOFF i Gosund. Trzy działają przez ZigBee (dwa SONOFF i Gosund ST17), jeden przez Wi-Fi.

    1. SONOFF SNZB-02DR2: dokładny, z dużym ekranem

    Ekran SNZB-02DR2 pokazuje bieżący pomiar oraz minimum i maksimum z ostatniej doby.

    Nasz wybór, jeśli masz bramkę ZigBee. SONOFF SNZB-02DR2 ma sensor Sensirion SHT40, stosowany w urządzeniach pomiarowych. Producent podaje dokładność ±0,2°C i ±2% RH. Duży ekran 3,6″ pokazuje bieżące wartości, minimum i maksimum z ostatnich 24 godzin i graficzny wskaźnik komfortu. Bez bramki połączysz się z nim z bliska przez Bluetooth, żeby odczytać dane.

    • ZigBee 3.0, zasilanie 2× AAA
    • Ekran LCD 3,6″ z min/max i wskaźnikiem komfortu
    • Historia pomiarów i alerty w aplikacji
    • Zestaw dwóch czujników

    Zalety:

    • Najwyższa deklarowana dokładność, razem z SNZB-02D
    • Ekran czytelny z drugiego końca pokoju

    Wady:

    • Do aplikacji i automatyzacji potrzebna bramka ZigBee, a centralek SONOFF chwilowo nie mamy na stanie

    2. Gosund S6: czujnik wilgotności Wi-Fi bez bramki

    Gosund S6 łączy się z routerem Wi-Fi, a historia pomiarów jest w aplikacji.

    Gosund S6 to najprostszy sposób na pierwszy czujnik. Łączy się bezpośrednio z domowym Wi-Fi 2,4 GHz, więc wystarczy aplikacja Gosund lub Tuya Smart. Ma podświetlany ekran z zegarem, działa z Google Assistant i Amazon Alexa.

    • Wi-Fi 2,4 GHz, bez bramki
    • Dokładność ±1°C i ±5% RH
    • Zasilanie: 3 baterie AAA
    • Historia pomiarów i automatyzacje w aplikacji, np. włączenie nawilżacza przy zbyt suchym powietrzu

    Zalety:

    • Działa od razu, bez dodatkowego sprzętu
    • Podświetlany ekran z zegarem

    Wady:

    • Mniejsza dokładność niż w SONOFF
    • Wi-Fi szybciej zużywa baterie niż ZigBee

    3. SONOFF SNZB-02D: dokładny i kompaktowy

    SONOFF SNZB-02D, również w zestawie po dwie sztuki.

    SONOFF SNZB-02D to starszy model z tej samej serii, z mniejszym ekranem pokazującym temperaturę i wilgotność. Producent podaje dokładność ±0,2°C i ±2% RH oraz odświeżanie odczytów co 5 sekund, a bateria CR2450 wytrzymuje według specyfikacji do około 2 lat.

    • ZigBee 3.0, bateria CR2450
    • Odczyty co 5 sekund, powiadomienia o przekroczeniu progów
    • Działa z Amazon Alexa i Google Home
    • Zestaw dwóch czujników

    Zalety:

    • Wysoka dokładność w małej obudowie
    • Długa praca na jednej baterii

    Wady:

    • Wymaga bramki ZigBee, a centralek SONOFF chwilowo nie mamy na stanie
    • Mniejszy ekran niż w SNZB-02DR2

    4. Gosund ST17 ZigBee: dla systemu Tuya

    Gosund ST17 wygląda jak S6, ale łączy się przez ZigBee.

    Gosund ST17 to wersja ZigBee czujnika S6: ten sam ekran z zegarem i ta sama dokładność ±1°C i ±5% RH. Wybierz go, jeśli masz już bramkę Tuya albo planujesz kilka czujników Gosund naraz. Historię pomiarów wyeksportujesz z aplikacji na e-mail.

