Kategoria: Poradniki

  • Huawei Watch GT 7 vs GT 6: czym się różnią? [2026]

    Huawei Watch GT 7 vs GT 6: czym się różnią? [2026]

    Huawei Watch GT 7 ma te same wymiary koperty, ten sam ekran, te same czujniki i ten sam czas pracy baterii w dniach co GT 6. Nowości to głównie oprogramowanie: rozbudowany tryb narciarski z mapami stoków, planowanie podjazdów dla rowerzystów, nowy pasek EasyCross i nowe wzory ramki wokół ekranu.

    Krótka odpowiedź: z GT 6 na GT 7 zwykle nie warto się przesiadać. Wyjątek to narciarze i kolarze, którzy skorzystają z nowych trybów. Uwaga przy akcesoriach: paski o tej samej szerokości powinny pasować, ale szkła i folie z GT 6 na GT 7 nie pasują.

    Według zagranicznych serwisów Huawei pokazał GT 7 w Chinach 5 sierpnia 2026, a sprzedaż w Europie ruszyła 2 września. W polskim sklepie Huawei zegarek jest już dostępny. Poniżej porównanie punkt po punkcie i odpowiedź, co z akcesoriów od GT 6 da się zatrzymać.

    Narciarz na stoku, Huawei Watch GT 7 z trybem narciarskim

    Tryby narciarskie to główna nowość GT 7. Zdjęcie: Huawei.

    Wersje Huawei Watch GT 7

    Seria GT 7 ma te same rozmiary co GT 6:

    • GT 7 46 mm: koperta ze stali nierdzewnej, ekran 1,47 cala.
    • GT 7 41 mm: mniejsza wersja z ekranem 1,32 cala.
    • GT 7 Pro 46 mm: tytanowa koperta, szafirowe szkło, EKG i nurkowanie na wstrzymanym oddechu do 40 m.

    Po lewej Huawei Watch GT 7, po prawej GT 7 Pro. Zdjęcia: Huawei.

    W polskim sklepie Huawei 12 października GT 7 kosztował w promocji od 999 zł, a GT 7 Pro od 1499 zł. GT 6 można kupić u Huawei za około 900–950 zł, a GT 6 Pro za 1399 zł.

    Huawei Watch GT 7 vs GT 6: tabela różnic

    CechaGT 6 / GT 6 ProGT 7 / GT 7 Pro
    Wymiary 46 mm46 × 46 × 10,95 mm46 × 46 × 10,95 mm
    Wymiary 41 mm41,3 × 41,3 × 9,99 mm41,3 × 41,3 × 9,99 mm
    Wymiary Pro45,6 × 45,6 × 11,25 mm45,6 × 45,6 × 11,25 mm
    Ekran1,47″ lub 1,32″, 466 × 466bez zmian
    Bateria 46 mm i Prodo 21 dnido 21 dni
    Bateria 41 mmdo 14 dnido 14 dni
    Wodoszczelność5 ATM i IP695 ATM i IP69
    EKG i nurkowanie do 40 m✅ w Pro✅ w Pro
    Ramka Protytanowa z podziałkąceramiczna, podniesiona
    Mapy ośrodków narciarskich i tryb na halę❌✅
    Planowanie podjazdów na rowerze❌✅
    Pasek EasyCross❌✅ w wersjach z paskiem fluoroelastomerowym

    Dane według specyfikacji Huawei (GT 7, GT 7 Pro, GT 6, GT 6 Pro).

    Obudowa, ekran i czujniki: bez zmian

    Tu jest największe zaskoczenie. Wymiary koperty są identyczne we wszystkich trzech rozmiarach, co do setnej części milimetra. Ekrany mają tę samą przekątną, rozdzielczość 466 × 466 i jasność do 3000 nitów.

    Lista czujników jest taka sama, podobnie jak dwuzakresowy GPS i odporność 5 ATM z IP69. Huawei przy GT 7 nie zapowiada nowej generacji czujnika tętna TruSense. Wersje Pro obu generacji mają EKG i certyfikat do nurkowania na wstrzymanym oddechu do 40 m.

    Zmienił się wygląd ramki wokół ekranu. GT 7 ma nowy, wyraźniejszy wzór ramki, a GT 7 Pro podniesioną ramkę z ceramiki zamiast tytanowej z podziałką. To ma znaczenie przy szkłach i etui, o czym niżej.

    Bateria: te same dni, inne liczby z GPS

    W trybie zegarka bateria działa tyle samo: do 21 dni w wersjach 46 mm i Pro oraz do 14 dni w wersji 41 mm.

    Z włączonym GPS Huawei podaje dla GT 7 więcej godzin: 51 zamiast 40 w wersji 46 mm oraz 32 zamiast 25 w wersji 41 mm. Te liczby pochodzą jednak z różnych testów. GT 6 mierzono w trybie „outdoor sport”, a GT 7 w trybie biegu terenowego z rzadszym podświetlaniem ekranu. Nie porównuj ich wprost.

    Nowe funkcje: narty, rower i zdrowie

    GT 7 różni się od GT 6 przede wszystkim oprogramowaniem:

    • Narty i snowboard: tryb narciarski był już w GT 6. Nowe są tryb na halę, analiza skrętów i przeciążeń oraz mapy ponad 3000 ośrodków narciarskich w 59 krajach.
    • Rower: planowanie podjazdów na podstawie trasy z aplikacji Huawei Health, ostrzeżenia o zbliżającym się podjeździe i o ostrych zakrętach.
    • Dokładność GPS: nowy algorytm, który według Huawei rysuje trasę przy szybkich sportach zimowych o 20% dokładniej niż GT 6.
    • Zdrowie: wskaźnik gotowości fizycznej, TruSleep 5.0 i nowe funkcje analizy zdrowia.
    • Golf w Pro: odległości z uwzględnieniem nachylenia terenu. Mapy ponad 17 000 pól ma też GT 6 Pro.

    Funkcje rowerowe i golfowe w GT 7 Pro. Zdjęcia: Huawei.

    Część funkcji, m.in. tryby narciarskie i ostrzeżenia o zakrętach, Huawei dostarcza w aktualizacjach. Nie wszystkie działają w każdym kraju.

    Jeśli masz iPhone’a, pamiętaj o ograniczeniach. Według sklepu Huawei część funkcji GT 7, m.in. powiadomienia z komunikatorów i odpowiadanie na SMS-y, działa tylko z Androidem. Podobne ograniczenia miał GT 6.

    Czy pasek z GT 6 pasuje do GT 7?

    Szerokość pasków się nie zmieniła. Według Huawei obie generacje mają:

    Rozmiar zegarkaSzerokość paska
    46 mm i Pro22 mm
    41 mm18 mm

    Pasek z GT 6 tego samego rozmiaru powinien więc pasować do GT 7, podobnie jak uniwersalne paski 22 i 18 mm z szybkozłączką. Huawei nie opisuje jednak wprost, jak pasek GT 7 wpina się w kopertę.

    Przy GT 6 pisał o systemie szybkiej wymiany EasyFit, a przy GT 7 opisuje tylko nowe zapięcie EasyCross. Przed zakupem nowego paska zdejmij obecny i sprawdź, jak jest zamocowany.

    Oryginalne paski GT 7 z zapięciem EasyCross. Zdjęcia: Huawei.

    W sklepie znajdziesz uniwersalne paski 22 mm do wersji 46 mm i Pro:

    Bizon Strap Watch Silicone 22 mm.

    Bizon Strap Watch Aura 22 mm.

    Producent nie wymienia GT 6 ani GT 7 na liście zgodnych zegarków. Pasują szerokością, ale sposób mocowania sprawdź przed zakupem.

    Czy szkło i folia z GT 6 pasują do GT 7?

    Lepiej kupić nowe. Choć ekran ma ten sam rozmiar, ramka wokół niego jest inna, więc producenci osłon docięli folie do GT 7 na nowo. Widać to po średnicy folii Bizon HydroFlex:

    ModelFolia do GT 6Folia do GT 7
    46 mm3,96 cm3,88 cm
    41 mm3,55 cm3,58 cm
    Pro 46 mm3,96 cm3,76 cm

    Największa różnica jest w wersji Pro. Folia z GT 6 Pro jest o 2 mm większa, więc może wchodzić na podniesioną ramkę GT 7 Pro i odstawać od ekranu. 3mk, Bizon i GrizzGlass mają osobne osłony do GT 7, z innymi kodami EAN.

    Bizon Watch Film HydroFlex do GT 7 46 mm, 6 sztuk w zestawie.

    Po lewej 3mk FlexibleGlass, po prawej GrizzGlass HybridGlass.

    W sklepie znajdziesz m.in.:

    Osłony do wersji 41 mm i Pro znajdziesz w kategorii akcesoria do Huawei Watch GT 7.

    Czy etui z GT 6 pasuje do GT 7?

    Wymiary koperty są takie same, ale ramka jest inna, więc etui z GT 6 nie przekładaj w ciemno. Zwłaszcza w GT 7 Pro, gdzie ramka jest podniesiona. Bizon wypuścił osobne etui do GT 7 Pro, zamiast dopisać ten model do etui GT 6 Pro.

    Bizon Case Watch Felipe do GT 7 Pro z osłoną ekranu.

    Bizon Case Watch Adamo do GT 7 Pro ze szkłem.

    Do zwykłego GT 7 41 i 46 mm nie mamy jeszcze w sklepie etui. Do GT 7 Pro są dwa modele:

    [hs_products ids=”149639,142767,148361,148356,146879,146885,99353,101021″ cols=”4″]

    Czy ładowarka z GT 6 ładuje GT 7?

    Huawei tego wprost nie potwierdza. Oba modele ładują się bezprzewodowo przez kołyskę, a zasilacz według Huawei powinien mieć 5–10 V i do 2 A. W pudełku każdego zegarka jest własna ładowarka, a GT 7 Pro ma w zestawie ładowarkę bezprzewodową drugiej generacji.

    Huawei Watch GT 7 czy GT 6: który wybrać?

    Twoja sytuacjaWybierz
    Masz GT 6, nie jeździsz na nartach ani dużo na rowerzezostań przy GT 6
    Jeździsz na nartach lub snowboardzieGT 7, który ma mapy stoków i tryb na halę
    Jeździsz na rowerze po górachGT 7 z planowaniem podjazdów
    Kupujesz pierwszy zegarek i nie potrzebujesz nowych trybówGT 6, nieco tańszy przy tej samej obudowie i baterii
    Grasz w golfa albo nurkujeszGT 7 Pro albo GT 6 Pro, oba mają EKG, golfa i nurkowanie

    GT 7 Pro, tak jak GT 6 Pro, ma certyfikat do nurkowania do 40 m. Zdjęcie: Huawei.

    Jeśli wahasz się między zegarkami różnych marek, zajrzyj do naszego porównania Garmin Fenix 9 vs Fenix 8 i rankingu najlepszy zegarek do biegania.

    Podsumowanie: Huawei Watch GT 7 vs GT 6

    • Ta sama obudowa i ekran, a bateria działa tyle samo dni. Różnice to oprogramowanie i wygląd ramki.
    • Nowe funkcje to mapy stoków, planowanie podjazdów i dokładniejszy GPS przy sportach zimowych.
    • Paski 22 i 18 mm pasują szerokością, ale sprawdź mocowanie.
    • Szkła i folie kup nowe, bo te do GT 7 mają inną średnicę.
    • Etui z GT 6 Pro nie przekładaj w ciemno, bo GT 7 Pro ma podniesioną ramkę.

    FAQ

    Czym różni się Huawei Watch GT 7 od GT 6? Obudowa, ekran, czujniki i bateria w dniach są takie same. GT 7 ma rozbudowany tryb narciarski z mapami stoków, planowanie podjazdów dla rowerzystów, nowy algorytm GPS i nowe wzory ramki wokół ekranu. Pro dostał podniesioną ramkę z ceramiki.

    Czy warto zmienić GT 6 na GT 7? Dla większości osób nie, bo sprzętowo to ten sam zegarek. Zmiana ma sens dla narciarzy i rowerzystów, którzy skorzystają z nowych trybów.

    Czy pasek z GT 6 pasuje do GT 7? Szerokość jest taka sama: 22 mm w wersjach 46 mm i Pro oraz 18 mm w wersji 41 mm. Huawei nie opisuje jednak wprost mocowania paska w GT 7, więc przed zakupem sprawdź, jak zdejmuje się pasek w Twoim egzemplarzu.

    Czy szkło z GT 6 pasuje do GT 7? Lepiej kupić nowe. Ramka wokół ekranu jest inna, a folie do GT 7 mają inną średnicę niż do GT 6. Największa różnica jest w wersji Pro, gdzie folia z GT 6 Pro jest o 2 mm za duża.

    Czy Huawei Watch GT 7 działa z iPhone’em? Tak, z iOS 13 lub nowszym. Część funkcji, np. odpowiadanie na SMS-y i powiadomienia z komunikatorów, działa jednak tylko z Androidem. Podobne ograniczenia miał GT 6.

    Ile kosztuje Huawei Watch GT 7 w Polsce? W sklepie Huawei 12 października 2026 GT 7 kosztował w promocji od 999 zł, a GT 7 Pro od 1499 zł.

  • Garmin Fenix 9 vs Fenix 8: różnice i czy warto zmieniać

    Garmin Fenix 9 vs Fenix 8: różnice i czy warto zmieniać

    Podstawowy Garmin Fenix 9 ma te same wymiary koperty, tę samą przekątną i rozdzielczość ekranu oraz ten sam czas pracy w trybie smartwatcha co Fenix 8 AMOLED. Dostaje jaśniejszy ekran, szafirowe szkło w każdej wersji, tytanową ramkę, 64 GB pamięci i szybsze mapy. Większe zmiany są w modelu Fenix 9 Pro: tytanowa koperta, cieńsza obudowa niż w Fenixie 8 Pro i większy ekran w wersji 51 mm.

    Krótka odpowiedź: z Fenixa 8 AMOLED na podstawowy Fenix 9 zwykle nie warto się przesiadać. Paski QuickFit i ładowarka z Fenixa 8 pasują do Fenixa 9. Szkło ochronne lepiej kupić nowe, a w Fenixie 9 Pro 51 mm jest to konieczne.

    Garmin pokazał Fenixa 9 i Fenixa 9 Pro 25 sierpnia 2026. Poniżej porównujemy oba modele punkt po punkcie i wyjaśniamy, co z akcesoriów od Fenixa 8 da się zatrzymać.

    Biegacz w górach, obok zegarki Garmin Fenix 9 i Fenix 9 Pro

    Garmin Fenix 9 i Fenix 9 Pro. Zdjęcie: Garmin.

    Wersje Fenix 9: uwaga na nazwę „Pro”

    Fenix 9 występuje w czterech odmianach. Uważaj na pułapkę w nazewnictwie.

    • Fenix 9: ekran AMOLED, rozmiary 43, 47 i 51 mm.
    • Fenix 9 Pro: jaśniejszy AMOLED (do 3000 nitów), tytanowa koperta, 43, 47 i 51 mm.
    • Fenix 9 Pro Solar: ekran MIP z ładowaniem słonecznym, 47 i 51 mm.
    • Fenix 9 Pro inReach: z LTE i łącznością satelitarną, 43, 47 i 51 mm. Wersja inReach Solar jest w rozmiarach 47 i 51 mm.

    Fenix 9 Pro bez dopisku inReach nie ma LTE ani satelity. W serii 8 każdy Fenix 8 Pro miał LTE i satelitę. Jeśli przesiadasz się z Fenixa 8 Pro i chcesz zachować wiadomości przez satelitę, potrzebujesz wersji 9 Pro inReach. Usługa wymaga też aktywnego planu inReach.

    Fenix 9 vs Fenix 8: tabela różnic

    Cecha Fenix 8 / 8 Pro Fenix 9 / 9 Pro
    Szkło ekranu Fenix 8: Gorilla Glass lub szafir, zależnie od wersji. 8 Pro: szafir szafir we wszystkich wersjach
    Materiał stalowa lub tytanowa ramka Fenix 9: tytanowa ramka. 9 Pro: tytanowa koperta
    Jasność AMOLED standardowa do 2× jaśniejsza, w Pro do 3000 nitów
    Pamięć 32 GB 64 GB
    Mapy mapy TopoActive przesuwanie do 30% szybsze, widok perspektywiczny
    Ekran 51 mm 1,4″, 454 × 454 Fenix 9: 1,4″. 9 Pro: 1,5″, 466 × 466
    LTE i satelita w każdym 8 Pro (47 i 51 mm) tylko w 9 Pro inReach, także 43 mm
    Latarka biała i czerwona w Pro dodatkowo zielona
    Nurkowanie do 40 m, 10 ATM do 40 m, 10 ATM
    Wersja MicroLED ✅ 8 Pro 51 mm ❌

    Dane według Garmin Polska oraz porównania Fenix 8 i 9 na blogu Garmina.

    Wymiary i ekran: podstawowy Fenix 9 jak Fenix 8

    Tu jest największe zaskoczenie. Podstawowy Fenix 9 ma identyczne wymiary koperty i taki sam ekran jak Fenix 8 AMOLED we wszystkich trzech rozmiarach.

    Rozmiar Fenix 8 AMOLED Fenix 9 Fenix 8 Pro AMOLED Fenix 9 Pro
    43 mm 43 × 43 × 13,8 mm 43 × 43 × 13,8 mm brak tego rozmiaru 43 × 43 × 13,3 mm
    47 mm 47 × 47 × 13,8 mm 47 × 47 × 13,8 mm 47 × 47 × 16 mm 47 × 47 × 13,8 mm
    51 mm 51 × 51 × 14,7 mm 51 × 51 × 14,7 mm 51 × 51 × 16,5 mm 51 × 51 × 15,8 mm

    Różnicę czuć dopiero w wersjach Pro. Fenix 9 Pro 47 mm jest o 2,2 mm cieńszy niż Fenix 8 Pro 47 mm, a w rozmiarze 51 mm różnica wynosi 0,7 mm. Fenix 9 Pro ma przy tym pierwszą w historii Fenixa tytanową kopertę.

    Po lewej Fenix 9 47 mm, po prawej Fenix 9 Pro 51 mm. Zdjęcia: Garmin.

    Jedyny nowy rozmiar ekranu to Fenix 9 Pro 51 mm: 1,5 cala i rozdzielczość 466 × 466. Podstawowy Fenix 9 51 mm ma nadal ekran 1,4 cala, jak Fenix 8. Garmin nie wprowadził za to następcy Fenixa 8 Pro z ekranem MicroLED.

    Bateria: bez zmian w podstawowym modelu

    W trybie smartwatcha podstawowy Fenix 9 działa tyle samo co Fenix 8 AMOLED. Dłuższą pracę dostają tylko wersje Pro 47 i 51 mm.

    Tryb smartwatcha (do) 43 mm 47 mm 51 mm
    Fenix 8 AMOLED 10 dni 16 dni 29 dni
    Fenix 9 10 dni 16 dni 29 dni
    Fenix 8 Pro AMOLED brak tego rozmiaru 15 dni 27 dni
    Fenix 9 Pro AMOLED 10 dni 18 dni 31 dni

    Czasów pracy z GPS nie porównuj wprost. Garmin zmienił w Fenixie 9 nazwy i ustawienia trybów GPS, więc liczby ze specyfikacji Fenixa 8 i 9 dotyczą różnych trybów. Recenzent DC Rainmaker nie zauważył w praktyce wyraźnej różnicy w dokładności GPS.

    Nowe funkcje: większość trafi też do Fenixa 8

    Fenix 9 przynosi nowości w oprogramowaniu: krzywą i strefy wydolności w funkcji Stamina, nowe wskaźniki dla wioślarstwa (VO2max, krzywa mocy, FTP), tryb marszu z obciążeniem (rucking) i funkcję Garmin Epic. Wersje inReach pobierają prognozę pogody przez satelitę i LTE.

    Według DC Rainmakera większość tych funkcji trafi do Fenixa 8 w aktualizacji, ale raczej na początku 2027 roku. Tylko w Fenixie 9 zostają nowy silnik map z widokiem perspektywicznym, nowe tryby baterii GPS i tryb łuczniczy ArcheryX.

    Czujnik tętna według recenzentów (DC Rainmaker, the5krunner) jest ten sam co w Fenixie 8. Garmin nie podaje jego generacji na polskiej stronie.

    Czy paski z Fenixa 8 pasują do Fenixa 9?

    Tak, szerokość pasków się nie zmieniła. Obie serie używają mocowania QuickFit w tych samych rozmiarach:

    Rozmiar zegarka Szerokość paska QuickFit
    43 mm 20 mm
    47 mm 22 mm
    51 mm 26 mm

    Do podstawowego Fenixa 9 Garmin podaje na liście zgodnych akcesoriów dokładnie te same paski co do Fenixa 8. Ponieważ szerokości się nie zmieniły, powinny pasować też paski QuickFit z Fenixa 5, 6 i 7.

    Przy Fenixie 9 Pro jest jedno zastrzeżenie. Garmin wymienia dla niego paski silikonowe QuickFit, ale z listy zniknęły tytanowe bransolety, część pasków skórzanych, żakardowych i taktycznych nylonowych.

