Kategoria: Poradniki

  • AirPods 5 vs AirPods 4: ANC w każdej wersji i niższa cena

    AirPods 5 vs AirPods 4: ANC w każdej wersji i niższa cena

    W porównaniu AirPods 5 vs AirPods 4 najwięcej zmieniło się nie w samej słuchawce, tylko w tym, ile trzeba zapłacić za jej najlepsze funkcje. Aktywna redukcja szumów jest teraz w obu wersjach i wycisza o 50% więcej hałasu niż w AirPods 4 z ANC. Doszła też odporność IP57 zamiast IP54.

    Słuchawki trafiły do sprzedaży 18 września 2026. W Polsce kosztują 599 zł w wersji z etui USB-C i 699 zł z etui do ładowania bezprzewodowego.

    Jest jeszcze jedna rzecz, o której nie mówi żadna prezentacja: obudowa nie zmieniła się ani o milimetr. Słuchawka i etui mają identyczne wymiary co w AirPods 4, więc etui ochronne kupione dwa lata temu wejdzie na nowy model.

    Krótka odpowiedź, kto co powinien wybrać: AirPods 5 przy każdym nowym zakupie i przy przesiadce z podstawowych AirPods 4, a AirPods 4 ANC tylko wtedy, gdy znajdziesz je wyraźnie taniej. Posiadacze AirPods 4 ANC nie mają powodu do wymiany.

    Poniżej pełna tabela obu generacji, wyjaśnienie, co dziś naprawdę dzieli wersję z etui USB-C od tej z etui bezprzewodowym, i uczciwa lista rzeczy, których AirPods 5 wcale nie poprawiają.

    AirPods 5 vs AirPods 4: pełna tabela porównawcza

    Zestawiamy cztery warianty, bo obie generacje występują w dwóch odmianach. Pogrubiliśmy pozycje, w których nowa generacja faktycznie coś zmienia.

    ParametrAirPods 4 (etui USB-C)AirPods 4 ANC (etui bezprzewodowe)AirPods 5 (etui USB-C)AirPods 5 (etui bezprzewodowe)
    Aktywna redukcja szumów❌✅✅✅
    Skuteczność ANC (wobec AirPods 4 z ANC)brak ANCpunkt odniesienia+50% wyciszenia+50% wyciszenia
    Architektura akustycznaklasycznaklasycznawieloportowawieloportowa
    Adaptacyjne EQ✅✅nowej generacjinowej generacji
    Tryb przejrzystości✅✅bardziej naturalnybardziej naturalny
    Dźwięk adaptacyjny❌✅✅✅
    Świadomość rozmowy❌✅✅✅
    Nagrywanie w jakości studyjnej❌❌✅✅
    Tłumaczenie na żywo❌✅✅✅
    Regulacja głośności muśnięciem❌❌❌✅
    CzipH2H2H2H2
    Bluetooth5.35.35.35.3
    Odporność słuchawek i etuiIP54IP54IP57IP57
    Ładowanie etuiUSB-CUSB-C, bezprzewodowoUSB-CUSB-C, bezprzewodowo
    Głośnik w etui do aplikacji Znajdź❌✅❌✅
    Wymiary słuchawki30,2 × 18,3 × 18,1 mm===
    Wymiary etui46,2 × 50,1 × 21,2 mm===
    Masa etui32,3 g34,7 g32,3 g34,7 g
    Cena w Polscezależna od sklepuzależna od sklepu599 zł699 zł
    Premierawrzesień 2024wrzesień 202418 września 202618 września 2026

    Wniosek z tabeli jest jeden: zmiany są w akustyce i wodoodporności, nie w elektronice. Czip, Bluetooth, wymiary i masa są dokładnie te same co dwa lata temu. Znak „=” oznacza wartość identyczną z pierwszą kolumną. Czasy pracy rozpisaliśmy osobno w sekcji o baterii, a pełną listę rzeczy bez zmian znajdziesz niżej.

    ANC o 50% skuteczniejsze: co to znaczy w praktyce

    Apple deklaruje, że AirPods 5 usuwają o 50% więcej hałasu z zewnątrz niż AirPods 4 z aktywną redukcją szumów. To nie jest efekt nowego czipu, bo ten się nie zmienił, tylko przebudowy samej konstrukcji.

    Nowa wieloportowa architektura akustyczna inaczej prowadzi powietrze wewnątrz słuchawki. Do tego doszły ulepszone algorytmy dźwięku obliczeniowego, które szybciej reagują na zmianę otoczenia.

    Warto rozumieć punkt wyjścia. AirPods 4 ANC były pierwszymi otwartymi słuchawkami Apple z aktywną redukcją szumów i redukcja w nich działała przyzwoicie w metrze czy samolocie, ale wyraźnie słabiej niż w dokanałowych AirPods Pro. Konstrukcja bez gumowej wkładki nie uszczelnia kanału słuchowego, więc część hałasu wchodzi bokiem.

    Półtora raza lepsza redukcja w tej samej otwartej konstrukcji to realny skok, ale nadal nie jest to poziom AirPods Pro 3. Jeśli szukasz maksymalnej ciszy, a nie komfortu wielogodzinnego noszenia, właściwym wyborem pozostaje model dokanałowy. Różnice między generacjami Pro opisaliśmy w porównaniu AirPods Pro 3 i Pro 2.

    Poprawił się też tryb przejrzystości, który ma brzmieć naturalniej, oraz sam dźwięk, dzięki adaptacyjnemu EQ nowej generacji. Nowością jest nagrywanie w jakości studyjnej, czyli lepsza ścieżka dźwiękowa przy nagrywaniu wideo telefonem.

    Etui USB-C czy bezprzewodowe: co dziś dzieli obie wersje

    To pytanie zmieniło sens wraz z tą premierą i warto je rozpisać osobno, bo różnica między wariantami przestała dotyczyć dźwięku.

    W AirPods 4 dopłata prowadziła przede wszystkim do ANC, a przy okazji do ładowania bezprzewodowego i głośnika w etui. Tańsza wersja nie miała redukcji w ogóle, więc wybór był prosty: albo płacisz więcej, albo rezygnujesz z najważniejszej funkcji.

    W AirPods 5 obie wersje brzmią tak samo i obie mają pełne ANC. Dopłata prowadzi wyłącznie do wygody:

    • Regulacja głośności muśnięciem nóżki, przesuwasz palcem w górę lub w dół zamiast sięgać po telefon
    • Godzina słuchania więcej, 5 godzin z ANC zamiast 4, a bez ANC 7 zamiast 6
    • Ładowanie bezprzewodowe, ładowarką Qi lub tą od Apple Watcha
    • Głośnik w etui, pomaga znaleźć zgubione etui w aplikacji Znajdź

    Porada: jeśli masz w domu ładowarkę indukcyjną albo notorycznie gubisz etui, dopłata się broni. Jeśli ładujesz wszystko kablem USB-C i etui trzymasz w tej samej kieszeni, tańsza wersja daje dokładnie ten sam dźwięk.

    Etui z ładowaniem bezprzewodowym: po lewej AirPods 5, po prawej AirPods 4. Zdjęcia: Apple.

    To zresztą sedno tej premiery. Dwa lata temu ANC w otwartych AirPodsach wymagało przejścia na droższy wariant; dziś dostajesz je już w wersji podstawowej. Aktywna redukcja szumów przestała być dodatkiem za dopłatą.

    Bateria: godzina więcej tam, gdzie liczy się najbardziej

    Zmiany w baterii są niewielkie, ale rozłożone dokładnie tam, gdzie użytkownik je zauważy.

    TrybAirPods 4 ANCAirPods 5 (etui USB-C)AirPods 5 (etui bezprzewodowe)
    Słuchanie z ANC4 godziny4 godziny5 godzin
    Słuchanie bez ANC5 godzin6 godzin7 godzin
    Łącznie z etui, z ANC20 godzin20 godzin22 godziny
    5 minut ładowaniaok. 1 godzinaok. 1 godzinaok. 1 godzina

    Najciekawszy jest wiersz drugi. Słuchanie bez ANC wydłużyło się w obu wersjach, mimo że to tryb, którym Apple w ogóle się nie chwali. Dla kogoś, kto nosi otwarte słuchawki głównie do podcastów w biurze, to zysk, który poczuje częściej niż lepsze ANC.

    Warto natomiast wiedzieć, że wersja podstawowa AirPods 5 nie wydłuża czasu z ANC. Cztery godziny to dokładnie tyle, ile dawały AirPods 4 z redukcją. Dodatkową godzinę dostajesz wyłącznie w wariancie z etui bezprzewodowym.

    IP57 zamiast IP54: co realnie zmienia

    Ta zmiana wygląda w tabeli jak przesunięcie o jeden stopień, a w praktyce oznacza zupełnie inną kategorię odporności.

    IP54 to ochrona przed rozbryzgami wody z dowolnego kierunku. Deszcz, pot podczas biegu, zachlapanie przy zmywaniu naczyń. Słuchawka to przeżyje, ale zanurzenia już nie.

    IP57 to ochrona przed zanurzeniem do metra na 30 minut. Wpadnięcie do zlewu, kałuży, umywalki albo do kieszeni kurtki pozostawionej w ulewie przestaje być wyrokiem.

    Podniesiono też odporność na pył: piątka na pierwszej pozycji oznacza, że drobiny mogą wniknąć, ale nie zaburzą działania. Dla kogoś, kto nosi słuchawki na plaży albo na budowie, to konkretny argument.

    Na treningu liczy się jednak nie tylko odporność, ale i to, czy słuchawka w ogóle utrzyma się w uchu. Otwarta konstrukcja bywa tu ryzykowna, co rozpisaliśmy w poradniku jak wybrać słuchawki na siłownię.

    Norma dotyczy zarówno słuchawek, jak i etui, co w AirPods 4 nie zawsze było oczywiste dla kupujących.

    Uwaga: odporność IP nie jest wieczna. Uszczelnienia zużywają się z czasem, a gwarancja producenta nie obejmuje uszkodzeń wywołanych cieczą. Traktuj IP57 jako zabezpieczenie przed wypadkiem, nie jako zaproszenie do pływania.

    Czego AirPods 5 nie poprawiają

    Uczciwa lista rzeczy, które zostały dokładnie takie same:

    • Czip H2, ten sam układ, który debiutował w AirPods Pro 2 w 2022 roku
    • Bluetooth 5.3, bez zmiany standardu
    • Otwarta konstrukcja bez gumowych wkładek, z tymi samymi zaletami i ograniczeniami
    • Wymiary i masa słuchawki: 30,2 × 18,3 × 18,1 mm i 4,3 grama, co do grama jak w AirPods 4
    • Wymiary etui: 46,2 × 50,1 × 21,2 mm, bez zmian
    • Dźwięk przestrzenny ze śledzeniem ruchów głowy, ta sama implementacja
    • Izolacja głosu i spersonalizowana głośność, przeniesione bez zmian
    • Szybkie ładowanie: 5 minut wciąż daje około godziny słuchania

    Nie ma pomiaru tętna, który dostały AirPods Pro 3. Nie ma wymiennych wkładek ani przejścia na konstrukcję dokanałową. Nie ma też nowego czipu, więc zasięg i stabilność połączenia zostają na poziomie poprzednika.

    Jeden szczegół warto wyłapać przed zakupem: głośnik w etui do aplikacji Znajdź ma tylko wersja z etui bezprzewodowym. Podział jest tu dokładnie taki sam jak w AirPods 4, gdzie głośnik też dostawała wyłącznie droższa odmiana.

    AirPods 5 cena: ile kosztują w Polsce

    Ceny w polskim sklepie Apple wyglądają tak:

    WersjaCena
    AirPods 5 z etui USB-C599 zł
    AirPods 5 z etui do ładowania bezprzewodowego699 zł

    W pudełku nie ma przewodu ani zasilacza, więc jeśli kupujesz pierwsze urządzenie Apple, dołóż kabel USB-C od razu. Etui obu wersji ładuje się kablem, a droższe dodatkowo z ładowarki indukcyjnej.

    AirPods 4 zniknęły z pierwszego planu w sklepie Apple, ale zostały w sieciach handlowych, zwykle sporo taniej niż nowość. To ich jedyny, za to mocny argument.

    Etui do AirPods 5: czy stare pasuje?

    Zgodność etui to jedyny punkt, w którym Apple niczego nie popsuł, i warto o tym wiedzieć przed zakupem.

    Etui ładujące ma identyczne wymiary 46,2 × 50,1 × 21,2 mm w obu generacjach. Masa też się zgadza: 32,3 g w wersji USB-C i 34,7 g w wersji bezprzewodowej. Oznacza to, że silikonowa czy plastikowa obudowa kupiona do AirPods 4 wejdzie na AirPods 5 bez żadnego luzu.

    Potwierdzają to sami producenci. Tech-Protect wprowadził serię Lamano opisaną wprost jako „AirPods 4 / 5″, bez rozdzielania generacji.

    ElementZgodność z AirPods 5
    Etui ochronne do AirPods 4✅ pasuje, identyczne wymiary
    Etui do AirPods 3❌ inny kształt obudowy
    Etui do AirPods Pro 3❌ inny kształt obudowy
    Zaczepy i karabińczyki do AirPods 4✅ pasują

    Jedyne, na co warto zwrócić uwagę: jeśli kupujesz wersję z ładowaniem bezprzewodowym, wybierz obudowę cienką i bez metalowych wstawek, żeby nie blokowała transferu energii.

    Tech-Protect Lamano do AirPods 4 i 5

    Etui Tech-Protect Lamano to najprostsza odpowiedź na pytanie o zgodność, bo producent wymienia obie generacje w nazwie produktu. Niczego nie musisz zgadywać.

    Wykończenie imituje skórę, a zaczep pozwala przypiąć etui do torby czy paska od plecaka. Dostępna jest też wersja Nature Muse w jaśniejszej kolorystyce.

    Spigen Rugged Armor

    Etui Spigen Rugged Armor to klasyk, który w wersji na AirPodsy działa dokładnie tak jak na telefonach. Elastyczne TPU z wytłoczonym wzorem nie wyślizguje się z ręki, a matowa powierzchnia nie zbiera odcisków.

    Wycięcie na dole zostawia swobodny dostęp do portu USB-C, a dioda statusu pozostaje widoczna przez obudowę.

    ESR Orbit HaloLock z MagSafe

    Etui ESR Orbit HaloLock dokłada AirPodsom to, czego Apple im nie dał: magnetyczny pierścień zgodny z MagSafe. Etui przypina się do uchwytu w samochodzie albo do magnetycznej podstawki na biurku.

    To rozwiązanie ma sens szczególnie w parze z wersją z etui bezprzewodowym, bo magnes pomaga trafić w cewkę ładowarki indukcyjnej za pierwszym razem.

    UAG Scout

    Etui UAG Scout to wybór pod plecak i plac budowy. Konstrukcja z podwyższonymi krawędziami przyjmuje uderzenie zamiast zawiasu etui, który w AirPodsach jest najbardziej wrażliwym elementem.

    W zestawie jest karabińczyk. Jeśli wolisz wersję z wyraźniejszym wzorem, ten sam producent oferuje UAG Plasma.

    UNIQ Clyde Lock Case

    Etui UNIQ Clyde rozwiązuje najczęstszy problem otwartych etui na AirPodsy: samoczynne rozchylanie się klapki w kieszeni. Zatrzask trzyma wieczko zamknięte, dopóki sam go nie otworzysz.

    Tech-Protect MagMat

    Etui Tech-Protect MagMat to druga propozycja z magnesami, cieńsza od Orbita i bliższa surowemu wyglądowi samego etui Apple. Dobra opcja, gdy chcesz ochrony, której prawie nie widać.

    Jeśli zależy Ci na naturalnych materiałach, sprawdź skórzane etui NOMAD Modern Leather, które z czasem nabiera patyny.

    [hs_products ids=”147076,81752,85241,112707,114224,86776″ cols=”6″ title=”Etui pasujące do AirPods 4 i AirPods 5″]

    Pełne zestawienie z opisami zebraliśmy w artykule o najlepszych etui do AirPods 4. Wszystkie wymienione tam modele pasują również na piątkę.

    AirPods 5 czy AirPods 4: który model wybrać?

    Porównanie sprowadza się do pięciu sytuacji i pięciu jednoznacznych odpowiedzi.

    Masz AirPods 4 ANC. Zostań przy nich. Ten sam czip, ten sam kształt, ten sam dźwięk przestrzenny. Zyskujesz lepszą redukcję szumów i wodoodporność, ale to za mało na wymianę sprawnych słuchawek.

    Masz AirPods 4 bez ANC. Przesiadka ma sens. Dostajesz funkcję, której Twój model w ogóle nie ma, i to w wersji o połowę skuteczniejszej niż ta, za którą dwa lata temu trzeba było dopłacić.

    Masz AirPods 2 lub 3. Bierz AirPods 5 bez wahania. Przeskok obejmuje ANC, tryb przejrzystości, dźwięk przestrzenny, etui USB-C i odporność IP57.

    Kupujesz pierwsze słuchawki Apple. AirPods 5 w wersji podstawowej. Skoro ANC jest w obu odmianach, a dźwięk identyczny, dopłacaj tylko wtedy, gdy realnie korzystasz z ładowania bezprzewodowego.

    Zależy Ci na maksymalnej ciszy. Wybierz model dokanałowy. Otwarta konstrukcja ma granice, których żadna architektura akustyczna nie przeskoczy. Sprawdź etui i akcesoria do AirPods Pro 3 albo nasz przewodnik słuchawki douszne czy nauszne.

    Podsumowanie

    AirPods 5 vs AirPods 4 to premiera, w której najważniejsza zmiana jest cenowa, a nie techniczna. Apple wziął najdroższą funkcję poprzedniej generacji i wstawił ją do modelu podstawowego.

    Pięć wniosków na koniec:

    1. ANC jest w każdej wersji i wycisza o 50% więcej hałasu niż w AirPods 4 z redukcją
    2. Wybór etui nie dotyczy już dźwięku, tylko ładowania bezprzewodowego, głośnika w etui, regulacji głośności muśnięciem i godziny słuchania
    3. IP57 zamiast IP54 zmienia kategorię z „odporne na zachlapanie” na „przetrwa zanurzenie”
    4. Czip, Bluetooth, wymiary i masa są identyczne jak w AirPods 4
    5. Etui z AirPods 4 pasuje bez zmian, bo obudowa ładująca ma te same wymiary

    Jeśli zostajesz przy AirPods 4, dołóż porządne etui zamiast nowych słuchawek. Jeśli przesiadasz się na piątkę, nie kupuj obudowy od nowa. Ta, którą masz, wejdzie bez problemu.

    FAQ: najczęściej zadawane pytania

    Kiedy wyszły AirPods 5?

    AirPods 5 trafiły do sprzedaży 18 września 2026, a przedsprzedaż ruszyła 9 września. Premiera odbyła się razem z Apple Watch Series 12 i Apple Watch Ultra 4.

    Czy etui do AirPods 4 pasuje do AirPods 5?

    Tak. Etui ładujące ma identyczne wymiary 46,2 × 50,1 × 21,2 mm w obu generacjach, więc obudowa ochronna kupiona do AirPods 4 wejdzie na AirPods 5 bez luzu. Część producentów, jak Tech-Protect, opisuje swoje etui wprost jako „AirPods 4 / 5″.

    Czy AirPods 5 mają ANC w obu wersjach?

    Tak. To główna zmiana tej generacji. Zarówno wersja za 599 zł, jak i ta za 699 zł mają pełną aktywną redukcję szumów. W AirPods 4 redukcja była dostępna tylko w droższym wariancie.

    Ile kosztują AirPods 5 w Polsce?

    AirPods 5 z etui USB-C kosztują 599 zł, a wersja z etui do ładowania bezprzewodowego 699 zł. W pudełku nie ma przewodu ani zasilacza.

    Czym różni się AirPods 5 za 599 zł od wersji za 699 zł?

    Dźwiękiem niczym. Droższa wersja dodaje ładowanie bezprzewodowe, głośnik w etui do aplikacji Znajdź, regulację głośności muśnięciem nóżki i godzinę dłuższe słuchanie na jednym ładowaniu.

    Czy warto kupić AirPods 4 zamiast AirPods 5?

    Warto, jeśli znajdziesz je wyraźnie taniej i akceptujesz słabsze ANC oraz odporność IP54. Czip, dźwięk przestrzenny i kształt są takie same, więc największa strata dotyczy skuteczności redukcji szumów.

    Czy AirPods 5 są wodoodporne?

    Mają certyfikat IP57, czyli wytrzymują zanurzenie do metra na 30 minut. To wyraźnie więcej niż IP54 w AirPods 4, które chroniło wyłącznie przed rozbryzgami. Norma obejmuje zarówno słuchawki, jak i etui.


    Źródła:

  • Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3: 50 godzin i nowe czujniki

    Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3: 50 godzin i nowe czujniki

    W porównaniu Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3 liczą się dwie rzeczy: bateria i czujniki. Ultra 4 pracuje do 50 godzin zamiast 42, a nowy system pomiaru zdrowia sprawdza tętno co 5 sekund przez całą dobę i wylicza z tego wskaźnik Gotowość. Ekran, wymiary koperty, satelita i nurkowanie zostały bez zmian.

    Zegarek trafił do sprzedaży 18 września 2026, a w Polsce kosztuje 3 799 zł, dokładnie tyle, ile rok temu kosztował Ultra 3 w dniu premiery.

    Jest też jedna bardzo dobra wiadomość, o której nie mówi żadna prezentacja: koperta nie urosła ani o milimetr. Ultra 4 ma te same 49 × 44 × 12 mm co Ultra 3, Ultra 2 i pierwszy Apple Watch Ultra sprzed czterech lat.

    Krótka odpowiedź, kto co powinien wybrać: Ultra 4 przy pierwszym zakupie i przy przesiadce ze starszego niż Ultra 3, Ultra 3 z wyprzedaży, jeśli liczysz każdą złotówkę. Posiadacze Ultra 3 nie mają powodu do zmiany.

    Poniżej pełna tabela obu modeli, uczciwa lista rzeczy, których Ultra 4 wcale nie poprawia, i konkretna odpowiedź na pytanie, czy Twoje dotychczasowe paski i etui przejdą na nowy zegarek.

    Po lewej Apple Watch Ultra 4, po prawej Ultra 3. Koperta 49 × 44 × 12 mm jest w obu identyczna. Zdjęcia: Apple.

    Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3: pełna tabela porównawcza

    Pogrubiliśmy wyłącznie te pozycje, które faktycznie się różnią.

    Parametr Apple Watch Ultra 3 Apple Watch Ultra 4
    Premiera wrzesień 2025 18 września 2026
    Czip S10 S11
    Pamięć masowa 64 GB 64 GB
    Czujnik optyczny tętna 3. generacji przeprojektowany, Health Sensing System
    Czujnik elektryczny (EKG) poprzedniej generacji większa powierzchnia elektrody
    Zapis pomiaru tętna próbki co kilka minut próbka co 5 sekund, całą dobę
    Pomiar HRV standardowa częstotliwość do 24 razy częściej
    Gotowość (Readiness) ❌ ✅
    Audio Intelligence ❌ ✅
    Wyświetlacz LTPO3 wide-angle OLED, niegasnący LTPO3 wide-angle OLED, niegasnący
    Rozdzielczość 422 × 514 422 × 514
    Powierzchnia ekranu 1 245 mm² 1 245 mm²
    Jasność szczytowa 3 000 nitów 3 000 nitów
    Szkło płaskie szafirowe płaskie szafirowe
    Materiał koperty tytan Grade 5 tytan Grade 5, drukowany 3D
    Kolory tytan naturalny, tytan czarny tytan naturalny, tytan czarny
    Wymiary 49 × 44 × 12 mm 49 × 44 × 12 mm
    Masa naturalna / czarna 61,6 g / 61,8 g 63,0 g / 63,1 g
    Bateria, normalne użycie do 42 godzin do 50 godzin
    Tryb Niskie zużycie energii do 72 godzin do 84 godzin
    Trening w plenerze brak danych w specyfikacji do 18 godzin
    Wydłużony trening brak danych w specyfikacji do 25 godzin
    Maksymalny wydłużony trening brak danych w specyfikacji do 45 godzin
    15 minut ładowania daje do 12 godzin pracy do 18 godzin pracy
    Ładowanie do 80% ok. 45 minut ok. 45 minut
    Sieć komórkowa 5G RedCap i LTE 5G RedCap i LTE
    Łączność satelitarna ✅ ✅
    Wi-Fi / Bluetooth Wi-Fi 4 / Bluetooth 5.3 Wi-Fi 4 / Bluetooth 5.3
    GPS dwuczęstotliwościowy L1 i L5 dwuczęstotliwościowy L1 i L5
    Ultra Wideband 2. generacji 2. generacji
    Wodoszczelność 100 m, IP6X 100 m, IP6X
    Nurkowanie EN13319 do 40 m do 40 m
    Wymagania iPhone 11+, iOS 26 iPhone 11+, iOS 27
    Cena startowa w Polsce 3 799 zł 3 799 zł

    Trzydzieści cztery pozycje, z czego różni się czternaście. Co ważniejsze: poza 1,4 grama masy wszystkie różnice siedzą w baterii, czujnikach i oprogramowaniu. Wymiary koperty i ekran zostały nietknięte.

    Akcesoria do obu generacji masz od ręki, bo wykrój się nie zmienił. Zobacz paski i etui do Apple Watcha Ultra 49 mm →

    Bateria: osiem godzin więcej i szybsze doładowanie

    To najbardziej wymierna zmiana w całej premierze. Ultra 3 deklarował 42 godziny normalnego użytkowania, Ultra 4 podaje 50 godzin. W trybie Niskie zużycie energii skok jest podobny: z 72 do 84 godzin.