    Zalety:

    • ZigBee zwykle oszczędniej zużywa baterie niż Wi-Fi
    • Pasuje do systemu Tuya, np. z bramką Gosund ST21

    Wady:

    • Bez bramki nie połączysz go z telefonem
    • Dokładność jak w tańszym S6

    [hs_products ids=”140615,139092,140616,139202″ cols=”4″]

    Porównanie czujników temperatury i wilgotności

    CechaSONOFF SNZB-02DR2Gosund S6SONOFF SNZB-02DGosund ST17
    ŁącznośćZigBee 3.0Wi-Fi 2,4 GHzZigBee 3.0ZigBee
    Działa bez bramki❌ nie (z bliska przez Bluetooth)✅ tak❌ nie❌ nie (potrzebna bramka Tuya)
    Dokładność temperatury±0,2°C±1°C±0,2°C±1°C
    Dokładność wilgotności±2% RH±5% RH±2% RH±5% RH
    EkranLCD 3,6″, min/maxLCD z zegaremLCDLCD z zegarem
    Zasilanie2× AAA3× AAACR24503× AAA
    W zestawie2 sztuki1 sztuka2 sztuki1 sztuka

    Jak wybrać w skrócie:

    • Pierwszy czujnik, bez bramki? Gosund S6 Wi-Fi.
    • Zależy Ci na dokładnym pomiarze i masz bramkę ZigBee? SONOFF SNZB-02DR2 albo SNZB-02D.
    • Chcesz kontrolować dwa pomieszczenia i masz bramkę ZigBee? Zestawy SONOFF po dwie sztuki.
    • Budujesz system na Tuya? Gosund ST17 z bramką Gosund ST21.

    Gdzie postawić czujnik wilgotności

    Czujnik pokazuje warunki tam, gdzie stoi. Źle ustawiony będzie mierzył kaloryfer zamiast pokoju.

    1. Z dala od kaloryfera. Ciepło zaniża wilgotność względną i zawyża temperaturę.
    2. Nie przy samym oknie. Przy szybie jest zimniej i wilgotniej niż w reszcie pokoju.
    3. Na wysokości ludzi. Mniej więcej tam, gdzie przebywasz. Nie na podłodze i nie na szafie pod sufitem.
    4. Także w sypialni i łazience. To tam wilgotność zmienia się najbardziej.

    Automatyzacje z czujnikiem wilgotności

    Smart czujnik może nie tylko mierzyć, ale też uruchomić reakcję, zanim zrobi się za sucho albo za mokro.

    • Za sucho? Czujnik może włączyć nawilżacz podpięty do inteligentnego gniazdka, kiedy wilgotność spadnie poniżej ustawionego progu. Taki przykład pojawia się w opisach Gosund S6 i czujników SONOFF.
    • Za wilgotno w łazience? Powiadomienie na telefon po przekroczeniu 60% przypomni o wietrzeniu.
    • Kontrola wietrzenia. Czujnik otwarcia okna Gosund S2 działa przez Wi-Fi bez bramki i wyśle powiadomienie, gdy okno zostanie otwarte. W połączeniu z czujnikiem wilgotności widzisz, czy wietrzenie faktycznie obniża wilgotność.

    Wszystkie czujniki, w tym otwarcia okien, zalania i ruchu, znajdziesz w kategorii czujniki smart home. Gniazdka i inne urządzenia do automatyzacji są w kategorii automatyka domowa.

    Podsumowanie: jaki czujnik temperatury i wilgotności wybrać

    • Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu to 30–50%, a powyżej 60% rośnie ryzyko pleśni.
    • Najdokładniejsze czujniki temperatury i wilgotności w naszej ofercie to SONOFF SNZB-02DR2 i SNZB-02D (±0,2°C, ±2% RH).
    • Najprostszy start to Gosund S6 Wi-Fi, który nie wymaga bramki.
    • ZigBee wymaga bramki, ale oszczędza baterie i lepiej się sprawdza przy kilku czujnikach.

    Sezon grzewczy to dobry moment, żeby zmierzyć wilgotność w mieszkaniu, zanim pojawi się pierwsza plama pleśni przy oknie. Cały wybór czujników znajdziesz w kategorii czujniki smart home. Przy zamówieniu od 100 zł dostawa jest darmowa.