    Fenix 9 Pro wymaga też innego uchwytu rowerowego niż Fenix 8. To znak, że tytanowa koperta Pro ma inny kształt. Bransolet z Fenixa 8 nie przekładaj w ciemno do 9 Pro.

    Przy wyborze nowego paska patrz na szerokość, nie na listę modeli. W sklepie znajdziesz m.in.:

    Tech-Protect Silicone 43 mm na Fenixie 9.

    Tech-Protect Silicone 47 mm, szerokość 22 mm.

    Tech-Protect Motion 51 mm, szerokość 26 mm.

    Tech-Protect Iconband Pro 51 mm w wersji czarno-czerwonej.

    Czy szkło ochronne z Fenixa 8 pasuje do Fenixa 9?

    Lepiej kupić nowe. Garmin nie sprzedaje własnych osłon ekranu, a producenci akcesoriów wypuścili osobne szkła do Fenixa 9 i do Fenixa 9 Pro.

    • Fenix 9 Pro 51 mm: szkło z Fenixa 8 na pewno nie pasuje, bo ekran jest większy (1,5 zamiast 1,4 cala).
    • 9 Pro 43 i 47 mm: ekran ma tę samą średnicę, ale koperta jest inna. Wybierz szkło dedykowane do 9 Pro.
    • Podstawowy Fenix 9: wymiary są takie jak w Fenixie 8, ale producenci szkieł zrobili osobne wersje. Bezpieczniej wziąć szkło opisane jako „do Fenix 9”.

    Fenix 9 ma w każdej wersji szafirowe szkło, które trudno zarysować. Osłona przyda się jednak w górach i na ściance wspinaczkowej, gdzie ekran może trafić w kamień.

    Szkło hartowane Bizon Watch Glass Clear do Fenixa 9 Pro.

    Tech-Protect Glass Fit+ do Fenixa 9 Pro, dwie sztuki w zestawie.

    W sklepie znajdziesz m.in.:

    [hs_products ids=”149425,147938,146782,148314,149407,149395,149315,149326″ cols=”4″]

    Wszystkie szkła, folie i paski znajdziesz w kategorii akcesoria do Garmin Fenix.

    Czy ładowarka z Fenixa 8 naładuje Fenixa 9?

    Tak. Garmin podaje dla Fenixa 8, 8 Pro, 9 i 9 Pro te same kable ładujące ze złączem Garmin, w wersji USB-C i USB-A. Kabel, który masz od Fenixa 8, naładuje też Fenixa 9.

    Fenix 9 czy Fenix 8: który wybrać?

    Twoja sytuacja Wybierz
    Masz Fenixa 8 AMOLED zostań przy nim, według DC Rainmakera większość nowych funkcji ma przyjść w aktualizacji
    Masz Fenixa 8 z Gorilla Glass i często niszczysz ekran Fenix 9, który ma szafir w każdej wersji
    Masz Fenixa 8 Pro i chcesz cieńszy zegarek Fenix 9 Pro inReach
    Kupujesz pierwszego Fenixa i liczysz koszty Fenix 8 AMOLED, wyraźnie tańszy
    Chcesz największy ekran Fenix 9 Pro 51 mm
    Masz Fenixa 6 lub 7 Fenix 9 albo Fenix 8, oba to duży skok

    Po lewej Fenix 9 Pro 43 mm, po prawej Fenix 9 Pro inReach z funkcją SOS. Zdjęcia: Garmin.

    Na stronie Garmin Polska Fenix 9 kosztuje od 4 299 zł, Fenix 9 Pro od 4 729 zł, a Fenix 9 Pro inReach od 5 159 zł. Fenix 8 AMOLED zaczyna się od 3 439 zł (ceny katalogowe z 9.10.2026).

    Jeśli biegasz, zajrzyj też do naszego rankingu najlepszy zegarek do biegania i do poradnika o słuchawkach do biegania.

    Podsumowanie: Garmin Fenix 9 vs Fenix 8

    • Podstawowy Fenix 9 ma te same wymiary, przekątną ekranu i czas pracy smartwatcha co Fenix 8 AMOLED. Zyskujesz szafir, jaśniejszy ekran, 64 GB i szybsze mapy.
    • Fenix 9 Pro jest tytanowy i cieńszy od 8 Pro, a w 51 mm ma większy ekran.
    • LTE i satelitę ma tylko Fenix 9 Pro inReach.
    • Paski QuickFit pasują: 20, 22 i 26 mm, jak w Fenixie 8. Bransolet z Fenixa 8 nie przekładaj do 9 Pro bez sprawdzenia.
    • Szkło kup nowe, a przy 9 Pro 51 mm jest to konieczne. Ładowarka zostaje ta sama.

    FAQ

    Czym różni się Fenix 9 od Fenix 8? Podstawowy Fenix 9 ma te same wymiary, przekątną ekranu i czas pracy smartwatcha co Fenix 8 AMOLED. Różni się szafirowym szkłem w każdej wersji, tytanową ramką, jaśniejszym ekranem, 64 GB pamięci i szybszymi mapami. Większe zmiany ma Fenix 9 Pro: tytanową kopertę, cieńszą obudowę i ekran 1,5 cala w wersji 51 mm.

    Czy Fenix 9 Pro ma LTE? Nie każdy. LTE i łączność satelitarną ma tylko Fenix 9 Pro inReach. Zwykły Fenix 9 Pro i Fenix 9 Pro Solar ich nie mają, choć w serii 8 każdy model Pro miał LTE.

    Czy pasek do Fenix 8 pasuje do Fenix 9? Tak. Obie serie mają mocowanie QuickFit 20 mm (43 mm), 22 mm (47 mm) i 26 mm (51 mm). Do Fenixa 9 Pro Garmin nie wymienia jednak tytanowych bransolet i części pasków skórzanych.

    Czy szkło z Fenix 8 pasuje do Fenix 9? Do Fenixa 9 Pro 51 mm nie, bo ma większy ekran. Do pozostałych wersji też lepiej kupić szkło dedykowane, bo producenci przygotowali osobne modele do Fenixa 9 i 9 Pro.

    Czy Fenix 8 dostanie funkcje z Fenixa 9? Według recenzenta DC Rainmakera większość funkcji treningowych trafi do Fenixa 8 w aktualizacji, prawdopodobnie na początku 2027 roku. Nowy silnik map, nowe tryby baterii GPS i ArcheryX zostaną tylko w Fenixie 9.

    Ile kosztuje Garmin Fenix 9 w Polsce? Na stronie Garmin Polska Fenix 9 kosztuje od 4 299 zł, Fenix 9 Pro od 4 729 zł, a Fenix 9 Pro inReach od 5 159 zł (ceny katalogowe z 9.10.2026).

  • Słuchawki do biegania: ranking słuchawek otwartych i kostnych

    Słuchawki do biegania: ranking słuchawek otwartych i kostnych

    Najlepsze słuchawki do biegania to takie, które nie zatykają ucha. Słyszysz wtedy muzykę, ale też samochód, rower i biegacza za plecami. Do biegania na zewnątrz wybierz słuchawki otwarte (open-ear): z klipsem na małżowinę, z zaczepem za uchem albo z przewodnictwem kostnym.

    Naszym typem dla większości biegaczy jest UGREEN FitBuds WS213: zaczep za uchem, odporność IPX5 i do 8 godzin grania na jednym ładowaniu. Jeśli wolisz coś mniejszego, wybierz słuchawki z klipsem QCY Crossky C30S.

    Poniżej wyjaśniamy, czym różnią się trzy rodzaje słuchawek otwartych, co oznaczają klasy wodoodporności i czy w słuchawkach można startować w zawodach. Dalej porównujemy siedem modeli dostępnych w sklepie.

    Dlaczego do biegania słuchawki otwarte, a nie dokanałowe

    Zwykłe słuchawki dokanałowe, np. AirPods Pro, zatykają kanał słuchowy. Do tego część z nich ma aktywną redukcję hałasu. Na bieżni to zaleta, ale na ulicy czy ścieżce rowerowej słyszysz otoczenie wyraźnie gorzej, chyba że włączysz tryb kontaktu z otoczeniem.

    Ryzyko nie jest wydumane. Badanie opublikowane w czasopiśmie Injury Prevention opisało 116 wypadków, w których piesi w słuchawkach zostali potrąceni przez pociąg lub inny pojazd. W prawie co trzecim przypadku przed zdarzeniem rozległ się sygnał ostrzegawczy, np. klakson lub syrena pociągu. Autorzy nie dowodzą, że winne były same słuchawki, ale wskazują rozproszenie uwagi jako możliwy powód.

    Na ulicy i ścieżce w mieście trzeba słyszeć auta, rowery i hulajnogi. Zdjęcia: Trac Vu, Zoshua Colah / Unsplash.

    Słuchawki otwarte grają obok kanału słuchowego, nie w nim. Dźwięk z otoczenia dociera do ucha bez przeszkód. Jest też druga zaleta: nic nie uciska kanału słuchowego, co wiele osób docenia przy długich biegach.

    Rodzaje słuchawek do biegania: klips, zaczep czy kostne

    Wszystkie trzy rodzaje zostawiają ucho otwarte. Różnią się tym, jak trzymają się głowy i skąd płynie dźwięk.

    CechaZ klipsem (ear-clip)Z zaczepem za uchem (ear-hook)Z przewodnictwem kostnym
    Jak się trzymaklips zaciska się na krawędzi małżowinypałąk obejmuje ucho od tyłuopaska wokół tyłu głowy
    Skąd dźwiękgłośnik przy wejściu do uchagłośnik przy wejściu do uchadrgania przez kości czaszki
    Stabilność przy biegudobranajlepszadobra
    Wygoda w okularach i czapce✅zależy od modelu❌ opaska koliduje z kapturem
    Dźwiękpełnypełnysłabszy bas
    Etui ładujące✅✅❌ ładowanie kablem

    Po lewej słuchawki z zaczepem za uchem, po prawej z klipsem na krawędź małżowiny.

    Słuchawki z klipsem są najmniejsze i najlżejsze, ważą około 5 g na sztukę. Wsuwasz je na krawędź ucha jak nausznicę. Sprawdzą się przy spokojnym bieganiu i na co dzień, ale na dużym uchu mogą się nie zmieścić.

    Słuchawki z zaczepem za uchem obejmują całe ucho od tyłu. Trudniej je strząsnąć przy szybkim biegu, skokach czy treningu interwałowym. Są nieco większe od klipsów.

    Słuchawki kostne nie zasłaniają ucha. Pałąk opiera się o małżowinę, a przetworniki leżą na kościach policzkowych przed uchem i przekazują drgania przez kości czaszki. Kanał słuchowy jest całkiem wolny, ale bas jest słabszy, a przy większej głośności czuć lekkie łaskotanie.

    Wodoodporność IPX: co oznacza IPX4, IPX5 i IPX8

    Słuchawki do biegania mają stały kontakt z potem, a często też z deszczem. Dlatego zwracaj uwagę na klasę IP według normy IEC 60529. Litera X oznacza, że odporności na pył nie badano.

    Buty do biegania na mokrej nawierzchni

    Jesienią słuchawki do biegania muszą znieść deszcz i pot. Zdjęcie: Idean Azad / Unsplash.

    • IPX4: odporność na rozbryzgi z każdej strony. Wystarczy na pot i lekki deszcz.
    • IPX5: odporność na strumień wody z dyszy. Słuchawki wytrzymają ulewę i opłukanie pod kranem.
    • IPX7: zanurzenie na głębokość 1 m przez 30 minut.
    • IPX8: zanurzenie dłuższe lub głębsze, na warunkach podanych przez producenta.

    Jedna pułapka: klasy IPX7 i IPX8 nie obejmują automatycznie IPX5. To osobne testy. Słuchawki odporne na zanurzenie nie muszą wytrzymać strumienia wody, chyba że mają podwójne oznaczenie, np. IPX5/IPX7.

    Czy można biegać w słuchawkach na zawodach?

    To zależy od regulaminu biegu. Przepisy World Athletics zabraniają słuchawek i odtwarzaczy zawodnikom startującym w klasyfikacji elity. Biegaczom amatorom organizator może słuchawki pozwolić, odradzić albo zakazać, zwłaszcza gdy trasa nie jest zamknięta dla ruchu.

    O słuchawkach na zawodach decyduje regulamin biegu. Zdjęcia: Mārtiņš Zemlickis, Miguel A Amutio / Unsplash.

    W Polsce każdy bieg ustala to sam. Regulamin PHO3NIX KIDS Półmaratonu 2026 w Poznaniu wprost zakazuje biegania w słuchawkach pod groźbą dyskwalifikacji. Regulaminy Poznań Maratonu i Toruń Maratonu 2026 słuchawek w ogóle nie wspominają. Przed startem sprawdź regulamin swojego biegu.

    W Wielkiej Brytanii England Athletics podaje, że na trasach współdzielonych z innymi użytkownikami słuchawki dokanałowe są zakazane, a kostne są jedynymi dopuszczonymi we wszystkich biegach ulicznych. Słuchawek z klipsem przepisy wprost nie wymieniają, więc ich status na brytyjskich zawodach jest niejasny.

    Najlepsze słuchawki do biegania: nasze typy

    Wszystkie dane techniczne w zestawieniu pochodzą od producentów. Tam, gdzie producent ich nie publikuje, zaznaczamy, że to dane sprzedawcy.

    1. UGREEN FitBuds WS213: najlepsze do biegania

    UGREEN FitBuds WS213: miękki zaczep za uchem i etui ładujące.

    Nasz wybór dla większości biegaczy. UGREEN FitBuds WS213 mają miękki zaczep za uchem z drutem z tytanowego stopu, który wraca do kształtu. Taka konstrukcja trzyma się najpewniej przy szybkim biegu i interwałach.

    • Zaczep za uchem (ear-hook), ucho zostaje otwarte
    • Do 8 h na jednym ładowaniu, do 28 h z etui
    • Odporność IPX5
    • 4 mikrofony z redukcją szumów do rozmów
    • Bluetooth 6.0, połączenie z dwoma urządzeniami
    • Aplikacja z 8 ustawieniami korektora i konfiguracją dotyku

    Zalety:

    • Najdłuższy czas grania na jednym ładowaniu wśród słuchawek z etui
    • Stabilny zaczep do szybkiego biegu

    Wady:

    • Większe od słuchawek z klipsem
    • Zaczep może przeszkadzać przy okularach z grubymi zausznikami

    2. QCY Crossky C30S: najlepsze słuchawki z klipsem

    QCY Crossky C30S: słuchawka z klipsem i etui z ładowaniem bezprzewodowym.

    QCY Crossky C30S to klipsy, które ważą 5 g na sztukę. Mają najdłuższy w zestawieniu czas pracy z etui: 40 godzin, czyli tydzień codziennych treningów bez szukania ładowarki. Etui ładuje się też bezprzewodowo.

    • Klips na krawędź ucha
    • Do 6 h na jednym ładowaniu, do 40 h z etui
    • Odporność IPX5
    • Kodek LDAC i certyfikat Hi-Res Audio
    • Bluetooth 6.0, połączenie z dwoma urządzeniami
    • U nas w czterech kolorach: czarnym, białym, srebrnym i czerwonym

    Zalety:

    • Bardzo lekkie i małe
    • Ładowanie bezprzewodowe etui

    Wady:

    • Kodek LDAC trzeba włączyć w aplikacji, domyślnie jest wyłączony
    • Klips trzyma słabiej niż zaczep przy sprintach

    3. UGREEN ClipBuds Pro WS218: z LDAC i ANC

    Po lewej UGREEN ClipBuds Pro WS218, po prawej ClipBuds WS208 z ekranem na etui.

    UGREEN ClipBuds Pro WS218 to słuchawki z klipsem z najbogatszym wyposażeniem w zestawieniu. Mają kodek LDAC, 6 mikrofonów i adaptacyjną redukcję hałasu. W słuchawkach otwartych tłumi ona głównie niskie dźwięki, np. szum komunikacji miejskiej.

    Do biegania po ulicy wyłącz redukcję hałasu w aplikacji. Właśnie po to wybierasz słuchawki otwarte, żeby słyszeć otoczenie.

    • Klips na krawędź ucha
    • Do 7 h na jednym ładowaniu, do 32 h z etui
    • Odporność IPX5
    • Kodeki LDAC, AAC i SBC
    • Bluetooth 6.0, połączenie z dwoma urządzeniami
    • Aplikacja z 8 ustawieniami korektora

    Prostszą alternatywą jest UGREEN ClipBuds WS208. Nie ma redukcji hałasu ani LDAC, ale ma etui z kolorowym ekranem do zmiany utworów i głośności, IPX5 i do 30 h grania z etui.

    Zalety:

    • 6 mikrofonów z redukcją szumu wiatru do rozmów
    • Redukcja hałasu do miasta, wyłączana do biegania

    Wady:

    • Redukcję hałasu do biegania po ulicy trzeba wyłączać

    4. QCY Crossky C50: z czterema mikrofonami

    QCY Crossky C50: klips z drutem tytanowym i etui ładujące.

    QCY Crossky C50 to klipsy z elastycznym drutem tytanowym. Producent deklaruje, że wypuszczają na zewnątrz o 90% mniej dźwięku niż typowe słuchawki otwarte. To ważne, bo słuchawki otwarte z natury są słyszalne dla osób obok.

    • Klips na krawędź ucha
    • Do 7,5 h na jednym ładowaniu, do 35 h z etui
    • Odporność IPX5
    • 4 mikrofony z filtrem szumu wiatru
    • Bluetooth 6.0, ładowanie bezprzewodowe etui

    Zalety:

    • Filtr wiatru w mikrofonach, przydatny przy rozmowach w biegu
    • Długi czas pracy jak na klips

    Wady:

    • Klips mniej stabilny niż zaczep przy szybkim tempie

    5. Baseus Eli Sport 1: dwa sposoby noszenia

    Baseus Eli Sport 1: słuchawki otwarte z elastycznym zaczepem.

    Baseus Eli Sport 1 możesz nosić na dwa sposoby: jako dwie osobne słuchawki albo połączone opaską na szyję. Z opaską słuchawka, która spadnie z ucha, zostaje na szyi, a nie na asfalcie.

    • Słuchawki otwarte, osobno albo z opaską na szyję
    • Do 7,5 h na jednym ładowaniu (przy połowie głośności), do 30 h z etui
    • Odporność IPX4
    • Przetworniki 16,2 mm
    • Połączenie z dwoma urządzeniami, aplikacja Baseus

    Zalety:

    • Opaska chroni przed zgubieniem słuchawki
    • Duże przetworniki

    Wady:

    • Tylko IPX4, czyli odporność na pot i lekki deszcz, nie na ulewę

    6. UGREEN HiTune S3: proste, bez aplikacji

    UGREEN HiTune S3: klipsy w kształcie litery C.

    UGREEN HiTune S3 to proste klipsy ważące 5,3 g na sztukę. Nie mają aplikacji, steruje się nimi tylko dotykiem. Dla wielu osób to zaleta: zakładasz i biegniesz.

    Według UGREEN klips pasuje na ucho o rozmiarze do 2,5 cm. Na większym uchu może się więc nie zmieścić.

    • Klips na krawędź ucha
    • Do 7,5 h na jednym ładowaniu, do 30 h z etui
    • Odporność IPX5
    • Bluetooth 5.4
    • U nas w trzech kolorach: czarnym, białym i fioletowym

    Zalety:

    • Lekkie i proste w obsłudze
    • 15 minut ładowania daje 2 godziny grania

    Wady:

    • Brak aplikacji i korektora
    • Może nie pasować na duże ucho

    7. BlitzWolf BW-BTS8: słuchawki kostne z pamięcią na muzykę

    BlitzWolf BW-BTS8: opaska wokół tyłu głowy, przetworniki na kościach policzkowych.

    BlitzWolf BW-BTS8 to jedyne słuchawki kostne w zestawieniu. Ich wyróżnikiem jest wbudowana pamięć 32 GB. Wgrywasz muzykę i biegniesz bez telefonu, więc nie potrzebujesz opaski na ramię ani pasa.

    Producent nie publikuje specyfikacji tego modelu, więc dane poniżej pochodzą od sprzedawcy.

    • Przewodnictwo kostne, opaska wokół tyłu głowy
    • Do 10 h pracy, ładowanie kablem
    • Odporność IPX8 (warunki zanurzenia niepodane)
    • Pamięć 32 GB na pliki muzyczne
    • Fizyczne przyciski zamiast paneli dotykowych
    • Waga 28 g

    Zalety:

    • Bieganie bez telefonu
    • Ucho całkowicie wolne

    Wady:

    • Słabszy bas niż w słuchawkach z klipsem i z zaczepem
    • Opaska koliduje z kapturem i wysokim kołnierzem

    [hs_products ids=”121271,125496,126455,115383,140613,105183,66297″ cols=”4″]

    Słuchawki do biegania w tabeli

    ModelTypBateria (słuchawki / z etui)WodoodpornośćPołączenie z 2 urządzeniamiAplikacja
    UGREEN FitBuds WS213zaczep8 h / 28 hIPX5✅✅
    QCY Crossky C30Sklips6 h / 40 hIPX5✅✅
    UGREEN ClipBuds Pro WS218klips7 h / 32 hIPX5✅✅
    QCY Crossky C50klips7,5 h / 35 hIPX5brak danych✅ (dane sprzedawcy)
    Baseus Eli Sport 1zaczep lub opaska7,5 h / 30 hIPX4✅✅
    UGREEN HiTune S3klips7,5 h / 30 hIPX5brak danych❌
    BlitzWolf BW-BTS8kostne10 h (bez etui)IPX8 (dane sprzedawcy)brak danych❌

    Jak wybrać w skrócie:

    • Biegasz szybko i daleko? UGREEN FitBuds WS213 z zaczepem.
    • Chcesz małych, lekkich słuchawek? QCY Crossky C30S.
    • Dużo rozmawiasz przez telefon? UGREEN ClipBuds Pro albo QCY Crossky C50.
    • Boisz się zgubić słuchawkę? Baseus Eli Sport 1 z opaską na szyję.
    • Chcesz biegać bez telefonu? BlitzWolf BW-BTS8 z pamięcią 32 GB.

    Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze

    Sterowanie. Panele dotykowe w biegu łatwo trafić przypadkiem, np. poprawiając czapkę. Jeśli to Cię irytuje, w aplikacji UGREEN FitBuds możesz zmienić przypisanie gestów. Fizyczne przyciski, jak w BlitzWolf, wymagają wyraźnego naciśnięcia, więc trudniej je wcisnąć przypadkiem.

    Czas pracy. Czas grania w specyfikacji producenci mierzą w warunkach testowych, Baseus np. przy połowie głośności. Na ulicy pogłośnisz muzykę, żeby przebić się przez hałas, więc licz się z krótszym czasem niż w specyfikacji. Przy długich wybiegach wybieraj modele z co najmniej 7 godzinami grania.

    Okulary i czapka. Klipsy najmniej kolidują z okularami sportowymi. Zaczep za uchem dzieli miejsce z zausznikiem, a opaska słuchawek kostnych z kapturem i opaską na głowę.

    Telefon na trening: gdzie go schować

    Biegaczka z telefonem w dłoni w mieście

    Telefon w dłoni szybko męczy, wygodniejsza jest opaska albo pas. Zdjęcie: Pedro Farto / Unsplash.

    Słuchawki to połowa zestawu. Telefon trzeba gdzieś zmieścić, a w kieszeni szortów obija się o udo. Sposoby porównaliśmy w poradniku jak biegać z telefonem, a opaski i pasy znajdziesz w kategorii akcesoria do biegania.

    Jeśli chcesz biegać bez telefonu, ale z muzyką i pomiarem tempa, przyda się zegarek z GPS. Modele dla biegaczy zebraliśmy w rankingu najlepszy zegarek do biegania. Na siłownię, gdzie ruchu ulicznego nie ma, sprawdzą się też zwykłe słuchawki dokanałowe, o czym piszemy w tekście jak wybrać słuchawki na siłownię.

    Podsumowanie: jakie słuchawki do biegania

    Biegaczka na ścieżce o zachodzie słońca

    Zdjęcie: McCarthy Beckan / Unsplash.

    • Najlepsze do biegania: UGREEN FitBuds WS213, stabilny zaczep i 8 h grania.
    • Najlepsze z klipsem: QCY Crossky C30S, 5 g i 40 h z etui.
    • Do rozmów: UGREEN ClipBuds Pro z 6 mikrofonami.
    • Bez telefonu: BlitzWolf BW-BTS8 z pamięcią 32 GB.
    • Na ulicę zawsze słuchawki otwarte, a redukcję hałasu wyłącz.

    Pełną ofertę znajdziesz w kategorii słuchawki open-ear i klipsowe. Przy zamówieniu od 100 zł dostawa jest darmowa.

    FAQ

    Jakie słuchawki są najlepsze do biegania? Do biegania na zewnątrz najlepsze są słuchawki otwarte, które nie zatykają ucha: z klipsem, z zaczepem za uchem albo kostne. Słyszysz wtedy samochody i rowery. Najstabilniej przy szybkim biegu trzymają się modele z zaczepem za uchem.

    Czy słuchawki kostne są lepsze do biegania? Zostawiają ucho całkowicie wolne i dobrze trzymają się głowy, ale grają słabszym basem. Słuchawki z klipsem i z zaczepem też zostawiają kanał słuchowy otwarty, a brzmią pełniej. Kostne mają przewagę, gdy startujesz w zawodach, których regulamin dopuszcza tylko taki rodzaj słuchawek.

    Czy słuchawki z klipsem wypadają przy bieganiu? Przy spokojnym tempie dobrze dopasowany klips się trzyma. Przy sprintach i skokach pewniejsze są słuchawki z zaczepem za uchem. Klips może też źle pasować na bardzo duże albo bardzo małe ucho.

    Jaka wodoodporność wystarczy do biegania? Na pot i lekki deszcz wystarczy IPX4. Jeśli biegasz w każdą pogodę, wybierz IPX5, czyli odporność na strumień wody. Klasy IPX7 i IPX8 dotyczą zanurzenia i nie obejmują automatycznie odporności na strumień.

    Czy można biegać w słuchawkach w maratonie? Zależy od regulaminu biegu. Część organizatorów zakazuje słuchawek, część je dopuszcza. Przepisy World Athletics zakazują ich zawodnikom elity. Przed startem sprawdź regulamin swojego biegu.

    Czy można pływać w słuchawkach do biegania? Słuchawki z IPX4 i IPX5 nie nadają się do pływania. Klasa IPX8 oznacza odporność na zanurzenie, ale tylko w warunkach podanych przez producenta, więc przed pływaniem sprawdź je w instrukcji.

  • Etui iPhone Duo: które chroni zawias? Ranking [2026]

    Etui iPhone Duo: które chroni zawias? Ranking [2026]

    Najlepsze etui do iPhone’a Duo to dziś Spigen Tough Armor Pro MagFit: pancerne, z osłoną zawiasu i magnesami MagSafe. Jeśli chcesz osłony zawiasu i podpórki w jednym, wybierz Spigen Slim Armor Pro S. Najcieńsze jest CARE by PanzerGlass Discovery: 0,9 mm grubości i 14 g.

    Przedsprzedaż iPhone’a Duo, nazywanego przed prezentacją iPhone Fold, rusza 16 października o 14:00, a sprzedaż 23 października. Telefon kosztuje od 9 999 zł, więc etui kupuje się zwykle razem z nim, a nie tydzień później.

    Etui do składanego iPhone’a wybiera się jednak inaczej niż do zwykłego. Trzeba zdecydować, czy chronić zawias, ile grubości i wagi jeszcze dołożyć i jak etui dogada się z ekranem zewnętrznym. Poniżej wyjaśniamy te trzy decyzje i porównujemy siedem etui czterech marek dostępnych w sklepie.

    Etui do iPhone’a Duo: na co zwrócić uwagę przy składanym iPhone’ie

    Składany telefon ma dwie połówki i zawias między nimi. Dlatego prawie każde etui do iPhone’a Duo składa się z dwóch osobnych części: jedna nakłada się na połówkę z ekranem zewnętrznym, druga na połówkę z aparatami. Różnice zaczynają się przy zawiasie.

    Osłona zawiasu: kryta czy odsłonięta

    Zawias Duo składa się z ponad 100 elementów i jest jedną z najbardziej narażonych części składanego telefonu. Etui dzielą się tu na dwie grupy:

    • Z osłoną zawiasu. Elastyczny pasek zakrywa grzbiet i spina obie części etui. Chroni zawias, ale dokłada grubości.
    • Z odsłoniętym zawiasem. Dwie niezależne skorupy, grzbiet zostaje na wierzchu. Etui jest smuklejsze, za to zawias nie ma żadnej ochrony.

    Jeśli telefon często ląduje na podłodze, wybierz osłonę zawiasu. Jeśli nosisz go głównie w torbie i zależy Ci na wyglądzie, odsłonięty zawias wystarczy.

    Grubość i masa: Duo już jest ciężki

    iPhone Duo waży 254 g i jest najcięższym iPhone’em w historii. Po złożeniu ma 11,3 mm grubości. Każde etui to kolejne gramy i milimetry, a w telefonie noszonym w kieszeni spodni czuć to bardziej niż w klasycznym iPhone’ie.

    Dlatego w tym przypadku cienkie etui ma większy sens niż zwykle. Pancerne etui chroni lepiej, ale robi z Duo spory klocek.

    MagSafe przez dwie połówki

    Duo ładuje się bezprzewodowo przez MagSafe i Qi2 z mocą do 25 W. Większość etui z tego zestawienia ma wbudowane magnesy, więc ładowarka, portfel czy uchwyt samochodowy trzymają się przez obudowę. Magnesów nie mają Spigen Ultra Hybrid Pro w wersji Crystal Clear i Bizon Case Tur.

    Są dwa zastrzeżenia. Przy Tough Armor Pro Spigen uprzedza, że część akcesoriów MagFit może nie pasować, bo przeszkadza osłona zawiasu. Przy Slim Armor Pro S producent pisze z kolei, że niektóre ładowarki magnetyczne i bezprzewodowe mogą ładować z przerwami albo wcale, i zaleca ładowanie kablem.

    Lewa krawędź ekranu zewnętrznego i ustawienie Shift Left Edge

    Apple przewidziało, że grube etui mogą nachodzić na krawędź ekranu. W ustawieniach Ekran i jasność jest opcja, którą angielska wersja iOS nazywa Shift Left Edge. Mniej więcej podwaja ona czarną ramkę po lewej stronie ekranu zewnętrznego, żeby gest cofania działał poprawnie, gdy rant etui przykrywa kawałek wyświetlacza.

    Opcję znalazł Nicolas Lellouche podczas testów zaraz po wrześniowej prezentacji, a opisał ją MacRumors. Dzięki niej rant pancernego etui nie przeszkadza w cofaniu.

    Najlepsze etui do iPhone’a Duo: nasze typy

    W sklepie mamy etui czterech marek: Spigen, UAG, PanzerGlass i Bizon. Trzy modele Spigena chronią zawias, pozostałe etui z zestawienia zostawiają go odsłoniętego. Etui ESR i Tech-Protect jeszcze nie trafiły do oferty.

    1. Spigen Tough Armor Pro MagFit: najlepsza ochrona

    Po prawej dobrze widać pasek, który zakrywa zawias i spina obie połówki etui.

    Nasz wybór dla każdego, kto chce chronić cały telefon. Spigen Tough Armor Pro MagFit ma pełną osłonę zawiasu, która przy okazji spina obie części etui, a do tego pancerną konstrukcję z amortyzacją narożników. W sklepie występuje pod nazwą „Tough Armor Mag”, ale kod EAN zgadza się z wersją Pro ze strony Spigena.

    • Poliwęglan i TPU z technologią amortyzacji Air Cushion
    • Pełna osłona zawiasu, według Spigena smuklejsza niż wcześniejsze osłony tej marki
    • Magnesy N52 do MagSafe
    • Podwyższone ranty wokół ekranu i aparatów
    • U nas w dwóch kolorach: czarnym i Metal Slate

    Zalety:

    • Pancerna konstrukcja
    • Osłona zawiasu spina obie połówki etui

    Wady:

    • Osłona zawiasu dokłada grubości
    • Może kolidować z niektórymi akcesoriami MagFit

    2. Spigen Slim Armor Pro S MagFit: osłona zawiasu i podstawka

    Slim Armor Pro S: metalowy ring, który działa jak podstawka, i osłona zawiasu.

    Spigen Slim Armor Pro S MagFit to jedyne etui w zestawieniu, które łączy osłonę zawiasu i podstawkę. Według Spigena osłona zakrywa cały zawias, a jej faktura jest zaprojektowana tak, żeby nie przeszkadzała w składaniu. Na plecach jest metalowy ring obracany o 360°, który działa jak podpórka pod różnymi kątami.

    • Poliwęglan i TPU z amortyzacją Air Cushion
    • Pełna osłona zawiasu, system SecuLink spinający obie części
    • Metalowy ring z podstawką, obrót o 360°
    • Magnesy N52 do akcesoriów MagSafe

    Zalety:

    • Osłona zawiasu i podstawka w jednym etui
    • Ring obraca się o 360°, więc ustawisz telefon w pionie i w poziomie

    Wady:

    • Spigen uprzedza, że część ładowarek magnetycznych i bezprzewodowych może przez etui nie ładować
    • Ring dokłada grubości na plecach

    3. Spigen Ultra Hybrid Pro: przezroczyste z osłoną zawiasu

    Ultra Hybrid Pro MagFit w kolorze Frost Black.

    Jeśli chcesz, żeby przez etui było widać telefon, a zawias pozostał osłonięty, wybierz Spigen Ultra Hybrid Pro. Według producenta etui ma osłonę zawiasu z systemem SecuLink, która zakrywa miejsce zgięcia i nie blokuje składania. W sklepie są dwie wersje:

    Obie wersje według Spigena są zabezpieczone przed żółknięciem.

    Ultra Hybrid Pro Crystal Clear, wersja bez magnesów.

    Zalety:

    • Osłona zawiasu w smukłym etui, przez które widać telefon
    • Do wyboru wersja z MagSafe albo bez

    Wady:

    • Wersja Crystal Clear nie ma magnesów, więc ładowarka MagSafe się nie przyczepi
    • Bez podstawki

    4. UAG Mouve XTE: z podstawką 360°

    UAG Mouve XTE: po lewej obie połówki etui, po prawej rozłożona podstawka.

    UAG Mouve XTE ma wbudowaną metalową podstawkę obracaną o 360°. Na składanym telefonie przydaje się bardziej niż na zwykłym, bo rozłożony ekran 7,6″ dobrze sprawdza się przy filmach i rozmowach FaceTime na stole. Podstawka działa też jak ring na palec.

    • Dwie części: półprzezroczysta płyta z poliwęglanu i rama z TPU (termoplastycznego poliuretanu) z wykończeniem soft touch
    • Test upadku według MIL-STD-810G 516.6 (deklaracja producenta), narożniki Air-Soft
    • Wbudowany moduł MagSafe
    • U nas w dwóch kolorach: ash i ice

    Zalety:

    • Podstawka w pionie i w poziomie
    • Deklarowana norma upadku w lekkiej konstrukcji

    Wady:

    • Na zdjęciach producenta zawias zostaje odsłonięty

    5. UAG Mouve: wytrzymałe bez dodatków

    UAG Mouve to dwie niezależne skorupy, zawias zostaje odsłonięty.

    UAG Mouve to ten sam materiał i ta sama deklarowana norma MIL-STD-810G co XTE, ale bez podstawki. Plecy są płaskie, bez odstającej podpórki. To dobry wybór, jeśli chcesz solidnej ochrony narożników, a podpórki nie potrzebujesz.

    Zalety:

    • Deklarowana norma upadku, bez odstającej podstawki
    • Przez półprzezroczyste plecy widać telefon

    Wady:

    • Odsłonięty zawias, jak w XTE

    6. CARE by PanzerGlass Discovery: najcieńsze

    Aramidowe plecki PanzerGlass Discovery: cienkie, ale zawias zostaje na wierzchu.

    CARE by PanzerGlass Discovery jest z włókna aramidowego, z tej samej rodziny materiałów co kevlar. Według producenta ma 0,9 mm grubości i waży 14 g, więc do 254 g telefonu dokłada niewiele. To jedyne etui w zestawieniu, dla którego producent podaje grubość i masę.

    • Włókno aramidowe, sztywne i odporne na zarysowania
    • Podwyższone krawędzie wokół aparatów
    • Kompatybilne z MagSafe i Qi

    Zalety:

    • Bardzo cienkie i lekkie
    • Duo zostaje smukły po złożeniu

    Wady:

    • Brak deklarowanej normy upadku i amortyzujących narożników
    • Odsłonięty zawias

    7. Bizon Case Tur: w pięciu kolorach

    Bizon Case Tur: dwie części z poprzecznymi żłobieniami.

    Bizon Case Tur to etui z tworzywa sztucznego z charakterystycznymi poprzecznymi żłobieniami. To jedyne etui w zestawieniu w pięciu kolorach: czarnym, granatowym, jasnoszarym, jasnoniebieskim i czerwonym.

    • Tworzywo sztuczne, dwie osobne części
    • Podwyższone krawędzie wokół ekranu i aparatów
    • Kompatybilne z ładowaniem indukcyjnym

    Zalety:

    • Największy wybór kolorów
    • Wyrazisty wzór z poprzecznymi żłobieniami

    Wady:

    • Brak magnesów MagSafe
    • Na zdjęciach producenta zawias zostaje odsłonięty

    [hs_products ids=”147879,149078,149077,149075,147356,147354,146924,149101″ cols=”4″]

    Etui iPhone Duo w tabeli: zawias, MagSafe, podstawka

    CechaSpigen Tough Armor ProSpigen Slim Armor Pro SSpigen Ultra Hybrid ProUAG Mouve XTEUAG MouvePanzerGlass DiscoveryBizon Case Tur
    Osłona zawiasu✅✅✅❌❌❌❌
    MagSafe✅✅✅ wersja MagFit✅✅✅❌
    Podstawka❌✅ ring 360°❌✅ obrotowa 360°❌❌❌
    MateriałPC + TPUPC + TPUPC (MagFit) lub PC + TPU (Crystal Clear)PC + TPUPC + TPUwłókno aramidowetworzywo sztuczne
    Ochrona przed upadkiemAir CushionAir CushionAir Cushiontest MIL-STD-810Gtest MIL-STD-810Gbrak danychpodwyższone krawędzie
    Najlepsze dlamaksymalnej ochronyochrony z podstawkąpokazania koloru telefonuoglądania na stolecodziennej ochronysmukłego telefonuwyboru koloru

    Jak wybrać w skrócie:

    • Często upuszczasz telefon? Spigen Tough Armor Pro.
    • Chcesz osłony zawiasu i podstawki? Spigen Slim Armor Pro S.
    • Lubisz przezroczyste etui? Spigen Ultra Hybrid Pro MagFit.
    • Ważniejsza podstawka niż zawias? UAG Mouve XTE.
    • Chcesz ochrony narożników bez dodatków? UAG Mouve.
    • Nosisz Duo w kieszeni spodni? PanzerGlass Discovery.
    • Szukasz konkretnego koloru? Bizon Case Tur.

    Co jeszcze kupić do iPhone’a Duo

    Przy składanym telefonie warto od razu pomyśleć o dwóch rzeczach poza etui.

    Ochrona ekranów. Na ekran zewnętrzny możesz nakleić szkło hartowane do iPhone’a Duo. Ekran wewnętrzny się zgina, więc szkło na nim nie wytrzyma. Tu zostaje wyłącznie folia na ekran iPhone’a Duo. Co nakleić na który ekran, opisaliśmy w poradniku szkło na iPhone Duo.

    Ładowarka. Apple nie dokłada jej do pudełka. Żeby naładować Duo do 50% w około 20 minut, potrzebujesz zasilacza o mocy co najmniej 60 W. Konkretne modele porównaliśmy w tekście jaka ładowarka do iPhone’a Duo.

    Jeśli wciąż się wahasz, czy w ogóle kupić Duo, zajrzyj do naszego porównania iPhone Duo vs Galaxy Z Fold 8 albo do tekstu o cenie i premierze iPhone’a Duo w Polsce.

    Podsumowanie: jakie etui do iPhone’a Duo

    • Najlepsza ochrona: Spigen Tough Armor Pro MagFit, pancerne etui z osłoną zawiasu.
    • Osłona zawiasu z podstawką: Spigen Slim Armor Pro S MagFit.
    • Przezroczyste z osłoną zawiasu: Spigen Ultra Hybrid Pro, z magnesami albo bez.
    • Najlżejsze i najcieńsze: CARE by PanzerGlass Discovery, 0,9 mm i 14 g.
    • Najwięcej kolorów: Bizon Case Tur, ale bez MagSafe.

    Wybór etui do iPhone’a Duo będzie jeszcze rósł. Jeśli chcesz mieć etui w dniu odbioru telefonu, zamów je razem z przedsprzedażą. Aktualną ofertę znajdziesz w kategorii etui do iPhone’a Duo, a przy zamówieniu od 100 zł dostawa jest darmowa.

    FAQ

    Czy etui do iPhone’a Duo osłania zawias? Nie każde. W naszej ofercie osłonę zawiasu mają etui Spigen: Tough Armor Pro, Slim Armor Pro S i Ultra Hybrid Pro. UAG Mouve, UAG Mouve XTE, PanzerGlass Discovery i Bizon Case Tur zostawiają zawias odsłonięty.

    Czy etui z MagSafe działa z iPhone’em Duo? Tak. iPhone Duo obsługuje MagSafe i Qi2 do 25 W, a większość etui z tego zestawienia ma wbudowane magnesy. Magnesów nie mają Spigen Ultra Hybrid Pro Crystal Clear i Bizon Case Tur. Przy Spigen Tough Armor Pro część akcesoriów MagFit może nie pasować przez osłonę zawiasu.

    Czy można nakleić szkło hartowane na wewnętrzny ekran iPhone’a Duo? Nie. Ekran wewnętrzny się zgina, więc chroni go wyłącznie folia. Szkło hartowane nadaje się tylko na ekran zewnętrzny.

    Czy etui do Galaxy Z Fold pasuje do iPhone’a Duo? Nie. iPhone Duo ma inne wymiary (po złożeniu 84,1 × 117,8 × 11,3 mm) oraz inny układ aparatów i przycisków. Potrzebujesz etui zaprojektowanego dla Duo.