    Co to znaczy w praktyce? Ultra 3 rozładowywał się zwykle pod koniec drugiego dnia, więc realnie ładowałeś go co drugi wieczór. Ultra 4 spokojnie domyka dwie pełne doby ze śledzeniem snu w środku i zostawia zapas na poranny trening trzeciego dnia.

    Drugi zysk jest jeszcze bardziej praktyczny. 15 minut ładowania daje 18 godzin pracy zamiast 12. Kwadrans pod prysznicem wystarcza, żeby wyjść z domu z zegarkiem na cały dzień i noc.

    • Normalne użycie: 50 godzin zamiast 42, czyli o 19% dłużej
    • Niskie zużycie energii: 84 godziny zamiast 72
    • Trening w plenerze z GPS i tętnem: do 18 godzin w Ultra 4
    • Wydłużony trening: do 25 godzin w Ultra 4
    • Maksymalny wydłużony trening z GPS co sekundę: do 45 godzin w Ultra 4
    • Ładowanie do 80%: około 45 minut w obu modelach

    Zwróć uwagę na ostatni wiersz. Prędkości pełnego ładowania Apple nie ruszył, zmienił tylko to, ile daje kwadrans. Dla Ultra 3 producent nie publikuje osobnych wyników dla treningu w plenerze i trybu wydłużonego, więc tych dwóch pozycji nie da się uczciwie zestawić.

    Ładowarki nie znajdziesz w pudełku żadnego z tych modeli. Jeśli potrzebujesz drugiej na biurko albo w podróż, dobierz ją z kategorii ładowarek indukcyjnych.

    Nowy system pomiaru zdrowia, czyli druga połowa tej premiery

    Apple nazywa go Health Sensing System i nie jest to marketingowa etykieta dla tej samej elektroniki. Zmieniły się fizycznie oba czujniki na spodzie koperty.

    Apple mówi wprost o nowym czujniku optycznym i nowym czujniku elektrycznym, czyli o obu układach odpowiedzialnych za tętno i EKG. Szczegóły konstrukcji, takie jak większe diody LED czy inne ułożenie fotodiod, opisują serwisy branżowe; producent nie podaje ich w specyfikacji. Ten sam zestaw czujników trafił równolegle do Apple Watcha Series 12.

    Tętno co 5 sekund zamiast próbek co kilka minut

    Apple nie podawał wcześniej, jak często Ultra 3 mierzy tętno w tle. Dla Ultra 4 deklaruje to wprost: odczyt co 5 sekund przez całą dobę, czyli około 17 tysięcy razy dziennie.

    Po co aż tyle? Bo z gęstszych danych da się policzyć rzeczy, których nie widać w rzadkiej próbce: reakcję na stres, mikroskoki tętna po kawie, tempo powrotu do spoczynku po interwałach.

    HRV mierzone 24 razy częściej i wskaźnik Gotowość

    Zmienność rytmu zatokowego (HRV) to parametr, po którym poznajesz, czy organizm faktycznie odpoczął. Ultra 4 mierzy go do 24 razy częściej niż poprzednik i rozdziela na HRV regeneracyjne oraz ogólne.

    Na tym zbudowano Gotowość, ocenę w skali od 0 do 10, którą dostajesz rano razem z jedną z czterech rekomendacji: zregeneruj się, rozłóż siły, jesteś gotowy albo działaj na pełnych obrotach.

    Uwaga: Apple udostępnia Gotowość wyłącznie w Ultra 4 i Series 12 i nie zapowiedziało jej dla starszych modeli. Funkcja opiera się na gęstości pomiarów, której czujnik z Ultra 3 po prostu nie zbiera.

    Jeśli trenujesz według obciążeń i realnie patrzysz na regenerację, to jest właśnie powód do zmiany zegarka. Jeśli Ultra jest dla Ciebie przede wszystkim wytrzymałym zegarkiem z satelitą, nie zauważysz różnicy.

    Audio Intelligence, czyli co zegarek robi z dźwiękiem

    To zestaw czterech funkcji, których Ultra 3 nie dostanie: Rozpoznawanie dźwięków (alarm, płacz dziecka, syrena), szybszy Shazam, Live Rewind (wyświetlenie ostatnich 15 sekund rozmowy jako tekstu po dwukrotnym naciśnięciu koronki) i Siri Recap (podsumowanie rozmowy).

    Dwie pierwsze działają od premiery. Live Rewind i Siri Recap wymagają iPhone’a z Apple Intelligence i wchodzą etapami. Apple wymaga do nich Series 12 albo Ultra 4, więc nie jest to wyłączność modelu Ultra, ale starsze zegarki ich nie dostaną.

    Czego Apple Watch Ultra 4 nie poprawia

    Uczciwa lista rzeczy, które zostały dokładnie takie same. W przypadku modelu Ultra jest ona wyjątkowo długa, bo poprzednik podniósł poprzeczkę bardzo wysoko.

    • Ekran: 422 × 514 pikseli, 1 245 mm² powierzchni i 3 000 nitów jasności, bez zmian
    • Szkło szafirowe w wersji płaskiej, identyczne w obu modelach
    • Koperta: te same 49 × 44 × 12 mm i ten sam tytan Grade 5
    • Łączność satelitarna: Alarmowe SOS, wiadomości i Znajdź mają oba modele
    • 5G RedCap i LTE, bez różnic
    • GPS dwuczęstotliwościowy L1 i L5, ten sam układ
    • Nurkowanie: 100 m wodoszczelności i EN13319 do 40 m w obu
    • Trzy mikrofony z beamformingiem, dwa głośniki i syrena, identycznie
    • Pamięć 64 GB i Ultra Wideband 2. generacji, bez zmian

    Nie ma też pomiaru poziomu glukozy, o którym co roku krążą plotki. Nie ma zmiany kształtu koperty ani nowego systemu mocowania pasków.

    Za to Ultra 4 jest o 1,4 grama cięższy (63,0 g wobec 61,6 g w tytanie naturalnym). To różnica, której na nadgarstku nie wyczujesz, ale warto wiedzieć, że nowsza generacja nieznacznie utyła, mimo identycznych wymiarów.

    Nieoficjalnie doszły też 4 GB pamięci operacyjnej, o czym pisze 9to5Mac. Apple nie podaje tego parametru w specyfikacji, więc traktuj go jako informację z drugiej ręki.

    Cena Apple Watch Ultra 4: ile kosztuje w Polsce

    Cena wejścia nie drgnęła. Apple Watch Ultra 4 kosztuje 3 799 zł w wersji z tytanu naturalnego lub czarnego, zawsze z GPS i modemem komórkowym. Dokładnie tyle samo kosztował Ultra 3 w dniu swojej premiery.

    Ultra 3 ustąpił następcy miejsca na pierwszym planie, ale nadal bywa dostępny u operatorów i w sieciach handlowych, zwykle kilkaset złotych taniej. To jego jedyny, za to bardzo mocny argument. Rok temu w podobnej sytuacji był Ultra 2, którego zestawiliśmy z następcą w porównaniu Ultra 3 i Ultra 2.

    Wersja Hermès z tytanową bransoletą to osobna półka cenowa i czysto wizerunkowy wybór. Pod spodem siedzi ten sam zegarek.

    Apple Watch Ultra 4 z fabryczną opaską Alpine i paskiem Ocean. Zdjęcia: Apple.

    Akcesoria do Apple Watch Ultra 4: wszystko ze starszej Ultry pasuje

    Tu jest najlepsza wiadomość całego porównania Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3, a zarazem rzecz, o której nie napisze Ci żaden serwis relacjonujący premierę.

    Koperta ma identyczne 49 × 44 × 12 mm we wszystkich czterech generacjach modelu Ultra. Oznacza to, że paski, etui, szkła i folie kupione do Ultra 1, Ultra 2 czy Ultra 3 wejdą na Ultra 4 bez żadnych przeróbek.

    To sytuacja odwrotna niż w linii Series. Tam koperta Series 12 zmieniła wymiary względem Series 11 (w wersji 46 mm urosła o milimetr wszerz) i etui z poprzedniej generacji przestało pasować. W Ultrze nic takiego się nie wydarzyło.

    Element Zgodność z Apple Watch Ultra 4
    Paski 49 mm z Ultra 1 / 2 / 3 ✅ pasują bez zmian
    Paski 44 / 45 / 46 mm z Apple Watch Series ✅ pasują, ten sam rozmiar zaczepu
    Etui do Ultra 1 / 2 / 3 ✅ pasują bez zmian
    Szkła i folie do Ultra 49 mm ✅ pasują, ten sam wykrój
    Paski z mniejszych kopert Series (38–42 mm) ❌ inny rozmiar zaczepu
    Etui, szkła i folie z dowolnego Series ❌ inny kształt i rozmiar koperty

    Paski z większych kopert Apple Watch Series znajdziesz w kategorii 42–49 mm — te same modele obsługują Ultrę.

    Uwaga na dwie pułapki. Po pierwsze, pasuje wyłącznie mocowanie paska — obudowy i szkła z linii Series mają inny kształt i na Ultrę nie wejdą. Po drugie, karty produktów jeszcze przez kilka miesięcy będą mówić „Ultra 1 / 2 / 3″, bo powstały przed premierą czwórki. To opis stanu na dzień wprowadzenia produktu do sprzedaży, nie ograniczenie.

    Paski do Apple Watcha Ultra 4

    Paski do Apple Watch Ultra 3 i te do Ultra 4 to dziś dokładnie ten sam produkt, bo zaczep 49 mm nie zmienił się od pierwszej generacji. Poniżej trzy propozycje z różnych półek.

    UAG Civilian

    Pasek UAG Civilian to najbliższy odpowiednik fabrycznej opaski Trail, tylko wyraźnie solidniejszy. Miękki silikon z wytłoczonym wzorem trzyma pewnie na mokrym nadgarstku, a metalowa klamra nie odpina się przy zaczepieniu o plecak.

    Producent wymienia w nazwie modele od Series 4 po Ultra 2, bo pasek jest w ofercie od kilku lat. Zaczep 49 mm się nie zmienił, więc wchodzi też na Ultra 3 i Ultra 4.

    UNIQ Revix IV Premium

    UNIQ Revix IV Premium rozwiązuje problem, o którym większość producentów nie myśli: jeden pasek, dwa kolory. Jest dwustronny, więc odwracasz go zależnie od tego, czy idziesz pobiegać, czy na spotkanie.

    Zapięcie magnetyczne reguluje się bezstopniowo, bez szukania właściwej dziurki. Rozmiar obejmuje 44, 45, 46 i 49 mm, czyli zarówno Ultrę, jak i większe Series.

    NOMAD Rocky Point Band

    NOMAD Rocky Point Band to propozycja dla kogoś, kto kupił Ultra 4 dla tytanu i nie chce psuć jej silikonem z dyskontu. Guma FKM jest odporna na pot, sól i promieniowanie UV, a okucia wykonano z tytanu w tym samym odcieniu co koperta.

    FKM to ten sam materiał, z którego robi się uszczelnienia w sprzęcie nurkowym. Nie sztywnieje w zimnie i nie żółknie po sezonie.

    Jeśli szukasz czegoś bardziej wyjściowego, ten sam producent ma tytanową bransoletę NOMAD Stratos Band, która łączy ogniwa z tytanu z wstawkami z FKM.

    [hs_products ids=”86436,135188,135251,126096″ cols=”4″ title=”Paski pasujące do Ultra 3 i Ultra 4″]

    Więcej propozycji zebraliśmy w przeglądzie akcesoriów do Apple Watch Ultra, a osobne zestawienie pod bieganie znajdziesz w tekście o sportowych paskach do Apple Watcha.

    Etui i szkła do Apple Watch Ultra 4

    Szafirowe szkło jest odporne na zarysowania, ale nie na uderzenia. Pęka od punktowego kontaktu z betonem czy framugą drzwi tak samo jak zwykłe. Koszt wymiany ekranu w Apple Watchu Ultra sięga ponad tysiąca złotych, więc rachunek za ochronę robi się prosty.

    Spigen Rugged Armor i szkło hartowane

    Obudowa Spigen Rugged Armor i Tempered Glass łączy dwie rzeczy w jednym pudełku: elastyczną obudowę TPU na kopertę i szkło na ekran. Nie musisz dobierać dwóch produktów i sprawdzać, czy do siebie pasują.

    Matowe wykończenie nie zbiera odcisków palców, a wycięcia zostawiają swobodny dostęp do koronki, przycisku bocznego i pomarańczowego przycisku akcji. Jeśli wolisz smuklejszą sylwetkę, ten sam producent ma Spigen Liquid Air Pro.

    UAG Scout

    Etui UAG Scout to wybór pod pracę fizyczną i rower. Wystająca krawędź wokół wyświetlacza przyjmuje otarcie zamiast szkła, a wzmocnione narożniki chronią miejsce, w którym tytan najczęściej obija się o ścianę.

    Producent podaje zgodność jako „Ultra 1 / 2 / 3″, bo produkt jest w ofercie od premiery Ultra 3. Wykrój pasuje również na Ultra 4.

    Tech-Protect Glass Ring

    Szkło Tech-Protect Glass Ring to wariant dla tych, którzy nie chcą chować tytanu pod plastikiem. Metalowa ramka w kolorze tytanu okala tylko krawędź ekranu, a reszta koperty zostaje widoczna.

    W zestawie są dwie sztuki, więc pierwsza nieudana aplikacja nie kończy tematu. Jeśli wolisz rozwiązanie całkowicie niewidoczne, sprawdź folię hydrożelową Bizon Watch Film HydroFlex w zestawie sześciu sztuk albo szkło hybrydowe GrizzGlass.

    [hs_products ids=”137791,118629,120933,140438″ cols=”4″ title=”Ochrona do Apple Watch Ultra 49 mm”]

    Apple Watch Ultra 4 czy Ultra 3: który wybrać?

    Całe porównanie sprowadza się do pięciu sytuacji i pięciu jednoznacznych odpowiedzi.

    Masz Apple Watcha Ultra 3 i zastanawiasz się nad zmianą. Zostań przy swoim. Ten sam ekran, ta sama łączność, ten sam satelita i to samo nurkowanie. Osiem godzin baterii więcej nie jest warte pełnej ceny nowego zegarka, chyba że trening według regeneracji to Twój główny powód jego noszenia.

    Masz Apple Watcha Ultra 1 albo Ultra 2. Przeskok jest duży, ale uwaga: największe zmiany przyniósł Ultra 3, nie czwórka. Satelita, 5G i większy ekran to zasługa poprzedniej generacji. Jeśli znajdziesz Ultra 3 wyraźnie taniej, będzie to lepszy zakup niż dopłata do najnowszego modelu.

    Kupujesz pierwszego Apple Watcha Ultra. Wybierz Ultra 4. Skoro cena wejścia się nie zmieniła, nie ma powodu sięgać po poprzednika w cenie zbliżonej do nowości.

    Szukasz oszczędności. Ultra 3 z wyprzedaży u operatora. Dostajesz ten sam ekran, tę samą kopertę, satelitę, 5G i nurkowanie do 40 metrów. Tracisz wyłącznie nowe czujniki, Gotowość i osiem godzin baterii.

    Wahasz się między modelem Ultra a zwykłym Series. Ultra to przede wszystkim bateria, satelita i nurkowanie. Jeśli żadna z tych trzech rzeczy nie jest Ci potrzebna, sprawdź tańszy Apple Watch SE 3. A jeśli rozglądasz się poza ekosystemem Apple, porównaj z Google Pixel Watch 5.

    Podsumowanie

    Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3 to porównanie dwóch bardzo podobnych zegarków, w którym cała różnica siedzi w dwóch miejscach: baterii i czujnikach.

    Pięć wniosków na koniec:

    1. Bateria to najmocniejszy argument: 50 godzin zamiast 42 i kwadrans ładowania dający 18 godzin pracy zamiast 12
    2. Nowy system czujników mierzy tętno co 5 sekund i odblokowuje wskaźnik Gotowość, którego Ultra 3 nie dostanie
    3. Ekran, koperta, satelita i nurkowanie są identyczne, łącznie z 3 000 nitów i EN13319 do 40 metrów
    4. Koperta nie urosła, więc paski, etui i szkła z każdej wcześniejszej Ultry pasują bez przeróbek
    5. Cena wejścia się nie zmieniła, więc przy pierwszym zakupie nowszy model wygrywa bez dyskusji

    Jeśli zostajesz przy Ultra 3, zainwestuj w porządny pasek i szkło zamiast w nowy zegarek. Jeśli przesiadasz się na czwórkę, nie kupuj akcesoriów od nowa, te, które masz, wejdą bez problemu.

    FAQ: najczęściej zadawane pytania

    Czy paski z Apple Watch Ultra 3 pasują do Ultra 4?

    Tak. Koperta ma identyczne wymiary 49 × 44 × 12 mm w obu generacjach, a mocowanie pasków się nie zmieniło. Pasek z Ultra 1, Ultra 2 lub Ultra 3 wejdzie na Ultra 4 bez przeróbek.

    Czy etui z Apple Watch Ultra 3 pasuje do Ultra 4?

    Tak. To główna różnica względem linii Series, gdzie koperta Series 12 urosła o milimetr i etui przestało pasować. W linii Ultra wykrój jest ten sam od pierwszej generacji, więc obudowy i szkła są w pełni wymienne.

    Ile kosztuje Apple Watch Ultra 4 w Polsce?

    Apple Watch Ultra 4 kosztuje 3 799 zł w wersji z tytanu naturalnego lub czarnego, zawsze z GPS i modemem komórkowym. To dokładnie ta sama cena, od której rok wcześniej startował Ultra 3.

    Jak długo trzyma bateria w Apple Watch Ultra 4?

    Do 50 godzin normalnego użytkowania i do 84 godzin w trybie Niskie zużycie energii. Podczas treningu w plenerze z GPS i pomiarem tętna zegarek wytrzymuje do 18 godzin, a w maksymalnym wydłużonym trybie treningowym do 45 godzin.

    Co nowego jest w Apple Watch Ultra 4?

    Nowe są trzy rzeczy: bateria (50 godzin zamiast 42), przeprojektowany system czujników z pomiarem tętna co 5 sekund i wskaźnikiem Gotowość oraz pakiet Audio Intelligence. Ekran, koperta, łączność satelitarna i nurkowanie zostały bez zmian względem Ultra 3.

    Czy warto kupić Apple Watch Ultra 3 zamiast Ultra 4?

    Warto, jeśli znajdziesz go wyraźnie taniej. Ultra 3 ma ten sam ekran, tę samą kopertę, łączność satelitarną, 5G i nurkowanie do 40 metrów. Tracisz nowe czujniki, wskaźnik Gotowość i osiem godzin pracy na baterii.

    Czy Apple Watch Ultra 4 nadaje się do nurkowania?

    Tak, tak samo jak poprzednik. Oba modele mają wodoszczelność do 100 metrów według ISO 22810:2010 oraz certyfikat EN13319 dla nurkowania rekreacyjnego do 40 metrów, z dokładnością pomiaru głębokości ±1 m.


    Źródła:

  • Apple Watch Series 12 vs 11: co naprawdę się zmieniło?

    Apple Watch Series 12 vs 11: co naprawdę się zmieniło?

    W porównaniu Apple Watch Series 12 vs 11 liczy się jedna rzecz: nowy system pomiaru zdrowia. Series 12 sprawdza tętno co 5 sekund przez całą dobę, mierzy HRV do 24 razy częściej i dorzuca wskaźnik Gotowość. Rozdzielczość, jasność i deklarowany czas pracy zostały bez zmian.

    Zegarek trafił do sprzedaży 18 września 2026, a ceny w Polsce zaczynają się od 1 899 zł, dokładnie tam, gdzie rok temu startował Series 11.

    Jest jednak druga zmiana, o której nie mówi żadna prezentacja: koperta urosła o milimetr. Brzmi jak drobiazg, ale to właśnie ten milimetr decyduje o tym, czy Twoje dotychczasowe etui wejdzie na nowy zegarek.

    Poniżej pełna tabela obu modeli i uczciwa lista rzeczy, których Series 12 wcale nie poprawia. Na koniec akcesoria: co pasuje do obu generacji, a co przestało pasować z dnia na dzień.

    Apple Watch Series 12 vs 11: pełna tabela porównawcza

    Pogrubiliśmy tylko te pozycje, które faktycznie się różnią.

    ParametrApple Watch Series 11Apple Watch Series 12
    Premierawrzesień 2025wrzesień 2026
    CzipS10S11
    Pamięć64 GB64 GB
    Czujnik optyczny tętna3. generacjiprzeprojektowany, Health Sensing System
    Czujnik elektryczny (EKG)poprzedniej generacji2. generacji
    Zapis pomiaru tętnapróbki co kilka minutpróbka co 5 sekund, całą dobę
    Pomiar HRVstandardowa częstotliwośćdo 24 razy częściej
    Gotowość (Readiness)❌✅
    Audio Intelligence❌✅ (Live Rewind i Siri Recap w becie)
    WyświetlaczOLED LTPO3, niegasnącyOLED LTPO3, niegasnący
    Rozdzielczość 46 / 42 mm416 × 496 / 374 × 446416 × 496 / 374 × 446
    Powierzchnia ekranu 46 mm1 220 mm²1 196 mm²
    Powierzchnia ekranu 42 mm989 mm²970 mm²
    Jasność szczytowa2 000 nitów2 000 nitów
    Szkło (aluminium)Ion-XCeramic Shield 2
    Szkło (tytan, ceramika)szafiroweszafirowe
    Materiały kopertyaluminium, tytanaluminium, tytan, ceramika
    Wymiary 46 mm46 × 39 × 9.7 mm46 × 40 × 9.7 mm
    Wymiary 42 mm42 × 36 × 9.7 mm42 × 37 × 9.7 mm
    Masa 46 mm, aluminium GPS37.8 g39.5 g
    Masa 42 mm, aluminium GPS30.3 g32.2 g
    Bateria, normalne użyciedo 24 godzindo 24 godzin
    Tryb Niskie zużycie energiido 38 godzindo 38 godzin
    Trening w plenerzedo 8 godzindo 10 godzin
    15 minut ładowania dajedo 8 godzin pracydo 12 godzin pracy
    Ładowanie do 80%ok. 30 minutok. 30 minut
    Sieć komórkowaRedCap 5G i LTERedCap 5G i LTE
    Wi-Fi / BluetoothWi-Fi 4 / Bluetooth 5.3Wi-Fi 4 / Bluetooth 5.3
    Ultra Wideband2. generacji2. generacji
    Wodoszczelność50 m, IP6X50 m, IP6X
    WymaganiaiPhone 11+, iOS 26iPhone 11+, iOS 27
    Cena startowa w Polsce1 899 zł1 899 zł

    Trzydzieści dwie pozycje, z czego różni się dziewiętnaście. Prawie wszystkie różnice siedzą jednak w jednym miejscu: w czujnikach i w tym, co zegarek z nich wylicza.

    Akcesoria do obu generacji masz od ręki. Zobacz paski i etui do Apple Watcha 46 mm →

    Nowy system pomiaru zdrowia to cała istota tej generacji

    Apple nazywa to Health Sensing System i nie jest to marketingowa nazwa dla tej samej elektroniki. Zmieniły się fizycznie oba czujniki na spodzie koperty.

    Czujnik optyczny został przeprojektowany i dostał większe, oszczędniejsze zielone diody LED; MacRumors opisuje go jako czwartą generację, choć Apple nie podaje numeru. Czujnik elektryczny, ten odpowiedzialny za EKG, przeszedł na drugą generację. To pierwsza tak głęboka przebudowa od kilku lat.

    Tętno co 5 sekund zamiast próbek co kilka minut

    Series 11 próbkuje tętno w tle w odstępach kilkuminutowych. Series 12 robi odczyt co 5 sekund przez całą dobę, czyli około 17 tysięcy razy dziennie.

    Po co tyle? Bo z gęstszych danych da się policzyć rzeczy, których nie widać w rzadkiej próbce. Mikroskoki tętna po kawie, reakcję na stres w środku spotkania, tempo powrotu do spoczynku po treningu.

    Apple deklaruje przy okazji najdokładniejszy pomiar tętna w zegarku, powołując się na własne testy z konkurencją. To oczywiście deklaracja producenta, nie niezależny audyt.

    HRV mierzone 24 razy częściej i nowy wskaźnik Gotowość

    Zmienność rytmu zatokowego (HRV) to wskaźnik, po którym poznajesz, czy organizm odpoczął. Series 12 mierzy go do 24 razy częściej niż poprzednik i rozdziela na dwa rodzaje: HRV regeneracyjne oraz HRV ogólne.

    Na tym zbudowano Gotowość, ocenę w skali od 0 do 10, którą dostajesz rano razem z jedną z czterech rekomendacji: zregeneruj się, rozłóż siły, jesteś gotowy albo działaj na pełnych obrotach.

    Do tego doszedł podgląd parametrów życiowych także w ciągu dnia, nie tylko nocą. Series 11 pokazywał je wyłącznie na podstawie snu.

    Uwaga: Apple udostępnia Gotowość wyłącznie w Series 12 i nie zapowiedziało jej dla starszych modeli. Funkcja opiera się na gęstości pomiarów, której jedenastka nie zbiera.

    Jeśli trenujesz regularnie i realnie patrzysz na regenerację, to właśnie jest powód do zmiany zegarka. Jeśli nosisz go głównie do powiadomień i płatności, nie zauważysz różnicy.