    FAQ

    Jaka wilgotność powinna być w mieszkaniu zimą? Tak samo jak przez cały rok: od 30 do 50%, nie więcej niż 60%. Zimą częstszym problemem jest zbyt suche powietrze w ogrzewanych pokojach i zbyt wilgotne w łazience.

    Czym różni się czujnik wilgotności od higrometru pokojowego? Higrometr to ogólna nazwa przyrządu do mierzenia wilgotności. Smart czujnik temperatury i wilgotności robi to samo, ale dodatkowo zapisuje historię, wysyła powiadomienia na telefon i może sterować innymi urządzeniami.

    Czy czujnik ZigBee działa bez bramki? Do pełnej obsługi, czyli zdalnego podglądu, powiadomień i automatyzacji, potrzebna jest bramka. Wyjątkiem jest SONOFF SNZB-02DR2, który z bliska połączy się z telefonem przez Bluetooth. Jeśli nie masz bramki, najprościej wybrać czujnik Wi-Fi, np. Gosund S6.

    Czy czujnik SONOFF zadziała z bramką Tuya? Producent wymienia jako zgodne bramki ZigBee 3.0, w tym centralki SONOFF, NSPanel Pro, klucz ZBDongle i Amazon Echo z hubem ZigBee. Bramek Tuya w tym wykazie nie ma, więc przy systemie Tuya bezpieczniej wybrać Gosund ST17.

    Gdzie najlepiej postawić czujnik wilgotności? Mniej więcej na wysokości, na której przebywasz, z dala od kaloryfera, okna i bezpośredniego słońca. Najwięcej powie Ci w sypialni i w łazience.

    Jak obniżyć wilgotność w mieszkaniu? Wietrz krótko i intensywnie, zwłaszcza po gotowaniu i kąpieli, i nie susz prania w zamkniętym pokoju. Mokre powierzchnie, np. szyby z kondensacją, osuszaj od razu.

  • Czy MagSafe szkodzi aparatowi iPhone’a 18 Pro? Wyjaśniamy

    Czy MagSafe szkodzi aparatowi iPhone’a 18 Pro? Wyjaśniamy

    Nie ma dowodów, że zwykłe akcesoria MagSafe szkodzą aparatowi iPhone’a 18 Pro. Magnes poruszał listkami nowej przysłony tylko w module wyjętym z telefonu. Pierścień MagSafe leży na środku pleców, wyraźnie poniżej wyspy aparatów. Ryzyko dotyczy czegoś innego: silnych magnesów i metalowych płytek przyłożonych bezpośrednio przy obiektywach.

    Skąd w ogóle ten niepokój? 20 września iFixit rozebrał iPhone’a 18 Pro i pokazał, że sześć listków zmiennej przysłony porusza się dzięki magnesom. Szybko pojawiły się obawy, że uchwyt magnetyczny do telefonu albo portfel MagSafe mogą rozregulować aparat. Jeśli używasz takich akcesoriów, pytanie jest jak najbardziej zasadne.

    Sprawdzamy, co naprawdę pokazał test, co o magnesach pisze samo Apple i które akcesoria do iPhone’a 18 Pro są bezpieczne, przy których trzeba uważać, a których lepiej unikać.

    Na zdjęciu z przezroczystym etui dobrze widać, gdzie siedzi pierścień MagSafe: na środku pleców, poniżej wyspy aparatów. Zdjęcia: Apple.

    Czy MagSafe szkodzi aparatowi iPhone’a 18 Pro? Krótka odpowiedź

    Nic na to nie wskazuje. Ładowarka MagSafe, etui z MagSafe, portfel i powerbank przyczepiony do pierścienia działają z iPhone’em 18 Pro tak samo jak z poprzednikami. Żaden test nie wykazał, by zmieniały przysłonę w zamkniętym telefonie. Ostrożność ma sens przy akcesoriach, które kładą magnes lub stalową płytkę na wyspie aparatów albo tuż obok niej.