    Czy etui do iPhone’a Duo zasłania ekran zewnętrzny? Grubsze etui mogą lekko nachodzić na lewą krawędź ekranu. Apple przewidziało to w ustawieniu Shift Left Edge, które poszerza czarną ramkę po lewej, żeby gest cofania działał bez problemu.

    Ile waży iPhone Duo z etui? Sam telefon waży 254 g. PanzerGlass Discovery dokłada 14 g. Masy pozostałych etui producenci nie podają.

    Kiedy będą kolejne etui do iPhone’a Duo? W sklepie są już etui Spigen, UAG, PanzerGlass i Bizon, a kolejne marki będą dochodzić stopniowo. Aktualny wybór zawsze znajdziesz w kategorii etui do iPhone’a Duo.

  • POCO F9 Ultra vs F8 Ultra: czy warto się przesiąść?

    POCO F9 Ultra vs F8 Ultra: czy warto się przesiąść?

    Najważniejsze w tym porównaniu jest to, co się nie zmieniło: oba telefony mają ten sam procesor Snapdragon 8 Elite Gen 5. F9 Ultra dokłada baterię 8 050 mAh zamiast 6 500 mAh, ekran 185 Hz zamiast 120 Hz i aparat główny 200 MP. W zamian jest cięższy, grubszy i droższy: od 3 299 zł wobec 2 799 zł za F8 Ultra.

    Krótka odpowiedź: przesiadka zwykle się nie opłaca. Jeśli kupujesz pierwszy raz, F9 Ultra ma sens przede wszystkim wtedy, gdy najważniejsza jest dla Ciebie bateria. W pozostałych przypadkach tańszy F8 Ultra daje prawie to samo.

    Poniżej pełna tabela, różnice punkt po punkcie i odpowiedź na pytanie, czy etui i ładowarka z F8 Ultra pasują do F9 Ultra. Warto wiedzieć od razu, że w polskim pudełku żadnego z tych telefonów nie ma ładowarki.

    Po lewej POCO F9 Ultra, po prawej POCO F8 Ultra. Widać zupełnie inny układ wyspy aparatów. Zdjęcia: Xiaomi.

    POCO F9 Ultra vs F8 Ultra: tabela porównawcza

    Parametr POCO F9 Ultra POCO F8 Ultra
    Premiera 1 września 2026 26 listopada 2025
    Cena w Polsce (Xiaomi, 02.10.2026) od 3 299 zł od 2 799 zł
    Procesor Snapdragon 8 Elite Gen 5 + chip VisionBoost D8 Snapdragon 8 Elite Gen 5
    Pamięć 12/256, 16/512, 16 GB/1 TB 12/256, 16/512 GB
    Ekran 6,9″ AMOLED, 185 Hz 6,9″ AMOLED, 120 Hz
    Jasność szczytowa (25% ekranu) 4 500 nitów 3 500 nitów
    Szkło ekranu Gorilla Glass 7i POCO Shield Glass
    Aparat główny 200 MP, OIS 50 MP Light Fusion 950, OIS
    Teleobiektyw 50 MP, peryskop 5x, OIS 50 MP, peryskop 5x, OIS
    Ultraszeroki / przedni 50 MP / 32 MP 50 MP / 32 MP
    Bateria 8 050 mAh 6 500 mAh
    Ładowanie przewodowe / bezprzewodowe 100 W / 50 W 100 W / 50 W
    Ładowanie zwrotne 27 W przewodowo, 22,5 W bezprzewodowo 22,5 W przewodowo, bezprzewodowo (moc niepodana)
    Wymiary 163,49 × 77,94 × 8,74 mm 163,33 × 77,82 × 7,9 mm (czarny) / 8,3 mm (Denim Blue)
    Masa 235 g 218 g (czarny) / 220 g (Denim Blue)
    Odporność IP68 IP68
    Ładowarka w pudełku (PL) ❌ ❌

    Dane według specyfikacji producenta (F9 Ultra, F8 Ultra) i polskiego sklepu Xiaomi.

    Wydajność: ten sam Snapdragon, dodatkowy chip do gier

    Oba mają Snapdragon 8 Elite Gen 5, wykonany w procesie 3 nm, więc w codziennym użytkowaniu i aplikacjach różnicy nie poczujesz. W benchmarku Geekbench 6 GSMArena zmierzyło nawet minimalnie niższe wyniki F9 Ultra (3 530 / 10 500 pkt wobec 3 636 / 10 876 pkt).

    Chip VisionBoost D8 i efekt jego pracy w grze. Zdjęcia: Xiaomi.

    F9 Ultra dokłada osobny chip VisionBoost D8. Według Xiaomi odpowiada za interpolację klatek do 185 kl./s, którą obsługuje ponad 20 gier. Poprawa detali obrazu (AI Super Resolution) działa na razie tylko w pięciu tytułach, m.in. PUBG Mobile i Genshin Impact.

    Jest też nowy wariant 16 GB/1 TB. Jeśli trzymasz w telefonie dużo filmów 8K, to argument. Dla większości osób 256 GB lub 512 GB wystarczy.

    Ekran: 185 Hz i wyższa jasność

    Oba ekrany mają 6,9 cala i tę samą rozdzielczość 2608 × 1200. Różnice to:

    • odświeżanie 185 Hz wobec 120 Hz w F8 Ultra,
    • jasność szczytowa 4 500 nitów wobec 3 500 nitów (oba przy 25% powierzchni ekranu); w pomiarach GSMArena to 4 333 wobec 3 509 nitów,
    • Gorilla Glass 7i zamiast POCO Shield Glass.

    185 Hz działa jednak tylko w obsługiwanych grach. Według GSMArena w systemie i aplikacjach F9 Ultra pracuje w 120 Hz, tak samo jak F8 Ultra, więc przy przewijaniu różnicy nie zobaczysz.

    Aparaty: 200 MP, ale mniejsza matryca

    Wyspa aparatów POCO F9 Ultra z głównym aparatem 200 MP i teleobiektywem 5x

    Wyspa aparatów POCO F9 Ultra. Zdjęcie: Xiaomi.

    F9 Ultra ma aparat główny 200 MP zamiast 50 MP. To nie oznacza jednak automatycznie lepszych zdjęć. Według GSMArena matryca F8 Ultra jest fizycznie większa (1/1,31″ wobec 1/1,56″), a większa matryca zbiera w sumie więcej światła.

    W praktyce 200 MP przyda się, gdy chcesz mocno kadrować zdjęcia albo drukować je w dużym formacie. GSMArena nazywa nowy aparat raczej zmianą w bok niż ulepszeniem, choć zdjęcia nocne z F9 Ultra ocenia bardzo dobrze.

    Reszta zestawu jest prawie taka sama: teleobiektyw 50 MP z zoomem optycznym 5x i OIS, szerokokątny 50 MP i przedni aparat 32 MP. F9 Ultra dorzuca slow motion do 1920 kl./s w Full HD.

    Bateria i ładowanie: największa różnica

    8 050 mAh to o 1 550 mAh więcej niż 6 500 mAh w F8 Ultra, czyli prawie jedna czwarta więcej. To najmocniejszy argument za nowym modelem, zwłaszcza jeśli grasz albo dużo nagrywasz.

    Moc ładowania jest taka sama: 100 W przewodowo, 50 W bezprzewodowo. Ponieważ bateria F9 Ultra jest większa, ładuje się dłużej. W teście GSMArena z oryginalną ładowarką Xiaomi F9 Ultra miał 61% po 30 minutach i pełną baterię po nieco mniej niż godzinie. F8 Ultra z oryginalną ładowarką Xiaomi ładował się w teście GSMArena do pełna w 39 minut.

    POCO F9 Ultra ładuje kablem drugi telefon

    Ładowanie zwrotne przewodowe w POCO F9 Ultra. Zdjęcie: Xiaomi.

    Mocniejsze jest też ładowanie zwrotne: przewodowo 27 W w F9 Ultra wobec 22,5 W w F8 Ultra. Kablem naładujesz słuchawki, zegarek albo nawet drugi telefon.

    Gry i temperatura: czy F9 Ultra się przegrzewa?

    Granie na POCO F9 Ultra trzymanym poziomo

    POCO F9 Ultra w grze. Zdjęcie: Xiaomi.

    F9 Ultra jest reklamowany jako telefon dla graczy, ale test GSMArena pokazuje drugą stronę medalu. Według recenzentów telefon pod obciążeniem mocno się nagrzewa, a układ chłodzenia nie najlepiej radzi sobie z oddawaniem ciepła. W długich sesjach wydajność spada.

    Ekran 185 Hz i interpolacja klatek działają tylko w obsługiwanych grach. Jeśli grasz w inne tytuły, F9 Ultra zachowa się praktycznie jak F8 Ultra, tylko z większą baterią.

    Porada: do grania wybierz cienkie etui. Grube etui pancerne utrudnia oddawanie ciepła, a przy nagrzewającym się telefonie to odczuwalna różnica.

    Wymiary i masa: F9 Ultra jest cięższy

    Większa bateria to też większa masa. F9 Ultra waży 235 g i ma 8,74 mm grubości. F8 Ultra waży 218–220 g i ma 7,9–8,3 mm, zależnie od koloru. Różnica 15–17 g jest odczuwalna przy długim trzymaniu telefonu jedną ręką. Oba modele mają odporność IP68.

    Czy etui z POCO F8 Ultra pasuje do F9 Ultra?

    Nie. Wymiary przodu są prawie identyczne, ale F9 Ultra jest grubszy, a przede wszystkim ma zupełnie inny układ wyspy aparatów. Widać to na zdjęciach producenta wyżej. Sądząc po nich, wycięcie na aparat w etui z F8 Ultra nie trafi w obiektywy F9 Ultra.

    Żaden producent akcesoriów w naszej ofercie nie oznacza etui jako wspólnego dla obu modeli. Do F9 Ultra potrzebujesz nowego etui i nowego szkła.

    Bizon Case Angelo do POCO F9 Ultra: przydymione plecki i czarna ramka.

    Bizon Case MatteO do POCO F9 Ultra z pierścieniem magnetycznym.

    Szkło 3mk FlexibleGlass na ekran i szkło GrizzGlass na aparat.

    W sklepie do F9 Ultra znajdziesz m.in.:

    [hs_products category=”2678″ limit=”6″ sort=”sales”]

    Pełną ofertę znajdziesz w kategorii akcesoria do POCO F9 Ultra. Jeśli zostajesz przy F8 Ultra, zajrzyj do kategorii akcesoria do POCO F8 Ultra.

    Porada: w pudełku obu telefonów jest proste etui ochronne od Xiaomi. Na start wystarczy, ale nie ma szkła ani osłony aparatu.

    Ładowarka: w Polsce nie ma jej w pudełku

    Na polskiej stronie Xiaomi w zawartości opakowania obu modeli jest telefon, kabel USB-C, etui i igła do karty SIM. Ładowarki nie ma, choć specyfikacja globalna F9 Ultra wymienia zasilacz. Jeśli do F8 Ultra masz już ładowarkę Xiaomi 100 W, użyjesz jej też z F9 Ultra. Pełne 100 W oba modele osiągają tylko z ładowarką Xiaomi.

    Jeśli kupujesz ładowarkę od nowa, nie musi to być oryginał Xiaomi. W teście GSMArena F8 Ultra z ładowarką USB Power Delivery 120 W i PPS w zakresie do 20 V ładował się prawie tak szybko jak z oryginałem: 76% po 30 minutach wobec 78%. Ładowarka 100 W z PPS tylko do 16 V dała 55% po pół godzinie.

    Szukaj więc ładowarki z PPS do około 20 V, a nie tylko z dużą liczbą watów. F9 Ultra GSMArena testował tylko z ładowarką Xiaomi, ale ma ten sam system ładowania 100 W. Konkretne modele omawiamy w poradniku jaka najlepsza ładowarka do POCO F8 Ultra, a pełny wybór jest w kategorii ładowarki sieciowe.

    Ładowanie bezprzewodowe i akcesoria magnetyczne

    Pełne 50 W bezprzewodowo oba modele osiągają tylko z podstawką Xiaomi. Ze zwykłą ładowarką indukcyjną ładowanie jest dużo wolniejsze: w teście GSMArena F8 Ultra na ładowarce Qi2 ładował się z mocą ok. 8 W. F9 Ultra nie był tak testowany, ale ma ten sam system ładowania.

    Żaden z modeli nie ma wbudowanych magnesów. Żeby korzystać z magnetycznych uchwytów samochodowych, powerbanków czy ładowarek, potrzebujesz etui z pierścieniem magnetycznym, np. wspomnianego Bizon Case MatteO. Uchwyty znajdziesz w kategorii uchwyty na telefon, a ładowarki w kategorii ładowarki indukcyjne.

    F9 Ultra potrafi też ładować inne urządzenia bezprzewodowo z mocą 22,5 W. Wystarczy położyć na jego plecach słuchawki albo zegarek. F8 Ultra też ma ładowanie zwrotne bezprzewodowe, ale Xiaomi nie podaje jego mocy.

    POCO F9 Ultra czy F8 Ultra: który wybrać?

    Twoja sytuacja Wybierz
    Masz F8 Ultra i jesteś z niego zadowolony Zostań przy F8 Ultra
    Masz F8 Ultra, ale bateria nie starcza na cały dzień grania F9 Ultra
    Kupujesz pierwszy telefon POCO i liczysz każdą złotówkę F8 Ultra
    Grasz w tytuły z obsługą 185 Hz F9 Ultra (licz się z nagrzewaniem)
    Zależy Ci na lżejszym telefonie F8 Ultra
    Potrzebujesz 1 TB pamięci F9 Ultra

    Jeśli masz starszy model, porównywaliśmy też POCO F8 Ultra z F7 Ultra. Przecieki sprzed premiery i model F9 Pro opisaliśmy w artykule POCO F9 Pro i F9 Ultra: premiera i przecieki.

    Podsumowanie: POCO F9 Ultra vs F8 Ultra

    • Ten sam procesor. Różnica dotyczy tylko gier obsługujących chip VisionBoost D8, a F9 Ultra mocniej się w nich nagrzewa.
    • Większa bateria (8 050 mAh) to najmocniejszy argument za nowym modelem.
    • 185 Hz i 200 MP robią wrażenie na papierze, ale w codziennym użyciu różnica jest mniejsza, niż sugerują liczby.
    • F8 Ultra jest tańszy: o 500 zł, a do tego lżejszy i nadal bardzo wydajny.
    • Etui z F8 nie pasuje, a ładowarka Xiaomi tak. W polskim pudełku żadnego z nich nie ma ładowarki.

    Niezależnie od wyboru, nowy telefon warto od razu zabezpieczyć. Zacznij od kategorii akcesoria do POCO F9 Ultra. Przy zamówieniu od 100 zł dostawa jest darmowa.

    FAQ

    Czy warto przesiąść się z POCO F8 Ultra na F9 Ultra? Dla większości osób nie. Oba mają ten sam procesor, więc przesiadka ma sens głównie wtedy, gdy potrzebujesz większej baterii.

    Czy etui do POCO F8 Ultra pasuje do F9 Ultra? Nie. F9 Ultra jest grubszy i ma inny układ wyspy aparatów, więc wycięcie w etui z F8 Ultra nie trafi w obiektywy. Potrzebujesz etui zaprojektowanego dla F9 Ultra.

    Ile kosztuje POCO F9 Ultra w Polsce? Na stronie Xiaomi Polska POCO F9 Ultra kosztuje od 3 299 zł za wersję 12/256 GB. F8 Ultra jest dostępny od 2 799 zł.

    Czy POCO F9 Ultra ma ładowarkę w zestawie? W Polsce nie. Według polskiej strony Xiaomi w pudełku jest telefon, kabel USB-C, etui i igła do karty SIM. Ładowarkę trzeba kupić osobno albo użyć ładowarki Xiaomi 100 W, jeśli już ją masz.

    Czy ładowarka od POCO F8 Ultra naładuje F9 Ultra? Tak. Ładowarka Xiaomi 100 W naładuje F9 Ultra z pełną mocą, bo oba modele mają ten sam system ładowania. Przy ładowarkach innych producentów szukaj obsługi PPS do około 20 V.

    Czy POCO F9 Ultra ma lepszy aparat niż F8 Ultra? Ma aparat główny o wyższej rozdzielczości (200 MP wobec 50 MP), ale F8 Ultra ma fizycznie większą matrycę. Teleobiektyw 5x, szeroki kąt i przedni aparat są w obu modelach bardzo podobne.

  • Najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro: ranking 10 modeli

    Najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro: ranking 10 modeli

    Najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro to ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe: pancerne, z rozkładaną podstawką i magnesami MagSafe. Jeśli wolisz pokazać kolor telefonu, wybierz przezroczyste Spigen Ultra Hybrid MagSafe, a jeśli szukasz pancerza z MagSafe na upadki do 5,5 m według producenta, UAG Pathfinder.

    Wszystkie etui w rankingu producenci oznaczają jako „17 Pro / 18 Pro”, bo korpus obu telefonów ma te same wymiary. Dlaczego tak jest i czego z 17 Pro nie przeniesiesz, wyjaśniamy w tekście czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do 18 Pro.

    Poniżej ranking 10 etui od ośmiu marek, porównanie w tabeli i podpowiedzi, które wybrać do konkretnych potrzeb.

    iPhone 18 Pro i oryginalne przezroczyste etui Apple z MagSafe. Zdjęcia: Apple.

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze etui do iPhone’a 18 Pro

    MagSafe to pierwsza rzecz do sprawdzenia. Przez etui bez magnesów iPhone 18 Pro nadal naładuje się bezprzewodowo, ale ładowarka MagSafe trzyma się słabiej, a portfel czy uchwyt samochodowy mogą spadać. Dlatego szukaj etui z wbudowanym pierścieniem magnetycznym.

    Druga sprawa to ochrona aparatu. Wyspa aparatów wystaje z pleców, a w głównym aparacie pracuje nowa zmienna przysłona. Szukaj etui z rantem wyższym niż obiektywy albo z osłoną aparatu. Więcej o samej przysłonie pisaliśmy w tekście czy MagSafe szkodzi aparatowi iPhone’a 18 Pro.

    Trzecia to typ etui. Do wyboru masz trzy grupy:

    • Pancerne: grubsze, z amortyzacją w narożnikach, często z podstawką.
    • Hybrydowe i przezroczyste: sztywne plecki z elastyczną ramką, smukłe na co dzień.
    • Z klapką lub 360°: chronią też ekran, ale są najgrubsze.

    Porada: etui zawsze sprawdź pod kątem przycisków i wycięcia na aparat na zdjęciach produktu. Dobre etui ma osobne, precyzyjne wycięcia i rant wystający ponad obiektywy.

    Ranking: 10 najlepszych etui do iPhone’a 18 Pro

    1. ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe: pancerne z podstawką

    ESR Cyber Tough Kickstand: podstawka to rama wokół wyspy aparatów.

    Nasz faworyt. ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe ma trzywarstwową konstrukcję i narożniki z poduszkami Air Guard, które pochłaniają energię uderzenia.

    ESR deklaruje dla tej serii ochronę Military Grade na poziomie 7x. Podstawka to metalowa rama wokół wyspy aparatów: rozłożona trzyma telefon na stole, a złożona działa jak dodatkowy zderzak chroniący obiektywy.

    Dla kogo: jeśli telefon często ląduje na twardych powierzchniach, a do tego oglądasz na nim filmy.

    Minus: to jedno z grubszych etui w zestawieniu.

    2. Spigen Ultra Hybrid MagSafe: przezroczyste

    Spigen Ultra Hybrid MagSafe w wersji Clear/White, z białym pierścieniem magnetycznym.

    Spigen Ultra Hybrid MagSafe to klasyczna seria hybrydowa Spigena. Sztywne plecki z poliwęglanu łączą się z elastyczną ramką TPU, a w narożnikach Spigen stosuje technologię Air Cushion, czyli poduszki powietrzne.

    Etui jest smukłe, a przez przezroczyste plecki widać kolor telefonu. Podwyższone ranty chronią ekran i aparat przed zarysowaniami, gdy kładziesz telefon na stole.

    Dobre, gdy iPhone 18 Pro ma Ci się podobać także w etui.

    3. Tech-Protect MagPrime MagSafe CC: matowe z osłoną aparatu

    Skrót CC w nazwie oznacza podwyższoną ramkę wokół aparatów.

    Tech-Protect MagPrime MagSafe CC ma w nazwie skrót CC, czyli Camera Cover. W praktyce to podwyższona ramka wokół wyspy aparatów, z osobnym wycięciem na każdy obiektyw.

    Elastyczna ramka TPU amortyzuje uderzenia, a sztywne plecki z poliwęglanu trzymają kształt. Plecki mają matowe wykończenie, a pierścień magnetyczny łapie ładowarkę MagSafe.

    Dobre, gdy szukasz smukłego etui, które pilnuje aparatu.

    Minus: producent nie podaje deklarowanej odporności na upadki.

    [hs_products ids=”143069,147257,142338″ cols=”3″ title=”Trzy pierwsze miejsca w rankingu”]

    4. UAG Pathfinder MagSafe: pancerz z MagSafe na upadki z 5,5 m

    UAG Pathfinder MagSafe: po lewej czarne, po prawej oliwkowe.

