Na wydarzeniu Apple Pro and Tell 28 października 2026 Apple pokazało pierwszego Maca z dotykowym ekranem. To MacBook Pro z ekranem PROLED XDR w wersjach 14 i 16 cali, z ekranem OLED, Dynamic Island i czipami M5 Pro lub M5 Max.
W Polsce kosztuje od 14 999 zł, a w sklepach będzie od piątku 6 listopada. Przed wydarzeniem Apple ogłosiło też iPada mini z ekranem OLED oraz MacBooka Pro 14 i iMaca z czipem M6. Poniżej znajdziesz wszystkie nowości, ceny w Polsce i to, co zmieniają w etui, szkłach i ładowarkach.
MacBook Pro z ekranem PROLED XDR w wersjach 14 i 16 cali. Zdjęcia: Apple.
MacBook Pro z ekranem PROLED XDR: pierwszy dotykowy Mac
Apple ogłosiło 28 października nowego MacBooka Pro z ekranem OLED. To dodatkowa linia, a nie następca. Dotychczasowe MacBooki Pro z ekranem mini-LED zostają w sprzedaży jako tańsza opcja.
Ekran obsłużysz palcem, a powłoka antyrefleksyjna pomaga w słońcu. Zdjęcia: Apple.
Ekran dotykowy OLED
Ekran PROLED XDR to tandemowy OLED o przekątnej 14,2 lub 16,3 cala. Ma odświeżanie ProMotion do 120 Hz, jasność 1000 nitów stale i do 2000 nitów szczytowo. Powłoka antyrefleksyjna jest w standardzie, a matowa nanotekstura to opcja.
Czujnik dotyku jest wbudowany w panel. Ekran przewijasz, powiększasz i obracasz palcami, możesz też po nim rysować. Apple dało sztywniejszy zawias, żeby ekran nie odchylał się przy dotyku. Klawiatura i gładzik Force Touch zostały bez zmian.
Dynamic Island zamiast wcięcia
Dynamic Island z Apple Music i ze Spotlight. Zdjęcia: Apple.
Wcięcie na kamerę zastąpiła Dynamic Island znana z iPhone’ów. Pokazuje odtwarzaną muzykę, Spotlight, Siri i Aktywności na żywo. Pod nią jest kamera 12 Mpx z funkcją Center Stage.
Według 9to5Mac i MacRumors wraca też podświetlane jabłko na klapie. Apple nie wspomina o nim w informacji prasowej.
Specyfikacja
MacBook Pro 14 PROLED XDR
MacBook Pro 16 PROLED XDR
Ekran
14,2 cala, OLED, dotykowy
16,3 cala, OLED, dotykowy
Czip
M5 Pro lub M5 Max
M5 Pro lub M5 Max
Wymiary
310,8 × 216,3 × 15,0 mm
355,5 × 244,2 × 16,0 mm
Masa
od 1,38 kg
od 1,82 kg
Bateria
72,6 Wh, do 22 godz. wideo
100 Wh, do 24 godz. wideo
Porty
3 × Thunderbolt 5, HDMI, SDXC, MagSafe 3, jack 3,5 mm
to samo
Kolory
gwiezdna czerń, srebrny
gwiezdna czerń, srebrny
Dane według specyfikacji Apple. Oba modele mają do 128 GB pamięci, do 16 TB na dane, Wi-Fi 7 i sześć głośników.
Nowe modele są cieńsze i lżejsze od wersji z mini-LED. Zdjęcia: Apple.
Ceny w Polsce
Konfiguracja
Cena
Z nanoteksturą
14″, M5 Pro (15 CPU / 16 GPU)
14 999 zł
15 749 zł
14″, M5 Pro (18 / 20)
15 999 zł
16 749 zł
14″, M5 Max (18 / 32)
23 499 zł
24 249 zł
14″, M5 Max (18 / 40)
26 499 zł
27 249 zł
16″, M5 Pro (18 / 20)
17 999 zł
18 749 zł
16″, M5 Max (18 / 32)
24 999 zł
25 749 zł
16″, M5 Max (18 / 40)
27 999 zł
28 749 zł
Ceny według sklepu Apple w Polsce. W USA model 14 cali kosztuje od 2 899 dolarów, czyli o 400 dolarów więcej niż odpowiednik z mini-LED.
Ważna rzecz dla kupujących w Polsce: zasilacza nie ma w pudełku. Apple dolicza go jako opcję, od 319 zł za 70 W do 499 zł za 140 W. Kabel USB-C do MagSafe 3 jest w zestawie.
Które przecieki się sprawdziły?
Sprawdziły się: ekran OLED z dotykiem, Dynamic Island, czipy M5 Pro i M5 Max, wersje 14 i 16 cali oraz ceny w USA podawane przez Bloomberga.
Nie sprawdziły się:
Nie ma czipów M6 Pro i M6 Max. M6 trafił tylko do podstawowego MacBooka Pro 14 i iMaca.
Nie ma nazwy MacBook Ultra. To nadal MacBook Pro z dopiskiem „z ekranem PROLED XDR”.
Modele z mini-LED nie zniknęły z oferty.
Nie ma obsługi rysika ani nowej klawiatury. Dotyk działa palcem.
MacBook Pro 14 z M6: tańsza wersja bez dotyku
Po lewej MacBook Pro 14 z ekranem Liquid Retina XDR, po prawej porty. Zdjęcia: Apple.
Apple ogłosiło 27 października nowy podstawowy MacBook Pro 14 z czipem M6. To nie jest model dotykowy, tylko odświeżenie obecnej konstrukcji z ekranem mini-LED.
Czip M6: 12-rdzeniowy procesor i 12-rdzeniowa grafika
Pamięć: 16 GB RAM, do 32 GB
Ekran: Liquid Retina XDR do 1600 nitów w HDR, opcjonalnie z matową nanoteksturą
Bateria: do 24 godzin pracy
Porty: HDMI, MagSafe 3, trzy Thunderbolt 4, czytnik kart SDXC i gniazdo słuchawkowe
Kolory: gwiezdna czerń i srebrny
W Polsce MacBook Pro 14 z M6 kosztuje od 10 499 zł. Do 50% naładujesz go w około 30 minut mocniejszym zasilaczem USB-C, np. 96 W.
iMac z M6
iMac z M6 w siedmiu kolorach. Zdjęcia: Apple.
Tego samego dnia Apple pokazało iMaca z M6. Ma ekran 4,5K o przekątnej 24 cali, czip M6 w wersji z 10 albo 12 rdzeniami i Wi-Fi 7. W wersji 12-rdzeniowej możesz dobrać matowy ekran z nanoteksturą, a gniazdo Ethernet 2,5 Gb/s jest w zasilaczu.
iMac jest dostępny w siedmiu kolorach: niebieskim, zielonym, różowym, żółtym, fioletowym, pomarańczowym i srebrnym. W Polsce kosztuje od 7 999 zł w wersji 10-rdzeniowej i od 8 999 zł w wersji 12-rdzeniowej.
iPad mini z ekranem OLED: największa zmiana w historii serii
Nowy iPad mini z ekranem OLED i obsługą Apple Pencil Pro. Zdjęcia: Apple.
Apple samo nazwało nowego iPada mini największą aktualizacją w historii serii. W sklepach i akcesoriach pojawia się jako iPad mini 8 (2026), a oficjalnie to iPad mini (A20 Pro).
Ekran OLED 8,5 cala zamiast 8,3 cala LCD, z cieńszymi ramkami. Opcjonalnie matowa nanotekstura.
Czip A20 Pro w procesie 2 nm, ten sam co w iPhone’ach 18 Pro.
Odporność IP67, pierwszy raz w iPadzie mini.
Głośniki pod ekranem, bez otworów w obudowie.
Przednia kamera na dłuższej krawędzi, wygodniejsza przy rozmowach w poziomie.
Touch ID w górnym przycisku zostaje.
Apple Pencil Pro i Apple Pencil (USB-C) są obsługiwane.
iPad mini jest dostępny w dwóch kolorach: północ i księżycowa poświata.
Kolory iPada mini 2026: północ i księżycowa poświata. Zdjęcia: Apple.
Pamięć
Wi-Fi
Wi-Fi + Cellular
128 GB
3 499 zł
4 299 zł
256 GB
3 999 zł
4 799 zł
512 GB
4 999 zł
5 799 zł
Ceny według sklepu Apple w Polsce. Matowa nanotekstura kosztuje dodatkowo 500 zł i jest dostępna od wersji 256 GB.
Wszystkie różnice między nowym iPadem mini a poprzednikiem opisaliśmy w porównaniu iPad mini 8 vs 7.
Co z akcesoriami do nowych Maków i iPada mini?
Etui do iPada mini z poprzednich lat nie pasują
Nowy iPad mini jest węższy o 2,2 mm i cieńszy o 0,9 mm niż poprzednik z czipem A17 Pro. Zmieniło się też położenie przedniej kamery, a otwory głośników zniknęły. Etui do iPada mini 6 i 7 nie będą więc pasować. Szkła też nie, bo ekran ma inną przekątną i cieńsze ramki.
Etui do dotykowego MacBooka Pro: stare nakładki nie pasują
Nowy MacBook Pro 14 z ekranem PROLED XDR jest mniejszy w każdym wymiarze niż model z mini-LED. Ma inny zawias i inną klapę, więc twarde nakładki do MacBooka Pro 14 z M5 i M6 nie będą pasować. Tak samo jest z wersją 16 cali.
Pokrowiec (sleeve) do starego modelu zmieści nowego MacBooka, ale będzie w nim luźniej, zwłaszcza w głębokości. Folie i szkła na ekran też trzeba dobrać na nowo, bo zmieniły się przekątne i kształt wycięcia.
Przy ekranie dotykowym uważaj z folią matową. Zmienia odczucie przy dotyku, a część filtrów prywatyzujących może utrudniać obsługę palcem. Akcesoria do nowego modelu będą trafiać do sklepu po premierze 6 listopada.
Etui do MacBooka Pro 14 z M6 pasują
Według Apple MacBook Pro 14 z M6 ma te same wymiary co dotychczasowy MacBook Pro 14 z M5: 312,6 × 221,2 × 15,5 mm. Obecne nakładki, etui i folie do MacBooka Pro 14 będą więc pasować. Znajdziesz je w kategorii akcesoria do MacBooka Pro 14.
Ładowarki
Do dotykowego MacBooka Pro w Polsce zasilacz trzeba dokupić. Apple dołącza za granicą 70 W do podstawowego modelu 14 cali, 96 W do pozostałych wersji 14 cali i 140 W do wersji 16 cali. Ładowarka USB-C o podobnej mocy z obsługą USB Power Delivery naładuje go też przez port Thunderbolt 5.
Do szybkiego ładowania MacBooka Pro 14 z M6 Apple zaleca zasilacz USB-C, np. 96 W. iPad mini naładujesz do 50% w 30 minut ładowarką o mocy co najmniej 35 W. Sprawdzone modele opisaliśmy w tekście ładowarka do MacBooka Pro M5, a pełny wybór jest w kategorii ładowarki sieciowe.
Szczegółowe porównanie cen, wydajności i akcesoriów znajdziesz w tekście MacBook Pro OLED czy M6.
Wybierz MacBooka Pro 14 z M6, jeśli chcesz sprawdzonej konstrukcji za mniejsze pieniądze. Kosztuje od 10 499 zł, a akcesoria do niego już są.
Wybierz model z PROLED XDR, jeśli zależy Ci na ekranie OLED, dotyku i mocy M5 Pro lub M5 Max. Licz się z ceną od 14 999 zł i z dokupieniem zasilacza. Odpowiednik z mini-LED i M5 Pro jest tańszy o około 400 dolarów w USA.
FAQ
Co Apple pokazało na Apple Pro and Tell? MacBooka Pro z dotykowym ekranem OLED PROLED XDR w wersjach 14 i 16 cali, z Dynamic Island i czipami M5 Pro lub M5 Max.
Czy nowy MacBook Pro ma ekran dotykowy? Tak. To pierwszy Mac z ekranem dotykowym. Obsługujesz go palcami, a klawiatura i gładzik zostały.
Ile kosztuje dotykowy MacBook Pro w Polsce? Od 14 999 zł za model 14 cali z M5 Pro i od 17 999 zł za model 16 cali. Zasilacz kosztuje dodatkowo od 319 zł.
Kiedy dotykowy MacBook Pro trafi do sklepów? Przedsprzedaż ruszyła 28 października, a sprzedaż startuje w piątek 6 listopada 2026.
Czy etui do MacBooka Pro 14 M5 pasuje do dotykowego modelu? Nie. Model z ekranem PROLED XDR jest węższy o 1,8 mm, płytszy o 4,9 mm i cieńszy o 0,5 mm. Pasuje za to do MacBooka Pro 14 z M6.
Ile kosztuje nowy iPad mini w Polsce? Od 3 499 zł za wersję 128 GB Wi-Fi. Wersja z modemem kosztuje od 4 299 zł.
Czy etui do iPada mini 7 pasuje do nowego iPada mini? Nie. Nowy iPad mini jest węższy o 2,2 mm i cieńszy o 0,9 mm, ma też inaczej umieszczoną kamerę i nie ma otworów głośników.
iPhone 18 Pro dostał od DxOMark 172 punkty i drugie miejsce na świecie, tuż za Huawei Pura 80 Ultra ze 175. iPhone 17 Pro ma 168 punktów i zajmuje piątą pozycję. Cztery punkty różnicy między generacjami — na papierze niewiele, w rankingu trzy oczka.
Tyle że rozbiórka nowego modelu pokazuje coś, co tej różnicy tłumaczyć nie powinno: dwie z trzech tylnych matryc są dokładnie te same, co rok temu.
Skąd te dane: dane o podzespołach pochodzą z publikacji w serwisie Weibo.
Co siedzi w aparacie
Tylne aparaty są takie same w iPhonie 18 Pro i 18 Pro Max — autor rozbiórki opisuje je raz, dla obu telefonów naraz. Trzy obiektywy osadzone we wspólnej metalowej ramce, każdy 48 Mpix:
Aparat
Matryca
Wielkość
Przysłona
Ekwiwalent ogniskowej
Stabilizacja
Ultraszeroki
Sony IMX972
1/2,55″
f/2,2
13 mm
nie podano
Główny
Sony IMX905
1/1,3″
f/1,48–4,0
24 mm
sensor-shift drugiej generacji
Peryskop
Sony IMX973
1/2,55″
f/2,8
100 mm
sensor-shift 3D
Przy ultraszerokim rozbiórka nic o stabilizacji nie mówi — to znaczy tyle, że nie wiadomo, a nie że jej nie ma.
Kontrowersja: dwa z trzech aparatów są te same, co rok temu
Autor położył aparaty z obu generacji obok siebie i opisał je tym samym kompletem danych. Parami, bo Pro i Pro Max z danego rocznika mają ten sam zestaw:
iPhone 17 Pro i 17 Pro Max
iPhone 18 Pro i 18 Pro Max
Ultraszeroki
Sony IMX972, 1/2,55″, f/2,2, 13 mm
Sony IMX972, 1/2,55″, f/2,2, 13 mm
Peryskop
Sony IMX973, 1/2,55″, f/2,8, 100 mm
Sony IMX973, 1/2,55″, f/2,8, 100 mm
Główny — matryca
Sony IMX903, 1/1,3″, 48 Mpix
Sony IMX905, 1/1,3″, 48 Mpix
Główny — przysłona
stała f/1,78
zmienna f/1,48–4,0
Ultraszeroki i peryskop to dosłownie te same matryce. Ta sama rozdzielczość, ta sama wielkość, ta sama jasność i ten sam ekwiwalent ogniskowej.
Aparat główny zmienił oznaczenie z IMX903 na IMX905, ale rozbiórka podaje dla obu tę samą wielkość matrycy, 1/1,3 cala, i tę samą rozdzielczość. Serwisy branżowe podają dla siedemnastki dokładniejszą wartość 1/1,28 cala, więc jakaś drobna różnica może istnieć — autor rozbiórki zaokrągla obie tak samo.
Jedyna prawdziwa różnica to przysłona aparatu głównego.
Sześć ruchomych listków
W miejsce stałego otworu f/1,78 Apple włożyło zmienną przysłonę o zakresie f/1,48–4,0. DxOMark opisuje ją jako prawdziwą przysłonę z sześciu ruchomych listków, która otwiera się i zamyka jak w aparacie fotograficznym — na zdjęciach samego mechanizmu nie widać, bo autor nie rozkręcił obiektywu. Przy obiektywie jest tylko suchy podpis: f/1,48–4,0.
To nie jest sztuczka programowa, tylko prawdziwy mechanizm, który przepuszcza mniej albo więcej światła. Poprawę wyniku DxOMark przypisuje właśnie tej przysłonie.
Co daje zakres:
f/1,48 po zmroku — otwór szerszy niż f/1,78 w poprzedniku wpuszcza więcej światła; wynik przy słabym świetle poszedł ze 143 na 150 punktów
f/4,0 w dzień — przymknięcie zwiększa głębię ostrości, czyli pozwala utrzymać ostrość na większym fragmencie kadru
zakres zamiast jednej wartości na wszystko — choć nie wiadomo, czy przysłona przymyka się płynnie, czy skokowo
Wyniki DxOMark: gdzie widać różnicę
Kategoria
iPhone 17 Pro
iPhone 18 Pro
Ogólny
168
172
Wideo
—
176 — najwyższy wynik wideo w całej bazie DxOMark
Niskie światło
143
150
Portrety
151
157
Zoom
135
138
Najwięcej zyskały zdjęcia przy słabym świetle (+7) i portrety (+6), najmniej zoom (+3), a to jedyny aparat, którego zmiana przysłony w ogóle nie dotyczy. DxOMark nie rozpisuje, skąd wzięła się każda z tych zmian, więc formalnie to zbieżność. Tyle że wyjątkowo równa.
Czego DxOMark nie pochwalił
DxOMark wytknął cztery rzeczy: przekłamania barw i skoki balansu bieli, słabszy zoom na dużych dystansach, flary w niektórych warunkach oraz różnice jasności między podglądem zdjęcia a wideo. Drugi punkt nie dziwi, bo peryskop został ten sam.
Ile naprawdę znaczą te punkty
Zanim uznasz 172 kontra 168 za rozstrzygnięcie, warto wiedzieć, skąd ta liczba się bierze i czego nie pokazuje.
DxOMark zarabia na producentach, których testuje. Sprzedaje im oprogramowanie DxO Analyzer i doradztwo przy strojeniu aparatów, a potem ocenia gotowe telefony. W branży mówi się o tym jako o problemie „płać i wygrywaj”: kto korzysta z płatnych narzędzi DxO, wypada w rankingu lepiej od tych, którzy z nich nie korzystają. Nikt nie twierdzi, że wyniki się kupuje. Trudno jednak o niezależność, kiedy ta sama firma najpierw doradza, a potem ocenia.
Każda kolejna generacja dostaje wyższą notę. Widać to w rankingu od lat i trudno nie zapytać, czy punkty mierzą realny postęp, czy rosną razem z metodologią. Wyników z różnych lat nie da się więc zestawiać wprost.
Jedna liczba ukrywa wszystkie kompromisy. Ocena ogólna powstaje z kilkunastu podwyników o różnej wadze, a media cytują wyłącznie ją. U nas widać to wzorcowo: osiemnastka wygrywa zdjęciami przy słabym świetle i portretami, a w zoomie stoi praktycznie w miejscu. Jeśli fotografujesz głównie teleobiektywem, ta różnica Cię nie dotyczy.
Zdarzył się też głośny spór o niezależność. Gdy Xiaomi nie wysłało do testów modelu 12S Ultra, DxOMark kupił egzemplarz na własną rękę i opublikował ocenę mimo braku współpracy producenta.
Praktyczny wniosek jest taki: punkty DxOMark przydają się jako wskazówka, w którą stronę poszły zmiany, i tutaj akurat pokrywają się z tym, co widać w rozbiórce. Nie odpowiedzą natomiast na pytanie, czy warto wymieniać telefon. Na to odpowiedzą dopiero zdjęcia zrobione w takich warunkach, w jakich fotografujesz na co dzień.