    Ceramic Shield 2 i powrót ceramicznej koperty

    Wersje aluminiowe Series 12 dostały Ceramic Shield 2, to samo szkło, które Apple stosuje w najnowszych iPhone’ach. Według komunikatu Apple jest o 60% odporniejsze niż Ion-X z Series 11.

    To realny zysk, bo aluminiowy Apple Watch zawsze był tym modelem, który najłatwiej porysować. Tytan i ceramika mają szkło szafirowe, tak jak wcześniej.

    Drugi powrót to koperta ceramiczna, nieobecna w ofercie od czasów Series 5. Dostępna w dwóch kolorach: perłowej bieli i nocnym błękicie.

    Ceramika ma jednak dwa haczyki. Jest wyraźnie cięższa (51.3 g w perłowej bieli i 52.9 g w nocnym błękicie, wobec 39.5 g w aluminium) i większa: 47 × 41 × 9.85 mm zamiast 46 × 40 × 9.7 mm. To znaczy, że etui do aluminiowej wersji 46 mm nie wejdzie na ceramiczną.

    Nowa jest też paleta aluminium: ciemny brąz, czerń, jasne złoto i szarość kosmiczna. Tytan występuje w złocie i wersji naturalnej.

    Audio Intelligence, czyli co zegarek robi z dźwiękiem

    To zestaw czterech funkcji, których Series 11 nie dostanie: Rozpoznawanie dźwięków (alarm, płacz dziecka, syrena), szybszy Shazam, Live Rewind (odtworzenie ostatnich 15 sekund rozmowy) i Siri Recap (podsumowanie rozmowy).

    Dwie pierwsze działają od premiery. Live Rewind i Siri Recap wchodzą w becie pod koniec 2026 i wymagają iPhone’a 16 lub nowszego z Apple Intelligence. Tego samego pakietu doczekał się też Apple Watch Ultra 4, więc nie jest to wyłączność Series 12.

    Według MacRumors nowy zegarek ma też dwa razy więcej pamięci operacyjnej (4 GB zamiast 2 GB) i spód koperty z cyrkonu zamiast szafiru. Apple nie podaje obu tych parametrów w oficjalnej specyfikacji.

    Bateria w Apple Watch Series 12 vs 11: ta sama doba, szybsze doładowanie

    Tu Apple nie ruszył deklarowanych 24 godzin normalnego użytkowania ani 38 godzin w trybie Niskie zużycie energii. Liczby są identyczne jak w Series 11.

    Zmieniło się natomiast tempo ładowania i wytrzymałość podczas treningu:

    • Trening w plenerze: do 10 godzin zamiast 8, czyli o 25% dłużej
    • 15 minut ładowania: do 12 godzin pracy zamiast 8, czyli o połowę więcej
    • 5 minut ładowania: do 10 godzin śledzenia snu
    • Ładowanie do 80%: około 30 minut, bez zmian

    Te pięć minut przed snem to zmiana bardziej praktyczna, niż wygląda w tabeli. Kto śpi z zegarkiem, ten zna problem porannego ładowania w biegu.

    Ładowarki nie znajdziesz w pudełku żadnego z tych modeli. Jeśli kupujesz zegarek jako pierwsze urządzenie Apple, dołóż ją od razu z kategorii ładowarek indukcyjnych.

    Ekran skurczył się o 2% i nikt o tym nie mówi

    To najciekawszy szczegół całej premiery. Rozdzielczość, jasność i technologia wyświetlacza są identyczne, ale aktywna powierzchnia ekranu zmalała:

    • 46 mm: z 1 220 mm² do 1 196 mm²
    • 42 mm: z 989 mm² do 970 mm²

    Koperta urosła, ekran się zmniejszył. Apple tego nie komentuje, ale arytmetyka daje jeden wniosek: ramki wokół wyświetlacza są grubsze niż w Series 11.

    Dwa procent to różnica, której nie zobaczysz gołym okiem. Warto jednak wiedzieć, że w tym akurat miejscu nowsza generacja zrobiła krok w tył, zwłaszcza że Apple chwali się każdym postępem osobno.

    Czego Series 12 nie poprawia

    Uczciwa lista rzeczy, które zostały dokładnie takie same:

    • Rozdzielczość i jasność ekranu: 416 × 496 pikseli i 2 000 nitów, bez zmian
    • Deklarowany czas pracy, te same 24 i 38 godzin
    • Pamięć, 64 GB w obu modelach
    • Wi-Fi 4 (802.11n), standard z 2009 roku, wciąż aktualny w Apple Watchu
    • Bluetooth 5.3 i Ultra Wideband drugiej generacji, bez zmian
    • Wodoszczelność 50 m i odporność IP6X, identyczne
    • Sieć komórkowa, RedCap 5G i LTE mają oba modele

    Nie ma też pomiaru poziomu glukozy, o którym co roku krążą plotki. Nie ma zmiany kształtu koperty ani nowego systemu mocowania pasków. Jedno i drugie ma według nieoficjalnych doniesień przyjść dopiero z Series 13.

    Za to funkcje czysto programowe, jak Wynik snu czy powiadomienia o nadciśnieniu i bezdechu sennym, ma także Series 11. Nie płać za nie drugi raz.

    Apple Watch Series 12 cena: ile kosztuje w Polsce

    Cena Apple Watch Series 12 startuje dokładnie tam, gdzie rok temu startował poprzednik. Aluminiowa wersja 42 mm z GPS kosztuje tyle samo, ile w dniu premiery kosztował Series 11.

    Wersja42 mm46 mm
    Aluminium, GPS1 899 zł2 199 zł
    Aluminium, GPS + Cellular2 399 zł2 699 zł
    Tytan, GPS + Cellular3 299 zł3 599 zł
    Ceramika, GPS + Cellular4 399 zł4 699 zł

    Series 11 zniknął z oferty Apple, ale został u operatorów i w sieciach handlowych, zwykle kilkaset złotych taniej niż nowość. To jego jedyny, za to mocny argument.

    Ceramika jest w tym zestawieniu pozycją wizerunkową. Występuje wyłącznie z modemem, więc uczciwym punktem odniesienia jest aluminium z modemem: 4 699 zł wobec 2 699 zł za ten sam zegarek w innej obudowie i o 12 gramów lżejszy.

    Akcesoria do Apple Watch Series 12 vs 11: co pasuje do którego

    Tu wracamy do milimetra z początku artykułu, bo w porównaniu Apple Watch Series 12 vs 11 to właśnie on jest najbardziej kosztowną różnicą.

    Paski do Apple Watcha: pasują do obu generacji

    Dobra wiadomość: mocowanie pasków się nie zmieniło. Pasek kupiony do Series 11 wejdzie na Series 12 i odwrotnie. Producenci opisują je wprost jako zgodne z modelami 8, 9, 10, 11 i 12, a zgodność sięga jeszcze dalej wstecz, co pokazywaliśmy w zestawieniu pasków do Apple Watch Series 10.

    Trzeba tylko trafić w rozmiar zaczepu, a ten jest inny niż liczba na kopercie:

    Twój zegarekKategoria paska
    Series 11 lub 12, koperta 42 mmpaski 38 / 40 / 41 / 42 mm
    Series 11 lub 12, koperta 46 mmpaski 42 / 44 / 45 / 46 / 49 mm
    Apple Watch Ultra, koperta 49 mmpaski Ultra 49 mm

    To najczęstsza pomyłka przy zakupie. Koperta 42 mm w Series 11 i 12 bierze mniejszy zaczep, ten sam co dawne modele 41 mm. Mimo identycznej liczby w nazwie nie jest to rozmiar z grupy 42/44/45/46/49 mm.

    Tech-Protect Silicone

    Tech-Protect Silicone to najprostsza odpowiedź na pytanie o zgodność. Producent wymienia w nazwie modele od 8 do 12 oraz SE i Ultra, więc niczego nie musisz zgadywać. Miękki silikon nie chłonie potu i nadaje się na basen.

    Spigen Athlex Air M

    Spigen Athlex Air M to pasek pod trening. Perforacja odprowadza pot, a zapięcie na rzep trzyma pewnie podczas biegu.

    Nazwa kończy się na „11″, bo produkt trafił do sprzedaży przed premierą dwunastki. O dopasowaniu decyduje jednak rozmiar zaczepu, a ten się nie zmienił, więc pasek wejdzie też na Series 12. Więcej modeli zebraliśmy w przeglądzie sportowych pasków do Apple Watcha 11.

    Spigen WBF01 Band

    Spigen WBF01 Band to propozycja na co dzień, bliższa klasycznemu paskowi sportowemu Apple niż wersji treningowej. Ten sam zaczep 44/45/46/49 mm, więc obie generacje obsłuży bez różnicy.

    [hs_products ids=”146771,146530,146419″ cols=”3″ title=”Paski pasujące do Series 11 i 12″]

    Etui do Apple Watch Series 12: tu zgodność się kończy

    Zła wiadomość: etui z Series 11 nie wejdzie na Series 12. Obudowa opina kopertę ciasno, więc milimetr szerokości robi całą różnicę.

    Widać to po opisach samych producentów. Spigen oznacza swoją obudowę Thin Fit 360 jako zgodną z „Apple Watch 10 / 11″ i dwunastki w tej nazwie nie ma. Bizon z kolei wypuścił osobne serie dedykowane wyłącznie Series 12, osobno dla koperty 46 mm i 42 mm.

    Ta sama zasada dotyczy folii i szkieł na ekran. Skoro zmieniła się powierzchnia wyświetlacza i grubość ramek, wykrój z poprzedniej generacji nie trafi w krawędzie.

    Bizon Case Watch Adamo do Series 12

    Bizon Case Watch Adamo łączy obudowę ze szkłem na ekran, więc zabezpieczasz kopertę i wyświetlacz jednym produktem. Wersja przezroczysta nie zasłania koloru koperty, a matowa czerń zmienia zegarek wizualnie.

    Etui jest dostępne osobno dla wersji 46 mm i 42 mm. To nie jest jeden uniwersalny rozmiar.

    Bizon Case Watch Felipe do Series 12

    Bizon Case Watch Felipe to propozycja pod pracę fizyczną i rower. Osłania ekran wystającą krawędzią, która przyjmuje otarcie zamiast szkła. Ceramic Shield 2 jest odporniejszy od Ion-X, ale wciąż przegrywa z betonem i framugą drzwi.

    Uwaga przy zakupie: karta produktu, która podaje wyłącznie „Apple Watch 46 mm” bez numeru generacji, prawie zawsze opisuje wykrój pod Series 10 i 11. Szukaj opisu z jawnym „Series 12″.

    [hs_products ids=”146683,143174,146680″ cols=”3″ title=”Etui do Apple Watch Series 12″]

    Jeśli zostajesz przy Series 11

    Wciąż warto go zabezpieczyć, zwłaszcza że aluminiowa jedenastka ma słabsze szkło Ion-X.

    UNIQ Valencia

    UNIQ Valencia to anodowane aluminium połączone z elastycznym TPU. Wygląda jak metalowa ramka, a zachowuje się jak etui. Dobry wybór, gdy zależy Ci na ochronie, której nie widać.

    Producent podaje zgodność jako „Apple Watch 46 mm”, bez numeru generacji, a produkt trafił do oferty przed premierą dwunastki. Traktuj go jako etui do Series 11 i 10.

    Bizon Watch Film HydroFlex

    Bizon Watch Film HydroFlex to folia hydrożelowa w zestawie sześciu sztuk, przycięta pod Series 11 i 10 w rozmiarze 46 mm. Wersja na 42 mm jest osobno. Hydrożel układa się na zaokrągleniu ekranu lepiej niż sztywne szkło.

    Koszt naprawy ekranu w Apple Watchu potrafi sięgnąć kilkuset złotych, a komplet folii to ułamek tej kwoty. Rachunek robi się prosty.

    Apple Watch 12 czy 11: który wybrać?

    Apple Watch Series 12 vs 11 sprowadza się do pięciu sytuacji i pięciu jednoznacznych odpowiedzi.

    Masz Series 11 i zastanawiasz się nad zmianą. Zostań przy swoim. Ta sama rozdzielczość, ta sama bateria, ta sama łączność. Chyba że regeneracja i dane treningowe to Twój główny powód noszenia zegarka. Wtedy Gotowość i gęstsze HRV są realnym argumentem.

    Masz Series 9 lub starszy model. Bierz Series 12. Przeskok jest duży: bateria 24 zamiast 18 godzin, wyraźnie większy ekran, szybsze ładowanie, cała nowa warstwa funkcji zdrowotnych i Ceramic Shield 2.

    Kupujesz pierwszego Apple Watcha. Series 12 w wersji aluminiowej. Skoro cena wejścia się nie zmieniła, nie ma powodu sięgać po poprzednika w cenie zbliżonej do nowości. Jeśli budżet jest sztywny, alternatywą jest tańszy Apple Watch SE 3.

    Szukasz oszczędności. Series 11 z wyprzedaży u operatora. Dostajesz tę samą rozdzielczość i jasność, tę samą baterię, ten sam czas pracy i wszystkie funkcje programowe. Tracisz wyłącznie nowe czujniki i Gotowość.

    Rozważasz ceramikę. Tylko jeśli zależy Ci na wyglądzie. Pod spodem to ten sam zegarek, a za samą obudowę dopłacasz niemal tyle, ile kosztuje cały model aluminiowy. W tym budżecie mieści się już Ultra, którą opisaliśmy w porównaniu Apple Watch Ultra 3 i Ultra 2.

    Jeśli rozglądasz się też poza ekosystemem Apple, porównaj z Google Pixel Watch 5, a jeśli szukasz zegarka typowo pod bieganie, sprawdź nasz ranking zegarków do biegania 2026.

    Podsumowanie

    Całe porównanie Apple Watch Series 12 vs 11 sprowadza się do jednego pomysłu: zmierzyć serce dokładniej i częściej niż dotąd. Wszystko inne zostało prawie nietknięte.

    Pięć wniosków na koniec:

    1. Nowe czujniki to jedyny prawdziwy powód do zmiany, tętno co 5 sekund, HRV do 24 razy częściej, wskaźnik Gotowość
    2. Rozdzielczość, bateria i łączność są identyczne jak w Series 11, łącznie z 24 godzinami pracy i Wi-Fi 4
    3. Ceramic Shield 2 realnie pomaga posiadaczom wersji aluminiowej, bo to najłatwiej rysujący się wariant
    4. Koperta urosła o 1 mm, paski pasują dalej, etui i folie z Series 11 już nie
    5. Cena wejścia się nie zmieniła, więc przy pierwszym zakupie nowszy model wygrywa bez dyskusji

    Jeśli zostajesz przy jedenastce, zainwestuj w folię i porządny pasek zamiast w nowy zegarek. Jeśli przesiadasz się na dwunastkę, pamiętaj, że etui musi być opisane jako „Series 12″, starsze po prostu nie wejdzie.

    FAQ: najczęściej zadawane pytania

    Czy paski z Apple Watcha 11 pasują do Series 12?

    Tak. Mocowanie pasków nie zmieniło się między generacjami, więc pasek z Series 11 wejdzie na Series 12 bez przeróbek. Pamiętaj tylko, że koperta 42 mm bierze mniejszy zaczep (38/40/41/42 mm), a koperta 46 mm większy (42/44/45/46/49 mm).

    Czy etui z Apple Watcha 11 pasuje do Series 12?

    Nie. Koperta Series 12 jest o 1 mm szersza w obu rozmiarach, więc obudowa z poprzedniej generacji nie domknie się prawidłowo. Szukaj etui opisanego wprost jako „Apple Watch Series 12″.

    Czy warto kupić Apple Watcha 11 zamiast 12?

    Warto, jeśli znajdziesz go wyraźnie taniej. Series 11 ma ten sam ekran, tę samą baterię, tę samą łączność 5G i wszystkie funkcje programowe, w tym Wynik snu oraz powiadomienia o nadciśnieniu. Tracisz nowe czujniki i wskaźnik Gotowość.

    Czy Apple Watch Series 12 mierzy ciśnienie krwi?

    Nie mierzy ciśnienia. Obie generacje, 11 i 12, mają natomiast powiadomienia o nadciśnieniu. Zegarek analizuje dane z czujnika optycznego i sygnalizuje możliwe objawy, ale nie podaje wartości ciśnienia.

    Jaka jest różnica w baterii między Series 12 a 11?

    Deklarowany czas pracy jest identyczny: do 24 godzin normalnego użytkowania i do 38 godzin w trybie Niskie zużycie energii. Series 12 wytrzymuje za to do 10 godzin treningu w plenerze zamiast 8, a 15 minut ładowania daje 12 godzin pracy zamiast 8.

    Czy Gotowość trafi do Apple Watch Series 11 w aktualizacji?

    Apple udostępnia Gotowość wyłącznie w Series 12 i nie zapowiedziało jej dla starszych modeli. Funkcja korzysta z gęstości pomiarów, której czujnik z Series 11 po prostu nie zbiera.

    Ile kosztuje Apple Watch Series 12 w Polsce?

    Ceny zaczynają się od 1 899 zł za wersję aluminiową 42 mm z GPS. Wariant 46 mm kosztuje 2 199 zł, wersje z modemem komórkowym od 2 399 zł, tytan od 3 299 zł, a ceramika od 4 399 zł.

    Który rozmiar Apple Watcha wybrać: 42 czy 46 mm?

    Rozmiar 42 mm pasuje na nadgarstki o obwodzie 130–200 mm, a 46 mm na 140–245 mm. Większa koperta to większy ekran i ten sam czas pracy, mniejsza jest lżejsza o około 7 gramów i mniej rzuca się w oczy pod rękawem.


    Źródła:

  • Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia na iPhonie? Sprawdzone sposoby

    Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia na iPhonie? Sprawdzone sposoby

    Jedno zdjęcie rzadko powoduje problem z miejscem w pamięci. Kilka tysięcy — już tak.

    Duże pliki bywają też kłopotliwe w codziennych sytuacjach: formularz zgłoszeniowy przyjmuje załączniki o wielkości najwyżej 2 MB, wysyłanie wiadomości trwa zbyt długo albo strona odrzuca zdjęcie w formacie HEIC. W każdym z tych przypadków prośba o „zmniejszenie zdjęcia” oznacza coś nieco innego.

    Ten poradnik pokazuje, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia na iPhonie na pięć praktycznych sposobów. Wybór zależy od tego, czy potrzebujesz mniejszego pliku do przesłania, zdjęć o jednakowej szerokości w pikselach, czy więcej wolnego miejsca w bibliotece.

    Jak sprawdzić rozmiar zdjęcia i zrozumieć podane wartości

    Otwórz obraz w aplikacji Zdjęcia, a następnie przesuń palcem w górę lub stuknij przycisk informacji. W panelu szczegółów zobaczysz format zdjęcia, jego wymiary w pikselach oraz rozmiar pliku.

    Panel informacji w aplikacji Zdjęcia pokazuje format, wymiary i rozmiar pliku.
    Panel informacji w aplikacji Zdjęcia pokazuje format, wymiary i rozmiar pliku.

    Na tym zrzucie ekranu JPEG oznacza format, 640 × 640 to wymiary w pikselach, a 103 KB to rozmiar pliku. Z limitem załącznika lub przesyłanego pliku porównuj właśnie wartość wyrażoną w KB albo MB.

    Wymiary określają szerokość i wysokość obrazu. Ich zmniejszenie usuwa część pikseli, co zazwyczaj pozwala uzyskać mniejszy plik. Pozostaje jednak mniej szczegółów, które można wykorzystać przy późniejszym kadrowaniu lub drukowaniu zdjęcia.

    Rozmiar pliku zależy również od formatu i kompresji. Dwa zdjęcia o identycznych wymiarach mogą zajmować różną ilość miejsca. Zmiana formatu z HEIC na JPEG może poprawić zgodność z aplikacją lub stroną, ale nie musi zmniejszyć pliku.

    Zajęte miejsce w pamięci to jeszcze inna kwestia: chodzi o łączną przestrzeń, którą wykorzystuje biblioteka zdjęć. Utworzenie mniejszej kopii ułatwia przesłanie obrazu, lecz zachowanie obu wersji zajmuje na telefonie więcej miejsca.

    Jeśli zdjęcie znajduje się w aplikacji Pliki, dotknij je i przytrzymaj, a następnie wybierz Get Info, czyli informacje o pliku. Zwróć też uwagę na rozszerzenie. Nawet niewielki plik HEIC może wymagać kopii JPEG, jeśli miejsce docelowe nie obsługuje HEIC.

    Jak zmniejszyć wielkość zdjęcia na iPhonie: pięć sposobów

    Metoda 1: Skorzystaj z aplikacji do kompresji

    Jeśli wolisz skompresować zdjęcie na iPhonie za pomocą aplikacji, jedną z opcji jest aplikacja Clever Cleaner na iPhone’a. Pomaga ona zarządzać biblioteką: znajduje duplikaty, usuwa niepotrzebne pliki i kompresuje zdjęcia oraz filmy, które chcesz zachować.

    Dostępna w niej kompresja wielu zdjęć jednocześnie pozwala zaznaczyć kilka obrazów, wybrać poziom kompresji i jeszcze przed rozpoczęciem sprawdzić przewidywane zmniejszenie rozmiaru. Dzięki temu nie trzeba przetwarzać każdego zdjęcia osobno.

    1. Otwórz Clever Cleaner lub zainstaluj aplikację, jeśli jeszcze jej nie masz. Zezwól na dostęp do zdjęć, które chcesz skompresować.
    2. Stuknij Compress, aby otworzyć ekran kompresji multimediów.
    3. Wybierz Photos i zaznacz kilka zdjęć, które chcesz przetworzyć razem.
    4. Otwórz ustawienia kompresji dla zaznaczonych zdjęć.
    5. Zacznij od ustawienia Optymal. Dostępne są też Średnie i Max. Zanim zastosujesz mocniejszą kompresję do dużej grupy zdjęć, sprawdź ją na niewielkiej próbce.
    6. Sprawdź przewidywane zmniejszenie rozmiaru widoczne pod opcjami kompresji.
    Ustawienia kompresji pięciu zaznaczonych zdjęć w Clever Cleaner.
    Ustawienia kompresji pięciu zaznaczonych zdjęć w Clever Cleaner.
    1. Stuknij Compress i poczekaj na zakończenie przetwarzania.
    Clever Cleaner pokazuje rozmiar plików po kompresji oraz ilość zaoszczędzonego miejsca.
    Clever Cleaner pokazuje rozmiar plików po kompresji oraz ilość zaoszczędzonego miejsca.
    1. Przy pierwszej próbie wybierz Zachowaj oryginał, aby zachować oryginał. Otwórz skompresowane kopie w aplikacji Zdjęcia i porównaj je z oryginałami, zanim zdecydujesz się cokolwiek usunąć. Zachowanie obu wersji początkowo zajmuje dodatkowe miejsce. Usunięte oryginały pozostają w albumie Ostatnio usunięte przez maksymalnie 30 dni.

    Dla zdjęć przeznaczonych do wysyłania lub oglądania na telefonie wypróbuj kompresję Medium. Jeśli zamierzasz je edytować lub drukować, zacznij od Optymal i sprawdź, czy szczegóły nadal są wyraźne.

    Metoda 2: Użyj narzędzia do kompresji zdjęć online

    Jeśli nie chcesz instalować aplikacji, możesz skorzystać z narzędzia do kompresji zdjęć online. Jedną z opcji jest TinyPNG: zmniejsza pliki graficzne i może też przekonwertować je na inny format.

    Przesyłasz zdjęcia, czekasz, aż serwis je skompresuje, a następnie pobierasz mniejsze kopie. To wygodne rozwiązanie przy sporadycznym przesyłaniu plików, o ile nie przeszkadza ci wysłanie swoich obrazów do usługi internetowej.

    1. Otwórz TinyPNG w Safari i stuknij obszar przesyłania plików.
    2. Wybierz zdjęcie z aplikacji Zdjęcia lub Pliki. Poczekaj, aż kompresja się zakończy.
    3. Jeśli potrzebujesz innego formatu, włącz Konwertować my images automatically i wybierz format obsługiwany przez miejsce docelowe. W przeciwnym razie pozostaw konwersję wyłączoną. Wyjątkiem są przesyłane pliki HEIC: TinyPNG konwertuje je na JPEG.
    4. Pobierz wynik, znajdź go w aplikacji Pliki i sprawdź jego rozmiar, zanim prześlesz go dalej.
    TinyPNG pokazuje skompresowane obrazy i stopień zmniejszenia rozmiaru ich plików.
    TinyPNG pokazuje skompresowane obrazy i stopień zmniejszenia rozmiaru ich plików.

    TinyPNG przetwarza przesłane obrazy na swoich serwerach. W przypadku prywatnych dokumentów lub zdjęć, które wolisz pozostawić na telefonie, skorzystaj zamiast tego z Clever Cleaner, aplikacji Pliki albo Skróty.

    Metoda 3: Zmień format i rozmiar zdjęcia w aplikacji Pliki

    Aby uzyskać mniejsze zdjęcie bez instalowania kolejnej aplikacji i przesyłania go na stronę internetową, wypróbuj wbudowaną w iPhone’a aplikację Pliki. Jej funkcja Konwertuj obraz tworzy oddzielną kopię obrazu i pozwala wybrać mniejszy rozmiar.

    Możesz zachować obecny format zdjęcia albo w razie potrzeby go zmienić — na przykład na JPEG dla strony, która nie przyjmuje HEIC. Oryginał pozostaje bez zmian.

    1. W aplikacji Zdjęcia wybierz obraz i stuknij przycisk udostępniania — Share.
    2. Wybierz Save to Files, aby zapisać go w aplikacji Pliki, i wskaż folder.
    3. Otwórz Pliki, odszukaj zapisany obraz, a następnie dotknij go i przytrzymaj.
    4. Wybierz Quick Actions > Convert Image, czyli konwersję obrazu w menu szybkich czynności.
    5. Wybierz JPEG, PNG albo HEIF. Możesz pozostać przy dotychczasowym formacie: na przykład dla zdjęcia JPEG ponownie wybierz JPEG.
    Aplikacja Pliki pozwala przekonwertować zdjęcie na JPEG, PNG lub HEIF.
    Aplikacja Pliki pozwala przekonwertować zdjęcie na JPEG, PNG lub HEIF.
    1. W menu Image Size wybierz Mały, Średni albo Duży. Opcja Original zachowuje pierwotne wymiary, więc jeśli chcesz zmniejszyć zdjęcie, wybierz jeden z mniejszych dostępnych rozmiarów.
    Aplikacja Pliki udostępnia cztery rozmiary wyjściowe konwertowanego obrazu.
    Aplikacja Pliki udostępnia cztery rozmiary wyjściowe konwertowanego obrazu.
    1. Otwórz nowy plik i sprawdź jego rozmiar za pomocą Uzyskaj informacje. Jeśli nadal przekracza limit przesyłania, wróć do oryginału i wybierz mniejszy rozmiar.

    Jaki format wybrać? W przypadku zdjęć JPEG jest bezpiecznym wyborem, gdy liczy się zgodność z różnymi urządzeniami i usługami. HEIF zwykle zajmuje mniej miejsca przy podobnej jakości obrazu, ale starsza aplikacja lub strona może go nie otworzyć. PNG sprawdza się w grafikach interfejsu i obrazach wymagających przezroczystości. Rzadko jest jednak najmniejszym formatem dla zdjęcia z aparatu.

    Metoda 4: Jak zmienić rozmiar zdjęcia za pomocą skrótu wielokrotnego użytku

    Jeśli często potrzebujesz zdjęć o tej samej szerokości, aplikacja Skróty może zaoszczędzić ci czas. Wystarczy raz przygotować skrót zmieniający rozmiar i uruchamiać go ponownie podczas przygotowywania zdjęć na blog, do ogłoszenia lub formularza przesyłania.

    Samodzielnie wybierasz szerokość w pikselach, a wysokość dopasowuje się automatycznie, aby zachować proporcje zdjęcia. Zmniejszenie wymiarów obrazu zazwyczaj zmniejsza również rozmiar pliku.

    1. Otwórz aplikację Skróty i stuknij przycisk z plusem.
    2. Dodaj czynność Wybierz zdjęcia, służącą do wybierania zdjęć. Włącz Wybierz wiele, jeśli czasem chcesz przetwarzać kilka zdjęć naraz.
    3. Dodaj Zmień Wielkość i wpisz wymaganą szerokość. Pozostaw automatyczne ustalanie wysokości, aby proporcje zdjęcia się nie zmieniły.
    4. Dodaj Zachowaj w albumie zdjęć albo Zachowaj plik — zależnie od tego, gdzie chcesz zapisać wynik.
    5. Nadaj skrótowi czytelną nazwę, na przykład „Zmniejsz zdjęcia do przesłania”.
    6. Uruchom go raz na testowym zdjęciu.
    Skrót wielokrotnego użytku zmienia szerokość wybranych zdjęć na 1600 pikseli.
    Skrót wielokrotnego użytku zmienia szerokość wybranych zdjęć na 1600 pikseli.

    Zapis w aplikacji Pliki jest wygodny, gdy strona otwiera okno wyboru pliku. Zapis w Zdjęciach umieszcza wynik w bibliotece razem z pozostałymi obrazami. W obu przypadkach upewnij się, że skrót tworzy nową kopię, zanim użyjesz go do ważnych zdjęć.

    Jaką szerokość wybrać? Dla wielu zastosowań ekranowych rozsądnym punktem wyjścia jest 1600–2000 pikseli, ale nie jest to stała reguła. Jeśli miejsce docelowe podaje wymagane wymiary, kieruj się właśnie nimi.

    Czynność Resize Image nie wymaga osobnego etapu zmiany formatu. Dodaj Konwertuj obraz tylko wtedy, gdy miejsce docelowe wymaga konkretnego formatu, na przykład JPEG. Jeśli plik po zmniejszeniu nadal jest zbyt duży, wróć do oryginału i wypróbuj mniejszą szerokość.

    Metoda 5: Wyślij mniejszą kopię przez Email

    Jeżeli potrzebujesz jedynie wysłać mniejsze zdjęcie e-mailem, aplikacja Email może przygotować pomniejszony załącznik, pozostawiając oryginał w aplikacji Zdjęcia bez zmian.

    1. Otwórz aplikację Zdjęcia i wybierz obraz.
    2. Stuknij Share, czyli przycisk udostępniania, a następnie wybierz Mail.
    3. Dodaj odbiorcę i stuknij Send, aby wysłać wiadomość.
    4. Jeśli Mail wyświetli menu rozmiaru, porównaj przewidywane wartości obok opcji Mały, Średni, Duży i Oryginalny.
    5. Stuknij mniejszy rozmiar, w którym chcesz wysłać zdjęcie.
    Mail proponuje mniejsze rozmiary załącznika przed wysłaniem zdjęcia.
    Mail proponuje mniejsze rozmiary załącznika przed wysłaniem zdjęcia.

    Średni to rozsądny pierwszy wybór do zwykłego oglądania na ekranie. Duży zachowuje więcej szczegółów, a Mały nadaje się do zdjęcia poglądowego, gdy jakość ma mniejsze znaczenie. Jeśli obraz zawiera drobny tekst lub może trafić do druku, wyślij próbę do siebie przed wybraniem najmniejszej wersji.

    Jak sprawić, by nowe zdjęcia na iPhonie zajmowały mniej miejsca

    Możesz ograniczyć miejsce zajmowane przez przyszłe zdjęcia: otwórz Ustawienia > Aparat > Formaty i wybierz High Efficiency, czyli format o wysokiej wydajności. Obsługiwane zdjęcia będą wtedy zapisywane w HEIF, zwykle z rozszerzeniem .heic, zamiast JPEG. Przy porównywalnej jakości obrazu format ten na ogół potrzebuje mniej miejsca.

    Opcja Most Compatible zapisuje zdjęcia JPEG i przydaje się wtedy, gdy inne oprogramowanie nie potrafi otworzyć HEIC. Nie musisz jednak korzystać z niej przy każdym zdjęciu: pozostaw High Efficiency i konwertuj pojedyncze obrazy, gdy formularz wymaga JPEG. To ustawienie dotyczy nowych zdjęć, a nie obrazów już zapisanych w bibliotece.

    Na modelach obsługujących Apple ProRAW pozostaw zapis RAW wyłączony, chyba że potrzebujesz większej swobody podczas edycji. Live Photos to oddzielna funkcja w aplikacji Aparat. Wyłącz ją tam przed zrobieniem zdjęcia, jeśli nie potrzebujesz ruchu i dźwięku.

    Którą metodę wybrać?

    • Clever Cleaner to praktyczny punkt wyjścia, gdy masz kilka zdjęć do zmniejszenia: możesz zaznaczyć całą grupę i porównać ustawienia kompresji w jednym miejscu.
    • Jeśli nie chcesz instalować aplikacji i nie przeszkadza ci przesyłanie zdjęć do usługi internetowej, inną opcją jest kompresor online, taki jak TinyPNG.
    • Aby uzyskać mniejszą kopię bez nowej aplikacji i usługi online, skorzystaj z aplikacji Pliki.
    • Wybierz Skróty, gdy miejsce docelowe wymaga konkretnej szerokości w pikselach albo chcesz regularnie powtarzać taką samą zmianę rozmiaru.
    • Mail przydaje się wtedy, gdy chcesz tylko wysłać mniejszy załącznik i pozostawić oryginał bez zmian.

    Niezależnie od wybranej metody sprawdź, czy zapisany plik mieści się w limicie obowiązującym w miejscu docelowym. Poziom kompresji ani szerokość w pikselach nie gwarantują konkretnej liczby megabajtów.

    Najczęściej zadawane pytania

    Jak zmniejszyć rozmiar pliku na iPhonie, aby zmieścić zdjęcie w określonym limicie MB?

    Sprawdź początkowy rozmiar, a następnie wybierz mniejszy wariant w aplikacji Pliki, zmniejsz szerokość za pomocą Skrótów albo wypróbuj kompresor online. Skontroluj zapisany wynik: jeśli nadal jest za duży, wróć do oryginału i wybierz mniejszy rozmiar.

    Żadne pojedyncze wymiary nie gwarantują pliku o wielkości 1 MB czy 2 MB. Drobne szczegóły i szum obrazu mogą zwiększać rozmiar pliku nawet przy tych samych wymiarach. Wprowadź jedną lub dwie rozsądne zmiany, zamiast wielokrotnie kompresować tę samą kopię.

    Jak zmniejszyć zdjęcie na iPhonie bez instalowania aplikacji?

    Możesz to zrobić w aplikacji Pliki, tworząc mniejszą kopię, albo w Skrótach, ustawiając powtarzalną szerokość w pikselach. Mail jest kolejną opcją, gdy potrzebujesz jedynie mniejszego załącznika do wiadomości e-mail.

    Możesz również otworzyć w Safari kompresor online, na przykład TinyPNG. Zanim wybierzesz go do prywatnych zdjęć, sprawdź limity przesyłania oraz sposób, w jaki usługa przetwarza twoje obrazy.

    Czy zmniejszenie rozmiaru zdjęcia obniża jego jakość?

    Zazwyczaj tak, choć przy zwykłym oglądaniu zmiana może być niezauważalna. Zmniejszenie wymiarów usuwa piksele, a mocniejsza kompresja JPEG lub HEIF odrzuca więcej informacji. Powiększanie obrazu, mocne kadrowanie i duże wydruki ułatwiają dostrzeżenie tej straty.

    „Dobra jakość” zależy od przeznaczenia zdjęcia. Kopia może doskonale nadawać się do wiadomości e-mail, a jednocześnie być za mała do fotoksiążki. Zachowaj oryginał, dopóki nie upewnisz się, że pomniejszona wersja spełnia swoje zadanie.

    Czy funkcja Optymalizuj dysk iPhone’a zmniejsza rzeczywisty rozmiar zdjęcia?

    Nie. Gdy włączone są Zdjęcia w iCloud i opcja Optymalizuj dysk iPhone’a, Apple przechowuje oryginały w pełnej rozdzielczości w iCloud, a na iPhonie może zachowywać mniejsze kopie oszczędzające miejsce. Zwalnia to lokalną pamięć urządzenia, ale nie tworzy trwale skompresowanego oryginału i nie zmniejsza miejsca zajmowanego w iCloud.

    Korzystaj z optymalizacji pamięci, gdy na telefonie zaczyna brakować miejsca. Jeśli potrzebujesz rzeczywiście mniejszego pliku do wysłania lub przesłania na stronę, wybierz jedną z opisanych wyżej metod.

  • Najlepsze szkło do iPhone’a 18 Pro Max: ranking 2026

    Najlepsze szkło do iPhone’a 18 Pro Max: ranking 2026

    Najlepsze szkło do iPhone’a 18 Pro Max to ESR UltraFit Armorite Pro: szkło hartowane Corning o twardości 9H, które pokrywa ekran od krawędzi do krawędzi i zakłada się w tacce montażowej. Najłatwiej zamontujesz dwupak Tech-Protect Quick Set+ z ramką, a jeśli przeszkadzają Ci odblaski, wybierz matowe UNIQ Optix Covex Matte DX2.

    Ranking w skrócie:

    • Najlepsze ogólnie: ESR UltraFit Armorite Pro, szkło Corning z tacką UltraFit Tray
    • Najłatwiejszy montaż: Tech-Protect Quick Set+, dwie sztuki i ramka pozycjonująca
    • Najlepsze matowe: UNIQ Optix Covex Matte DX2, mniej odblasków i upadki do 1,8 m
    • Najlepsze prywatyzujące: UNIQ Optix Covex Privacy DX2, ekran nieczytelny z boku
    • Na zapas: Bizon Glass Edge Duo, dwie sztuki z czarną obwódką

    Jest jeden szczegół, o którym rzadko piszą sklepy z akcesoriami. iPhone 18 Pro Max ma fabryczną powłokę antyodblaskową, a zwykłe szkło hartowane ją przykrywa. Wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce, czy szkło z siedemnastki pasuje do nowego modelu i które osłony aparatu warto dobrać do kompletu.

    Czy szkło z iPhone’a 17 Pro Max pasuje do 18 Pro Max?

    Tak, szkło na ekran pasuje, ale osłony aparatu kupuj nowe. Według oficjalnych specyfikacji Apple oba modele mają identyczne wymiary i taki sam ekran. Różnią się masą (231 g wobec 249 g), ale na dopasowanie szkła to nie wpływa.

    ParametriPhone 17 Pro MaxiPhone 18 Pro Max
    Wymiary163,4 × 78,0 × 8,75 mm163,4 × 78,0 × 8,75 mm
    Ekran6,9″, OLED6,9″, OLED
    Rozdzielczość2868 × 1320 px2868 × 1320 px
    Ceramic Shield 2 z przodu✅✅
    Powłoka antyodblaskowa✅✅

    Dane: specyfikacja iPhone’a 18 Pro Max i iPhone’a 17 Pro Max na stronach Apple

    Część szkieł, m.in. ESR, Tech-Protect Quick Set+ i Bizon Glass Edge Duo, producenci opisują jako wspólne dla iPhone’a 17 Pro Max i 18 Pro Max. Jeśli masz zapasowe szkło po siedemnastce, zwykle możesz je wykorzystać. Najpewniej będzie, gdy producent wprost podaje zgodność z 18 Pro Max.

    Z osłonami aparatu jest inaczej. W naszym katalogu wszystkie są opisane jako „do iPhone 18 Pro / 18 Pro Max” albo tylko „do iPhone 18 Pro Max”, a żadna nie jest oznaczona jako zgodna z siedemnastką. Dlaczego etui przeniesiesz na nowy telefon, a osłony aparatu już nie, wyjaśniamy w poradniku czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do 18 Pro.

    Wszystkie szkła opisane jako zgodne z nowym modelem znajdziesz w kategorii szkło hartowane do iPhone’a 18 Pro Max.

    Powłoka antyodblaskowa iPhone’a 18 Pro Max a szkło hartowane

    Tak, zwykłe szkło hartowane wyłącza efekt powłoki antyodblaskowej iPhone’a 18 Pro Max. Powłoka ogranicza odbicia tylko wtedy, gdy styka się bezpośrednio z powietrzem, a szkło bez własnej warstwy antyodblaskowej ją przykrywa. W słońcu zobaczysz więc więcej odblasków niż na gołym ekranie.

    Apple wymienia tę powłokę w specyfikacji ekranu, a pojawiła się już w iPhonie 17. Według testów opisanych przez MacRumors ogranicza odbicia światła o około połowę w porównaniu z iPhone’em 16. Testy przeprowadziła firma Astropad, która sama sprzedaje szkła z taką powłoką, więc tę liczbę traktuj orientacyjnie.

    Szkła na ekran z własną warstwą antyodblaskową istnieją, ale żadne szkło z naszego rankingu jej nie deklaruje. Samego ekranu szkło nie niszczy: po jego zdjęciu powłoka działa tak jak wcześniej. Masz trzy rozsądne wyjścia:

    • Przezroczyste szkło hartowane: najlepsza ochrona przed pęknięciem i rysami, ale w słońcu więcej odblasków.
    • Matowe szkło: rozprasza światło, więc odblaski maleją, choć obraz może być lekko mniej wyrazisty.
    • Bez szkła: zachowujesz pełny efekt powłoki. Przy premierze iPhone’a 17 Pro Apple podało, że Ceramic Shield 2 ma nową powłokę zapewniającą 3x lepszą odporność na zarysowania, ale nawet on nie gwarantuje, że ekran nie pęknie przy upadku.

    Porada: jeśli telefon często ląduje na twardych powierzchniach, wybierz szkło. Wymiana ekranu w Pro Maksie kosztuje wielokrotnie więcej niż nawet najlepsza ochrona, a pęknięte szkło hartowane po prostu zdejmujesz i zakładasz nowe.

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkła na ekran

    Twardość 9H nie wyróżnia produktów. To najwyższy stopień w skali twardości ołówkowej i deklaruje go praktycznie każde szkło hartowane. Liczą się inne rzeczy: materiał, powłoki i to, jak szkło znosi upadki.

    Montaż z ramką, tacką lub aplikatorem. Ekran 6,9 cala trudno idealnie wyrównać ręcznie. Ramka pozycjonująca, tacka albo aplikator sprawiają, że szkło trafia na miejsce za pierwszym razem, bez przesunięcia względem krawędzi.

    Zgodność z etui. Szkło od krawędzi do krawędzi chroni najwięcej powierzchni, ale etui z wysokim rantem potrafi je podważać. Szukaj oznaczenia „case friendly” albo sprawdź, czy producent podaje wymiary szkła.

    Powłoka oleofobowa. Ogranicza odciski palców i sprawia, że palec płynnie sunie po ekranie. Goły iPhone ma ją fabrycznie, więc szkło bez takiej powłoki odczujesz od razu.

    Rodzaj szkła zależy od tego, jak używasz telefonu:

    RodzajZaletyWadyDla kogo
    Przezroczystepełna jasność i wyrazistość obrazuwięcej odblasków w słońcudla większości osób
    Matowemniej odblasków i odcisków palcówobraz może być lekko mniej wyrazistydla osób często na zewnątrz
    Prywatyzująceekran nieczytelny z bokuciemniejszy obrazdo komunikacji miejskiej i biura
    Hybrydoweelastyczne, trudniej je rozbićzwykle mniej odporne na rysy niż hartowanedla osób, którym pęka każde szkło

    Różnice między rodzajami ochrony szerzej opisaliśmy w poradniku szkło hartowane, hybrydowe czy folia.

    Ranking: najlepsze szkła hartowane do iPhone’a 18 Pro Max

    Pierwsze miejsce zajmuje przezroczyste szkło, o którym producent podaje najwięcej konkretów: materiał, odporność na rysy i sposób montażu. Szkła matowe i prywatyzujące są niżej nie dlatego, że gorzej chronią, ale dlatego, że każde z nich coś odbiera obrazowi. Bizon zamyka zestawienie, bo jako jedyny nie ma w zestawie ramki ani tacki montażowej.

    1. ESR UltraFit Armorite Pro: najlepsze ogólnie

    ESR UltraFit Armorite Pro wykonano ze szkła Corning Accessory Glass o twardości 9H. Corning od lat dostarcza szkło producentom smartfonów, a Accessory Glass to jego linia przeznaczona do osłon ekranu.

    Według ESR szkło jest nawet dwukrotnie bardziej odporne na zarysowania niż zwykłe szkła hartowane, a ewentualne rysy są do 25% mniej widoczne. Pokrywa ekran od krawędzi do krawędzi i ma powłokę oleofobową. Tacka pozycjonująca UltraFit Tray ustawia szkło na ekranie, więc montaż zajmuje dwa kroki.

    Sprawdzi się u większości osób, które chcą jednego, dobrze dopracowanego szkła.

    Minus: w opakowaniu jest jedna sztuka. Jeśli wolisz zapas, ESR sprzedaje też dwupak UltraFit Armorite, w którego opisie producent nie podaje szkła Corning.

    2. Tech-Protect Quick Set+ [2 PACK]: najłatwiejszy montaż

    Tech-Protect Quick Set+ to dwie sztuki szkła 9H z ramką pozycjonującą. Ramka zakłada się na telefon i prowadzi szkło dokładnie na ekran, więc nawet przy pierwszym montażu trudno nakleić je krzywo.

    Szkło ma powłokę oleofobową i według producenta nie wpływa na czułość dotyku. Druga sztuka przyda się, gdy pierwsza pęknie albo montaż jednak się nie uda. To dobry wybór, jeśli naklejasz szkło pierwszy raz.

    Minus: Tech-Protect nie podaje rodzaju szkła ani danych o odporności na zarysowania, więc trudniej porównać je z ESR, który ujawnia jedno i drugie.

    3. UNIQ Optix Covex Matte DX2: najlepsze matowe

    UNIQ Optix Covex Matte DX2 to sensowny kompromis, jeśli po założeniu szkła brakuje Ci fabrycznej powłoki antyodblaskowej. Matowa powierzchnia rozprasza refleksy, więc w słońcu ekran jest czytelniejszy niż pod przezroczystym szkłem, a odciski palców są mniej widoczne.

    UNIQ stosuje tu szkło Fusion Glass z dodatkiem litu, dwukrotnie wzmacniane chemicznie (stąd oznaczenie DX2). Według producenta jest dwa razy wytrzymalsze od zwykłego szkła hartowanego i chroni ekran przy upadkach z wysokości do 1,8 m. W zestawie jest ramka montażowa, a szkło jest oznaczone jako przyjazne dla etui.

    Minus: matowa powierzchnia może lekko zmiękczać obraz, co bywa widoczne przy oglądaniu zdjęć i filmów.

    [hs_products ids=”143081,143223,146666″ cols=”3″ title=”Trzy pierwsze miejsca w rankingu”]

    4. UNIQ Optix Covex Privacy DX2: najlepsze prywatyzujące

    UNIQ Optix Covex Privacy DX2 to szkło prywatyzujące, nazywane też przyciemnianym, z filtrem ograniczającym widoczność ekranu z boku. Ty widzisz treść na wprost, choć nieco ciemniej, a osoba siedząca obok w tramwaju zobaczy ciemną taflę.

    Szkło korzysta z tej samej technologii DX2 co wersja matowa, a UNIQ deklaruje ochronę przy upadkach z wysokości do 2 m. W zestawie również jest ramka montażowa. Przyda się, jeśli sprawdzasz pocztę służbową w komunikacji miejskiej albo pracujesz na telefonie w otwartym biurze.

    Minus: filtr prywatyzujący przyciemnia obraz, więc częściej podkręcisz jasność. Jak działają takie szkła, wyjaśniamy w tekście czym są szkła prywatyzujące.

    5. Bizon Glass Edge Duo [2 PACK]: na zapas

    Bizon Glass Edge Duo to dwie sztuki szkła 9H o grubości 0,33 mm, z czarną obwódką na krawędziach i powłoką oleofobową. Krawędzie mają zaokrąglenie 4D.

    Bizon podaje wymiary szkła i uczciwie zaznacza, że nachodzi ono na ramki ekranu, przez co może nie pasować do każdego etui. To dobry wybór, jeśli często wymieniasz szkło i chcesz mieć drugą sztukę pod ręką.

    Minus: w zestawie nie ma ramki montażowej, tylko naklejki pozycjonujące, więc szkło wyrównujesz ręcznie. Przy etui z wysokim rantem może się podważać.

    Porównanie szkieł w tabeli

    SzkłoRodzajMateriał (wg producenta)Ochrona przy upadku (wg producenta)MontażLiczba sztuk
    ESR UltraFit Armorite ProprzezroczysteCorning Accessory Glassbrak wysokości (Military Grade)tacka UltraFit Tray1
    Tech-Protect Quick Set+przezroczystebrak danychbrak danychramka2
    UNIQ Optix Covex Matte DX2matoweFusion Glass DX2do 1,8 mramka1
    UNIQ Optix Covex Privacy DX2prywatyzująceFusion Glass DX2do 2 mramka1
    Bizon Glass Edge Duoprzezroczyste, czarna obwódkabrak danychbrak danychnaklejki pozycjonujące2

    Warto też rozważyć

    Jeśli żadne z pięciu szkieł nie pasuje do Twoich potrzeb, sprawdź te alternatywy:

    • Matowe od 3mk: 3mk HardGlass Matt Max to matowe szkło 9H o grubości 0,33 mm, które pokrywa cały ekran razem z zaokrąglonymi krawędziami. W zestawie jest karta do wyciskania pęcherzyków.
    • Szkło ceramiczne: UNIQ Optix Xenon Nanoceram ma 0,33 mm grubości i według producenta wytrzymało test upuszczenia metalowej kulki 250 g z wysokości 2 m.
    • Drugie szkło prywatyzujące: Bizon Glass Clear Shadow ma 0,30 mm grubości i kąt widzenia 30°.
    • Komplet ekran i obiektyw: Tech-Protect Easy Set+ to dwa szkła na ekran i szkło na obiektyw z ramką montażową.

    Szkło na aparat do iPhone’a 18 Pro Max

    Wyspa aparatu w Pro Maksie wystaje ponad plecki i to ona pierwsza dotyka blatu, gdy odkładasz telefon. Osłona obiektywów kosztuje ułamek naprawy aparatu.

    Jeśli robisz dużo zdjęć pod światło, wybierz ESR Armorite Camera Protector z powłoką antyodblaskową. Jeśli chcesz zachować wygląd wyspy aparatu, wybierz osłony na pojedyncze obiektywy: Tech-Protect Camring Fit+ albo UNIQ Optix Aluguard DX2.

    ESR Armorite Camera Protector

    ESR Armorite Camera Protector to szkło hartowane z powłoką antyodblaskową, która według producenta ogranicza odblaski i nie pogarsza jakości zdjęć. Podniesione krawędzie tworzą dodatkową barierę przy odkładaniu telefonu, a osłonę łatwo zdjąć i założyć ponownie.

    To jedyna osłona w zestawieniu, której producent deklaruje powłokę antyodblaskową.

    Tech-Protect Camring Fit+

    Tech-Protect Camring Fit+ chroni każdy obiektyw osobno: aluminiowy pierścień otacza soczewkę, a szkło hartowane ją przykrywa. Dzięki temu wyspa aparatu zachowuje swój wygląd.

    W zestawie jest ramka montażowa, która prowadzi każde szkiełko na właściwe miejsce. To ważne, bo krzywo osadzona osłona potrafi nachodzić na obiektyw.

    UNIQ Optix Aluguard DX2

    UNIQ Optix Aluguard DX2 łączy aluminiową ramkę 360° wokół każdego obiektywu ze szkłem Fusion Glass DX2 o twardości 9H. Aplikator w zestawie ustawia osłony równo, a kilka wariantów kolorystycznych pozwala dopasować je do koloru telefonu.

    OsłonaKonstrukcjaPowłoka antyodblaskowaMontaż
    ESR Armorite Camera Protectorszkło hartowane z podniesionymi krawędziami✅brak danych
    Tech-Protect Camring Fit+aluminium i szkło na każdy obiektywbrak deklaracjiramka montażowa
    UNIQ Optix Aluguard DX2aluminium 360° i szkło Fusion Glass DX2brak deklaracjiaplikator

    [hs_products ids=”143085,142581,146670″ cols=”3″ title=”Osłony aparatu do iPhone’a 18 Pro Max”]

    Pełny wybór osłon znajdziesz w kategorii szkło na aparat do iPhone’a 18 Pro Max.

    Jak nakleić szkło na iPhone’a 18 Pro Max bez pęcherzyków

    Większość instrukcji producentów z naszego katalogu sprowadza się do podobnych kroków:

    1. Przygotuj miejsce bez kurzu. ESR i Tech-Protect radzą montaż w łazience tuż po kąpieli, bo para wodna wiąże kurz z powietrza.
    2. Wyczyść i odtłuść ekran, a potem wypoleruj go suchą ściereczką. Pozostałe drobinki zbierz naklejką do usuwania kurzu, jeśli jest w zestawie.
    3. Wyrównaj szkło za pomocą ramki, tacki albo naklejek pozycjonujących, zależnie od zestawu.
    4. Dociśnij szkło i wypchnij pęcherzyki powietrza w stronę krawędzi.

    Więcej sposobów znajdziesz w poradniku jak nakleić szkło hartowane bez pęcherzyków powietrza.

    Które szkło wybrać do iPhone’a 18 Pro Max?

    • Chcesz jednego, sprawdzonego szkła? Wybierz ESR UltraFit Armorite Pro.
    • Boisz się krzywego montażu? Wybierz Tech-Protect Quick Set+ z ramką i drugą sztuką w zestawie.
    • Denerwują Cię odblaski? Wybierz matowe UNIQ Optix Covex Matte DX2. Nie zastąpi fabrycznej powłoki, ale wyraźnie ograniczy refleksy.
    • Zależy Ci na prywatności? Wybierz UNIQ Optix Covex Privacy DX2.
    • Nosisz etui z wysokim rantem? Unikaj szkieł nachodzących na ramki ekranu. Etui, które dobrze współpracują ze szkłem, znajdziesz w naszym rankingu etui do iPhone’a 18 Pro Max.

    Do każdego szkła na ekran warto dobrać osłonę aparatu, bo to wyspa fotograficzna najczęściej zbiera rysy przy odkładaniu telefonu.

    Podsumowanie

    Najlepsze szkło do iPhone’a 18 Pro Max to ESR UltraFit Armorite Pro. Z całego rankingu warto zapamiętać cztery rzeczy:

    1. Szkło na ekran z 17 Pro Max zwykle pasuje. Apple podaje identyczne wymiary i ekran obu modeli.
    2. Zwykłe szkło wyłącza efekt powłoki antyodblaskowej. Jeśli odblaski przeszkadzają, wybierz matowe szkło do iPhone’a 18 Pro Max zamiast przezroczystego.
    3. Twardość 9H to standard, a nie wyróżnik. Patrz na materiał, montaż i zgodność z etui.
    4. Osłony aparatu kupuj z oznaczeniem 18 Pro Max, bo żadna w naszym katalogu nie jest opisana jako zgodna z siedemnastką.

    Jeśli szukasz ochrony dla starszego modelu, sprawdź nasz ranking szkieł do iPhone’a 17 Pro Max.

    FAQ: szkło do iPhone’a 18 Pro Max

    Jakie szkło hartowane do iPhone’a 18 Pro Max jest najlepsze?

    Najlepsze ogólnie jest ESR UltraFit Armorite Pro ze szkła Corning 9H z tacką montażową. Jeśli przeszkadzają Ci odblaski, lepszym wyborem będzie matowe UNIQ Optix Covex Matte DX2.

    Czy szkło hartowane psuje powłokę antyodblaskową iPhone’a?

    Nie niszczy jej, ale przykrywa, więc efekt znika. Powłoka działa tylko w kontakcie z powietrzem i wraca do działania po zdjęciu szkła.

    Które szkło hartowane jest lepsze: 7H czy 9H?

    9H jest lepsze, ale różnica znaczy mniej, niż sugeruje opakowanie. W skali twardości ołówkowej 9H to koniec skali, więc deklaruje go prawie każde szkło hartowane, a przy wyborze ważniejsze są materiał, powłoki i sposób montażu.

    Co jest lepsze na iPhone’a: folia czy szkło?

    Szkło hartowane lepiej chroni przed pęknięciem i rysami, a folia, także hydrożelowa, jest cieńsza i elastyczna. Na płaskim ekranie Pro Maksa szkło będzie lepszym wyborem.

    Co jest lepsze: szkło hybrydowe czy folia hydrożelowa?

    Szkło hybrydowe jest sztywniejsze i lepiej znosi rysy, a folia hydrożelowa jest miękka i dopasowuje się nawet do zakrzywionych ekranów. Na płaski ekran iPhone’a 18 Pro Max lepsze będzie szkło hybrydowe, choć przed pęknięciem najlepiej chroni szkło hartowane.

    Czy zakładać szkło hartowane na iPhone’a 18 Pro Max, skoro ma Ceramic Shield 2?

    Tak, jeśli zdarza Ci się upuścić telefon. Ceramic Shield 2 dobrze znosi zarysowania, ale nie gwarantuje, że ekran nie pęknie, a szkło ochronne przejmuje uderzenie i wymieniasz je zamiast ekranu.

    Jakie szkło prywatyzujące do iPhone’a 18 Pro Max wybrać?

    Najlepsze jest UNIQ Optix Covex Privacy DX2 z ramką montażową i według producenta ochroną przy upadkach z wysokości do 2 m. Alternatywą jest przyciemniane Bizon Glass Clear Shadow o kącie widzenia 30°. Każdy filtr prywatyzujący przyciemnia obraz, więc częściej zwiększysz jasność ekranu.

    Źródła: specyfikacja iPhone’a 18 Pro Max, specyfikacja iPhone’a 17 Pro Max, Apple o Ceramic Shield 2 przy premierze iPhone’a 17 Pro, MacRumors o powłoce antyodblaskowej i szkłach ochronnych

  • iPhone 18 Pro vs iPhone 17 Pro: co się zmieniło

    iPhone 18 Pro vs iPhone 17 Pro: co się zmieniło

    Największa różnica między iPhone’em 18 Pro a 17 Pro to aparat główny ze zmienną przysłoną, pierwszy taki mechanizm w historii iPhone’a. Poza tym doszedł czip A20 Pro z chłodzeniem parowym i dłuższa praca na baterii: do 34 godzin odtwarzania wideo zamiast 31 w siedemnastce.

    Obudowa nie zmieniła się wcale. Oba telefony mają identyczne wymiary, ten sam ekran, ten sam zakres zoomu i ten sam aparat przedni. To porównanie jest więc krótsze, niż mogłoby się wydawać, i sprowadza się do trzech obszarów: aparatu, wydajności i baterii.

    Poniżej pełna tabela parametrów, komentarz do każdej realnej zmiany, lista rzeczy, które zostały bez zmian, oraz odpowiedź na pytanie, czy przesiadka z siedemnastki ma sens.

    iPhone 18 Pro Max od tyłu i iPhone 18 Pro od przodu, oba w kolorze Burgund
    iPhone 18 Pro i 18 Pro Max w kolorze Burgund, który zastąpił Cosmic Orange z siedemnastki. Fot. Apple

    iPhone 18 Pro vs iPhone 17 Pro: tabela porównawcza

    Dane pochodzą z oficjalnych stron specyfikacji Apple i z tabeli porównawczej producenta.

    ParametriPhone 18 ProiPhone 17 ProZmiana
    EkranOLED Super Retina XDR 6,3″, ProMotion do 120 HzOLED Super Retina XDR 6,3″, ProMotion do 120 Hzbez zmian
    CzipA20 Pro z chłodzeniem parowymA19 Pronowa generacja
    Neural Enginepodwójny, 16-rdzeniowy16-rdzeniowypodwojony
    Aparat głównyFusion 48 MP, zmienna przysłona ƒ/1,48 do ƒ/4,0Fusion 48 MP, stała przysłonakluczowa nowość
    UltraszerokokątnyFusion 48 MP, ƒ/2,2Fusion 48 MPbez zmian
    TeleobiektywFusion 48 MP, 100 mm (4x), ƒ/2,8Fusion 48 MP, 4xbez zmian
    Zakres zoomu optycznego0,5x, 1x, 2x, 4x, 8x0,5x, 1x, 2x, 4x, 8xbez zmian
    Aparat przedniCenter Stage 18 MP, ƒ/1,9Center Stage 18 MPbez zmian
    Bateria (18 Pro)do 34 godz. odtwarzania wideodo 31 godz. odtwarzania wideo+3 godz.
    Bateria (wersja Max)do 43 godz. odtwarzania wideodo 37 godz. odtwarzania wideo+6 godz.
    Ładowanie bezprzewodoweMagSafe do 25 W, Qi2 do 25 WMagSafe do 25 W, Qi2 do 25 Wbez zmian
    Pamięć256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TBbez zmian
    Obudowaaluminium unibody, Ceramic Shield 2 z przodualuminium unibody, Ceramic Shield 2 z przodubez zmian
    Wymiary150,0 × 71,9 × 8,75 mm150,0 × 71,9 × 8,75 mmbez zmian
    Masa211 g204 g+7 g
    Wymiary (wersja Max)163,4 × 78,0 × 8,75 mm, 249 g163,4 × 78,0 × 8,75 mm, 231 g+18 g
    OdpornośćIP68 (6 m przez 30 min)IP68 (6 m przez 30 min)bez zmian
    Cena startowa w Polsce6 299 zł5 799 zł+500 zł

    Aparat: zmienna przysłona i co realnie daje

    To jedyna zmiana w tym porównaniu, którą zobaczysz na zdjęciach, a nie w benchmarku. Aparat główny Fusion 48 MP w iPhonie 18 Pro przełącza się między czterema wartościami przysłony: ƒ/1,48, ƒ/1,8, ƒ/2,8 i ƒ/4,0. iPhone 17 Pro ma przysłonę stałą, jak każdy wcześniejszy iPhone.

    W praktyce działa to w dwie strony. Przy ƒ/1,48 na matrycę pada więcej światła niż w jakimkolwiek poprzednim iPhonie, co ratuje zdjęcia po zmroku i we wnętrzach. Przy ƒ/4,0 głębia ostrości rośnie, więc na zdjęciu grupowym albo w makro ostry zostaje cały kadr, a nie tylko pierwszy plan. Wcześniej takie rozmycie tła albo jego brak trzeba było symulować programowo w trybie portretowym.

    Czarno-biały portret osoby z mocno rozmytym tłem, wykonany iPhonem 18 Pro
    Przy ƒ/1,48 tło rozmywa się optycznie, bez trybu portretowego. Zdjęcie wykonane iPhonem 18 Pro. Fot. Apple

    Apple dołożyło do tego Pro sterowanie: ręczną regulację przysłony, szybkości migawki i balansu bieli oraz podgląd histogramu. To zestaw, który wcześniej wymagał aplikacji zewnętrznej.

    Reszta układu optycznego została bez zmian. Ultraszerokokątny Fusion 48 MP i teleobiektyw Fusion 48 MP o ogniskowej 100 mm są takie same jak w siedemnastce, podobnie jak cały zakres zoomu: 0,5x, 1x, 2x, 4x i 8x.

    Wydajność: A20 Pro i chłodzenie parowe

    iPhone 18 Pro dostał czip A20 Pro zamiast A19 Pro. Apple opisuje go jako najpotężniejszy i najbardziej energooszczędny czip w historii iPhone’a, zbudowany pod obliczenia AI. Kluczowa zmiana architektoniczna to podwójny 16-rdzeniowy system Neural Engine zamiast pojedynczego oraz akceleratory Neural Accelerator.

    Grafika czipa Apple A20 Pro: srebrna płytka z logo Apple i napisem A20 Pro
    A20 Pro zastąpił A19 Pro z iPhone’a 17 Pro. Fot. Apple

    Do tego dochodzi chłodzenie parowe. To ważniejsze, niż brzmi, i nie chodzi o same wyniki w benchmarku. Komora parowa odprowadza ciepło z okolic czipu, dzięki czemu telefon dłużej utrzymuje szczytową wydajność, zanim zacznie ją obniżać. Widać to przy dłuższym nagrywaniu wideo 4K i w grach, czyli dokładnie tam, gdzie iPhone’y od lat po kilkunastu minutach zwalniały.

    Uczciwe zastrzeżenie: Apple nie publikuje procentowego porównania A20 Pro z A19 Pro. Liczby krążące w sieci dotyczą albo parametrów samego procesu produkcyjnego, albo porównań ze znacznie starszymi generacjami. Jeśli korzystasz z telefonu do przeglądania, zdjęć i mediów społecznościowych, różnicy w codziennej pracy nie zauważysz.

    Bateria i ładowanie

    Tu zmiana jest wymierna i podana wprost przez Apple.

    ModelOdtwarzanie wideo
    iPhone 17 Prodo 31 godzin
    iPhone 18 Prodo 34 godzin
    iPhone 17 Pro Maxdo 37 godzin
    iPhone 18 Pro Maxdo 43 godzin

    Wersja Max zyskała najwięcej, bo aż sześć godzin. To różnica rzędu jednego dodatkowego wieczoru bez ładowarki. Częścią tego zysku jest większa bateria i stąd bierze się wzrost masy: 249 g zamiast 231 g w Pro Maksie i 211 g zamiast 204 g w wersji Pro.

    Ładowanie przewodowe jest szybsze: do 50% w około 15 minut zasilaczem o mocy 60 W lub wyższej z regulacją napięcia. Ładowanie bezprzewodowe zostało bez zmian, czyli do 25 W przez MagSafe i tyle samo przez Qi2. To dobra wiadomość dla portfela, bo ładowarek nie trzeba wymieniać.

    Co się nie zmieniło

    Ta lista jest dłuższa niż lista zmian i warto ją przeczytać przed decyzją o przesiadce.

    • Ekran. Ta sama przekątna 6,3 cala, ta sama technologia OLED Super Retina XDR i to samo ProMotion do 120 Hz.
    • Obudowa. Aluminium unibody, Ceramic Shield 2 z przodu z trzykrotnie wyższą odpornością na zarysowania niż w iPhonie 16 Pro, Ceramic Shield z tyłu. To samo w obu generacjach.
    • Wymiary. Identyczne co do dziesiątej części milimetra, o czym więcej za chwilę.
    • Zakres zoomu. 0,5x, 1x, 2x, 4x i 8x w obu telefonach.
    • Aparat przedni. Center Stage 18 MP w obu generacjach.
    • Odporność. IP68 do 6 metrów przez 30 minut.
    • Ładowanie bezprzewodowe. Do 25 W przez MagSafe i Qi2.
    • Pamięć. Ten sam zakres od 256 GB do 2 TB, bez wersji 128 GB w żadnym z modeli.
    • Face ID. Nadal w Dynamic Island, nie pod ekranem.

    Cena: iPhone 18 Pro a iPhone 17 Pro

    Podwyżka wynosi 500 zł na wejściu i utrzymuje się na każdym poziomie pamięci.

    Model (256 GB)Cena startowaZmiana
    iPhone 17 Pro5 799 zł–
    iPhone 18 Pro6 299 zł+500 zł
    iPhone 17 Pro Max6 299 zł–
    iPhone 18 Pro Max6 799 zł+500 zł

    Warto zauważyć, że iPhone 18 Pro kosztuje dokładnie tyle, ile rok wcześniej kosztował iPhone 17 Pro Max. Za tę samą kwotę wybierasz więc między nowszym telefonem w mniejszej obudowie a starszym z większym ekranem.

    Pełny cennik obu modeli osiemnastki, razem z wersją Max i składanym iPhone’em Duo, rozpisaliśmy w tekście iPhone 18 Pro cena w Polsce.

    Czy warto przesiadać się z iPhone’a 17 Pro na 18 Pro?

    Odpowiedź zależy od tego, po co używasz telefonu, ale jest dość jednoznaczna.

    Warto, jeśli zarabiasz na zdjęciach albo wideo. Zmienna przysłona plus Pro sterowanie to realne narzędzie, a nie kosmetyka. Do tego dochodzi chłodzenie parowe, które utrzymuje wydajność przy dłuższym nagrywaniu, oraz sześć dodatkowych godzin pracy w wersji Max.

    Nie warto, jeśli używasz telefonu normalnie. Ekran ten sam, obudowa ta sama, aparat przedni ten sam, zoom ten sam, ładowanie bezprzewodowe to samo. Przy skoku o jedną generację płacisz 500 zł więcej za funkcję aparatu, z której możesz nigdy świadomie nie skorzystać.

    Warto rozważyć, jeśli przesiadasz się z iPhone’a 16 Pro lub starszego. Wtedy różnica kumuluje się przez dwie generacje i obejmuje też aluminiową obudowę unibody, Ceramic Shield 2 oraz Center Stage 18 MP z przodu. Pomocny będzie tu nasz tekst porównanie iPhone’a 16 Pro i 17 Pro.

    Akcesoria: co przeniesiesz z siedemnastki

    Obudowa się nie zmieniła, więc etui z iPhone’a 17 Pro pasuje, akcesoria MagSafe też. Wyjątkiem jest szkło i ramka na aparat — wyspa fotograficzna urosła i tu trzeba dokupić wersję pod osiemnastkę. Całą listę tego, co przeniesiesz, a czego nie, z wymiarami i sposobem sprawdzenia konkretnego modelu, rozłożyliśmy w osobnym poradniku: czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do iPhone’a 18 Pro.

    Praktyczna konsekwencja: skoro obudowa się nie zmieniła, dotychczasowe etui do iPhone’a 18 Pro i etui do 18 Pro Max pasują także do siedemnastki i odwrotnie. Osobno trzeba dobrać tylko szkło na aparat, bo wyspa fotograficzna urosła.

    Podsumowanie

    1. Zmienna przysłona to jedyna zmiana, którą zobaczysz na zdjęciach. Cztery wartości od ƒ/1,48 do ƒ/4,0 plus ręczne Pro sterowanie.
    2. A20 Pro z chłodzeniem parowym i podwójnym Neural Engine. Apple nie podaje procentowego porównania z A19 Pro, więc ostrożnie z liczbami z sieci.
    3. Bateria dłuższa o 3 godziny w Pro i o 6 godzin w Pro Maksie. Kosztem 7 i 18 gramów masy.
    4. Obudowa, ekran, zoom, aparat przedni i ładowanie bezprzewodowe bez zmian. Lista rzeczy niezmienionych jest dłuższa niż lista nowości.
    5. Cena wyższa o 500 zł. 6 299 zł zamiast 5 799 zł za wersję 256 GB.
    6. Przy przesiadce dokupujesz tylko szkło na aparat. Etui i akcesoria MagSafe przenosisz bez zakupów.

    FAQ

    Czym różni się iPhone 18 Pro od 17 Pro?

    Trzema rzeczami: aparatem głównym ze zmienną przysłoną ƒ/1,48 do ƒ/4,0, czipem A20 Pro z chłodzeniem parowym i podwójnym Neural Engine oraz dłuższą pracą na baterii, do 34 godzin odtwarzania wideo zamiast 31. Ekran, obudowa, zoom i aparat przedni są takie same.

    Czy iPhone 18 Pro ma większy ekran niż 17 Pro?

    Nie. Oba modele mają 6,3 cala, a wersje Max po 6,9 cala. Ta sama technologia OLED Super Retina XDR i to samo ProMotion do 120 Hz.

    Co to jest zmienna przysłona w aparacie?

    To mechanizm, który zmienia wielkość otworu, przez który światło wpada na matrycę. Szeroko otwarta przysłona (ƒ/1,48) przepuszcza więcej światła i rozmywa tło, przymknięta (ƒ/4,0) daje większą głębię ostrości, czyli ostry cały kadr. iPhone 18 Pro robi to mechanicznie, wcześniejsze modele symulowały efekt programowo.

    O ile iPhone 18 Pro jest cięższy od 17 Pro?

    O 7 gramów: 211 g zamiast 204 g. W wersji Max różnica wynosi 18 gramów, 249 g zamiast 231 g. Wynika z większej baterii i komory parowej, a nie ze zmiany kształtu obudowy.

    Czy warto dopłacić do iPhone’a 18 Pro?

    Jeśli fotografujesz lub nagrywasz zawodowo, tak, bo zmienna przysłona i chłodzenie parowe to realne narzędzia pracy. Przy zwykłym użytkowaniu 500 zł różnicy kupuje głównie funkcję aparatu, z której możesz świadomie nie korzystać.

    Czy iPhone 18 Pro ma lepszy zoom niż 17 Pro?

    Nie. Oba telefony oferują ten sam zakres zoomu optycznego: 0,5x, 1x, 2x, 4x i 8x, z teleobiektywem Fusion 48 MP o ogniskowej 100 mm.

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do 18 Pro?

    Tak. Wymiary korpusu są identyczne: 150,0 × 71,9 × 8,75 mm. Nie pasuje tylko szkło na aparat, bo wyspa fotograficzna urosła.

    Czy iPhone 18 Pro ma Face ID pod ekranem?

    Nie. Moduł TrueDepth nadal siedzi w Dynamic Island, tak samo jak w iPhonie 17 Pro. Dynamic Island doczekała się za to nowego wcielenia i śledzi jednocześnie do trzech Wydarzeń na żywo.

    Źródła: oficjalna specyfikacja iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max, tabela porównawcza iPhone’ów na apple.com/pl (czipy, bateria, wymiary, masa, zakres zoomu, aparat przedni), strona zakupu iPhone’a 18 Pro (ceny).

  • Czy etui z iPhone 17 Pro pasuje do iPhone 18 Pro?

    Czy etui z iPhone 17 Pro pasuje do iPhone 18 Pro?

    Tak, etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do iPhone’a 18 Pro. Oba telefony mają identyczne wymiary korpusu, 150,0 × 71,9 × 8,75 mm, co do dziesiątej części milimetra. To samo dotyczy większych modeli: iPhone 17 Pro Max i 18 Pro Max mierzą po 163,4 × 78,0 × 8,75 mm.

    Nie pasuje za to szkło ani ramka na aparat. Wyspa fotograficzna urosła, żeby zmieścić nowy aparat główny ze zmienną przysłoną, więc osłony są osobne dla każdej generacji. To jedyny element ochrony, który trzeba kupić od nowa.

    Poniżej dokładne liczby od Apple, lista akcesoriów, które przeniesiesz bez zakupów, i tych, których nie przeniesiesz, oraz sposób na sprawdzenie w dwie sekundy, czy konkretna obudowa na pewno pasuje.

    Wymiary iPhone’a 18 Pro i 17 Pro: porównanie

    Dane pochodzą z oficjalnej tabeli porównawczej Apple, nie z przecieków ani deklaracji producentów etui.

    ModelWysokośćSzerokośćGrubośćMasa
    iPhone 17 Pro150,0 mm71,9 mm8,75 mm204 g
    iPhone 18 Pro150,0 mm71,9 mm8,75 mm211 g
    iPhone 17 Pro Max163,4 mm78,0 mm8,75 mm231 g
    iPhone 18 Pro Max163,4 mm78,0 mm8,75 mm249 g

    Jedyna różnica to masa: 7 gramów w wersji Pro i 18 gramów w Pro Maksie. Ciężar rozkłada się na całej powierzchni telefonu i wynika z większej baterii oraz komory parowej, a nie ze zmiany kształtu. Na to, czy obudowa się zapnie, nie ma żadnego wpływu.

    Bez zmian został też układ przycisków, pozycja przycisku Camera Control, wycięcie na port USB-C i rozmieszczenie głośników. Etui nie ma się więc o co zaczepić.

    Co pasuje z iPhone’a 17 Pro do 18 Pro

    Krótka lista rzeczy, których nie musisz kupować drugi raz.

    • Etui i obudowy wszystkich typów. Klasyczne plecki, hybrydy TPU z poliwęglanem, pancerze z podstawką, etui z klapką, obudowy skórzane. Wymiary są identyczne, więc typ konstrukcji nie ma znaczenia.
    • Ładowarki MagSafe. Standard się nie zmienił, moc ładowania bezprzewodowego to nadal do 25 W przez MagSafe i do 25 W przez Qi2. Magnesy w telefonie są w tym samym miejscu.
    • Powerbanki magnetyczne, portfele MagSafe i uchwyty samochodowe. Działają jak wcześniej, bo trzymają się pierścienia magnetycznego, nie krawędzi obudowy.
    • Uchwyty rowerowe, gimbale i klatki wideo mocowane na zacisk. Skoro szerokość i grubość są te same, zacisk zadziała identycznie.
    • Przewody i zasilacze USB-C. Złącze bez zmian.

    Ten sam wniosek widać w nazwach produktów w sklepach. Producenci nie zrobili osobnych obudów pod osiemnastkę, tylko opisali istniejące jako wspólne. Zrobiły tak UNIQ, Spigen, PITAKA, Tech-Protect, ESR, Benks, 3mk, Bizon oraz marki licencyjne w rodzaju Guess i BMW. Żaden liczący się producent nie wypuścił oddzielnego modelu.

    Czego nie przeniesiesz: szkło i ramka na aparat

    Osłona aparatu z iPhone’a 17 Pro nie pasuje do 18 Pro. Powód jest konstrukcyjny: aparat główny Fusion 48 MP dostał mechanizm zmiennej przysłony, który przełącza się między wartościami ƒ/1,48, ƒ/1,8, ƒ/2,8 i ƒ/4,0. Ten mechanizm musiał się gdzieś zmieścić, więc wyspa fotograficzna urosła.

    Zestawienie modułów aparatu: po lewej iPhone 17 Pro w kolorze pomarańczowym, po prawej iPhone 18 Pro w kolorze Burgund
    Wyspa fotograficzna iPhone’a 17 Pro (po lewej) i iPhone’a 18 Pro. Zdjęcia prasowe Apple, kadry nie są w tej samej skali.

    Uczciwie: Apple nie publikuje wymiarów samej wyspy aparatu, więc nie znajdziesz tu liczby z oficjalnej specyfikacji. Znajdziesz za to dowód pośredni, który w praktyce jest mocniejszy niż przeciek z łańcucha dostaw. Producenci akcesoriów zostawili etui wspólne dla obu generacji, a szkła i ramki na aparat skatalogowali osobno, wyłącznie pod osiemnastkę. Nikt nie ponosi kosztu drugiego SKU, formy wtryskowej i osobnego opakowania dla elementu, który pasowałby bez zmian.

    Ma to praktyczne konsekwencje przy zakupie. Szkło na obiektyw jest przyklejane precyzyjnie na krawędzi soczewki, a ramka obejmuje plateau wyspy. Różnica rzędu kilku dziesiątych milimetra oznacza albo szkło, które nie trafia w obiektyw i zasłania jego krawędź, albo ramkę, która nie wchodzi na miejsce. Nie ma tu tolerancji jak przy elastycznej ramce TPU w etui.

    A szkło na ekran?

    Przekątne i ramki wokół wyświetlacza się nie zmieniły, więc szkło z siedemnastki teoretycznie powinno pasować. Nie obiecujemy tego jednak na twardo z jednego powodu: Dynamic Island doczekała się w osiemnastce nowego wcielenia, a szkła z nadrukowaną czarną maską górnej krawędzi bywają wycinane pod konkretny model. Jeśli kupujesz nowe szkło, prościej wziąć takie z dopiskiem 18 Pro w nazwie i nie zastanawiać się nad maskowaniem.

    Jak sprawdzić, czy konkretne etui pasuje

    Nie musisz porównywać wymiarów. Wystarczy przeczytać nazwę produktu.

    1. Szukaj obu modeli w nazwie. Formuła „do Apple iPhone 18 Pro / 17 Pro” albo „do Apple iPhone 17 Pro / 18 Pro” to deklaracja zgodności producenta. Kolejność nie ma znaczenia, liczy się obecność obu nazw.
    2. Nie myl Pro z Pro Max. To dwa różne rozmiary i tu zamiana już nie zadziała. Obudowa do 18 Pro nie pasuje do 18 Pro Max i odwrotnie.
    3. Przy szkle na aparat sprawdź, czy w nazwie jest wyłącznie osiemnastka. Formuła „do Apple iPhone 18 Pro / iPhone 18 Pro Max” jest poprawna, bo obie osiemnastki mają ten sam moduł. Jeśli w nazwie szkła na aparat pojawia się siedemnastka, to produkt do starszej generacji.
    4. Przy etui z MagSafe szukaj słowa „MagSafe” albo „Mag” w nazwie. Obudowa bez wbudowanego pierścienia magnetycznego rozprasza siłę magnesów telefonu i ładowarka przestaje się centrować.

    Etui do iPhone’a 18 Pro, które warto rozważyć

    Jeśli mimo wszystko kupujesz nową obudowę, bo stara jest zmęczona albo chcesz dopasować kolor do Burgundu, poniżej cztery sprawdzone kierunki. Wszystkie są opisane jako wspólne dla 17 Pro i 18 Pro. Pełne zestawienie dziesięciu modeli z tabelą porównawczą znajdziesz w rankingu najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro.

    Spigen Ultra Hybrid MagSafe to klasyczna hybryda: elastyczna ramka TPU plus sztywne, przezroczyste plecki. Wbudowany pierścień magnetyczny trzyma ładowarkę bez adaptera, a przezroczysty tył nie zasłania koloru obudowy.

    UNIQ Combat celuje wyżej pod względem ochrony, ze wzmocnionymi narożnikami i podniesioną ramką wokół wyspy aparatu. Ta ramka ma znaczenie, bo moduł fotograficzny wystaje ponad plecki i przy odkładaniu telefonu to on dotyka blatu pierwszy.

    Etui UNIQ Combat do iPhone'a 18 Pro w przydymionej czerni, z podniesioną ramką wokół wyspy aparatu i pierścieniem MagSafe
    UNIQ Combat: ramka wokół wyspy aparatu jest wyższa od samego modułu.

    UNIQ Heldro Air w kolorze burgundowym to opcja dla osób, które wybrały iPhone’a w kolorze Burgund i chcą, żeby etui grało z telefonem zamiast go maskować.

    PITAKA Edge Case PTK Weaving to zupełnie inne podejście: włókno aramidowe zamiast plastiku, bardzo cienkie i lekkie, odporne na ścieranie i zarysowania. Nie amortyzuje upadków tak jak hybryda z poduszkami powietrznymi w narożnikach, ale niemal nie zmienia sylwetki telefonu.

    [hs_products ids=”146505,146623,146632,146577″ cols=”4″ title=”Etui pasujące do iPhone’a 17 Pro i 18 Pro”]

    Pełna oferta jest w kategoriach etui do iPhone’a 18 Pro i etui do iPhone’a 17 Pro. To w dużej mierze te same produkty, skatalogowane pod obiema nazwami.

    Szkło na aparat do iPhone’a 18 Pro: to musisz kupić osobno

    Trzy podejścia do ochrony wyspy fotograficznej, każde z inną filozofią.

    Bizon Glass Lens to osobne szkiełka na każdy obiektyw, w zestawie po dwie sztuki. Najmniej ingerują w wygląd telefonu i nie zmieniają grubości modułu.

    Ringke Camera Frame Protector to ramka obejmująca całą wyspę. Chroni krawędź plateau, o którą moduł najczęściej się ociera przy wsuwaniu telefonu do kieszeni.

    UNIQ Optix Aluguard łączy metalową oprawę ze szkłem i dokłada aplikator, który ustawia całość równo za pierwszym razem. Przy elemencie, w którym kilka dziesiątych milimetra decyduje o tym, czy szkło nie zasłoni kadru, aplikator nie jest gadżetem.

    Trzy metalowe ramki ze szkłem UNIQ Optix Aluguard nakładane na obiektywy iPhone'a 18 Pro
    UNIQ Optix Aluguard: osobne szkiełka w metalowych oprawach na każdy obiektyw.

    [hs_products ids=”146436,146415,146670,146676″ cols=”4″ title=”Szkła i ramki na aparat do iPhone’a 18 Pro”]

    Wszystkie opcje znajdziesz w kategorii szkło na aparat do iPhone’a 18 Pro, a dla większego modelu w szkle na aparat do iPhone’a 18 Pro Max.

    Podsumowanie

    1. Etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do 18 Pro. Wymiary korpusu są identyczne: 150,0 × 71,9 × 8,75 mm. Różni je wyłącznie masa, 211 g wobec 204 g.
    2. To samo dotyczy wersji Max. iPhone 17 Pro Max i 18 Pro Max mają po 163,4 × 78,0 × 8,75 mm, różnica masy to 249 g wobec 231 g.
    3. Akcesoria MagSafe działają bez zmian. Ładowarki, powerbanki, portfele i uchwyty przeniesiesz bez żadnych zakupów.
    4. Szkło i ramka na aparat to jedyny wyjątek. Wyspa fotograficzna urosła przez mechanizm zmiennej przysłony i wymaga osłony dedykowanej osiemnastce.
    5. Sprawdzasz to w nazwie produktu. Etui z dopiskiem „18 Pro / 17 Pro” jest wspólne. Szkło na aparat z samą osiemnastką w nazwie jest właściwe.

    FAQ

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do iPhone’a 18 Pro?

    Tak. Oba telefony mają identyczne wymiary korpusu, 150,0 × 71,9 × 8,75 mm, oraz ten sam układ przycisków i wycięć. Różnica dotyczy wyłącznie masy i nie ma wpływu na dopasowanie obudowy.

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro Max pasuje do 18 Pro Max?

    Tak, na tej samej zasadzie. Oba modele mierzą 163,4 × 78,0 × 8,75 mm. Więcej o wyborze obudowy do większego modelu znajdziesz w naszym rankingu etui do iPhone’a 18 Pro Max.

    Czy szkło na aparat z iPhone’a 17 Pro pasuje do 18 Pro?

    Nie. Wyspa fotograficzna urosła, żeby zmieścić aparat główny ze zmienną przysłoną, więc osłony są przygotowane osobno dla każdej generacji. To jedyny element ochrony, który trzeba kupić od nowa.

    Czy ładowarka MagSafe z iPhone’a 17 Pro zadziała z 18 Pro?

    Tak. Moc ładowania bezprzewodowego to w obu generacjach do 25 W przez MagSafe i do 25 W przez Qi2, a magnesy w telefonie są rozmieszczone tak samo. Powerbanki magnetyczne, portfele i uchwyty samochodowe również przeniesiesz bez zmian.

    Czy etui z iPhone’a 18 Pro pasuje do 17 Pro?

    Tak, zgodność działa w obie strony. Producenci sprzedają jeden model obudowy pod obiema nazwami, więc jeśli kupisz etui opisane jako „do iPhone 18 Pro / 17 Pro”, zadziała na obu telefonach.

    Czy etui z iPhone’a 16 Pro pasuje do 18 Pro?

    Nie. iPhone 16 Pro ma inne wymiary korpusu i inny układ wyspy aparatu niż generacje 17 i 18. Zgodność dotyczy wyłącznie pary 17 Pro i 18 Pro.

    Czy etui do iPhone’a 18 Pro pasuje do 18 Pro Max?

    Nie. To dwa różne rozmiary telefonu: 150,0 × 71,9 mm wobec 163,4 × 78,0 mm. Zgodność między generacjami nie oznacza zgodności między wariantami rozmiarowymi.

    Źródła: oficjalna tabela porównawcza iPhone’ów na apple.com/pl (wymiary i masa), specyfikacja iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max (zmienna przysłona, MagSafe, Qi2) oraz deklaracje zgodności producentów etui podane w nazwach produktów.

  • iPhone 18 Pro cena w Polsce: pełny cennik i gdzie kupić

    iPhone 18 Pro cena w Polsce: pełny cennik i gdzie kupić

    iPhone 18 Pro kosztuje w Polsce od 6 299 zł, a iPhone 18 Pro Max od 6 799 zł. To ceny za wersję 256 GB w oficjalnym sklepie Apple. Najdroższy wariant, czyli Pro Max z 2 TB pamięci, to 12 799 zł. Telefony są w sprzedaży od 18 września 2026, a przedsprzedaż ruszyła 12 września o 14:00.

    Poniżej znajdziesz pełny cennik za każdą pojemność obu modeli, ceny składanego iPhone’a Duo, porównanie z zeszłoroczną siedemnastką oraz informację, gdzie telefon kupisz i ile realnie warto doliczyć na ochronę.

    Uwaga na jedną rzecz: sporo polskich serwisów wciąż serwuje przedpremierowe prognozy cen, na przykład 6 399 zł, 6 800 zł albo 7 300 zł. Wszystkie są nieaktualne. Ceny w tym tekście pochodzą z polskiego sklepu Apple.

    Cztery iPhone'y 18 Pro ustawione tyłem obok siebie w kolorach Czarny, Srebrny, Błękit lodowca i Burgund
    Cztery kolory iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max, wszystkie w tej samej cenie. Fot. Apple

    Ile kosztuje iPhone 18 Pro w Polsce? Pełny cennik

    Oba modele startują od 256 GB. Wersji 128 GB nie ma w ofercie, więc nie ma też tańszego wejścia niż podane niżej kwoty. Wszystkie cztery kolory kosztują tyle samo.

    PojemnośćiPhone 18 Pro (6,3″)iPhone 18 Pro Max (6,9″)Różnica
    256 GB6 299 zł6 799 zł500 zł
    512 GB7 299 zł7 799 zł500 zł
    1 TB9 299 zł9 799 zł500 zł
    2 TB12 299 zł12 799 zł500 zł

    Dopłata za większy ekran jest stała i wynosi 500 zł na każdym poziomie pamięci. Za to skoki między pojemnościami są nierówne i to najważniejsza rzecz w tej tabeli. Z 256 GB na 512 GB dopłacasz 1 000 zł. Z 512 GB na 1 TB już 2 000 zł. Z 1 TB na 2 TB kolejne 3 000 zł, czyli tyle, ile kosztuje przyzwoity telefon ze średniej półki.

    Którą pojemność wybrać

    Praktyczna wskazówka zamiast ogólników. iPhone 18 Pro nagrywa wideo 4K przy 120 kl./s w Dolby Vision, a to jeden z najbardziej pojemnościożernych formatów, jakie da się uzyskać z telefonu. Jeśli filmujesz zawodowo, 256 GB skończy się szybciej, niż się spodziewasz, a pamięci w iPhonie nie rozbudujesz i nie włożysz karty.

    • 256 GB wystarczy, jeśli trzymasz zdjęcia w iCloud i nagrywasz krótkie klipy.
    • 512 GB to rozsądny środek dla osoby, która kręci dużo wideo i nie chce co miesiąc czyścić biblioteki.
    • 1 TB i 2 TB mają sens wyłącznie przy pracy zawodowej z materiałem wideo. Przy dopłacie 3 000 zł za ostatni skok warto policzyć, czy taniej nie wyjdzie dysk zewnętrzny podłączany po USB-C.

    Kiedy premiera iPhone’a 18 Pro? Daty przedsprzedaży i sprzedaży

    Apple pokazało oba telefony 9 września 2026 podczas konferencji „Surprise and shine”. Wszystkie terminy poniżej są potwierdzone przez producenta.

    ModelPrzedsprzedażDostępność
    iPhone 18 Pro12 września 2026, od 14:0018 września 2026
    iPhone 18 Pro Max12 września 2026, od 14:0018 września 2026
    iPhone Duo16 października 2026, od 14:0023 października 2026

    Przedsprzedaż wypadła nietypowo w sobotę zamiast w piątek. Powód jest prozaiczny: 11 września przypadała 25. rocznica zamachów z 2001 roku, a Apple konsekwentnie omija tę datę przy premierach handlowych. Ten sam manewr firma wykonała w 2015 roku przy iPhonie 6s.

    Czy jest zwykły iPhone 18 i ile kosztuje?

    Podstawowego iPhone’a 18 nie ma. Nie ma go w ofercie Apple, a strona zakupu takiego modelu w sklepie producenta zwraca błąd 404. Nie ma też iPhone’a 18 Plus.

    Apple po raz pierwszy rozbiło rocznik na dwie części. Jesienią 2026 zadebiutowały wyłącznie modele Pro i składany iPhone Duo. Podstawowy iPhone 18, iPhone 18e oraz iPhone Air 2 mają pojawić się dopiero wiosną 2027 roku, najprawdopodobniej w marcu lub kwietniu. Jeśli szukasz taniej osiemnastki, wrzesień nic Ci nie dał.

    Realny wybór na jesień 2026 to iPhone 18 Pro, iPhone 18 Pro Max, składany iPhone Duo albo przeceniony iPhone 17 z poprzedniego rocznika.

    Ile kosztuje iPhone Duo? Cennik składaka

    Składany iPhone pojawia się w tych samych wyszukiwaniach, więc dla porządku pełny cennik. Oba kolory, Nocne niebo i Gwiezdna biel, są w tej samej cenie.

    PojemnośćiPhone Duo
    256 GB9 999 zł
    512 GB10 999 zł
    1 TB12 999 zł
    2 TB15 999 zł
    Dwa iPhone Duo rozłożone pod kątem: po lewej w kolorze Gwiezdna biel, po prawej w kolorze Nocne niebo
    iPhone Duo w kolorach Gwiezdna biel i Nocne niebo. Fot. Apple

    Duo w wersji podstawowej kosztuje o 3 200 zł więcej niż iPhone 18 Pro Max w tej samej pojemności. Warto też wiedzieć, że telefon obsługuje wyłącznie eSIM, nie ma slotu na kartę SIM i zamiast Face ID ma Touch ID w przycisku bocznym.

    Cena iPhone’a 18 Pro a iPhone 17 Pro: o ile drożej

    Podwyżka jest, ale mniejsza niż zapowiadali analitycy. Przed premierą mówiło się o 250 do 300 dolarów w górę.

    Model (256 GB)Cena startowaZmiana
    iPhone 17 Pro5 799 zł–
    iPhone 18 Pro6 299 zł+500 zł
    iPhone 17 Pro Max6 299 zł–
    iPhone 18 Pro Max6 799 zł+500 zł

    Ciekawostka, która zmienia sposób myślenia o tym cenniku: iPhone 18 Pro kosztuje dokładnie tyle, ile rok wcześniej kosztował iPhone 17 Pro Max. Za te same 6 299 zł możesz więc mieć nowszy telefon w mniejszej obudowie albo starszy z większym ekranem.

    Co dostajesz za tę różnicę, rozpisaliśmy szczegółowo w tekście iPhone 18 Pro vs iPhone 17 Pro. W skrócie: aparat główny ze zmienną przysłoną, czip A20 Pro i dłuższą pracę na baterii.

    Jakie kolory ma iPhone 18 Pro?

    Cztery, wspólne dla obu modeli i wszystkie w tej samej cenie:

    • Burgund, kolor wiodący tego rocznika, który zastąpił Cosmic Orange z siedemnastki
    • Błękit lodowca
    • Srebrny
    • Czarny

    Jeśli trafisz w sieci na nazwy Dark Cherry, Light Blue albo Dark Gray, to kodowe określenia z przedpremierowych przecieków. Apple ich nie używa.

    Kolor ma wpływ na wybór akcesoriów. Burgund i Błękit lodowca to wykończenia, których szkoda chować pod nieprzezroczystym etui, dlatego warto rozważyć obudowę przezroczystą albo półprzezroczystą. Dobrze wypada tu UNIQ LifePro Xtreme w wersji przezroczystej albo Spigen Ultra Hybrid MagSafe. Producenci wypuścili też etui dopasowane kolorystycznie do Burgundu, na przykład UNIQ Heldro Air w kolorze burgundowym.

    Gdzie kupić iPhone’a 18 Pro w Polsce?

    Telefon kupisz bezpośrednio w sklepie Apple oraz u autoryzowanych partnerów: Media Expert, x-kom, Komputronik, Morele. Dostępny jest też w ofertach operatorów Orange, Play i T-Mobile, choć tam cenę trzeba liczyć razem z abonamentem, a nie porównywać z kwotą z cennika Apple.

    Dwie rzeczy warto sprawdzić przed zakupem u pośrednika. Po pierwsze, czy telefon ma polską dystrybucję i gwarancję. Po drugie, czy cena dotyczy tej samej pojemności, bo część porównywarek zestawia wersję 256 GB z 512 GB.

    Sam telefon to jedno, ale komplet ochrony kupisz taniej i szybciej osobno. U nas znajdziesz akcesoria w kategoriach iPhone 18 Pro i iPhone 18 Pro Max.

    Ile doliczyć na akcesoria do iPhone’a 18 Pro?

    Na komplet składają się zwykle trzy rzeczy: etui, szkło na ekran i szkło na aparat. Wyjdzie taniej niż jedna wizyta w serwisie po wymianę wyświetlacza w modelu Pro.

    Etui

    Tu jest dobra wiadomość dla osób przesiadających się z siedemnastki. Korpus iPhone’a 18 Pro ma dokładnie te same wymiary co 17 Pro, czyli 150,0 × 71,9 × 8,75 mm, więc stare etui pasuje. Rozpisaliśmy to w osobnym tekście: czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do 18 Pro.

    Jeśli kupujesz nowe, szukaj obudowy z wbudowanym pierścieniem magnetycznym, żeby ładowarka MagSafe trzymała bez adaptera. Sprawdzone opcje to UNIQ Combat, Spigen Ultra Hybrid MagSafe i cienkie PITAKA Edge Case PTK Weaving z włókna aramidowego. Pełna oferta jest w kategorii etui do iPhone’a 18 Pro.

    [hs_products ids=”146623,146505,146577,146632″ cols=”4″ title=”Etui do iPhone’a 18 Pro”]

    Szkło na ekran

    Ceramic Shield 2 z przodu jest według Apple trzykrotnie odporniejszy na zarysowania niż warstwa w iPhonie 16 Pro, ale odporność na zarysowania to nie to samo co odporność na pęknięcie przy upadku na krawędź. Szkło hartowane jest warstwą zużywalną: wymieniasz je, gdy pęknie, zamiast wymieniać wyświetlacz.

    Warto celować w wersje z aplikatorem, bo montaż bez ramki kończy się przekrzywieniem albo bąblem powietrza. Dobrze sprawdzają się UNIQ Optix Covex Pure i Tech-Protect Quick Set+ w zestawie po dwie sztuki. Reszta oferty jest w kategorii szkło hartowane do iPhone’a 18 Pro.

    Szkło na aparat

    To jedyny element, którego nie przeniesiesz z iPhone’a 17 Pro. Wyspa fotograficzna urosła, żeby zmieścić aparat główny ze zmienną przysłoną, więc nakładki są osobne dla osiemnastki. Moduł wystaje ponad plecki i to on pierwszy dotyka blatu przy odkładaniu telefonu, a wymiana szkła kosztuje ułamek ceny naprawy aparatu.

    Do wyboru masz szkła na poszczególne obiektywy, jak Bizon Glass Lens, oraz ramki na całą wyspę, jak Ringke Camera Frame Protector czy UNIQ Optix Aluguard z aplikatorem. Całość znajdziesz w kategorii szkło na aparat do iPhone’a 18 Pro.

    [hs_products ids=”146667,143222,146670,146436″ cols=”4″ title=”Szkło na ekran i na aparat do iPhone’a 18 Pro”]

    Ładowarek i powerbanków MagSafe nie musisz wymieniać. Standard się nie zmienił, moc ładowania bezprzewodowego to nadal do 25 W, a magnesy siedzą w tym samym miejscu. Przegląd znajdziesz w kategorii akcesoria MagSafe.

    Podsumowanie

    1. iPhone 18 Pro kosztuje od 6 299 zł, iPhone 18 Pro Max od 6 799 zł. Dopłata za większy model to zawsze 500 zł, niezależnie od pojemności.
    2. Skoki pojemności są nierówne. Za przejście z 1 TB na 2 TB dopłacasz 3 000 zł. Przy takiej kwocie warto policzyć alternatywy.
    3. Podwyżka wobec siedemnastki wynosi 500 zł. iPhone 18 Pro kosztuje dokładnie tyle, ile rok wcześniej iPhone 17 Pro Max.
    4. Zwykłego iPhone’a 18 nie ma. Model podstawowy, 18e i Air 2 zadebiutują dopiero wiosną 2027.
    5. Etui z siedemnastki pasuje, szkło na aparat już nie. To jedyny element ochrony, który trzeba kupić od nowa.

    FAQ: najczęstsze pytania o cenę iPhone’a 18 Pro

    Ile kosztuje iPhone 18 Pro w Polsce?

    6 299 zł za 256 GB, 7 299 zł za 512 GB, 9 299 zł za 1 TB i 12 299 zł za 2 TB. Wszystkie cztery kolory kosztują tyle samo.

    Ile kosztuje iPhone 18 Pro Max?

    6 799 zł za 256 GB, 7 799 zł za 512 GB, 9 799 zł za 1 TB i 12 799 zł za 2 TB. Wersja Max jest droższa od zwykłego Pro o 500 zł na każdym poziomie pamięci.

    Kiedy ruszyła sprzedaż iPhone’a 18 Pro?

    Przedsprzedaż wystartowała 12 września 2026 o 14:00, a sprzedaż 18 września 2026. Składany iPhone Duo ma osobne terminy: przedsprzedaż 16 października, sprzedaż 23 października.

    Czy iPhone 18 Pro ma wersję 128 GB?

    Nie. Najmniejsza pojemność w obu modelach Pro to 256 GB. Do wyboru są jeszcze 512 GB, 1 TB i 2 TB.

    O ile iPhone 18 Pro jest droższy od 17 Pro?

    O 500 zł na wejściu. iPhone 17 Pro startował od 5 799 zł, iPhone 18 Pro startuje od 6 299 zł. Ta sama różnica dotyczy wersji Max.

    Ile kosztuje składany iPhone Duo?

    Od 9 999 zł za 256 GB do 15 999 zł za 2 TB. To najdroższy iPhone w historii i jednocześnie jedyny, który obsługuje wyłącznie eSIM.

    Czy warto czekać na tańszego iPhone’a 18?

    Podstawowy iPhone 18 ma zadebiutować dopiero wiosną 2027, więc czekanie oznacza pół roku bez nowego telefonu. Jeśli nie zależy Ci na aparacie ze zmienną przysłoną, tańszą opcją na teraz jest przeceniony iPhone 17.

    Czy do iPhone’a 18 Pro trzeba dokupić nowe akcesoria?

    Etui i akcesoria MagSafe z iPhone’a 17 Pro pasują, bo korpus ma identyczne wymiary. Osobno trzeba kupić tylko szkło na aparat, ponieważ wyspa fotograficzna urosła.

    Źródła: strona zakupu iPhone’a 18 Pro w polskim sklepie Apple (ceny, pojemności, kolory, daty), strona zakupu iPhone’a Duo, oficjalna specyfikacja iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max, tabela porównawcza iPhone’ów.

  • TOP 10 najlepszych etui do Samsung Galaxy S26 FE

    TOP 10 najlepszych etui do Samsung Galaxy S26 FE

    Najlepsze etui do Samsung Galaxy S26 FE to Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe. Smukła hybryda TPU i poliwęglanu z wbudowanym pierścieniem magnetycznym, którego sam telefon nie ma. Największą ochronę daje 3mk Fortis MagCase z certyfikatem MIL-STD-810H.

    TOP 10 w trzech punktach:

    • Najlepsze ogólnie: Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe, hybryda z magnesami i smukłym profilem
    • Największa ochrona: 3mk Fortis MagCase, MIL-STD-810H i 26 upadków z 1.26 m bez uszkodzeń
    • Najlepsze przezroczyste: Ringke Fusion Magnetic MagSafe, poliwęglan z pierścieniem magnetycznym

    Galaxy S26 FE wszedł do sprzedaży 4 września 2026 i wygląda niemal identycznie jak poprzednik. Przy zakupie etui liczą się jednak dwie rzeczy, których po wyglądzie nie widać: telefon nie ma magnesów, a obudowy z S25 FE w większości nie pasują.

    Galaxy S26 FE nie ma magnesów. To zmienia wybór etui

    Samsung Galaxy S26 FE nie ma wbudowanych magnesów. Naładuje się na ładowarce Qi2 z mocą 15 W, ale sam z siebie nie przyciągnie się do niej magnetycznie. Przyjęło się na to określenie „Qi2 Ready”, choć sam Samsung go nie używa.

    W praktyce oznacza to jedno: magnesy muszą być w etui. Bez nich ładowarka nie wycentruje się sama, uchwyt samochodowy nie utrzyma telefonu, a portfel magnetyczny w ogóle się nie przyklei.

    Dlatego do tej dziesiątki weszły wyłącznie obudowy z wbudowanym pierścieniem magnetycznym. To był warunek wstępny, nie jedno z kryteriów.

    Szukaj w nazwie dopisku „Mag”, „MagCase”, „Magnet” albo „MagSafe”. Samo „kompatybilne z ładowaniem indukcyjnym” znaczy tylko tyle, że etui nie blokuje ładowania, a nie że dodaje magnesy. Więcej o samym standardzie znajdziesz w naszym przewodniku po akcesoriach z technologią MagSafe.

    Sprawdź ładowarki bezprzewodowe Qi2 w homescreen.pl →

    Czy etui z Galaxy S25 FE pasuje do S26 FE?

    Sztywne etui z S25 FE nie pasuje do S26 FE. Elastyczne pasuje tylko wtedy, gdy producent wymienia oba modele w nazwie. Odpowiedź zależy więc od tego, czy obudowa jest sztywna, czy elastyczna.

    Etui sztywne: nie. Wymiary różnią się o 0.3 mm na wysokości i szerokości, ale grubość jest identyczna.

    Galaxy S25 FEGalaxy S26 FE
    Wymiary161.3 × 76.6 × 7.4 mm161.6 × 76.9 × 7.4 mm

    Problem nie leży w tych trzech dziesiątych milimetra, tylko w przeprojektowanej wyspie aparatu. Wycięcia nie trafiają w to samo miejsce, a naciąganie sztywnej obudowy kończy się pękniętym narożnikiem.

    Etui elastyczne: czasem tak, ale tylko z deklaracją producenta. Bizon opisuje pięć swoich obudów wprost jako „do Samsung Galaxy S26 FE / S25 FE”, więc zgodność z oboma modelami deklaruje sam producent. Dwie z nich są w tym rankingu.

    Reguła jest prosta: jeśli producent nie wymienił obu modeli w nazwie, traktuj etui jako niepasujące. Pełne zestawienie różnic między generacjami mamy w porównaniu Galaxy S26 FE i S25 FE.

    Zostajesz przy poprzedniku? Wtedy właściwym miejscem jest kategoria etui do Galaxy S25 FE i nasz osobny ranking etui do S25 FE.

    Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze etui do Galaxy S26 FE

    Materiał. TPU to elastyczne tworzywo, które amortyzuje upadki i łatwo się zakłada. Poliwęglan jest sztywny, nie żółknie i lepiej trzyma przezroczystość. Najlepsze obudowy łączą oba: miękka ramka TPU plus twarde plecki.

    Certyfikat upadkowy. Szukaj konkretnej liczby, nie hasła. „Military Grade” bez podanej wysokości nic nie znaczy, a „26 upadków z 1.26 m” już tak.

    Ochrona wyspy aparatu. Moduł fotograficzny wystaje ponad plecki i pierwszy dotyka blatu. Podniesiona ramka wokół wyspy jest ważniejsza niż rant przy ekranie.

    Waga. S26 FE waży 193 g, a pancerna obudowa podnosi zestaw do ponad 230 g. To prawie 40 g w górę, więc zdecyduj, czy zamieniasz smukły telefon na chroniony.

    TOP 10 najlepszych etui do Galaxy S26 FE

    Do dziesiątki weszły tylko obudowy z magnesami, których telefon nie ma. Kolejność w jej obrębie ustaliliśmy według trzech kryteriów: ochrony potwierdzonej testem upadkowym, stosunku ochrony do grubości i dostępności od ręki. Wszystkie dziesięć pozycji jest na stanie. W ofercie na ten model nie ma ESR, UAG ani Supcase, dlatego ranking opiera się na Spigenie, 3mk, Ringke, Tech-Protect, obudowach Samsunga i Bizonie.

    1. Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe: hybryda z magnesami

    Nasz wybór ogólny

    Klasyczna konstrukcja hybrydowa: elastyczna ramka TPU przejmuje amortyzację, sztywne plecki z poliwęglanu trzymają kształt i nie falują. Do tego wbudowany pierścień magnetyczny, czyli dokładnie to, czego brakuje samemu telefonowi.

    Wykończenie Frost Black to matowa mgiełka, która nie zbiera odcisków palców. Wersja Clear/White pokazuje kolor obudowy telefonu.

    Spigen trzyma tu smukły profil, mimo magnesów w pleckach. To rzadkie połączenie, bo pierścień zwykle dokłada objętości.

    Dla kogo: dla większości osób. Jeśli chcesz jedno etui, które dodaje magnesy i nie zmienia telefonu w kostkę, to jest ten wybór.

    2. 3mk Fortis MagCase: najtwardsze dane o odporności

    Tu nie ma marketingowych ogólników, jest liczba: 26 upadków z 1.26 m, zero uszkodzeń, potwierdzone normą MIL-STD-810H. To najkonkretniejsza deklaracja odporności w całej kategorii.

    Za amortyzację odpowiada Adaptive Shock Technology, czyli wewnętrzna warstwa mikrokomórkowej pianki. Konstrukcja to poliwęglan z TPU, z pierścieniem magnetycznym w pleckach.

    To najbardziej pancerne etui do Galaxy S26 FE w naszej ofercie. Jeśli chcesz zrozumieć, czym różnią się pancerne etui między sobą, mamy o tym osobny tekst.

    Minus: to najgrubsza pozycja w zestawieniu. Telefon przestaje wyglądać jak Galaxy S26 FE.

    3. Ringke Fusion Magnetic MagSafe: przezroczyste z certyfikatem

    Hybryda poliwęglanu z TPU, z pierścieniem magnetycznym i certyfikatem Mil-Grade. Poliwęglanowe plecki żółkną wyraźnie wolniej niż czyste TPU, które w przezroczystej obudowie potrafi zmętnieć już po kilku miesiącach.

    Detal, którego brakuje większości konkurencji: wycięcie na smyczkę. Przy telefonie o wadze 193 g pasek na rękę to realna ochrona przed upuszczeniem.

    Dla kogo: jeśli chcesz widzieć kolor telefonu i mieć magnesy w jednym.

    [hs_products ids=”143104,143260,142962″ cols=”3″ title=”Trzy pierwsze miejsca w rankingu”]

    4. 3mk Armor MagCase: pancerne, ale wciąż smukłe

    Kompromis między pozycją pierwszą a drugą. Poliwęglan z TPU o grubości 1.5 mm i pierścień magnetyczny w komplecie. Norma Military Grade, testy upadkowe z około 175 cm.

    Wzmocnione narożniki absorbują energię uderzenia, bo przy upadku na krawędź to one dotykają podłoża jako pierwsze. Przyciski działają w technologii EasyClick, czyli zachowują wyczuwalny skok.

    Dla kogo: jeśli chcesz ochrony bliskiej pancernej, ale bez grubości Fortisa.

    5. Tech-Protect MagFlex MagSafe: najprostsza droga do magnesów

    Jeśli magnesy są jedyną rzeczą, której szukasz, to najkrótsza droga do celu. Elastyczna obudowa z pierścieniem magnetycznym i kolorową ramką, w dwóch wykończeniach: shiny black i shiny gold.

    Nie ma tu certyfikatu upadkowego ani wzmocnionych narożników. Jest za to dokładnie ta funkcja, której brakuje telefonowi.

    Dla kogo: jeśli ładujesz na Qi2 albo używasz uchwytu magnetycznego, a ochrona jest sprawą drugorzędną.

    6. 3mk Misty MagCase: matowe, w czterech kolorach

    TPU z elementami poliwęglanu, wbudowany pierścień magnetyczny i matowe wykończenie, które ogranicza ślady palców. Podwyższone ranty chronią ekran i aparat.

    Cztery kolory do wyboru: czarny, niebieski, zielony i różowy. Rzadkość w tej kategorii, bo obudowy z magnesami są zwykle albo czarne, albo przezroczyste.

    Dla kogo: jeśli chcesz magnesów, matowej faktury i koloru innego niż czarny.

    [hs_products ids=”142725,143303,143261″ cols=”3″ title=”Pancerne, magnetyczne i matowe: pozycje 4-6″]

    7. Samsung Silicone Magnet: oryginalne, silikonowe

    Obudowa od samego Samsunga, z silikonu i z magnesami. Silikon jest przyjemniejszy w dotyku niż TPU i praktycznie się nie ślizga, co przy 193 g ma znaczenie.

    Zaleta oryginałów jest jedna i konkretna: magnesy są rozmieszczone dokładnie tak, jak przewidział to producent telefonu, więc ładowarka centruje się bez szukania pozycji.

    Do wyboru cztery kolory: czarny, miętowy, niebiesko-fioletowy i różowy.

    Minus: silikon łapie kurz i włókna z kieszeni. Za porównywalną ochronę u marek niezależnych zapłacisz wyraźnie mniej.

    8. Samsung Slim Magnet: oryginalne, najcieńsze

    Najcieńsza obudowa z magnesami w tym zestawieniu i druga pozycja od Samsunga. Trzy kolory: czarny, miętowy i niebiesko-fioletowy.

    To etui dla kogoś, kto kupił S26 FE za jego smukłość i nie chce jej stracić. Ochrona jest symboliczna, za to magnesy siedzą dokładnie tam, gdzie przewidział to Samsung.

    Dla kogo: jeśli priorytetem jest zachowanie sylwetki telefonu, a nie ochrona przy upadku.

    9. 3mk Wallet Case: z klapką i kieszeniami na karty

    Jedyna obudowa w rankingu, która chroni ekran bez dokładania szkła. Ekoskóra z elastycznym TPU, wnętrze wyłożone mikrofibrą, od dwóch do trzech kieszeni na karty i klapka z magnetycznym domknięciem.

    Klapka pełni też funkcję podstawki w trybie poziomym, więc film w pociągu obejrzysz bez trzymania telefonu. Producent opisuje konstrukcję jako ochronę 360 stopni.

    Więcej opcji tego typu zebraliśmy w tekście o etui i portfelu w jednym.

    Minus: magnetyczne domknięcie klapki to nie to samo co pierścień do ładowania. Na ładowarce Qi2 ta obudowa nie przyklei się magnetycznie.

    10. Bizon Case MatteO: pasuje też do S25 FE

    Tu wraca wątek z początku artykułu. Bizon opisuje to etui jako pasujące do Galaxy S26 FE i S25 FE jednocześnie. To deklaracja producenta, a nie nasz domysł.

    Konstrukcja jest elastyczna, z pierścieniem magnetycznym i przydymionym, matowym wykończeniem.

    Dla kogo: jeśli w domu są oba telefony albo planujesz przesiadkę i chcesz jedno etui na przejście między generacjami.

    [hs_products ids=”143115,143119,142732,143245″ cols=”4″ title=”Pozycje 7-10 rankingu”]

    Dwie obudowy z naszej oferty nie mają magnesów i dlatego nie weszły do dziesiątki, ale mają sens, jeśli ładujesz wyłącznie kablem. Spigen Ultra Hybrid Crystal Clear to ta sama hybryda co w pozycji pierwszej, tylko bez pierścienia, więc kolor telefonu widać najczyściej. Bizon Case Angelo jest najprostszym wejściem w ochronę i też pasuje do obu generacji FE.

    Etui Samsung Galaxy S26 FE: porównanie dziesiątki w tabeli

    #EtuiMateriałMagnesyTest upadkowyWyróżnik
    1Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafeTPU + PC✅❌smukły profil z magnesami
    23mk Fortis MagCasePC + TPU✅MIL-STD-810H, 26 × 1.26 mAdaptive Shock Technology
    3Ringke Fusion Magnetic MagSafePC + TPU✅Mil-Gradewycięcie na smyczkę
    43mk Armor MagCasePC + TPU, 1.5 mm✅Military Grade, ~175 cmwzmocnione narożniki
    5Tech-Protect MagFlex MagSafeelastyczne TPU✅❌kolorowa ramka
    63mk Misty MagCaseTPU + PC✅❌cztery kolory
    7Samsung Silicone Magnetsilikon✅❌oryginał, cztery kolory
    8Samsung Slim Magnetproducent nie podaje✅❌najcieńsze z magnesami
    93mk Wallet Caseekoskóra + TPUtylko domknięcie klapki❌karty, podstawka, ochrona 360°
    10Bizon Case MatteOelastyczne TPU✅❌zgodność z S26 FE i S25 FE

    Które etui do Samsung Galaxy S26 FE wybrać? Rekomendacje według potrzeb

    • Chcesz jednego etui na wszystko: Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe. Magnesy, hybrydowa konstrukcja, smukły profil.
    • Szukasz pancernego etui do Galaxy S26 FE: 3mk Fortis MagCase, jedyne z normą MIL-STD-810H i podaną liczbą upadków.
    • Szukasz przezroczystego etui do Galaxy S26 FE: Ringke Fusion Magnetic MagSafe, przezroczysty poliwęglan z magnesami i certyfikatem Mil-Grade.
    • Zależy Ci tylko na magnesach: Tech-Protect MagFlex MagSafe.
    • Chcesz etui z klapką i kartami: 3mk Wallet Case, jedyne w dziesiątce zakrywające ekran.
    • Wolisz oryginał Samsunga: Silicone Magnet dla chwytu, Slim Magnet dla smukłości.
    • Masz w domu S25 FE i S26 FE: Bizon Case MatteO, z deklaracją zgodności z obiema generacjami.
    • Nie chcesz koloru czarnego: 3mk Misty MagCase w czterech kolorach lub Samsung Silicone Magnet.

    Czym uzupełnić etui na Galaxy S26 FE

    Żadna obudowa z dziesiątki poza 3mk Wallet Case nie zakrywa ekranu. Podwyższone ranty ratują wyświetlacz przy upadku na płasko, ale nie przed zarysowaniem.

    Wyświetlacz jest ten sam co w poprzedniku, ale żaden producent szkła nie deklaruje zgodności z oboma modelami. Obrys szkła projektuje się pod konkretny korpus, więc to osobny zakup, nie przeniesienie akcesorium.

    W ofercie na ten model są trzy sensowne opcje. Spigen GLAStR EZ Fit Pro ma aplikator, który praktycznie eliminuje pęcherzyki, Tech-Protect Glass Fit przychodzi w zestawie po dwie sztuki, a 3mk HardGlass to najprostszy wariant od polskiej marki.

    [hs_products ids=”143219,142974,141337,143122″ cols=”4″ title=”Szkła hartowane i folia do Galaxy S26 FE”]

    Jest też matowa folia Samsung Anti-Reflecting, jeśli zamiast twardości wolisz ograniczyć odbicia światła.

    Jedna rada niezależna od marki szkła: montuj je w łazience zaraz po kąpieli. Para wodna zbierze kurz z powietrza, a kurz pod szkłem to najczęstsza przyczyna nieudanego montażu.

    Podsumowanie: TOP 10 etui do Galaxy S26 FE w skrócie

    1. Galaxy S26 FE nie ma magnesów. Ładuje się na Qi2 z mocą 15 W, ale bez etui z pierścieniem magnetycznym ładowarka nie wycentruje się sama, a uchwyt magnetyczny nie utrzyma telefonu. To najważniejsze kryterium przy tym modelu.
    2. Etui z S25 FE pasuje tylko wtedy, gdy producent wymienił oba modele. Sztywne obudowy odpadają przez przeprojektowaną wyspę aparatu; Bizon deklaruje zgodność z oboma modelami dla swoich elastycznych linii.
    3. Najbardziej uniwersalny wybór to Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe. Hybryda TPU i poliwęglanu z magnesami i smukłym profilem.
    4. Jeśli liczy się wyłącznie ochrona, wybierz 3mk Fortis MagCase. MIL-STD-810H i 26 upadków z 1.26 m bez uszkodzeń.
    5. Szkło to osobny zakup. Wyświetlacz się nie zmienił, ale żaden producent nie opisuje szkła jako pasującego do obu generacji.

    Zobacz pełną ofertę etui do Samsung Galaxy S26 FE w homescreen.pl →

    FAQ: najczęstsze pytania o etui do Galaxy S26 FE

    Czy etui z Galaxy S25 FE pasuje do S26 FE?

    Sztywne nie, bo wyspa aparatu została przeprojektowana i wycięcia nie trafiają w to samo miejsce. Elastyczne pasują tylko wtedy, gdy producent wymienia oba modele w nazwie, jak robi to Bizon.

    Czy Galaxy S26 FE ma magnesy jak MagSafe?

    Nie. Telefon obsługuje ładowanie Qi2 z mocą 15 W, ale nie ma wbudowanych magnesów. Pierścień magnetyczny musi znajdować się w etui.

    Jakie etui do Galaxy S26 FE jest najbardziej wytrzymałe?

    3mk Fortis MagCase z normą MIL-STD-810H, który przeszedł 26 upadków z wysokości 1.26 m bez uszkodzeń. Alternatywą jest 3mk Armor MagCase z testami z około 175 cm.

    Czy warto kupić oryginalne etui Samsung do Galaxy S26 FE?

    Oryginały mają magnesy rozmieszczone dokładnie według projektu producenta telefonu, co daje najpewniejsze centrowanie ładowarki. Kosztują jednak wyraźnie więcej niż obudowy marek niezależnych, które oferują porównywalną ochronę.

    Jakiej firmy jest najlepsze etui do telefonu?

    Nie ma jednej najlepszej marki, jest dopasowanie do potrzeb. Spigen i Ringke robią najlepsze hybrydy na co dzień, 3mk ma najmocniejsze certyfikaty upadkowe, a oryginały Samsunga najpewniej rozmieszczone magnesy.

    Z jakiego materiału jest najlepsze etui do Galaxy S26 FE?

    Hybryda: elastyczna ramka TPU plus sztywne plecki z poliwęglanu. TPU przejmuje energię uderzenia, a poliwęglan nie faluje i nie żółknie tak szybko jak czyste TPU.

    Które etui jest lepsze: silikonowe czy TPU?

    Silikon jest przyjemniejszy w dotyku i mniej się ślizga, ale łapie kurz i włókna. TPU lepiej amortyzuje upadki i nie rozciąga się z czasem.

    Czy etui z klapką działa z ładowaniem bezprzewodowym?

    Działa, ale magnetyczne domknięcie klapki to nie to samo co pierścień do ładowania. Obudowa portfelowa naładuje się indukcyjnie, jednak nie przyklei się magnetycznie do ładowarki Qi2.

    Kiedy Galaxy S26 FE trafił do sprzedaży?

    Samsung zaprezentował telefon 27 sierpnia 2026, a sprzedaż ruszyła 4 września 2026. Ceny zaczynają się od 799 EUR, czyli około 3 490 zł za wersję 128 GB.

    Czy szkło z Galaxy S25 FE pasuje do S26 FE?

    Przekątna i rozdzielczość są identyczne, ale producenci nie deklarują zgodności z oboma modelami, a obrys szkła cięty jest pod konkretny korpus. Kupuj szkło opisane jako do Galaxy S26 FE.

    Źródła: oficjalna zapowiedź Galaxy S26 FE w Samsung Global Newsroom, pełna karta specyfikacji w GSMArena, analiza braku magnesów w serii Galaxy S26 w SamMobile

  • Najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro Max: ranking 12 modeli

    Najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro Max: ranking 12 modeli

    Najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro Max to ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe. Pancerna hybryda Poron, TPU i poliwęglanu, z wysuwaną podstawką i ochroną klasy Military Grade. Drugie miejsce zajmuje Tech-Protect MagPrime MagSafe CC z osłoną wyspy aparatu.

    Ranking w trzech punktach:

    • Najlepsze ogólnie: ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe, czyli Poron w narożnikach, Military Grade i wysuwana podstawka
    • Najbardziej uniwersalne: Tech-Protect MagPrime MagSafe CC, matowa hybryda z osłoną wyspy aparatu
    • Najlepsze przezroczyste: ESR Classic Hybrid MagSafe Frosted, akryl, który nie żółknie

    iPhone 18 Pro Max jest już oficjalny. Apple pokazało go 9 września 2026, przedsprzedaż ruszyła 12 września o 14:00, a telefon trafił do sprzedaży 18 września. Ceny zaczynają się od 6 799 zł za 256 GB, a do wyboru są cztery kolory: Burgund, Błękit lodowca, Srebrny i Czarny.

    W tym zestawieniu znajdziesz wyłącznie etui na iPhone’a 18 Pro Max, które fizycznie pasują do tego modelu i są dostępne od ręki. Zaczniemy od rzeczy, która zaoszczędzi Ci pieniędzy, jeśli przesiadasz się z siedemnastki: Apple podało oficjalne wymiary i wyszło z nich coś, na co czekał cały rynek akcesoriów.

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro Max pasuje do 18 Pro Max?

    Tak, obudowy pasują do obu modeli, ale osłony aparatu już nie. To nie jest domysł ani deklaracja producenta etui, tylko liczby z oficjalnej tabeli porównawczej Apple. iPhone 18 Pro Max mierzy 163,4 × 78,0 × 8,75 mm. iPhone 17 Pro Max mierzy dokładnie tyle samo, co do dziesiątej części milimetra. Zmieniła się wyłącznie masa: 249 g zamiast 231 g.

    Osiemnaście gramów rozkłada się na całej powierzchni telefonu i nie ma żadnego wpływu na to, czy obudowa się zapnie. Układ przycisków, wycięcie na port USB-C i pozycja przycisku Camera Control zostały bez zmian.

    Widać to w nazwach produktów. Praktycznie każda obudowa w naszej kategorii ma dopisek „do Apple iPhone 17 Pro Max / 18 Pro Max”. Jedno etui, dwa modele. Tak swoje serie opisały UNIQ, Spigen, PITAKA, Tech-Protect, ESR, Benks i 3mk. Działa to w obie strony, bo te same konstrukcje znajdziesz w kategorii etui do iPhone’a 17 Pro Max.

    Z osłonami aparatu jest odwrotnie. Wyspa fotograficzna urosła, bo trzeba było zmieścić w niej aparat główny ze zmienną przysłoną. Apple nie publikuje wymiarów samej wyspy, więc nie znajdziesz tu liczby z oficjalnej specyfikacji, ale zachowanie rynku mówi wszystko: producenci zostawili etui wspólne dla obu generacji, a szkła i ramki na aparat skatalogowali osobno, wyłącznie pod osiemnastkę. Nikt nie robi dwóch osobnych SKU dla tego samego elementu, jeśli pasuje jeden.

    Aktualizacja 10.09.2026: tekst powstał przed konferencją Apple i opierał się wtedy na deklaracjach producentów etui. Po premierze zastąpiliśmy je oficjalnymi danymi. Przed premierą krążył przeciek o korpusie grubszym o około 0,25 mm, na co miała wpływ większa bateria i komora parowa. Tabela Apple go obaliła: grubość obu generacji to te same 8,75 mm.

    iPhone 18 Pro Max: ceny, daty i kolory

    Wszystkie cztery kolory kosztują tyle samo. Ceny pochodzą z polskiego sklepu Apple.

    PojemnośćiPhone 18 Pro MaxiPhone 18 Pro
    256 GB6 799 zł6 299 zł
    512 GB7 799 zł7 299 zł
    1 TB9 799 zł9 299 zł
    2 TB12 799 zł12 299 zł
    • Kolory: Burgund, Błękit lodowca, Srebrny, Czarny. Jeśli wybierasz Burgund albo Błękit lodowca, warto rozważyć etui przezroczyste lub półprzezroczyste, żeby kolor był widoczny.
    • Przedsprzedaż: 12 września 2026 od 14:00.
    • Dostępność: 18 września 2026.
    • Wymiary: 163,4 × 78,0 × 8,75 mm, masa 249 g.

    Więcej o samym telefonie, pełnym cenniku i specyfikacji znajdziesz w naszym przewodniku po premierze iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max.

    Przesiadasz się z siedemnastki? Zobacz wszystkie akcesoria do iPhone’a 18 Pro Max →

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze etui do iPhone’a 18 Pro Max

    Pięć rzeczy decyduje o tym, czy obudowa będzie Ci służyć, czy wyląduje w szufladzie po tygodniu.

    Magnesy MagSafe. iPhone ma własny pierścień magnetyczny, ale etui bez wbudowanych magnesów rozprasza jego siłę. Ładowarka wtedy się nie centruje, a uchwyt samochodowy potrafi puścić na progu zwalniającym. Szukaj opisu „wbudowany pierścień magnetyczny”, nie samego „kompatybilne z ładowaniem indukcyjnym”.

    Przycisk Camera Control. Dotykowy pasek na prawej krawędzi reaguje na przesunięcie palcem. Gruba warstwa plastiku nad nim zabija połowę funkcji. Dobre etui mają w tym miejscu cienką membranę albo wycięcie.

    Ochrona wyspy aparatu. Moduł fotograficzny w Pro Maksie wystaje ponad plecki i to on pierwszy dotyka blatu. Podniesiona ramka wokół wyspy jest ważniejsza niż podniesiony rant przy ekranie.

    Materiał. TPU to elastyczne tworzywo, które amortyzuje upadki i łatwo się zakłada. Poliwęglan (PC) jest sztywny, nie żółknie i lepiej trzyma przezroczystość. Najlepsze obudowy łączą oba: miękka ramka TPU plus twarde plecki PC.

    Podstawka. Brzmi jak gadżet. Do pierwszego odcinka serialu obejrzanego w pociągu.

    Ranking: 12 najlepszych etui do iPhone’a 18 Pro Max

    Kolejność ustaliliśmy według czterech kryteriów: realnej ochrony (materiał, testy upadku, osłona wyspy aparatu), obsługi MagSafe i przycisku Camera Control, dostępności od ręki oraz stosunku ochrony do grubości. Pominęliśmy modele wyprzedane, nawet te, które technicznie wypadłyby wysoko.

    Po premierze do oferty weszły także serie Spigen Ultra Hybrid MagSafe, Spigen Tough Armor T MagSafe i PITAKA Summa Case, wszystkie opisane jako wspólne dla 17 Pro Max i 18 Pro Max. UAG jako jedyna z dużych marek pancernych nie wypuściła jeszcze nic pod ten model.

    1. ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe: pancerne z podstawką

    Nasz wybór ogólny

    Trzy materiały w jednej obudowie: Poron w narożnikach, TPU na ramce i poliwęglan na pleckach. Poron to pianka używana we wkładkach do butów sportowych, która pochłania energię uderzenia i wraca do kształtu.

    ESR deklaruje dla tej serii ochronę klasy Military Grade i technologię Air Guard, czyli poduszki powietrzne w rogach. To właśnie narożnik przyjmuje pierwsze uderzenie, gdy telefon spada płasko na krawędź.

    To najbardziej pancerne etui do iPhone’a 18 Pro Max w naszym zestawieniu. Jeśli chcesz zrozumieć, czym różnią się pancerne etui między sobą, mamy o tym osobny tekst.

    Podstawka jest wbudowana w plecki i wysuwa się jednym paznokciem. Etui obsługuje przycisk Camera Control, a przesuwanie palcem po pasku działa tak samo jak bez obudowy.

    Dla kogo: jeśli telefon jeździ z Tobą na budowę, na rower albo po prostu często ląduje na twardych powierzchniach.

    Minus: konstrukcja z trzech materiałów jest grubsza od klasycznej hybrydy. W kieszeni to etui czuć.

    2. Tech-Protect MagPrime MagSafe CC: matowe z osłoną aparatu

    Skrót „CC” w nazwie oznacza Camera Cover, czyli zintegrowaną osłonę wyspy fotograficznej. To odpowiedź na jedno z najczęstszych zapytań przy Pro Maksach, bo moduł aparatu rysuje się szybciej niż ekran.

    Konstrukcja jest klasyczną hybrydą. Elastyczna ramka TPU przejmuje amortyzację, sztywne plecki z poliwęglanu trzymają kształt i nie falują. Wbudowany pierścień magnetyczny łapie ładowarkę bez szukania pozycji.

    Matowa powłoka nie zbiera odcisków palców tak jak wersje błyszczące. Camera Control obsługuje cienka membrana czuła na dotyk.

    Dla kogo: dla większości osób. To najbardziej uniwersalna pozycja w zestawieniu, jeśli szukasz jednego etui na wszystko.

    3. ESR Classic Hybrid MagSafe Frosted: akrylowe plecki, które nie żółkną

    Zamiast poliwęglanu ESR używa tu akrylu, materiału odporniejszego na żółknięcie pod wpływem promieni UV. To realny problem przezroczystych obudów, zwłaszcza tych z taniego TPU.

    Wykończenie frosted to matowa mgiełka na pleckach. Telefon prześwituje, ale bez efektu lustra i bez odcisków palców.

    ESR daje tu tę samą ochronę klasy Military Grade i te same poduszki Air Guard w narożnikach co w modelu Cyber Tough. Różnica jest w grubości, nie w klasie zabezpieczenia.

    Dla kogo: jeśli chcesz widzieć kolor telefonu, ale bez lakierowanego połysku.

    [hs_products ids=”143073,142340,143059″ cols=”3″ title=”Trzy pierwsze miejsca w rankingu”]

    4. Benks Magnetic Lucid Armor Pro: przetestowane upadkiem z półtora metra

    Benks podaje konkret zamiast ogólników: etui przeszło testy Anti-Crash z wysokości 5 stóp, czyli około 152 cm. Tyle mierzy odległość od ręki do chodnika, gdy idziesz i patrzysz w ekran.

    Za amortyzację odpowiada poduszka powietrzna InvisiWarrior w narożnikach. Magnesy neodymowe rozmieszczono tak, żeby ładowarka MagSafe łapała bez przesuwania.

    Podniesiona ramka wokół wyspy fotograficznej chroni obiektywy przy odkładaniu telefonu na blat. Przyciski są klikalne, z wyczuwalnym skokiem.

    Dla kogo: jeśli chcesz twardych danych o odporności, a nie marketingowych deklaracji.

    Uwaga: topowe modele Benks z odsłoniętym włóknem Kevlar 600D i certyfikatem MIL-STD-810H są obecnie wyprzedane. Jeśli szukasz kevlaru, sprawdź pozycję siódmą.

    5. Tech-Protect MagStand MagSafe CC: przezroczyste z metalową podstawką

    Podstawka jest metalowa i składana w dwóch osiach: pionowo do wideorozmów, poziomo do filmów. To rozwiązanie wygodniejsze niż pierścień, bo telefon stoi stabilnie na obu bokach.

    Reszta konstrukcji to sprawdzona hybryda TPU i poliwęglanu z osłoną aparatu i wbudowanym MagSafe. Producent chwali się łatwym montażem i demontażem, co przy sztywnych pleckach nie jest oczywiste.

    Dla kogo: jeśli oglądasz treści w podróży i nie chcesz nosić osobnej podstawki.

    Minus: metalowa nóżka dodaje kilka gramów i lekko odstaje przy kładzeniu telefonu na płasko.

    6. 3mk Misty MagCase: smukłe, w czterech kolorach

    Polska marka, transparentno-matowe wykończenie i konstrukcja, która niemal nie dodaje objętości. Materiał to TPU z elementami poliwęglanu, z wbudowanym pierścieniem magnetycznym.

    Podwyższone ranty chronią ekran i aparat. Matowa powierzchnia ogranicza ślizganie się telefonu w dłoni, a Pro Max ślizga się chętnie. Kolory są cztery: czarny, niebieski, pomarańczowy i biały.

    Dla kogo: jeśli kupujesz Pro Maksa za jego wygląd i nie chcesz go chować pod pancerzem.

    [hs_products ids=”143278,142970,141330″ cols=”3″ title=”Pancerne, z podstawką i smukłe: pozycje 4-6″]

    7. Tech-Protect Kevlar MagSafe 2-Set: ochrona z przodu i z tyłu

    Nazwa „2-Set” bywa myląca, więc wyjaśnijmy: to nie są dwa etui. W pudełku znajdziesz jedną obudowę i dwie wymienne przednie ramki, jedną z szybką poliwęglanową i jedną bez niej.

    Ramka z szybką zamyka telefon w ochronie 360 stopni, także od strony ekranu. Ramka bez szybki zostawia ekran odsłonięty, jeśli wolisz własne szkło hartowane. Zmiana zajmuje kilkanaście sekund.

    Materiał to poliwęglan z TPU o splocie imitującym kevlar, z rozkładaną nóżką w pleckach. Konstrukcja jest zaskakująco lekka jak na etui typu 360.

    Dla kogo: jeśli szukasz pancernego etui do iPhone’a 18 Pro Max z opcją zdjęcia przedniej ramki na co dzień.

    8. Guess Book 4G Metal Logo: z klapką, która chroni też ekran

    Obok Tech-Protect Kevlar 2-Set to jedyna obudowa w tym rankingu, która zabezpiecza ekran bez dokładania szkła. I jedyna, która zamyka go na stałe. Konstrukcja książkowa osłania telefon z każdej strony, więc klucze w kieszeni przestają być problemem.

    Wierzchnia warstwa to skóra ekologiczna z tłoczonym printem 4G i dużym metalowym logo pośrodku klapki. W środku kieszeń na karty, więc telefon zastępuje cienki portfel.

    Uwaga na jeden szczegół: w wersji Book magnesy MagSafe nie są zadeklarowane przez producenta. Jeśli codziennie odkładasz telefon na ładowarkę magnetyczną, sprawdź to przed zakupem albo wybierz obudowę z dopiskiem „MagSafe” w nazwie.

    Wykończenie jest na tyle klasyczne, że sprawdza się w pracy równie dobrze jak na co dzień. Poza czernią do wyboru są też wersje brązowa i różowa.

    Dla kogo: jeśli nosisz karty razem z telefonem i wolisz jedną rzecz w kieszeni zamiast dwóch.

    Minus: klapkę trzeba odchylać przy każdym spojrzeniu na ekran. Po dwóch dniach to odruch, ale pierwszy dzień bywa irytujący.

    Poprzednio na tym miejscu stało etui Mercury BlueMoon Diary MagSafe. Wyprzedaliśmy je, dlatego wymieniliśmy pozycję na dostępną alternatywę tego samego typu.

    9. Mercedes Leather Semi Wrap Iconic Line: skóra z metalową ramką aparatu

    Skóra ekologiczna, matowe wykończenie. Przez środek plecków biegnie antracytowa linia, która prowadzi do logo Mercedes-Benz. Konstrukcja typu hardcase z poliwęglanową podstawą.

    Najciekawszy element to metalowa ramka wokół aparatu, z tego samego materiału co osłony przycisków. Metal chroni wyspę fotograficzną skuteczniej niż podniesiony plastik, bo nie ściera się przy odkładaniu telefonu.

    Skórzana powierzchnia daje pewny chwyt, a elastyczne boki dokładają amortyzację przy upadku.

    Dla kogo: jeśli szukasz czegoś eleganckiego, ale bez logo na pół obudowy.

    [hs_products ids=”143254,142998,142956″ cols=”3″ title=”Kevlar, klapka i skóra: pozycje 7-9″]

    10. Guess Embossed 4G Classic MagSafe: najpopularniejsza marka modowa

    Guess to najczęściej wyszukiwana marka modowych etui do iPhone’ów Pro Max i widać dlaczego. Skóra ekologiczna z tłoczonym wzorem 4G, klasyczne logo pośrodku, w środku warstwy TPU i poliwęglanu.

    To nie jest wyłącznie ozdoba. Dopasowane wymiary amortyzują upadki, elastyczne boki ułatwiają zakładanie, a magnesy MagSafe działają bez adapterów.

    Dla kogo: jeśli etui ma być dodatkiem do stylizacji, a nie tylko warstwą ochronną.

    11. PITAKA Edge Case PTK Weaving MagSafe: włókno aramidowe zamiast plastiku

    Zamiast poliwęglanu i TPU jest tu włókno aramidowe, ten sam materiał, którego używa się w lotnictwie i w kamizelkach ochronnych. Jest odporne na ścieranie i zarysowania, a przy tym bardzo lekkie i cienkie, więc obudowa niemal nie zmienia sylwetki telefonu.

    Splot PTK Weaving łapie światło pod różnymi kątami, przez co plecki zmieniają odcień przy każdym ruchu dłoni. Pierścień magnetyczny jest wbudowany, więc ładowarka MagSafe trzyma bez adaptera.

    Poprzednio na tym miejscu stało etui Karl Lagerfeld Grained Choupette Head Metal, dziś niedostępne.

    Dla kogo: dla kogoś, kto chce chronić telefon, ale nie chce go pogrubiać ani chować pod plastikiem.

    Minus: cienka konstrukcja z aramidu nie amortyzuje upadków tak jak hybryda z poduszkami powietrznymi w narożnikach. To ochrona przed zarysowaniami i codziennym zużyciem, nie przed betonem.

    12. Bizon Case Salpa: najprostsze wejście w ochronę

    Elastyczne TPU, wzmocnione narożniki, podniesione brzegi przy ekranie i aparacie. Bez magnesów, ale z obsługą ładowania indukcyjnego.

    Dwa detale, których zwykle brakuje w tym segmencie. Pierwszy to kropkowana powierzchnia wewnętrzna: plecki nie przywierają do obudowy telefonu, więc nie robią się tęczowe plamy. Drugi to wycięcie na smyczkę.

    Producent zastrzega, że etui współpracuje tylko ze szkłami o mniejszych wymiarach niż standardowe. Warto to sprawdzić przed dokupieniem ochrony ekranu.

    Dla kogo: jeśli potrzebujesz czegoś na już, zanim wybierzesz docelową obudowę.

    [hs_products ids=”142675,146578,143176″ cols=”3″ title=”Modowe, aramidowe i minimalistyczne: pozycje 10-12″]

    Etui iPhone 18 Pro Max: porównanie w tabeli

    # Etui Materiał MagSafe Osłona aparatu Podstawka Wyróżnik
    1 ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe Poron + TPU + PC ✅ podniesiona ramka ✅ wysuwana Military Grade, Air Guard
    2 Tech-Protect MagPrime MagSafe CC TPU + PC ✅ zintegrowana (CC) ❌ matowa powłoka
    3 ESR Classic Hybrid MagSafe Frosted akryl + TPU ✅ podniesiona ramka ❌ akryl nie żółknie
    4 Benks Magnetic Lucid Armor Pro TPU + PC ✅ podniesiona ramka ❌ test upadku z 152 cm
    5 Tech-Protect MagStand MagSafe CC TPU + PC ✅ zintegrowana (CC) ✅ metalowa, 2 osie stoi pionowo i poziomo
    6 3mk Misty MagCase TPU + PC ✅ podwyższone ranty ❌ cztery kolory, minimalna grubość
    7 Tech-Protect Kevlar MagSafe 2-Set PC + TPU ✅ podniesiona ramka ✅ nóżka dwie wymienne ramki przednie
    8 Guess Book 4G Metal Logo skóra ekologiczna brak deklaracji klapka zamykana ❌ chroni ekran bez szkła, kieszeń na karty
    9 Mercedes Leather Semi Wrap Iconic Line skóra ekologiczna + PC ✅ metalowa ramka ❌ metal wokół obiektywów
    10 Guess Embossed 4G Classic MagSafe skóra ekologiczna + TPU + PC ✅ podniesiona ramka ❌ tłoczony wzór 4G
    11 PITAKA Edge Case PTK Weaving MagSafe włókno aramidowe ✅ podniesiona ramka ❌ najcieńsze w zestawieniu
    12 Bizon Case Salpa TPU ❌ podniesione brzegi ❌ wycięcie na smyczkę

    Które etui do iPhone’a 18 Pro Max wybrać? Rekomendacje według potrzeb

    • Chcesz pancernego etui do iPhone 18 Pro Max: ESR Cyber Tough Kickstand albo Tech-Protect Kevlar 2-Set. Pierwszy jest wygodniejszy na co dzień, drugi zamyka telefon z każdej strony.
    • Szukasz przezroczystego etui do iPhone 18 Pro Max: ESR Classic Hybrid Frosted lub 3mk Misty MagCase. Oba pokazują kolor obudowy i nie zbierają odcisków.
    • Szukasz etui do iPhone 18 Pro Max z ochroną aparatu: Tech-Protect MagPrime CC lub MagStand CC. Zintegrowana osłona wyspy chroni obiektywy przy każdym odłożeniu telefonu.
    • Oglądasz filmy w podróży: Tech-Protect MagStand z metalową podstawką w dwóch osiach.
    • Nosisz karty razem z telefonem: Guess Book 4G Metal Logo, jedyna klapka z kieszenią na karty w tym zestawieniu.
    • Etui ma być częścią stylizacji: Guess Embossed 4G Classic albo Mercedes Leather Semi Wrap.
    • Nie chcesz pogrubiać telefonu: PITAKA Edge Case PTK Weaving z włóknem aramidowym albo Spigen Ultra Hybrid MagSafe.
    • Potrzebujesz czegokolwiek na teraz: Bizon Case Salpa, z zastrzeżeniem braku magnesów.

    Czym uzupełnić etui na iPhone’a 18 Pro Max

    Tu wracamy do rzeczy, o której pisaliśmy na początku. Etui z siedemnastki pasuje, bo korpus ma te same 163,4 × 78,0 × 8,75 mm, ale osłona aparatu już nie, bo wyspa fotograficzna urosła.

    To akurat dobra wiadomość dla portfela. Zamiast kompletu akcesoriów dokupujesz jedną rzecz, a osłony skatalogowane pod iPhone’a 18 Pro Max mają w nazwie właśnie ten model, bez dopisku o siedemnastce.

    Do wyboru masz cztery podejścia. Tech-Protect CamAlloy Fit+ to metalowa ramka na całą wyspę, Tech-Protect CamFull Fit+ zakrywa moduł jedną szybą, ESR Armorite Camera Protector osłania każdy obiektyw osobno, a UNIQ Optix Aluguard dokłada do szkła aplikator, który ustawia je równo za pierwszym razem. Jeśli wahasz się, czy to potrzebne, wyjaśniamy to w tekście o tym, czy warto kupić szkło na obiektyw aparatu.

    Ekran to osobna kwestia. Poza Guess Book z klapką i Tech-Protect Kevlar 2-Set z przednią ramką żadne etui z tego rankingu nie chroni wyświetlacza, dlatego szkło hartowane warto dołożyć od razu. Sprawdzone opcje to ESR UltraFit Armorite i Tech-Protect Quick Set, oba w zestawach po dwie sztuki.

    [hs_products ids=”143079,143223,143084,142076,142078,143272″ cols=”3″ title=”Szkła na ekran i osłony aparatu do iPhone’a 18 Pro Max”]

    Kupujesz wszystko naraz? Najwygodniejszy jest gotowy zestaw ESR Classic Hybrid MagSafe ze szkłem hartowanym 9H i aplikatorem montażowym w komplecie. ESR dorzuca do niego radę, która działa przy każdej marce szkła: montuj je w łazience zaraz po kąpieli. Para wodna wcześniej zbierze kurz z powietrza.

    Podsumowanie: najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro Max w skrócie

    Wybór etui do iPhone’a 18 Pro Max sprowadza się do czterech wniosków.

    1. Obudowa z iPhone’a 17 Pro Max pasuje do osiemnastki. Oba telefony mają identyczne 163,4 × 78,0 × 8,75 mm, różnią się wyłącznie masą (249 g wobec 231 g). Jeśli przesiadasz się z siedemnastki, nie musisz kupować nowego etui.
    2. Osłona aparatu to osobny zakup. Wyspa fotograficzna urosła, żeby zmieścić aparat ze zmienną przysłoną, i nakładka z poprzednika przestaje pasować.
    3. Najbardziej uniwersalny wybór to Tech-Protect MagPrime MagSafe CC. Hybryda TPU i poliwęglanu z osłoną aparatu i pełnym MagSafe zamyka temat dla większości osób.
    4. Jeśli ochrona jest priorytetem, wybierz ESR Cyber Tough Kickstand. Poron w narożnikach, klasa Military Grade i podstawka w pleckach.

    Zobacz pełną ofertę etui do iPhone’a 18 Pro Max w homescreen.pl →

    FAQ: najczęstsze pytania o etui do iPhone’a 18 Pro Max

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro Max pasuje do 18 Pro Max?

    Tak. Oba telefony mają dokładnie te same wymiary korpusu: 163,4 × 78,0 × 8,75 mm. Różni je tylko masa, 249 g w osiemnastce wobec 231 g w siedemnastce, co nie ma wpływu na dopasowanie obudowy. Osłony wyspy aparatu są już osobne, bo moduł fotograficzny urósł.

    Jakie etui do iPhone’a 18 Pro Max jest najbardziej wytrzymałe?

    ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe z pianką Poron w narożnikach i ochroną klasy Military Grade. Alternatywą jest Tech-Protect Kevlar 2-Set, który zamyka telefon również od strony ekranu.

    Czy warto kupić oryginalne etui Apple do iPhone’a 18 Pro Max?

    Oryginalne obudowy Apple mają najlepiej dopasowane magnesy, ale kosztują wielokrotnie więcej niż etui marek niezależnych i nie oferują osłony wyspy aparatu ani podstawki. W naszej ofercie ich nie znajdziesz, za to hybrydy ESR i Tech-Protect dają ten sam poziom obsługi MagSafe.

    Czy Spigen ma etui do iPhone’a 18 Pro Max?

    Tak. Po premierze Spigen wprowadził serie Ultra Hybrid, Ultra Hybrid MagSafe, Tough Armor T, Liquid Air, Thin Fit i Rugged Armor, wszystkie opisane jako „do Apple iPhone 17 Pro Max / 18 Pro Max”. Zgodność z obiema generacjami deklarują też UNIQ, PITAKA, Tech-Protect, ESR, Benks, 3mk i marki licencyjne. Z dużych marek pancernych brakuje na razie tylko UAG.

    Które etui jest lepsze: silikonowe czy TPU?

    TPU lepiej amortyzuje upadki i nie rozciąga się z czasem. Silikon jest przyjemniejszy w dotyku i mniej się ślizga.

    Z jakiego materiału jest najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro Max?

    Hybryda: elastyczna ramka TPU plus sztywne plecki z poliwęglanu lub akrylu. TPU przejmuje energię uderzenia, twardy tył nie faluje i nie żółknie tak szybko jak czyste TPU.

    Czy każde etui do iPhone’a 18 Pro Max obsługuje MagSafe?

    Nie. Etui bez wbudowanego pierścienia magnetycznego, jak Bizon Case Salpa, obsługują ładowanie indukcyjne, ale ładowarka nie przyklei się magnetycznie. W nazwie produktu szukaj dopisku „MagSafe” albo „Mag”.

    Kiedy premiera iPhone’a 18 Pro Max i ile kosztuje?

    Apple pokazało telefon 9 września 2026 podczas konferencji „Surprise and shine”. Przedsprzedaż ruszyła 12 września o 14:00, a sprzedaż 18 września 2026. Ceny w Polsce zaczynają się od 6 799 zł za 256 GB i sięgają 12 799 zł za 2 TB. Wszystkie cztery kolory, czyli Burgund, Błękit lodowca, Srebrny i Czarny, kosztują tyle samo.

    Czy etui chroni przycisk Camera Control?

    Dobrze zaprojektowane tak. Modele ESR, Tech-Protect i Benks z tego rankingu mają w tym miejscu czułą na dotyk membranę, która przenosi przesunięcia palcem.

    Czy potrzebuję szkła na aparat, skoro etui ma podniesioną ramkę?

    Podniesiona ramka chroni przed zarysowaniem o blat, ale nie przed uderzeniem punktowym w obiektyw. Przy module wystającym ponad plecki szkło na aparat ma sens, bo jego wymiana kosztuje ułamek ceny naprawy aparatu.

    Czy etui z klapką pogarsza ładowanie bezprzewodowe?

    Nie, jeśli obudowa ma wbudowany pierścień magnetyczny. Klapki bez MagSafe, jak Guess Book 4G Metal Logo, mogą wymagać odchylenia przedniej części na czas ładowania, bo klapka odsuwa ładowarkę od pleców telefonu.

    Źródła: oficjalna tabela porównawcza iPhone’ów na apple.com/pl (wymiary i masa), strona zakupu iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max (ceny, daty, kolory) oraz deklaracje zgodności producentów etui linkowane w treści.