    UAG Pathfinder MagSafe to najodporniejsze etui z MagSafe w zestawieniu. Producent podaje ochronę przy upadkach z wysokości do 5,5 m i trzykrotnie spełnione wymagania standardu MIL-STD-810G 516.6.

    Wzmocnione narożniki i rama pochłaniają uderzenia, a podwyższone obramowanie chroni ekran. Wbudowany moduł MagSafe działa z ładowarkami i akcesoriami magnetycznymi.

    Dla kogo: jeśli telefon pracuje z Tobą na zewnątrz albo masz w domu dzieci, które lubią go upuszczać.

    Minus: nie ma podstawki.

    5. Spigen Tough Armor T MagSafe: trzy warstwy i podstawka

    Tough Armor T: widać wewnętrzną warstwę amortyzującą i pierścień MagSafe.

    Spigen Tough Armor T MagSafe ma trzy warstwy: plecki z poliwęglanu, ramkę TPU i wewnętrzną warstwę amortyzującą. Spigen deklaruje dla niego ochronę klasy Military Grade.

    W pleckach jest wbudowana podstawka do oglądania filmów i rozmów wideo. Podwyższone ranty unoszą aparat nad powierzchnię stołu.

    Dobre, gdy szukasz pancernego etui z podstawką, ale wolisz Spigena niż ESR.

    6. Supcase Unicorn Beetle Pro: ochrona 360° z klipsem

    Unicorn Beetle Pro ma w zestawie kaburę z klipsem do paska.

    Supcase Unicorn Beetle Pro zamyka telefon w ochronie 360°. Przednia ramka ma wbudowaną folię PET na ekran, a całość, według producenta, wytrzymuje upadki z wysokości do 6 m i spełnia normę MIL-STD-810H.

    W zestawie jest kabura z klipsem do paska i podstawką. To etui dla osób, które pracują fizycznie i potrzebują telefonu zawsze pod ręką.

    Minus: w tej wersji nie ma magnesów MagSafe. Jeśli ich potrzebujesz, w sklepie są warianty UB Grip Mag i Grip Pro Mag.

    7. ESR Classic Hybrid MagSafe Frosted: matowa mgiełka

    ESR Classic Hybrid w wersji Frosted Black.

    ESR Classic Hybrid MagSafe w wersji Frosted ma matowe, półprzezroczyste plecki. Telefon prześwituje, ale bez efektu lustra i bez odcisków palców.

    ESR stosuje tu poduszki Air Guard w narożnikach i deklaruje ochronę Military Grade na poziomie 3x, czyli niższym niż w Cyber Tough. W zamian Classic Hybrid jest wyraźnie smuklejsze.

    Dla kogo: jeśli chcesz widzieć kolor telefonu, ale bez połysku.

    8. 3mk Misty MagCase: smukłe, w siedmiu kolorach

    3mk Misty MagCase: po lewej czarne, po prawej białe.

    3mk Misty MagCase to etui polskiej marki z transparentno-matowym wykończeniem. Jest z TPU i poliwęglanu, ma wbudowany pierścień magnetyczny i podwyższone ranty wokół ekranu i aparatu.

    W sklepie jest w siedmiu kolorach: czarnym, białym, bordowym, niebieskim, pomarańczowym, różowym i zielonym.

    Wybierz je, jeśli chcesz smukłe etui z MagSafe i zależy Ci na kolorze.

    [hs_products ids=”147331,146521,146946,146724,146779″ cols=”5″ title=”Pozycje 4–8 w rankingu”]

    9. Ringke Fusion Magnetic: przezroczyste z powłoką UV

    Ringke Fusion Magnetic ma też otwory na smycz.

    Ringke Fusion Magnetic to minimalistyczne przezroczyste etui z plecami z poliwęglanu i ramką TPU. Według producenta plecki mają powłokę UV ograniczającą zarysowania i przebarwienia, a w narożnikach są kieszenie powietrzne.

    Ma też wbudowane otwory na smycz do telefonu.

    Pasuje, jeśli szukasz przezroczystego etui z MagSafe i opcją zawieszenia telefonu na smyczy.

    Minus: producent nie podaje deklarowanej odporności na upadki.

    10. Mercury BlueMoon Diary MagSafe: z klapką

    Mercury BlueMoon Diary: klapka z kieszeniami chroni też ekran.

    Mercury BlueMoon Diary MagSafe to etui typu książka, które chroni też ekran. W pleckach ma pierścień MagSafe, co wśród etui z klapką nie jest standardem.

    W klapce są kieszenie na karty, a po złożeniu klapka służy też jako podstawka.

    Dla kogo: jeśli nosisz karty razem z telefonem.

    Minus: klapkę trzeba odchylać przy każdym spojrzeniu na ekran.

    Etui do iPhone’a 18 Pro: porównanie w tabeli

    EtuiTypMagSafePodstawkaOchrona ekranuDeklarowana odporność
    ESR Cyber Tough Kickstandpancerne✅✅rantMilitary Grade 7x, Air Guard
    Spigen Ultra Hybridprzezroczyste✅❌rantAir Cushion
    Tech-Protect MagPrime CCmatowe hybrydowe✅❌rantbrak danych od producenta
    UAG Pathfinderpancerne✅❌rantdo 5,5 m, MIL-STD-810G
    Spigen Tough Armor Tpancerne✅✅rantMilitary Grade
    Supcase Unicorn Beetle Pro360° z kaburą❌✅✅ folia PETdo 6 m, MIL-STD-810H
    ESR Classic Hybrid Frostedmatowe półprzezroczyste✅❌rantMilitary Grade 3x, Air Guard
    3mk Misty MagCasesmukłe✅❌rantbrak danych od producenta
    Ringke Fusion Magneticprzezroczyste✅❌rantkieszenie powietrzne
    Mercury BlueMoon Diaryz klapką✅✅ klapka✅ klapkabrak danych od producenta

    Które etui do iPhone’a 18 Pro wybrać?

    • Często upuszczasz telefon? UAG Pathfinder albo ESR Cyber Tough.
    • Nosisz telefon przy pasku? Supcase Unicorn Beetle Pro.
    • Chcesz widzieć kolor? Spigen Ultra Hybrid albo Ringke Fusion Magnetic.
    • Chcesz smukłe z ochroną aparatu? Tech-Protect MagPrime CC.
    • Oglądasz filmy na stole? ESR Cyber Tough albo Spigen Tough Armor T.
    • Nosisz karty przy telefonie? Mercury BlueMoon Diary.

    Masz większy model? Osobny ranking przygotowaliśmy dla najlepszych etui do iPhone’a 18 Pro Max.

    Czym uzupełnić etui na iPhone’a 18 Pro

    Większość etui chroni plecy i narożniki, ale nie ekran ani szkło nad obiektywami. Do kompletu warto dobrać:

    Pamiętaj, że szkło na aparat z iPhone’a 17 Pro nie pasuje do 18 Pro, bo wyspa aparatów się różni.

    Podsumowanie: najlepsze etui do iPhone’a 18 Pro w skrócie

    • Najlepsze ogólnie: ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe, pancerne z podstawką.
    • Najlepsze przezroczyste: Spigen Ultra Hybrid MagSafe.
    • Smukłe z ochroną aparatu: Tech-Protect MagPrime MagSafe CC.
    • Największa deklarowana odporność: Supcase Unicorn Beetle Pro (do 6 m, bez MagSafe) i UAG Pathfinder (do 5,5 m, z MagSafe).

    Pełny wybór, ponad 250 modeli na stanie, znajdziesz w kategorii etui do iPhone’a 18 Pro.

    FAQ

    Jakie etui do iPhone’a 18 Pro jest najlepsze? Dla większości osób ESR Cyber Tough Kickstand MagSafe: pancerne, z podstawką i magnesami MagSafe. Jeśli wolisz smukłe i przezroczyste, wybierz Spigen Ultra Hybrid MagSafe.

    Czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do 18 Pro? W praktyce tak, bo korpus obu modeli ma te same wymiary, choć Apple oficjalnie zgodności nie deklaruje. Szczegóły i wyjątki opisujemy w osobnym tekście o zgodności etui.

    Które etui do iPhone’a 18 Pro jest najbardziej wytrzymałe? Najwyższą odporność deklarują Supcase Unicorn Beetle Pro (upadki do 6 m) i UAG Pathfinder (do 5,5 m). Supcase nie ma jednak magnesów MagSafe.

    Czy każde etui do iPhone’a 18 Pro działa z MagSafe? Nie. Ładowarka i akcesoria MagSafe trzymają się mocno tylko przez etui z wbudowanym pierścieniem magnetycznym. W naszym rankingu ma go 9 z 10 etui, wyjątkiem jest Supcase Unicorn Beetle Pro.

    Czy etui do iPhone’a 18 Pro Max pasuje do 18 Pro? Nie. Pro Max jest większy, więc potrzebuje własnego etui. Dla niego przygotowaliśmy osobny ranking.

    Czy iPhone 18 Pro case chroni aparat? Większość etui z rankingu ma rant wyższy niż obiektywy, a Tech-Protect MagPrime CC ma dodatkowo podwyższoną ramkę wokół wyspy aparatów. Samo szkło nad obiektywami najlepiej chroni osobne szkło na aparat.

  • Czujnik dymu i czadu: jaki wybrać na sezon grzewczy?

    Czujnik dymu i czadu: jaki wybrać na sezon grzewczy?

    Zwykły czujnik dymu nie wykrywa czadu. Tlenek węgla nie ma zapachu ani koloru i nie daje dymu, więc wykryje go tylko czujnik czadu z sensorem CO. Jeśli w mieszkaniu masz kuchenkę gazową, piecyk, kocioł albo kominek, potrzebujesz czujnika dymu i czadu spełniającego normy EN 14604 i EN 50291-1, takiego jak Meross CS11.

    Właśnie zaczyna się sezon grzewczy, a z nim okres, w którym zatruć czadem jest najwięcej. Od 1 października 2025 do 31 marca 2026 r. straż pożarna odnotowała 3 750 zdarzeń z tlenkiem węgla, w których 1 354 osoby zostały ranne, a 69 zginęło.

    W tekście znajdziesz różnicę między czujnikiem dymu a czujnikiem czadu, wyjaśnienie, kiedy wystarczy zwykły, a kiedy przyda się smart, i zasady montażu. Piszemy też o obowiązku, który już obowiązuje w nowych budynkach i obejmie wszystkie mieszkania.

    Czujnik dymu a czujnik czadu: czym się różnią?

    Każdy z nich wykrywa inne zagrożenie.

    • Czujnik dymu reaguje na cząsteczki dymu w powietrzu. Ostrzega przed pożarem, często zanim pojawi się widoczny ogień.
    • Czujnik czadu, czyli tlenku węgla (CO), zwykle ma sensor elektrochemiczny, który mierzy stężenie CO. Czad powstaje przy niepełnym spalaniu gazu, węgla, drewna czy oleju, na przykład przy niesprawnym piecyku lub zatkanym kominie.

    Czad jest groźny, bo go nie czuć. Nie ma zapachu, koloru ani smaku, a pierwsze objawy zatrucia, takie jak ból głowy, senność i nudności, łatwo pomylić ze zmęczeniem. Czujnik dymu w takiej sytuacji milczy, bo dymu po prostu nie ma.

    Normy EN 14604 i EN 50291-1

    Na opakowaniu dobrego czujnika szukaj numerów norm:

    NormaCzego dotyczy
    EN 14604Autonomiczne czujki dymu do domów
    EN 50291-1Czujniki tlenku węgla do użytku domowego

    Czujnik dymu i czadu powinien spełniać obie. Meross CS11 ma według producenta certyfikaty EN 14604:2005/AC:2008 i EN 50291-1:2018.

    Obowiązek czujnika dymu i czadu: terminy

    Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 listopada 2024 r. (Dz. U. 2024 poz. 1716) wprowadza obowiązek montażu autonomicznych czujek. Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, od 1 stycznia 2030 r. obejmie on wszystkie domy i mieszkania w Polsce.

    Według komunikatu straży pożarnej terminy wyglądają tak:

    Kogo dotyczyOd kiedy
    Nowe budynki mieszkalneOd 23 grudnia 2024 r., już obowiązuje
    Lokale z usługami hotelarskimi, np. wynajem krótkoterminowyOd 30 czerwca 2026 r., już obowiązuje
    Wszystkie domy i mieszkaniaOd 1 stycznia 2030 r.

    Co konkretnie trzeba mieć:

    • co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu w każdym lokalu mieszkalnym,
    • co najmniej jedną autonomiczną czujkę tlenku węgla w każdym pomieszczeniu, w którym spala się paliwo stałe, ciekłe lub gazowe.

    Termin dla istniejących mieszkań to 2030 rok. Ryzyko zatrucia czadem jest jednak największe w każdym sezonie grzewczym, od października do marca.

    Porada: autonomiczna czujka ma czujnik, sygnalizator i zasilanie w jednej obudowie i sama włącza alarm dźwiękowy. Najczęściej zasila ją bateria. Powiadomienia na telefon są dodatkiem, a nie wymogiem przepisów.

    Czujnik dymu i czadu z naszej oferty: Meross CS11

    Meross CS11 to nasz wybór do mieszkania z kuchenką gazową, piecykiem albo kominkiem. Ma dwa niezależne sensory: fotoelektryczny do dymu i elektrochemiczny do tlenku węgla, więc w jednej obudowie łączy czujnik dymu i czujnik czadu.

    • Normy EN 14604 i EN 50291-1
    • Alarm 85 dB(A) w odległości 3 m
    • Przy stężeniu CO 300 ppm alarm włącza się w mniej niż 3 minuty
    • Wbudowana bateria CR123A, według producenta do około 10 lat pracy
    • Dioda w trzech kolorach: gotowość, niski poziom baterii lub usterka, alarm
    • Montaż na suficie lub ścianie, bez elektryka

    Zalety:

    • Jako jedyny w zestawieniu wykrywa czad
    • Spełnia obie normy, które warto sprawdzić przed zakupem
    • Bateria starcza według producenta na około 10 lat

    Wady:

    • Opis nie wspomina o aplikacji ani powiadomieniach na telefon
    • Bateria jest niewymienna, więc po jej wyczerpaniu wymienia się cały czujnik

    Czujnik dymu Wi-Fi: kiedy przyda się wersja smart

    Zwykła czujka włączy alarm w mieszkaniu, ale nikt go nie usłyszy, jeśli wszyscy są w pracy. Smart czujnik dymu wyśle wtedy powiadomienie na telefon. Przyda się w domu jednorodzinnym, w mieszkaniu, w którym często nikogo nie ma, albo gdy w domu zostają starsi rodzice.

    Meross MA151 z hubem MSH450MA

    Meross MA151 montuje się na suficie. Do konfiguracji i powiadomień potrzebny jest hub Meross.

    Meross MA151-UN wykrywa dym technologią podwójnej detekcji optycznej, która według producenta rozpoznaje zarówno biały, jak i czarny dym i ogranicza fałszywe alarmy. Mimo „Wi-Fi” w nazwie czujnik łączy się z hubem Meross przez 433 MHz, a dopiero hub łączy się z routerem i aplikacją.

    • Alarm co najmniej 85 dB, słyszalny z 3 m
    • Dwie baterie AA, według producenta do 3 lat
    • Powiadomienia o alarmie, niskiej baterii i statusie offline, historia zdarzeń w aplikacji
    • Przy kilku czujnikach z hubem wszystkie włączają alarm, gdy jeden wykryje dym
    • Zgodność z EN 14604 według strony producenta

    Zalety:

    • Powiadomienie na telefon, kiedy nie ma Cię w domu
    • Połączone alarmy w całym domu

    Wady:

    • Wykrywa tylko dym, nie czad
    • Wymaga huba Meross do konfiguracji i powiadomień

    Hub Meross MSH450MA

    Hub Meross MSH450MA obsłuży do 32 urządzeń Meross. Ma własną syrenę 110 dB i tryb lokalny, dzięki któremu alarmy działają nawet przy awarii internetu. Łączy się z routerem przez Wi-Fi 2,4 GHz albo kablem Ethernet i obsługuje standard Matter.

    [hs_products ids=”115382,138837,121070″ cols=”3″]

    Porównanie: czujnik dymu i czadu czy smart czujnik dymu

    CechaMeross CS11Meross MA151 + hub MSH450MA
    Wykrywa dym✅✅
    Wykrywa czad (CO)✅❌
    NormyEN 14604, EN 50291-1EN 14604 (według strony producenta)
    Powiadomienia na telefon❌✅
    Zasilaniebateria CR123A, ok. 10 lat2× AA, ok. 3 lata
    Potrzebny hub❌✅
    Najlepsze dopomieszczeń z kuchenką gazową, piecykiem, kominkiemkorytarza i sypialni, gdy często nikogo nie ma w domu

    Jeśli chcesz mieć i czujnik czadu, i powiadomienia na telefon, połącz oba: CS11 tam, gdzie coś się spala, i smart czujnik dymu w korytarzu.

    Gdzie zamontować czujnik czadu i czujnik dymu

    O dokładnym miejscu i odległościach zawsze decyduje instrukcja producenta. Kilka zasad powtarza się jednak niemal wszędzie:

    1. Czujnik czadu w pomieszczeniu ze spalaniem. Chodzi o kuchnię z kuchenką gazową, łazienkę z piecykiem gazowym, kotłownię i pokój z kominkiem. Tak też stanowi rozporządzenie. Straż pożarna podaje, że osobny czujnik CO najczęściej montuje się na wysokości wzroku, co najmniej 1,5 m od podłogi i około 2 m od urządzenia, które może być źródłem czadu.
    2. Czujnik łączony według instrukcji. CS11 wykrywa i dym, i czad, więc miejsce montażu sprawdź w jego instrukcji, a nie w ogólnych zaleceniach dla czujników CO.
    3. Czujnik dymu na suficie, najlepiej w korytarzu między sypialniami a resztą mieszkania. Dym unosi się do góry.
    4. Z dala od kuchenki i pary. Nie montuj czujnika z sensorem dymu tuż nad kuchenką ani przy drzwiach łazienki. Para i dym z garnka to częste źródła fałszywych alarmów. W łazience z piecykiem trzymaj czujnik z dala od prysznica.
    5. Nie zasłaniaj czujnika meblami ani zasłonami i nie montuj go tuż przy oknie, drzwiach czy kratce wentylacyjnej, bo świeże powietrze zafałszuje pomiar.
    6. Regularnie testuj czujnik przyciskiem, tak często, jak zaleca instrukcja. MA151 może też uruchomić test z aplikacji.

    Co zrobić, gdy czujnik czadu włączy alarm

    Alarm czujnika czadu to sygnał do natychmiastowego działania, nawet jeśli nikt nie czuje się źle. Czadu nie wyczujesz, a objawy łatwo przeoczyć. Przy dużym stężeniu utrata przytomności może nastąpić w ciągu kilku minut.

    1. Otwórz okna i drzwi, żeby wpuścić świeże powietrze.
    2. Wyprowadź wszystkich na zewnątrz, także zwierzęta. Osobę z objawami wynieś w bezpieczne miejsce z dostępem do świeżego powietrza i nie wracaj do środka.
    3. Zadzwoń pod 112, jeśli ktoś ma objawy zatrucia albo alarm nie cichnie po przewietrzeniu.
    4. Nie uruchamiaj ponownie pieca ani piecyka, dopóki nie sprawdzi go fachowiec.

    Na co uważać? Straż pożarna wymienia wśród objawów ból i zawroty głowy, duszności, nudności i wymioty. Łatwo je wziąć za przeziębienie albo zmęczenie, a czujnik ostrzeże Cię, zanim je poczujesz.

    Uwaga: czujnik nie zastąpi przeglądu. Straż pożarna przypomina o regularnym sprawdzaniu szczelności i czyszczeniu przewodów kominowych oraz o kontroli, czy wentylacja ma odpowiedni ciąg.

    Podsumowanie: jaki czujnik dymu i czadu wybrać

    • Czujnik dymu nie wykrywa czadu. Do pomieszczeń z kuchenką gazową, piecykiem, kotłem czy kominkiem potrzebny jest czujnik czadu.
    • Meross CS11 łączy oba sensory i spełnia normy EN 14604 i EN 50291-1.
    • Smart czujnik dymu Meross MA151 z hubem MSH450MA wyśle powiadomienie, kiedy nie ma Cię w domu, ale czadu nie wykryje.
    • Od 1 stycznia 2030 r. każde mieszkanie musi mieć czujkę dymu, a pomieszczenia ze spalaniem paliwa także czujkę tlenku węgla.

    Najwięcej zatruć czadem zdarza się w sezonie grzewczym, który właśnie się zaczyna, więc nie warto czekać do 2030 roku. Wszystkie czujniki znajdziesz w kategorii czujniki smart home, a przy zamówieniu od 100 zł dostawa jest darmowa.

    FAQ

    Czy czujnik dymu wykrywa czad? Nie. Czujnik dymu reaguje na cząsteczki dymu, a czad, czyli tlenek węgla, jest bezwonnym gazem bez dymu. Do wykrywania czadu potrzebny jest czujnik czadu z sensorem CO, np. Meross CS11.