    To nie jest nowa zasada wymyślona dla 18 Pro. Apple od lat ostrzega przed silnymi magnesami przy tylnym aparacie, bo zakłócają stabilizację obrazu i autofokus. Nowa przysłona dokłada do obiektywu jeszcze jedną ruchomą część, więc ta sama rada obowiązuje tym bardziej.

    Jak działa zmienna przysłona w iPhone’ie 18 Pro

    Przysłona to otwór, przez który światło trafia na matrycę. Do tej pory iPhone miał go na stałe: w 17 Pro główny aparat pracował zawsze przy f/1.78. W iPhone’ie 18 Pro otwór reguluje sześć listków ciętych laserem. Według iFixit każdy jest mniej więcej tak cienki jak ludzki włos.

    W aplikacji Aparat do wyboru są cztery ustawienia:

    PrzysłonaDo czego służy
    f/1.48Najwięcej światła: zdjęcia nocne i w ciemnych wnętrzach
    f/1.8Portrety, wyważenie światła i głębi ostrości
    f/2.8Większa głębia ostrości niż przy f/1.8
    f/4.0Zdjęcia grupowe, krajobraz, architektura

    Jedno zastrzeżenie: zmienną przysłonę ma tylko główny aparat 48 MP. Ultraszeroki (f/2.2) i teleobiektyw 4x (f/2.8) nadal mają stały otwór. Ten sam układ jest w iPhone’ie 18 Pro Max, więc wszystko, co tu piszemy, dotyczy obu modeli.

    Zdjęcia z głównego aparatu iPhone’a 18 Pro, tego ze zmienną przysłoną. Zdjęcia: Apple.

    Aplikacja Aparat daje cztery stopnie, ale nie jest jedyną opcją. Od 29 września Final Cut Camera w wersji 2.4 obsługuje zmienną przysłonę w iPhone’ie 18 Pro, więc przysłonę da się tam ustawić ręcznie, obok czasu naświetlania i ISO.

    Ręczne ustawienie przysłony w aplikacji Final Cut Camera na iPhone'ie 18 Pro

    Final Cut Camera 2.4 z ręcznymi ustawieniami przysłony, czasu naświetlania i ISO. Zdjęcie: Apple.

    O tym, co zmieniło się w aparacie, a co zostało po staremu, pisaliśmy w tekście aparat iPhone’a 18 Pro: teardown i wynik DxOMark.

    Co naprawdę pokazał test iFixit (i czego nie pokazał)

    Cała dyskusja zaczęła się od rozbiórki iPhone’a 18 Pro opublikowanej przez iFixit. Technicy wyjęli moduł aparatu, zbliżyli do niego magnes i nagrali, jak listki przysłony otwierają się i zamykają. Działało to nawet po zdjęciu pozostałych elementów modułu.

    Test dobrze pokazuje, jak zbudowany jest mechanizm. Nie dowodzi jednak, że portfel MagSafe popsuje Ci aparat. Różnice są zasadnicze:

    • Moduł był wyjęty z telefonu. W gotowym iPhone’ie magnes akcesorium nie dociera do mechanizmu bezpośrednio, bo pierścień MagSafe leży poniżej wyspy aparatów.
    • Magnes trzymano tuż przy mechanizmie. Żadne akcesorium MagSafe tak nie działa, bo przyczepia się do pierścienia na środku pleców.
    • Nikt nie testował akcesoriów na zamkniętym telefonie. iFixit w ogóle nie pisze o MagSafe.

    Podobny eksperyment przeprowadził serwis Phone Repair Guru na rozebranym 18 Pro Max. Po teście aparat działał normalnie, a autor sam zaznaczył, że to nie jest test codziennego używania MagSafe.

    Uwaga na plotkę: w sieci krąży informacja, że Apple „oficjalnie potwierdziło”, że ładowarki MagSafe są bezpieczne dla nowej przysłony. Takiego oświadczenia nie ma w newsroomie Apple ani na stronach wsparcia.

    Co Apple mówi o magnesach przy aparacie iPhone’a

    Apple ma osobny dokument pomocy o magnesach w pobliżu aparatu iPhone’a. Wynika z niego, że magnes przy czujnikach położenia soczewki może zakłócić, a nawet czasowo wyłączyć optyczną stabilizację obrazu (OIS) i autofokus. Aparat nadal robi zdjęcia, ale bez tych dwóch funkcji łatwiej o poruszone lub nieostre ujęcia.

    Apple wymienia trzy typy problematycznych akcesoriów. Wszystkie mają silne magnesy lub metalowe płytki w pobliżu tylnego aparatu:

    1. Etui z klapką, której zapięcie trzyma magnes.
    2. Etui dwuczęściowe (rozłączne) łączone magnesami.
    3. Mocowania do sztywnych uchwytów, np. samochodowych, z płytką przy aparacie.

    Dwie rzeczy warto wiedzieć o tym dokumencie. Jest zarchiwizowany, więc Apple już go nie aktualizuje. Nie wspomina też ani o MagSafe, ani o iPhone’ie 18. Nowej wersji uwzględniającej przysłonę na razie nie ma.

    Według przeglądu serwisu tech-ish z 25 września Apple zaktualizowało też wytyczne dla producentów akcesoriów. Etui, osłony i nakładki na aparat nie mogą zakłócać autofokusa ani stabilizacji. O samej przysłonie nie ma tam ani słowa.

    Akcesoria MagSafe do iPhone’a 18 Pro: bezpieczne, uważaj, unikaj

    Zasada jest prosta: liczy się miejsce, w którym magnes dotyka telefonu. Akcesorium przypięte do pierścienia MagSafe trzyma się środka pleców. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy coś magnetycznego ląduje przy obiektywach.

    AkcesoriumBezpieczne?Dlaczego
    Ładowarka MagSafe / Qi2✅ takPrzyczepia się do pierścienia, z dala od obiektywów
    Etui z MagSafe✅ takMagnesy w etui pokrywają się z pierścieniem w telefonie
    Portfel MagSafe✅ takTrzyma się pierścienia, nie sięga wyspy aparatów
    Powerbank MagSafe✅ takJak ładowarka, mocowany na środku pleców
    Uchwyt samochodowy MagSafe✅ takŁapie za pierścień, bez dodatkowej płytki
    Uchwyt na palec lub ring MagSafe✅ takPod warunkiem, że siedzi na pierścieniu
    Uchwyt z przyklejaną metalową płytkąuważajBezpieczny tylko, gdy płytka jest nisko, na środku pleców
    Stacja 3w1 z ładowarką MagSafeuważajSprawdź, czy telefon nie opiera się aparatem o metal
    Etui z klapką zapinaną na magnes❌ unikajMagnes zapięcia bywa blisko obiektywów
    Magnetyczne mocowania filtrów i obiektywów❌ unikajZ założenia nachodzą bezpośrednio na aparat
    Mocny magnes „uniwersalny” bez MagSafe❌ unikajNieznana siła i położenie magnesu
    Uchwyt na motocykl bez tłumienia drgań❌ unikajApple ostrzega przed silnymi drganiami silnika

    Qi2 to otwarty standard ładowania bezprzewodowego z magnesami rozmieszczonymi tak samo jak w MagSafe, więc w tej tabeli traktujemy oba jednakowo.

    Czy uchwyt magnetyczny do telefonu jest bezpieczny w samochodzie?

    Tak, jeśli łapie za pierścień MagSafe. Tak działają uchwyty samochodowe MagSafe i Qi2: magnesy w głowicy trafiają w magnesy w telefonie i nic więcej nie trzeba przyklejać.

    Uważać trzeba przy starszych uchwytach magnetycznych, do których przykleja się metalową płytkę. Jeśli płytka trafi wysoko, blisko aparatów, w iPhone’ie 18 Pro to najgorsze możliwe miejsce.

    Jeśli zostajesz przy takim uchwycie, przyklej płytkę na środku pleców, pod logo Apple. Jeszcze lepiej będzie przesiąść się na etui z MagSafe.