Face ID i LiDAR dostały więcej niż aparat
Najwięcej zmieniło się nie w aparatach, tylko obok nich.
Cały zestaw Face ID w osiemnastce jest wyraźnie dłuższy — doszła szeroka taśma z metalową blaszką usztywniającą. W siedemnastce wszystko było ciasno upakowane obok siebie, tutaj czujnik odsunięto od aparatu na sporą odległość.
Matryca kamery podczerwieni jest większa. Autor obrysował na zdjęciu tę część obu matryc, która faktycznie zbiera światło — w osiemnastce jest większa i bardziej kwadratowa.
Autor zdjął obudowy z projektora punktowego i sfotografował gołe układy w powiększeniu. Tu też widać przebudowę: oba układy — ten sterujący i ten świecący — są większe, cienkich drucików łączących jest więcej i odchodzą z dwóch stron zamiast z jednej, a punkty świetlne leżą gęściej.
LiDAR też się powiększył. W osiemnastce jest po prostu większy, a jego nadajnik ma większą powierzchnię. Oznaczenia taśm to 06061-05 w 18 Pro Max i 06060-04 w 18 Pro, wobec 5561-04 i 5371-03 rok wcześniej.
Żadnej z tych zmian DxOMark nie mierzy, bo ocenia aparaty do zdjęć, nie rozpoznawanie twarzy. Jak przebudowa projektora punktowego przekłada się na szybkość i skuteczność Face ID, rozbiórka nie rozstrzyga.
Aparat przedni bez rewolucji
Selfie robi Sony IMX914, 18 Mpix, f/1,9, ekwiwalent 20 mm — te same dane dla 18 Pro i 18 Pro Max. Tę samą matrycę przypisują siedemnastce serwisy branżowe. Zdjęcie porównawcze z rozbiórki nie jest podpisane, widać na nim tylko tyle, że obie matryce mają podobnej wielkości część zbierającą światło i różnią się kształtem obudowy.
Co to znaczy przy zakupie ochrony
Wyspa aparatów w osiemnastce ciągnie się przez całą szerokość pleców. Mieści trzy obiektywy ustawione w trójkąt, lampę błyskową, mikrofon i okienko czujnika.
Na zdjęciach obudów obu generacji widać, że pierścienie wokół obiektywów w osiemnastce są szersze i inaczej rozmieszczone niż w siedemnastce. Ktoś zadał sobie trud i zmierzył to suwmiarką — na egzemplarzach Pro Max:
Miejsce pomiaru
iPhone 17 Pro Max
iPhone 18 Pro Max
Na obiektywach
13,20 mm
13,68 mm
Na samej wyspie
11,36 mm
11,58 mm
Wyspa urosła o 0,22 mm, a razem z wystającymi obiektywami o prawie pół milimetra. Pomiar zrobiono na większych modelach, ale konstrukcja pleców jest w obu wariantach ta sama. Brzmi jak nic, ale osłona na aparat to element dopasowany na styk — pół milimetra to różnica między nakładką, która siada równo, a taką, która buja się na krawędzi albo w ogóle nie wchodzi. U nas w sklepie osłony do obu generacji to osobne produkty i właśnie dlatego.
Drobna rada przy wyborze, zresztą uniwersalna: osłony trzymające się pierścienia wokół obiektywu łatwiej zdjąć niż takie, które przyklejają się wprost do szkiełka — mniejsze ryzyko, że coś się porysuje.
I jedno zastrzeżenie: flary, o których pisze DxOMark, to cecha samego aparatu, testowanego bez żadnych dodatków. Laboratorium nie sprawdzało osłon i nie wypowiada się o tym, jak wpływają na zdjęcia.
W iPhonie 18 Pro lepszy wynik nie bierze się z wymiany matryc. Ultraszeroki i peryskop zostały te same, aparat główny zmienił oznaczenie przy tej samej wielkości i rozdzielczości, a jedyną realną zmianą jest przysłona f/1,48–4,0. Nowy model debiutuje na drugim miejscu rankingu, poprzednik notowany jest dziś na piątym.
Najwięcej zmieniło się za to tam, gdzie DxOMark w ogóle nie zagląda: w Face ID i LiDAR-ze.
A same punkty warto brać z dystansem. Mówią, w którą stronę poszły zmiany, ale nie zastąpią obejrzenia zdjęć z telefonu, którego naprawdę używasz.
FAQ — najczęściej zadawane pytania
Jaki aparat ma iPhone 18 Pro?
Trzy matryce po 48 Mpix: ultraszeroką Sony IMX972 (f/2,2, ekwiwalent 13 mm), główną Sony IMX905 (1/1,3″, zmienna przysłona f/1,48–4,0, ekwiwalent 24 mm) i peryskopową Sony IMX973 (f/2,8, ekwiwalent 100 mm). Przednia to Sony IMX914 18 Mpix f/1,9. Ten sam zestaw trafia do 18 Pro Max.
Ile punktów DxOMark ma iPhone 18 Pro?
172 punkty i drugie miejsce w rankingu globalnym, za Huawei Pura 80 Ultra ze 175. iPhone 17 Pro ma 168 punktów i zajmuje piątą pozycję. Warto pamiętać, że DxOMark sprzedaje producentom narzędzia i doradztwo przy strojeniu aparatów, więc ranking bywa krytykowany za brak niezależności.
Czym różni się aparat iPhone 18 Pro od 17 Pro?
Właściwie jedną: aparat główny ma zmienną przysłonę f/1,48–4,0 zamiast stałej f/1,78. Matryca główna zmieniła oznaczenie (IMX903 → IMX905) przy tej samej wielkości i rozdzielczości, a ultraszeroki i peryskopowy to te same matryce, co w poprzedniej generacji.
Co to jest zmienna przysłona w iPhone 18 Pro?
Mechanizm zmieniający wielkość otworu obiektywu w zakresie od f/1,48 do f/4,0 — DxOMark opisuje go jako fizyczną przysłonę z sześciu ruchomych listków, jak w aparacie fotograficznym. Szerzej otwarta przepuszcza więcej światła po zmroku, przymknięta daje większą głębię ostrości.
Czy szkło na aparat z iPhone 17 Pro pasuje do 18 Pro?
Nie. Wyspa aparatu w osiemnastce jest grubsza — 11,58 mm wobec 11,36 mm, a licząc z wystającymi obiektywami 13,68 wobec 13,20 mm. Do tego pierścienie wokół obiektywów są szersze i inaczej rozmieszczone. Potrzebne będzie szkło dedykowane nowemu modelowi.
Czy można wierzyć wynikom DxOMark?
Z zastrzeżeniami. DxOMark sprzedaje producentom oprogramowanie i doradztwo przy strojeniu aparatów, a potem ocenia gotowe telefony — branża zarzuca temu brak niezależności. Do tego każda kolejna generacja dostaje wyższą notę, więc wyniki z różnych lat trudno zestawiać wprost, a jedna liczba ukrywa wszystkie kompromisy między kategoriami. Traktuj punkty jako wskazówkę, w którą stronę poszły zmiany, a nie jako werdykt.
Czy iPhone 18 Pro ma lepszy zoom niż 17 Pro?
Minimalnie: 138 punktów wobec 135. Peryskop to ta sama matryca Sony IMX973 z tą samą przysłoną f/2,8, więc sprzętowo nic się tu nie zmieniło, a przyczyny tych trzech punktów DxOMark nie tłumaczy. Laboratorium wytknęło zresztą słabszy zoom na dużych dystansach.
Czy Face ID w iPhone 18 Pro jest lepsze?
Sprzętowo tak: matryca kamery podczerwieni zbiera światło z większej powierzchni, a projektor punktowy przebudowano — jego układy są większe, a punkty leżą gęściej. Rozbiórka nie podaje jednak, jak przekłada się to na szybkość czy skuteczność rozpoznawania.
Xiaomi pokaże serię 18 Pro w środę 23 września 2026 o godzinie 19:00 czasu chińskiego — czyli o 13:00 w Polsce. Data widnieje na plakacie jesiennej konferencji, który trafił do sieci, a cała kampania kręci się wokół jednej rzeczy: dotykowego ekranu wbudowanego w wyspę aparatu.
Hasło przewodnie kampanii brzmi „o jedną stronę więcej, tysiące możliwości”.
Uwaga: artykuł powstał przed prezentacją. Opiera się na materiałach promocyjnych, które wyciekły do sieci przed premierą — wyglądają na przygotowane przez Xiaomi, ale producent ich oficjalnie nie opublikował. Traktuj wszystkie liczby jako wysoce prawdopodobne, nie potwierdzone. Pewność będzie 23 września.
Ekran na plecach, czyli o co tu naprawdę chodzi
Wyspa aparatu to szeroki, poziomy prostokąt z zaokrąglonymi rogami. Po lewej stronie siedzą dwa duże obiektywy ułożone jeden nad drugim, a całą prawą część zajmuje kolorowy, dotykowy wyświetlacz. Poniżej wyspy, już poza nią, jest jeszcze podłużny moduł z trzecim oczkiem i diodą doświetlającą.
Xiaomi nazywa tę funkcję kartami aplikacji na tylnym ekranie. To nie jest ozdobnik pokazujący godzinę — choć Xiaomi samo zastrzega drobnym drukiem, że zawartość kart na pokazowych grafikach generuje AI, a obrazy są poglądowe. Na pokazanych grafikach ekran obsługuje między innymi:
licznik wypitej wody z przyciskiem „+1 szklanka”,
minutnik do jajek z trzema trybami: 6 minut na płynne żółtko, 8 na półpłynne, 10 na twarde,
kalkulator kofeiny — Americano 225 mg, Flat White 195 mg, Latte 150 mg,
timer pomodoro z sesją 25 minut, z pauzą obsługiwaną wprost z pleców telefonu,
odliczanie dni do koncertu, kartę zamówienia jedzenia i losowanie zestawu ćwiczeń.
Teaser serii Xiaomi 18 Pro: tapeta na tylnym ekranie zmienia się jak karuzela.
Platforma jest otwarta na zewnętrznych partnerów: na materiałach widać osiem kart, w tym Starbucks, Haidilao, Meituan, Keep i Damai, a do tego karty przygotowane przez twórców internetowych.
Drugie zastosowanie jest prostsze i pewnie ważniejsze na co dzień: ekran działa jako podgląd do selfie robionego głównym aparatem, z trybami wideo, zdjęcie i portret. Xiaomi zastrzega przy tym w drobnym druku, że postać na pokazowym selfie oraz zawartość karty z licznikiem wody zostały wygenerowane przez AI, a grafiki są poglądowe.
Karty aplikacji na tylnym ekranie serii Xiaomi 18 Pro — grafiki z materiałów, które trafiły do sieci.
Wszystko może trafić na tylny ekran
Osobna gałąź kampanii — pod hasłem „wszystko może trafić na tylny ekran” — pokazuje ekran jako miejsce na animowaną maskotkę. Zestaw licencji robi w Chinach wrażenie: postacie z „Battle Through the Heavens”, eksponaty z chińskiego programu telewizyjnego „Skarby narodowe” (figura oficera z dynastii Qin, maska z brązu z Sanxingdui, ceramiczne figurki z okresu Wei Północnej), a z zachodniej klasyki Van Gogh i „Dziewczyna z perłą”.
Można też wgrać zdjęcie własnego zwierzaka — system rozpoznaje jego cechy i buduje z nich animowaną postać.
Animowane figurki 3D na tylnym ekranie — od Xiao Yana po „Dziewczynę z perłą”.Wgrane zdjęcie zwierzaka zamienia się w animowaną maskotkę na plecach telefonu.
AI dokleja do zdjęcia kogoś, kogo przy tobie nie było
Drugą funkcją, której poświęcono osobny teaser, jest AI wspólne zdjęcie. Hasło brzmi „zrób wspólne zdjęcie ze wszystkim, o czym marzysz”. Na filmie zdjęcie osoby i postać z gry zlewają się w jedno ujęcie, na którym oboje pozują ramię w ramię.
Teaser funkcji AI wspólne zdjęcie — dwa osobne kadry scalone w jeden.
Ekran, którego sąsiad w metrze nie przeczyta
Dzień po plakacie specyfikacyjnym Xiaomi pokazało kolejną funkcję serii: ekran prywatyzujący. Nie działa tak, jak folie prywatyzujące, które przyciemniają cały wyświetlacz. Tutaj czernieją wybrane prostokąty, a reszta ekranu zostaje jasna i czytelna.
Film pokazuje to w pięciu sytuacjach. W metrze przychodzi powiadomienie i z boku widać w jego miejscu czarny prostokąt, podczas gdy zegar, widżety i tapeta pozostają widoczne. W kawiarni aplikacja do zamawiania kawy jest w pełni czytelna, a unoszące się nad nią okienko czatu czarne. W biurze przy podzielonym ekranie jedna połówka jest zaczerniona, druga, z notatkami, całkowicie normalna. Na ekranie blokady jedno powiadomienie z listy znika pod czarnym paskiem, sąsiednie zostają.
Ekran prywatyzujący w serii Xiaomi 18 Pro: czernieją pojedyncze fragmenty, nie cały wyświetlacz.
Ochronę ustawia się osobno dla każdej aplikacji, a włącza dwojako. Na lewej krawędzi telefonu jest pomarańczowy przycisk AI, któremu można przypisać włączenie ochrony jednym kliknięciem. Druga droga to polecenie głosowe do asystenta Xiao AI, i to nie jednorazowe, tylko warunkowe: „po przyjściu do firmy włącz ochronę w komunikatorach”, „po powrocie do domu wyłącz całą ochronę”. Drobny druk zastrzega, że takie reguły konfiguruje się w trybie eksperckim asystenta.
Xiaomi opisało też, jak to działa, i nie jest to nakładka ani tryb programowy. W panelu siedzą dwa rodzaje pikseli — prywatyzujące i zwykłe — ułożone naprzemiennie w proporcji 1:1. Różnią się kątem, pod jakim wypuszczają światło: zwykły rozsyła je szerokim stożkiem na boki, prywatyzujący wąską kolumną prosto do przodu. Na co dzień świecą wszystkie, a po włączeniu ochrony — tylko prywatyzujące.
Dwa rodzaje pikseli w ekranie Xiaomi 18 Pro — prywatyzujące i zwykłe, ułożone naprzemiennie 1:1
Xiaomi przy okazji przygaduje foliom prywatyzującym: te działają jak mikrożaluzje, więc odbierają jasność, psują obraz i męczą wzrok. Producent twierdzi, że u niego jakość nie spada, bo każdy piksel zachowuje komplet subpikseli RGB niezależnie od trybu. Brzmi rozsądnie, ale to wciąż deklaracja producenta, nie pomiar.
Tę samą zasadę stosuje Galaxy S26 Ultra. Samsung nazywa ją Flex Magic Pixel i również dzieli piksele na dwa rodzaje, wąskie i szerokie. Różnica jest w tym, co każdy z producentów opublikował: Samsung podał zmierzone kąty — przy 45 stopniach jasność boczna spada do 3,5 procent, przy 60 poniżej jednego. Xiaomi nie podało ani jednego stopnia, pokazało tylko zdjęcia ekranu widzianego z boku.
Specyfikacja z wyciekłego plakatu
W sieci krąży plakat zatytułowany „modernizacja na każdym polu”, przypisywany Xiaomi. Każdy jego punkt opatrzono dopiskiem „oba rozmiary” — parametry dotyczą obu modeli, które plakat wymienia z nazwy.„oba rozmiary”: Xiaomi od początku mówi o dwóch modelach i na tym samym plakacie wymienia je z nazwy.
Parametr
Xiaomi 18 Pro
Xiaomi 18 Pro Max
Bateria
7000 mAh
8500 mAh
Ogniwo
Xiaomi „Jinshajiang”, 32% krzemu
Xiaomi „Jinshajiang”, 32% krzemu
Procesor
Snapdragon 8 Elite Gen 6 (2 nm)
Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 (2 nm)
Aparat główny
200 Mpix, duża matryca
200 Mpix, duża matryca
Teleobiektyw
peryskop 200 Mpix, duża matryca
peryskop 200 Mpix, duża matryca
Ekran
„super piksel”, emisja M11
„super piksel”, emisja M11
Ramka ekranu
0,99 mm
0,99 mm
Plakat nazywa ten zestaw aparatów najmocniejszym układem Leiki w numerycznej serii Xiaomi, a baterie — najdłużej pracującymi w tej serii. Przy ekranie mowa o nowym systemie emisji M11 i nowym zielonym materiale emisyjnym: wyższa jasność przy niższym poborze energii.
Osobna grafika dokłada parametry ekranu. Szczytowa jasność ma sięgać 4000 nitów, a nowy zielony materiał emisyjny ma podnieść sprawność świecenia o 20 procent względem poprzedniej generacji. Do tego gamut BT.2020 i układ pikseli, w którym każdy ma komplet subpikseli RGB — Xiaomi zestawia go z klasycznym Pentile i twierdzi, że ostrość dorównuje ekranom 2K przy niższym poborze mocy niż przy 1,5K. Samej rozdzielczości w pikselach producent nie podaje.
Parametry ekranu serii Xiaomi 18 Pro — 4000 nitów szczytowej jasności i pełny układ RGB
Osobna grafika rozstrzyga rzecz, o której plakat specyfikacyjny milczał: każdy model dostaje inny układ. W Xiaomi 18 Pro pracuje Snapdragon 8 Elite Gen 6. Xiaomi 18 Pro Max — mocniejszy Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 (SM8975). Warto o tym wiedzieć, bo starsze przecieki nazywały ten układ „Gen 6 Pro” — to była nazwa zastępcza, którą Qualcomm ostatecznie zastąpił członem Extreme. Wpis w bazie Geekbencha z 16 września pokazał egzemplarz z 16 GB pamięci, dwoma rdzeniami taktowanymi do 5,01 GHz oraz HyperOS 4 na Androidzie 17.
Procesory serii Xiaomi 18 Pro — Snapdragon 8 Elite Gen 6 w Pro i Elite Extreme Gen 6 w Pro Max
Ramka węższa o 0,19 mm
Jeden z materiałów pokazuje front i podaje konkret, który da się porównać z poprzednikiem: ramka wokół ekranu schudła z 1,18 mm w serii Xiaomi 17 do 0,99 mm — i to w całej serii, nie tylko w większym modelu. Zwiększył się przy tym promień zaokrąglenia narożników ekranu.
Front Xiaomi 18 Pro — ramka zwężona z 1,18 mm w serii Xiaomi 17 do 0,99 mm
Aparat: Leica i zakres 17–75 mm
Na obudowie widnieje grawer LEICA VARIO-SUMMILUX 1:1.67-2.4/17-75 ASPH. Odczytaliśmy go z renderu w pełnej rozdzielczości i potwierdzają go cztery niezależne materiały. Oznacza jasność f/1,67–2,4 i zakres ogniskowych 17–75 mm.
Tu pojawia się nieścisłość, którą warto znać. Plakat specyfikacyjny wymienia dwa aparaty — główny i peryskopowy, oba 200 Mpix. Tymczasem na plecach widać trzy oczka: dwa w wyspie i jedno w module pod nią. Xiaomi nie opisało dotąd tego trzeciego, a zakres zaczynający się od 17 mm sugeruje, że w zestawie jest jeszcze szerokokątny obiektyw. Do środy to pozostaje pytaniem otwartym.
Cztery kolory
Seria wychodzi w czterech wykończeniach: granatowym, białym, grafitowym i różowym. Róż jest tu najbardziej nieoczekiwany — we wcześniejszych materiałach się nie pojawiał.