    Od kiedy czujnik dymu i czadu jest obowiązkowy? W nowych budynkach od 23 grudnia 2024 r., w lokalach z usługami hotelarskimi od 30 czerwca 2026 r., a we wszystkich domach i mieszkaniach od 1 stycznia 2030 r. Czujka tlenku węgla jest wymagana w pomieszczeniach, w których spala się paliwo. Wynika to z rozporządzenia MSWiA z 21 listopada 2024 r.

    Gdzie zamontować czujnik czadu? W pomieszczeniu, w którym spala się paliwo: w kuchni z gazem, w łazience z piecykiem, w kotłowni lub w pokoju z kominkiem. Osobny czujnik CO montuje się najczęściej na wysokości wzroku, co najmniej 1,5 m od podłogi i ok. 2 m od źródła spalania, ale wiążąca jest instrukcja producenta.

    Jaką normę powinien spełniać czujnik czadu? Czujnik tlenku węgla do domu powinien spełniać normę EN 50291-1, a czujnik dymu normę EN 14604. Czujnik dymu i czadu powinien mieć obie.

    Czy smart czujnik dymu Meross działa bez internetu? Alarm dźwiękowy działa lokalnie, a hub Meross MSH450MA ma tryb lokalny, w którym alarmy działają nawet przy awarii sieci. Bez internetu nie dostaniesz tylko powiadomienia na telefon.

    Jak długo działa bateria w czujniku czadu? W Meross CS11 wbudowana bateria CR123A działa według producenta do około 10 lat. Jest niewymienna, więc po tym czasie wymienia się cały czujnik.

    Co zrobić, gdy czujnik czadu piszczy? Ciągły alarm oznacza zagrożenie: otwórz okna, wyprowadź wszystkich na świeże powietrze i zadzwoń pod 112, jeśli ktoś ma objawy albo alarm nie cichnie. Krótkie, pojedyncze piknięcia co jakiś czas to zwykle sygnał niskiej baterii, usterki lub końca żywotności czujnika. Znaczenie sygnałów sprawdź w instrukcji.

  • Czujnik temperatury i wilgotności: jaki wybrać na zimę?

    Czujnik temperatury i wilgotności: jaki wybrać na zimę?

    Wilgotność w mieszkaniu powinna mieścić się w przedziale 30–50% i nie przekraczać 60%. Tak zaleca amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA). Sprawdzisz to tylko pomiarem, a najwygodniej robi to czujnik temperatury i wilgotności połączony z telefonem. Najdokładniejsze w naszej ofercie są czujniki SONOFF, a z nich najwygodniejszy jest SNZB-02DR2 z dużym ekranem. Najprostszy w uruchomieniu Gosund S6, który działa bez żadnej bramki.

    Właśnie zaczyna się sezon grzewczy. Kaloryfery wysuszają powietrze w pokojach, a w łazience i przy oknach, gdzie para się skrapla, zbiera się wilgoć. Jedno i drugie da się wychwycić wcześnie, zanim pojawi się pleśń albo popękane deski podłogi.

    Poniżej wyjaśniamy, ile procent wilgotności to norma, gdzie postawić czujnik i czym różni się model Wi-Fi od ZigBee. Porównujemy też cztery czujniki dostępne w sklepie.

    Jaka wilgotność w mieszkaniu jest prawidłowa?

    Wilgotność względna w mieszkaniu powinna wynosić od 30 do 50%, a górna granica to 60%. Pomiar zrobi każdy higrometr pokojowy, ale smart czujnik dodatkowo zapisze historię i wyśle powiadomienie. Przedział 30–50% podaje EPA w poradniku o wilgoci i pleśni. Według EPA powyżej 60% rośnie ryzyko pleśni. Poniżej 30% powietrze jest zwykle odczuwalnie za suche, co w ogrzewanym mieszkaniu zimą zdarza się często.

    WilgotnośćCo to oznaczaCo zrobić
    Poniżej 30%Za sucho, powietrze bywa nieprzyjemne dla gardła i oczuNie przegrzewaj pokoi, rozważ nawilżacz
    30–50%Strefa komfortuNic, tylko pilnuj, żeby tak zostało
    50–60%Górna granica normyWietrz częściej, zwłaszcza po gotowaniu i kąpieli
    Powyżej 60%Za wilgotno: kondensacja na oknach, ryzyko pleśniWietrz, sprawdź wentylację, osusz mokre powierzchnie

    Dlaczego zimą wilgotność spada

    Zimne powietrze z zewnątrz niesie mało pary wodnej. Kiedy kaloryfery je ogrzeją, wilgotność względna spada, bo cieplejsze powietrze mogłoby pomieścić więcej wody, niż faktycznie ma. Dlatego w ogrzewanym mieszkaniu łatwo zejść poniżej 30%, choć za oknem jest szaro i mokro.

    Dlaczego mimo to pojawia się pleśń

    Tam, gdzie powstaje dużo pary, zimą jest za wilgotno: w łazience, kuchni i sypialni z zamkniętym oknem. Ciepłe, wilgotne powietrze skrapla się na najzimniejszych powierzchniach, czyli na szybach i narożnikach ścian zewnętrznych. EPA radzi w takiej sytuacji szybko osuszyć mokrą powierzchnię i ograniczyć źródło wilgoci, na przykład częstszym wietrzeniem.

    Porada: jeden czujnik w salonie nie powie Ci, co się dzieje w łazience czy sypialni. Wilgotność różni się między pomieszczeniami, dlatego czujniki SONOFF sprzedajemy w zestawach po dwa.

    Czujnik temperatury i wilgotności: Wi-Fi czy ZigBee?

    Od tego wyboru zależy, czy czujnik zadziała od razu po wyjęciu z pudełka.

    • Czujnik wilgotności Wi-Fi łączy się bezpośrednio z domowym routerem. Nie potrzebujesz nic więcej poza aplikacją w telefonie. Czujniki Wi-Fi zwykle szybciej zużywają baterie, a przy kilkunastu urządzeniach obciążają sieć.
    • ZigBee to oszczędny protokół stworzony dla czujników. Działa we własnej sieci, niezależnej od Wi-Fi. Do zdalnego podglądu, powiadomień i automatyzacji potrzebna jest bramka ZigBee, która sama podłącza się do routera.

    Jeśli kupujesz pierwszy czujnik i nie masz w domu bramki, wybierz model Wi-Fi. Jeśli planujesz więcej czujników, na przykład otwarcia okien czy zalania, ZigBee z bramką wyjdzie wygodniej.

    Liczy się też, z jaką bramką czujnik współpracuje. Czujniki Gosund ZigBee są przeznaczone dla systemu Tuya, na przykład z bramką Gosund ST21. Czujniki SONOFF obsługują według producenta bramki ZigBee 3.0, w tym własne centralki SONOFF, panel NSPanel Pro i głośniki Amazon Echo z wbudowanym hubem ZigBee. Klucz USB ZBDongle to opcja dla użytkowników Home Assistanta, a nie samodzielna bramka do aplikacji.

    Czujniki temperatury i wilgotności w naszej ofercie

    W sklepie mamy cztery czujniki temperatury i wilgotności od dwóch marek: SONOFF i Gosund. Trzy działają przez ZigBee (dwa SONOFF i Gosund ST17), jeden przez Wi-Fi.

    1. SONOFF SNZB-02DR2: dokładny, z dużym ekranem

    Ekran SNZB-02DR2 pokazuje bieżący pomiar oraz minimum i maksimum z ostatniej doby.

    Nasz wybór, jeśli masz bramkę ZigBee. SONOFF SNZB-02DR2 ma sensor Sensirion SHT40, stosowany w urządzeniach pomiarowych. Producent podaje dokładność ±0,2°C i ±2% RH. Duży ekran 3,6″ pokazuje bieżące wartości, minimum i maksimum z ostatnich 24 godzin i graficzny wskaźnik komfortu. Bez bramki połączysz się z nim z bliska przez Bluetooth, żeby odczytać dane.

    • ZigBee 3.0, zasilanie 2× AAA
    • Ekran LCD 3,6″ z min/max i wskaźnikiem komfortu
    • Historia pomiarów i alerty w aplikacji
    • Zestaw dwóch czujników

    Zalety:

    • Najwyższa deklarowana dokładność, razem z SNZB-02D
    • Ekran czytelny z drugiego końca pokoju

    Wady:

    • Do aplikacji i automatyzacji potrzebna bramka ZigBee, a centralek SONOFF chwilowo nie mamy na stanie

    2. Gosund S6: czujnik wilgotności Wi-Fi bez bramki

    Gosund S6 łączy się z routerem Wi-Fi, a historia pomiarów jest w aplikacji.

    Gosund S6 to najprostszy sposób na pierwszy czujnik. Łączy się bezpośrednio z domowym Wi-Fi 2,4 GHz, więc wystarczy aplikacja Gosund lub Tuya Smart. Ma podświetlany ekran z zegarem, działa z Google Assistant i Amazon Alexa.

    • Wi-Fi 2,4 GHz, bez bramki
    • Dokładność ±1°C i ±5% RH
    • Zasilanie: 3 baterie AAA
    • Historia pomiarów i automatyzacje w aplikacji, np. włączenie nawilżacza przy zbyt suchym powietrzu

    Zalety:

    • Działa od razu, bez dodatkowego sprzętu
    • Podświetlany ekran z zegarem

    Wady:

    • Mniejsza dokładność niż w SONOFF
    • Wi-Fi szybciej zużywa baterie niż ZigBee

    3. SONOFF SNZB-02D: dokładny i kompaktowy

    SONOFF SNZB-02D, również w zestawie po dwie sztuki.

    SONOFF SNZB-02D to starszy model z tej samej serii, z mniejszym ekranem pokazującym temperaturę i wilgotność. Producent podaje dokładność ±0,2°C i ±2% RH oraz odświeżanie odczytów co 5 sekund, a bateria CR2450 wytrzymuje według specyfikacji do około 2 lat.

    • ZigBee 3.0, bateria CR2450
    • Odczyty co 5 sekund, powiadomienia o przekroczeniu progów
    • Działa z Amazon Alexa i Google Home
    • Zestaw dwóch czujników

    Zalety:

    • Wysoka dokładność w małej obudowie
    • Długa praca na jednej baterii

    Wady:

    • Wymaga bramki ZigBee, a centralek SONOFF chwilowo nie mamy na stanie
    • Mniejszy ekran niż w SNZB-02DR2

    4. Gosund ST17 ZigBee: dla systemu Tuya

    Gosund ST17 wygląda jak S6, ale łączy się przez ZigBee.

    Gosund ST17 to wersja ZigBee czujnika S6: ten sam ekran z zegarem i ta sama dokładność ±1°C i ±5% RH. Wybierz go, jeśli masz już bramkę Tuya albo planujesz kilka czujników Gosund naraz. Historię pomiarów wyeksportujesz z aplikacji na e-mail.

    Zalety:

    • ZigBee zwykle oszczędniej zużywa baterie niż Wi-Fi
    • Pasuje do systemu Tuya, np. z bramką Gosund ST21

    Wady:

    • Bez bramki nie połączysz go z telefonem
    • Dokładność jak w tańszym S6

    [hs_products ids=”140615,139092,140616,139202″ cols=”4″]

    Porównanie czujników temperatury i wilgotności

    CechaSONOFF SNZB-02DR2Gosund S6SONOFF SNZB-02DGosund ST17
    ŁącznośćZigBee 3.0Wi-Fi 2,4 GHzZigBee 3.0ZigBee
    Działa bez bramki❌ nie (z bliska przez Bluetooth)✅ tak❌ nie❌ nie (potrzebna bramka Tuya)
    Dokładność temperatury±0,2°C±1°C±0,2°C±1°C
    Dokładność wilgotności±2% RH±5% RH±2% RH±5% RH
    EkranLCD 3,6″, min/maxLCD z zegaremLCDLCD z zegarem
    Zasilanie2× AAA3× AAACR24503× AAA
    W zestawie2 sztuki1 sztuka2 sztuki1 sztuka

    Jak wybrać w skrócie:

    • Pierwszy czujnik, bez bramki? Gosund S6 Wi-Fi.
    • Zależy Ci na dokładnym pomiarze i masz bramkę ZigBee? SONOFF SNZB-02DR2 albo SNZB-02D.
    • Chcesz kontrolować dwa pomieszczenia i masz bramkę ZigBee? Zestawy SONOFF po dwie sztuki.
    • Budujesz system na Tuya? Gosund ST17 z bramką Gosund ST21.

    Gdzie postawić czujnik wilgotności

    Czujnik pokazuje warunki tam, gdzie stoi. Źle ustawiony będzie mierzył kaloryfer zamiast pokoju.

    1. Z dala od kaloryfera. Ciepło zaniża wilgotność względną i zawyża temperaturę.
    2. Nie przy samym oknie. Przy szybie jest zimniej i wilgotniej niż w reszcie pokoju.
    3. Na wysokości ludzi. Mniej więcej tam, gdzie przebywasz. Nie na podłodze i nie na szafie pod sufitem.
    4. Także w sypialni i łazience. To tam wilgotność zmienia się najbardziej.

    Automatyzacje z czujnikiem wilgotności

    Smart czujnik może nie tylko mierzyć, ale też uruchomić reakcję, zanim zrobi się za sucho albo za mokro.

    • Za sucho? Czujnik może włączyć nawilżacz podpięty do inteligentnego gniazdka, kiedy wilgotność spadnie poniżej ustawionego progu. Taki przykład pojawia się w opisach Gosund S6 i czujników SONOFF.
    • Za wilgotno w łazience? Powiadomienie na telefon po przekroczeniu 60% przypomni o wietrzeniu.
    • Kontrola wietrzenia. Czujnik otwarcia okna Gosund S2 działa przez Wi-Fi bez bramki i wyśle powiadomienie, gdy okno zostanie otwarte. W połączeniu z czujnikiem wilgotności widzisz, czy wietrzenie faktycznie obniża wilgotność.

    Wszystkie czujniki, w tym otwarcia okien, zalania i ruchu, znajdziesz w kategorii czujniki smart home. Gniazdka i inne urządzenia do automatyzacji są w kategorii automatyka domowa.

    Podsumowanie: jaki czujnik temperatury i wilgotności wybrać

    • Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu to 30–50%, a powyżej 60% rośnie ryzyko pleśni.
    • Najdokładniejsze czujniki temperatury i wilgotności w naszej ofercie to SONOFF SNZB-02DR2 i SNZB-02D (±0,2°C, ±2% RH).
    • Najprostszy start to Gosund S6 Wi-Fi, który nie wymaga bramki.
    • ZigBee wymaga bramki, ale oszczędza baterie i lepiej się sprawdza przy kilku czujnikach.

    Sezon grzewczy to dobry moment, żeby zmierzyć wilgotność w mieszkaniu, zanim pojawi się pierwsza plama pleśni przy oknie. Cały wybór czujników znajdziesz w kategorii czujniki smart home. Przy zamówieniu od 100 zł dostawa jest darmowa.

    FAQ

    Jaka wilgotność powinna być w mieszkaniu zimą? Tak samo jak przez cały rok: od 30 do 50%, nie więcej niż 60%. Zimą częstszym problemem jest zbyt suche powietrze w ogrzewanych pokojach i zbyt wilgotne w łazience.

    Czym różni się czujnik wilgotności od higrometru pokojowego? Higrometr to ogólna nazwa przyrządu do mierzenia wilgotności. Smart czujnik temperatury i wilgotności robi to samo, ale dodatkowo zapisuje historię, wysyła powiadomienia na telefon i może sterować innymi urządzeniami.

    Czy czujnik ZigBee działa bez bramki? Do pełnej obsługi, czyli zdalnego podglądu, powiadomień i automatyzacji, potrzebna jest bramka. Wyjątkiem jest SONOFF SNZB-02DR2, który z bliska połączy się z telefonem przez Bluetooth. Jeśli nie masz bramki, najprościej wybrać czujnik Wi-Fi, np. Gosund S6.

    Czy czujnik SONOFF zadziała z bramką Tuya? Producent wymienia jako zgodne bramki ZigBee 3.0, w tym centralki SONOFF, NSPanel Pro, klucz ZBDongle i Amazon Echo z hubem ZigBee. Bramek Tuya w tym wykazie nie ma, więc przy systemie Tuya bezpieczniej wybrać Gosund ST17.

    Gdzie najlepiej postawić czujnik wilgotności? Mniej więcej na wysokości, na której przebywasz, z dala od kaloryfera, okna i bezpośredniego słońca. Najwięcej powie Ci w sypialni i w łazience.

    Jak obniżyć wilgotność w mieszkaniu? Wietrz krótko i intensywnie, zwłaszcza po gotowaniu i kąpieli, i nie susz prania w zamkniętym pokoju. Mokre powierzchnie, np. szyby z kondensacją, osuszaj od razu.

  • Czy MagSafe szkodzi aparatowi iPhone’a 18 Pro? Wyjaśniamy

    Czy MagSafe szkodzi aparatowi iPhone’a 18 Pro? Wyjaśniamy

    Nie ma dowodów, że zwykłe akcesoria MagSafe szkodzą aparatowi iPhone’a 18 Pro. Magnes poruszał listkami nowej przysłony tylko w module wyjętym z telefonu. Pierścień MagSafe leży na środku pleców, wyraźnie poniżej wyspy aparatów. Ryzyko dotyczy czegoś innego: silnych magnesów i metalowych płytek przyłożonych bezpośrednio przy obiektywach.

    Skąd w ogóle ten niepokój? 20 września iFixit rozebrał iPhone’a 18 Pro i pokazał, że sześć listków zmiennej przysłony porusza się dzięki magnesom. Szybko pojawiły się obawy, że uchwyt magnetyczny do telefonu albo portfel MagSafe mogą rozregulować aparat. Jeśli używasz takich akcesoriów, pytanie jest jak najbardziej zasadne.

    Sprawdzamy, co naprawdę pokazał test, co o magnesach pisze samo Apple i które akcesoria do iPhone’a 18 Pro są bezpieczne, przy których trzeba uważać, a których lepiej unikać.

    Na zdjęciu z przezroczystym etui dobrze widać, gdzie siedzi pierścień MagSafe: na środku pleców, poniżej wyspy aparatów. Zdjęcia: Apple.

    Czy MagSafe szkodzi aparatowi iPhone’a 18 Pro? Krótka odpowiedź

    Nic na to nie wskazuje. Ładowarka MagSafe, etui z MagSafe, portfel i powerbank przyczepiony do pierścienia działają z iPhone’em 18 Pro tak samo jak z poprzednikami. Żaden test nie wykazał, by zmieniały przysłonę w zamkniętym telefonie. Ostrożność ma sens przy akcesoriach, które kładą magnes lub stalową płytkę na wyspie aparatów albo tuż obok niej.

    To nie jest nowa zasada wymyślona dla 18 Pro. Apple od lat ostrzega przed silnymi magnesami przy tylnym aparacie, bo zakłócają stabilizację obrazu i autofokus. Nowa przysłona dokłada do obiektywu jeszcze jedną ruchomą część, więc ta sama rada obowiązuje tym bardziej.

    Jak działa zmienna przysłona w iPhone’ie 18 Pro

    Przysłona to otwór, przez który światło trafia na matrycę. Do tej pory iPhone miał go na stałe: w 17 Pro główny aparat pracował zawsze przy f/1.78. W iPhone’ie 18 Pro otwór reguluje sześć listków ciętych laserem. Według iFixit każdy jest mniej więcej tak cienki jak ludzki włos.

    W aplikacji Aparat do wyboru są cztery ustawienia:

    PrzysłonaDo czego służy
    f/1.48Najwięcej światła: zdjęcia nocne i w ciemnych wnętrzach
    f/1.8Portrety, wyważenie światła i głębi ostrości
    f/2.8Większa głębia ostrości niż przy f/1.8
    f/4.0Zdjęcia grupowe, krajobraz, architektura

    Jedno zastrzeżenie: zmienną przysłonę ma tylko główny aparat 48 MP. Ultraszeroki (f/2.2) i teleobiektyw 4x (f/2.8) nadal mają stały otwór. Ten sam układ jest w iPhone’ie 18 Pro Max, więc wszystko, co tu piszemy, dotyczy obu modeli.

    Zdjęcia z głównego aparatu iPhone’a 18 Pro, tego ze zmienną przysłoną. Zdjęcia: Apple.

    Aplikacja Aparat daje cztery stopnie, ale nie jest jedyną opcją. Od 29 września Final Cut Camera w wersji 2.4 obsługuje zmienną przysłonę w iPhone’ie 18 Pro, więc przysłonę da się tam ustawić ręcznie, obok czasu naświetlania i ISO.

    Ręczne ustawienie przysłony w aplikacji Final Cut Camera na iPhone'ie 18 Pro

    Final Cut Camera 2.4 z ręcznymi ustawieniami przysłony, czasu naświetlania i ISO. Zdjęcie: Apple.

    O tym, co zmieniło się w aparacie, a co zostało po staremu, pisaliśmy w tekście aparat iPhone’a 18 Pro: teardown i wynik DxOMark.