    Spośród uchwytów samochodowych MagSafe, które trzymają się pierścienia i nie wymagają płytki, polecamy:

    Po lewej Spigen MFT36 VacuumLock, po prawej ESR OmniLock. Oba trzymają telefon za pierścień MagSafe, bez przyklejanej płytki.

    [hs_products ids=”130386,134694,127488″ cols=”3″]

    Pełen wybór znajdziesz w kategorii uchwyty samochodowe. Jeśli dopiero wybierasz typ mocowania, przyda się nasz poradnik jaki uchwyt samochodowy do telefonu wybrać.

    Portfele i uchwyty na palec MagSafe

    Portfel MagSafe przypina się do pierścienia i nie sięga wyspy aparatów. Dla przysłony jest więc obojętny. To samo dotyczy magnetycznych ringów i uchwytów na palec, o ile trzymasz je na pierścieniu, a nie przesuwasz wyżej, żeby wygodniej się trzymało.

    Dobrze sprawdzają się:

    Po lewej Satechi Wallet Stand, po prawej UNIQ Heldro ID.

    Więcej modeli porównujemy w zestawieniu TOP 10 portfeli MagSafe do telefonu.

    Ładowarki, powerbanki i stacje MagSafe

    Ładowarka MagSafe i powerbank magnetyczny to najbezpieczniejsze akcesoria z całej listy. Muszą trafić dokładnie w pierścień, bo inaczej nie ładują, a pierścień leży poniżej wyspy aparatów.

    Jedyna rzecz do sprawdzenia dotyczy stacji ładujących 3w1 z metalową konstrukcją. Jeśli telefon w stacji opiera się wyspą aparatów o metalowy element z magnesem, np. ładowarkę do zegarka, przestaw urządzenia albo wybierz stację z większym odstępem.

    Na co naprawdę uważać: upadki i drgania

    Jeśli chcesz chronić aparat iPhone’a 18 Pro, magnesy przy pierścieniu MagSafe nie są tu główną sprawą. Listki przysłony to delikatna mechanika. iFixit ocenia, że mało kto na świecie ma narzędzia i wiedzę, by ją rozebrać i złożyć z powrotem, więc naprawa najpewniej oznacza wymianę całego modułu aparatu.

    Co realnie grozi aparatowi:

    • Upadek na plecy lub na róg z wyspą aparatów. Siła uderzenia idzie prosto w moduł. Tu przydaje się etui z podniesionym rantem wokół aparatów.
    • Silne drgania. Apple ma osobny dokument o tym, że drgania silników motocykli mogą pogorszyć działanie aparatu iPhone’a. Nie zaleca montowania iPhone’a na motocyklach o dużej mocy. Przy skuterach i motorowerach radzi korzystać z uchwytu z tłumieniem drgań.
    • Zarysowanie szkła nad obiektywem. Nie uszkodzi przysłony, ale może dawać smugi i odblaski na zdjęciach. Chroni przed tym osłona na aparat.

    Etui MagSafe do iPhone’a 18 Pro z rantem wokół aparatu

    Dobre etui do iPhone’a 18 Pro łączy dwie rzeczy. Pierwsza to wbudowane magnesy MagSafe, bo bez nich akcesoria trzymają się przez obudowę słabo albo wcale. Druga to rant, który wystaje ponad obiektywy.

    Wśród modeli dostępnych w sklepie polecamy:

    Po lewej UAG Pathfinder MagSafe, po prawej Ringke Silicone Magnetic MagSafe.

    [hs_products category=”2618″ limit=”6″ sort=”sales”]

    Pozostałe modele znajdziesz w kategorii etui do iPhone’a 18 Pro.

    Porada: etui z iPhone’a 17 Pro pasuje na 18 Pro, bo oba mają identyczny korpus. Nie pasuje za to osłona na aparat. Szczegóły wyjaśniamy w tekście czy etui z iPhone 17 Pro pasuje do iPhone 18 Pro.

    Osłona na aparat

    Typowa osłona na wyspę aparatów, szklana albo aluminiowa, nie ma magnesów, więc przysłonie nie przeszkadza. Chroni szkło nad obiektywami przed rysami i odpryskami. Do 18 Pro dobrze pasują ESR Armorite Camera Protector i Tech-Protect CamAlloy Fit+.