Xiaomi 18 Pro w czterech kolorach — granat, biel, grafit i róż, każdy z dopasowaną tapetą tylnego ekranu
Najładniejszy detal: tapeta na tylnym ekranie jest dobrana do koloru obudowy — niebieska przy granatowym, zielona przy białym, pomarańczowa przy grafitowym i różowa przy różowym. Na części renderów wygląda to jak statyczny nadruk, ale to ten sam ekran w trybie tapety, a nie tańsza wersja bez wyświetlacza.
Jeden z krążących materiałów podpisuje wariant granatowy angielską nazwą Starry River Blue, z brokatowym efektem gwiezdnego pyłu — ale jego pochodzenia nie da się potwierdzić. Oficjalnych chińskich nazw kolorów Xiaomi jeszcze nie podało.
Czego nie ma w żadnym z materiałów
W materiałach nie ma przekątnych ekranów ani rozdzielczości w pikselach. Nie znamy też odświeżania, sposobu przyciemniania ani parametrów samego tylnego wyświetlacza: jego rozmiaru, rozdzielczości i jasności. Brakuje mocy ładowania, wymiarów, wagi, klasy odporności IP, wariantów pamięci i jakiejkolwiek ceny.
Przecieki uzupełniają część tych luk, ale to już nie są słowa Xiaomi. GSMArena podawała w kwietniu 6,3 cala dla 18 Pro i 6,9 cala dla 18 Pro Max z płaskim panelem LTPO OLED, a lipcowy wpis tipstera Digital Chat Station mówił o ładowaniu 100 W po kablu i obsłudze ładowania bezprzewodowego. Traktuj te liczby jako wskazówkę, nie specyfikację.
Nie wiadomo wreszcie, czy i kiedy seria trafi do Europy. Cała kampania jest chińska, a partnerzy kart na tylnym ekranie — Meituan, Haidilao, Starbucks CN — to marki z tamtego rynku. Chiński plakat wspomina za to o zakupie na 12 rat bez odsetek.
Co to znaczy dla akcesoriów
Jedno widać na każdym renderze: wykrój w etui musi obejmować całą wyspę razem z ekranem, a nie tylko dwa otwory na obiektywy. Obudowa, która przykrywa wyświetlacz plastikiem, odbiera mu sens. Podobnie ze szkłem na aparat — sensowna osłona zakrywa wyłącznie oczka optyki i zostawia wolne pole nad ekranem.
Xiaomi nie podało jeszcze wymiarów obudowy, więc o dopasowaniu akcesoriów z poprzedniej generacji można dziś mówić wyłącznie warunkowo. Pewne jest to, co widać: układ tyłu jest inny niż w serii Xiaomi 17, a dodatkowego ekranu poprzednia generacja nie ma w ogóle. Konkrety o pasowaniu podamy po 23 września.
Xiaomi 18 Pro i 18 Pro Max to pierwsze telefony Xiaomi, w których drugi ekran nie jest ciekawostką doklejoną do obudowy, tylko wbudowaną w wyspę aparatu platformą z własnymi aplikacjami. Do tego podwójne 200 Mpix z Leicą, optyka o zakresie 17–75 mm i baterie 7000 oraz 8500 mAh — wszystko to jednak wciąż materiały sprzed premiery, nie komunikat producenta.
Konferencja w środę 23 września o 13:00 czasu polskiego. Wtedy poznamy ceny, przekątne i to, czy seria w ogóle wyjedzie poza Chiny.
FAQ — najczęściej zadawane pytania
Kiedy premiera Xiaomi 18 Pro?
23 września 2026 o godzinie 19:00 czasu chińskiego, czyli 13:00 w Polsce. Data pochodzi z plakatu jesiennej konferencji Xiaomi, który wyciekł przed premierą.
Czym różni się Xiaomi 18 Pro od 18 Pro Max?
Rozmiarem obudowy, baterią (7000 wobec 8500 mAh) i procesorem — Pro dostaje Snapdragona 8 Elite Gen 6, Pro Max mocniejszy Elite Extreme Gen 6. Aparaty, ekran i szerokość ramki plakat podaje jako wspólne dla obu rozmiarów.
Co to jest ekran na plecach Xiaomi 18 Pro?
Dotykowy, kolorowy wyświetlacz wbudowany w wyspę aparatu, obok obiektywów. Obsługuje karty aplikacji — od licznika wody po minutnik i timer pomodoro — wyświetla animowane maskotki i służy jako podgląd do selfie robionego głównym aparatem.
Jaki procesor ma Xiaomi 18 Pro?
Różny w obu modelach. Xiaomi 18 Pro dostaje Snapdragona 8 Elite Gen 6, a Xiaomi 18 Pro Max mocniejszy Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6. Oba w procesie 2 nm.
Ile kosztuje Xiaomi 18 Pro?
Cena nie została podana w żadnym materiale — ani w juanach, ani w euro. Poznamy ją 23 września.
Czy etui z Xiaomi 17 Pro pasuje do Xiaomi 18 Pro?
Xiaomi nie podało jeszcze wymiarów obudowy, więc pewnej odpowiedzi dziś nie ma. Układ tyłu jest jednak wyraźnie inny, a poprzednia generacja nie ma dodatkowego ekranu w wyspie — po premierze uzupełnimy półki obu modeli o akcesoria z potwierdzonym dopasowaniem.
Czy Xiaomi 18 Pro trafi do Polski?
Na razie nie ma o tym żadnej informacji. Wszystkie materiały dotyczą premiery chińskiej.
Honor pokaże serię Magic 9 w Pekinie 28 września 2026. Datę potwierdził prezes marki Li Jian, a rezerwacje w Chinach już ruszyły. Najmocniejszy argument nowej serii to zestaw dwóch sensorów 200 megapikseli i obrazowanie rozwijane wspólnie z ARRI — niemiecką firmą od kamer filmowych, którą zna każdy, kto oglądał napisy końcowe dużej produkcji.
Uwaga: artykuł powstał przed oficjalną prezentacją. Data premiery, współpraca z ARRI, układ Snapdragon i zestaw akcesoriów fotograficznych pochodzą z materiałów Honora; przekątne ekranów, pojemności baterii i podział układów między modelami to wciąż przecieki z chińskich serwisów. Wszystko zostanie potwierdzone 28 września.
Zdjęcia zdradzają więcej niż zapowiedzi
Na oficjalnych renderach warto przyjrzeć się pierścieniowi wokół modułu aparatu — Honor wygrawerował na nim pełne parametry obu sensorów. Da się z nich odczytać, że aparat główny to 200 MP na matrycy 1/1,28 cala z przysłoną f/1.57 i trzystopniową stabilizacją, a peryskop — 200 MP na matrycy 1/1,4 cala z przysłoną f/2.6. To ten sam zestaw, który opisują chińskie serwisy, tyle że tutaj podaje go sam producent, drobnym drukiem na obudowie.
Logo ARRI siedzi na samym module, obok obiektywu. Marka nie robi telefonów — robi kamery, na których kręci się filmy kinowe — więc jej udział dotyczy kolorystyki i trybu wideo, a nie samej optyki.
Pięć kolorów całej serii
Honor pokazał serię w pięciu wariantach. Nazwy są filmowe i to nie przypadek: Curtain Black to kurtyna, Opening White to napisy początkowe, a Silver Salt odsyła do soli srebra, czyli chemii tradycyjnej fotografii.
Pełna paleta to Curtain Black, Opening White, Olive Green, Silver Salt i Popcorn Yellow. Żółty i oliwkowy to matowe, jednolite tyły bez połysku — takie wykończenie mniej się brudzi, ale mocniej pokazuje zarysowania, więc przy tych dwóch kolorach etui nie jest kwestią gustu.
⚠ Nie każdy kolor dotyczy każdego modelu. Drobny druk na plakatach Honora mówi wprost: Silver Salt jest zarezerwowany dla Magic 9 Pro Max, a Curtain Black, Opening White i Olive Green obejmują Magic 9 i wersję wydajnościową. Twarzą kampanii jest Xiao Zhan, globalny ambasador flagowców Honora.
Nakładane teleobiektywy zamiast cyfrowego zoomu
Najciekawszy element premiery nie jest częścią telefonu. Honor przygotował Master Camera Kit — zestaw z dwoma nakładanymi obiektywami: kompaktowym 200 mm (81 mm długości, 88 gramów) do noszenia na co dzień i 500 mm do sytuacji, w których cyfrowy zoom się poddaje: ptaki, zwierzęta, sport z trybun.
Dla kupującego akcesoria płynie z tego jeden praktyczny wniosek. Taki obiektyw mocuje się na dedykowanym etui z pierścieniem, a nie na dowolnej obudowie — to reguła, którą widzieliśmy już przy zestawach fotograficznych OPPO i vivo. Kto sięgnie po ten zestaw, będzie w praktyce używał dwóch etui: fotograficznego na sesje i zwykłego, cieńszego, na resztę dnia.
Trzy modele, nie dwa
Seria dzieli się na trzy warianty i każdy ma inny pomysł na siebie.
Magic 9 — kompaktowy flagowiec, około 6,36 cala, z parą sensorów 200 MP. Dla tych, którzy nie chcą wielkiego telefonu, ale nie chcą też rezygnować z aparatu.
Magic 9 w wersji wydajnościowej — 6,8 cala, obudowa z włókna szklanego, odświeżanie do 165 Hz i, co najciekawsze, aktywne chłodzenie wentylatorem oraz akumulator 11 000 mAh. To odpowiedź na granie i długie nagrywanie wideo, gdzie zwykłe flagowce zwalniają od przegrzania.
⚠ Na ten wariant raczej nie ma co liczyć w Polsce. Honor nie zapowiedział jego dystrybucji poza Chinami, a odmiany tego typu zwykle zostają na rynku chińskim. Europejskiej daty nie ma zresztą dla całej serii — historycznie Honor przywozi flagowce kilka tygodni do kilku miesięcy po chińskim debiucie.
– Magic 9 Pro Max — model szczytowy, z najwęższymi ramkami w tej klasie i powłoką antyrefleksyjną na ekranie.
Ten podział tłumaczy też zamieszanie wokół procesora. Doniesienia o Snapdragonie 8 Elite Gen 5 dotyczą prawdopodobnie wersji wydajnościowej, a nie modelu podstawowego — a współpraca z ARRI, według drobnego druku na plakatach, obejmuje Magic 9 i Magic 9 Pro Max.
Bateria 11 000 mAh potwierdzona przez Honora
To już nie przeciek. Honor wypuścił osobny materiał poświęcony wyłącznie ogniwu i podaje w nim dwie liczby: 11 000 mAh pojemności typowej oraz 963 Wh/l gęstości energii, którą określa jako wiodącą w branży. Producent nazywa to nową generacją swojego ogniwa Qinghai Lake.
Drobny druk pod grafiką jest równie ważny jak sama liczba: 11 000 mAh dotyczy wyłącznie wersji wydajnościowej, a współpraca z ARRI — tylko modeli Magic 9 i Magic 9 Pro Max. Honor sam rozdziela więc te dwa argumenty: albo rekordowa bateria z wentylatorem, albo kinowa kolorystyka obrazu.
Dla porównania: telefony, które opisywaliśmy w tym tygodniu, mają 8000 mAh. Wersja wydajnościowa Magic 9 dokłada do tego kolejne trzy tysiące.
Specyfikacja: Magic 9 i Magic 9 Pro Max
Parametr
Magic 9
Magic 9 Pro Max
Ekran
ok. 6,36–6,37″ 1.5K 120 Hz, płaski OLED
ok. 6,8″ 1.5K 120 Hz LTPO, płaski OLED
Procesor
Snapdragon 8 Elite (wersja sporna — patrz niżej)
Snapdragon 8 Elite Gen 6, 2 nm
Aparat główny
200 MP, 1/1,4″, OIS
200 MP, 1/1,28″, f/1.57, OIS 3°
Ultraszeroki
50 MP
50 MP
Teleobiektyw
200 MP, 1/1,56″, peryskop 3,5×
200 MP, 1/1,4″, peryskop 85 mm, f/2.6
Przedni
55 MP, kwadratowa matryca
55 MP, kwadratowa matryca
Obrazowanie
ARRI
ARRI
Bateria
ok. 8000 mAh
8800 mAh (przeciek)
Ładowanie
80 W + 50 W bezprzewodowo
100 W + 50 W bezprzewodowo
Dodatkowo
—
rozpoznawanie twarzy 3D
Gdzie źródła się nie zgadzają
Dwie rzeczy warto brać z dystansem, bo doniesienia są sprzeczne.
Podział procesorów w serii. Część przecieków mówi o Snapdragonie 8 Elite Gen 5 w procesie 3 nm, część o tym, że cała seria należy do pierwszej fali z Gen 6 w 2 nm. Najprawdopodobniej jedno i drugie jest prawdą, tylko dotyczy różnych modeli — Gen 5 przypisywany bywa wersji wydajnościowej, a Gen 6 pozostałym. Rozstrzygnie premiera.
Pojemność baterii w Pro Maksie. Spotkasz zarówno 8800 mAh, jak i doniesienia o wersji szczytowej sięgającej 10 000 mAh. Ta druga liczba byłaby rekordem w telefonie tej wielkości, więc tym bardziej warto poczekać na oficjalne dane.
Jest też kontekst, który tłumaczy timing. Qualcomm pokazuje Snapdragon 8 Elite Gen 6 na Snapdragon Summit 22–24 września, a Honor wchodzi cztery dni później. To najkrótszy możliwy odstęp — marka chce być pierwsza z nowym układem, zanim zrobi to konkurencja.
Co to znaczy, jeśli masz Magic 7 albo Magic 8
Jeśli fotografia jest dla Ciebie najważniejsza, skok jest realny: dwa sensory 200 MP zamiast jednego i kolorystyka opracowana z ARRI to inna liga niż poprzednie generacje. Jeśli używasz telefonu głównie jako telefonu, spokojnie poczekaj na europejską premierę i pierwsze testy — Honor zwykle przywozi serię Magic na nasz rynek z kilkutygodniowym opóźnieniem i w węższym składzie.
Akcesoria z poprzedniej generacji nie będą pasować. Moduł aparatu zmienia kształt i rozmiar, więc etui z Magic 8 czy Magic 8 Pro odpada, podobnie jak szkła — inna przekątna to inne krawędzie.
Magic 9 to premiera zbudowana wokół dwóch rzeczy: pary sensorów 200 MP i nazwiska ARRI na module aparatu. Do tego dochodzi 2-nanometrowy Snapdragon, duża bateria i zestaw nakładanych teleobiektywów, których nie ma dziś nikt inny w tej formie.
Zastrzeżenie jest takie samo jak przy każdej chińskiej premierze: 28 września poznamy chińską wersję wydarzeń. Europejski skład serii, ceny i termin bywają inne.
FAQ — najczęściej zadawane pytania
Kiedy premiera Honor Magic 9?
28 września 2026 w Pekinie. Datę potwierdził prezes Honora, a rezerwacje w Chinach już ruszyły.
Czy Magic 9 naprawdę ma dwa aparaty 200 MP?
Tak. Parametry obu sensorów Honor wygrawerował na pierścieniu wokół modułu: 200 MP 1/1,28″ f/1.57 dla głównego i 200 MP 1/1,4″ f/2.6 dla peryskopu.
Co to jest ARRI w aparacie Honora?
ARRI to niemiecki producent kamer filmowych. Współpraca dotyczy odwzorowania kolorów i trybów wideo, a nie samej optyki — podobnie jak Hasselblad u OPPO czy Zeiss u vivo.
Ile modeli ma seria Honor Magic 9?
Trzy: Magic 9, wersja wydajnościowa z aktywnym chłodzeniem i akumulatorem 11 000 mAh oraz Magic 9 Pro Max.
Który model ma baterię 11 000 mAh?
Wyłącznie wersja wydajnościowa — Honor zaznacza to w drobnym druku własnego materiału. Pozostałe modele serii mają mniejsze akumulatory.
Jakie kolory ma Honor Magic 9?
Pięć: Curtain Black, Opening White, Olive Green, Silver Salt i Popcorn Yellow. Nazwy nawiązują do kina i tradycyjnej fotografii. Uwaga: Silver Salt przewidziano wyłącznie dla Pro Maksa.
Czym jest Master Camera Kit?
Zestaw z dwoma nakładanymi teleobiektywami: 200 mm do codziennego noszenia i 500 mm do fotografowania z dużej odległości. Montuje się je na dedykowanym etui z pierścieniem.
Czy etui z Honor Magic 8 będzie pasować do Magic 9?
Nie. Moduł aparatu zmienia kształt i wymiary, więc potrzebne będzie etui dedykowane nowej serii.
Seria vivo X500 zostanie pokazana 21 września 2026 o godzinie 19:00 czasu chińskiego. Producent potwierdził już datę, cztery kolory obu głównych modeli i najważniejszy argument sprzedażowy: peryskopowy teleobiektyw 200 MP na matrycy 1/1,4 cala w wersji Pro Max.
Ambasadorem fotograficznym marki został Jay Chou, który rozpakował Pro Maksa przed premierą — i przy okazji pokazał akcesorium, o którym vivo nie mówiło ani słowa.
Uwaga: artykuł powstał przed oficjalną prezentacją. Opiera się na oficjalnych materiałach vivo oraz przeciekach z chińskich serwisów i Weibo. Pełna specyfikacja i ceny zostaną potwierdzone 21 września.
Trzy modele zamiast dwóch
vivo rozbija serię na trzy warianty i po raz pierwszy sięga po nazwę Pro Max.
Parametr
vivo X500
X500 Pro
X500 Pro Max
Ekran
6,59″ 1.5K płaski OLED
ok. 6,36″ 1.5K, 144 Hz
6,83–6,85″ 2K LTPO, 144 Hz
Panel
—
—
BOE Q11
Procesor
Dimensity 9600M (3 nm)
Dimensity 9600 Pro (2 nm)
Dimensity 9600 Pro (2 nm)
Bateria
7500 mAh
ok. 6400 mAh
ok. 8000 mAh
Ładowanie
90 W + 40 W bezprzewodowo
brak danych
90 W
Aparat główny
50 MP Sony LYT-828, 1/1,28″
Phantom 900
50 MP Phantom 900, gimbal 3-osiowy
Teleobiektyw
64 MP Sony LYT-610
64 MP LYT-610, 85 mm
200 MP Samsung HP0, 1/1,4″
Ultraszeroki
50 MP
50 MP
50 MP
Stabilizacja
CIPA 5.5
CIPA 7.0
CIPA 7.0
System
OriginOS 7
OriginOS 7
OriginOS 7
Wersja podstawowa nie jest tu wcale ubogim krewnym. Zdjęcia ekranu „O telefonie” z chińskiego demo pokazują Dimensity 9600M taktowany 4,21 GHz, 12 GB RAM z 24 GB pamięci rozszerzonej, 512 GB miejsca, dodatkowe 50 GB z kompresji i osobny układ obrazu BlueImage V3+.
Peryskop 200 MP — najmocniejszy argument Pro Maksa
Sercem X500 Pro Max jest teleobiektyw peryskopowy 200 MP na sensorze Samsung HP0 formatu 1/1,4 cala. To nietypowe podejście: większość producentów daje największą matrycę aparatowi głównemu, a tele traktuje jako dodatek. vivo odwraca ten porządek.
Do tego dochodzi zoom 30×, stabilizacja CIPA 7.0 i obsługa dokręcanego telekonwertera 400 mm. Aparat główny to 50 MP z trzyosiowym gimbalem i zakresem dynamiki deklarowanym na 17 EV.
Wideo robi wrażenie na papierze: 4K 240 kl./s, 8K w RAW, zwolnione tempo 4K 960 kl./s oraz 4K 120 kl./s w 10-bitowym Log. Całość powstaje w ramach trwającej od lat współpracy z Zeissem.
Model podstawowy dostaje sensor Sony LYT-828 1/1,28″ znany z X300 Pro, peryskop 64 MP LYT-610 i obsługę telekonwertera 200 mm. Stabilizacja na poziomie CIPA 5.5.