    Co naprawdę pokazał test iFixit (i czego nie pokazał)

    Cała dyskusja zaczęła się od rozbiórki iPhone’a 18 Pro opublikowanej przez iFixit. Technicy wyjęli moduł aparatu, zbliżyli do niego magnes i nagrali, jak listki przysłony otwierają się i zamykają. Działało to nawet po zdjęciu pozostałych elementów modułu.

    Test dobrze pokazuje, jak zbudowany jest mechanizm. Nie dowodzi jednak, że portfel MagSafe popsuje Ci aparat. Różnice są zasadnicze:

    • Moduł był wyjęty z telefonu. W gotowym iPhone’ie magnes akcesorium nie dociera do mechanizmu bezpośrednio, bo pierścień MagSafe leży poniżej wyspy aparatów.
    • Magnes trzymano tuż przy mechanizmie. Żadne akcesorium MagSafe tak nie działa, bo przyczepia się do pierścienia na środku pleców.
    • Nikt nie testował akcesoriów na zamkniętym telefonie. iFixit w ogóle nie pisze o MagSafe.

    Podobny eksperyment przeprowadził serwis Phone Repair Guru na rozebranym 18 Pro Max. Po teście aparat działał normalnie, a autor sam zaznaczył, że to nie jest test codziennego używania MagSafe.

    Uwaga na plotkę: w sieci krąży informacja, że Apple „oficjalnie potwierdziło”, że ładowarki MagSafe są bezpieczne dla nowej przysłony. Takiego oświadczenia nie ma w newsroomie Apple ani na stronach wsparcia.

    Co Apple mówi o magnesach przy aparacie iPhone’a

    Apple ma osobny dokument pomocy o magnesach w pobliżu aparatu iPhone’a. Wynika z niego, że magnes przy czujnikach położenia soczewki może zakłócić, a nawet czasowo wyłączyć optyczną stabilizację obrazu (OIS) i autofokus. Aparat nadal robi zdjęcia, ale bez tych dwóch funkcji łatwiej o poruszone lub nieostre ujęcia.

    Apple wymienia trzy typy problematycznych akcesoriów. Wszystkie mają silne magnesy lub metalowe płytki w pobliżu tylnego aparatu:

    1. Etui z klapką, której zapięcie trzyma magnes.
    2. Etui dwuczęściowe (rozłączne) łączone magnesami.
    3. Mocowania do sztywnych uchwytów, np. samochodowych, z płytką przy aparacie.

    Dwie rzeczy warto wiedzieć o tym dokumencie. Jest zarchiwizowany, więc Apple już go nie aktualizuje. Nie wspomina też ani o MagSafe, ani o iPhone’ie 18. Nowej wersji uwzględniającej przysłonę na razie nie ma.

    Według przeglądu serwisu tech-ish z 25 września Apple zaktualizowało też wytyczne dla producentów akcesoriów. Etui, osłony i nakładki na aparat nie mogą zakłócać autofokusa ani stabilizacji. O samej przysłonie nie ma tam ani słowa.

    Akcesoria MagSafe do iPhone’a 18 Pro: bezpieczne, uważaj, unikaj

    Zasada jest prosta: liczy się miejsce, w którym magnes dotyka telefonu. Akcesorium przypięte do pierścienia MagSafe trzyma się środka pleców. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy coś magnetycznego ląduje przy obiektywach.

    AkcesoriumBezpieczne?Dlaczego
    Ładowarka MagSafe / Qi2✅ takPrzyczepia się do pierścienia, z dala od obiektywów
    Etui z MagSafe✅ takMagnesy w etui pokrywają się z pierścieniem w telefonie
    Portfel MagSafe✅ takTrzyma się pierścienia, nie sięga wyspy aparatów
    Powerbank MagSafe✅ takJak ładowarka, mocowany na środku pleców
    Uchwyt samochodowy MagSafe✅ takŁapie za pierścień, bez dodatkowej płytki
    Uchwyt na palec lub ring MagSafe✅ takPod warunkiem, że siedzi na pierścieniu
    Uchwyt z przyklejaną metalową płytkąuważajBezpieczny tylko, gdy płytka jest nisko, na środku pleców
    Stacja 3w1 z ładowarką MagSafeuważajSprawdź, czy telefon nie opiera się aparatem o metal
    Etui z klapką zapinaną na magnes❌ unikajMagnes zapięcia bywa blisko obiektywów
    Magnetyczne mocowania filtrów i obiektywów❌ unikajZ założenia nachodzą bezpośrednio na aparat
    Mocny magnes „uniwersalny” bez MagSafe❌ unikajNieznana siła i położenie magnesu
    Uchwyt na motocykl bez tłumienia drgań❌ unikajApple ostrzega przed silnymi drganiami silnika

    Qi2 to otwarty standard ładowania bezprzewodowego z magnesami rozmieszczonymi tak samo jak w MagSafe, więc w tej tabeli traktujemy oba jednakowo.

    Czy uchwyt magnetyczny do telefonu jest bezpieczny w samochodzie?

    Tak, jeśli łapie za pierścień MagSafe. Tak działają uchwyty samochodowe MagSafe i Qi2: magnesy w głowicy trafiają w magnesy w telefonie i nic więcej nie trzeba przyklejać.

    Uważać trzeba przy starszych uchwytach magnetycznych, do których przykleja się metalową płytkę. Jeśli płytka trafi wysoko, blisko aparatów, w iPhone’ie 18 Pro to najgorsze możliwe miejsce.

    Jeśli zostajesz przy takim uchwycie, przyklej płytkę na środku pleców, pod logo Apple. Jeszcze lepiej będzie przesiąść się na etui z MagSafe.

    Spośród uchwytów samochodowych MagSafe, które trzymają się pierścienia i nie wymagają płytki, polecamy:

    Po lewej Spigen MFT36 VacuumLock, po prawej ESR OmniLock. Oba trzymają telefon za pierścień MagSafe, bez przyklejanej płytki.

    [hs_products ids=”130386,134694,127488″ cols=”3″]

    Pełen wybór znajdziesz w kategorii uchwyty samochodowe. Jeśli dopiero wybierasz typ mocowania, przyda się nasz poradnik jaki uchwyt samochodowy do telefonu wybrać.

    Portfele i uchwyty na palec MagSafe

    Portfel MagSafe przypina się do pierścienia i nie sięga wyspy aparatów. Dla przysłony jest więc obojętny. To samo dotyczy magnetycznych ringów i uchwytów na palec, o ile trzymasz je na pierścieniu, a nie przesuwasz wyżej, żeby wygodniej się trzymało.

    Dobrze sprawdzają się:

    Po lewej Satechi Wallet Stand, po prawej UNIQ Heldro ID.

    Więcej modeli porównujemy w zestawieniu TOP 10 portfeli MagSafe do telefonu.

    Ładowarki, powerbanki i stacje MagSafe

    Ładowarka MagSafe i powerbank magnetyczny to najbezpieczniejsze akcesoria z całej listy. Muszą trafić dokładnie w pierścień, bo inaczej nie ładują, a pierścień leży poniżej wyspy aparatów.

    Jedyna rzecz do sprawdzenia dotyczy stacji ładujących 3w1 z metalową konstrukcją. Jeśli telefon w stacji opiera się wyspą aparatów o metalowy element z magnesem, np. ładowarkę do zegarka, przestaw urządzenia albo wybierz stację z większym odstępem.

    Na co naprawdę uważać: upadki i drgania

    Jeśli chcesz chronić aparat iPhone’a 18 Pro, magnesy przy pierścieniu MagSafe nie są tu główną sprawą. Listki przysłony to delikatna mechanika. iFixit ocenia, że mało kto na świecie ma narzędzia i wiedzę, by ją rozebrać i złożyć z powrotem, więc naprawa najpewniej oznacza wymianę całego modułu aparatu.

    Co realnie grozi aparatowi:

    • Upadek na plecy lub na róg z wyspą aparatów. Siła uderzenia idzie prosto w moduł. Tu przydaje się etui z podniesionym rantem wokół aparatów.
    • Silne drgania. Apple ma osobny dokument o tym, że drgania silników motocykli mogą pogorszyć działanie aparatu iPhone’a. Nie zaleca montowania iPhone’a na motocyklach o dużej mocy. Przy skuterach i motorowerach radzi korzystać z uchwytu z tłumieniem drgań.
    • Zarysowanie szkła nad obiektywem. Nie uszkodzi przysłony, ale może dawać smugi i odblaski na zdjęciach. Chroni przed tym osłona na aparat.

    Etui MagSafe do iPhone’a 18 Pro z rantem wokół aparatu

    Dobre etui do iPhone’a 18 Pro łączy dwie rzeczy. Pierwsza to wbudowane magnesy MagSafe, bo bez nich akcesoria trzymają się przez obudowę słabo albo wcale. Druga to rant, który wystaje ponad obiektywy.

    Wśród modeli dostępnych w sklepie polecamy:

    Po lewej UAG Pathfinder MagSafe, po prawej Ringke Silicone Magnetic MagSafe.

    [hs_products category=”2618″ limit=”6″ sort=”sales”]

    Pozostałe modele znajdziesz w kategorii etui do iPhone’a 18 Pro.

    Porada: etui z iPhone’a 17 Pro pasuje na 18 Pro, bo oba mają identyczny korpus. Nie pasuje za to osłona na aparat. Szczegóły wyjaśniamy w tekście czy etui z iPhone 17 Pro pasuje do iPhone 18 Pro.

    Osłona na aparat

    Typowa osłona na wyspę aparatów, szklana albo aluminiowa, nie ma magnesów, więc przysłonie nie przeszkadza. Chroni szkło nad obiektywami przed rysami i odpryskami. Do 18 Pro dobrze pasują ESR Armorite Camera Protector i Tech-Protect CamAlloy Fit+.

    Po lewej ESR Armorite, po prawej Tech-Protect CamAlloy Fit+.

    Całą ofertę znajdziesz w kategorii szkło na aparat do iPhone’a 18 Pro.

    Jak sprawdzić, czy akcesorium wpływa na aparat iPhone’a 18 Pro

    Podejrzewasz, że uchwyt albo etui coś psuje? Sprawdzisz to w pięć minut:

    1. Zrób zdjęcie tej samej sceny z akcesorium i bez niego, z tego samego miejsca.
    2. Porównaj ostrość na powiększeniu. Zwróć uwagę na rozmycie przy słabym świetle, bo wtedy stabilizacja pracuje najciężej.
    3. Obserwuj podgląd w aplikacji Aparat. Drżenie obrazu albo ciągłe „szukanie” ostrości przy przyłożonym akcesorium to sygnał ostrzegawczy.
    4. Jeśli objawy znikają po zdjęciu akcesorium, zmień jego położenie albo z niego zrezygnuj.
    5. Jeśli objawy zostają także bez akcesorium, oddaj telefon do serwisu Apple. Nie próbuj niczego „naprawiać” magnesem.

    Podsumowanie: MagSafe i iPhone 18 Pro

    • Nie ma dowodów, że MagSafe szkodzi aparatowi iPhone’a 18 Pro. Pierścień leży poniżej wyspy aparatów, a żaden test nie wykazał wpływu na przysłonę w zamkniętym telefonie.
    • Test iFixit dotyczył wyjętego modułu. Pokazał, jak działa mechanizm, ale nie jest ostrzeżeniem przed ładowarką czy portfelem.
    • Unikaj magnesów i płytek przy obiektywach: etui z klapką na magnes, magnetycznych mocowań filtrów i płytek przyklejonych wysoko.
    • Pilnuj upadków i drgań. Etui z rantem i osłona na aparat to rozsądniejsza ochrona niż rezygnacja z MagSafe.

    Jeśli kompletujesz akcesoria do nowego telefonu, zacznij od etui z MagSafe. Do niego dobierzesz resztę z kategorii akcesoria MagSafe: uchwyt do auta, portfel albo powerbank, który trzyma się tam, gdzie powinien.

    FAQ

    Czy ładowarka MagSafe może uszkodzić aparat iPhone’a 18 Pro? Nie ma na to dowodów. Ładowarka MagSafe przyczepia się do pierścienia na środku pleców, poniżej wyspy aparatów, i nie zbliża magnesu do przysłony.

    Czy uchwyt magnetyczny do telefonu jest bezpieczny dla iPhone’a 18 Pro? Tak, jeśli to uchwyt MagSafe lub Qi2, który łapie za pierścień w telefonie. Przy starszych uchwytach z metalową płytką przyklej ją na środku pleców, nigdy przy aparatach.

    Czy portfel MagSafe wpływa na aparat iPhone’a 18 Pro? Nie. Portfel trzyma się pierścienia MagSafe i nie sięga wyspy aparatów. Apple ostrzega tylko przed magnesami i płytkami położonymi w pobliżu tylnego aparatu.

    Czy te same zasady dotyczą iPhone’a 18 Pro Max? Tak. iPhone 18 Pro Max ma tę samą zmienną przysłonę w głównym aparacie, więc MagSafe jest w porządku, a magnesy przy obiektywach nie.

    Czy mogę montować iPhone’a 18 Pro na motocyklu? Apple nie zaleca montowania iPhone’a na motocyklach o dużej mocy, bo silne drgania mogą pogorszyć działanie stabilizacji i autofokusa. Na skuterze lub motorowerze używaj uchwytu z tłumieniem drgań.

    Czy etui z MagSafe do iPhone’a 17 Pro zadziała z 18 Pro? Tak. Oba modele mają identyczny korpus, więc etui pasuje, a jego magnesy trafiają w pierścień MagSafe. Nie przeniesiesz za to osłony na aparat.

  • Jaka najlepsza ładowarka do iPhone’a Duo? Ranking 2026

    Jaka najlepsza ładowarka do iPhone’a Duo? Ranking 2026

    Najlepsza ładowarka do iPhone’a Duo to zasilacz USB Power Delivery o mocy co najmniej 60 W, dopiero od tego progu Apple obiecuje naładowanie do 50% w około 20 minut. Naszym wyborem jest UGREEN Nexode Air 65W, bo mieści się w tej mocy na jednym porcie i jest wielkości pudełka zapałek.

    W pudełku z telefonem znajdziesz tylko przewód USB-C. Zasilacza nie ma, a stara kostka 20 W z iPhone’a 12 naładuje Duo wyraźnie wolniej, niż podaje producent.

    Składany iPhone trafia do sprzedaży 23 października 2026, przedsprzedaż rusza 16 października. To dobry moment, żeby ładowarkę dobrać wcześniej, zamiast szukać jej po odebraniu paczki.

    Poniżej pięć ładowarek sieciowych, które ten próg spełniają, a dalej cała reszta osprzętu: ładowarki indukcyjne MagSafe i Qi2 25W, kable USB-C, ładowarki samochodowe i powerbanki. Po drodze cztery rzeczy, na których najłatwiej stracić obiecane 20 minut.

    iPhone Duo ładuje się przez USB-C oraz bezprzewodowo, standardami MagSafe i Qi2. Zdjęcia: Apple.

    Uwaga: iPhone Duo to nie jest MagSafe Duo

    Zanim przejdziemy do rankingu, jedno rozróżnienie, na którym łatwo się przejechać przy zakupie.

    MagSafe Duo Charger to składana, podwójna ładowarka Apple do iPhone’a i Apple Watcha, pokazana w 2020 roku i od dawna wycofana z oferty. Nazwa „Duo” oznacza w niej dwa pola ładowania, a nie model telefonu.

    iPhone Duo to składany iPhone z 2026 roku, który opisaliśmy w premierowym tekście o składanym iPhonie. Potrzebuje zwykłej ładowarki sieciowej USB-C, tyle że mocniejszej niż dotychczasowe iPhone’y.

    Jeśli w wyszukiwarce zobaczysz „podwójną ładowarkę Apple”, „Apple Duo Charger” albo „ładowarkę indukcyjną Apple Duo”, to nie jest produkt do tego telefonu.

    Szukasz jednak właśnie takiej podwójnej ładowarki? Jej dzisiejszym odpowiednikiem są stacje 3w1: ładują telefon, zegarek i słuchawki naraz, a w przeciwieństwie do MagSafe Duo nadal można je kupić. Opisujemy je w sekcji o ładowarkach indukcyjnych, w dalszej części tekstu.

    Czego iPhone Duo wymaga od ładowarki

    Apple podaje w specyfikacji trzy liczby i wszystkie trzy mają znaczenie przy zakupie.

    ParametrWartość według Apple
    Szybkie ładowanie przewodowedo 50% w ok. 20 minut
    Minimalna moc zasilacza60 W lub wyższa
    Ładowanie MagSafedo 25 W
    Ładowanie Qi2do 25 W
    Ładowanie MagSafe do 50%ok. 30 minut, zasilacz 35 W lub mocniejszy
    ZłączeUSB-C, USB 3 (10 Gb/s)
    W zestawieprzewód USB-C 1 m, bez zasilacza
    Masa telefonu254 g

    Zwróć uwagę na jedną rzecz: 60 W to wymóg wobec zasilacza, nie moc pobierana przez telefon. Duo nie wciąga 60 W nieprzerwanie. Zasilacz musi jednak mieć taki zapas, żeby utrzymać wysokie natężenie w pierwszej fazie ładowania, kiedy bateria jest prawie pusta.

    To zmiana względem reszty linii. iPhone 17 osiąga swoje 50% w 20 minut z zasilaczem 40 W, co opisaliśmy w rankingu ładowarek do iPhone’a 17. Duo ma dwie baterie i podnosi ten próg o połowę.

    Potrzebujesz ładowarki już teraz? Zobacz ładowarki do telefonu →

    Cztery rzeczy, które decydują o pełnej prędkości

    1. Moc na jednym porcie, nie łączna

    To najczęstsza pułapka przy ładowarkach wieloportowych. Producent pisze „65 W” na pudełku, ale ta liczba dotyczy sumy wszystkich portów. Podłącz drugie urządzenie, a główny port zjeżdża do 45 W albo niżej i telefon wypada z progu 60 W.

    Szukaj w specyfikacji zapisu w rodzaju „65 W na pojedynczym porcie USB-C”. Jeśli ładujesz laptopa i telefon z jednej kostki, bierz wyższą półkę mocy: 100 W albo więcej.

    2. USB Power Delivery, nie sam Quick Charge

    iPhone korzysta wyłącznie z USB Power Delivery (USB PD), standardu, który negocjuje napięcie między ładowarką a urządzeniem. Quick Charge to konkurencyjny standard Qualcomma, przydatny przy telefonach z Androidem, ale iPhone’owi nic nie daje.

    Większość ładowarek GaN obsługuje oba naraz. Upewnij się tylko, że USB PD jest wymienione wprost.

    3. GaN, jeśli zależy Ci na rozmiarze

    GaN (azotek galu) to materiał, który zastąpił krzem w tranzystorach ładowarki. Mniej grzeje i pozwala zmieścić 65 W w obudowie wielkości dawnej kostki 20 W.

    Przy mocy 60 W i wyższej to różnica między czymś, co zmieścisz w kieszeni kurtki, a cegłą do plecaka.

    4. Kabel, o którym nikt nie pisze na pudełku

    O tym producenci ładowarek milczą, bo kabel zwykle sprzedają osobno. Przy 60 W przewód musi przenieść 3 A, a nie każdy to potrafi, choć wtyk wygląda identycznie. Wracamy do tego w osobnej sekcji niżej.

    Przewód z pudełka Duo poradzi sobie bez zarzutu. Problem zaczyna się, gdy sięgasz po pierwszy lepszy kabel z szuflady, a potem dziwisz się, że 20 minut zamieniło się w godzinę.

    Ranking: 5 ładowarek do iPhone’a Duo, które spełniają próg 60 W

    Uszeregowaliśmy je od najbardziej uniwersalnej do najbardziej specjalistycznej.

    Telefon trafia do sprzedaży dopiero 23 października, więc dobraliśmy je według parametrów podanych przez Apple, a nie po własnych testach z tym modelem.

    1. UGREEN Nexode Air 65W

    Nasz wybór

    UGREEN Nexode Air 65W przekracza próg 60 W z niewielkim zapasem i robi to w obudowie, którą spokojnie wozisz w kieszeni plecaka. Ma dwa porty USB-C i jeden USB-A, więc naładujesz z niej też słuchawki albo zegarek.

    Pełne 65 W dostaniesz przy jednym podłączonym urządzeniu. Gdy wepniesz drugie, moc rozdziela się między porty i Duo może zejść poniżej wymaganych 60 W. To nie wada tego konkretnego modelu, tylko cecha wszystkich ładowarek wieloportowych w tej klasie mocy.

    Dla większości ludzi, którzy chcą jednej kostki do telefonu i sporadycznie czegoś obok, to najrozsądniejszy wybór z całego zestawienia.

    2. Spigen Essential EE673EU 67W

    Spigen Essential EE673EU daje 67 W, czyli siedem watów ponad wymagany próg. Ten zapas ma sens: przy jednoczesnym ładowaniu telefonu i drugiego drobiazgu masz większą szansę, że Duo zostanie przy pełnej prędkości.

    Układ portów jest identyczny jak w propozycji UGREEN: dwa USB-C i jeden USB-A. Czarna obudowa mniej rzuca się w oczy przy gniazdku niż typowa biała kostka.

    3. USAMS JC Series CC266 65W GaN

    USAMS JC Series CC266 65W GaN to najprostsza droga do progu 60 W bez dopłacania za rozpoznawalne logo. Trzy porty, technologia GaN i te same 65 W co u konkurencji z wyższej półki.