    Po lewej ESR Armorite, po prawej Tech-Protect CamAlloy Fit+.

    Całą ofertę znajdziesz w kategorii szkło na aparat do iPhone’a 18 Pro.

    Jak sprawdzić, czy akcesorium wpływa na aparat iPhone’a 18 Pro

    Podejrzewasz, że uchwyt albo etui coś psuje? Sprawdzisz to w pięć minut:

    1. Zrób zdjęcie tej samej sceny z akcesorium i bez niego, z tego samego miejsca.
    2. Porównaj ostrość na powiększeniu. Zwróć uwagę na rozmycie przy słabym świetle, bo wtedy stabilizacja pracuje najciężej.
    3. Obserwuj podgląd w aplikacji Aparat. Drżenie obrazu albo ciągłe „szukanie” ostrości przy przyłożonym akcesorium to sygnał ostrzegawczy.
    4. Jeśli objawy znikają po zdjęciu akcesorium, zmień jego położenie albo z niego zrezygnuj.
    5. Jeśli objawy zostają także bez akcesorium, oddaj telefon do serwisu Apple. Nie próbuj niczego „naprawiać” magnesem.

    Podsumowanie: MagSafe i iPhone 18 Pro

    • Nie ma dowodów, że MagSafe szkodzi aparatowi iPhone’a 18 Pro. Pierścień leży poniżej wyspy aparatów, a żaden test nie wykazał wpływu na przysłonę w zamkniętym telefonie.
    • Test iFixit dotyczył wyjętego modułu. Pokazał, jak działa mechanizm, ale nie jest ostrzeżeniem przed ładowarką czy portfelem.
    • Unikaj magnesów i płytek przy obiektywach: etui z klapką na magnes, magnetycznych mocowań filtrów i płytek przyklejonych wysoko.
    • Pilnuj upadków i drgań. Etui z rantem i osłona na aparat to rozsądniejsza ochrona niż rezygnacja z MagSafe.

    Jeśli kompletujesz akcesoria do nowego telefonu, zacznij od etui z MagSafe. Do niego dobierzesz resztę z kategorii akcesoria MagSafe: uchwyt do auta, portfel albo powerbank, który trzyma się tam, gdzie powinien.

    FAQ

    Czy ładowarka MagSafe może uszkodzić aparat iPhone’a 18 Pro? Nie ma na to dowodów. Ładowarka MagSafe przyczepia się do pierścienia na środku pleców, poniżej wyspy aparatów, i nie zbliża magnesu do przysłony.

    Czy uchwyt magnetyczny do telefonu jest bezpieczny dla iPhone’a 18 Pro? Tak, jeśli to uchwyt MagSafe lub Qi2, który łapie za pierścień w telefonie. Przy starszych uchwytach z metalową płytką przyklej ją na środku pleców, nigdy przy aparatach.

    Czy portfel MagSafe wpływa na aparat iPhone’a 18 Pro? Nie. Portfel trzyma się pierścienia MagSafe i nie sięga wyspy aparatów. Apple ostrzega tylko przed magnesami i płytkami położonymi w pobliżu tylnego aparatu.

    Czy te same zasady dotyczą iPhone’a 18 Pro Max? Tak. iPhone 18 Pro Max ma tę samą zmienną przysłonę w głównym aparacie, więc MagSafe jest w porządku, a magnesy przy obiektywach nie.

    Czy mogę montować iPhone’a 18 Pro na motocyklu? Apple nie zaleca montowania iPhone’a na motocyklach o dużej mocy, bo silne drgania mogą pogorszyć działanie stabilizacji i autofokusa. Na skuterze lub motorowerze używaj uchwytu z tłumieniem drgań.

    Czy etui z MagSafe do iPhone’a 17 Pro zadziała z 18 Pro? Tak. Oba modele mają identyczny korpus, więc etui pasuje, a jego magnesy trafiają w pierścień MagSafe. Nie przeniesiesz za to osłony na aparat.