Zestaw twórcy i tajemniczy kwadratowy ekran
Najciekawszy element premiery nie jest telefonem. W rozpakowaniu Jaya Chou mignął niewielki kwadratowy wyświetlacz, którego vivo nie zapowiadało. Producent potwierdził, że to zewnętrzny monitor podglądu.
Sens jest prosty: podpinasz go do telefonu i nagrywasz siebie głównym aparatem zamiast przednim, widząc kadr na osobnym ekranie. Dla kogoś, kto kręci vlogi, materiały beauty czy rozpakowania ze statywu, to różnica między obiektywem do selfie a pełnowartościowym aparatem tylnym.
Monitor wchodzi w skład zestawu twórcy do X500 Pro Max, w którym są też: dedykowane etui, dwa telekonwertery, grip z pilotem i pasek. vivo od kilku generacji buduje wokół serii X ekosystem akcesoriów fotograficznych, ale to pierwszy raz, gdy w pudełku ląduje osobny wyświetlacz.
Kolory vivo X500 Pro Max
vivo pokazało cztery warianty, wszystkie z dwukolorowym tyłem i — w części kolorów — drobinami rozświetlającymi się pod kątem.
„Uchwycić noc” — ciemna, stonowana wersja.
„Pogodny dzień” — biel opisywana przez vivo jako „rozpraszające się chmury”.
„Echo ziemi” — srebrzysty wariant z drobinami przypominającymi Drogę Mleczną.
Czwarty to „Blask zorzy” — ciepła pomarańcz widoczna na zdjęciu otwierającym artykuł.
Model podstawowy dostaje trzy te same kolory — pogodny dzień, uchwycić noc i echo ziemi — a zamiast blasku zorzy pojawia się „Świt”.
Kiedy premiera i co z Europą
Chińska prezentacja odbędzie się 21 września 2026 o 19:00. Dla Indii przecieki mówią o październiku lub listopadzie, po serii V70.
Europejskiej daty nie ma. vivo od kilku lat przywozi serię X na nasz rynek w okrojonym składzie i z opóźnieniem liczonym w miesiącach, więc na X500 Pro Max w polskiej dystrybucji nie ma co liczyć od razu — o ile w ogóle się pojawi.
Czy warto czekać, jeśli masz X300?
Jeśli używasz vivo X300 Pro, aparat główny masz ten sam — LYT-828 wraca w podstawowym X500. Skok dotyczy przede wszystkim teleobiektywu i to on jest tu powodem wymiany, nie reszta specyfikacji.
Jeśli natomiast fotografia z długiej ogniskowej to Twój główny scenariusz, peryskop 200 MP na matrycy 1/1,4 cala jest po prostu w innej klasie niż wszystko, co vivo dawało wcześniej.
Akcesoria z serii X300nie będą pasować — moduł aparatu zmienia się radykalnie, z prostokątnego na duże koło pośrodku obudowy. Etui i szkła do nowej serii zbiera kategoria Vivo X500 Series, z osobnymi półkami dla X500, X500 Pro i X500 Pro Max.
Podsumowanie
vivo X500 Pro Max to telefon zbudowany wokół teleobiektywu, a nie wokół aparatu głównego — i to jest w nim najciekawsze. Do tego 2-nanometrowy Dimensity 9600 Pro, bateria w okolicach 8000 mAh i ekosystem akcesoriów, który w tej generacji urósł o zewnętrzny monitor podglądu.
Model podstawowy wygląda przy tym rozsądniej, niż zwykle wyglądają wersje bazowe: 7500 mAh, 90 W, płaski ekran 1.5K i sensor główny z zeszłorocznego Pro.
FAQ — najczęściej zadawane pytania
Kiedy premiera vivo X500?
21 września 2026 o godzinie 19:00 czasu chińskiego. Premiera w Indiach spodziewana jest w październiku lub listopadzie, europejskiej daty nie ogłoszono.
Czym różni się vivo X500 Pro Max od X500 Pro?
Przede wszystkim ekranem i teleobiektywem. Pro Max ma 6,83–6,85 cala i peryskop 200 MP na matrycy 1/1,4″, Pro jest kompaktowy — około 6,36 cala — i dostaje teleobiektyw 64 MP o ogniskowej 85 mm. Pro Max ma też większą baterię.
Jaki procesor ma vivo X500?
Wersja podstawowa dostaje Dimensity 9600M w procesie 3 nm, taktowany 4,21 GHz. Oba modele Pro korzystają z mocniejszego Dimensity 9600 Pro wykonanego w 2 nm.
Co to za kwadratowy ekran w zestawie z X500 Pro Max?
To zewnętrzny monitor podglądu. Pozwala nagrywać siebie głównym aparatem tylnym zamiast przednim, widząc kadr na osobnym wyświetlaczu. Wchodzi w skład zestawu twórcy razem z etui, dwoma telekonwerterami, gripem i paskiem.
Jakie kolory ma vivo X500 Pro Max?
Cztery: „uchwycić noc”, „pogodny dzień”, „echo ziemi” i „blask zorzy”. Model podstawowy zamiast blasku zorzy dostaje „świt”.
Czy etui z vivo X300 pasuje do X500?
Nie. Moduł aparatu zmienia kształt z prostokątnego na duże koło umieszczone pośrodku obudowy, więc potrzebne będzie etui dedykowane nowej serii.
OPPO Find X10 Pro Max jest oficjalnie w Europie i w Polsce od 21 października 2026. W sklepie OPPO kosztuje 6999 zł, a w Niemczech i Francji 1799 € — w obu przypadkach za jedyną europejską wersję 12/512 GB. To pierwszy smartfon z trzema aparatami 200 MP: głównym, ultraszerokim i peryskopowym teleobiektywem.
W Chinach telefon zadebiutował 22 września 2026 i kosztuje tam od 6799 juanów. Europejska wersja różni się od chińskiej w jednym ważnym miejscu: ma baterię 7150 mAh zamiast 8000 mAh.
Aktualizacja 21.10.2026: pierwsza wersja tego artykułu powstała przed chińską premierą i opierała się częściowo na przeciekach. Po globalnej premierze zastąpiliśmy je oficjalnymi danymi OPPO. Co się nie sprawdziło, zebraliśmy niżej w sekcji „Po premierze: co się zmieniło względem przecieków”.
Ten plakat OPPO pokazało jeszcze przed premierą i dobrze streszcza całą serię. Find X10 dostał dwa aparaty 200 MP, a Find X10 Pro Max — jako pierwszy telefon na rynku — trzy aparaty 200 MP. Moduł powstał wspólnie z Hasselbladem, a za kolory i światło odpowiadają druga generacja obiektywu koloru Danxia i silnik obrazu LUMO.
Kiedy premiera OPPO Find X10 Pro Max?
Seria miała dwie premiery:
Chiny: 22 września 2026, godz. 19:00 czasu chińskiego. Tę datę podało samo OPPO w reklamie na Weibo i potwierdziła ją konferencja. Sprzedaż w Chinach ruszyła 24 września.
Europa i Polska: 21 października 2026. Tego dnia sklepy OPPO w Polsce, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii zaczęły sprzedawać Find X10 i Find X10 Pro Max.
We wrześniu w zachodnich serwisach krążyła też data 17 września. Dotyczyła ona osobnej konferencji systemu ColorOS 17, a nie premiery telefonu.
Ile kosztuje OPPO Find X10 Pro Max? Ceny w Polsce, Europie i Chinach
W Europie Pro Max występuje tylko w jednej konfiguracji: 12 GB RAM i 512 GB pamięci. Wersje z 16 GB RAM i 1 TB są dostępne wyłącznie w Chinach.
Ceny podajemy według sklepów OPPO z dnia premiery (21.10.2026), bez promocji startowych. Do Pro Max OPPO sprzedaje osobno Hasselblad Teleconverter Kit — w Polsce za 1499 zł.
Ciekawostka cenowa dotyczy starszego Ultry. W euro Find X10 Pro Max jest o 100 € droższy od Find X9 Ultra, ale w polskim cenniku OPPO jest odwrotnie: Pro Max kosztuje 6999 zł, a X9 Ultra 7399 zł. Który z nich lepiej pasuje do Twojego sposobu fotografowania, rozpisaliśmy w porównaniu OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra.
Po premierze: co się zmieniło względem przecieków
Część przedpremierowych informacji się sprawdziła, ale kilka ważnych parametrów wygląda inaczej. Zestawienie poniżej porównuje to, co pisaliśmy we wrześniu, z oficjalną specyfikacją.
Przed premierą (przecieki, wrzesień 2026)
Oficjalnie (październik 2026)
Pamięć LPDDR6 i UFS 5.0
LPDDR5X i UFS 4.1
Ekran 6,78–6,82″ w rozdzielczości 2K
6,78″, 2772 × 1272 (1,5K), 450 ppi
Bateria 8000 mAh w obu modelach
8000 mAh tylko w Chinach, w Europie 7150 mAh (dotyczy też Find X10)
Cztery kolory: biel, pomarańcz, błękit, tytan
Pro Max: trzy kolory w Chinach (bez błękitu), dwa w Europie — Luna White i Titanium Grey
Cena ok. 7499 ¥ lub 8200 HKD
od 6799 ¥ w Chinach, 1799 € w Europie, 6999 zł w Polsce
Odporność IP68/IP69
potwierdzona: IP66, IP68 i IP69
Ładowanie 80 W i 50 W bezprzewodowo
potwierdzone
Przysłony f/1.5, f/2.2, f/2.1 i stabilizacja CIPA 7.5
przysłony potwierdzone; CIPA 7.5 dotyczy teleobiektywu
Premiera 22 września, 19:00
potwierdzona
Najbardziej odczuwalna zmiana dotyczy baterii. Chińskie materiały, w tym plakat z „lodowcową baterią”, mówiły o 8000 mAh, ale europejski Pro Max ma 7150 mAh pojemności typowej (6960 mAh znamionowej). To o 100 mAh więcej niż w Find X9 Ultra, ale mniej niż 7500 mAh w Find X9 Pro.
Druga różnica to ekran. Zamiast 2K jest panel 1,5K, czyli rozdzielczość niższa niż w Find X9 Ultra (QHD+). W zamian ekran pokrywa 95% przestrzeni barw BT.2020 i ma ściemnianie PWM 3840 Hz.
Trzy aparaty 200 MP — oficjalna specyfikacja
OPPO potwierdziło układ znany z zapowiedzi: sensor 200 MP dostał każdy z trzech głównych aparatów. Zdjęcia w pełnej rozdzielczości 200 MP zrobisz przy ogniskowych 13, 24 i 70 mm, a domyślnie telefon zapisuje zdjęcia 26 MP, żeby pliki nie zajmowały zbyt dużo miejsca.
Aparat
Rozdzielczość
Matryca
Przysłona
Ogniskowa
Uwagi
Główny
200 MP
1/1,3″, DeepPix
f/1.5
24 mm
OIS, HDR do 17 EV w wideo
Ultraszeroki
200 MP
1/1,56″
f/2.2
13 mm, 124°
autofokus, makro od 4 cm
Teleobiektyw peryskopowy 3×
200 MP
1/1,56″
f/2.1
70 mm
OIS, telemakro od 10 cm, bezstratny zoom 6× (140 mm)
Aparat koloru True Color
3,2 MP
—
f/2.4
—
24 kanały spektralne
Przedni
50 MP
1/2,75″
f/2.0
18 mm
autofokus, wideo 4K
OPPO nie podaje producentów matryc. Według recenzji Digital Camera World i HardwareZone główny aparat to nowy Samsung ISOCELL HPC, opracowany wspólnie z OPPO, a ultraszeroki i teleobiektyw korzystają z sensorów ISOCELL HP5.
Najwięcej zyskuje wideo. Pro Max nagrywa 8K w 30 kl./s i 4K w 120 kl./s z Dolby Vision na wszystkich trzech tylnych aparatach. Do tego dochodzą tryb Open Gate (pełna matryca w proporcjach 4:3), nagrywanie w O-Log2 oraz poziomowanie horyzontu. Zakres dynamiki 17 EV, o którym OPPO mówiło przed premierą, działa w standardowym trybie wideo na głównym aparacie przy zbliżeniu 1×.
Fotograficzna obróbka to LUMO True Image Engine z 18 stylami kolorystycznymi i funkcją LUMO Framing, która podpowiada kadr. W odróżnieniu od Find X9 Ultra model Pro Max nie ma fizycznego przycisku aparatu, a do dalszego zoomu służy osobno kupowany telekonwerter Hasselblad 3,28×. Ten z Find X9 Ultra do nowego modelu nie pasuje.
Dla kupujących akcesoria ważny jest sam kształt wyspy aparatu. Prostokątny moduł z karbowaną ramką decyduje o wycięciu w etui, a ramkę łatwo porysować przy odkładaniu telefonu na tył, dlatego warto od początku używać etui z podwyższoną krawędzią wokół aparatu.
Bateria: 8000 mAh w Chinach, 7150 mAh w Europie
Ten przedpremierowy plakat OPPO dotyczy wersji chińskiej. Obie wersje mają ogniwo krzemowo-węglowe, dla którego OPPO zapowiadało pięcioletnią żywotność, ale w Europie Find X10 i Find X10 Pro Max dostały 7150 mAh zamiast 8000 mAh.
Ładowanie potwierdziło się w całości: 80 W przewodowo (SUPERVOOC i UFCS) oraz 50 W bezprzewodowo (AIRVOOC). Z ładowarkami innych firm telefon ładuje się z mocą do 55 W przez PPS, a przez zwykłe USB Power Delivery tylko 13,5 W. Ładowarki nie ma w pudełku.
W praktyce oznacza to, że przy zakupie nowej ładowarki warto szukać modelu z obsługą PPS (programowalnego napięcia) o mocy co najmniej 60 W. Wybierzesz ją spośród ładowarek sieciowych do smartfonów. Pro Max nie ma wbudowanych magnesów Qi2, więc z magnetycznymi ładowarkami indukcyjnymi zadziała dopiero w etui z pierścieniem magnetycznym.
Specyfikacja OPPO Find X10 i Find X10 Pro Max (wersje europejskie)
HBM 2000 nitów (szczytowo do 3600 nitów wg materiałów prasowych)
Procesor
MediaTek Dimensity 9600M (3 nm)
MediaTek Dimensity 9600 Pro (2 nm)
Pamięć
12 GB + 256 lub 512 GB, LPDDR5X, UFS 4.1
12 GB + 512 GB, LPDDR5X, UFS 4.1
Aparaty z tyłu
dwa aparaty 200 MP (główny i peryskop), 50 MP ultraszeroki, aparat koloru 3,2 MP
trzy aparaty 200 MP (13, 24 i 70 mm), aparat koloru 3,2 MP
Przedni aparat
50 MP z AF
50 MP z AF
Bateria (UE)
7150 mAh
7150 mAh (w Chinach 8000 mAh)
Ładowanie
80 W, 50 W bezprzewodowo
80 W, 50 W bezprzewodowo
System
ColorOS 17 (Android 17)
ColorOS 17 (Android 17)
Odporność
IP66, IP68, IP69
IP66, IP68, IP69
Łączność
Wi-Fi 7, Bluetooth 6.2, NFC, eSIM, podczerwień
Wi-Fi 7, Bluetooth 6.2, NFC, eSIM, podczerwień
Wymiary i waga
8,35 mm, ok. 216 g
161,32 × 76,57 × 8,40 mm, 226 g (biały) / 228 g (tytanowy)
Kolory (UE)
Glacier Blue, Mist Grey, Glow Coral
Luna White, Titanium Grey
Dane Find X10 Pro Max pochodzą ze specyfikacji na oppo.com/pl. Przy Find X10 korzystamy z materiałów premierowych OPPO i zestawień z dnia premiery.
Jedna uwaga do odporności. W Unii Europejskiej na etykiecie widnieje tylko IP68, bo tak wymaga unijne rozporządzenie dotyczące etykiet smartfonów. OPPO deklaruje jednak komplet: IP66, IP68 i IP69.
Kolory i dostępność OPPO Find X10 Pro Max
W Europie i w Polsce Pro Max jest dostępny w dwóch kolorach: Luna White (biały) i Titanium Grey (tytanowy). Biała wersja łączy srebrną wyspę aparatu z pomarańczowym pierścieniem Hasselblada. W Chinach jest jeszcze trzeci kolor, ciepła pomarańcz. Lodowy błękit z przedpremierowych reklam dostał tylko podstawowy Find X10.
Find X10 w Europie występuje w trzech kolorach: Glacier Blue, Mist Grey i Glow Coral (w polskim sklepie: błękitny, szary i koralowy).
Skład serii: bez Pro, a Find X10 E tylko w Chinach
W tej generacji OPPO zrezygnowało z pośredniego modelu Pro, co pisaliśmy już przed premierą. Find X10 E, którego nazwa pojawiła się na chińskiej stronie rezerwacji, zadebiutował w Chinach razem z resztą serii, ale do Europy nie trafił.
Model
Chiny
Europa i Polska
Find X10 E
premiera 22.09.2026
niedostępny
Find X10
premiera 22.09.2026
od 21.10.2026
Find X10 Pro
brak w tej generacji
brak w tej generacji
Find X10 Pro Max
premiera 22.09.2026
od 21.10.2026
Find X10 Ultra
brak oficjalnej zapowiedzi
brak oficjalnej zapowiedzi
Czy warto zmienić Find X9 na Find X10 Pro Max?
Jeśli najważniejsze są dla Ciebie zdjęcia i wideo, skok jest wyraźny. Ultraszeroki aparat 200 MP, 8K i 4K 120 kl./s na wszystkich obiektywach oraz telemakro od 10 cm to realna różnica względem poprzedniej generacji.
Jeśli używasz Find X9 lub Find X9 Pro głównie jako telefonu, a nie aparatu, powodów do pośpiechu jest mniej. Europejski Pro Max ma baterię mniejszą niż Find X9 Pro i ekran o niższej rozdzielczości niż Find X9 Ultra.
Akcesoria do serii Find X9nie pasują do nowych modeli, bo zmieniły się moduł aparatu i wymiary obudowy. Etui i szkła do nowej generacji zbieramy w kategoriach OPPO Find X10 i OPPO Find X10 Pro Max.
Akcesoria do OPPO Find X10 Pro Max
Przy telefonie za 7 tys. zł ochrona od pierwszego dnia to rozsądna inwestycja. Etui, szkła hartowane i folie dopasowane do wyspy aparatu znajdziesz w kategorii akcesoria do OPPO Find X10 Pro Max, a całą serię obejmuje kategoria OPPO Find X10 Series.
[hs_products category=”2669″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Ochrona do OPPO Find X10 Pro Max”]
Jeśli dużo podróżujesz, przyda się też powerbank od 20 000 mAh wzwyż — mniejszy nie naładuje do pełna baterii 7150 mAh. Akcesoria do pozostałych telefonów marki znajdziesz w kategorii OPPO.
Podsumowanie
OPPO Find X10 Pro Max spełnił najważniejszą obietnicę z zapowiedzi: to pierwszy telefon z trzema aparatami 200 MP i z wideo 8K oraz 4K 120 kl./s na każdym z nich. Do tego dostaje 2-nanometrowy Dimensity 9600 Pro, Wi-Fi 7 i ColorOS 17.
Europejska wersja ma jednak dwa kompromisy względem przecieków: baterię 7150 mAh zamiast 8000 mAh i ekran 1,5K zamiast 2K. Za jedyną konfigurację 12/512 GB zapłacisz w Polsce 6999 zł, a w strefie euro 1799 €.
FAQ — najczęściej zadawane pytania
Kiedy była premiera OPPO Find X10 Pro Max w Polsce?
21 października 2026, razem z globalną premierą serii. Tego dnia sprzedaż ruszyła w sklepie OPPO w Polsce i w innych krajach Europy. W Chinach telefon zadebiutował wcześniej, 22 września 2026.
Ile kosztuje OPPO Find X10 Pro Max?
W Polsce 6999 zł, w Niemczech i Francji 1799 €, a w Wielkiej Brytanii £1499 — wszędzie za jedyną europejską wersję 12/512 GB. W Chinach ceny zaczynają się od 6799 juanów za wersję 12/256 GB.
Jaką baterię ma OPPO Find X10 Pro Max w Europie?
7150 mAh pojemności typowej. Chińska wersja ma 8000 mAh. Telefon ładuje się z mocą 80 W przewodowo i 50 W bezprzewodowo, a ładowarki nie ma w zestawie.
Czy Find X10 Pro Max naprawdę ma trzy aparaty 200 MP?
Tak. Sensor 200 MP ma aparat główny (24 mm), ultraszeroki (13 mm) i peryskopowy teleobiektyw 3× (70 mm). To pierwszy taki zestaw w smartfonie.
W jakich kolorach jest dostępny Find X10 Pro Max?
W Europie i w Polsce w dwóch: Luna White (biały) i Titanium Grey (tytanowy). W Chinach dostępny jest także kolor pomarańczowy.
Czy OPPO Find X10 E jest dostępny w Polsce?
Nie. W Polsce i w Europie OPPO sprzedaje Find X10 i Find X10 Pro Max. Find X10 E zadebiutował tylko w Chinach.
Czy etui z Find X9 będzie pasować do Find X10 Pro Max?
Nie. Moduł aparatu i wymiary obudowy się zmieniły, więc potrzebne jest etui dedykowane nowej generacji.
iPhone Duo vs Galaxy Z Fold 8 to wybór między dwoma składanymi telefonami w formacie paszportu, z ekranem wewnętrznym o tej samej przekątnej 7,6 cala. iPhone wygrywa pyłoszczelnością IP68 i ekosystemem Apple. Samsung Galaxy Z Fold 8 jest za to o 53 g lżejszy, cieńszy, tańszy o 1 250 zł i ma Galaxy AI po polsku.
O wyborze zdecyduje głównie system, którego już używasz. Porównaliśmy oba telefony parametr po parametrze na podstawie oficjalnych specyfikacji Apple i Samsunga, a na końcu każdej sekcji podajemy krótki werdykt.
Jedno zastrzeżenie: iPhone Duo trafi do sprzedaży dopiero 23 października, więc to porównanie danych producentów, a nie test.
iPhone Duo vs Galaxy Z Fold 8: najważniejsze różnice w tabeli
Oba telefony po złożeniu przypominają paszport, a nie wąski baton jak Galaxy Z Fold 8 Ultra. Różnice są jednak wyczuwalne w dłoni. iPhone Duo jest o 6 mm niższy i o 2 mm szerszy, ale ma 11,3 mm grubości, podczas gdy Fold 8 tylko 9,7 mm.
Jeszcze większa różnica dotyczy masy. Fold 8 waży 201 g i według Samsunga jest najlżejszym Foldem w historii. iPhone Duo waży 254 g, o ponad jedną czwartą więcej. Po rozłożeniu różnica w grubości maleje, ale Fold 8 nadal jest cieńszy: 4,5 mm wobec 5,2 mm.
Apple wykonało obudowę z tytanu Grade 5 z lustrzanym polerem. Samsung postawił na technologię Flex Titanium, czyli tytanową warstwę pod ekranem, która ma wzmacniać panel i z czasem ograniczać widoczność zagięcia.
Werdykt: Galaxy Z Fold 8. Jest lżejszy o 53 g i cieńszy po złożeniu o 1,6 mm.
Ekrany i zagięcie
Na papierze to remis. Oba ekrany wewnętrzne mają 7,6 cala, odświeżanie do 120 Hz i jasność do 3000 nitów. iPhone ma odrobinę gęstsze piksele (430 wobec 403 ppi), ale z normalnej odległości tej różnicy nie zobaczysz.
Liczy się wykończenie. iPhone Duo ma matową powłokę nanostrukturalną, która tłumi odblaski i według Apple ogranicza widoczność linii zgięcia. Samsung stosuje wykończenie o niskim współczynniku odbicia i funkcję Vision Booster, ale nie opisuje ekranu jako matowego.
Drugą różnicą są proporcje. W Fold 8 ekran wewnętrzny ma format 4:3, bliski kwadratu, wygodny do czytania i pracy na dokumentach. Według Apple oba ekrany Duo mają te same proporcje, więc po rozłożeniu treść skaluje się proporcjonalnie, a przejście z małego ekranu na duży jest płynne.
iPhone Duo
Uwaga: część właścicieli Fold 8 zauważyła, że rogi ekranu wewnętrznego lekko się uginają pod naciskiem. Samsung w odpowiedzi dla użytkowników w Korei Południowej wyjaśnił, że to celowa strefa amortyzująca, która chroni wyświetlacz, a nie wada. Dotyczy to też Fold 8 Ultra. Relacjonuje SamMobile.
Werdykt: remis z lekką przewagą iPhone’a Duo za matowe wykończenie.
Wydajność i system: A20 Pro kontra Snapdragon
iPhone Duo dostał A20 Pro, ten sam czip co iPhone 18 Pro, z komorą parową połączoną bezpośrednio z procesorem. Samsung używa Snapdragona 8 Elite Gen 5 for Galaxy z 12 lub 16 GB RAM. To flagowe układy tej generacji, więc w codziennym użyciu żadnemu z telefonów nie zabraknie mocy. Który jest szybszy w grach, pokażą testy.
Większa różnica jest w oprogramowaniu. iOS 27 na iPhonie Duo po raz pierwszy daje Split View, czyli dwie aplikacje obok siebie. Samsung rozwija wielozadaniowość od siedmiu generacji Foldów: One UI dzieli ekran na trzy aplikacje i dodaje okna pływające.
Galaxy AI po polsku, Apple Intelligence bez polskiego
Dla polskiego użytkownika to jedna z najważniejszych różnic w tym porównaniu. Galaxy AI obsługuje język polski: działają m.in. tłumaczenie rozmów na żywo i Asystent pisania.
Apple Intelligence działa w 16 językach, wśród których polskiego nie ma. Jeśli funkcje AI są dla Ciebie ważne, Fold 8 daje dziś wyraźnie więcej.
Funkcje iOS 27, których w Polsce nie będzie
iOS 27 startuje w Unii Europejskiej okrojony. Apple ogłosiło w czerwcu, że przez wymogi unijnego aktu o rynkach cyfrowych (DMA) wstrzymuje w UE nową Siri AI. Razem z nią nie dostaniesz nowej aplikacji Siri, rozszerzonej Inteligencji wizualnej, zintegrowanych narzędzi do pisania ani trybu Siri w aparacie.
To ważne, bo właśnie te funkcje Apple pokazywało jako największą zaletę dużego ekranu Duo. Na polskim iPhonie Duo zostaje dziś sam składany ekran i Split View.
Aktualizacje: 7 generacji u Samsunga, minimum 5 lat u Apple
Samsung obiecuje dla serii Galaxy Z Fold 8 siedem generacji aktualizacji Androida i siedem lat poprawek bezpieczeństwa, co przy starcie z Androidem 17 daje wsparcie do Androida 24. Apple nie podaje, ile wersji iOS dostanie iPhone Duo. W dokumentach dla brytyjskiego regulatora deklaruje dla iPhone’ów minimum pięć lat poprawek bezpieczeństwa od premiery.
W praktyce iPhone’y dostają aktualizacje zwykle dłużej, niż wynosi to minimum, ale na papierze gwarancja Samsunga jest mocniejsza.
Werdykt: wydajność to remis do czasu testów, a oprogramowanie w Polsce przemawia za Fold 8: Galaxy AI po polsku i dłuższe deklarowane wsparcie.
Aparaty: 48 MP kontra 50 MP, oba bez teleobiektywu
Zestawy są niemal identyczne. iPhone Duo ma dwa aparaty 48 MP (główny i ultraszerokokątny), Fold 8 dwa aparaty 50 MP. Żaden nie ma teleobiektywu, oba oferują za to 2x zoom jakości optycznej, czyli wycinek ze środka głównej matrycy.
iPhone Duo w kolorach gwiezdna biel i nocne niebo
Obaj producenci podobnie wykorzystują drugi ekran. W iPhonie Duo funkcja Duo Preview pokazuje fotografowanej osobie podgląd kadru. Samsung pozwala nagrywać jednocześnie przednim i tylnym aparatem, z podglądem na ekranie zewnętrznym.
Aparatem głównym Duo nagrasz wideo 4K Dolby Vision przy 120 kl./s, a Fold 8 ma funkcję My FanCam, która automatycznie śledzi wybraną osobę i przycina nagranie do formatu mediów społecznościowych.
Kto robi lepsze zdjęcia, pokażą dopiero testy. Teleobiektyw 10 MP z zoomem 3x i aparat 200 MP Samsung zostawił dla Fold 8 Ultra, co pokazujemy w porównaniu Ultry z Galaxy Z Fold 8.
aparaty Galaxy Z Fold 8
Bateria i ładowanie
Samsung podaje konkret: 4 800 mAh w dwóch ogniwach. Apple pojemności nie ujawnia. Wiadomo tylko, że Duo także ma dwa ogniwa, po jednym w każdej połówce, i według producenta wytrzymuje do 24 godzin typowego użytkowania.
Szybkie ładowanie według producentów wygląda tak:
iPhone Duo: 50% w około 20 minut z ładowarką USB PD 60 W, 50% w około 30 minut z MagSafe i ładowarką 35 W, bezprzewodowo na ładowarkach MagSafe i Qi2 do 25 W.
Galaxy Z Fold 8: 63% w około 30 minut z ładowarką 45 W i przewodem 3A, bezprzewodowo do 20 W (Qi), a do tego ładowanie zwrotne innych urządzeń.
Żadnego z nich nie kupisz z ładowarką w pudełku. Do Duo wybierz ładowarkę sieciową USB PD o mocy co najmniej 60 W, a do Fold 8 ładowarkę 45 W zgodną z szybkim ładowaniem Samsunga (USB PD z PPS). Konkretne modele opisaliśmy w poradniku o ładowarkach do Galaxy Z Fold 8 Ultra, bo oba Foldy ładują się z tą samą mocą.
Werdykt: nie do rozstrzygnięcia, bo Apple nie podaje pojemności. Duo ładuje się szybciej bezprzewodowo (25 W wobec 20 W), Fold 8 umie za to ładować inne urządzenia.
Wytrzymałość: IP68 kontra IP48
Tu iPhone ma wyraźną przewagę. Klasa IP68 oznacza pełną pyłoszczelność, a Apple deklaruje dla Duo odporność na zanurzenie do 6 m przez 30 minut.
Galaxy Z Fold 8 ma IP48. Samsung deklaruje odporność na zanurzenie do 1,5 m w wodzie słodkiej przez 30 minut, ale przed pyłem chroni tylko częściowo, bo norma obejmuje drobiny większe niż 1 mm. Sam producent odradza używanie go na plaży i przy basenie.
Z przodu iPhone’a jest warstwa Ceramic Shield 2, według Apple 3x bardziej odporna na zarysowania niż poprzednia generacja. Jeszcze w 2026 roku Duo dostanie też obsługę Apple Pencil, a Samsung zrezygnował z rysika S Pen już w Galaxy Z Fold 7.
Werdykt: iPhone Duo. IP68 to realna przewaga w telefonie z ruchomym zawiasem.
Cena i dostępność w Polsce
Pamięć
iPhone Duo
Galaxy Z Fold 8
256 GB
9 999 zł
8 749 zł
512 GB
10 999 zł
9 599 zł
1 TB
12 999 zł
11 299 zł
2 TB
15 999 zł
niedostępny
Ceny katalogowe producentów z 10 września 2026. W sklepie Samsunga trwają promocje, więc Fold 8 bywa tańszy.
Różnica w wersji podstawowej to 1 250 zł na korzyść Samsunga. Za cenę podstawowego Duo kupisz Fold 8 z 512 GB i zostanie Ci 400 zł. Fold 8 jest już w sprzedaży, a iPhone Duo wchodzi do przedsprzedaży 16 października o 14:00 i do sklepów 23 października. Tylko Apple oferuje wersję z 2 TB.
Przed zakupem sprawdź jeszcze kartę SIM. iPhone Duo nie ma tacki i obsługuje wyłącznie eSIM. Galaxy Z Fold 8 ma gniazdo nano-SIM i obsługuje eSIM, przy czym według SamMobile aktywne mogą być maksymalnie dwie linie naraz. Jeśli używasz fizycznej karty, poproś operatora o eSIM przed przesiadką na Duo.
Werdykt: Galaxy Z Fold 8. Jest tańszy w każdej pojemności i dostępny od ręki.
Który składany telefon wybrać: iPhone Duo czy Galaxy Z Fold 8?
Wybór jest prostszy, niż sugeruje długość tabeli:
Wybierz iPhone’a Duo, jeśli masz iPhone’a, Maca albo Apple Watch, zależy Ci na odporności na pył i planujesz pisać rysikiem. Pogódź się jednak z wyższą ceną, większą masą i brakiem AI po polsku.
Wybierz Galaxy Z Fold 8, jeśli korzystasz z Androida, chcesz lżejszego telefonu, AI po polsku i bogatszej wielozadaniowości. Oszczędzasz 1 250 zł i kupisz go od razu, ale musisz liczyć się ze słabszą ochroną przed pyłem (IP48) i brakiem rysika.
Rozważ inny model, jeśli zależy Ci na zbliżeniach z daleka. Żaden z tych składaków nie ma teleobiektywu, ma go na przykład iPhone 18 Pro (4x) albo Galaxy Z Fold 8 Ultra (3x).
Przesiadka z iOS na Androida (lub odwrotnie) tylko dla składanego telefonu rzadko się opłaca. Apple Watch działa wyłącznie z iPhone’em, iMessage i FaceTime nie przejdą na Androida, a Galaxy Watch nie współpracuje z iPhone’em. Dane przeniesiesz aplikacją Przenieś do iOS albo Samsung Smart Switch, ale ekosystemu akcesoriów i subskrypcji już nie.
W pojedynku iPhone Duo vs Galaxy Z Fold 8 nie ma jednego zwycięzcy. Najważniejsze wnioski:
Ekran to remis. Oba mają 7,6 cala, a Duo wyróżnia się matowym wykończeniem.
Fold 8 jest lżejszy i cieńszy. 201 g i 9,7 mm wobec 254 g i 11,3 mm.
Duo jest szczelniejszy i dostanie rysik. IP68 wobec IP48, a obsługa Apple Pencil pojawi się jeszcze w 2026 roku.
Fold 8 ma AI po polsku i dłuższe wsparcie. Apple Intelligence polskiego nie obsługuje, a Siri AI na starcie nie działa w UE.
Fold 8 jest tańszy o 1 250 zł i dostępny od ręki razem z pełną gamą akcesoriów.
Wszystko o samym iPhonie Duo, w tym pełną specyfikację i polski cennik, znajdziesz w naszym artykule o składanym iPhonie Duo.
Akcesoria do Galaxy Z Fold 8 i iPhone’a Duo: co kupisz już dziś
To praktyczna różnica, o której łatwo zapomnieć. Do Galaxy Z Fold 8 w naszej ofercie jest już kilkadziesiąt produktów: etui, szkła, folie i osłony aparatu. W kategorii akcesoriów do iPhone’a Duo są już pierwsze etui Spigen, UAG, PanzerGlass i Bizon. Porównaliśmy je w rankingu etui do iPhone’a Duo.
Spigen Airskin Aramid MagSafe
Spigen Airskin Aramid MagSafe to cienkie etui z włókna aramidowego z pierścieniem magnetycznym. Fold 8 nie ma wbudowanych magnesów, więc dopiero z takim etui przyczepisz go do ładowarek i uchwytów MagSafe, a telefon zachowa swoją największą zaletę, czyli niską masę.
Supcase UB Grip Mag MagSafe
Supcase UB Grip Mag MagSafe to wybór dla osób, które chcą mocniejszej ochrony i pewniejszego chwytu. Etui nie poprawi pyłoszczelności, ale osłoni krawędzie i okolice zawiasu przed upadkami i otarciami.
Co jest lepsze: iPhone Duo czy Samsung Galaxy Z Fold 8?
Żaden nie wygrywa we wszystkim, a to, czy lepszy okaże się iPhone, czy Samsung Galaxy, zależy głównie od systemu, którego już używasz. iPhone Duo jest szczelniejszy (IP68) i jeszcze w 2026 roku dostanie obsługę Apple Pencil, a Galaxy Z Fold 8 jest lżejszy o 53 g, tańszy o 1 250 zł i ma Galaxy AI po polsku.
Ile kosztuje Galaxy Z Fold 8, a ile iPhone Duo?
Samsung Galaxy Z Fold 8 kosztuje w Polsce od 8 749 zł, a iPhone Duo od 9 999 zł, w obu przypadkach za wersję 256 GB. Samsunga kupisz od ręki, a Duo trafi do sklepów 23 października.
Co ma iPhone Duo, a czego nie ma Samsung?
Pełną pyłoszczelność w klasie IP68, wersję z 2 TB pamięci, matowe wykończenie ekranu wewnętrznego i wbudowane magnesy MagSafe, więc działa z ładowarkami magnetycznymi bez dodatkowego etui. Jeszcze w 2026 roku dostanie też obsługę Apple Pencil.
Co ma Galaxy Z Fold 8, a czego nie ma iPhone Duo?
Galaxy AI po polsku, wielozadaniowość z trzema aplikacjami obok siebie i oknami pływającymi, gniazdo nano-SIM, niższą masę (201 g wobec 254 g) i cieńszą obudowę. Jest też tańszy o 1 250 zł i już dostępny.
Czy Galaxy Z Fold 8 obsługuje S Pen?
Nie. Galaxy Z Fold 8 i Fold 8 Ultra nie obsługują S Pen. Samsung zrezygnował z rysika już w Galaxy Z Fold 7 w 2025 roku.
Czy iPhone Duo ma kartę SIM?
Nie. iPhone Duo obsługuje wyłącznie eSIM, maksymalnie dwa numery jednocześnie. Galaxy Z Fold 8 ma gniazdo nano-SIM i obsługuje eSIM, więc zadziała z tradycyjną kartą.
Czy etui do Samsunga Fold 8 pasuje do iPhone’a Duo?
Nie. Telefony mają inne wymiary i inaczej rozmieszczone aparaty, więc każdy wymaga dedykowanego etui.
iPhone Duo to pierwszy składany iPhone, znany z przecieków jako iPhone Fold. Apple pokazało go 9 września 2026: telefon rozkłada się jak książka, ma ekran wewnętrzny 7,6 cala, zewnętrzny 5,4 cala i Touch ID zamiast Face ID. W Polsce kosztuje od 9 999 zł. Przedsprzedaż ruszyła 16 października, sprzedaż startuje 23 października, ale nowe zamówienia sklep Apple dostarcza dziś dopiero pod koniec stycznia 2027.
Aktualizacja 21.10.2026: dodaliśmy przegląd pierwszych recenzji, termin dostaw nowych zamówień, obsługę Apple Pencil od iOS 27.2 i porównanie z iPhone’em 18 Pro Max.
Na składanego iPhone’a czekaliśmy siedem lat od debiutu pierwszego Galaxy Folda. W przeciekach nazywano go też iPhone Ultra albo iPhone 18 Ultra, a przed konferencją zebraliśmy wszystkie doniesienia w zapowiedzi premiery iPhone’a 18 Pro. Apple nie wyjaśniło, skąd wzięła się nazwa Duo.
Poniżej specyfikacja potwierdzona przez Apple, polski cennik, termin dostaw, porównanie z iPhone’em 18 Pro Max i trzy kompromisy, o których mówi się mniej. Różnice wobec Samsunga rozpisaliśmy osobno w porównaniu iPhone Duo czy Galaxy Z Fold 8. Na końcu część praktyczna: czym ładować iPhone’a Duo i jak chronić jego ekrany.
Po lewej iPhone Duo po rozłożeniu, po prawej oba kolory: gwiezdna biel i nocne niebo. Źródło: Apple Newsroom
Kiedy premiera iPhone’a Duo w Polsce i ile kosztuje?
iPhone Duo jest w Polsce w pierwszej fali i kosztuje od 9 999 zł za wersję 256 GB. Przedsprzedaż ruszyła w piątek 16 października o 14:00, a sprzedaż startuje w piątek 23 października 2026. Tego dnia telefon debiutuje w ponad 70 krajach i regionach, a 28 kolejnych dostanie go 30 października.
Przecieki o iPhonie Fold mówiły o cenie około 2 000 dolarów i się sprawdziły. Polska cena zawiera 23% VAT, niemiecka 19% VAT, a amerykańska jest podawana bez podatku, co tłumaczy dużą część różnicy w przeliczeniu. Wariant 2 TB kosztuje 15 999 zł, o 5 700 zł więcej niż iPhone 17 Pro Max z tą samą pamięcią w sierpniowym cenniku Apple.
Kiedy dostawa iPhone’a Duo? Termin dla nowych zamówień
Nieliczni, którzy zamówili w pierwszych minutach przedsprzedaży, dostaną telefon w dniu premiery. Później terminy szybko się wydłużyły: według MacRumors niespełna pół godziny po starcie przedsprzedaży w większości krajów przesunęły się na koniec stycznia. Mark Gurman z Bloomberga pisze o „poważnych ograniczeniach dostaw” wynikających z trudności w produkcji.
Konto Apple zalogowane w sklepie Apple albo w aplikacji Apple Store, z zapisanym adresem dostawy i metodą płatności.
Wybraną pojemność i kolor. Do wyboru są 256 GB, 512 GB, 1 TB i 2 TB oraz kolory gwiezdna biel i nocne niebo.
eSIM u operatora. Duo nie ma tacki na kartę SIM, więc sprawdź, czy Twój operator wydaje eSIM i jak przenieść na nią numer.
Ładowarkę i etui. W pudełku nie ma zasilacza, a do najszybszego ładowania Apple wymaga ładowarki 60 W. Etui i folie opisujemy niżej.
Wymiary iPhone’a Duo: złożony i rozłożony
Złożony iPhone Duo ma format paszportu, a rozłożony jest cieńszy niż jakikolwiek wcześniejszy iPhone. Według specyfikacji Apple:
Parametr
iPhone Duo
Wymiary po złożeniu
117,8 × 84,1 × 11,3 mm
Wymiary po rozłożeniu
117,8 × 164,6 × 5,2 mm
Masa
254 g
Ekran zewnętrzny
5,4 cala
Ekran wewnętrzny
7,6 cala
Dla porównania Galaxy Z Fold 8 waży według 9to5Google 201 g i ma 9,7 mm grubości po złożeniu. Duo jest więc wyraźnie cięższy i grubszy, co szerzej omawiamy w sekcji o kompromisach.
Dwa ekrany i zawias: jak działa składany iPhone
iPhone Duo otwiera się jak książka, tak samo jak Galaxy Z Fold. Złożony ma format paszportu: ekran zewnętrzny 5,4 cala daje 90% powierzchni wyświetlacza iPhone’a 18 Pro. Po otwarciu dostajesz 7,6 cala, a według Apple to ekran o 50% większy niż w iPhonie 18 Pro Max.
Według Apple oba ekrany mają te same proporcje obrazu, więc treści skalują się proporcjonalnie, a przejście z małego ekranu na duży jest płynne. Do tego ProMotion do 120 Hz, Always-On i jasność do 3000 nitów w słońcu. Oba ekrany obsługują też rysik Apple Pencil (USB-C), o czym więcej niżej.
Zagięcie ekranu i matowe wykończenie
Ekran wewnętrzny dostał wykończenie nanostrukturalne, czyli matową powierzchnię znaną z MacBooków Pro i iPadów Pro. Redukuje odblaski i według Apple ogranicza widoczność linii zgięcia. Ekran chroni warstwa polimeru, która według Apple jest do 40% sztywniejsza niż materiały stosowane dotąd w branży.
Panel otaczają z obu stron warstwy wytrzymałego szkła, sklejone tak, żeby przesuwały się względem siebie jak kartki książki. Od spodu całość wzmacnia tytanowa płytka. Zawias powstał z ponad 100 elementów, a razem z wbudowanym układem magnesów zapewnia pewne i przyjemne zamykanie.
Po lewej ekran zewnętrzny i wewnętrzny, po prawej Split View z Safari i aplikacją Siri. Źródło: Apple Newsroom
iOS 27 na składanym ekranie
System dostał osobny układ pod iPhone’a Duo. Dock i przyciski nawigacji przesuwają się na bok, a Dynamic Island wyświetla się pionowo przy krawędzi. Po rozłożeniu widzisz dwie strony ekranu głównego, z widżetami Dzisiaj po lewej.
Największa nowość to Split View, czyli dwie aplikacje otwarte obok siebie. Żaden wcześniejszy iPhone tego nie potrafił, a na czerwcowej prezentacji iOS 27 podczas WWDC 2026 Apple jeszcze tego trybu nie pokazało. Odłożony na stół Duo przechodzi w tryb StandBy na dowolnym ekranie, także bez ładowarki.
Netflix, Zoom i Slack mają już wersje dopasowane do dużego wyświetlacza.
Apple Pencil na iPhonie Duo: który rysik i od kiedy
Apple zapowiadało obsługę rysika na „jeszcze w tym roku”, a przyjdzie ona szybciej. MacRumors i 9to5Mac potwierdziły 21 października, że Apple Pencil działa z iPhone’em Duo od iOS 27.2: w wersji testowej RC rysik rysuje, robi notatki i przewija w obsługiwanych aplikacjach na obu ekranach. Publiczne iOS 27.2 według 9to5Mac ma się ukazać około 26 października.
Działa wyłącznie Apple Pencil (USB-C), który w sklepie Apple kosztuje 399 zł. Apple Pencil Pro i Apple Pencil 2. generacji z Duo nie współpracują, więc jeśli masz któryś z nich do iPada, do składanego iPhone’a potrzebny będzie model USB-C. Apple wymienia tylko ten jeden rysik, dlatego nie zakładaj, że zadziałają rysiki innych firm.
Aparaty iPhone’a Duo: dwa obiektywy 48 MP bez teleobiektywu
Z tyłu są dwa aparaty: główny Fusion 48 MP (f/1.6, stabilizacja matrycy) i ultraszerokokątny Fusion 48 MP (120°, makro), ten sam co w iPhonie 18 Pro. Zamiast teleobiektywu dostajesz 2x zoom jakości optycznej: aparat wycina środek matrycy 48 MP i zapisuje zdjęcie 12 MP.
Aparatem głównym nagrasz wideo 4K Dolby Vision przy 120 kl./s. Z przodu są dwa aparaty: Center Stage 12 MP w ekranie zewnętrznym i kamera FaceTime ukryta pod ekranem wewnętrznym.
Zdjęcia przykładowe Apple: po lewej aparat główny 48 MP, po prawej grupowe selfie z aparatu Center Stage. Źródło: Apple Newsroom
Dwa ekrany dają funkcje, których nie ma w żadnym innym iPhonie:
Duo Preview: fotografowana osoba widzi kadr na ekranie zewnętrznym i może poprawić pozę.
Selfie tylnymi aparatami: z podglądem na zewnętrznym ekranie, w wyższej rozdzielczości niż z przodu.
Inteligentna migawka: model AI sam robi zdjęcie, gdy wykryje, że pozujesz.
Animacja dla dziecka: na zewnętrznym ekranie pojawiają się Fistaszki, które ściągają wzrok malucha w stronę obiektywu.
Duo FaceTime: druga osoba dołącza do rozmowy przez ekran zewnętrzny.
Wydajność i bateria składanego iPhone’a
Duo ma ten sam czip A20 Pro co iPhone 18 Pro, ale chłodzi go komora parowa połączona bezpośrednio z procesorem. Według Apple przy długim obciążeniu daje to do 35% wyższą wydajność niż w iPhonie 17 Pro. Punktem odniesienia jest zeszłoroczny model, a nie iPhone 18 Pro z tym samym czipem.
Zysk ma być odczuwalny w grach i przy długiej pracy na dwóch aplikacjach.
W każdej połowie obudowy siedzi osobna bateria, a obie działają jak jedna. Apple nie podaje pojemności w mAh, tylko czasy pracy:
Scenariusz
Czas pracy według Apple
Typowe użytkowanie
do 24 h
Wideo na ekranie zewnętrznym
do 44 h
Wideo na ekranie wewnętrznym
do 31 h
Streaming na ekranie zewnętrznym
do 37 h
Streaming na ekranie wewnętrznym
do 26 h
Trzy kompromisy składanego iPhone’a
Już specyfikacja pokazuje trzy słabsze strony Duo, a pierwsze recenzje je potwierdzają. Sprawdź je przed zamówieniem.
1. To najcięższy iPhone w historii. Waży 254 g, a po złożeniu ma 11,3 mm grubości. Nawet iPhone 18 Pro Max waży 249 g. Według zestawienia 9to5Google Galaxy Z Fold 8 waży 201 g przy 9,7 mm, a Pixel 11 Pro Fold 239 g przy 10,1 mm.
Najsmuklejszym iPhone’em w historii Duo jest dopiero po rozłożeniu: 5,2 mm.
2. Nie ma Face ID ani teleobiektywu. Apple wraca do Touch ID w przycisku bocznym, który działa przy otwartym i zamkniętym telefonie. Duo odblokujesz też zegarkiem Apple Watch. Jeśli często fotografujesz z daleka, iPhone 18 Pro z teleobiektywem 4x zrobi to lepiej.
3. Tylko eSIM i brak Apple Intelligence po polsku. Duo nie ma tacki na fizyczną kartę SIM i obsługuje wyłącznie eSIM, maksymalnie dwa aktywne numery jednocześnie. Apple Intelligence działa w 16 językach, wśród których nie ma polskiego.
Nowa Siri AI działa od 14 września jako beta po angielsku, ale według Apple na razie nie w UE, a więc także nie w Polsce.
Nie skorzystasz też od razu z nowej funkcji iPhone Handoff (jeden numer na dwóch iPhone’ach). Na start działa ona tylko w sieciach T-Mobile w USA i Telekom w Niemczech.
Co mówią recenzenci o iPhonie Duo
Pierwsze recenzje iPhone’a Duo ukazały się 21 października 2026, dwa dni przed startem sprzedaży, po mniej więcej tygodniu testów. Większość ocen jest wysoka, od 7/10 w The Verge i Wired do 4,5/5 w Tom’s Guide, TechRadar i PCMag. Recenzenci zgodnie chwalą matowy ekran, zawias i wykonanie, ale równie zgodnie piszą, że to wciąż produkt pierwszej generacji: ciężki, bez Face ID i teleobiektywu, z wieloma aplikacjami jeszcze nieprzystosowanymi do nowych ekranów.
Najczęściej chwalone:
Matowy ekran wewnętrzny. Powłoka nanostrukturalna ogranicza odbicia i ukrywa zagięcie. Widać je głównie pod kątem i w niektórych warunkach oświetlenia, a da się je wyczuć palcem.
Zawias i wykonanie. Zawias trzyma telefon pod niemal dowolnym kątem, a tytanowa rama i szczelność IP68 wyróżniają Duo wśród składaków. Joanna Stern złożyła swój egzemplarz w maszynie ponad 32 tys. razy i nie odczuła zmiany w pracy zawiasu (relacja MacRumors).
Wydajność i dwie aplikacje obok siebie. Według Tom’s Guide i Gizmodo Duo jest niemal tak szybki jak iPhone 18 Pro. Split View recenzenci uznają za intuicyjny, a aplikacje Apple od razu korzystają z dużego ekranu.
Bateria. W większości testów wystarcza na dzień typowego użytkowania. W teście Tom’s Guide (przeglądanie stron przez 5G) Duo wytrzymał 13 h 20 min, ponad 3 godziny dłużej niż Galaxy Z Fold 8, ale krócej niż iPhone 18 Pro Max (17 h 31 min).
Najczęściej krytykowane:
Nieprzystosowane aplikacje. To najczęstszy zarzut. Starsze programy wyświetlają się w małym oknie z czarnymi pasami albo z pustym paskiem po prawej stronie. Pełna obsługa wymaga od twórców przebudowy aplikacji pod iOS 27.1 SDK, a zaktualizowanych programów przybywało jeszcze w trakcie testów.
Masa i grubość. 254 g to więcej niż iPhone 18 Pro Max, a Galaxy Z Fold 8 waży 201 g. Wired, Gizmodo i Spider’s Web piszą o męczącej się dłoni i ciążącej kieszeni.
Brak Face ID. Touch ID w przycisku bocznym działa sprawnie, ale recenzenci opisują odruchowe czekanie, aż telefon sam się odblokuje. Pomaga odblokowywanie zegarkiem Apple Watch.
Aparaty słabsze niż w modelach Pro. Nie ma teleobiektywu ani nagrywania w ProRes i Log, a przy słabym świetle zdjęcia ustępują iPhone’owi 18 Pro. Aparat pod ekranem wewnętrznym (według testów ok. 4 Mpix) wystarcza do wideorozmów, ale nie do zdjęć.
Ograniczona wielozadaniowość. Na ekranie mieszczą się tylko dwie aplikacje w stałym podziale po połowie, a w pionie można jedynie przypiąć wideo nad drugą aplikacją. Duo działa na iOS 27, nie na iPadOS, więc nie korzysta z aplikacji z iPada. Elementy sterujące są po prawej stronie, co utrudnia obsługę osobom leworęcznym.
Nagrzewanie i matowy ekran. The Verge i Wired zauważyły, że telefon potrafi się nagrzać, według The Verge zwłaszcza przy dłuższym korzystaniu z aparatu. Matowa powłoka daje też nieco bledsze kolory i płytszą czerń niż błyszczący OLED.
Obsługi Apple Pencil recenzenci nie mogli jeszcze sprawdzić, bo przyjdzie dopiero z iOS 27.2. Wired i Engadget oceniają jednak, że matowa powierzchnia ekranu powinna dobrze sprawdzić się przy pisaniu i rysowaniu. Cena rzadziej pada jako zarzut, bo podobnie drogie są składaki konkurencji, ale większość autorów podkreśla, że to telefon nie dla każdego.
„Najlepszy składany smartfon, z jakiego dotychczas korzystałem”, mimo kompromisów w aparatach i braku Face ID
bez oceny
Stan na 21.10.2026. Oceny podajemy w skalach poszczególnych serwisów. Cytaty w tłumaczeniu redakcji.
iPhone Duo czy iPhone 18 Pro Max?
Największy z klasycznych iPhone’ów to naturalna alternatywa dla Duo: ten sam czip, podobna masa i duży ekran bez zawiasu. W każdej wersji pamięci Duo jest droższy o 3 200 zł. Poniżej dane ze stron Apple.
Parametr
iPhone Duo
iPhone 18 Pro Max
Cena w Polsce (256 GB)
9 999 zł
6 799 zł
Cena w Polsce (2 TB)
15 999 zł
12 799 zł
Ekran
7,6″ wewnętrzny (430 ppi) i 5,4″ zewnętrzny (460 ppi)
6,9″ (460 ppi)
Wymiary
117,8 × 84,1 × 11,3 mm po złożeniu, 5,2 mm grubości po rozłożeniu
163,4 × 78,0 × 8,75 mm
Masa
254 g
249 g
Obudowa
rama i osłona zawiasu z tytanu
aluminiowa obudowa unibody
Czip
A20 Pro
A20 Pro
Aparaty z tyłu
48 MP główny i 48 MP ultraszerokokątny, zoom jakości optycznej 2x
48 MP główny, 48 MP ultraszerokokątny i 48 MP teleobiektyw 4x, zoom jakości optycznej do 8x
Aparat przedni
12 MP Center Stage i aparat FaceTime pod ekranem wewnętrznym
Za dopłatę 3 200 zł dostajesz przede wszystkim ekran 7,6 cala ze Split View i obsługą rysika. 18 Pro Max wygrywa niemal wszystkim innym: ma teleobiektyw, Face ID, dłużej działa na baterii, szybciej się ładuje i przyjmuje fizyczną kartę SIM. Masa jest prawie taka sama, ale złożony Duo jest krótszy i o ponad 2,5 mm grubszy, więc inaczej leży w kieszeni.
Jeśli nie potrzebujesz dużego ekranu do pracy na dwóch aplikacjach, 18 Pro Max da Ci więcej za mniej, i to bez czekania do końca stycznia. Ceny wszystkich wersji 18 Pro i 18 Pro Max zebraliśmy w cenniku iPhone’a 18 Pro w Polsce.
Etui i ochrona ekranu do iPhone’a Duo
Apple pokazało od razu dwa własne etui. iPhone Duo Case składa się z dwóch części, po jednej na każdą połówkę, i kosztuje 399 zł. iPhone Duo Folio ma podpórkę pozwalającą ustawić telefon pod różnymi kątami i kosztuje 629 zł. Oba są już w sklepie Apple.
Po lewej dwuczęściowe iPhone Duo Case, po prawej Folio z podpórką. Źródło: Apple Newsroom
Etui do składanego iPhone’a to zwykle dwie osobne skorupy, bo musi zostawić zawiasowi swobodę ruchu. Żadne etui z iPhone’a 17 ani 18 nie będzie pasować.
Tu nie trzeba czekać. W pudełku nie ma ładowarki sieciowej, a iPhone Duo ma konkretne wymagania. Apple podaje dwie wartości:
50% w około 20 minut z ładowarką sieciową USB PD o mocy 60 W lub wyższej i przewodem USB-C obsługującym 60 W,
50% w około 30 minut z ładowarką MagSafe podłączoną do ładowarki sieciowej 35 W lub mocniejszej.
Ładowanie bezprzewodowe działa z MagSafe i Qi2 do 25 W. Ładowarki Qi2 15 W też powinny działać, tylko wolniej. Ładowarka sieciowa 20 W z czasów iPhone’a 12 również wystarczy, ale ładowanie potrwa dłużej, niż podaje Apple.
Poniższe ładowarki dobraliśmy według parametrów podanych przez Apple, a nie po własnych testach z tym telefonem. Więcej modeli, z podziałem na kostki, ładowarki MagSafe i powerbanki, opisaliśmy w rankingu jaka ładowarka do iPhone’a Duo.
UGREEN Nexode Air 65W
UGREEN Nexode Air 65W przekracza próg 60 W, którego Apple wymaga do najszybszego ładowania. Ma dwa porty USB-C i jeden USB-A, a dzięki technologii GaN (azotek galu) jest mała mimo dużej mocy. Pełne 65 W dostaniesz przy jednym podłączonym urządzeniu. Gdy ładujesz dwa naraz, moc dzieli się między porty i Duo może nie dostać wymaganych 60 W.
Satechi 3-in-1 Qi2 25W
Satechi 3-in-1 Qi2 25W ładuje telefon pełną mocą Qi2 25 W, a przy okazji zegarek i słuchawki. Składana konstrukcja zajmuje po złożeniu niewiele miejsca, więc sprawdzi się też w podróży.
Tech-Protect PB40 LifeMag 10 000 mAh
Tech-Protect PB40 LifeMag to powerbank magnetyczny w standardzie Qi2.2, czyli z ładowaniem bezprzewodowym 25 W. Przyczepiasz go do pleców telefonu i ładujesz w drodze bez przewodu. Przy telefonie ważącym 254 g każdy powerbank wyraźnie poczujesz w dłoni.
Kup, jeśli chcesz dużego ekranu do filmów, czytania i pracy na dwóch aplikacjach, a nie zamierzasz wychodzić z ekosystemu Apple.
Wybierz iPhone’a 18 Pro, jeśli zależy Ci na teleobiektywie, Face ID i lżejszej obudowie. Jest też wyraźnie tańszy.
Rozważ Galaxy Z Fold 8, jeśli korzystasz z Androida, a waga i cena liczą się bardziej niż szczelność.
Pamiętaj też, że to pierwsza generacja. Apple nie podało, na ile cykli otwierania zaprojektowano zawias, a w nowych kategoriach urządzeń słabości pierwszej generacji zwykle poprawia dopiero druga.
Podsumowanie
iPhone Duo to pierwszy składany iPhone, a zarazem najcięższy i najdroższy iPhone, jaki Apple wypuściło. Najważniejsze fakty:
Polska jest w pierwszej fali. Sprzedaż od 23 października, cena od 9 999 zł, ale nowe zamówienia dotrą dopiero pod koniec stycznia 2027.
Dwa ekrany o tych samych proporcjach. 5,4 cala po złożeniu, 7,6 cala po rozłożeniu, z matowym wykończeniem, Split View i obsługą Apple Pencil (USB-C) od iOS 27.2.
Kompromisy są realne. 254 g, 11,3 mm po złożeniu, brak Face ID i teleobiektywu, tylko eSIM, a Siri AI na starcie nie działa w UE.
Przewaga nad Samsungiem to IP68 i ekosystem. Galaxy Z Fold 8 jest za to lżejszy i tańszy.
Ładowarki kupisz już dziś. Ładowarka sieciowa 60 W i ładowarka Qi2 25 W wykorzystają pełne możliwości Duo.
Etui warto zamówić razem z telefonem, a przed dostawą sprawdź, czy Twoja ładowarka sieciowa ma co najmniej 60 W. Słabsza też naładuje telefon, tylko wolniej.
Kiedy składany iPhone Duo będzie dostępny w Polsce?
Sprzedaż w Polsce startuje w piątek 23 października 2026, a przedsprzedaż ruszyła 16 października. Nowe zamówienia sklep Apple dostarcza obecnie pod koniec stycznia 2027 (stan na 21.10.2026), a terminy mogą się zmieniać.
Ile kosztuje iPhone Duo w Polsce?
Składany iPhone kosztuje w Polsce od 9 999 zł za wersję 256 GB. Za 512 GB zapłacisz 10 999 zł, za 1 TB 12 999 zł, a za 2 TB 15 999 zł.
Czy iPhone Fold, iPhone 18 Ultra i iPhone Duo to ten sam telefon?
Tak. iPhone Fold, iPhone 18 Fold, iPhone Ultra i iPhone 18 Ultra to nazwy z przecieków, a oficjalna nazwa składanego iPhone’a to iPhone Duo. Podstawowego iPhone’a 18 Apple nie pokazało na wrześniowej konferencji i nie ma go w obecnej ofercie.
Czy iPhone Duo ma Face ID?
Nie. Składany iPhone ma Touch ID w przycisku bocznym, który działa przy otwartym i zamkniętym telefonie. Odblokujesz go też zegarkiem Apple Watch.
Czy w iPhonie Duo da się podzielić ekran na dwie aplikacje?
Tak. Split View otwiera dwie aplikacje obok siebie na ekranie wewnętrznym, a nawet dwa okna tej samej aplikacji, np. Safari. To pierwszy iPhone z taką funkcją.
Czy do iPhone’a Duo włożę dwie karty SIM?
Fizycznej karty nie włożysz wcale. iPhone Duo obsługuje wyłącznie Dual eSIM, czyli dwa aktywne numery w formie cyfrowej, więc przed zakupem sprawdź, czy Twój operator wydaje eSIM.
Czy iPhone Duo działa z Apple Pencil?
Tak, od iOS 27.2 i tylko z modelem Apple Pencil (USB-C). Rysik działa na obu ekranach. Apple Pencil Pro i Apple Pencil 2. generacji nie są zgodne z iPhone’em Duo.
Czy na ekran wewnętrzny iPhone’a Duo można nakleić szkło hartowane?
Nie. Na ekran wewnętrzny nadaje się tylko elastyczna folia, bo sztywne szkło nie wytrzyma zginania. Szkło hartowane stosuj wyłącznie na ekranie zewnętrznym.
Czy warto kupić iPhone’a Duo? Opinie recenzentów
Według pierwszych recenzji tak, jeśli zależy Ci na dużym ekranie do czytania, filmów i pracy na dwóch aplikacjach. Recenzenci chwalą matowy ekran, który prawie ukrywa zagięcie, zawias i wydajność, a krytykują masę 254 g, brak Face ID i teleobiektywu oraz wiele nieprzystosowanych jeszcze aplikacji. Oceny wahają się od 7/10 (The Verge, Wired) do 4,5/5 (Tom’s Guide, TechRadar, PCMag).
iPhone 18 Pro kosztuje w Polsce od 6 299 zł, a iPhone 18 Pro Max od 6 799 zł. Oba telefony Apple pokazało 9 września 2026 podczas konferencji „Surprise and shine”, przedsprzedaż ruszyła 12 września o 14:00, a sprzedaż 18 września. Podstawowego iPhone’a 18 nie ma i nie będzie w tym roku: model podstawowy, 18e oraz iPhone Air 2 mają zadebiutować dopiero wiosną 2027.
Apple rozbiło rocznik na dwie części i po raz pierwszy pokazało telefon ze składanym ekranem. Zamiast czterech wrześniowych premier były trzy, za to wszystkie z najwyższej półki.
Poniżej: pełny cennik za każdą pojemność, oficjalna specyfikacja, kolory i daty. Na koniec pytanie, które w sklepie z akcesoriami słyszymy najczęściej, czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do osiemnastki. Odpowiedź brzmi: tak, i mamy na to liczby od Apple.
Aktualizacja 10.09.2026: konferencja się odbyła. Cały tekst opiera się teraz na oficjalnych danych Apple: specyfikacji ze stron produktowych, cenniku z polskiego sklepu Apple i tabeli porównawczej wymiarów. Przedpremierowe prognozy cen, kodowe nazwy kolorów i spekulacje o wymiarach zostały usunięte. Sekcja o zegarkach i AirPods 5 pozostaje poglądowa, bo dotyczy urządzeń spoza serii iPhone.
Kiedy premiera iPhone’a 18 Pro? Data, przedsprzedaż i start sprzedaży
Konferencja odbyła się w środę 9 września 2026 o 19:00 czasu polskiego. Wszystkie trzy daty handlowe są dziś potwierdzone przez Apple i widnieją na stronie zakupu.
Grafika zaproszenia na wrześniową konferencję. Źródło: Apple
Poniżej pełny harmonogram dla serii Pro. Dla składanego iPhone’a Duo Apple wyznaczyło osobne, późniejsze terminy.
Wydarzenie
Data
Model
Konferencja „Surprise and shine”
środa, 9 września 2026, 19:00
wszystkie
Start przedsprzedaży
sobota, 12 września 2026, od 14:00
18 Pro i 18 Pro Max
Start sprzedaży
piątek, 18 września 2026
18 Pro i 18 Pro Max
Start przedsprzedaży
piątek, 16 października 2026, od 14:00
iPhone Duo
Start sprzedaży
piątek, 23 października 2026
iPhone Duo
Jeden szczegół w tym harmonogramie jest nietypowy. Przedsprzedaż zwykle rusza w pierwszy piątek po konferencji, czyli 11 września. W tym roku wypadała wtedy 25. rocznica zamachów z 2001 roku, a Apple konsekwentnie omija tę datę przy premierach handlowych, więc zamówienia przesunięto na sobotę.
Ten sam manewr firma wykonała w 2015 roku przy iPhonie 6s. Polska znalazła się w pierwszej fali sprzedaży, więc 18 września obowiązuje również u nas.
Co Apple pokazało 9 września? Sześć urządzeń
Na konferencji pojawiło się sześć nowych produktów. Trzy z nich to telefony.
Urządzenie
Co dostajemy
Cena w Polsce od
iPhone 18 Pro
6,3″, A20 Pro, aparat główny ze zmienną przysłoną
6 299 zł
iPhone 18 Pro Max
6,9″, do 43 godzin odtwarzania wideo
6 799 zł
iPhone Duo
pierwszy składany iPhone, ekran 7,6″ wewnątrz i 5,4″ na zewnątrz
9 999 zł
Apple Watch Series 12
nowy procesor i dłuższa praca
–
Apple Watch Ultra 4
Mapy i zdjęcia przez satelitę
–
AirPods 5
dwa warianty: z ANC i bez
–
Ceny telefonów pochodzą z polskiego sklepu Apple i dotyczą wersji podstawowej, czyli 256 GB.
Składany model nazywa się oficjalnie iPhone Duo, bez numeru generacji, podobnie jak iPhone Air. W przedpremierowych przeciekach funkcjonował jako iPhone Fold albo iPhone 18 Ultra i obie te nazwy możesz spokojnie zignorować.
Czy będzie zwykły iPhone 18? Czego na konferencji zabrakło
To równie ważne, co lista premier, bo wiele osób szuka w sieci po prostu „iPhone 18”. Podstawowy iPhone 18 nie istnieje. Nie ma go w ofercie Apple, a strona zakupu takiego modelu zwraca błąd 404. Podstawowa osiemnastka, iPhone 18e i iPhone Air 2 mają zadebiutować dopiero wiosną 2027 roku, najprawdopodobniej w marcu lub kwietniu. To nie jest opóźnienie, tylko nowy rytm premier: modele Pro i składak jesienią, reszta na wiosnę.
Zabraknie też kilku innych rzeczy:
Apple Watch SE 4 nie pojawi się w tym roku.
iPad mini, iMac i MacBook Pro są typowane na jesień, poza wrześniową konferencją.
Face ID pod ekranem nie trafiło do iPhone’a 18 Pro. Moduł TrueDepth nadal siedzi w Dynamic Island.
Co to oznacza w praktyce: jeśli czekasz na tańszego iPhone’a z tej generacji, musisz poczekać do wiosny 2027. Realny wybór na jesień to iPhone 18 Pro, iPhone 18 Pro Max, składany iPhone Duo albo przeceniona siedemnastka.
iPhone 18 Pro i iPhone 18 Pro Max: co się zmienia
Przekątne zostały bez zmian: 6,3 cala w wersji Pro i 6,9 cala w Pro Max. Bez zmian został też cały korpus, o czym za chwilę. Zmiany są w środku i w aparacie.
Parametr
iPhone 18 Pro
iPhone 18 Pro Max
Ekran
OLED Super Retina XDR 6,3″, ProMotion do 120 Hz
OLED Super Retina XDR 6,9″, ProMotion do 120 Hz
Jasność
do 3 000 nitów w plenerze
do 3 000 nitów w plenerze
Procesor
A20 Pro z chłodzeniem parowym
A20 Pro z chłodzeniem parowym
Pamięć
256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB
256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB
Aparat główny
Fusion 48 MP ze zmienną przysłoną ƒ/1,48 do ƒ/4,0
Fusion 48 MP ze zmienną przysłoną ƒ/1,48 do ƒ/4,0
Ultraszerokokątny
Fusion 48 MP, ƒ/2,2
Fusion 48 MP, ƒ/2,2
Teleobiektyw
Fusion 48 MP, 100 mm (4x), ƒ/2,8
Fusion 48 MP, 100 mm (4x), ƒ/2,8
Aparat przedni
Center Stage 18 MP, ƒ/1,9
Center Stage 18 MP, ƒ/1,9
Bateria
do 34 godzin odtwarzania wideo
do 43 godzin odtwarzania wideo
Ładowanie
50% w ok. 15 min, MagSafe i Qi2 do 25 W
50% w ok. 15 min, MagSafe i Qi2 do 25 W
Obudowa
aluminium unibody, Ceramic Shield 2 z przodu
aluminium unibody, Ceramic Shield 2 z przodu
Odporność
IP68 (6 m przez 30 min)
IP68 (6 m przez 30 min)
Wymiary
150,0 × 71,9 × 8,75 mm
163,4 × 78,0 × 8,75 mm
Masa
211 g
249 g
Face ID pod ekranem
❌
❌
Trzy zmiany zasługują na osobny komentarz.
Zmienna przysłona w aparacie głównym. To pierwszy taki mechanizm w iPhonie i trafił do obu modeli, nie tylko do Pro Maxa. Aparat główny Fusion 48 MP przełącza się między czterema wartościami: ƒ/1,48, ƒ/1,8, ƒ/2,8 i ƒ/4,0. W praktyce oznacza to realną kontrolę nad głębią ostrości i lepsze zdjęcia po zmroku, bo przy ƒ/1,48 na matrycę pada więcej światła niż w jakimkolwiek wcześniejszym iPhonie. Doszło też Pro sterowanie przysłoną, migawką, balansem bieli i histogramem.
Procesor A20 Pro z chłodzeniem parowym. Apple opisuje go jako najpotężniejszy i najbardziej energooszczędny czip w historii iPhone’a, zbudowany pod obliczenia AI: ma akceleratory Neural Accelerator i nowy podwójny 16-rdzeniowy system Neural Engine. Komora parowa odprowadza ciepło, dzięki czemu telefon dłużej utrzymuje szczytową wydajność przy nagrywaniu wideo i w grach.
Bateria i ładowanie. iPhone 18 Pro Max odtwarza wideo do 43 godzin, czyli o 6 godzin dłużej niż 17 Pro Max. W wersji Pro jest to do 34 godzin wobec 31 godzin w 17 Pro. Do 50% naładujesz telefon w około 15 minut zasilaczem 60 W lub mocniejszym. Ładowanie bezprzewodowe działa z mocą do 25 W zarówno przez MagSafe, jak i przez Qi2.
Dynamic Island doczekała się nowego wcielenia: śledzi jednocześnie do trzech Wydarzeń na żywo.
Czip A20 Pro z podwójnym 16-rdzeniowym Neural Engine. Fot. Apple
Bez zmian zostały za to trzy rzeczy, o które pytacie najczęściej: zakres zoomu optycznego (0,5x, 1x, 2x, 4x i 8x, dokładnie jak w 17 Pro), warstwa Ceramic Shield 2 z przodu oraz aluminiowa obudowa unibody. Przycisk Camera Control też został na swoim miejscu, co ma znaczenie przy doborze etui.
Kolory iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max
Apple wprowadziło cztery wykończenia, wspólne dla obu modeli i w tej samej cenie: Burgund, Błękit lodowca, Srebrny i Czarny. Jeśli trafisz w sieci na nazwy Dark Cherry, Light Blue albo Dark Gray, to kodowe określenia z przedpremierowych przecieków, nie oficjalne nazwy Apple.
Oficjalne kolory iPhone’a 18 Pro i 18 Pro Max: Czarny, Srebrny, Błękit lodowca i Burgund. Fot. Apple
Burgund zastąpił Cosmic Orange w roli koloru wiodącego, czyli tego, który zobaczysz na wszystkich materiałach promocyjnych. Pomarańcz z siedemnastki zniknął z oferty. Przy Burgundzie i Błękicie lodowca warto rozważyć etui przezroczyste lub półprzezroczyste, żeby kolor został widoczny.
Składany iPhone Duo: pierwszy taki telefon Apple
Apple pokazało go 9 września razem z serią Pro. To pierwszy składany telefon firmy, siedem lat po debiucie Galaxy Folda, i od razu najdroższy iPhone w ofercie.
Parametr
iPhone Duo (oficjalnie)
Ekran wewnętrzny
7.6″, OLED, 120 Hz, wykończenie matowe
Ekran zewnętrzny
5.4″, OLED, 120 Hz
Grubość rozłożony
5.2 mm
Grubość złożony
11.3 mm
Masa
254 g
Biometria
Touch ID w przycisku bocznym
Aparaty
48 MP główny + 48 MP ultraszerokokątny
Bateria
dwie baterie, do 24 h typowej pracy
Procesor
A20 Pro, komora parowa
Odporność
IP68
Cena w Polsce
od 9 999 zł (256 GB)
Premiera w Polsce
przedsprzedaż 16.10, sprzedaż 23.10.2026
Po lewej ekran zewnętrzny i wewnętrzny, po prawej oba kolory: gwiezdna biel i nocne niebo. Źródło: Apple Newsroom
Część przecieków się sprawdziła, część rozminęła się z rzeczywistością.
Grubość i masa rozminęły się z przeciekami. Zapowiadano 9–9,5 mm po złożeniu, a Duo ma 11,3 mm i waży 254 g, najwięcej ze wszystkich iPhone’ów. Po rozłożeniu to za to najsmuklejszy iPhone w historii: 5,2 mm. Widoczność zagięcia ma ograniczać matowe wykończenie ekranu, a zawias składa się z ponad 100 elementów.
Face ID rzeczywiście zniknął. Apple wróciło do Touch ID w przycisku bocznym, który działa przy otwartym i zamkniętym telefonie. Duo można też odblokować zegarkiem Apple Watch.
Teleobiektywu też nie ma, zamiast niego jest 2x zoom jakości optycznej z matrycy 48 MP. Cena potwierdziła przecieki: w USA Duo kosztuje od 1 999 dolarów, a w Polsce od 9 999 zł za 256 GB i 15 999 zł za 2 TB. Przedsprzedaż rusza 16 października, sprzedaż 23 października.
Apple Watch Series 12, Ultra 4 i AirPods 5
Oba zegarki dostaną co najmniej procesor S11, dłuższy czas pracy i poprawki w śledzeniu aktywności. Mark Gurman zapowiada brak zmian w wyglądzie wobec Series 11 i Ultra 3.
Wyróżnikiem Ultra 4 mają być funkcje satelitarne: Mapy Apple przez satelitę oraz wysyłanie i odbieranie zdjęć w Wiadomościach bez zasięgu sieci. Dla osób chodzących po górach to konkretna zmiana, a nie kosmetyka.
Zabraknie Touch ID w zegarku, paska z czujnikami zdrowotnymi i pomiaru poziomu cukru. Ta ostatnia funkcja ma szansę pojawić się dopiero około 2030 roku. Nie pojawi się też Apple Watch SE 4.
Apple ma pokazać dwa modele AirPods 5: z aktywną redukcją szumów i bez niej. Odwołania do obu wariantów znaleziono w kodzie systemu macOS 26.7.
Krąży też wersja o układzie H3, który miałby obniżyć opóźnienia dźwięku i poprawić czas pracy. To wciąż spekulacja, a nie potwierdzona informacja.
Pomiar tętna zostaje zarezerwowany dla modeli Pro. Jeśli szukasz słuchawek z funkcjami zdrowotnymi, kierunkiem pozostają AirPods Pro 3.
iPhone 18 Pro, cena w Polsce: pełny cennik
Ceny pochodzą z polskiego sklepu Apple. Wszystkie cztery kolory kosztują tyle samo, a najtańsza wersja obu modeli ma 256 GB. Wersji 128 GB nie ma w ofercie.
Pojemność
iPhone 18 Pro
iPhone 18 Pro Max
256 GB
6 299 zł
6 799 zł
512 GB
7 299 zł
7 799 zł
1 TB
9 299 zł
9 799 zł
2 TB
12 299 zł
12 799 zł
Dla porządku ceny składaka, bo pojawiają się w tych samych wyszukiwaniach. iPhone Duo kosztuje 9 999 zł za 256 GB, 10 999 zł za 512 GB, 12 999 zł za 1 TB i 15 999 zł za 2 TB.
Podwyżka jest, ale mniejsza niż zapowiadali analitycy. iPhone 17 Pro startował od 5 799 zł, więc różnica na wejściu wynosi 500 zł. Przedpremierowe prognozy mówiące o 6 399 zł, 6 800 zł czy 7 300 zł były chybione i część polskich serwisów wciąż je serwuje. Jeśli gdzieś zobaczysz taką cenę, sprawdź datę publikacji.
Do ceny telefonu warto od razu doliczyć ochronę. Etui i szkło to wydatek rzędu 100 do 200 zł, a wymiana ekranu w modelu Pro kosztuje wielokrotnie więcej. Komplet znajdziesz w kategoriach etui do iPhone’a 18 Pro i etui do iPhone’a 18 Pro Max.
Czy etui z iPhone’a 17 Pro będzie pasować do 18 Pro?
Tak, pasuje. Odpowiedź jest jednak inna dla etui i inna dla ochrony aparatu, więc warto ją rozłożyć na dwie części.
Etui: tak, i to bez żadnych zastrzeżeń. Oficjalna tabela porównawcza Apple podaje dla iPhone’a 18 Pro 150,0 × 71,9 × 8,75 mm. iPhone 17 Pro ma dokładnie te same 150,0 × 71,9 × 8,75 mm. To samo w wersji Max: 163,4 × 78,0 × 8,75 mm w obu generacjach. Jedyna różnica to masa, 211 g wobec 204 g w wersji Pro i 249 g wobec 231 g w Pro Maksie, co na dopasowanie obudowy nie ma żadnego wpływu.
Korpus jest ten sam, ale wyspę aparatu przeprojektowano — dlatego etui pasuje, a osłona aparatu już nie. Zdjęcia prasowe Apple, kadry nie są w tej samej skali.
To samo widać w naszej ofercie. Obudowy w kategorii etui do iPhone’a 18 Pro i etui do iPhone’a 18 Pro Max mają w nazwach dopisek „do Apple iPhone 18 Pro / 17 Pro”, jedna obudowa na dwa modele. Tak swoje serie opisały UNIQ, Spigen, PITAKA, Tech-Protect, ESR, Benks, 3mk oraz marki licencyjne w rodzaju Guess i BMW. Żaden liczący się producent nie wypuścił osobnego SKU pod osiemnastkę.
Ochrona aparatu: już nie. Wyspa fotograficzna urosła, bo musiała pomieścić aparat główny ze zmienną przysłoną. Apple nie publikuje wymiarów samego modułu, ale rynek zareagował jednoznacznie: szkła i ramki na aparat producenci skatalogowali osobno, wyłącznie pod osiemnastkę, choć etui zostawili wspólne. Nikt nie robi dwóch SKU tam, gdzie wystarczy jedno.
Co się nie sprawdziło: przed premierą krążyło doniesienie przypisywane firmie Tata o korpusie grubszym o 2 mm, czyli 9,9 do 10,9 mm zamiast 8,75 mm. Gdyby było prawdziwe, żadne etui z siedemnastki by nie pasowało. Tabela Apple je obaliła: grubość obu generacji to te same 8,75 mm. Notebookcheck publikował z kolei przeciek sugerujący, że etui do 18 Pro mogą nie pasować do 17 Pro. Również nieprawda, bo producenci sprzedają jeden model obudowy na oba telefony.
Rozpisaliśmy to szczegółowo w osobnym tekście: ranking etui do iPhone’a 18 Pro Max zaczyna się właśnie od sekcji o zgodności z siedemnastką.
Hybryda z wbudowanym pierścieniem magnetycznym Magclick Charging, opisana przez producenta jako pasująca do iPhone’a 18 Pro i 17 Pro. Ma wzmocnione narożniki i podniesioną ramkę wokół wyspy aparatu, a ładowarkę MagSafe łapie bez adaptera.
Przezroczyste plecki w sztywnym poliwęglanie, elastyczna ramka i wbudowany pierścień magnetyczny. Jeśli kupujesz iPhone’a w Burgundzie albo Błękicie lodowca, to etui koloru nie zasłoni.
Szkło na ekran w zestawie po dwie sztuki, z aplikatorem, który ustawia je równo i bez pęcherzyków. Naprawa ekranu w iPhonie Pro to koszt liczony w tysiącach złotych, więc szkło zwraca się przy pierwszym upadku.
Osłona całej wyspy aparatu, przygotowana wyłącznie z myślą o iPhonie 18 Pro. To ten jeden element, którego nie przeniesiesz z siedemnastki. Alternatywy znajdziesz w kategorii szkło na aparat do iPhone’a 18 Pro.
[hs_products ids=”146623,146505,143222,142097″ cols=”4″ title=”Akcesoria do iPhone’a 18 Pro”]
Jeśli przesiadasz się ze starszego modelu, przyda się przegląd akcesoriów MagSafe. Standard nie zmienia się między generacjami, więc ładowarki i powerbanki magnetyczne przeniesiesz bez zakupów.
Podsumowanie
iPhone 18 Pro i 18 Pro Max są w sprzedaży od 18 września 2026. Ceny, specyfikacja i wymiary w tym tekście pochodzą bezpośrednio od Apple.
Cztery rzeczy warte zapamiętania:
Telefony są trzy, nie cztery. iPhone 18 Pro od 6 299 zł, iPhone 18 Pro Max od 6 799 zł i składany iPhone Duo od 9 999 zł. Podstawowa osiemnastka, model 18e i iPhone Air 2 zadebiutują dopiero wiosną 2027.
Największa zmiana to aparat, nie ekran. Zmienna przysłona ƒ/1,48 do ƒ/4,0 jest pierwszą taką w historii iPhone’a i trafiła do obu modeli Pro.
Składany iPhone rezygnuje z Face ID. Wraca Touch ID w przycisku bocznym, obsługiwana jest wyłącznie eSIM, a cena w Polsce zaczyna się od 9 999 zł.
Etui z iPhone’a 17 Pro pasuje, osłona aparatu już nie. Wymiary korpusu są identyczne co do dziesiątej części milimetra, ale wyspa fotograficzna urosła i wymaga osobnego szkła.
Tekst zaktualizowaliśmy 10 września na podstawie oficjalnych danych Apple. Jeśli rozważasz przesiadkę, zajrzyj też do naszego porównania iPhone’a 16 Pro i 17 Pro, żeby ocenić, czy skok generacji ma sens.
Apple pokazało iPhone’a 18 Pro 9 września 2026 podczas konferencji „Surprise and shine”. Przedsprzedaż ruszyła w sobotę 12 września o 14:00, a sprzedaż w piątek 18 września 2026. Składany iPhone Duo ma osobne terminy: przedsprzedaż 16 października, sprzedaż 23 października.
Czy będzie zwykły iPhone 18?
Nie w 2026 roku. Podstawowy iPhone 18 nie istnieje, a strona zakupu takiego modelu w sklepie Apple zwraca błąd 404. Podstawowa osiemnastka, iPhone 18e i iPhone Air 2 mają zadebiutować dopiero wiosną 2027 roku, prawdopodobnie w marcu lub kwietniu. Jesienią 2026 do wyboru są wyłącznie modele Pro i składany iPhone Duo.
Ile kosztuje iPhone 18 Pro? Cena w Polsce
iPhone 18 Pro kosztuje 6 299 zł za 256 GB, 7 299 zł za 512 GB, 9 299 zł za 1 TB i 12 299 zł za 2 TB. iPhone 18 Pro Max to odpowiednio 6 799 zł, 7 799 zł, 9 799 zł i 12 799 zł. Wszystkie kolory są w tej samej cenie. Dla porównania iPhone 17 Pro startował od 5 799 zł, więc różnica na wejściu wynosi 500 zł.
Czy składany iPhone pojawi się już w tym roku?
Tak. Apple pokazało go 9 września 2026 jako iPhone Duo, bez numeru generacji. Ma ekran 7,6 cala po rozłożeniu i 5,4 cala na zewnątrz, Touch ID zamiast Face ID i obsługuje wyłącznie eSIM. W Polsce kosztuje od 9 999 zł do 15 999 zł. Przedsprzedaż rusza 16 października o 14:00, sprzedaż 23 października.
Czy etui z iPhone’a 17 Pro pasuje do iPhone’a 18 Pro?
Tak. Oba telefony mają identyczne wymiary korpusu: 150,0 × 71,9 × 8,75 mm. W wersji Max jest to 163,4 × 78,0 × 8,75 mm, także bez zmian. Producenci, w tym UNIQ, Spigen, PITAKA, Tech-Protect, ESR i Benks, sprzedają jeden model obudowy opisany jako pasujący do obu generacji. Osłony aparatu są już osobne, bo wyspa fotograficzna urosła.
Jakie kolory ma iPhone 18 Pro?
Cztery: Burgund, Błękit lodowca, Srebrny i Czarny. Paleta jest wspólna dla 18 Pro i 18 Pro Max, a każdy kolor kosztuje tyle samo. Burgund zastąpił Cosmic Orange w roli koloru wiodącego. Nazwy Dark Cherry, Light Blue i Dark Gray pochodzą z przedpremierowych przecieków i nie są używane przez Apple.
Co jeszcze pokazało Apple 9 września?
Poza trzema telefonami pojawiły się Apple Watch Series 12, Apple Watch Ultra 4 i AirPods 5 w dwóch wariantach: z aktywną redukcją szumów i bez niej. iPady i komputery Mac mają trafić na osobną premierę jesienią.
Czy iPhone Duo obsługuje MagSafe?
Tak, i nie trzeba do tego żadnego etui — magnesy siedzą w samym telefonie. Apple wymienia w specyfikacji układ magnesów, magnes pozycjonujący oraz czytnik NFC rozpoznający akcesoria, czyli ten sam komplet co w pozostałych iPhone’ach z MagSafe. Ładowanie MagSafe działa z mocą do 25 W, Qi2 tak samo do 25 W. Etui wchodzi do gry dopiero w drugą stronę: jeśli jest grube albo nie ma własnego pierścienia magnesów, uchwyt słabnie, a ładowanie potrafi się przerywać.
Aktualizacja (2.10.2026): tekst powstał przed premierą, a teraz opiera się na oficjalnej specyfikacji POCO i cenach z polskiej strony Xiaomi. Szczegółowe porównanie z poprzednikiem znajdziesz w artykule POCO F9 Ultra vs F8 Ultra.
POCO F9 Pro i F9 Ultra zadebiutowały globalnie 1 września 2026 i są już dostępne w Polsce. Na stronie Xiaomi F9 Pro kosztuje od 2 999 zł, a F9 Ultra od 3 299 zł. W pudełku żadnego z nich nie ma ładowarki.
Oba telefony mają ekran 185 Hz, aparat główny 200 MP, chip VisionBoost D8 do gier i ładowanie 100 W. Różnią się wariantem procesora, rozmiarem, baterią i aparatami pomocniczymi. Poniżej pełna tabela, różnice punkt po punkcie i akcesoria do obu modeli.
Po lewej POCO F9 Pro, po prawej POCO F9 Ultra. Zdjęcia: Xiaomi.
Ile kosztuje POCO F9 Pro i F9 Ultra w Polsce?
Ceny z polskiej strony Xiaomi (stan na 2.10.2026):
Model
Cena startowa
Warianty pamięci
POCO F9 Pro
od 2 999 zł
12/256 GB, 12/512 GB
POCO F9 Ultra
od 3 299 zł
12/256 GB, 16/512 GB, 16 GB/1 TB
Przed premierą przecieki mówiły o 799 EUR za F9 Pro i 999 EUR za F9 Ultra, czyli około 3 400 i 4 200 zł. Polskie ceny wyszły niższe, zwłaszcza w wersji Ultra.
Dla porządku: poprzednik, POCO F8 Ultra, kosztuje na tej samej stronie od 2 799 zł. Czy dopłata do F9 Ultra ma sens, sprawdziliśmy w porównaniu F9 Ultra i F8 Ultra.
Specyfikacja POCO F9 Pro i F9 Ultra: pełna tabela
Parametr
POCO F9 Pro
POCO F9 Ultra
Procesor
Snapdragon 8 Elite Gen 5, V Series
Snapdragon 8 Elite Gen 5
Chip do gier
VisionBoost D8
VisionBoost D8
Ekran
6,59″, 2510 × 1156, AMOLED
6,9″, 2608 × 1200, AMOLED
Odświeżanie
do 185 Hz
do 185 Hz
Jasność szczytowa (25% ekranu)
4 500 nitów
4 500 nitów
Szkło ekranu
Gorilla Glass 7i
Gorilla Glass 7i
Aparat główny
200 MP, OIS
200 MP, OIS
Teleobiektyw
50 MP, ekwiwalent 60 mm, OIS
50 MP, peryskop 5x, OIS
Ultraszerokokątny
8 MP
50 MP
Przedni aparat
32 MP
32 MP
Nagrywanie wideo
do 4K 60 kl./s
do 8K 30 kl./s
Bateria
6 330 mAh
8 050 mAh
Ładowanie przewodowe / bezprzewodowe
100 W / 50 W
100 W / 50 W
Ładowanie zwrotne
27 W przewodowo, 22,5 W bezprzewodowo
27 W przewodowo, 22,5 W bezprzewodowo
Wymiary
157,49 × 75,25 × 8,79 mm
163,49 × 77,94 × 8,74 mm
Masa
206 g
235 g
Głośniki
stereo, Sound by Bose
stereo z dodatkowym subwooferem, Sound by Bose
Odporność
IP68
IP68
Ładowarka w pudełku (PL)
❌
❌
Dane według specyfikacji producenta (F9 Pro, F9 Ultra) i polskiej strony Xiaomi.
Czym różni się POCO F9 Pro od F9 Ultra?
Oba telefony mają ten sam aparat główny 200 MP, ekran 185 Hz o tej samej jasności, chip VisionBoost D8 i ładowanie 100 W. Najważniejsze różnice są cztery.
Wariant procesora. F9 Ultra ma standardowy Snapdragon 8 Elite Gen 5. F9 Pro dostał wariant oznaczony jako V Series (SM8850-1-AB). W specyfikacji POCO taktowania rdzeni CPU są w obu wersjach takie same (do 4,6 GHz), a producent nie podaje, czym dokładnie różni się wariant V Series.
Aparat szerokokątny i zoom. F9 Ultra ma ultraszeroki aparat 50 MP i peryskop z zoomem 5x. F9 Pro ma ultraszeroki 8 MP i teleobiektyw o ekwiwalencie 60 mm, czyli z mniejszym przybliżeniem. Przy zdjęciach krajobrazów i wnętrz to różnica widoczna od razu.
Bateria. 8 050 mAh w Ultra wobec 6 330 mAh w Pro to ponad 1 700 mAh różnicy. Oba modele ładują się z tą samą mocą.
Rozmiar i masa. F9 Pro ma ekran 6,59 cala i waży 206 g. F9 Ultra ma 6,9 cala i waży 235 g. Dla części osób mniejszy F9 Pro będzie po prostu wygodniejszy.
POCO F9 Pro (po lewej) i wyspa aparatów POCO F9 Ultra (po prawej). Zdjęcia: Xiaomi.
Nasz wybór: jeśli fotografujesz szerokim kątem, często używasz zoomu albo potrzebujesz baterii na długi dzień, dopłata do F9 Ultra ma sens. Jeśli korzystasz głównie z aparatu głównego i wolisz mniejszy telefon, POCO F9 Pro daje ten sam sensor 200 MP i ekran 185 Hz taniej.
Gry: 185 Hz, VisionBoost D8 i nagrzewanie
Oba modele mają osobny chip VisionBoost D8. Odpowiada za interpolację klatek do 185 kl./s, poprawę rozdzielczości i HDR w grach. 185 Hz działa tylko w obsługiwanych grach. Według GSMArena F9 Ultra w systemie i aplikacjach pracuje w 120 Hz.
Procesor POCO F9 Pro i chip VisionBoost D8. Zdjęcia: Xiaomi.
W teście GSMArena F9 Ultra pod obciążeniem mocno się nagrzewał, a wydajność w długich sesjach spadała. Jeśli dużo grasz, wybierz cienkie etui. Grube etui pancerne utrudnia oddawanie ciepła.
Czym różnią się od chińskich Redmi K100 Pro i K100 Pro Max?
POCO F9 Pro i F9 Ultra to globalne wersje modeli Redmi K100 Pro i K100 Pro Max, które wcześniej zadebiutowały w Chinach. Największa różnica to bateria: wersje globalne mają wyraźnie mniejsze akumulatory.
Model
Bateria w Chinach
Bateria globalnie
Różnica
Redmi K100 Pro → POCO F9 Pro
8 580 mAh
6 330 mAh
−2 250 mAh
Redmi K100 Pro Max → POCO F9 Ultra
9 070 mAh
8 050 mAh
−1 020 mAh
Nawet po tym cięciu bateria 8 050 mAh w F9 Ultra jest według POCO największa w historii serii F.
Ładowarka do POCO F9: w Polsce nie ma jej w pudełku
Według polskiej strony Xiaomi w zestawie nie ma zasilacza przy żadnym z modeli. Globalna specyfikacja wymienia ładowarkę w pudełku, ale zawartość różni się między krajami. Xiaomi zaleca oficjalny zasilacz 100 W albo ładowarkę 100 W z obsługą USB Power Delivery.
Oba modele obsługują według specyfikacji PPS do 100 W. To ważne przy wyborze ładowarki innej marki. W teście GSMArena poprzednika, F8 Ultra, ładowarka USB PD z PPS do 20 V ładowała prawie tak szybko jak oryginał Xiaomi. Model z PPS tylko do 16 V był wyraźnie wolniejszy.
Tech-Protect PowerVision NC100W-GaN: 100 W z podglądem mocy
Tech-Protect PowerVision NC100W-GaN.
Tech-Protect PowerVision NC100W-GaN ma trzy porty, moc 100 W i wyświetlacz z aktualnym poborem w watach. Przy telefonie, którego prędkość ładowania zależy od protokołu, łatwo sprawdzisz realną moc.
UGREEN Nexode Pro 100W GaN: kompaktowa kostka do plecaka
UGREEN Nexode Pro 100W GaN.
UGREEN Nexode Pro 100W to trzy porty w obudowie, którą spokojnie wrzucisz do plecaka. Naładuje telefon, tablet i laptopa.
[hs_products ids=”142549,76146″ cols=”2″ title=”Ładowarki GaN 100 W”]
Do ładowania wysoką mocą potrzebny jest też odpowiedni przewód. Sprawdź kable USB-C do USB-C i powerbanki, jeśli często ładujesz telefon poza domem.
Czy etui z POCO F8 pasuje do POCO F9?
Nie. Etui z F8 Ultra nie pasuje do F9 Ultra: nowy model jest grubszy (8,74 mm wobec 7,9–8,3 mm) i ma inny układ wyspy aparatów. Szczegóły opisaliśmy w porównaniu F9 Ultra i F8 Ultra.
POCO F9 Pro ma tę samą wysokość i szerokość co F8 Pro (157,49 × 75,25 mm), ale jest grubszy o 0,79 mm. Żaden producent w naszej ofercie nie oznacza etui jako wspólnego dla obu modeli, więc wybierz etui zaprojektowane dla F9 Pro.
Bizon Case Angelo do POCO F9 Pro.
Bizon Case MatteO do POCO F9 Pro z pierścieniem magnetycznym.
Kiedy wyszedł POCO F9? Globalna premiera POCO F9 Pro i F9 Ultra odbyła się 1 września 2026. Oba modele są już dostępne w Polsce.
Ile kosztuje POCO F9 Pro? Na polskiej stronie Xiaomi POCO F9 Pro kosztuje od 2 999 zł za wersję 12/256 GB (stan na 2.10.2026). F9 Ultra kosztuje od 3 299 zł.
Czym różni się POCO F9 Pro od F9 Ultra? F9 Ultra ma pełny wariant Snapdragona 8 Elite Gen 5, ultraszeroki aparat 50 MP zamiast 8 MP, peryskop 5x, baterię 8 050 mAh zamiast 6 330 mAh i większy ekran 6,9 cala. Aparat główny 200 MP, ekran 185 Hz i ładowanie 100 W są takie same.
Czy POCO F9 Pro ma ładowarkę w zestawie? W Polsce nie. Według polskiej strony Xiaomi w zestawie nie ma zasilacza, podobnie jak w F9 Ultra. Xiaomi zaleca ładowarkę 100 W z obsługą USB Power Delivery.
Czy etui z POCO F8 pasuje do POCO F9? Nie. F9 Ultra jest grubszy od F8 Ultra i ma inny układ aparatów, a F9 Pro jest grubszy od F8 Pro o 0,79 mm. Wybierz etui zaprojektowane dla konkretnego modelu F9.
Czy Xiaomi i POCO to to samo? POCO to podmarka Xiaomi, działająca jako osobna linia produktowa. POCO F9 Pro i F9 Ultra to globalne wersje Redmi K100 Pro i K100 Pro Max.