    Jeśli ładowarka ma stać za kanapą i nikt nie będzie na nią patrzył, ten model wykonuje dokładnie tę samą pracę.

    4. Tech-Protect PowerVision NC100W GaN

    Tech-Protect PowerVision NC100W rozwiązuje problem, o którym pisaliśmy wyżej: pokazuje na małym wyświetlaczu, ile watów faktycznie płynie do telefonu.

    To jedyny sposób, żeby na własne oczy sprawdzić, czy Duo dostaje obiecane 60 W, czy może kabel albo drugie podłączone urządzenie ścięły moc. Przy telefonie, który stawia tak konkretny wymóg, ta informacja jest warta więcej niż przy zwykłym smartfonie.

    Sto watów daje też realny zapas przy dwóch urządzeniach naraz, a przy okazji wystarczy na większość laptopów z USB-C.

    5. Satechi 4-Port GaN Travel Charger 140W

    Satechi 4-Port GaN Travel Charger 140W to propozycja dla kogoś, kto dużo podróżuje. Cztery porty USB-C i wymienne wtyczki w standardach amerykańskim, brytyjskim, europejskim i azjatyckim zastępują cały woreczek z przejściówkami.

    Przy 140 W do podziału nawet trzy podłączone urządzenia nie zepchną telefonu poniżej progu. Jeśli wozisz ze sobą też MacBooka, to jedyna kostka, jakiej potrzebujesz. Zwolennikom stałego stanowiska na biurku ten sam producent oferuje Satechi GaN Charger 165W z czterema portami USB-C.

    [hs_products ids=”76151,126200,109815,142549,73695″ cols=”5″ title=”Ładowarki 60 W i mocniejsze do iPhone’a Duo”]

    Porównanie ładowarek do iPhone’a Duo

    ModelMocPortyGaNWyświetlacz mocyWymienne wtyczki
    UGREEN Nexode Air65 W2× USB-C + USB-A✅❌❌
    Spigen Essential EE673EU67 W2× USB-C + USB-A✅❌❌
    USAMS JC CC26665 W2× USB-C + USB-A✅❌❌
    Tech-Protect PowerVision NC100W100 W2× USB-C + USB-A✅✅❌
    Satechi 4-Port Travel140 W4× USB-C✅❌✅

    Ładowarki indukcyjne do iPhone’a Duo: Qi2, Qi2 25W i MagSafe

    Duo ładuje się bezprzewodowo z mocą do 25 W: przez MagSafe albo przez Qi2 w wersji 25 W, którą Wireless Power Consortium oznacza jako Qi2 25W. Nie musisz więc szukać akcesoriów z logo Apple, ale musisz zwrócić uwagę na moc, bo starsze ładowarki Qi2 zatrzymują się na 15 W.

    Nazwy standardów mieszają się w opisach sklepowych, więc krótkie uporządkowanie:

    StandardMoc dla iPhone’aMagnesyCo to znaczy w praktyce
    Qi (stary)7,5 W❌Telefon trzeba trafić w cewkę, ładuje wolno
    Qi2 (pierwsza wersja)do 15 W✅Magnesy w standardzie, moc jak dawny MagSafe
    Qi2 25Wdo 25 W✅Pełna prędkość bezprzewodowa w Duo
    MagSafedo 25 W✅Rozwiązanie Apple, w Duo równoważne z Qi2 25W

    Szukaj więc oznaczenia Qi2 25W albo po prostu liczby 25 W w opisie. Sam napis „Qi2″ nie wystarczy: ta sama nazwa handlowa obejmuje dziś i 15 W, i 25 W. Wolniejsza ładowarka zadziała bez problemu, tylko dłużej.

    Jest jeszcze warunek, o którym łatwo zapomnieć: sama ładowarka indukcyjna nie wystarczy. Podłączasz ją do zasilacza sieciowego i to on decyduje o mocy. Apple podaje, że ładowanie MagSafe do 50% w około 30 minut wymaga zasilacza 35 W lub mocniejszego, a stacje 3w1 bywają jeszcze bardziej wymagające: Tech-Protect A51 potrzebuje 45 W, A52 co najmniej 40 W. Sprawdź to w opisie konkretnego modelu, zanim kupisz podkładkę bez zasilacza w zestawie.

    Pułapka nazewnictwa: „25 W” na pudełku stacji 3w1 bywa sumą wszystkich pól ładowania, a nie mocą dla telefonu. Satechi 3-in-1 Qi2 25W dzieli je na 15 W dla iPhone’a plus 5 W dla zegarka i 5 W dla słuchawek. Szukaj w specyfikacji osobnego wiersza „wyjście, telefon”.

    Bezprzewodowo naładujesz telefon wolniej niż kablem. Za to odkładasz go jednym ruchem, bez celowania we wtyczkę, a przy składanym telefonie z zawiasem to wygodniejsze, niż się wydaje.

    Tech-Protect A50 MagSafe 25W Qi2.2, pojedynczy krążek

    Nasz wybór wśród indukcyjnych

    Tech-Protect A50 daje pełne 25 W dla telefonu, bo cała moc idzie w jedno pole. To najprostsza forma z możliwych: magnetyczny krążek na kablu.

    Magnes trzyma pewnie mimo 254 gramów masy Duo. Jeśli wolisz inne wykończenie, ten sam producent ma Tech-Protect A54 Qi2.2.

    Tech-Protect A51 ArcticBoost 3in1, pełne 25 W dla telefonu

    Tech-Protect A51 ArcticBoost to rzadki przypadek stacji 3w1, w której telefon dostaje pełne 25 W, a zegarek i słuchawki mają własny budżet mocy obok. Producent wymaga do tego zasilacza co najmniej 45 W.

    Dodatkowo ma aktywne chłodzenie. Ładowanie indukcyjne z natury grzeje, a ciepło jest głównym wrogiem żywotności baterii, więc przy 25 W to realna wartość, nie marketing. Tańszą alternatywą jest Tech-Protect A52 3in1 Qi2.2, również z 25 W dla telefonu, ale bez wentylatora i z wymogiem 40 W na zasilaczu.

    Satechi 3-in-1 Qi2, składany stojak na 15 W

    Satechi 3-in-1 Qi2 mieści telefon, zegarek i słuchawki, a stojak trzyma Duo pionowo, więc widzisz powiadomienia na ekranie zewnętrznym bez podnoszenia telefonu. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, co robi z niej sensowną ładowarkę podróżną.

    Zwróć uwagę na moc: producent podaje 15 W dla iPhone’a, mimo „25W” w nazwie. Na nocne ładowanie to bez znaczenia, do doładowania w ciągu dnia lepiej sprawdzi się model z pełnymi 25 W.

    Satechi Qi2 Trio Wireless Charging Pad, płaska mata 15 W

    Satechi Qi2 Trio to ten sam pomysł w wersji płaskiej, również z 15 W dla telefonu. Duo leży poziomo zamiast stać, co ma sens na szafce nocnej, gdzie stojak zasłaniałby budzik albo lampkę.

    Przy składanym telefonie płaska mata ma jeszcze jedną zaletę: możesz na niej położyć Duo zamkniętego, bez obciążania zawiasu.

    [hs_products ids=”134148,137939,140801,135816″ cols=”4″ title=”Ładowarki indukcyjne 25 W i stacje 3w1″]

    Szerszy przegląd tej kategorii zebraliśmy w poradniku jaką ładowarkę MagSafe wybrać, a pełną ofertę znajdziesz w kategorii ładowarek indukcyjnych.

    Kable USB-C: tu najłatwiej stracić obiecane 60 W

    Przewód z pudełka Duo ma metr długości i przenosi wymaganą moc. Problem pojawia się, gdy potrzebujesz drugiego kabla: dłuższego do łóżka, krótszego do plecaka albo zapasowego do pracy.

    Kabel do ładowania 60 W musi przenieść 3 A przy 20 V. To górna granica dla zwykłego przewodu USB-C: powyżej 3 A kabel musi mieć układ e-marker, który informuje ładowarkę o swoich możliwościach. Duo mieści się dokładnie w tym limicie, więc porządny kabel bez e-markera wystarczy, ale pracuje na styk.

    Trzy liczby, na które warto patrzeć w opisie:

    • Natężenie: 3 A to dokładnie tyle, ile trzeba; 5 A daje zapas i pewność, że wąskim gardłem jest ładowarka, a nie sznurek
    • Moc: przewody 100 W i 240 W przenoszą wymagane 60 W daleko od swojej granicy
    • Prędkość danych: osobny parametr, zupełnie niezwiązany z mocą

    Ta ostatnia rzecz zaskakuje najczęściej. Większość kabli 100 W przesyła dane w standardzie USB 2.0, czyli 480 Mb/s. Duo ma złącze USB 3 o przepustowości 10 Gb/s, więc przy zgrywaniu materiału wideo różnica wynosi ponad dwudziestokrotność.

    Dotyczy to także obu przewodów poniżej: oba ładują z pełną mocą, oba przesyłają dane w USB 2.0. Jeśli szukasz kabla do szybkiego zgrywania nagrań, sprawdź prędkość transferu osobno, bo to zupełnie inna półka produktowa.

    Tech-Protect UB20T Ultraboost 100W, sprężynowy do auta i na biurko

    Kabel Tech-Protect UB20T Ultraboost obsługuje 100 W przy 5 A, czyli z dużym zapasem ponad wymagane przez Duo 3 A.

    Jego konstrukcja jest sprężynowa: w spoczynku zwija się do kilkunastu centymetrów, a rozciąga do 180 cm. W samochodzie i na biurku oznacza to koniec plątaniny, bo kabel sam wraca do formy zamiast leżeć w kłębku.

    Tech-Protect UB10T Ultraboost 240W, z zapasem na laptopa

    Kabel Tech-Protect UB10T Ultraboost przenosi 240 W w rozszerzeniu EPR ze standardu USB PD 3.1. Do telefonu to gruba przesada, ale jeśli ten sam kabel ma czasem zasilić laptopa, kupujesz jeden przewód zamiast dwóch.

    Metrowa długość sprawdza się przy biurku i w plecaku. Do stałego stanowiska przy komputerze wystarczy krótszy i tańszy Tech-Protect Ultraboost DNA 100W.

    Więcej o doborze przewodu napisaliśmy w tekście jaki kabel do szybkiego ładowania wybrać. Pełna oferta jest w kategorii kabli USB-C.

    Ładowarki samochodowe do iPhone’a Duo

    Duo deklaruje do 24 godzin typowego użytkowania, ale dwa ekrany potrafią ten wynik szybko zjeść. W aucie liczy się co innego niż na biurku: nawigacja na dużym ekranie wewnętrznym zużywa baterię szybciej, niż ładuje ją słaba ładowarka z gniazda zapalniczki.

    Zasada jest ta sama co przy kostce sieciowej. Ładowarka samochodowa musi dawać 60 W na jednym porcie, żeby telefon ładował się pełną prędkością. Popularne przejściówki 18 W czy 30 W podtrzymają poziom baterii podczas nawigacji, ale go nie podniosą.

    Uchwyt z ładowaniem bezprzewodowym Tech-Protect MM25W-V8

    Uchwyt Tech-Protect MM25W-V8 łączy mocowanie na szybę lub deskę rozdzielczą z ładowarką Qi2.2 o mocy 25 W. Telefon przyczepiasz magnetycznie i od razu się ładuje, bez wpinania wtyczki przy każdym wsiadaniu.

    Przy Duo dochodzi jeszcze jedna korzyść: uchwyt trzyma telefon zamknięty, więc nie obciążasz zawiasu w trasie.

    UGREEN EC705 130W, dla kierowcy z laptopem

    Ładowarka UGREEN EC705 daje 130 W na trzech portach, więc telefon dostaje swoje 60 W nawet wtedy, gdy obok ładuje się laptop albo tablet pasażera. W zestawie jest kabel 5 A, czyli dokładnie taki, jakiego wymaga pełna moc.

    Alternatywą z dwoma portami USB-C jest Tech-Protect CC03 100W.

    Uwaga na opisy: ładowarki samochodowe opisane jako „PD 60W” często dzielą tę moc między porty, na przykład 30 W na USB-C i 18 W na USB-A. Dla Duo liczy się wyłącznie liczba przy porcie USB-C, a nie suma z pudełka.

    Więcej opcji opisaliśmy w poradniku szybka ładowarka do samochodu, a pełna oferta jest w kategorii ładowarek samochodowych.

    Powerbanki do iPhone’a Duo

    Powerbank do składanego telefonu wybiera się inaczej niż do zwykłego smartfona, z jednego powodu: Duo waży 254 g. To wyraźnie więcej niż klasyczny iPhone, więc magnetyczny powerbank przyczepiony do pleców robi z zestawu coś, czego nie chcesz trzymać przy uchu przez pół godziny.

    Stąd prosta reguła: magnetyczny do 10 000 mAh albo przewodowy powyżej. Cięższe ogniwa lepiej trzymać w kieszeni i połączyć kablem.

    Tech-Protect PB40 LifeMag 10 000 mAh, magnetyczny z pełną mocą Qi2.2

    Powerbank Tech-Protect PB40 LifeMag ma 10 000 mAh i ładuje bezprzewodowo w standardzie Qi2.2 z mocą 25 W, czyli tyle, ile Duo potrafi przyjąć bez kabla. Przyczepiasz go do pleców telefonu i idziesz dalej.

    To najwygodniejsze rozwiązanie na miasto: ładowanie zaczyna się w momencie przyłożenia, bez szukania wtyczki w kieszeni.

    UGREEN PB773 10 000 mAh 30W, magnetyczny z portem USB-C

    Powerbank UGREEN PB773 łączy mocowanie magnetyczne z portem USB-C o mocy 30 W. Bezprzewodowo dokładasz energię w biegu, a kablem ładujesz szybciej, gdy masz chwilę postoju.

    Trzydzieści watów przez kabel nie da wprawdzie deklarowanych przez Apple 20 minut do połowy, ale i tak przewyższa 25 W dostępne bezprzewodowo.

    UGREEN PB726 20 000 mAh 165W, na dłuższą trasę

    Powerbank UGREEN PB726 to inna liga: 20 000 mAh i 165 W, czyli tyle, że naładuje Duo pełną prędkością i jeszcze zostanie na laptopa. Wbudowany zwijany kabel rozwiązuje przy okazji problem przewodu, którego zawsze brakuje.

    To powerbank do plecaka, nie do kieszeni. Za to na dwudniowym wyjeździe bez dostępu do gniazdka zastępuje całą resztę tego artykułu. Jeśli zależy Ci na mocy przy mniejszej masie, sprawdź UGREEN PB537 20 000 mAh 55 W.

    Porada przed lotem: od 27 marca 2026 obowiązują nowe zasady ICAO. Na pasażera przypadają maksymalnie dwa powerbanki, każdy do 100 Wh (20 000 mAh to około 74 Wh, więc mieści się w limicie). Wolno je wozić wyłącznie w kabinie, trzeba trzymać je w zasięgu ręki, a nie w schowku nad głową, i nie wolno ich doładowywać z gniazdek pokładowych.

    [hs_products ids=”141166,142610,129239,100096,127489,109233″ cols=”6″ title=”Powerbanki, kable i ładowanie w drodze”]

    Więcej modeli zebraliśmy w rankingu powerbanków 2026, a całą ofertę znajdziesz w kategorii powerbanków.

    Którą ładowarkę wybrać? Rekomendacje według potrzeb

    Twoja sytuacjaCo kupićDlaczego
    Chcesz jednej ładowarki i nie chcesz się zastanawiaćUGREEN Nexode Air 65WSpełnia próg, jest mała, ma trzy porty na zapas
    Ładujesz telefon i laptopa z jednego gniazdkaTech-Protect PowerVision NC100WSto watów dla obu, a wyświetlacz pokaże, ile realnie płynie
    Dużo lataszSatechi 4-Port GaN Travel 140WWymienne wtyczki zastępują komplet przejściówek
    Ładujesz głównie w nocy przy łóżkuTech-Protect A50 albo Satechi Qi2 Trio z odpowiednim zasilaczemPrzez osiem godzin snu prędkość nie ma znaczenia
    Masz już mocną ładowarkę do MacBookaNic albo sam kabelSprawdź, ile daje na jednym porcie; 60 W+ wystarczy
    Potrzebujesz drugiego przewoduTech-Protect UB20T 100 W / 5 AMa zapas ponad wymagane 3 A, nie zetnie mocy
    Jeździsz z nawigacjąUchwyt Tech-Protect MM25W-V8 albo UGREEN EC705Słabsza przejściówka utrzyma poziom baterii, ale go nie podniesie
    Wyjeżdżasz na dłużej bez gniazdkaUGREEN PB726 20 000 mAhMagnetyczne 10 000 mAh bierz pod wygodę, nie pojemność

    Wybierasz między Duo a składakiem Samsunga. Zestawiliśmy oba w porównaniu iPhone Duo i Galaxy Z Fold 8, a osobny ranking ładowarek do Samsunga znajdziesz w tekście o ładowarkach do Galaxy Z Fold 8 Ultra.

    Podsumowanie

    Ładowarka do iPhone’a Duo sprowadza się do jednej liczby i trzech drobiazgów wokół niej.

    1. Zasilacz musi mieć co najmniej 60 W, inaczej nie zobaczysz obiecanych 50% w 20 minut
    2. Liczy się moc na jednym porcie, a nie suma wypisana na pudełku
    3. Kabel musi przenieść 3 A przy 20 V, więc przewody 100 W i 5 A są bezpiecznym wyborem
    4. Bezprzewodowo dostaniesz 25 W przez MagSafe albo Qi2 25W, ale podkładka potrzebuje własnego zasilacza, od 35 do 45 W zależnie od modelu
    5. W pudełku nie ma zasilacza, tylko przewód USB-C, więc kostkę trzeba dokupić osobno

    Reszta osprzętu układa się wokół tych samych progów, z jednym wyjątkiem. Powerbank wybiera się już nie pod moc, tylko pod masę telefonu: magnetyczny do 10 000 mAh, cięższe ogniwa na kablu.

    Jeśli masz kupić jedną rzecz przed odbiorem telefonu, niech to będzie ładowarka 65 W z USB Power Delivery. Reszta, od podkładki indukcyjnej po powerbank, może poczekać, aż poznasz swoje nawyki z nowym telefonem.

    Warto też od razu pomyśleć o ochronie: składany ekran jest najdroższym elementem tego telefonu. Ofertę zebraliśmy w kategorii akcesoriów do iPhone’a Duo oraz wśród etui do iPhone’a Duo. Konkretne modele porównaliśmy w rankingu etui do iPhone’a Duo.

    FAQ: najczęściej zadawane pytania

    Ile watów musi mieć ładowarka do iPhone’a Duo?

    Co najmniej 60 W. Apple podaje, że przy zasilaczu 60 W lub mocniejszym telefon naładuje się do 50% w około 20 minut. Słabsze ładowarki zadziałają, ale wolniej.

    Czy ładowarką 65 W można ładować iPhone’a Duo?

    Tak i jest to wręcz zalecane. Telefon pobiera tylko tyle mocy, ile potrzebuje, a ładowarka o wyższej mocy nigdy nie „wciska” jej na siłę. Zasilacz 65 W daje dodatkowo niewielki zapas ponad wymagany próg.

    Czy ładowarka 67 W jest dobra do iPhone’a Duo?

    Tak, i to jeden z lepszych wyborów. Siedem watów ponad wymagany próg 60 W daje zapas, dzięki któremu telefon utrzyma pełną prędkość także wtedy, gdy do drugiego portu podepniesz słuchawki albo zegarek.

    Czy iPhone’a Duo można ładować ładowarką 100 W lub 140 W?

    Można i jest to całkowicie bezpieczne. USB Power Delivery negocjuje napięcie i natężenie między ładowarką a telefonem, więc urządzenie pobiera wyłącznie tyle, ile obsługuje. Mocniejsza kostka przydaje się, gdy ładujesz kilka urządzeń naraz.

    Czy do iPhone’a Duo musi być oryginalna ładowarka Apple?

    Nie. Wystarczy dowolny zasilacz z obsługą USB Power Delivery i mocą 60 W lub wyższą. Apple nie wymaga certyfikatu MFi dla ładowarek sieciowych, a przy ładowaniu bezprzewodowym liczy się zgodność ze standardem Qi2.

    Czy w zestawie z iPhone’em Duo jest ładowarka?

    Nie. W pudełku znajdziesz wyłącznie przewód USB-C o długości 1 metra. Zasilacz sieciowy trzeba dokupić osobno, tak jak w każdym iPhonie od 2020 roku.

    Jak szybko ładuje się iPhone Duo?

    Do 50% w około 20 minut z zasilaczem 60 W lub mocniejszym. Ładowanie bezprzewodowe MagSafe i Qi2 działa z mocą do 25 W, więc pełne naładowanie trwa wyraźnie dłużej niż kablem.

    Czy stara ładowarka 20 W od iPhone’a naładuje Duo?

    Naładuje, ale znacznie wolniej, niż podaje Apple. Składany iPhone ma dwie baterie i przy zasilaczu 20 W czas ładowania wydłuża się kilkukrotnie względem deklarowanych 20 minut do połowy pojemności.


    Źródła: