Kategorija: Usporedbe

Usporedbe uređaja, značajki i preporuka

  • MacBook Pro OLED ili M6? Koji kupiti 2026.

    MacBook Pro OLED ili M6? Koji kupiti 2026.

    Od 6. listopada 2026. u prodaji će biti tri različita MacBooka Pro: novi model s OLED dodirnim ekranom, novi MacBook Pro 14 s M6 čipom i dosadašnje verzije s M5 Pro i M5 Max. Razlikuju se cijenom za nekoliko tisuća zlota, a ne znači uvijek da skuplji model odgovara bolje za vas.

    Kratak odgovor: MacBook Pro 14 s M6 bit će dovoljan većini ljudi i košta od 10.499 zlota. MacBook Pro OLED odaberite zbog ekrana, dodira i manje težine. Ako vam je potrebna snaga M5 Pro bez OLED-a, model s mini-LED-om nudi isti čip 2000 zlota jeftinije.

    U nastavku je usporedba točka po točka: cijene u Poljskoj, ekran, performanse, portovi, baterija i dodaci. Izvještaj s premijere možete pronaći u tekstu Apple Pro and Tell.

    Slijeva MacBook Pro s OLED ekranom, s desna MacBook Pro 14 s M6. Fotografije: Apple.

    Koji MacBook Pro za koga?

    Odaberi Ako Cijena u Poljskoj od
    MacBook Pro 14 s M6 pišeš, programiraš, montiraš jednostavne videozapise i želiš dugotrajnu bateriju u 14 inča 10 499 zł
    MacBook Pro s mini-LED (M5 Pro, M5 Max) trebaš puno snage, RAM-a iznad 32 GB ili 3–4 monitora 12 999 zł
    MacBook Pro OLED (M5 Pro, M5 Max) ovisno ti je o najboljem ekranu, dodiru i manjoj težini 14 999 zł

    Cijene prema Apple trgovini u Poljskoj od 30. listopada 2026.

    Tri MacBooka Pro: po čemu se razlikuju

    MacBook Pro OLED MacBook Pro 14 s M6 MacBook Pro s mini-LED
    Ekran OLED, dodirni, Dynamic Island mini-LED, izrez mini-LED, izrez
    Veličine 14 i 16 inča samo 14 inča 14 i 16 inča
    Čip M5 Pro ili M5 Max M6 M5 Pro ili M5 Max
    RAM maks. 128 GB 32 GB 128 GB
    SSD maks. 16 TB 4 TB 8 TB
    Thunderbolt portovi 3 × Thunderbolt 5 3 × Thunderbolt 4 3 × Thunderbolt 5
    Vanjski monitori 3 (M5 Pro) ili 4 (M5 Max) 2 3 (M5 Pro) ili 4 (M5 Max)
    Težina 14″ od 1,38 kg 1,55 kg od 1,60 kg
    Baterija 14″ (video) do 22 sata do 24 sata do 22 sata
    U trgovinama od 6.11.2026 od 6.11.2026 već dostupan

    Podaci prema specifikacijama Apple za modele s OLED i s mini-LED i M6.

    Sva tri imaju HDMI, čitač SDXC kartica, MagSafe 3 i utičnicu za slušalice. Svaki je dostupan u dvije boje: svemirski crnoj i srebrnoj.

    Cijene u Poljskoj: koliko košta OLED?

    Najvažnije otkriće iz Apple konfiguratora: OLED košta točno 2000 zł više od modela s mini-LED-om s istim čipom. Ta razlika je ista u svakoj konfiguraciji.

    Konfiguracija mini-LED OLED Razlika
    14″, M5 Pro (15 CPU / 16 GPU), 24 GB, 1 TB 12 999 zł 14 999 zł 2000 zł
    14″, M5 Pro (18 / 20), 24 GB, 1 TB 13 999 zł 15 999 zł 2000 zł
    14″, M5 Max (18 / 32), 36 GB, 2 TB 21 499 zł 23 499 zł 2000 zł
    14″, M5 Max (18 / 40), 48 GB, 2 TB 24 499 zł 26 499 zł 2000 zł
    16″, M5 Pro (18 / 20), 24 GB, 1 TB 15 999 zł 17 999 zł 2000 zł
    16″, M5 Max (18 / 32), 36 GB, 2 TB 22 999 zł 24 999 zł 2000 zł
    16″, M5 Max (18 / 40), 48 GB, 2 TB 25 999 zł 27 999 zł 2000 zł

    MacBook Pro 14 s M6 ima u standardu 1 TB SSD, a 2 TB je doplata 2500 zł. Košta 10 499 zł s 16 GB RAM-a, 11 499 zł s 24 GB i 12 499 zł s 32 GB. Staklo nanostrukturirano je doplata 750 zł u svakom modelu.

    Napomena: u Poljskoj nijedan MacBook Pro nema punjač u kutiji. U paketu je samo USB-C kabel za MagSafe 3. Apple punjač dodatno košta od 319 zł za 70 W do 499 zł za 140 W.

    Ekran: OLED ili mini-LED?

    Slika lijevo prikazuje OLED (PROLED XDR), a desno mini-LED (Liquid Retina XDR). Fotografije: Apple.

    Svjetlina, crna i odsjaji

    Ekran PROLED XDR je tandem OLED. Svaki piksel svijetli samostalno, pa je crna potpuno crna, a kontrast doseže 10 000 000:1. Svjetlina iznosi 1000 nita stalno i do 2000 nita u HDR-u. Ista razina se postiže i u SDR sadržaju na otvorenom.

    Mini-LED ekran u M6 i modelima s M5 Pro ima 1000 nita stalno i do 1600 nita u HDR-u. I dalje je vrlo dobar, ali može pokazati lagano zračenje pri svijetlim natpisima na crnoj pozadini. Oba ekrana imaju osvježavanje do 120 Hz.

    OLED je također dobio novu antirefleksnu prevlaku. Prema Fstoppers, dobro je prigušivala odsjaje na prezentaciji. Međutim, pravi test na suncu doći će nakon premijere.

    Dodir i Dynamic Island u praksi

    Model OLED je prvi Mac s dodirnim ekranom. Pomičeš i povećavaš prstima, a macOS prilagođava elemente sučelja za upravljanje prstom. Tipkovnica i touchpad ostali su nepromijenjeni. Apple Pencil nije podržan.

    Prvi dojmovi s prikazivanja 28. listopada su slični. Dodir radi bez kašnjenja i koristan je za karte, fotografije ili vremensku liniju u Final Cut-u. Prema Wall Street Journal, pri dužem radu ipak umara ruku. Dodir stoga tretiraj kao dodatak touchpadu.

    Dynamic Island u MacBook Pro OLED. Fotografije: Apple.

    Dynamic Island zamjenjuje izrez za kameru. Prikazuje reprodukovanu muziku, Spotlight, Siri i Aktivnosti uživo. Kako ekran podnosi otiske prstiju i kako drži bateriju pri svakodnevnom radu, tek će se vidjeti testovima nakon 6. studenog.

    Performanse: M6 ili M5 Pro i M5 Max?

    To najmanje očigledan deo poređenja. M6 je noviji, ali ne uvek brži. Pobeđuje u zadacima sa jednim nitom, a gubi tamo gde se računa broj jezgara i grafika.

    Čip Jednojezgarni Višejezgarni Grafika (Metal)
    M6 (12 CPU / 12 GPU) 4003 21 878 89 345
    M5 Pro (15 / 16) 3681 29 544 125 070
    M5 Pro (18 / 20) 3679 33 506 135 920
    M5 Max (18 / 40) 3693 34 580 240 235

    Prosečni rezultati iz Geekbench 7 od 30. oktobra 2026. Rezultat M6 dolazi iz Mac mini, jer MacBook Pro sa M6 još nije u prodaji.

    Šta to znači u praksi:

    • M6 je 8–9% brži u jednom niti od M5 Pro i M5 Max. Pregledač, kancelarijski paket, Xcode ili Lightroom pri pojedinačnim fotografijama rade na njemu najbrže.
    • M5 Pro je 35–53% brži u više niti. Razliku ćeš osetiti prilikom eksportovanja videa, kompajliranja velikih projekata i renderovanja.
    • M5 Max ima skoro 2,7 puta jaču grafiku od M6. To je čip za 3D, 8K video i lokalne AI modele.

    M6 ima takođe limit 32 GB RAM i propusnost memorije do 170 GB/s. M5 Pro ima 307 GB/s, a M5 Max do 614 GB/s. Ako pokrećeš velike AI modele ili mnogo virtuelnih mašina, M6 će biti preusko.

    Portovi, monitori i punjenje

    Slijeva portovi modela OLED, s desne strane model s M6. Fotografije: Apple.

    Raspored portova je isti, ali MacBook Pro s M6 ima Thunderbolt 4 (40 Gb/s) umjesto Thunderbolt 5 (120 Gb/s). Razliku ćeš primijetiti s najbržim vanjskim diskovima i dokovima.

    M6 podržava najviše 2 vanjska monitora. M5 Pro može raditi s tri, a M5 Max s četiri. Ako radiš za stolom s tri ekrana, M6 otpada.

    Za punjenje MacBooka Pro 14 s M6 Apple preporučuje napajanje od najmanje 60 W. 14-inčni modeli s M5 Pro i M5 Max trebaju najmanje 70 W. Brzo punjenje do 50% za otprilike 30 minuta zahtijeva 96 W kod 14-inčnih modela i 140 W kod 16-inčnih modela.

    Težina, dimenzije i baterija

    MacBook Pro OLED je tanji i lakši od modela s mini-LED-om. Fotografije: Apple.

    Model OLED je očito lakši. Verzija od 14 inča teži 1,38 kg umjesto 1,55 kg u M6 i 1,60 kg u modelu s mini-LED-om i M5 Pro. Verzija od 16 inča teži 1,82 kg umjesto 2,14 kg.

    MacBook Pro OLED 14″ MacBook Pro 14″ s M6 i mini-LED-om
    Dimenzije 310,8 × 216,3 × 15,0 mm 312,6 × 221,2 × 15,5 mm
    Baterija 72,6 Wh 72,4 Wh
    Video do 22 sata (M5 Pro) do 24 sata (M6)

    Među modelima od 14 inča najduže prema Apple-u traje MacBook Pro 14 s M6: do 24 sata reprodukcije videa i do 16 sati pregledavanja interneta. Model OLED od 14 inča s M5 Pro postiže do 22 sata, a s M5 Max do 20 sati.

    14 ili 16 inča?

    MacBook Pro s M6 dostupan je samo u verziji od 14 inča. Ako želiš 16 inča, biraš između modela s mini-LED-om i OLED-om, uvijek s M5 Pro ili M5 Max.

    14 inča je bolji izbor kada često nosiš laptop. 16 inča pruža veći ekran za montažu i rad s dva prozora te najdužu bateriju među modelima s M5 Pro: do 24 sata video sadržaja.

    Dodaci: što odgovara kojem MacBooku Pro?

    To je važno pri odabiru: OLED model ima novu, manju kućište. Dodaci se stoga razlikuju.

    Dodaci MacBook Pro 14 s M6 i mini-LED MacBook Pro OLED
    USB-C punjač ✅ ✅
    USB-C kabel ✅ ✅
    USB-C hub ✅ ✅
    Futrola (sleeve) ✅ ✅ (labavije)
    Kućište za laptop ✅ (modeli 2021–2026) ❌
    Staklo ili folija za ekran ✅ (modeli 2021–2026) ❌

    MacBook Pro 14 s M6 ima iste dimenzije kao MacBook Pro 14 od 2021. godine. Pokrivači i stakla za njih odgovaraju. Za OLED model treba čekati nove dodatke.

    Punjači za MacBook Pro

    Pošto punjača nema u kutiji, punjač treba kupiti posebno. Za 14 inča dovoljno je 100 W, za 16 inča najbolje 140 W. Punjač s nekoliko portova također će napuniti telefon i slušalice.

    Satechi ChargeView GaN 140W.

    Satechi ChargeView GaN 140W ima ukupno 140 W na četiri USB-C porta i ekran koji prikazuje snagu svakog porta. Za putovanja tu je Satechi 4-Port GaN Travel Charger 140W s utikačima za različite zemlje.

    UAG SRGE Charger 100W.

    UAG SRGE Charger 100W ima ukupno 100 W i EU, UK i US priključke u paketu. Za brzo punjenje modela od 16 inča odaberite UGREEN Nexode Pro 160W, koji daje do 140 W iz jednog USB-C porta. Više modela opisali smo u tekstu punjač za MacBook Pro M5.

    Kabeli i hubovi

    Native Union Belt Cable Pro 240W.

    Svaki MacBook Pro možeš napuniti i običnim USB-C kabelom preko Thunderbolt porta. Native Union Belt Cable Pro 240W ima 2,4 m duljine i izdržljivu pletenicu. Jeftinija alternativa je UGREEN L534 240W duljine 2 m.

    Satechi 13-u-1 Triple Display Multiport adapter.

    Satechi 13-u-1 Triple Display ima HDMI, DisplayPort, Ethernet, čitač kartica i USB-A portove. Napomena: na Macu podržava samo jedan vanjski monitor, jer macOS ne podržava povezivanje više ekrana putem jednog porta. Za dva monitora povežite drugi putem HDMI-a na MacBooku. U torbu je dovoljan mali hub UGREEN 7u1 s USB-A portom.

    Navlake i stakla (M6 i mini-LED)

    Tech-Protect Velar za MacBook Pro 14.

    Tech-Protect Velar je zaštita za MacBook Pro 14 iz 2021–2026, uključujući M5 Pro i M5 Max. Jaču zaštitu kutova pruža UAG Essential Armor. Do 16 inča postoji UAG Essential Armor 16 i prozirni ZAGG Hardshell.

    GrizzGlass SecretGlass Easy za MacBook Pro 14.

    GrizzGlass SecretGlass Easy je staklo za privatnost. Osoba pored tebe u vlaku neće vidjeti što imaš na ekranu. Više modela možeš pronaći u tekstovima etui za MacBook Pro M5 i staklo ili folija za MacBook Pro.

    Futrole (pristaju i na OLED model)

    Native Union W.F.A Sleeve za MacBook Pro 14.

    Futrola ne prianja uz kućište, pa se manji model OLED također može smjestiti u nju, samo s većim slobodnim prostorom. Native Union W.F.A Sleeve dolazi u verziji od 14 inča i 16 inča.

    UAG Civilian Shock Sleeve 15–16″.

    UAG Civilian Shock Sleeve ima ojačane rubove i štiti od pada. Cjelokupni izbor je u kategoriji dodaci za MacBook Pro 14.

    [hs_products ids=”138104,124210,80053,104212,140520,132746,127068,135352″ cols=”4″]

    Presuda: koji MacBook Pro kupiti?

    MacBook Pro 14 s M6 najbolji je izbor za većinu. Najjeftiniji je, ima najbrži jednovretni procesor i najdužu bateriju među modelima od 14 inča, a dodaci i stakla za njega već su dostupni. Ograničenja su 32 GB RAM-a, 2 monitora i Thunderbolt 4.

    MacBook Pro s mini-LED i M5 Pro odaberi ako montiraš video, programiraš velike projekte ili radiš na tri monitora. To je ista snaga kao u OLED modelu za 2000 kn manje i dostupan je odmah.

    MacBook Pro OLED je za osobe koje žele najbolji ekran u laptopu i paze na svaki gram. Za 2000 kn doplate dobivaš OLED, dodir, Dynamic Island i kućište koje je više od 200 g lakše. Dodaci za njega tek će stizati u trgovine.

    FAQ

    Da li MacBook Pro OLED ima dodirni ekran? Da. To je prvi Mac s dodirnim ekranom. Upravljate njime prstima, ali Apple Pencil ne radi.

    Koliko košta MacBook Pro OLED u Poljskoj? Od 14 999 zlota za model od 14 inča s M5 Pro i od 17 999 zlota za model od 16 inča.

    Koliko doplaćujem za OLED u odnosu na MacBook Pro s mini-LED? Točno 2000 zlota za isti čip, memoriju i disk.

    Da li je M6 brži od M5 Pro? Jednovretno da, za 8–9% u Geekbench 7. Viševretno i u grafici M5 Pro je znatno brži.

    Da li MacBook Pro s M6 ima Thunderbolt 5? Ne. Ima tri Thunderbolt 4 porta. Thunderbolt 5 imaju modeli s M5 Pro i M5 Max.

    Koliko monitora mogu povezati na MacBook Pro s M6? Najviše dva vanjska monitora. M5 Pro podržava tri, a M5 Max četiri.

    Da li MacBook Pro dolazi s punjačem u paketu u Hrvatskoj? Ne. U kutiji je samo USB-C kabel za MagSafe 3. Punjač se mora kupiti odvojeno.

    Koji punjač za MacBook Pro M6 i OLED? Najmanje 60 W za M6, 70 W za modele od 14 inča s M5 Pro i M5 Max te 94 W za modele od 16 inča. Za brzo punjenje potrebni su 96 W za verziju od 14 inča i 140 W za verziju od 16 inča.

    Da li futrola za MacBook Pro 14 s M5 odgovara modelu OLED? Ne, jer model OLED ima druge dimenzije kućišta i ekrana: 310,8 × 216,3 mm umjesto 312,6 × 221,2 mm. Međutim, odgovara MacBooku Pro 14 s M6. Sleeve futrola će stati u oba.

    Kada će MacBook Pro OLED i M6 biti u trgovinama? Od petka, 6. studenog 2026. Prednarudžbe su započele 28. listopada.

    Izvori: specifikacije Apple za modele s OLED i s mini-LED, priopćenje za medije o MacBooku Pro s M6, priopćenje za medije o MacBooku Pro OLED, trgovina Apple u Poljskoj, Geekbench, Fstoppers, MacDailyNews.

  • iPad mini 8 vs 7: 5 promjena koje morate znati

    iPad mini 8 vs 7: 5 promjena koje morate znati

    Nova iPad mini 8 (službeno iPad mini s čipom A20 Pro) ima OLED ekran od 8,5 inča, otpornost IP67, zvučnike koji zvuče kroz ekran i prednju kameru na dužoj ivici. Također je tanji i lakši od iPada mini 7 s čipom A17 Pro.

    Futrole, stakla i Smart Folio s iPada mini 7 ne odgovaraju novom modelu, jer su se promenile dimenzije kućišta i ekrana. Apple Pencil Pro i Apple Pencil (USB-C) rade s oba modela.

    Apple je predstavio novi iPad mini 26. oktobra 2026. Prednarudžba u Hrvatskoj počinje 28. oktobra u 18:10, a prodaja 6. novembra. Ispod je poređenje tačka po tačka.

    Nova iPad mini s OLED ekranom od 8,5 inča

    iPad mini 8 (A20 Pro). Fotografija: Apple.

    5 najvažnijih promena u iPadu mini 8

    1. OLED ekran od 8,5 inča umesto LCD-a od 8,3 inča, sa osvetljenjem do 1200 nita u HDR-u.
    2. Čip A20 Pro, ali u verzijama od 128 i 256 GB s 5-jezgrenim procesorom.
    3. Otpornost IP67, prvi put u iPadu mini.
    4. Zvučnici u ekranu i prednja kamera na dužoj ivici.
    5. Nova kućište: tanje i uža, tako da futrole i stakla s iPada mini 7 ne odgovaraju.

    iPad mini 8 vs iPad mini 7: tablica razlika

    KarakteristikaiPad mini 7 (A17 Pro, 2024)iPad mini 8 (A20 Pro, 2026)
    Ekran8,3″, LCD, 2266 × 14888,5″, OLED, 2316 × 1512
    Svjetlina500 nita600 nita, u HDR do 1200
    Mat tekstura❌✅ u verzijama 256 i 512 GB
    ČipA17 ProA20 Pro
    CPU jezgre65 (128 i 256 GB) ili 6 (512 GB)
    GPU jezgre57
    Otpornost na vodu❌✅ IP67
    Prednja kamera12 MP, kraća ivica12 MP, duža ivica
    Zvučnicisa otvorima u kućištusvira kroz ekran
    Wi-Fi i BluetoothWi-Fi 6E, Bluetooth 5.3Wi-Fi 7, Bluetooth 6
    Brzo punjenje❌✅ do 50% za 30 min (napajanje 35 W+)
    Dimenzije195,4 × 134,8 × 6,3 mm195,3 × 132,6 × 5,4 mm
    Težina (Wi-Fi)293 g255 g
    Bojesvemirska siva, plava, ljubičasta, mjesečeva svjetlostsjever, mjesečeva svjetlost
    Apple Pencil Pro i USB-C✅✅

    Podaci prema specifikacijama iPada mini (A20 Pro) i tehničkim podacima iPada mini (A17 Pro).

    Ekran: OLED umjesto LCD

    Najveća promjena je OLED ekran. Ima dublju crnu i viši kontrast nego LCD u iPadu mini 7, a u HDR filmovima se osvjetljava do 1200 nita. Dijagonala je porasla s 8,3 na 8,5 inča, jer su okviri 24% tanji. Gustoća piksela ostaje ista: 326 ppi.

    U verzijama od 256 i 512 GB možete doplatiti za mat teksturu, koja smanjuje odsjaje. To je opcija poznata iz iPada Pro i MacBooka Pro.

    Apple ne spominje ProMotion, odnosno osvježavanje od 120 Hz. Prema MacRumors, ekran najvjerojatnije radi na 60 Hz, kao u iPadu mini 7.

    iPad mini 8 u bojama sjever i mjesečeva svjetlost. Fotografije: Apple.

    Performanse: A20 Pro, ali pazite na verziju od 128 GB

    iPad mini 8 ima čip A20 Pro, isti kao iPhone 18 Pro. Prema Appleu, grafika je do 2,7 puta brža, a AI zadaci do 4,5 puta brži nego u prethodniku.

    Postoji jedan trik o kojem malo tko piše. Verzije 128 i 256 GB imaju 5-jezgreni procesor, što je jedan jezgri manje nego iPad mini 7. Potpuni A20 Pro s 6 jezgri i dvostrukim Neural Engineom dobivate samo u verziji 512 GB. Grafika ima u svim verzijama 7 jezgri.

    U svakodnevnoj upotrebi, tj. prilikom pregledavanja, filmova i bilješki, ta jezgra neće napraviti razliku. Kod igara i zahtjevnih aplikacija prednost će dati nova grafika.

    Novosti: IP67, zvučnici u ekranu i kamera u horizontalnom položaju

    • IP67: iPad mini 8 izdržava uranjanje do dubine od 1 m tijekom 30 minuta. iPad mini 7 nije imao nikakvu klasu otpornosti.
    • Zvučnici ispod ekrana: zvuk izlazi kroz ekran, a kućište nema otvore za zvučnike.
    • Prednja kamera na dužoj ivici: praktičnija za video pozive kada držiš tablet horizontalno.
    • Brzo punjenje: do 50% za otprilike 30 minuta s USB-C punjačem snage najmanje 35 W.
    • Wi-Fi 7 i Bluetooth 6 umjesto Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3.

    Bez promjena ostaju Touch ID na gornjem gumbu, USB-C port (USB 3, do 10 Gb/s) i stražnja kamera od 12 MP. Deklarirano vrijeme trajanja baterije također je isto: do 10 sati.

    iPad mini 2026 s Apple Pencil u aplikaciji Procreate Dreams

    iPad mini 8 s Apple Pencil. Fotografija: Apple.

    Cijene u Hrvatskoj

    MemorijaiPad mini 8 Wi-FiiPad mini 8 Wi-Fi + Cellular
    128 GB3 499 kn4 299 kn
    256 GB3 999 kn4 799 kn
    512 GB4 999 kn5 799 kn

    Cijene prema Apple trgovini u Hrvatskoj od 28. listopada 2026. Mat završna obrada košta 500 kn više.

    Apple više ne prodaje novi iPad mini 7. U trenutku objave može se kupiti u Apple trgovini kao obnovljeni uređaj, od 2 529 kn za verziju 128 GB Wi-Fi. Prije premijere nasljednika novi iPad mini 7 koštao je kod Applea 2 999 kn.

    Da li futrola za iPad mini 7 odgovara iPadu mini 8?

    Ne. iPad mini 8 je uži za 2,2 mm i tanji za 0,9 mm. Osim toga, prednja kamera je prešla na drugu ivicu, a otvori za zvučnike su nestali. Futrole za iPad mini 6 i 7 će na novom modelu biti previše labave, a izrezi neće odgovarati kameri.

    Ne odgovara ni originalni Smart Folio. Apple prodaje novu TechWoven Smart Folio, koja je prema Appleovoj trgovini kompatibilna samo s iPad mini (A20 Pro).

    U trgovini su već prva kućišta za novi model:

    ESR Rebound Magnetic za iPad mini 8 u crnoj boji.

    ESR Rebound Magnetic za iPad mini 8 u tamnoplavoj boji.

    ESR Rebound Magnetic je etui s preklopom koje se pričvršćuje magnetno. Dostupno je u crnoj i tamno plavoj boji. Ostala etui i stakla za iPad mini 8 bit će dodana u kategoriju dodaci za iPad mini.

    Da li staklo za iPad mini 7 odgovara iPad mini 8?

    Ne. Novi ekran ima veću dijagonalu (8,5 umjesto 8,3 inča) i tanje okvire. Staklo za iPad mini 7 će imati druge dimenzije i neće pokriti ekran do ruba. Stakla za iPad mini 8 još nemamo u ponudi, ali će se pojaviti nakon premijere.

    Ako ostaješ uz iPad mini 7, dodatke za njega i dalje možeš pronaći u trgovini.

    UAG Plyo Folio za iPad mini 6 i 7.

    Stakla za iPad mini 7: Bizon Glass Tab Clear i GrizzGlass HybridGlass.

    Za iPad mini 7 preporučujemo između ostalog:

    Apple Pencil, olovke i punjači: ovo odgovara oboma

    Apple Pencil Pro i Apple Pencil (USB-C) rade s iPadom mini 7 i iPadom mini 8. To potvrđuje stranica Apple Pencil. Ako već imaš olovku, ne moraš kupovati novu.

    Prema Appleu, Apple Pencil Pro košta 649 kn, a Apple Pencil (USB-C) 399 kn. Jeftinija alternativa su olovke drugih marki. Njihova kompatibilnost s iPadom mini 8 proizvođači još nisu potvrdili, pa prije kupnje provjeri opis. Rangiranje modela možeš pronaći u tekstu najbolja olovka za iPad.

    Punjači i USB-C kablovi također odgovaraju oba modela. U Poljskoj u kutiji iPada mini nalazi se samo kabel, bez punjača. Da bi iskoristio brzo punjenje iPada mini 8, potreban ti je punjač snage najmanje 35 W. Možeš ih pronaći u kategoriji mrežni punjači.

    [hs_products ids=”150157,150156,100484,111122,99471,86937″ cols=”3″]

    iPad mini 8 ili iPad mini 7: koji odabrati?

    Vaša situacijaOdaberite
    Kupujete prvi iPad mini i ovisi vam o ekranuiPad mini 8, koji ima OLED
    Čitate i gledate u krevetu ili u kadiiPad mini 8 s IP67
    Želite potrošiti što manjeobnovljeni iPad mini 7 od Applea
    Imate iPad mini 7 i zadovoljni ste njimeostanite s njim
    Imate iPad mini 6 ili starijiiPad mini 8
    Igrate zahtjevne igreiPad mini 8 u verziji 512 GB, s punim A20 Pro

    Sažetak

    • iPad mini 8 je najveća promjena u povijesti serije: OLED, IP67, zvučnici u ekranu i lakša kućišta.
    • Verzije 128 i 256 GB imaju procesor s 5 jezgri. Pun A20 Pro je samo u verziji 512 GB.
    • Futrole, stakla i Smart Folio s iPada mini 7 ne odgovaraju. Apple Pencil i punjači da.
    • Cijene u Poljskoj počinju od 3 499 zlota, a prodaja počinje 6. studenog.

    Više o listopadskim novitetima Applea možete pročitati u tekstu Apple Pro and Tell: dodirni MacBook Pro i iPad mini OLED.

    FAQ

    Koja je razlika između iPad mini 8 i iPad mini 7?

    iPad mini 8 ima OLED ekran od 8,5 inča umjesto LCD-a od 8,3 inča, čip A20 Pro, otpornost IP67, zvučnike koji zvuče kroz ekran, prednju kameru na dužoj ivici i brzo punjenje. Također je tanji (5,4 mm) i lakši (255 g).

    Da li futrola za iPad mini 7 odgovara iPadu mini 8?

    Ne. Novi iPad mini je uži za 2,2 mm i tanji za 0,9 mm, ima drugačije postavljenu prednju kameru i nema otvore za zvučnike. Potrebna ti je futrola za iPad mini 8 (2026).

    Da li Apple Pencil radi s iPadom mini 8?

    Da. Apple Pencil Pro i Apple Pencil (USB-C) rade i s iPadom mini 7 i s iPadom mini 8.

    Koliko košta iPad mini 8 u Poljskoj?

    Od 3 499 zł za verziju od 128 GB Wi-Fi. Verzija s modemom košta od 4 299 zł.

    Kada će iPad mini 8 biti dostupan za prodaju?

    Predprodaja u Poljskoj počinje 28. listopada 2026. u 18:10, a prodaja 6. studenog.

    Da li iPad mini 8 ima ProMotion?

    Apple to ne navodi, pa najvjerojatnije nema. Ekran ima osvježavanje od 60 Hz, kao i iPad mini 7.

  • vivo X500 Pro Max vs OPPO Find X10 Pro Max — kojeg kupiti?

    vivo X500 Pro Max vs OPPO Find X10 Pro Max — kojeg kupiti?

    vivo X500 Pro Max vs OPPO Find X10 Pro Max je dvoboj zooma i svestranosti. vivo pobjeđuje teleobjektivom (200 MP na senzoru 1/1,4″, 85 mm), telekonverterom 400 mm i oštrijim ekranom 2K. OPPO odgovara ultraširokom kamerom od 200 MP, videom 8K na svakom objektivu i — ako se potvrde curenja o vivu — većom baterijom u europskoj verziji. Oba imaju isti procesor Dimensity 9600 Pro.

    Na papiru to su najbliži suparnici ove jeseni. Oba telefona predstavljena su u Kini u razmaku od jednog dana, oba se zovu Pro Max i oba ciljaju na ljude koji kupuju pametni telefon prvenstveno zbog kamere. Međutim, razlikuju se u pristupu fotografiji: vivo se fokusira na daleki zoom, dok OPPO ima tri ravnopravne kamere od 200 MP.

    Provjerili smo službene specifikacije oba proizvođača, kineske cjenike, energetsku oznaku vivo iz EU baze EPREL (prema arecenze.cz) i objave insajdera @TechHome100. U nastavku ćeš pronaći usporedbu kamera modul po modul, ekrana, baterije i cijena te odgovor na pitanje koji model ima smisla za tebe.

    Stanje na 22. listopada 2026: OPPO Find X10 Pro Max je već u prodaji u Poljskoj (od 21.10). vivo X500 Pro Max ima europsku premijeru 27. listopada u 16:00, a poljsku istog dana u 17:30 (oba vremena prema srednjoeuropskom vremenu, CET). Podaci o vivo dolaze iz službene specifikacije kineske verzije. Europska verzija može se razlikovati po bateriji i konfiguraciji memorije, a službene europske i poljske cijene još nisu dostupne. Članak ćemo ažurirati nakon premijere.

    vivo X500 Pro Max u narančastoj boji i OPPO Find X10 Pro Max u boji Luna White — stražnja strana oba telefona s kamerama Zeiss i Hasselblad

    Kratki zaključak: za koga je koji model

    Odaberi vivo X500 Pro Max ako:

    • fotografiraš izdaleka: koncerte, sport, prirodu — periskop 200 MP ima veći senzor i dulju žarišnu duljinu (85 mm naspram 70 mm),
    • razmišljaš o telekonverteru — vivo podržava dva Zeiss objektiva, uključujući 400 mm, dok OPPO ima jedan, oko 230 mm,
    • stalo ti je do oštrijeg ekrana: 2K i 507 ppi naspram 1,5K i 450 ppi u OPPO-u,
    • snimaš usporeno — vivo snima nativno 4K pri 240 fps.

    Odaberi OPPO Find X10 Pro Max ako:

    • često fotografiraš ultraširokim kutom ili iz blizine — dobivaš 200 MP na senzoru 1/1,56″ umjesto 50 MP na 1/2,75″ i makro od 4 cm,
    • snimaš puno videa — 8K i 4K 120 fps s Dolby Vision rade na svakoj od tri stražnje kamere, tu je i Open Gate,
    • želiš biti siguran u bateriju u europskoj verziji — OPPO službeno navodi 7150 mAh, dok vivo još nije potvrdio svoju,
    • želiš odmah kupiti telefon i znati cijenu — u Poljskoj OPPO košta 6999 zł, u Njemačkoj i Francuskoj 1799 €.

    Prethodne informacije o seriji vivo, prije kineske premijere, prikupili smo u rujnu u članku o specifikaciji, bojama i premijeri vivo X500 Pro Max. Ako je izbor već pao, stakla i folije možeš pronaći u kategorijama vivo X500 Pro Max i OPPO Find X10 Pro Max.

    Specifikacija vivo X500 Pro Max vs OPPO Find X10 Pro Max — tablica

    Za OPPO navodimo europsku verziju, za vivo — kinesku, jer samo ona ima danas službenu specifikaciju. Tamo gdje se europska verzija vivo može razlikovati, pišemo to izravno.

    Parametar vivo X500 Pro Max OPPO Find X10 Pro Max
    Premijera Kina 21.09.2026, Europa i Poljska 27.10.2026 Kina 22.09.2026, Europa i Poljska 21.10.2026
    Procesor MediaTek Dimensity 9600 Pro, 2 nm, do 4,55 GHz MediaTek Dimensity 9600 Pro, 2 nm, do 4,55 GHz
    Ekran 6,85″, ravni AMOLED, 2K 3168×1440, 507 ppi 6,78″, ravni AMOLED, 2772×1272, 450 ppi
    Osvježavanje LTPO 1–144 Hz (144 Hz u igrama) 1–120 Hz, 144 Hz u odabranim igrama
    Svjetlina (prema proizvođaču) 4400 nita vršno (20% ekrana), 2000 nita na cijelom ekranu HBM 2000 nita
    RAM i memorija Kina: 12 ili 16 GB, 256 GB–1 TB; Europa: na potvrdu Europa: 12 GB + 512 GB (jedina varijanta)
    Kamere straga 50 MP + 200 MP periskop 3,5× + 50 MP tri kamere 200 MP + kamera za boje 3,2 MP
    Prednja kamera 50 MP, f/2.0, AF 50 MP, f/2.0, AF
    Baterija Kina: 8000 mAh (tipično); Europa: nepotvrđena Europa: 7150 mAh (tipično; u Kini 8000 mAh)
    Žično punjenje 90 W (kineska verzija) 80 W SUPERVOOC / 80 W UFCS
    Bežično punjenje 40 W (kineska verzija) 50 W AIRVOOC
    Dimenzije 163,32 × 76,82 × 7,95 mm (crna) / 8,12 mm 161,32 × 76,57 × 8,40 mm
    Težina 225 g (crna) / 229 g 226 g (Luna White) / 228 g (Titanium Grey)
    Otpornost IP68, IP69 IP66, IP68, IP69
    Sustav OriginOS 7 (Android 17) u Kini ColorOS 17 (Android 17)
    Povezivost Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0, eSIM, USB 3.2, infracrveno Wi-Fi 7, Bluetooth 6.2, eSIM, USB 3.2 Gen 1, infracrveno
    Boje Kina: siva, bijela, narančasta, crna; Europa: na potvrdu Europa: Luna White, Titanium Grey
    Cijena u Kini (12/256 GB) 6999 ¥ 6799 ¥
    Cijena u Njemačkoj (12/512 GB) neoficijalno 1799 € (curenje) 1799 €
    Cijena u Poljskoj oko 7000 zł (očekivana, službeno 27.10.2026) 6999 zł

    Zanimljivost: oba telefona koriste isti procesor. Razlike u performansama će stoga proizaći iz hlađenja i softvera, a ne iz samog čipa.

    Kamera vivo X500 Pro Max vs OPPO Find X10 Pro Max — modul po modul

    To je najvažniji dio usporedbe. Proizvođači su naglaske postavili gotovo obrnuto: vivo je uložio u teleobjektiv, dok je OPPO podigao ultraširoki kut na razinu ostalih kamera.

    Modul vivo X500 Pro Max OPPO Find X10 Pro Max
    Glavni 50 MP, 1/1,28″, f/1.57, 24 mm, OIS s pomakom od 3°, CIPA 7.0, Sony LYTIA L910 s LOFIC¹ 200 MP, 1/1,3″, f/1.5, 24 mm, OIS (CIPA 6.5¹), Samsung ISOCELL HPC s DeepPix¹
    Teleobjektiv (periskop) 200 MP, 1/1,4″, f/2.67, 85 mm (3,5×), OIS, CIPA 7.0, makro od 15 cm, Samsung ISOCELL HP0 200 MP, 1/1,56″, f/2.1, 70 mm (3×), OIS (CIPA 7.5¹), makro od 10 cm, Samsung ISOCELL HP5¹
    Ultraširoka 50 MP, 1/2,75″, f/2.0, AF, Samsung ISOCELL JN5¹ 200 MP, 1/1,56″, f/2.2, 13 mm (124°), AF, makro od 4 cm, Samsung ISOCELL HP5¹
    Kamera za boje nema (ima višespektralni senzor) 3,2 MP, 24 spektralna kanala
    Podrška za fokusiranje laserski višezonski, 1536 točaka laserski senzor fokusa (OPPO ne navodi broj točaka)
    Prednji 50 MP, f/2.0, AF, Samsung ISOCELL JN1¹ 50 MP, f/2.0, 18 mm, AF, Samsung ISOCELL JN5¹
    Zoom 3,5× optički, digitalno do 100× 3× optički, 6× bez gubitaka prema OPPO-u
    Telekonverteri Zeiss 200 mm i Zeiss 400 mm Hasselblad, oko 230 mm
    Optika Zeiss, T* premaz Hasselblad

    ¹ Ovi modeli senzora i vrijednosti proizvođači ne navode u specifikacijama. vivo piše o senzoru „Blueprint Light Control 900”, definiranom zajedno sa Sonyjem, a OPPO — o „tehnologiji DeepPix”. Navodimo ih prema @TechHome100 i recenziji Find X10 Pro Max (Digital Camera World, HardwareZone). Model teleobjektiva vivo (Samsung ISOCELL HP0) potvrđuje sam proizvođač.

    Glavna kamera: LOFIC naspram DeepPix

    Senzori su gotovo iste veličine: 1/1,28″ u vivo i 1/1,3″ u OPPO. Razlikuju se po rezoluciji (50 MP naspram 200 MP) i načinu na koji se nose s velikom razlikom u osvjetljenju u kadru.

    vivo se oslanja na LOFIC, odnosno dodatni kondenzator uz svaki piksel, koji hvata višak naboja prije nego što svijetli dijelovi slike pregore. Prema @TechHome100, senzor Sony LYTIA L910 ima dvokanalni LOFIC, kapacitet piksela do 250 tisuća elektrona i rekordno nizak šum očitanja (0,75 e-). To je trebalo eliminirati tipične slabosti LOFIC-a: šum i veću potrošnju energije.

    OPPO je odabrao DeepPix: umjesto dodavanja kondenzatora, produbljuje samu fotodiodu. Kako ova tehnologija funkcionira, detaljno smo opisali u usporedbi OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra. Prema istom insajderu, senzor HPC ima kapacitet piksela od oko 160 tisuća elektrona.

    Oba proizvođača deklariraju 17 EV dinamičkog raspona, ali u različitim uvjetima. vivo navodi ovu vrijednost za vivo Log način, a OPPO — za standardni video pri zoomu 1×. Brojevi izgledaju identično, ali ih nije moguće izravno usporediti.

    Napomena: podaci o kapacitetu piksela i šumu očitanja dolaze od insajdera, a ne iz neovisnog testa. Nijedan od telefona još nema rezultat u DXOMARK-u — laboratorij tek najavljuje testove oba modela.

    U korist vivo ide stabilizacija. Modul optičke stabilizacije (OIS) glavne kamere naginje se za 3°, a proizvođač deklarira razinu CIPA 7.0. Prema insajderu, to je dvostruko veći raspon nego u prethodnoj generaciji.

    Teleobjektiv: 3,5× i 1/1,4″ naspram 3× i 1/1,56″

    To je srce vivo. Periskop ima 200 MP na senzoru 1/1,4″, što je otprilike četvrtinu više od 1/1,56″ u OPPO-u. Žarišna duljina od 85 mm (3,5×) je klasična portretna dužina i bolja polazna točka za daleki zoom nego 70 mm.

    OPPO s druge strane ima svjetliji otvor blende: f/2.1 naspram f/2.67. Na papiru to djelomično izjednačava razliku u veličini senzora. Tu je telemakro od 10 cm umjesto 15 cm, kao i približavanje od 6× (140 mm), bez gubitaka prema OPPO-u.

    vivo dodaje funkcije za sport i koncerte: serijske fotografije sa zoomom do 30× s asistentom koji drži objekt u sredini kadra, kao i obnovljeni scenski način. Praćenje objekta u rasponu od 10–30× doći će na telefon s ažuriranjem sustava.

    Ultraširoki kut: ovdje pobjeđuje OPPO, i to jasno

    U OPPO ultraširoka kamera ima 200 MP na senzoru 1/1,56″, u vivu — 50 MP na 1/2,75″. Senzor OPPO-a ima otprilike tri puta veću površinu, što obično znači čišće fotografije pejzaža i interijera nakon sumraka.

    OPPO također ima makro od 4 cm s automatskim fokusom i žarišnom duljinom od 13 mm. vivo ne navodi žarišnu duljinu ultraširoke kamere. Ako fotografiraš arhitekturu i interijere ili snimaš grupne fotografije iz blizine, ta razlika će biti vidljiva svakodnevno.

    Telekonverteri: 400 mm naspram 230 mm

    Oba telefona podržavaju dodatne objektive koji se navijaju, ali vivo ima ovdje jasnu prednost u dosegu.

    vivo X500 Pro Max OPPO Find X10 Pro Max
    Objektivi Zeiss Teleconverter G2 i G2 Ultra Hasselblad Teleconverter 3,28×
    Na kojoj kameri periskop 85 mm periskop 70 mm
    Žarišna duljina približno 200 mm (G2) i približno 400 mm (G2 Ultra) približno 230 mm (10×), zatim 20× i 40× s AI
    Konstrukcija G2: 153 g, 96 mm dužine; G2 Ultra: prema vivo u kombinaciji s X500 Pro Max ispunjava standard APO OPPO ne navodi podatke
    Dodatna oprema grip s gumbima, futrola, vanjski ekran za pregled (zasebno) futrola s pločicom za montažu, remen, transportna torbica, nastavak za stativ
    Cijena u Kini odvojeno; u Europi na potvrdu u Poljskoj 1499 zł za set

    vivo izravno reklamira set s objektivom od 400 mm kao opremu za koncerte. Slično savjetuje @TechHome100: ako često ideš na koncerte, odaberi X500 Pro Max s telekonverterom od 400 mm. TechRadar nakon testa piše da s ovim objektivom nijedan OPPO, Honor ili Apple telefon ne može konkurirati.

    Telekonverter OPPO radi samo u vlastitom načinu rada aparata: bez Master, noćnog, dugog eksponiranja, slow motion i Pro Video načina. vivo još nije objavio popis ograničenja za svoje objektive. Za obje marke treba imati na umu da se telekonverter montira preko futrole iz seta — obična futrola s njim ne radi.

    Za potvrdu 27.10: prema curenju Rolanda Quandta, u Europi će se pojaviti fotografski set s X500 Pro Max za 1999 €. Još uvijek nije poznato hoće li se telekonverteri vivo prodavati odvojeno u Poljskoj.

    Video: usporene snimke u vivu, svestranost u OPPO-u

    U videu su oba telefona vrlo snažna, ali svaki u nečemu drugom.

    Funkcija vivo X500 Pro Max OPPO Find X10 Pro Max
    Maksimalna razlučivost 8K 8K 30 fps na sva tri stražnja objektiva
    4K 120 fps 10-bit Log, praćenje fokusa likova i objekata Dolby Vision na svakoj optičkoj žarišnoj duljini
    Usporena snimka 4K 240 fps nativno, 4K 960 fps s interpolacijom (s ažuriranjem) 4K 120, 1080p 240, 720p 240 fps
    Log i boja vivo Log, LUT 3D, ACES² O-Log2, ACES, vlastiti LUT 3D
    Open Gate (4:3 s cijelog senzora) nema informacija ✅ 4096×3072, do 60 fps
    Video portret 4K 60 fps; 4K 30 fps s Dolby Vision i uljepšavanjem portreti Hasselblad na tri žarišne duljine
    Zvuk četiri mikrofona —
    Vanjske aplikacije — Blackmagic Camera od studenog 2026

    ² Prema @TechHome100; vivo također snima materijal u APV 10-bit 4:2:2 kodeku.

    vivo pobjeđuje usporenim snimkama: 4K pri 240 fps je rijetkost u telefonu, a s ažuriranjem dolazi efekt 960 fps, preračunat algoritmom. Uz to, praćenje fokusa u 4K 120 fps i laserski autofokus s više od tisuću točaka.

    OPPO pobjeđuje dosljednošću: 8K, 4K 120 fps s Dolby Vision i 10-bitni Log rade na svakoj kameri. Open Gate omogućuje snimanje kadra 4:3 s cijelog senzora, a zatim izrezivanje okomitog kadra za Reels i horizontalnog za YouTube.

    Zeiss ili Hasselblad: boje i načini

    vivo već godinama surađuje s Zeissom. X500 Pro Max ima T* premaz na objektivima, nove filmske stilove (između ostalog „Paris Afterglow”, „Sunny Day”, hladni „Silver Halide”) i način „Film”, koji odmah daje snimkama filmski izgled. Tu je i način reportaže sa snimanjem ravne, „sive” slike i uvozom LUT-a.

    OPPO surađuje s Hasselbladom. Find X10 Pro Max ima LUMO True Image Engine, 18 stilova boja LUMO Color Palette, XPAN format i Master način. Dodatna kamera boje s 24 spektralna kanala pomaže vjerno prikazati boje kada se u kadru miješa nekoliko izvora svjetlosti.

    Boja je stvar ukusa, a neovisnih testova oba telefona u istim scenama još nema. Prije nego što se odlučiš, usporedi ogledne fotografije oba modela.

    Ekran, performanse i softver

    Ekran: 2K u vivo, 1,5K u OPPO

    vivo ima očito oštriji panel: 6,85″, 3168×1440 i 507 ppi. Prema vivou, to je prvi telefon s panelom BOE Q11 u razlučivosti 2K. OPPO ima 6,78″ i 2772×1272, što daje 450 ppi. Prema @TechHome100, OPPO koristi panel Tianma N1.

    vivo također deklarira mnogo veću vršnu svjetlinu: 4400 nita pri 20% površine ekrana i 2000 nita na cijelom ekranu. OPPO navodi 2000 nita u režimu visoke svjetline. Oba ekrana su ravna i spuštaju se do 1 nita.

    OPPO ima višu frekvenciju PWM prigušivanja: 3840 Hz naspram 2160 Hz u vivou (prema @TechHome100). Ako te umara treptanje ekrana pri niskoj svjetlini, to je argument u korist OPPO-a. Oba telefona osvježavaju sliku adaptivno, a 144 Hz radi u odabranim igrama.

    Performanse: isti procesor

    Oba modela imaju MediaTek Dimensity 9600 Pro u procesu 2 nm, s dvije jezgre na 4,55 GHz i grafikom Mali-G2-Ultra. vivo dodaje vlastite čipove za obradu slike (prema @TechHome100 VS1 i V3+), dok OPPO obrađuje fotografije unutar samog procesora.

    U Kini vivo ima memoriju LPDDR5X Ultra i UFS 4.1, u varijantama do 16 GB RAM-a i 1 TB. Europski OPPO dolazi samo u verziji 12/512 GB. Europske konfiguracije viva bit će poznate na premijeri.

    Softver

    Oba telefona pokreće Android 17. vivo ima u Kini sučelje OriginOS 7, dok OPPO ima ColorOS 17. Koji softver će dobiti europski X500 Pro Max, vivo će potvrditi 27. listopada.

    Baterija i punjenje

    Baterija: pažnja na europsku verziju vivo

    To je najčešća zamka pri čitanju kineskih specifikacija. U Kini oba telefona imaju 8000 mAh, ali u Europi OPPO je službeno smanjio na 7150 mAh. Slično smanjenje najvjerojatnije čeka i vivo, samo što proizvođač još nije objavio brojke.

    Izvor vivo X500 Pro Max OPPO Find X10 Pro Max
    Službeno, Kina 8000 mAh tipično / 7800 mAh nominalno 8000 mAh tipično / 7790 mAh nominalno
    Službeno, Europa nema podataka do 27.10 7150 mAh tipično / 6960 mAh nominalno
    EU baza EPREL (prema arecenze.cz) 6570 mAh nominalno —
    @TechHome100 (16.10.2026) oko 6750 mAh izvan Kine —

    Odakle zbunjenost? 21. listopada @TechHome100 je napisao o bateriji 7800 mAh. To je nominalna vrijednost kineske verzije — točno tu vrijednost navodi vivo na svojoj kineskoj stranici — a ne europske. Prema Notebookchecku, koji se poziva na ponudu trgovine iz Hong Konga, sličan kapacitet ima globalna verzija koja se prodaje u Aziji. U Europu će najvjerojatnije stići model s manjom baterijom — na to ukazuje oznaka EPREL.

    Ako se curenja potvrde, europski OPPO će imati oko 400 mAh više od vivo. Oznaka EPREL za vivo navodi 72 sata rada u jednom ciklusu u europskom testu, ali za OPPO nemamo istu vrijednost za usporedbu.

    Punjenje: 90 W naspram 80 W, bežično obrnuto

    Kineska verzija vivo puni se snagom do 90 W putem kabela i 40 W bežično (s vivo punjačem od 50 W). OPPO ima 80 W SUPERVOOC ili UFCS i 50 W bežično. Snagu punjenja europske verzije vivo saznat ćemo nakon premijere.

    Nijedan od telefona nema ugrađene magnete — nedostatak Qi2 magneta u OPPO-u potvrđuje Digital Camera World, a ekran pregleda vivo zahtijeva magnetsku futrolu. Za magnetske bežične punjače potrebna ti je futrola s magnetskim prstenom.

    Savjet: traži punjač s USB Power Delivery i PPS snagom od najmanje 60 W. Odabrat ćeš ga među mrežnim punjačima za pametne telefone. Potpunu snagu iz deklaracije proizvođača daju samo originalni punjači vivo i OPPO.

    Dimenzije, kućište i boje

    vivo je tanji: 7,95 mm u crnoj verziji i 8,12 mm u ostalim, naspram 8,40 mm u OPPO-u. Težina je praktički ista: 225–229 g u vivo (kineska verzija) i 226–228 g u europskom OPPO-u. vivo je s druge strane 2 mm viši.

    Oba imaju otpornost IP68 i IP69, što znači da izdržavaju uranjanje i mlaz vruće vode. OPPO dodatno ima IP66. vivo ima ultrazvučni čitač otisaka prstiju 3D, aluminijski okvir i stražnju stranu od stakla (u tri boje).

    U Kini vivo X500 Pro Max dolazi u četiri boje: siva „Jeka zemlje”, bijela „Sunčani dan”, narančasta „Sjaj aurore” i crna „Uhvatiti noć”. Osnovni X500 umjesto narančaste dobio je ružičastu „Zoru”. Koje će boje stići u Europu, vivo će potvrditi 27. listopada. Curenje Rolanda Quandta govori o crnoj i sivoj.

    OPPO Find X10 Pro Max u Europi dolazi u dvije boje: bijeloj Luna White i sivoj Titanium Grey.

    Cijene vivo X500 Pro Max i OPPO Find X10 Pro Max

    Kina: vivo nešto skuplji

    To je jedino tržište na kojem znamo službene cijene oba telefona:

    Varijanta (Kina) vivo X500 Pro Max OPPO Find X10 Pro Max
    12/256 GB 6999 ¥ 6799 ¥
    12/512 GB 7999 ¥ 7499 ¥
    16/512 GB 8499 ¥ 7999 ¥
    12 GB / 1 TB 8999 ¥ (s satelitskom povezanošću) —
    16 GB / 1 TB 9499 ¥ (s satelitskom povezanošću) 8999 ¥
    Set za kreatore 12 999 ¥ (16 GB / 1 TB s dodacima) —

    U Kini je vivo skuplji za 200–500 juana u usporedivim varijantama. Obje verzije vivo s 1 TB imaju satelitsku povezanost, koja radi samo u Kini.

    Europa: OPPO službeno, vivo iz curenja

    OPPO Find X10 Pro Max košta u trgovini OPPO 1799 € u Njemačkoj i Francuskoj te £1499 u Velikoj Britaniji (12/512 GB).

    Oficijalna cijena vivo još nije objavljena. Prema curenju Rolanda Quandta, X500 Pro Max u verziji 12/512 GB će u Europi koštati 1799 €, a fotografski set 1999 €. Ako se to potvrdi, u eurozoni će oba telefona koštati isto.

    Poljska: OPPO 6999 zł, vivo oko 7000 zł

    U poljskoj trgovini OPPO Find X10 Pro Max košta 6999 zł, a set s telekonverterom Hasselblad — 1499 zł posebno ili 7699 zł zajedno s telefonom.

    vivo X500 Pro Max trebao bi u Poljskoj koštati oko 7000 zł, što je praktički isto kao i OPPO. Službenu cijenu proizvođač će objaviti na premijeri 27. listopada u 17:30. Prema europskoj trgovini vivo, prodaja u Europi započet će 5. studenog. Cijenu ćemo dodati na ovo mjesto odmah nakon premijere.

    Stakla i zaštita kamere za oba modela

    Oba telefona imaju velike, izbočene otoke kamera i različite dimenzije, pa svakome trebaju vlastiti dodaci. Staklo za vivo neće prekriti ekran OPPO-a, a zaštita kamere jednog ne odgovara drugome.

    Za vivo X500 Pro Max već imamo stakla kaljena i hibridna, folije za ekran i staklo za kameru. Ostali modeli serije pripadaju kategoriji vivo X500 Series.

    [hs_products category=”2673″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Zaštita za vivo X500 Pro Max”]

    Za OPPO Find X10 Pro Max pronaći ćeš stakla kaljena i hibridna, folije za ekran i stražnju stranu te staklo za kameru:

    [hs_products category=”2669″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Zaštita za OPPO Find X10 Pro Max”]

    Napomena: telekonverteri obje marke montiraju se preko futrole iz fotografskog seta. Obična futrola poslužit će ti za svakodnevnu upotrebu, ali za fotografije s telekonverterom premjestit ćeš telefon u futrolu proizvođača.

    vivo X500 Pro Max ili OPPO Find X10 Pro Max — što kupiti?

    Odgovor ovisi o tome koliko daleko fotografiraš i želiš li čekati.

    Ideš li na koncerte, utakmice ili fotografiraš prirodu? vivo X500 Pro Max. Veći periskopski senzor, žarišna duljina 85 mm i telekonverter 400 mm danas su najdalji domet u ovoj klasi. OPPO s telekonverterom doseže oko 230 mm.

    Fotografiraš li sve pomalo i puno snimaš? OPPO Find X10 Pro Max. Tri kamere od 200 MP pružaju dosljednu kvalitetu na svakoj žarišnoj duljini, a 8K i Dolby Vision rade na svakoj od njih. Uz to dolazi Open Gate. Ultraširoki kut je očito bolji nego kod vivo.

    Je li ekran važan? vivo. 2K, 507 ppi i 4400 nita su oštriji i svjetliji panel. Iznimka: ako si osjetljiv na treperenje, OPPO ima PWM prigušenje s višom frekvencijom.

    Je li baterija važna? Trenutno OPPO, jer je kapacitet njegove europske verzije od 7150 mAh potvrđen. Ako se potvrde curenja o oko 6750 mAh u europskom vivu, prednost OPPO-a će ostati.

    Želiš li kupiti sada? U Poljskoj je OPPO u prodaji od 21. listopada za 6999 zł. vivo bi trebao koštati slično, oko 7000 zł; službenu cijenu saznat ćemo 27. listopada, a prodaja u Europi počinje 5. studenog. Ako se dvoumiš između njih, isplati se pričekati tjedan dana do premijere viva.

    Šire o foto telefonima ove klase pišemo u rangiranju najboljih telefona za fotografije 2026. Prije godinu dana isto je rivalstvo izgledalo drugačije — pogledaj usporedbu OPPO Find X9 Pro vs vivo X300 Pro. Prema @TechHome100, upravo je X300 Pro izravni prethodnik X500 Pro Max.

    Sažetak

    vivo X500 Pro Max vs OPPO Find X10 Pro Max je izbor između stručnjaka za zoom i svestranog foto flagshipa:

    • vivo X500 Pro Max — periskop 200 MP 1/1,4″ s žarišnom duljinom 85 mm, telekonverter Zeiss 400 mm, ekran 2K 507 ppi i 4400 nita, usporeno snimanje 4K 240 fps, tanje kućište,
    • OPPO Find X10 Pro Max — tri kamere 200 MP, ultraširokokutna 1/1,56″ s makro od 4 cm, 8K i Dolby Vision na svakom objektivu, Open Gate, bežično punjenje 50 W,
    • zajedničko — Dimensity 9600 Pro, Android 17, IP68 i IP69, nema DXOMARK rezultata,
    • baterija u Europi — OPPO 7150 mAh službeno, vivo neslužbeno oko 6750 mAh,
    • cijena — OPPO 6999 zł u Poljskoj i 1799 € u Njemačkoj; vivo prema curenju 1799 €, u Poljskoj oko 7000 zł (službeno 27. listopada).

    Bez obzira na izbor, pobrini se za zaštitu od prvog dana, jer popravak ekrana ili otoka kamere u flagshipu ove klase neće biti jeftin. Pribor za oba brenda možeš pronaći u kategorijama vivo i OPPO na Home Screen.

    FAQ — vivo X500 Pro Max vs OPPO Find X10 Pro Max

    Koji ima bolju kameru: vivo X500 Pro Max ili OPPO Find X10 Pro Max?

    Za zoom i fotografije iz daljine bolji je vivo X500 Pro Max s periskopom od 200 MP 1/1,4″ i telekonverterom od 400 mm. Za ultraširoki kut, makro i video na svim žarišnim duljinama bolji je OPPO Find X10 Pro Max. Nijedan još nema DXOMARK rezultat.

    Kada je premijera vivo X500 Pro Max u Poljskoj?

    27. listopada 2026. u 17:30 po poljskom vremenu (CET). Europska premijera održat će se istog dana u 16:00 CET, a prodaja prema europskoj trgovini vivo započinje 5. studenog. U Kini je telefon debitirao 21. rujna 2026.

    Koliko košta vivo X500 Pro Max?

    U Kini od 6999 juana za verziju 12/256 GB. U Poljskoj bi trebao koštati oko 7000 zł, a prema curenju Rolanda Quandta u Europi 1799 € za verziju 12/512 GB. Službene cijene vivo bit će objavljene 27. listopada (stanje na 22.10.2026).

    Koliko košta OPPO Find X10 Pro Max?

    U poljskoj trgovini OPPO 6999 zł, u Njemačkoj i Francuskoj 1799 €, u Velikoj Britaniji £1499 — za jedinu europsku verziju 12/512 GB (stanje na 22.10.2026).

    Kakvu bateriju ima vivo X500 Pro Max u Europi?

    vivo još to nije objavio. Kineska verzija ima 8000 mAh (7800 mAh nominalno), a prema curenjima europska će imati oko 6750 mAh; EU baza EPREL navodi 6570 mAh nominalno. OPPO Find X10 Pro Max ima u Europi službeno 7150 mAh.

    Imaju li vivo X500 Pro Max i OPPO Find X10 Pro Max isti procesor?

    Da. Oba koriste MediaTek Dimensity 9600 Pro u procesu od 2 nm. vivo dodaje vlastite čipove za obradu fotografija i videa.

    Odgovara li futrola za OPPO Find X10 Pro Max za vivo X500 Pro Max?

    Ne. Telefoni se razlikuju po dimenzijama, debljini i obliku otoka kamere: vivo ima okrugli otok u sredini, OPPO — pravokutni u kutu. Svaki treba namjensku futrolu i staklo.


    Izvori: vivo — stranica X500 Pro Max (Kina), vivo — specifikacija X500 Pro Max (Kina), OPPO — specifikacija Find X10 Pro Max, Tech-ish — premijera vivo X500 Pro i Pro Max u Europi, Notebookcheck — cijene i boje X500 Pro Max u Europi (curenje), arecenze.cz — oznaka EPREL vivo X500 Pro Max, TechRadar — test telekonvertera 400 mm, DXOMARK — vivo X500 Pro Max, @TechHome100 — senzor LYTIA L910 i LOFIC, @TechHome100 — baterija u Europi

  • OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra — koji odabrati?

    OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra — koji odabrati?

    OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra je sukob videa i zooma. Pro Max pobjeđuje u videu, ultraširokom kutu, novijem procesoru i manjoj težini, dok Find X9 Ultra pobjeđuje u zoomu, većem glavnom senzoru, QHD+ ekranu i bržem punjenju. U Njemačkoj i Francuskoj noviji Pro Max košta 1799 € naspram 1699 € za X9 Ultra. U poljskom OPPO dućanu je obrnuto: 6999 zł naspram 7399 zł.

    To je neobična situacija. Noviji telefon je u eurozoni skuplji od vodećeg modela starog pola godine, iako u kameri na nekoliko mjesta čini korak unatrag — prije svega nema periskopa 10×, koji je bio zaštitni znak Ultre.

    Provjerili smo službene specifikacije OPPO-a, cjenike iz četiri zemlje, recenzije i objave insajdera @TechHome100. U nastavku ćeš pronaći potpunu usporedbu OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra: modul po modul u kameri, ekranu, bateriji, cijenama i odgovor na pitanje koji model ima smisla za tebe.

    Stanje na 21. listopada 2026: to je dan europske i poljske premijere Find X10 Pro Max. Tehnički podaci dolaze iz službenih specifikacija OPPO-a. Modele senzora koje OPPO ne navodi, opisujemo prema recenzijama i @TechHome100. Pro Max još nema DXOMARK rezultat, a cijene u trgovinama će se mijenjati.

    OPPO Find X10 Pro Max u boji Luna White i OPPO Find X9 Ultra u boji Tundra Umber — stražnja strana oba telefona s Hasselblad kamerama

    Kratka presuda: za koga koji model

    Odaberi Find X10 Pro Max ako:

    • snimaš puno videa — 8K i 4K 120 fps s Dolby Vision rade na svakoj od tri stražnje kamere, tu je i Open Gate i 10-bitni Log,
    • često fotografiraš ultraširokim kutom ili iz blizine — dobivaš 200 MP umjesto 50 MP i oštrinu već od 4 cm,
    • želiš lakši i tanji telefon s Wi-Fi 7 i Androidom 17 od prvog dana,
    • kupuješ u Poljskoj po cijeni OPPO — ovdje je Pro Max 400 zlota jeftiniji.

    Odaberi Find X9 Ultra ako:

    • fotografiraš izdaleka: koncerte, sport, prirodu, detalje arhitekture — nativnih 230 mm bez dodatnog objektiva,
    • stalo ti je do najvećeg glavnog senzora (1/1,12″) i fizičkom gumbu kamere,
    • važniji su ti oštriji ekran QHD+ i punjenje od 100 W,
    • želiš kameru koja je testirana u neovisnom testu — X9 Ultra ima 170 bodova u DXOMARK-u, Pro Max tek čeka na ispitivanje.

    Pro Max nije nasljednik Ultre, već drugačija vizija fotografskog vodećeg modela. O samoj premijeri novog modela pisali smo u rujnu u članku o specifikaciji i premijeri OPPO Find X10 Pro Max. Ako je izbor već pao, stakla i folije možeš pronaći u kategorijama OPPO Find X10 Pro Max i OPPO Find X9 Ultra.

    Specifikacija OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra — tabela

    Uspoređujemo europske verzije. Tamo gdje se kineska verzija razlikuje, pišemo to izravno.

    Parametar Find X10 Pro Max Find X9 Ultra
    Premijera Kina 22.09.2026, Europa i Poljska 21.10.2026 Kina i svijet 21.04.2026, Poljska (prednarudžba) 29.04.2026
    Procesor MediaTek Dimensity 9600 Pro, 2 nm, do 4,55 GHz Snapdragon 8 Elite Gen 5, 3 nm, do 4,608 GHz
    Ekran 6,78″, ravni AMOLED, 2772×1272, 450 ppi 6,82″, AMOLED QHD+ 3168×1440, 510 ppi
    Osvježavanje 1–120 Hz, 144 Hz u odabranim igrama 1–120 Hz, 144 Hz u odabranim igrama
    Svjetlina (prema OPPO-u) HBM 2000 nita HBM 1800 nita, vršno 3600 nita
    RAM i memorija (EU) 12 GB LPDDR5X + 512 GB UFS 4.1 12 GB LPDDR5X + 512 GB UFS 4.1
    Kamere straga 3× 200 MP + kamera za boje 3,2 MP 200 + 200 + 50 + 50 MP + kamera za boje 3,2 MP
    Periskop 10× ❌ ✅ 230 mm
    Prednja kamera 50 MP, AF 50 MP, AF
    Baterija (EU) 7150 mAh (u Kini 8000 mAh) 7050 mAh
    Žično punjenje 80 W SUPERVOOC / 80 W UFCS 100 W SUPERVOOC
    Bežično punjenje 50 W AIRVOOC 50 W AIRVOOC
    Dimenzije 161,32 × 76,57 × 8,40 mm 163,16 × 76,97 × 8,65 mm (crni: 9,10 mm)
    Težina (EU) 226 g (bijeli) / 228 g (titan) 235 g (narančasti) / 236 g (crni)
    Otpornost IP66, IP68, IP69 IP66, IP68, IP69
    Sustav ColorOS 17 (Android 17) ColorOS 16 (Android 16)
    Povezivost Wi-Fi 7, Bluetooth 6.2, eSIM Wi-Fi 6 prema poljskoj specifikaciji OPPO, Bluetooth 6.0
    Tipka kamere ❌ (ima programabilni Snap Key) ✅ (i Snap Key)
    Boje u EU Luna White, Titanium Grey Tundra Umber (eko koža), Canyon Orange
    Cijena OPPO u Njemačkoj 1799 € 1699 €
    Cijena OPPO u Poljskoj 6999 zł 7399 zł

    Oba telefona u Europi dolaze samo u jednoj konfiguraciji 12/512 GB. Varijante 16 GB i 1 TB su isključivo kineske. U oba slučaja europska oznaka pokazuje samo IP68 — to je rezultat europske regulative o označavanju, a ne slabije kućište.

    Kamera OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra — modul po modul

    To je najvažniji dio usporedbe, jer se oba telefona prvenstveno kupuju zbog kamere. Razlikuju se filozofijom, ne samo brojkama.

    Find X9 Ultra ima četiri kamere za fotografije, koje optički pokrivaju raspon 14–230 mm. OPPO govori o „osam profesionalnih objektiva” od 0,6× do 20×. Find X10 Pro Max ima tri kamere identične rezolucije 200 MP, koje pokrivaju 13–70 mm. Dalje radi izrez sa senzora, a iznad toga — nataknuti telekonverter.

    Modul Find X10 Pro Max Find X9 Ultra
    Glavni 200 MP, 1/1,3″, f/1.5, 24 mm, OIS (CIPA 6.5*), Samsung ISOCELL HPC s DeepPix* 200 MP, 1/1,12″, f/1.5, 23 mm, OIS, Sony LYT-901*
    Ultraširoki 200 MP, 1/1,56″, f/2.2, 13 mm (124°), AF, makro od 4 cm, bez OIS, Samsung ISOCELL HP5* 50 MP, 1/1,95″, f/2.0, 14 mm (123°), AF, bez OIS, Sony LYT-600*
    Teleobjektiv 3× (periskop) 200 MP, 1/1,56″, f/2.1, 70 mm, OIS (CIPA 7.5*), makro od 10 cm, Samsung ISOCELL HP5* 200 MP, 1/1,28″, f/2.2, 70 mm, OIS, makro od 15 cm, OmniVision OV52A*
    Teleobjektiv 10× (periskop) ❌ 50 MP, 1/2,75″, f/3.5, 230 mm, OIS + pomak senzora, Samsung ISOCELL JNL*
    Kamera boje (True Color) 3,2 MP, f/2.4, 24 spektralna kanala, 15 EV 3,2 MP, f/2.4, 24 spektralna kanala, 15 EV
    Prednja 50 MP, 1/2,75″, f/2.0, 18 mm, AF 50 MP, 1/2,75″, f/2.4, 21 mm, AF
    Fotografije 200 MP pri 13, 24 i 70 mm pri 23 i 70 mm
    Raspon bez gubitka kvalitete do 140 mm (6×, bez gubitka prema OPPO) do 460 mm (20×, „optička kvaliteta” prema OPPO)
    Zoom u videu 3× optički, do 18× digitalno 10× optički, do 30× digitalno

    * Modeli senzora i vrijednosti CIPA ne dolaze od OPPO-a, koji piše samo o „DeepPix tehnologiji” i „novom Sony senzoru”. Navodimo ih prema recenzijama (Digital Camera World, HardwareZone) i @TechHome100.

    Glavna kamera: DeepPix 1/1,3″ naspram 1/1,12″

    Na papiru to je prvi gubitak Pro Maxa. Senzor 1/1,12″ u X9 Ultra ima približno jednu trećinu veću površinu od 1/1,3″ u X10 Pro Max. Veći senzor hvata više svjetla, što obično daje čišće noćne fotografije i prirodniju dubinu polja.

    OPPO odgovara tehnologijom DeepPix. Proizvođač deklarira za glavnu kameru dinamički raspon do 17 EV u videu, a kineski tisak piše o 60% većem kapacitetu piksela nego u prethodnoj generaciji. Postoji jedno ograničenje iz OPPO-ove fusnote: tih 17 EV radi samo pri 1× u standardnom video režimu, a ne u 4K 120 fps ili 8K.

    Obje konstrukcije imaju otvor blende f/1.5 i optičku stabilizaciju. X10 Pro Max ima žarišnu duljinu od 24 mm, X9 Ultra — 23 mm. Prema @TechHome100, X9 Ultra u Hasselblad Master modu postiže do 16 EV dinamičkog raspona na fotografijama.

    DeepPix ili LOFIC — što zapravo radi novi senzor

    Da bismo razumjeli DeepPix, potrebno je znati kako piksel pretvara svjetlo u sliku. Svjetlo ulazi kroz objektiv u fotodiodu, koja akumulira naboj. Zatim naboj prolazi kroz prijenosna vrata do takozvanog čvora za očitavanje, gdje se pretvara u napon. Piksel dakle radi tri stvari: prikuplja, prenosi i očitava.

    Problem senzora od 200 MP je u tome što su pikseli vrlo mali. Mali piksel se brzo “prepunjava” na jakom svjetlu, pa nebo ili svjetla izlaze preeksponirana. Industrija ima dva rješenja za to.

    LOFIC dodaje svakom pikselu poseban kondenzator koji hvata višak naboja. Radi, ali prema @TechHome100 ima svoju cijenu:

    • signal iz kondenzatora ima više šuma,
    • senzor mora očitati sliku dvaput (slab i jak signal), pa mu treba više sklopova,
    • raste potrošnja struje i vrijeme očitavanja okvira, što ograničava broj sličica u sekundi,
    • proizvodnja je složenija i skuplja.

    DeepPix ide drugim putem. Umjesto da dodaje spremnik pored, produbljuje samu fotodiodu u siliciju — to je kao posuda s istim otvorom, ali dubljim unutarnjim dijelom. Tome se dodaju dvostruka vertikalna transferna vrata koja prenose cijeli naboj, te kapacitivniji, zajednički čvor za očitavanje.

    Prema @TechHome100, rezultat je niži šum očitavanja, manja potrošnja energije i jeftinija proizvodnja nego kod LOFIC-a. Find X10 Pro Max je prvi telefon sa senzorom Samsung ISOCELL HPC izgrađenom u ovoj tehnologiji. Prema istom insajderu, senzor X9 Ultra ne koristi LOFIC — Ultra se oslanja na samu veličinu senzora i HDR iz više snimaka.

    Napomena: ovo je objašnjenje konstrukcije, a ne rezultat testa. Hoće li DeepPix na manjem senzoru parirati velikom senzoru X9 Ultra u teškim svjetlosnim uvjetima, pokazat će tek neovisna mjerenja.

    Ultraširoki kut: 200 MP naspram 50 MP

    Ovdje Pro Max jasno pobjeđuje. Umjesto 50 MP na senzoru 1/1,95″ dobivaš 200 MP na senzoru 1/1,56″, koji je otprilike upola veći. Žarišna duljina je 13 mm (124°) naspram 14 mm (123°) u Ultri.

    To je odgovor na najčešću primjedbu protiv X9 Ultra. Digital Camera World je istaknuo ultraširoki kut kao najslabiju kameru Ultre, a @TechHome100 je izravno napisao da je X9 Ultra vrlo snažan, „osim ultraširokog”. Prema insajderu, novi modul prikuplja 102% više svjetlosti nego u prethodnoj generaciji.

    Tu je i makro od 4 cm s autofokusom. Nijedna od ultraširokih kamera nema optičku stabilizaciju, pa se u slabom svjetlu i dalje mora čvrsto držati telefon.

    Teleobjektiv 3×: veći senzor u Ultri, bliži makro u Pro Maxu

    Oba telefona imaju periskop 3× s žarišnom duljinom od 70 mm i senzorom od 200 MP. Razlikuju se u detaljima:

    • X9 Ultra ima veći senzor 1/1,28″ (otprilike 1,5 puta veću površinu) i otvor blende f/2.2,
    • X10 Pro Max ima senzor 1/1,56″, svjetliji otvor blende f/2.1, stabilizaciju na razini CIPA 7.5 i telemakro od 10 cm umjesto 15 cm.

    U srpnju je @TechHome100 izvijestio da će Pro Max dobiti isti teleobjektiv 1/1,28″ kao Ultra. Ta se informacija nije potvrdila — službena specifikacija OPPO-a navodi 1/1,56″.

    Iz teleobjektiva 3× Pro Max radi i izrez 6× (140 mm), koji OPPO naziva bezgubitnim. X9 Ultra pri 6× daje fotografije od 50 MP s istog senzora.

    Periskop 10× — čega X10 Pro Max jednostavno nema

    To je najveća razlika u cijeloj usporedbi. X9 Ultra ima drugi periskop: 50 MP, 1/2,75″, f/3.5, 230 mm, s prizmom koja odbija svjetlost pet puta i optičkom stabilizacijom povezanom s pomakom senzora. OPPO deklarira „optičku kvalitetu” do 20× (460 mm) i digitalni zoom do 120×.

    Find X10 Pro Max nema takav modul. Iznad 6× već radi digitalni zoom, a da bi se dobilo oko 230 mm, potrebno je kupiti telekonverter. Ako fotografiraš koncerte s tribina, utakmice ili ptice, ta razlika će biti vidljiva na svakoj fotografiji.

    Senzor boje i prednja kamera

    Oba modela imaju isti tip senzora boje: 3,2 MP, f/2.4, 24 spektralna kanala i 15 EV. To je druga generacija objektiva Danxia, koji ne snima fotografije, već mjeri svjetlost i pomaže vjerno prikazati boje.

    U Pro Maxu OPPO deklarira 43% veću osjetljivost nego u prethodnom senzoru boje. Poljska specifikacija X9 Ultra naziva ovaj modul „monokromatskim”, ali kineska izravno govori o objektivu za reprodukciju boja.

    Prednja kamera ima 50 MP i autofokus u oba modela. Pro Max ima širi kut (18 mm naspram 21 mm) i svjetliji otvor blende f/2.0 naspram f/2.4.

    Hasselblad, LUMO i fotografski načini

    Oba telefona nastala su u suradnji s Hasselbladom i oba imaju Master način i panoramski format XPAN. Razlikuju se obradom i dodacima.

    Find X10 Pro Max:

    • novi motor LUMO True Image Engine (odvojeni moduli boje, tonova i detalja),
    • 18 stilova boja LUMO Color Palette te LUMO Framing, odnosno AI prijedlozi kadra,
    • portreti Hasselblad na svakoj od tri žarišne duljine,
    • prema Digital Camera World, blaže oštrenje i mirniji HDR nego u Ultri.

    Find X9 Ultra:

    • nova generacija Hasselblad Master moda s RAW MAX i JPG MAX formatima,
    • portreti od 1× do 10× s algoritmom LUMO True Face i portret s bljeskalicom,
    • devet filmskih presetova; prema @TechHome100, to su između ostalog ekvivalenti filmova Portra, dijapozitiva RDP3, CineStill 800T i crno-bijelog TX400, a vlastite recepte možeš spremiti do 20.

    U nijednom od modela ne možeš istovremeno snimati JPG i RAW — primijetio je to Digital Camera World u obje recenzije. Nijedan nema ni zaseban procesor slike u stilu bivšeg MariSilicon, obrada se odvija u glavnom čipu.

    Telekonverteri — dva različita sustava, nula kompatibilnosti

    Oba telefona podržavaju pričvršćeni objektiv Hasselblad, ali to su potpuno različite konstrukcije.

    Find X10 Pro Max Find X9 Ultra
    Objektiv Hasselblad Teleconverter 3,28× Hasselblad 300 mm (Explorer)
    Na kojoj kameri teleobjektiv 3× (70 mm) —
    Žarišna duljina oko 230 mm (10×), dalje 20× i 40× s AI nativnih 300 mm, do 690 mm „optičke kvalitete”
    Konstrukcija nema podataka OPPO 16 leća u 11 grupa, uključujući 4 ED
    Video i stabilizacija do 4K 60 fps (prema @TechHome100 također Dolby Vision), OIS + EIS OIS + EIS
    Komplet objektiv, futrola s magnetom i pločom za montažu, remen, torbica za nošenje, stativni nosač futrola s gripom, dvostupanjski okidač, ručica za zumiranje, prstenovi za filtre 67 mm
    Cijena kompleta u Poljskoj 1499 zł (telefon s kompletom: 7699 zł) 1999 zł (cijena iz poljske pretprodaje)
    Ograničenja radi samo u vlastitom načinu — ne u načinu Master, noćnom, s dugom ekspozicijom, usporenom snimanju niti Pro Video ne radi u Master načinu

    Najvažnija informacija za vlasnike Ultre: telekonverter iz X9 Ultra ne odgovara X10 Pro Max. Digital Camera World to objašnjava drugim senzorom i drugom udaljenošću montaže. Ako si, dakle, uložio u komplet Earth Explorer, prelazak na Pro Max znači kupnju novog objektiva.

    Video: 8K, 4K 120 fps, Dolby Vision, Open Gate i Log

    U videu prednost Pro Maxa je najizraženija. Novi model nudi iste mogućnosti na svakoj žarišnoj duljini, dok Ultra — uglavnom na dvije.

    Funkcija Find X10 Pro Max Find X9 Ultra
    8K 30 fps ✅ sve tri stražnje kamere, također 10-bit Log glavna kamera i 3×
    4K 120 fps Dolby Vision ✅ svaka optička žarišna duljina glavna kamera i 3×
    4K 60 fps Dolby Vision ✅ ✅ sve kamere, sprijeda i straga
    Log i boja O-Log2, ACES, vlastiti LUT 3D s zapisom u datoteku O-Log2 10-bit, ACES, uvoz i trajna primjena LUT-a
    Open Gate ✅ 4096×3072 (4:3), do 60 fps, pri 0,5×, 1× i 3× nema informacija u OPPO materijalima
    HDR u videu 17 EV (DeepPix, samo 1× u standardnom načinu) visoki dinamički raspon, bez navedene vrijednosti
    Usporeno snimanje 4K 120, 1080p 240, 720p 240 fps 4K 120, 1080p 240, 720p 480 fps
    Stabilizacija OIS + EIS, poravnavanje horizonta do 5° OIS + EIS
    Blackmagic Camera ✅ od studenog 2026 —

    Open Gate je snimanje s cijele površine senzora u omjerima 4:3. Iz takvog materijala kasnije izrežeš vertikalni video za Reels i horizontalni za YouTube bez gubitka kadra. OPPO naglašava da u ovom načinu ne radi proširena stabilizacija.

    Pro Max će također podržati aplikaciju Blackmagic Camera s O-Log2, Open Gate i Dolby Vision, ali prema Digital Camera World tek od studenog 2026. X9 Ultra ima četiri mikrofona i najvišu brzinu usporenog snimanja — 480 fps u 720p.

    Tipka kamere: postoji samo u Ultra verziji

    X9 Ultra ima zasebnu tipku okidača s narančastim naglaskom. Pomicanje prsta mijenja zum, a polupritisak zaključava fokus i ekspoziciju. Prema Digital Camera World, ne radi u vertikalnoj orijentaciji telefona.

    U Find X10 Pro Max te tipke nema, ostaje programabilni Snap Key. Ako fotografiraš kao fotoaparatom, s telefonom u horizontalnom položaju, ta razlika će biti primjetna.

    DXOMARK: 170 bodova za X9 Ultra, Pro Max čeka na test

    Find X9 Ultra dobio je u DXOMARK-u 170 bodova (fotografije 175, video 161, bokeh 185). Test je objavljen 28. srpnja 2026. Ultra je tada zauzeo treće mjesto na ljestvici izjednačeno s vivo X300 Ultra, a 21. listopada 2026. je na četvrtom.

    DXOMARK hvali X9 Ultra za detalje, kontrolu šuma, bokeh i zum na velike udaljenosti. Slabije strane su teške scene pri slabom svjetlu i u HDR-u, ponekad nesiguran autofokus u videu te prijelazi između kamera. Kako Ultra stoji u odnosu na vivo, opisali smo u usporedbi vivo X300 Ultra vs OPPO Find X9 Ultra.

    Find X10 Pro Max još nema rezultat. Stranica DXOMARK najavljuje test, tako da će usporedba brojki biti moguća tek za neko vrijeme.

    Ekran, performanse i softver

    Ekran: QHD+ u Ultri, 1,5K u Pro Maxu

    X9 Ultra ima oštriji zaslon: 6,82″ QHD+ 3168×1440 i 510 ppi. Pro Max ima 6,78″ i 2772×1272, što OPPO naziva „FHD+”, a tisak „1,5K” — to daje 450 ppi. U svakodnevnoj upotrebi razliku ćeš primijetiti uglavnom kod sitnog teksta, iz blizine.

    Pro Max ima ravni panel s okvirom od 1,15 mm, pokrivenost od 95% BT.2020 prostora, 10-bitnu boju i PWM zatamnjenje od 3840 Hz ispod 70 nitova. To je dobra vijest za osobe osjetljive na treperenje. Zaslon štiti Crystal Shield Glass, a u Ultri — Gorilla Glass Victus 2.

    Svjetlina je mjesto za oprez. OPPO navodi za X10 Pro Max 2000 nitova HBM. Vršnu vrijednost od 3600 nitova navode @TechHome100 i dio tiska, ali je nema u specifikacijama OPPO-a. Za X9 Ultra OPPO službeno deklarira 1800 nitova HBM i 3600 nitova vršno.

    Oba zaslona osvježavaju se adaptivno u rasponu od 1–120 Hz, a 144 Hz radi samo u odabranim igrama. Prema @TechHome100 Pro Max ima panel Tianma N1, a X9 Ultra — BOE X3.

    Performanse i memorija

    Pro Max je dobio MediaTek Dimensity 9600 Pro u procesu od 2 nm, s taktom do 4,55 GHz i grafikom Mali G2-Ultra. X9 Ultra ima Snapdragona 8 Elite Gen 5 u 3 nm, do 4,608 GHz, s grafikom Adreno 840.

    Manji tehnološki proces obično pogoduje energetskoj učinkovitosti, ali neovisnih usporedbi obaju telefona u istim testovima još nema. Stoga ne proglašavamo pobjednika u performansama.

    U Europi oba modela imaju samo 12 GB RAM-a i 512 GB memorije (LPDDR5X, UFS 4.1), bez memorijske kartice. @TechHome100 već je kritizirao nedostatak globalne verzije od 16 GB kod Ultre — ta primjedba sada se odnosi na oba telefona.

    Softver

    Find X10 Pro Max dolazi s ColorOS 17 na Androidu 17, X9 Ultra radi na ColorOS 16 s Androidom 16. Prema @TechHome100, X9 Ultra je u kolovozu ušao u beta program novog ColorOS-a, tako da je ažuriranje na putu.

    Pro Max ima u specifikacijama Wi-Fi 7, Bluetooth 6.2 i eSIM. Poljska specifikacija OPPO-a za X9 Ultra navodi Wi-Fi 6 i Bluetooth 6.0, iako prema @TechHome100, kineske i indijske verzije Ultre podržavaju Wi-Fi 7.

    Baterija, punjenje i kućište

    Baterija: pazi na europsku verziju

    To je najvažnija zamka prilikom čitanja stranih recenzija. Kineski Find X10 Pro Max ima bateriju 8000 mAh, ali europska verzija ima samo 7150 mAh (tipično; 6960 mAh nominalno). X9 Ultra u Europi ima 7050 mAh, tako da je razlika samo 100 mAh u korist Pro Maxa.

    Ako naiđeš na test baterije iz Kine ili na objavu o „8000 mAh”, zapamti da se to odnosi na drugu verziju telefona. Digital Camera World primjećuje da europski Pro Max ima manju bateriju od Find X9 Pro s 7500 mAh.

    Punjenje: 100 W naspram 80 W

    X9 Ultra se puni brže: 100 W SUPERVOOC naspram 80 W u Pro Maxu. Pro Max također podržava 80 W u standardu UFCS (s punjačima drugih proizvođača UFCS — do 44 W). Bežično oba primaju 50 W AIRVOOC.

    U nijednoj kutiji nema punjača. S običnim USB Power Delivery punjačem s PPS oba telefona će povući do 55 W. Pri samom USB PD bez PPS ide mnogo sporije: 13,5 W u Pro Maxu i 18 W u Ultri.

    Savjet: traži punjač koji podržava USB PD i PPS (programabilni napon) snage najmanje 60 W. Odabrat ćeš ga među mrežnim punjačima za pametne telefone. Punih 80 ili 100 W daje samo punjač OPPO SUPERVOOC.

    Prema Digital Camera World, Pro Max nema ugrađene Qi2 magnete. Da bi koristio magnetske bežične punjače i držače, potrebna ti je futrola s magnetskim prstenom.

    Dimenzije, težina i otpornost

    Pro Max je manji i lakši:

    • 161,32 × 76,57 × 8,40 mm naspram 163,16 × 76,97 × 8,65 mm u Ultri (crna verzija u ekokoži: 9,10 mm),
    • 226–228 g naspram 235–236 g.

    Oba telefona imaju otpornost IP66, IP68 i IP69, što znači da izdržavaju uranjanje i mlaz vruće vode pod pritiskom. Razlike u dimenzijama i otoku kamere znače da futrole i stakla nisu zamjenjivi između modela.

    Cijene OPPO Find X10 Pro Max i X9 Ultra u Europi i Poljskoj

    Ovdje se skriva najzanimljiviji paradoks ove usporedbe. U eurima i funtama noviji Pro Max košta više, u zlotima — manje.

    Cijene u eurima i funtama: Pro Max skuplji

    Službene cijene u trgovinama OPPO na dan 21. listopada 2026, za jedinu europsku verziju 12/512 GB:

    Tržište (trgovina OPPO) Find X10 Pro Max Find X9 Ultra Razlika
    Njemačka 1799 € 1699 € Pro Max skuplji za 100 €
    Francuska 1799 € 1699,90 € Pro Max skuplji za 99,10 €
    Velika Britanija £1499 £1449 Pro Max skuplji za £50
    Poljska 6999 zł 7399 zł Pro Max je jeftiniji za 400 zł

    U eurozoni plaćaš dakle 100 € više za telefon koji u kameri gubi periskop 10× i najveći glavni senzor. U zamjenu dobivaš bolji ultraširoki kut, puno jači video i noviji procesor. Cijena X9 Ultra u trgovinama OPPO u Njemačkoj i Velikoj Britaniji nije se promijenila od premijere u travnju.

    Cijene u Poljskoj: obrnuto nego u eurima

    U poljskoj trgovini OPPO Find X10 Pro Max košta 6999 zł, a Find X9 Ultra 7399 zł.

    Tržišne cijene izgledaju međutim drugačije nego cjenik proizvođača. Find X9 Ultra nakon pola godine na tržištu košta u poljskim internetskim trgovinama od oko 6635 zł (stanje na 21.10.2026), što je manje od cijene Pro Maxa u cjeniku OPPO. Ponude Pro Maxa kod drugih prodavača još nema.

    Ako razmišljaš o fotografiji s telekonverterom, računaj sve. Komplet za Pro Max košta 1499 zł, a telefon u paketu s njim 7699 zł. Komplet Earth Explorer za X9 Ultra koštao je u poljskoj pretprodaji 1999 zł.

    Kina za kontekst

    U Kini je Pro Max jeftiniji na svakoj razini memorije: od 6799 juana (12/256 GB) naspram 7499 juana za X9 Ultra na premijeri. Za 16/1 TB to je 8999 naspram 9299 juana. U Kini je odnos cijena dakle obrnut nego u eurozoni i isti kao u poljskom cjeniku OPPO.

    Futrole, stakla i zaštita kamere za oba modela

    Oba telefona imaju drugačiji otok kamere i različite dimenzije, pa svakom trebaju vlastiti dodaci. Futrola s X9 Ultra ne može se staviti na Pro Max, a staklo s jednog ne pokriva ekran drugog.

    Za Find X10 Pro Max već imamo kaljena i hibridna stakla, folije za ekran i stražnju stranu te zaštitu za kameru:

    [hs_products category=”2669″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Zaštita za OPPO Find X10 Pro Max”]

    Za Find X9 Ultra izbor je širi — od futrola do setova stakala za kameru. Odabrane modele obradili smo u pregledu najboljih dodataka za OPPO Find X9 Ultra.

    [hs_products category=”2511″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Futrole i stakla za OPPO Find X9 Ultra”]

    Napomena: telekonverteri oba modela montiraju se preko futrole iz Hasselblad seta. Ako planiraš takav objektiv, obična futrola će ti poslužiti za svakodnevnu upotrebu, ali za fotografije s telekonverterom ipak ćeš prebaciti telefon u originalnu futrolu.

    Find X10 Pro Max ili X9 Ultra — što kupiti?

    Odgovor ovisi o tome što fotografiraš i gdje kupuješ.

    Imaš Find X9 Ultra? Ne mijenjaj ga za Pro Max zbog fotografija. Izgubit ćeš periskop 10×, veći glavni senzor, QHD+ ekran, tipku kamere i punjenje od 100 W, a tvoj telekonverter više neće odgovarati. Prelazak ima smisla samo ako snimaš puno videa ili ti smeta slabi ultraširoki kut.

    Kupuješ prvi fotografski vodeći model i snimaš video? Find X10 Pro Max. Tri kamere od 200 MP pružaju dosljedne fotografije i video na svakoj žarišnoj duljini, a 8K, Open Gate i Log rade svugdje, ne samo na glavnoj kameri. Uz to je lakši i ima noviji sustav.

    Fotografiraš li izdaleka? Find X9 Ultra. Nativnih 230 mm bez dodatnog pribora je argument koji Pro Max ne može zamijeniti softverom. Ako kupiš telekonverter za Pro Max, doći ćeš do slične žarišne duljine, ali s objektivom u džepu i ograničenjima načina rada.

    Paziš na svaki cent? U Poljskoj su oba scenarija poštena. Prema cjeniku OPPO, Pro Max je jeftiniji (6999 zł), ali X9 Ultra u trgovinama košta već od otprilike 6635 zł. U eurozoni je jeftiniji X9 Ultra — za 100 €.

    Sažetak

    OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra je izbor između dvije različite filozofije fotografskog vodećeg modela:

    • Find X10 Pro Max — tri kamere od 200 MP, najbolji video u povijesti serije, 200 MP u ultraširokom kutu, Dimensity 9600 Pro u 2 nm, 226 g težine i Android 17,
    • Find X9 Ultra — periskop 10× s nativnih 230 mm, glavni senzor 1/1,12″, ekran QHD+, punjenje 100 W, tipka kamere i 170 bodova u DXOMARK,
    • cijena — u eurima i funtama Pro Max je skuplji (1799 € naspram 1699 €), u poljskoj trgovini OPPO je jeftiniji za 400 zł, a na tržištu X9 Ultra zna biti jeftiniji od oba cjenika,
    • baterija — u Europi praktički izjednačeno: 7150 naspram 7050 mAh, jer je 8000 mAh dobio samo kineski Pro Max.

    Neovisno o izboru, pobrini se za zaštitu od prvog dana, jer popravak ekrana ili otoka kamere na telefonu od 7 tisuća zł neće biti jeftin. Pribor za oba modela i za ostale telefone marke možeš pronaći u kategoriji OPPO u trgovini Home Screen.

    FAQ — OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra

    Je li OPPO Find X10 Pro Max nasljednik Find X9 Ultra?

    Ne. Pro Max je novo ime u seriji Find X10, s drugačijom koncepcijom kamere — bez periskopa 10×. Find X10 Ultra nije najavljen; prema curenjima, trebao bi se pojaviti u prvom kvartalu 2027. godine.

    Koji ima bolju kameru: Find X10 Pro Max ili X9 Ultra?

    Za zumiranje iznad 6× i fotografije izdaleka bolji je X9 Ultra s periskopom od 230 mm i većim glavnim senzorom. Za video, ultraširoki kut i makro bolji je Find X10 Pro Max. Pro Max još nema rezultat DXOMARK, X9 Ultra ima 170 bodova.

    Koliko košta OPPO Find X10 Pro Max?

    U OPPO trgovini u Njemačkoj i Francuskoj 1799 €, u Velikoj Britaniji £1499, a u Poljskoj 6999 zł za verziju 12/512 GB. U Kini cijene počinju od 6799 juana za 12/256 GB (stanje na 21.10.2026).

    Koliko košta OPPO Find X9 Ultra?

    U OPPO trgovini u Njemačkoj 1699 €, u Velikoj Britaniji £1449, a u Poljskoj 7399 zł. U poljskim internetskim trgovinama X9 Ultra košta od otprilike 6635 zł (stanje na 21.10.2026).

    Odgovara li telekonverter s Find X9 Ultra za Find X10 Pro Max?

    Ne. Pro Max koristi drugi telekonverter Hasselblad 3,28×, koji se montira na teleobjektiv 3×. Objektiv 300 mm iz kompleta za X9 Ultra ne odgovara zbog drugačijeg senzora i udaljenosti montaže.

    Kakvu bateriju ima Find X10 Pro Max u Europi?

    Europska verzija ima 7150 mAh (tipično), što je samo 100 mAh više od X9 Ultra. Baterija od 8000 mAh dostupna je isključivo u kineskoj verziji telefona.

    Odgovara li futrola za Find X9 Ultra i za Find X10 Pro Max?

    Ne. Telefoni se razlikuju po dimenzijama, debljini i rasporedu otoka kamere, pa svakom treba posebna futrola i staklo.


    Izvori: OPPO — specifikacija Find X10 Pro Max, OPPO — specifikacija Find X9 Ultra, DXOMARK — test kamere Find X9 Ultra, Digital Camera World — recenzija Find X10 Pro Max, GSMArena — globalna premijera i cijene u Europi, @TechHome100 — DeepPix ili LOFIC

  • Huawei Watch GT 7 vs GT 6: po čemu se razlikuju? [2026]

    Huawei Watch GT 7 vs GT 6: po čemu se razlikuju? [2026]

    Huawei Watch GT 7 ima iste dimenzije kućišta, isti ekran, iste senzore i isto trajanje baterije u danima kao GT 6. Noviteti su uglavnom softverski: prošireni skijaški način s kartama staza, planiranje uspona za bicikliste, nova EasyCross traka i novi uzorci okvira oko ekrana.

    Kratak odgovor: s GT 6 na GT 7 obično nije isplativo prelaziti. Iznimka su skijaši i biciklisti koji će imati koristi od novih načina. Pažnja pri dodacima: trake iste širine trebale bi odgovarati, ali stakla i folije s GT 6 na GT 7 ne odgovaraju.

    Prema stranim servisima, Huawei je predstavio GT 7 u Kini 5. kolovoza 2026., a prodaja u Europi započela je 2. rujna. U hrvatskoj trgovini Huawei sat je već dostupan. Ispod je usporedba točka po točka i odgovor što od dodataka s GT 6 se može zadržati.

    Skijaš na stazi, Huawei Watch GT 7 s skijaškim načinom

    Skijaški načini su glavna novost GT 7. Fotografija: Huawei.

    Verzije Huawei Watch GT 7

    Serija GT 7 ima iste dimenzije kao GT 6:

    • GT 7 46 mm: kućište od nehrđajućeg čelika, ekran 1,47 inča.
    • GT 7 41 mm: manja verzija s ekranom 1,32 inča.
    • GT 7 Pro 46 mm: titanijsku kućište, safirno staklo, EKG i ronjenje na dah do 40 m.

    Slijeva Huawei Watch GT 7, s desne GT 7 Pro. Fotografije: Huawei.

    U hrvatskoj trgovini Huawei 12. listopada GT 7 koštao je u promociji od 999 kn, a GT 7 Pro od 1499 kn. GT 6 može se kupiti kod Huawei za oko 900–950 kn, a GT 6 Pro za 1399 kn.

    Huawei Watch GT 7 vs GT 6: tablica razlika

    KarakteristikaGT 6 / GT 6 ProGT 7 / GT 7 Pro
    Dimenzije 46 mm46 × 46 × 10,95 mm46 × 46 × 10,95 mm
    Dimenzije 41 mm41,3 × 41,3 × 9,99 mm41,3 × 41,3 × 9,99 mm
    Dimenzije Pro45,6 × 45,6 × 11,25 mm45,6 × 45,6 × 11,25 mm
    Ekran1,47″ ili 1,32″, 466 × 466bez promjena
    Baterija 46 mm i Prodo 21 danado 21 dana
    Baterija 41 mmdo 14 danado 14 dana
    Vodootpornost5 ATM i IP695 ATM i IP69
    EKG i ronjenje do 40 m✅ u Pro✅ u Pro
    Okvir Protitanijumski s oznakomkeramički, povišen
    Karate skijališta i način za dvoranu❌✅
    Planiranje uspona na biciklu❌✅
    Traka EasyCross❌✅ u verzijama s fluoroelastomer trakom

    Podaci prema specifikacijama Huawei (GT 7, GT 7 Pro, GT 6, GT 6 Pro).

    Kućište, ekran i senzori: bez promjena

    Tu je najveće iznenađenje. Dimenzije kućišta su identične u sve tri veličine, do stotinke milimetra. Ekrani imaju istu dijagonalu, rezoluciju 466 × 466 i svjetlinu do 3000 nita.

    Popis senzora je isti, kao i dvostruki GPS i otpornost 5 ATM s IP69. Huawei s GT 7 ne najavljuje novu generaciju senzora otkucaja srca TruSense. Pro verzije obje generacije imaju EKG i certifikat za ronjenje na dah do 40 m.

    Izgled okvira oko ekrana se promijenio. GT 7 ima novi, jasniji uzorak okvira, a GT 7 Pro podignuti okvir od keramike umjesto titana s podjelom. To ima značaj pri staklima i kućištima, o čemu u nastavku.

    Baterija: isti dani, drugi brojevi s GPS-om

    U načinu rada sata baterija traje isto: do 21 dan u verzijama od 46 mm i Pro te do 14 dana u verziji od 41 mm.

    Uz uključen GPS Huawei navodi za GT 7 više sati: 51 umjesto 40 u verziji od 46 mm i 32 umjesto 25 u verziji od 41 mm. Ovi brojevi dolaze iz različitih testova. GT 6 mjerio se u načinu „outdoor sport”, a GT 7 u načinu trčanja po terenu s rjeđim osvjetljavanjem ekrana. Ne uspoređujte ih izravno.

    Nove funkcije: skijanje, bicikl i zdravlje

    GT 7 se od GT 6 razlikuje prvenstveno softverom:

    • Skijanje i snowboard: skijaški način već je bio u GT 6. Novi su način za dvoranu, analiza zavoja i opterećenja te karte više od 3000 skijališta u 59 zemalja.
    • Bicikl: planiranje uspona na temelju rute iz aplikacije Huawei Health, upozorenja o nadolazećem usponu i o oštrim zavojima.
    • Točnost GPS-a: novi algoritam koji prema Huaweiju crta putanju pri brzim zimskim sportovima 20% točnije nego GT 6.
    • Zdravlje: pokazatelj fizičke spremnosti, TruSleep 5.0 i nove funkcije analize zdravlja.
    • Golf u Pro: udaljenosti uzimajući u obzir nagib terena. Karte više od 17 000 terena ima i GT 6 Pro.

    Biciklističke i golf funkcije u GT 7 Pro. Fotografije: Huawei.

    Dio funkcija, uključujući skijaške načine i upozorenja o zavojima, Huawei isporučuje u ažuriranjima. Ne rade sve u svakoj zemlji.

    Ako imate iPhone, imajte na umu ograničenja. Prema trgovini Huawei, dio funkcija GT 7, uključujući obavijesti iz komunikatora i odgovaranje na SMS-ove, radi samo s Androidom. Slična ograničenja imao je GT 6.

    Da li remen s GT 6 odgovara GT 7?

    Širina traka se nije promijenila. Prema Huaweiju, obje generacije imaju:

    Veličina sataŠirina traka
    46 mm i Pro22 mm
    41 mm18 mm

    Traka s GT 6 iste veličine trebala bi odgovarati GT 7, kao i univerzalne trake od 22 i 18 mm s brzim spojem. Međutim, Huawei ne opisuje izravno kako se traka GT 7 pričvršćuje na kućište.

    Za GT 6 pisao je o sustavu brze izmjene EasyFit, a za GT 7 opisuje samo novu kopču EasyCross. Prije kupnje nove trake, skinite trenutnu i provjerite kako je pričvršćena.

    Originalne trake GT 7 s kopčom EasyCross. Fotografije: Huawei.

    U trgovini ćete pronaći univerzalne trake od 22 mm za verzije 46 mm i Pro:

    Bizon Strap Watch Silicone 22 mm.

    Bizon Strap Watch Aura 22 mm.

    Proizvođač ne navodi GT 6 niti GT 7 na popisu kompatibilnih satova. Odgovaraju po širini, ali provjerite način učvršćivanja prije kupnje.

    Da li staklo i folija s GT 6 odgovaraju GT 7?

    Bolje je kupiti novo. Iako ekran ima istu veličinu, okvir oko njega je drugačiji, pa su proizvođači zaštita ponovno prilagodili folije za GT 7. To se može vidjeti po promjeru folije Bizon HydroFlex:

    ModelFolija za GT 6Folija za GT 7
    46 mm3,96 cm3,88 cm
    41 mm3,55 cm3,58 cm
    Pro 46 mm3,96 cm3,76 cm

    Najveća razlika je u Pro verziji. Folija s GT 6 Pro je 2 mm veća, pa može prelaziti preko podignutog okvira GT 7 Pro i odstupati od ekrana. 3mk, Bizon i GrizzGlass imaju posebne zaštite za GT 7, s drugim EAN kodovima.

    Bizon Watch Film HydroFlex za GT 7 46 mm, 6 komada u pakiranju.

    Slijeva 3mk FlexibleGlass, s desna GrizzGlass HybridGlass.

    U trgovini možeš pronaći između ostalog:

    Zaštite za verzije 41 mm i Pro možeš pronaći u kategoriji dodaci za Huawei Watch GT 7.

    Da li etui sa GT 6 odgovara GT 7?

    Dimenzije kućišta su iste, ali okvir je drugačiji, tako da etui sa GT 6 ne stavljaj bez razmišljanja. Pogotovo na GT 7 Pro, gdje je okvir podignut. Bizon je izbacio poseban etui za GT 7 Pro, umjesto da doda ovaj model etuiju GT 6 Pro.

    Bizon Case Watch Felipe za GT 7 Pro s zaštitom ekrana.

    Bizon Case Watch Adamo za GT 7 Pro sa staklom.

    Za obični GT 7 41 i 46 mm još nemamo futrola u trgovini. Za GT 7 Pro postoje dva modela:

    [hs_products ids=”149639,142767,148361,148356,146879,146885,99353,101021″ cols=”4″]

    Da li punjač iz GT 6 puni GT 7?

    Huawei to izravno ne potvrđuje. Oba modela se bežično pune putem postolja, a punjač prema Huawei-u trebao bi imati 5–10 V i do 2 A. U kutiji svakog sata je vlastiti punjač, a GT 7 Pro dolazi s bežičnim punjačem druge generacije.

    Huawei Watch GT 7 ili GT 6: kojeg odabrati?

    Vaša situacijaOdaberite
    Imate GT 6, ne skijate niti puno vozite biciklostanite pri GT 6
    Skijate ili snowboardateGT 7, koji ima karte staza i način za dvoranu
    Vozite bicikl po planinamaGT 7 s planiranjem uspona
    Kupujete prvi sat i ne trebate nove načineGT 6, nešto jeftiniji uz istu kućište i bateriju
    Igrate golf ili roniteGT 7 Pro ili GT 6 Pro, oba imaju EKG, golf i ronjenje

    GT 7 Pro, kao i GT 6 Pro, ima certifikat za ronjenje do 40 m. Fotografija: Huawei.

    Ako se dvoumite između satova različitih marki, pogledajte naše usporedbe Garmin Fenix 9 vs Fenix 8 i rangiranje najbolji sat za trčanje.

    Sažetak: Huawei Watch GT 7 vs GT 6

    • Ista kućište i ekran, a baterija traje isto dana. Razlike su u softveru i izgledu okvira.
    • nove funkcije su karte staza, planiranje uspona i precizniji GPS za zimske sportove.
    • Trake 22 i 18 mm odgovaraju širinom, ali provjeri pričvršćivanje.
    • Stakla i folije kupi nove, jer one za GT 7 imaju drugačiji promjer.
    • Futrola s GT 6 Pro ne stavljaj naslijepo, jer GT 7 Pro ima podignut okvir.

    FAQ

    Što se razlikuje između Huawei Watch GT 7 i GT 6? Kućište, ekran, senzori i baterija u danima su isti. GT 7 ima napredni skijaški način s kartama staza, planiranje uspona za bicikliste, novi GPS algoritam i nove uzorke okvira oko ekrana. Pro je dobio podignut okvir od keramike.

    Isplati li se promijeniti GT 6 za GT 7? Za većinu ljudi ne, jer je hardverski to isti sat. Promjena ima smisla za skijaše i bicikliste koji će imati koristi od novih načina.

    Da li traka s GT 6 odgovara GT 7? Širina je ista: 22 mm u verzijama 46 mm i Pro te 18 mm u verziji 41 mm. Huawei međutim ne opisuje izravno pričvršćivanje trake u GT 7, pa prije kupnje provjeri kako se skida traka u tvom primjerku.

    Da li staklo s GT 6 odgovara GT 7? Bolje je kupiti novo. Okvir oko ekrana je drugačiji, a folije za GT 7 imaju drugačiji promjer nego za GT 6. Najveća razlika je u Pro verziji, gdje je folija s GT 6 Pro prevelika za 2 mm.

    Da li Huawei Watch GT 7 radi s iPhoneom? Da, s iOS 13 ili novijim. Neki dijelovi funkcija, npr. odgovaranje na SMS-ove i obavijesti iz komunikatora, rade samo s Androidom. Slična ograničenja imao je GT 6.

    Koliko košta Huawei Watch GT 7 u Hrvatskoj? U trgovini Huawei 12. listopada 2026. GT 7 je koštao u promociji od 999 kn, a GT 7 Pro od 1499 kn.

  • Garmin Fenix 9 vs Fenix 8: razlike i vrijedi li mijenjati

    Garmin Fenix 9 vs Fenix 8: razlike i vrijedi li mijenjati

    Osnovni Garmin Fenix 9 ima iste dimenzije kućišta, istu dijagonalu i razlučivost ekrana te isto vrijeme trajanja u načinu rada pametnog sata kao Fenix 8 AMOLED. Dobiva svjetliji ekran, safirno staklo u svakoj verziji, titansku okvir, 64 GB memorije i brže karte. Veće promjene su u modelu Fenix 9 Pro: titansko kućište, tanja konstrukcija nego u Fenixu 8 Pro i veći ekran u verziji od 51 mm.

    Kratak odgovor: s Fenixa 8 AMOLED na osnovni Fenix 9 obično nije vrijedno prelaziti. QuickFit narukvice i punjač iz Fenixa 8 odgovaraju Fenixa 9. Zaštitno staklo je bolje kupiti novo, a u Fenixu 9 Pro od 51 mm to je nužno.

    Garmin je predstavio Fenixa 9 i Fenixa 9 Pro 25. kolovoza 2026. Ispod uspoređujemo oba modela točku po točku i objašnjavamo što od dodatne opreme iz Fenixa 8 se može zadržati.

    Trkač u planinama, pored satovi Garmin Fenix 9 i Fenix 9 Pro

    Garmin Fenix 9 i Fenix 9 Pro. Fotografija: Garmin.

    Verzije Fenix 9: pažnja na naziv „Pro”

    Fenix 9 dolazi u četiri varijante. Pazite na zamku u nazivlju.

    • Fenix 9: AMOLED ekran, veličine 43, 47 i 51 mm.
    • Fenix 9 Pro: svjetliji AMOLED (do 3000 nita), titanijumsko kućište, 43, 47 i 51 mm.
    • Fenix 9 Pro Solar: MIP ekran s solarnim punjenjem, 47 i 51 mm.
    • Fenix 9 Pro inReach: s LTE i satelitskom povezanošću, 43, 47 i 51 mm. Verzija inReach Solar dolazi u veličinama 47 i 51 mm.

    Fenix 9 Pro bez oznake inReach nema LTE niti satelit. U seriji 8 svaki Fenix 8 Pro imao je LTE i satelit. Ako prelazite s Fenixa 8 Pro i želite zadržati poruke putem satelita, potrebna vam je verzija 9 Pro inReach. Usluga također zahtijeva aktivni inReach plan.

    Fenix 9 vs Fenix 8: tabela razlika

    Karakteristika Fenix 8 / 8 Pro Fenix 9 / 9 Pro
    Staklo ekrana Fenix 8: Gorilla Glass ili safir, ovisno o verziji. 8 Pro: safir safir u svim verzijama
    Materijal čelični ili titanski okvir Fenix 9: titanski okvir. 9 Pro: titanska kućište
    Svjetlina AMOLED standardna do 2× svjetlija, u Pro do 3000 nita
    Memorija 32 GB 64 GB
    Karte TopoActive karte pomicanje do 30% brže, perspektivni prikaz
    Ekran 51 mm 1,4″, 454 × 454 Fenix 9: 1,4″. 9 Pro: 1,5″, 466 × 466
    LTE i satelit u svakom 8 Pro (47 i 51 mm) samo u 9 Pro inReach, također 43 mm
    Svjetiljka bela i crvena u Pro dodatno zelena
    Ronjenje do 40 m, 10 ATM do 40 m, 10 ATM
    MicroLED verzija ✅ 8 Pro 51 mm ❌

    Podaci prema Garmin Hrvatska i usporedba Fenix 8 i 9 na Garmin blogu.

    Dimenzije i ekran: osnovni Fenix 9 kao Fenix 8

    Ovdje je najveće iznenađenje. Osnovni Fenix 9 ima identične dimenzije kućišta i isti ekran kao Fenix 8 AMOLED u sve tri veličine.

    Veličina Fenix 8 AMOLED Fenix 9 Fenix 8 Pro AMOLED Fenix 9 Pro
    43 mm 43 × 43 × 13,8 mm 43 × 43 × 13,8 mm nema ove veličine 43 × 43 × 13,3 mm
    47 mm 47 × 47 × 13,8 mm 47 × 47 × 13,8 mm 47 × 47 × 16 mm 47 × 47 × 13,8 mm
    51 mm 51 × 51 × 14,7 mm 51 × 51 × 14,7 mm 51 × 51 × 16,5 mm 51 × 51 × 15,8 mm

    Razliku se osjeća tek u Pro verzijama. Fenix 9 Pro 47 mm je 2,2 mm tanji od Fenix 8 Pro 47 mm, a u veličini 51 mm razlika iznosi 0,7 mm. Fenix 9 Pro ima pritom prvu u povijesti Fenixa titansku kućište.

    Slijeva Fenix 9 47 mm, s desna Fenix 9 Pro 51 mm. Fotografije: Garmin.

    Jedini novi veličina ekrana je Fenix 9 Pro 51 mm: 1,5 inča i razlučivost 466 × 466. Osnovni Fenix 9 51 mm i dalje ima ekran od 1,4 inča, kao Fenix 8. Garmin nije predstavio nasljednika Fenixa 8 Pro s MicroLED ekranom.

    Baterija: bez promjena u osnovnom modelu

    U načinu rada pametnog sata osnovni Fenix 9 radi isto koliko i Fenix 8 AMOLED. Duže trajanje imaju samo Pro verzije 47 i 51 mm.

    Način pametnog sata (do) 43 mm 47 mm 51 mm
    Fenix 8 AMOLED 10 dana 16 dana 29 dana
    Fenix 9 10 dana 16 dana 29 dana
    Fenix 8 Pro AMOLED nema ove veličine 15 dana 27 dana
    Fenix 9 Pro AMOLED 10 dana 18 dana 31 dan

    Vrijeme rada s GPS-om ne uspoređujte izravno. Garmin je promijenio nazive i postavke GPS načina rada u Fenixu 9, tako da se brojevi iz specifikacija Fenixa 8 i 9 odnose na različite načine. Recenzent DC Rainmaker nije primijetio u praksi značajnu razliku u točnosti GPS-a.

    Nove funkcije: većina će doći i do Fenixa 8

    Fenix 9 donosi novosti u softveru: krivulju i zone izdržljivosti u funkciji Stamina, nove pokazatelje za veslanje (VO2max, krivulja snage, FTP), način hodanja s opterećenjem (rucking) i funkciju Garmin Epic. inReach verzije preuzimaju vremensku prognozu putem satelita i LTE-a.

    Prema DC Rainmakeru, većina ovih funkcija će stići u Fenix 8 s ažuriranjem, ali vjerojatno početkom 2027. Samo u Fenixu 9 dolaze novi motor karata s perspektivnim pogledom, novi GPS način rada i način rada za streličarstvo ArcheryX.

    Senzor otkucaja srca prema recenzentima (DC Rainmaker, the5krunner) je isti kao u Fenixu 8. Garmin ne navodi njegovu generaciju na hrvatskoj stranici.

    Da li narukvice s Fenixa 8 odgovaraju Fenixa 9?

    Da, širina narukvica se nije promijenila. Obje serije koriste QuickFit pričvršćivanje u istim veličinama:

    Veličina sata Širina QuickFit narukvice
    43 mm 20 mm
    47 mm 22 mm
    51 mm 26 mm

    Za osnovni Fenix 9 Garmin navodi na popisu kompatibilnih dodataka točno iste narukvice kao za Fenix 8. Budući da se širine nisu promijenile, trebale bi odgovarati i QuickFit narukvice iz Fenixa 5, 6 i 7.

    Uz Fenix 9 Pro postoji jedno ograničenje. Garmin navodi za njega silikonske QuickFit narukvice, ali s popisa su nestale titanijske narukvice, dio kožnih, žakardnih i taktičkih najlonskih narukvica.

    Fenix 9 Pro također zahtijeva drugačiji držač za bicikl od Fenix 8. To je znak da titanijska kućišta Pro imaju drugačiji oblik. Narukvice iz Fenixa 8 ne stavljajte bez razmišljanja na 9 Pro.

    Prilikom odabira novog remena gledajte na širinu, a ne na popis modela. U trgovini možete pronaći, između ostalog:

    Tech-Protect Silicone 43 mm na Fenixu 9.

    Tech-Protect Silicone 47 mm, širina 22 mm.

    Tech-Protect Motion 51 mm, širina 26 mm.

    Tech-Protect Iconband Pro 51 mm u crno-crvenoj verziji.

    Da li staklo zaštitno sa Fenixa 8 odgovara Fenixa 9?

    Bolje je kupiti novo. Garmin ne prodaje vlastite zaštite ekrana, a proizvođači dodataka su izbacili posebna stakla za Fenix 9 i Fenix 9 Pro.

    • Fenix 9 Pro 51 mm: staklo sa Fenixa 8 sigurno ne odgovara, jer je ekran veći (1,5 umjesto 1,4 inča).
    • 9 Pro 43 i 47 mm: ekran ima istu dijagonalu, ali kućište je drugačije. Odaberite staklo namijenjeno za 9 Pro.
    • Osnovni Fenix 9: dimenzije su iste kao na Fenixa 8, ali proizvođači stakala su napravili posebne verzije. Sigurnije je uzeti staklo opisano kao „za Fenix 9”.

    Fenix 9 ima u svakoj verziji safirno staklo koje je teško ogrebati. Zaštita će biti korisna u planinama i na stijeni za penjanje, gdje ekran može udariti u kamen.

    Staklo otporno na udarce Bizon Watch Glass Clear za Fenixa 9 Pro.

    Tech-Protect Glass Fit+ za Fenixa 9 Pro, dvije komada u setu.

    U trgovini možeš pronaći, između ostalog:

    [hs_products ids=”149425,147938,146782,148314,149407,149395,149315,149326″ cols=”4″]

    Sva stakla, folije i remenčići mogu se pronaći u kategoriji dodaci za Garmin Fenix.

    Hoće li punjač iz Fenixa 8 napuniti Fenixa 9?

    Da. Garmin navodi da za Fenixa 8, 8 Pro, 9 i 9 Pro koriste iste punjače s Garmin priključkom, u verzijama USB-C i USB-A. Kabel koji imate od Fenixa 8 također će napuniti Fenixa 9.

    Fenix 9 ili Fenix 8: kojeg odabrati?

    Vaša situacija Odaberi
    Imate Fenixa 8 AMOLED ostanite s njim, prema DC Rainmakeru većina novih funkcija dolazi u ažuriranju
    Imate Fenixa 8 s Gorilla Glass i često uništavate ekran Fenix 9, koji ima safir u svakoj verziji
    Imate Fenixa 8 Pro i želite tanji sat Fenix 9 Pro inReach
    Kupujete prvog Fenixa i računate troškove Fenix 8 AMOLED, očito je jeftiniji
    Želite najveći ekran Fenix 9 Pro 51 mm
    Imate Fenixa 6 ili 7 Fenix 9 ili Fenix 8, oboje je veliki skok

    Slijeva Fenix 9 Pro 43 mm, s desne Fenix 9 Pro inReach s SOS funkcijom. Fotografije: Garmin.

    Na stranici Garmin Hrvatska Fenix 9 košta od 4.299 kn, Fenix 9 Pro od 4.729 kn, a Fenix 9 Pro inReach od 5.159 kn. Fenix 8 AMOLED počinje od 3.439 kn (katalog cijene od 9.10.2026).

    Ako trčiš, pogledaj i našu ljestvicu najboljih satova za trčanje i vodič o slušalicama za trčanje.

    Sažetak: Garmin Fenix 9 vs Fenix 8

    • Osnovni Fenix 9 ima iste dimenzije, dijagonalu ekrana i trajanje baterije pametnog sata kao Fenix 8 AMOLED. Dobivaš safir, svjetliji ekran, 64 GB i brže karte.
    • Fenix 9 Pro je titanijski i tanji od 8 Pro, a u 51 mm ima veći ekran.
    • LTE i satelit ima samo Fenix 9 Pro inReach.
    • QuickFit remeni odgovaraju: 20, 22 i 26 mm, kao kod Fenixa 8. Narukvicu s Fenixa 8 ne stavljaj na 9 Pro bez provjere.
    • Staklo kupi novo, a kod 9 Pro 51 mm to je nužno. Punjač ostaje isti.

    FAQ

    Što se razlikuje između Fenix 9 i Fenix 8? Osnovni Fenix 9 ima iste dimenzije, dijagonalu ekrana i trajanje baterije pametnog sata kao Fenix 8 AMOLED. Razlikuje se po safirnom staklu u svakoj verziji, titanijskom okviru, svjetlijem ekranu, 64 GB memorije i bržim kartama. Veće promjene ima Fenix 9 Pro: titanijsku kućište, tanju konstrukciju i ekran od 1,5 inča u verziji od 51 mm.

    Da li Fenix 9 Pro ima LTE? Ne svaki. LTE i satelitsku povezanost ima samo Fenix 9 Pro inReach. Obični Fenix 9 Pro i Fenix 9 Pro Solar nemaju, iako je u seriji 8 svaki Pro model imao LTE.

    Da li remen za Fenix 8 odgovara Fenix 9? Da. Obje serije imaju QuickFit pričvršćivanje od 20 mm (43 mm), 22 mm (47 mm) i 26 mm (51 mm). Za Fenix 9 Pro Garmin međutim ne nudi titanijske narukvice i dijelove kožnih remena.

    Da li staklo sa Fenix 8 odgovara Fenix 9? Za Fenix 9 Pro 51 mm ne, jer ima veći ekran. Za ostale verzije također je bolje kupiti posebno staklo, jer su proizvođači pripremili posebne modele za Fenix 9 i 9 Pro.

    Da li će Fenix 8 dobiti funkcije iz Fenixa 9? Prema recenzentu DC Rainmakera, većina funkcija za trening će doći na Fenix 8 u ažuriranju, vjerojatno početkom 2027. godine. Novi motor karata, novi GPS način rada baterije i ArcheryX će ostati samo na Fenix 9.

    Koliko košta Garmin Fenix 9 u Poljskoj? Na stranici Garmin Polska, Fenix 9 košta od 4 299 zł, Fenix 9 Pro od 4 729 zł, a Fenix 9 Pro inReach od 5 159 zł (katalog cijene od 9.10.2026).

  • POCO F9 Ultra vs F8 Ultra: vrijedi li preći?

    POCO F9 Ultra vs F8 Ultra: vrijedi li preći?

    Najvažnije u ovoj usporedbi je to što se nije promijenilo: oba telefona imaju isti procesor Snapdragon 8 Elite Gen 5. F9 Ultra dodaje bateriju od 8 050 mAh umjesto 6 500 mAh, ekran od 185 Hz umjesto 120 Hz i glavni aparat od 200 MP. U zamjenu je teži, deblji i skuplji: od 3 299 zlota naspram 2 799 zlota za F8 Ultra.

    Kratak odgovor: presjedanje obično nije isplativo. Ako kupuješ prvi put, F9 Ultra ima smisla prvenstveno kada ti je baterija najvažnija. U ostalim slučajevima jeftiniji F8 Ultra nudi gotovo isto.

    U nastavku je puna tablica, razlike točno po točki i odgovor na pitanje, da li futrola i punjač iz F8 Ultra odgovaraju F9 Ultra. Vrijedi odmah znati da u poljskoj kutiji nijedan od ovih telefona nema punjač.

    Slijeva POCO F9 Ultra, s desne POCO F8 Ultra. Vidljiv je potpuno drugačiji raspored otoka kamera. Fotografije: Xiaomi.

    POCO F9 Ultra vs F8 Ultra: usporedna tablica

    Parametar POCO F9 Ultra POCO F8 Ultra
    Premijera 1. rujna 2026. 26. studenog 2025.
    Cijena u Hrvatskoj (Xiaomi, 02.10.2026) od 3 299 kn od 2 799 kn
    Procesor Snapdragon 8 Elite Gen 5 + čip VisionBoost D8 Snapdragon 8 Elite Gen 5
    Memorija 12/256, 16/512, 16 GB/1 TB 12/256, 16/512 GB
    Ekran 6,9″ AMOLED, 185 Hz 6,9″ AMOLED, 120 Hz
    Vrhunjska svjetlina (25% ekrana) 4 500 nita 3 500 nita
    Staklo ekrana Gorilla Glass 7i POCO Shield Glass
    Glavna kamera 200 MP, OIS 50 MP Light Fusion 950, OIS
    Telefoto objektiv 50 MP, periskop 5x, OIS 50 MP, periskop 5x, OIS
    Ultr široki / prednji 50 MP / 32 MP 50 MP / 32 MP
    Baterija 8 050 mAh 6 500 mAh
    Žično / bežično punjenje 100 W / 50 W 100 W / 50 W
    Povratno punjenje 27 W žično, 22,5 W bežično 22,5 W žično, bežično (snaga nije navedena)
    Dimenzije 163,49 × 77,94 × 8,74 mm 163,33 × 77,82 × 7,9 mm (crna) / 8,3 mm (Denim Blue)
    Težina 235 g 218 g (crna) / 220 g (Denim Blue)
    Otpornost IP68 IP68
    Punjač u kutiji (HR) ❌ ❌

    Podaci prema specifikacijama proizvođača (F9 Ultra, F8 Ultra) i poljskom dućanu Xiaomi.

    Performanse: isti Snapdragon, dodatni čip za igre

    Oba imaju Snapdragon 8 Elite Gen 5, izrađen u procesu od 3 nm, tako da u svakodnevnoj upotrebi i aplikacijama razliku nećete osjetiti. U benchmarku Geekbench 6 GSMArena je izmjerila čak minimalno niže rezultate F9 Ultra (3 530 / 10 500 bodova naspram 3 636 / 10 876 bodova).

    Chip VisionBoost D8 i efekt njegovog rada u igri. Fotografije: Xiaomi.

    F9 Ultra dodaje poseban čip VisionBoost D8. Prema Xiaomi, odgovara za interpolaciju okvira do 185 okv./s, koju podržava više od 20 igara. Poboljšanje detalja slike (AI Super Resolution) za sada radi samo u pet naslova, među kojima su PUBG Mobile i Genshin Impact.

    Tu je i nova varijanta 16 GB/1 TB. Ako u telefonu držiš puno 8K filmova, to je argument. Za većinu ljudi 256 GB ili 512 GB će biti dovoljno.

    Ekran: 185 Hz i veća svjetlina

    Oba ekrana imaju 6,9 inča i istu rezoluciju 2608 × 1200. Razlike su:

    • osvježavanje 185 Hz naspram 120 Hz u F8 Ultra,
    • vršna svjetlina 4 500 nita naspram 3 500 nita (oba pri 25% površine ekrana); u mjerenjima GSMArena to je 4 333 naspram 3 509 nita,
    • Gorilla Glass 7i umjesto POCO Shield Glass.

    185 Hz međutim radi samo u podržanim igrama. Prema GSMArena, u sustavu i aplikacijama F9 Ultra radi na 120 Hz, kao i F8 Ultra, tako da pri pomicanju razliku nećeš primijetiti.

    Kamere: 200 MP, ali manji senzor

    Otok kamera POCO F9 Ultra s glavnom kamerom 200 MP i teleobjektivom 5x

    Otok kamera POCO F9 Ultra. Fotografija: Xiaomi.

    F9 Ultra ima glavnu kameru 200 MP umjesto 50 MP. To ne znači automatski bolje fotografije. Prema GSMArena, senzor F8 Ultra je fizički veći (1/1,31″ naspram 1/1,56″), a veći senzor skuplja ukupno više svjetla.

    U praksi, 200 MP će biti korisno kada želiš jako izrezivati fotografije ili ih ispisivati u velikom formatu. GSMArena novi aparat naziva više pomakom u stranu nego poboljšanjem, iako noćne fotografije s F9 Ultra ocjenjuje vrlo dobro.

    Ostatak paketa je gotovo isti: teleobjektiv od 50 MP s optičkim zoomom 5x i OIS, širokokutni 50 MP i prednja kamera od 32 MP. F9 Ultra dodaje slow motion do 1920 fps u Full HD.

    Baterija i punjenje: najveća razlika

    8 050 mAh je 1 550 mAh više od 6 500 mAh u F8 Ultra, što je gotovo četvrtina više. To je najjači argument za novi model, posebno ako igraš ili puno snimaš.

    Snaga punjenja je ista: 100 W putem kabela, 50 W bežično. Budući da je baterija F9 Ultra veća, puni se duže. U testu GSMArena s originalnim punjačem, Xiaomi F9 Ultra imao je 61% nakon 30 minuta i punu bateriju nakon nešto manje od sat vremena. F8 Ultra s originalnim punjačem Xiaomi punio se u testu GSMArena do punog kapaciteta za 39 minuta.

    POCO F9 Ultra puni drugi telefon putem kabela

    Povratno punjenje putem kabela na POCO F9 Ultra. Fotografija: Xiaomi.

    Jače je i povratno punjenje: putem kabela 27 W na F9 Ultra naspram 22,5 W na F8 Ultra. Kablom možeš napuniti slušalice, sat ili čak drugi telefon.

    Igre i temperatura: pregrijava li se F9 Ultra?

    Igranje na POCO F9 Ultra držanom horizontalno

    POCO F9 Ultra u igri. Slika: Xiaomi.

    F9 Ultra se reklamira kao telefon za igrače, ali test GSMArena pokazuje drugu stranu medalje. Prema recenzentima, telefon se pod opterećenjem jako zagrijava, a sustav hlađenja ne uspijeva najbolje odraditi svoj posao. Tijekom dugih sesija, performanse opadaju.

    Ekran od 185 Hz i interpolacija okvira rade samo u podržanim igrama. Ako igraš druge naslove, F9 Ultra će se ponašati praktički kao F8 Ultra, samo s većom baterijom.

    Savjet: za igranje odaberi tanki kućište. Debelo kućište otežava odvođenje topline, a kod zagrijanog telefona to je osjetna razlika.

    Dimenzije i masa: F9 Ultra je teži

    Veća baterija znači i veću masu. F9 Ultra teži 235 g i ima debljinu od 8,74 mm. F8 Ultra teži 218–220 g i ima debljinu od 7,9–8,3 mm, ovisno o boji. Razlika od 15–17 g je osjetna prilikom dugog držanja telefona jednom rukom. Oba modela imaju otpornost IP68.

    Da li kućište s POCO F8 Ultra odgovara F9 Ultra?

    Ne. Dimenzije prednje strane su gotovo identične, ali F9 Ultra je deblji, a prije svega ima potpuno drugačiji raspored otoka kamera. To se može vidjeti na slikama proizvođača iznad. Sudeći po njima, izrez za kameru u futroli za F8 Ultra neće odgovarati objektivima F9 Ultra.

    Nijedan proizvođač dodataka u našoj ponudi ne označava futrolu kao zajedničku za oba modela. Za F9 Ultra potrebna ti je nova futrola i novo staklo.

    Bizon Case Angelo za POCO F9 Ultra: dimljena stražnja strana i crni okvir.

    Bizon Case MatteO za POCO F9 Ultra s magnetnim prstenom.

    Staklo 3mk FlexibleGlass za ekran i staklo GrizzGlass za kameru.

    U trgovini za F9 Ultra pronaći ćeš između ostalog:

    [hs_products category=”2678″ limit=”6″ sort=”sales”]

    Punu ponudu pronaći ćeš u kategoriji dodaci za POCO F9 Ultra. Ako ostaješ uz F8 Ultra, zaviri u kategoriju dodaci za POCO F8 Ultra.

    Savjet: u kutiji oba telefona nalazi se jednostavna zaštitna futrola od Xiaomija. Na početku je dovoljna, ali nema stakla ni zaštite za kameru.

    Punjač: u Poljskoj ga nema u kutiji

    Na poljskoj stranici Xiaomi u sadržaju pakiranja oba modela je telefon, USB-C kabel, futrola i igla za SIM karticu. Punjača nema, iako globalna specifikacija F9 Ultra navodi punjač. Ako već imaš punjač Xiaomi 100 W za F8 Ultra, možeš ga koristiti i s F9 Ultra. Oba modela postižu punih 100 W samo s punjačem Xiaomi.

    Ako kupuješ punjač od nule, ne mora to biti original Xiaomi. U testu GSMArena F8 Ultra s punjačem USB Power Delivery 120 W i PPS u rasponu do 20 V punio se gotovo jednako brzo kao s originalom: 76% nakon 30 minuta naspram 78%. Punjač od 100 W s PPS samo do 16 V dao je 55% nakon pola sata.

    Stoga traži punjač s PPS do oko 20 V, a ne samo s velikim brojem watta. F9 Ultra GSMArena je testirao samo s punjačem Xiaomi, ali ima isti sustav punjenja od 100 W. Konkretne modele raspravljamo u vodiču koji je najbolji punjač za POCO F8 Ultra, a puni izbor je u kategoriji mrežni punjači.

    Bežično punjenje i magnetski dodaci

    Puni se punih 50 W bežično samo s Xiaomi postoljem. S običnim indukcijskim punjačem punjenje je mnogo sporije: u testu GSMArena F8 Ultra na punjaču Qi2 punio se snagom od oko 8 W. F9 Ultra nije bio tako testiran, ali ima isti sustav punjenja.

    Nijedan od modela nema ugrađene magnete. Da bi koristio magnetske držače za automobile, powerbankove ili punjače, potrebna ti je futrola s magnetskim prstenom, npr. spomenuti Bizon Case MatteO. Držače možeš pronaći u kategoriji držaci za telefon, a punjače u kategoriji indukcijski punjači.

    F9 Ultra također može bežično puniti druge uređaje snagom od 22,5 W. Samo ga trebaš staviti na leđa slušalica ili sata. F8 Ultra također ima bežično obrnuto punjenje, ali Xiaomi ne navodi njegovu snagu.

    POCO F9 Ultra ili F8 Ultra: kojeg odabrati?

    Vaša situacija Odaberite
    Imate F8 Ultra i zadovoljni ste njime Ostanite pri F8 Ultra
    Imate F8 Ultra, ali baterija ne traje cijeli dan igranja F9 Ultra
    Kupujete prvi POCO telefon i računajte svaku kunu F8 Ultra
    Igrate naslove s podrškom za 185 Hz F9 Ultra (pripazite na zagrijavanje)
    Ovisi vam o lakšem telefonu F8 Ultra
    Treba vam 1 TB memorije F9 Ultra

    Ako imate stariji model, uspoređivali smo i POCO F8 Ultra s F7 Ultra. Procure informacije prije premijere i model F9 Pro opisali smo u članku POCO F9 Pro i F9 Ultra: premijera i procure informacije.

    Sažetak: POCO F9 Ultra vs F8 Ultra

    • Isti procesor. Razlika se odnosi samo na igre koje podržavaju čip VisionBoost D8, a F9 Ultra se više zagrijava tijekom njih.
    • Veća baterija (8 050 mAh) je najjači argument za novi model.
    • 185 Hz i 200 MP ostavljaju dojam na papiru, ali u svakodnevnoj upotrebi razlika je manja nego što sugeriraju brojevi.
    • F8 Ultra je jeftiniji: za 500 zł, a uz to je lakši i još uvijek vrlo učinkovit.
    • F8 kućište ne odgovara, a Xiaomi punjač da. U poljskoj kutiji nijedan od njih nema punjač.

    Bez obzira na izbor, novi telefon vrijedi odmah zaštititi. Započni s kategorijom dodaci za POCO F9 Ultra. Pri narudžbi iznad 100 zł dostava je besplatna.

    FAQ

    Vrijedi li preći s POCO F8 Ultra na F9 Ultra? Za većinu ljudi ne. Oba imaju isti procesor, pa prebacivanje ima smisla uglavnom kada ti je potrebna veća baterija.

    Da li kućište za POCO F8 Ultra odgovara F9 Ultra? Ne. F9 Ultra je deblji i ima drugačiji raspored otoka kamera, pa izrezivanje u kućištu s F8 Ultra neće odgovarati objektivima. Potrebno ti je kućište dizajnirano za F9 Ultra.

    Koliko košta POCO F9 Ultra u Poljskoj? Na stranici Xiaomi Polska POCO F9 Ultra košta od 3 299 zł za verziju 12/256 GB. F8 Ultra je dostupan od 2 799 zł.

    Da li POCO F9 Ultra dolazi s punjačem u paketu? U Hrvatskoj ne. Prema hrvatskoj stranici Xiaomi, u kutiji se nalazi telefon, USB-C kabel, futrola i igla za SIM karticu. Punjač se mora kupiti odvojeno ili koristiti Xiaomi 100 W punjač, ako ga već imate.

    Da li punjač od POCO F8 Ultra može napuniti F9 Ultra? Da. Xiaomi 100 W punjač napunit će F9 Ultra punom snagom, jer oba modela imaju isti sustav punjenja. Kod punjača drugih proizvođača tražite podršku za PPS do otprilike 20 V.

    Da li POCO F9 Ultra ima bolju kameru od F8 Ultra? Ima glavnu kameru s višom rezolucijom (200 MP naspram 50 MP), ali F8 Ultra ima fizički veću matricu. Teleobjektiv 5x, širokokutna i prednja kamera su u oba modela vrlo slične.

  • AirPods 5 vs AirPods 4: ANC u svakoj verziji i niža cijena

    AirPods 5 vs AirPods 4: ANC u svakoj verziji i niža cijena

    U usporedbi AirPods 5 vs AirPods 4 najviše se promijenilo ne u samoj slušalici, već u tome koliko treba platiti za njezine najbolje funkcije. Aktivna redukcija šumova sada je u obje verzije i prigušuje 50% više buke nego u AirPods 4 s ANC-om. Tu je i otpornost IP57 umjesto IP54.

    Slušalice su dostupne za prodaju 18. rujna 2026. U Hrvatskoj koštaju 599 kn u verziji s USB-C kućištem i 699 kn s kućištem za bežično punjenje.

    Postoji još jedna stvar o kojoj nijedna prezentacija ne govori: kućište se nije promijenilo ni za milimetar. Slušalica i kućište imaju identične dimenzije kao u AirPods 4, tako da će zaštitno kućište kupljeno prije dvije godine odgovarati novom modelu.

    Kratak odgovor na to tko što treba odabrati: AirPods 5 pri svakoj novoj kupnji i pri prelasku s osnovnih AirPods 4, a AirPods 4 ANC samo ako ih pronađeš znatno jeftinije. Vlasnici AirPods 4 ANC nemaju razloga za zamjenu.

    U nastavku je puna tablica obje generacije, objašnjenje što danas stvarno dijeli verziju s USB-C kućištem od one s bežičnim kućištem, i pošten popis stvari koje AirPods 5 uopće ne poboljšavaju.

    AirPods 5 vs AirPods 4: puna usporedna tablica

    Uspoređujemo četiri varijante, jer obje generacije dolaze u dva izdanja. Podebljali smo stavke u kojima nova generacija zapravo nešto mijenja.

    ParametarAirPods 4 (kućište USB-C)AirPods 4 ANC (bežično kućište)AirPods 5 (kućište USB-C)AirPods 5 (bežično kućište)
    Aktivno poništavanje buke❌✅✅✅
    Učinkovitost ANC (u odnosu na AirPods 4 s ANC)nema ANCreferentna točka+50% prigušenja+50% prigušenja
    Akustična arhitekturaklasičnaklasičnavišepointnavišepointna
    Adaptivni EQ✅✅nove generacijenove generacije
    Način prozirnosti✅✅prirodnijiprirodniji
    Adaptivni zvuk❌✅✅✅
    Savjest o razgovoru❌✅✅✅
    Snimanje u studijskoj kvaliteti❌❌✅✅
    Živo prevođenje❌✅✅✅
    Regulacija glasnoće dodirom❌❌❌✅
    ČipH2H2H2H2
    Bluetooth5.35.35.35.3
    Otpornost slušalica i kućištaIP54IP54IP57IP57
    Punjenje kućištaUSB-CUSB-C, bežičnoUSB-CUSB-C, bežično
    Zvučnik u kućištu za aplikaciju Pronađi❌✅❌✅
    Dimenzije slušalice30,2 × 18,3 × 18,1 mm===
    Dimenzije kućišta46,2 × 50,1 × 21,2 mm===
    Masa kućišta32,3 g34,7 g32,3 g34,7 g
    Cijena u Poljskojovisno o trgoviniovisno o trgovini599 zł699 zł
    Premijerarujan 2024rujan 202418. rujna 202618. rujna 2026

    Zaključak iz tablice je jedan: promjene su u akustici i vodootpornosti, ne u elektronici. Čip, Bluetooth, dimenzije i masa su točno iste kao prije dvije godine. Znak „=” označava vrijednost identičnu prvoj koloni. Vrijeme rada smo razdvojili u odjeljku o bateriji, a puni popis stvari bez promjena pronaći ćeš niže.

    ANC 50% učinkovitiji: što to znači u praksi

    Apple deklarira da AirPods 5 uklanjaju 50% više buke iz okoline nego AirPods 4 s aktivnom redukcijom šumova. To nije rezultat novog čipa, jer se on nije promijenio, već rekonstrukcije same konstrukcije.

    Nova višeportna akustična arhitektura drugačije vodi zrak unutar slušalice. Uz to su dodani poboljšani algoritmi računalnog zvuka koji brže reagiraju na promjenu okoline.

    Važno je razumjeti polazišnu točku. AirPods 4 ANC bile su prve otvorene slušalice Applea s aktivnom redukcijom šumova i redukcija u njima je funkcionirala pristojno u metrou ili avionu, ali očito slabije nego u ušnim AirPods Pro. Konstrukcija bez gumene umetke ne zatvara slušni kanal, pa dio buke ulazi sa strane.

    Pola jedan i pol bolje smanjenje u istoj otvorenoj konstrukciji je stvarni skok, ali još uvijek nije na razini AirPods Pro 3. Ako tražite maksimalnu tišinu, a ne udobnost višesatnog nošenja, ispravni izbor ostaje model ušnih slušalica. Razlike između generacija Pro opisali smo u usporedbi AirPods Pro 3 i Pro 2.

    Poboljšao se i način prozirnosti, koji treba zvučati prirodnije, kao i sam zvuk, zahvaljujući adaptivnom EQ nove generacije. Novost je snimanje u studijskoj kvaliteti, što znači bolja zvučna podloga prilikom snimanja videa telefonom.

    USB-C kućište ili bežično: što danas dijeli obje verzije

    To pitanje je promijenilo smisao s ovom premijerom i vrijedno je razraditi ga posebno, jer razlika između varijanti više ne uključuje zvuk.

    U AirPods 4 dodatna cijena vodila je prvenstveno do ANC, a usput i do bežičnog punjenja i zvučnika u kućištu. Jeftinija verzija nije imala smanjenje uopće, pa je izbor bio jednostavan: ili plaćate više, ili se odričete najvažnije funkcije.

    U AirPods 5 obe verzije zvuče isto i obje imaju potpuno ANC. Dodatna cijena vodi isključivo do udobnosti:

    • Regulacija glasnoće dodirom nožice, pomičete prstom prema gore ili dolje umjesto da posežete za telefonom
    • Više vremena slušanja, 5 sati s ANC-om umjesto 4, a bez ANC-a 7 umjesto 6
    • Bežično punjenje, punjačem Qi ili onim od Apple Watcha
    • Zvučnik u futroli, pomaže pronaći izgubljenu futrolu u aplikaciji Pronađi

    Savjet: ako imate indukcijski punjač kod kuće ili stalno gubite futrolu, doplata se isplati. Ako sve punite USB-C kabelom i futrolu držite u istom džepu, jeftinija verzija daje točno isti zvuk.

    Futrola s bežičnim punjenjem: lijevo AirPods 5, desno AirPods 4. Fotografije: Apple.

    To je, inače, srž ove premijere. Prije dvije godine ANC u otvorenim AirPodsima zahtijevalo je prelazak na skuplju varijantu; danas ih dobivate već u osnovnoj verziji. Aktivna redukcija šumova prestala je biti dodatak uz doplatu.

    Baterija: sat više tamo gdje je najvažnije

    Promjene u bateriji su male, ali raspoređene točno tamo gdje ih korisnik primjećuje.

    NačinAirPods 4 ANCAirPods 5 (etui USB-C)AirPods 5 (bežični etui)
    Slušanje s ANC4 sata4 sata5 sati
    Slušanje bez ANC5 sati6 sati7 sati
    Ukupno s etuijem, s ANC20 sati20 sati22 sata
    5 minuta punjenjaoko 1 satoko 1 satoko 1 sat

    Najzanimljiviji je drugi redak. Slušanje bez ANC produženo je u obje verzije, iako je to način koji Apple uopće ne ističe. Za nekoga tko nosi otvorene slušalice uglavnom za podcaste u uredu, to je dobitak koji će osjetiti češće nego bolju ANC.

    Međutim, važno je znati da osnovna verzija AirPods 5 ne produžava vrijeme s ANC. Četiri sata je točno onoliko koliko su davali AirPods 4 s redukcijom. Dodatni sat dobivate isključivo u varijanti s bežičnim etuijem.

    IP57 umjesto IP54: što stvarno mijenja

    Ova promjena u tablici izgleda kao pomak za jedan stupanj, a u praksi označava potpuno novu kategoriju otpornosti.

    IP54 je zaštita od prskanja vode iz svih smjerova. Kiša, znoj tijekom trčanja, prskanje prilikom pranja posuđa. Slusalica će to preživjeti, ali uranjanje već ne.

    IP57 je zaštita od uranjanja do metra na 30 minuta. Upadanje u sudoper, lokvu, umivaonik ili u džep jakne ostavljene na kiši prestaje biti presuda.

    Povećana je i otpornost na prašinu: petica na prvom mjestu označava da čestice mogu ući, ali ne ometaju rad. Za nekoga tko nosi slušalice na plaži ili na gradilištu, to je konkretan argument.

    Na treningu se, međutim, ne računa samo otpornost, već i to hoće li slušalica uopće ostati u uhu. Otvorena konstrukcija može biti rizična, što smo razradili u vodiču kako odabrati slušalice za teretanu.

    Norma se odnosi i na slušalice i kućište, što u AirPods 4 nije uvijek bilo očito kupcima.

    Napomena: IP otpornost nije vječna. Brtve se s vremenom troše, a garancija proizvođača ne pokriva oštećenja uzrokovana tekućinom. Smatrajte IP57 zaštitom od nesreće, a ne pozivom na plivanje.

    Što AirPods 5 ne poboljšavaju

    Pošten popis stvari koje su ostale točno iste:

    • H2 čip, isti čip koji je debitirao u AirPods Pro 2 2022. godine
    • Bluetooth 5.3, bez promjene standarda
    • Otvorena konstrukcija bez gumene ušice, s istim prednostima i ograničenjima
    • Dimenzije i težina slušalice: 30,2 × 18,3 × 18,1 mm i 4,3 grama, što je isto kao kod AirPods 4
    • Dimenzije kućišta: 46,2 × 50,1 × 21,2 mm, bez promjena
    • Prostorni zvuk s praćenjem pokreta glave, ista implementacija
    • Izolacija glasa i personalizirana glasnoća, prenesene bez promjena
    • Brzo punjenje: 5 minuta i dalje daje oko sat vremena slušanja

    Nema mjerenja otkucaja srca koje su dobili AirPods Pro 3. Nema izmjenjivih umetaka niti prijelaza na konstrukciju uhu. Nema ni novog čipa, pa domet i stabilnost veze ostaju na razini prethodnika.

    Jedna sitnica koju vrijedi primijetiti prije kupnje: zvučnik u kućištu za aplikaciju Pronađi ima samo verzija s bežičnim kućištem. Podjela je ovdje točno ista kao kod AirPods 4, gdje je zvučnik također dobivala isključivo skuplja varijanta.

    AirPods 5 cijena: koliko koštaju u Hrvatskoj

    Cijene u hrvatskoj trgovini Apple izgledaju ovako:

    VerzijaCijena
    AirPods 5 s USB-C kućištem599 kn
    AirPods 5 s kućištem za bežično punjenje699 kn

    U kutiji nema kabela niti punjača, pa ako kupujete uređaj Apple prvi put, odmah dodajte USB-C kabel. Kućište obje verzije puni se kabelom, a skuplja dodatno s indukcijskom punjačem.

    AirPods 4 su nestali iz prvog plana u Apple trgovini, ali su ostali u trgovinskim mrežama, obično znatno jeftinije od noviteta. To je njihov jedini, ali snažan argument.

    Futrola za AirPods 5: da li stara odgovara?

    Kompatibilnost futrole je jedina tačka u kojoj Apple nije napravio grešku, i važno je to znati pre kupovine.

    Futrola za punjenje ima identične dimenzije 46,2 × 50,1 × 21,2 mm u obe generacije. Masa se takođe poklapa: 32,3 g u USB-C verziji i 34,7 g u bežičnoj verziji. To znači da će silikonska ili plastična futrola kupljena za AirPods 4 odgovarati AirPods 5 bez ikakvog slobodnog prostora.

    To potvrđuju i sami proizvođači. Tech-Protect je uveo seriju Lamano opisanu kao „AirPods 4 / 5″, bez razdvajanja generacija.

    ElementKompatibilnost s AirPods 5
    Zaštitna futrola za AirPods 4✅ odgovara, identične dimenzije
    Futrola za AirPods 3❌ drugačiji oblik futrole
    Futrola za AirPods Pro 3❌ drugačiji oblik futrole
    Opruge i karabini za AirPods 4✅ odgovaraju

    Jedina stvar na koju treba obratiti pažnju: ako kupujete verziju s bežičnim punjenjem, odaberite futrolu tanku i bez metalnih umetaka, kako ne bi blokirala prijenos energije.

    Tech-Protect Lamano za AirPods 4 i 5

    Etui Tech-Protect Lamano je najjednostavniji odgovor na pitanje o kompatibilnosti, jer proizvođač navodi obje generacije u nazivu proizvoda. Ništa ne moraš pogađati.

    Završna obrada imitira kožu, a kopča omogućava pričvršćivanje etuija za torbu ili remen od ruksaka. Dostupna je i verzija Nature Muse u svjetlijim bojama.

    Spigen Rugged Armor

    Etui Spigen Rugged Armor je klasik koji u verziji za AirPodse radi točno onako kako radi na telefonima. Elastični TPU s utisnutim uzorkom ne isklizava iz ruke, a mat površina ne skuplja otiske prstiju.

    Izrez na dnu ostavlja slobodan pristup USB-C portu, a LED indikator ostaje vidljiv kroz kućište.

    ESR Orbit HaloLock s MagSafe

    Etui ESR Orbit HaloLock dodaje AirPodsima ono što im Apple nije dao: magnetski prsten kompatibilan s MagSafe-om. Etui se pričvršćuje za držač u automobilu ili za magnetsku podlogu na stolu.

    Ovo rješenje ima smisla posebno u paru s verzijom s bežičnim etuijem, jer magnet pomaže da se prvi put pravilno pozicionira na indukcijskoj punjačici.

    UAG Scout

    Etui UAG Scout je izbor za ruksak i gradilište. Konstrukcija s povišenim rubovima apsorbira udarac umjesto da se oslanja na šarke etuija, koje su kod AirPods-a najosjetljiviji element.

    U setu se nalazi karabiner. Ako preferiraš verziju s izraženijim uzorkom, isti proizvođač nudi UAG Plasma.

    UNIQ Clyde Lock Case

    Etui UNIQ Clyde rješava najčešći problem otvorenih etuija za AirPods: samootvaranje poklopca u džepu. Kopča drži poklopac zatvorenim, sve dok ga sam ne otvoriš.

    Tech-Protect MagMat

    Etui Tech-Protect MagMat je druga opcija s magnetima, tanja od Orbita i bliža sirovom izgledu samog etuija Apple. Dobra opcija kada želiš zaštitu koja se gotovo ne primjećuje.

    Ako ti je stalo do prirodnih materijala, provjeri kožno etui NOMAD Modern Leather, koje s vremenom dobiva patinu.

    [hs_products ids=”147076,81752,85241,112707,114224,86776″ cols=”6″ title=”Etui koja odgovaraju AirPods 4 i AirPods 5″]

    Puno zbirno s opisima prikupili smo u članku o najboljim etuijima za AirPods 4. Svi modeli navedeni tamo također odgovaraju petici.

    AirPods 5 ili AirPods 4: koji model odabrati?

    Usporedba se svodi na pet situacija i pet jasnih odgovora.

    Imate AirPods 4 ANC. Ostanite s njima. Isti čip, isti oblik, isti prostorni zvuk. Dobivate bolju redukciju buke i vodootpornost, ali to je premalo za zamjenu ispravnih slušalica.

    Imate AirPods 4 bez ANC. Prelazak ima smisla. Dobivate funkciju koju vaš model uopće nema, i to u verziji koja je dvostruko učinkovitija od one za koju ste prije dvije godine morali doplatiti.

    Imate AirPods 2 ili 3. Uzmite AirPods 5 bez oklijevanja. Skok uključuje ANC, prozirni način rada, prostorni zvuk, USB-C kućište i IP57 otpornost.

    Kupujete prve Apple slušalice. AirPods 5 u osnovnoj verziji. Budući da je ANC prisutan u obje varijante, a zvuk identičan, doplaćujte samo ako stvarno koristite bežično punjenje.

    Ovisi vam o maksimalnoj tišini. Odaberite model s ušnim čepovima. Otvorena konstrukcija ima granice koje nijedna akustična arhitektura ne može premostiti. Provjerite kućište i dodatke za AirPods Pro 3 ili naš vodič slušalice s ušnim čepovima ili preko ušiju.

    Sažetak

    AirPods 5 vs AirPods 4 je premijera u kojoj je najvažnija promjena cjenovna, a ne tehnička. Apple je uzeo najskuplju funkciju prethodne generacije i ugradila je u osnovni model.

    Peti zaključak na kraju:

    1. ANC je u svakoj verziji i prigušuje 50% više buke nego u AirPods 4 s redukcijom
    2. Odabir kućišta više ne utječe na zvuk, već na bežično punjenje, zvučnik u kućištu, regulaciju glasnoće dodirom i vrijeme slušanja
    3. IP57 umjesto IP54 mijenja kategoriju s „otpornog na prskanje” na „izdrži uranjanje”
    4. Čip, Bluetooth, dimenzije i masa su identični kao u AirPods 4
    5. Kućište iz AirPods 4 odgovara bez promjena, jer kućište za punjenje ima iste dimenzije

    Ako ostaješ uz AirPods 4, dodaj kvalitetno kućište umjesto novih slušalica. Ako prelaziš na peticu, ne kupuj kućište iznova. Ono što imaš, uklopit će se bez problema.

    FAQ: najčešće postavljana pitanja

    Kada su izašli AirPods 5?

    AirPods 5 su dostupni za prodaju od 18. rujna 2026., a prednarudžbe su započele 9. rujna. Premijera se održala zajedno s Apple Watch Series 12 i Apple Watch Ultra 4.

    Da li etui za AirPods 4 odgovara AirPods 5?

    Da. Etui za punjenje ima identične dimenzije 46,2 × 50,1 × 21,2 mm u obje generacije, tako da će zaštitna kućišta kupljena za AirPods 4 odgovarati AirPods 5 bez ikakvog slobodnog prostora. Neki proizvođači, poput Tech-Protect, opisuju svoje etuije kao „AirPods 4 / 5″.

    Da li AirPods 5 imaju ANC u obje verzije?

    Da. To je glavna promjena ove generacije. I verzija od 599 zlota, kao i ona od 699 zlota imaju potpunu aktivnu redukciju buke. U AirPods 4 redukcija je bila dostupna samo u skupljoj varijanti.

    Koliko koštaju AirPods 5 u Poljskoj?

    AirPods 5 s USB-C etuijem koštaju 599 zlota, a verzija s etuijem za bežično punjenje 699 zlota. U kutiji nema kabela niti punjača.

    Čime se razlikuje AirPods 5 za 599 zlota od verzije za 699 zlota?

    Zvukom ničim. Skuplja verzija dodaje bežično punjenje, zvučnik u futroli za aplikaciju Pronađi, regulaciju glasnoće dodirom nogice i sat duže slušanje na jednom punjenju.

    Isplati li se kupiti AirPods 4 umjesto AirPods 5?

    Isplati se ako ih pronađeš znatno jeftinije i prihvaćaš slabije ANC i otpornost IP54. Čip, prostorni zvuk i oblik su isti, tako da je najveći gubitak učinkovitost smanjenja buke.

    Jesu li AirPods 5 vodootporni?

    Imaju certifikat IP57, što znači da izdržavaju uranjanje do metra na 30 minuta. To je znatno više od IP54 u AirPods 4, koji je štitio isključivo od prskanja. Norma obuhvaća i slušalice i futrolu.


    Izvori:

  • Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3: 50 sati i novi senzori

    Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3: 50 sati i novi senzori

    U usporedbi Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3 važne su dvije stvari: baterija i senzori. Ultra 4 radi do 50 sati umjesto 42, a novi sustav mjerenja zdravlja provjerava puls svake 5 sekundi tijekom cijelog dana i izračunava na temelju toga indeks Spremnosti. Ekran, dimenzije kućišta, satelitska povezanost i ronjenje ostali su nepromijenjeni.

    Sat je pušten u prodaju 18. rujna 2026., a u Hrvatskoj košta 3.799 kn, točno onoliko koliko je prošle godine koštao Ultra 3 na dan premijere.

    Postoji i jedna vrlo dobra vijest o kojoj nijedna prezentacija ne govori: kućište nije naraslo ni za milimetar. Ultra 4 ima iste dimenzije 49 × 44 × 12 mm kao Ultra 3, Ultra 2 i prvi Apple Watch Ultra prodan prije četiri godine.

    Kratak odgovor na pitanje tko što treba odabrati: Ultra 4 pri prvoj kupnji i pri prelasku s starijeg od Ultra 3, Ultra 3 s rasprodaje, ako računaš svaku kunu. Vlasnici Ultra 3 nemaju razloga za promjenu.

    U nastavku je puna tablica oba modela, pošten popis stvari koje Ultra 4 uopće ne poboljšava, i konkretan odgovor na pitanje hoće li tvoje dosadašnje narukvice i kućišta proći na novi sat.

    Slijeva Apple Watch Ultra 4, s desne strane Ultra 3. Kućište 49 × 44 × 12 mm je u oba identično. Fotografije: Apple.

    Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3: potpuna usporedna tablica

    Podebljali smo isključivo one stavke koje se zapravo razlikuju.

    Parametar Apple Watch Ultra 3 Apple Watch Ultra 4
    Premijera rujan 2025 18. rujna 2026
    Čip S10 S11
    Pohrana 64 GB 64 GB
    Optički senzor otkucaja srca 3. generacija redizajniran, Health Sensing System
    Električni senzor (EKG) prethodne generacije veća površina elektrode
    Snimanje mjerenja otkucaja srca uzorci svake nekoliko minuta uzorak svake 5 sekundi, cijeli dan
    Mjerenje HRV standardna frekvencija do 24 puta češće
    Spremnost (Readiness) ❌ ✅
    Audio inteligencija ❌ ✅
    Prikaz LTPO3 širokokutni OLED, neugasiv LTPO3 širokokutni OLED, neugasiv
    Rezolucija 422 × 514 422 × 514
    Površina ekrana 1 245 mm² 1 245 mm²
    Vrhunjska svjetlina 3 000 nita 3 000 nita
    Staklo ravno safirno ravno safirno
    Materijal kućišta titan Grade 5 titan Grade 5, 3D tiskano
    Boje prirodni titan, crni titan prirodni titan, crni titan
    Dimenzije 49 × 44 × 12 mm 49 × 44 × 12 mm
    Težina prirodna / crna 61,6 g / 61,8 g 63,0 g / 63,1 g
    Baterija, normalna upotreba do 42 sata do 50 sati
    Način niske potrošnje energije do 72 sata do 84 sata
    Trening na otvorenom nema podataka u specifikaciji do 18 sati
    Produženi trening nema podataka u specifikaciji do 25 sati
    Maksimalni produženi trening nema podataka u specifikaciji do 45 sati
    15 minuta punjenja daje do 12 sati rada do 18 sati rada
    Punjenje do 80% oko 45 minuta oko 45 minuta
    Mobilna mreža 5G RedCap i LTE 5G RedCap i LTE
    Satelitska povezanost ✅ ✅
    Wi-Fi / Bluetooth Wi-Fi 4 / Bluetooth 5.3 Wi-Fi 4 / Bluetooth 5.3
    GPS dvostruka frekvencija L1 i L5 dvostruka frekvencija L1 i L5
    Ultra Wideband 2. generacija 2. generacija
    Vodootpornost 100 m, IP6X 100 m, IP6X
    Ronjenje EN13319 do 40 m do 40 m
    Zahtjevi iPhone 11+, iOS 26 iPhone 11+, iOS 27
    Početna cijena u Poljskoj 3 799 zł 3 799 zł

    Trideset četiri pozicije, od kojih se četrnaest razlikuje. Što je važnije: osim 1,4 grama mase, sve razlike su u bateriji, senzorima i softveru. Dimenzije kućišta i ekrana ostale su netaknute.

    Dodaci za obje generacije imate pri ruci, jer se kroj nije promijenio. Pogledajte narukvice i futrole za Apple Watch Ultra 49 mm →

    Baterija: osam sati više i brže punjenje

    To je najmjernija promjena u cijelom predstavljanju. Ultra 3 je deklarirao 42 sata normalne upotrebe, Ultra 4 navodi 50 sati. U načinu rada s niskom potrošnjom energije skok je sličan: sa 72 na 84 sata.

    Što to znači u praksi? Ultra 3 se obično praznio krajem drugog dana, tako da si ga realno punio svake druge večeri. Ultra 4 bez problema završava dva puna dana s praćenjem sna unutra i ostavlja rezervu za jutarnji trening trećeg dana.

    Druga korist je još praktičnija. 15 minuta punjenja daje 18 sati rada umjesto 12. Četvrt sata pod tušem dovoljno je da izađeš iz kuće s satom za cijeli dan i noć.

    • Normalna upotreba: 50 sati umjesto 42, što je 19% duže
    • Niska potrošnja energije: 84 sata umjesto 72
    • Trening na otvorenom s GPS-om i pulsometrom: do 18 sati u Ultra 4
    • Produženi trening: do 25 sati u Ultra 4
    • Maksimalni produženi trening s GPS-om svake sekunde: do 45 sati u Ultra 4
    • Punjenje do 80%: oko 45 minuta u oba modela

    Obrati pažnju na posljednji redak. Brzine punjenja Apple-a nisu se promijenile, samo su promijenili koliko daje u petnaest minuta. Za Ultra 3 proizvođač ne objavljuje posebne rezultate za trening na otvorenom i produženi način, tako da se te dvije stavke ne mogu pošteno usporediti.

    Punjače nećeš pronaći u kutiji nijednog od ovih modela. Ako ti treba drugi za radnu površinu ili na put, odaberi ga iz kategorije indukcijskih punjača.

    Novi sustav mjerenja zdravlja, odnosno druga polovica ove premijere

    Apple ga naziva Health Sensing System i to nije marketinška oznaka za istu elektroniku. Fizički su se promijenila oba senzora na dnu kućišta.

    Apple izravno govori o novom optičkom senzoru i novom električnom senzoru, što su oba sustava odgovorna za puls i EKG. Detalje konstrukcije, poput većih LED dioda ili drugačijeg rasporeda fotodioda, opisuju industrijski servisi; proizvođač ih ne navodi u specifikaciji. Isti set senzora paralelno je stigao i do Apple Watcha Series 12.

    Otkucaji srca svake 5 sekundi umjesto uzoraka svake nekoliko minuta

    Apple ranije nije naveo koliko često Ultra 3 mjeri otkucaje srca u pozadini. Za Ultra 4 to izravno navodi: očitavanje svake 5 sekundi tijekom cijelog dana, što je otprilike 17 tisuća puta dnevno.

    Zašto toliko? Jer se iz gustoće podataka mogu izračunati stvari koje nisu vidljive u rijetkom uzorku: reakcija na stres, mikroskakanje otkucaja srca nakon kave, tempo povratka u mirovanje nakon intervala.

    HRV mjereno 24 puta češće i indikator Spremnost

    Varijabilnost srčanog ritma (HRV) je parametar po kojem prepoznajete je li se tijelo zapravo odmorilo. Ultra 4 mjeri ga do 24 puta češće od prethodnika i dijeli na regenerativni HRV i opći.

    Na tome je izgrađena Spremnost, ocjena na skali od 0 do 10 koju dobivate ujutro zajedno s jednom od četiri preporuke: regeneriraj se, raspodijeli snage, spreman si ili djeluj punom snagom.

    Napomena: Apple nudi Gotovost isključivo na Ultra 4 i Series 12 i nije najavila za starije modele. Funkcija se oslanja na gustoću mjerenja koju senzor iz Ultra 3 jednostavno ne prikuplja.

    Ako treniraš prema opterećenjima i realno gledaš na regeneraciju, to je upravo razlog za promjenu sata. Ako ti je Ultra prvenstveno izdržljiv sat s GPS-om, nećeš primijetiti razliku.

    Audio Inteligencija, odnosno što sat radi s zvukom

    To je skup od četiri funkcije koje Ultra 3 neće dobiti: Prepoznavanje zvukova (alarma, plač djeteta, sirena), brži Shazam, Live Rewind (prikaz posljednjih 15 sekundi razgovora kao teksta nakon dvostrukog pritiska na krunicu) i Siri Recap (sažetak razgovora).

    Prve dvije funkcije rade od premijere. Live Rewind i Siri Recap zahtijevaju iPhone s Apple Inteligencijom i dolaze postupno. Apple zahtijeva Series 12 ili Ultra 4 za njih, tako da to nije ekskluzivnost modela Ultra, ali stariji satovi ih neće dobiti.

    Što Apple Watch Ultra 4 ne poboljšava

    Pošten popis stvari koje su ostale potpuno iste. U slučaju modela Ultra, on je iznimno dug, jer je prethodnik postavio visoke standarde.

    • Ekran: 422 × 514 piksela, 1 245 mm² površine i 3 000 nita svjetline, bez promjena
    • Safirno staklo u ravnoj verziji, identično u oba modela
    • Kućište: iste dimenzije 49 × 44 × 12 mm i isti titan Grade 5
    • Satelitska povezanost: SOS alarm, poruke i Pronađi imaju oba modela
    • 5G RedCap i LTE, bez razlika
    • GPS dvostruke frekvencije L1 i L5, isti sklop
    • Ronjenje: 100 m vodootpornosti i EN13319 do 40 m u oba
    • Tri mikrofona s beamformingom, dva zvučnika i sirena, identično
    • Memorija 64 GB i Ultra Wideband 2. generacije, bez promjena

    Nema ni mjerenja razine glukoze, o kojem svake godine kruže glasine. Nema promjene oblika kućišta niti novog sustava pričvršćivanja narukvica.

    Međutim, Ultra 4 je teži za 1,4 grama (63,0 g naspram 61,6 g u prirodnom titanu). To je razlika koju nećete osjetiti na zapešću, ali vrijedi znati da je novija generacija neznatno dobila na težini, unatoč identičnim dimenzijama.

    Neoficijalno su dodana i 4 GB radne memorije, o čemu piše 9to5Mac. Apple ne navodi ovu specifikaciju, stoga je tretirajte kao informaciju iz druge ruke.

    Cijena Apple Watch Ultra 4: koliko košta u Hrvatskoj

    Cijena ulaza nije se pomaknula. Apple Watch Ultra 4 košta 3 799 kn u verziji od prirodnog ili crnog titana, uvijek s GPS-om i mobilnim modemom. Točno toliko je koštao Ultra 3 na dan svoje premijere.

    Ultra 3 je ustupio mjesto nasljedniku u prvom planu, ali se i dalje može naći kod operatera i u trgovinskim mrežama, obično nekoliko stotina kuna jeftinije. To je njegov jedini, ali vrlo snažan argument. Prije godinu dana u sličnoj situaciji bio je Ultra 2, kojeg smo usporedili s nasljednikom u usporedbi Ultra 3 i Ultra 2.

    Hermès verzija s titanskom narukvicom je posebna cjenovna kategorija i čisto imidžovski izbor. Ispod se nalazi isti sat.

    Apple Watch Ultra 4 s fabričkom narukvicom Alpine i narukvicom Ocean. Fotografije: Apple.

    Dodaci za Apple Watch Ultra 4: sve iz starije Ultra odgovara

    Ovo je najbolja vijest cijelog usporedbe Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3, a ujedno i stvar o kojoj ti nijedan servis koji prati premijeru neće pisati.

    Kućište ima identične dimenzije 49 × 44 × 12 mm u sve četiri generacije modela Ultra. To znači da će narukvice, futrole, stakla i folije kupljene za Ultra 1, Ultra 2 ili Ultra 3 odgovarati Ultra 4 bez ikakvih prepravki.

    To je suprotna situacija u liniji Series. Tamo je kućište Series 12 promijenilo dimenzije u odnosu na Series 11 (u verziji od 46 mm povećalo se za milimetar u širinu) i futrole iz prethodne generacije više nisu odgovarale. U Ultrama se ništa takvo nije dogodilo.

    Element Kompatibilnost s Apple Watch Ultra 4
    Trake 49 mm s Ultra 1 / 2 / 3 ✅ odgovaraju bez promjena
    Trake 44 / 45 / 46 mm iz Apple Watch Series ✅ odgovaraju, ista veličina kopče
    Kućišta za Ultra 1 / 2 / 3 ✅ odgovaraju bez promjena
    Stakla i folije za Ultra 49 mm ✅ odgovaraju, isti izrez
    Trake iz manjih kućišta Series (38–42 mm) ❌ drugačija veličina kopče
    Kućišta, stakla i folije iz bilo kojeg Series ❌ drugačiji oblik i veličina kućišta

    Trake iz većih kućišta Apple Watch Series pronaći ćeš u kategoriji 42–49 mm — ti isti modeli podržavaju Ultru.

    Pazite na dvije zamke. Prvo, odgovara samo pričvršćivanje trake — kućišta i stakla iz linije Series imaju drugačiji oblik i ne odgovaraju Ultri. Drugo, kartice proizvoda će još nekoliko mjeseci govoriti „Ultra 1 / 2 / 3″, jer su nastale prije premijere četvorke. To je opis stanja na dan uvođenja proizvoda u prodaju, a ne ograničenje.

    Trake za Apple Watch Ultra 4

    Trake za Apple Watch Ultra 3 i one za Ultra 4 danas su točno isti proizvod, jer se kopča 49 mm nije promijenila od prve generacije. Ispod su tri prijedloga iz različitih kategorija.

    UAG Civilian

    Pojas UAG Civilian je najbliži ekvivalent fabričkog remena Trail, samo što je očigledno čvršći. Mekani silikon s utisnutim uzorkom čvrsto drži na vlažnom zapešću, a metalna kopča se ne otkopčava prilikom zakačenja o ruksak.

    Proizvođač navodi u imenu modele od Series 4 do Ultra 2, jer je pojas u ponudi već nekoliko godina. Zakačak od 49 mm se nije promenio, tako da se može koristiti i na Ultra 3 i Ultra 4.

    UNIQ Revix IV Premium

    UNIQ Revix IV Premium rješava problem o kojem većina proizvođača ne razmišlja: jedan remen, dvije boje. Dvosmjeran je, pa ga okrećete ovisno o tome idete li trčati ili na sastanak.

    Magnetska kopča se podešava bez stepenica, bez traženja pravog rupice. Veličina uključuje 44, 45, 46 i 49 mm, što znači i Ultra i veće Serije.

    NOMAD Rocky Point Band

    NOMAD Rocky Point Band je prijedlog za nekoga tko je kupio Ultra 4 zbog titana i ne želi je uništiti silikoncem iz diskonta. FKM guma otporna je na znoj, sol i UV zračenje, a kopče su izrađene od titana u istoj nijansi kao kućište.

    FKM je isti materijal od kojeg se izrađuju brtve u ronilačkoj opremi. Ne ukočava se na hladnoći i ne žuti nakon sezone.

    Ako tražite nešto više elegantno, isti proizvođač ima titanijsku narukvicu NOMAD Stratos Band, koja kombinira titanijske karike s umetkom od FKM-a.

    [hs_products ids=”86436,135188,135251,126096″ cols=”4″ title=”Narukvice koje odgovaraju Ultra 3 i Ultra 4″]

    Više prijedloga skupili smo u pregledu dodataka za Apple Watch Ultra, a zasebno izdanje za trčanje možete pronaći u tekstu o sportskim narukvicama za Apple Watch.

    Futrole i stakla za Apple Watch Ultra 4

    Safirno staklo otporno je na ogrebotine, ali ne i na udarce. Puca od točkovnog kontakta s betonom ili okvirom vrata baš kao i obično. Trošak zamjene ekrana na Apple Watchu Ultra prelazi tisuću kuna, pa račun za zaštitu postaje jednostavan.

    Spigen Rugged Armor i staklo kaljeno

    Kućište Spigen Rugged Armor i Tempered Glass spaja dvije stvari u jednoj kutiji: fleksibilno kućište od TPU za kućište i staklo za ekran. Ne moraš birati dva proizvoda i provjeravati odgovaraju li jedni drugima.

    Mat završetak ne prikuplja otiske prstiju, a izrezi omogućuju slobodan pristup krunici, bočnom gumbu i narančastom gumbu za akciju. Ako preferiraš tanji profil, isti proizvođač ima Spigen Liquid Air Pro.

    UAG Scout

    Etui UAG Scout je izbor za fizički rad i biciklizam. Iznad ruba oko zaslona dolazi do ogrebotina umjesto stakla, a ojačani kutovi štite područje gdje se titan najčešće udara o zid.

    Proizvođač navodi kompatibilnost kao „Ultra 1 / 2 / 3″, jer je proizvod u ponudi od premijere Ultra 3. Izrez također odgovara Ultra 4.

    Tech-Protect Glass Ring

    Staklo Tech-Protect Glass Ring je opcija za one koji ne žele skrivati titan ispod plastike. Metalni okvir u boji titana okružuje samo rub ekrana, dok ostatak kućišta ostaje vidljiv.

    U setu se nalaze dvije komada, tako da prva neuspješna aplikacija ne završava temu. Ako preferiraš potpuno nevidljivo rješenje, provjeri hidrogel foliju Bizon Watch Film HydroFlex u setu od šest komada ili hibridno staklo GrizzGlass.

    [hs_products ids=”137791,118629,120933,140438″ cols=”4″ title=”Zaštita za Apple Watch Ultra 49 mm”]

    Apple Watch Ultra 4 ili Ultra 3: kojeg odabrati?

    Cijelo usporedba svodi se na pet situacija i pet jasnih odgovora.

    Imate Apple Watch Ultra 3 i razmišljate o promjeni. Ostanite sa svojim. Isti ekran, ista povezanost, isti satelit i isto ronjenje. Osam sati više baterije nije vrijedno pune cijene novog sata, osim ako je trening prema regeneraciji vaš glavni razlog nošenja.

    Imate Apple Watch Ultra 1 ili Ultra 2. Skok je velik, ali pazite: najveće promjene donio je Ultra 3, a ne četvorka. Satelit, 5G i veći ekran su zasluga prethodne generacije. Ako pronađete Ultra 3 znatno jeftinije, bit će to bolja kupnja nego doplata za najnoviji model.

    Kupujete prvi Apple Watch Ultra. Odaberite Ultra 4. Budući da se ulazna cijena nije promijenila, nema razloga posegnuti za prethodnikom po cijeni sličnoj novom modelu.

    Tražite uštede. Ultra 3 na rasprodaji kod operatora. Dobivate isti ekran, istu kućište, satelit, 5G i ronjenje do 40 metara. Gubite samo nove senzore, Spremnost i osam sati baterije.

    Prebacujete se između modela Ultra i običnog Series. Ultra je prije svega baterija, satelit i ronjenje. Ako vam nijedna od te tri stvari nije potrebna, provjerite jeftiniji Apple Watch SE 3. A ako tražite izvan Apple ekosustava, usporedite s Google Pixel Watch 5.

    Sažetak

    Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3 je usporedba dva vrlo slična sata, gdje se cijela razlika nalazi na dva mjesta: bateriji i senzorima.

    Pet zaključaka na kraju:

    1. Baterija je najjači argument: 50 sati umjesto 42 i četvrt sata punjenja koji daje 18 sati rada umjesto 12
    2. Novii sustav senzora mjeri puls svake 5 sekundi i otključava indikator Spremnost, koji Ultra 3 neće dobiti
    3. Ekran, kućište, satelit i ronjenje su identični, uključujući 3 000 nita i EN13319 do 40 metara
    4. Kućište nije naraslo, tako da remeni, futrole i stakla iz svake prethodne Ultre odgovaraju bez preinaka
    5. Cijena ulaska se nije promijenila, tako da pri prvoj kupnji noviji model pobjeđuje bez rasprave

    Ako ostaješ pri Ultra 3, investiraš u dobar remen i staklo umjesto u novi sat. Ako prelaziš na četvorku, ne kupuj dodatke iznova, oni koje imaš će odgovarati bez problema.

    FAQ: najčešće postavljana pitanja

    Da li remeni s Apple Watch Ultra 3 odgovaraju Ultra 4?

    Da. Kućište ima identične dimenzije 49 × 44 × 12 mm u obje generacije, a pričvršćivanje remena se nije promijenilo. Remen s Ultra 1, Ultra 2 ili Ultra 3 će odgovarati Ultra 4 bez preinaka.

    Da li kućište s Apple Watch Ultra 3 odgovara Ultra 4?

    Da. To je glavna razlika u odnosu na seriju Series, gdje je kućište Series 12 naraslo za milimetar i kućište više ne odgovara. U liniji Ultra, oblik je isti od prve generacije, tako da su kućišta i stakla potpuno zamjenjiva.

    Koliko košta Apple Watch Ultra 4 u Hrvatskoj?

    Apple Watch Ultra 4 košta 3.799 kn u verziji od prirodnog ili crnog titana, uvijek s GPS-om i mobilnim modemom. Točno je to ista cijena s kojom je godinu dana ranije započeo Ultra 3.

    Koliko traje baterija u Apple Watch Ultra 4?

    Do 50 sati normalne upotrebe i do 84 sata u načinu rada Nisko energetsko korištenje. Tijekom treninga na otvorenom s GPS-om i mjerenjem otkucaja srca, sat izdrži do 18 sati, a u maksimalnom produženom načinu treninga do 45 sati.

    Što je novo u Apple Watch Ultra 4?

    Nova su tri stvari: baterija (50 sati umjesto 42), redizajnirani sustav senzora s mjerenjem otkucaja srca svake 5 sekundi i pokazateljem Spremnost, te paket Audio Intelligence. Ekran, kućište, satelitska povezanost i ronjenje ostali su nepromijenjeni u odnosu na Ultra 3.

    Da li se isplati kupiti Apple Watch Ultra 3 umjesto Ultra 4?

    Vrijedi, ako ga pronađeš očito jeftinije. Ultra 3 ima isti ekran, istu kućište, satelitsku povezanost, 5G i ronjenje do 40 metara. Gubiš nove senzore, indikator Spremnosti i osam sati trajanja baterije.

    Je li Apple Watch Ultra 4 pogodan za ronjenje?

    Da, kao i njegov prethodnik. Oba modela imaju vodootpornost do 100 metara prema ISO 22810:2010 i certifikat EN13319 za rekreacijsko ronjenje do 40 metara, s točnošću mjerenja dubine ±1 m.


    Izvori:

  • Apple Watch Series 12 vs 11: što se zapravo promijenilo?

    Apple Watch Series 12 vs 11: što se zapravo promijenilo?

    U usporedbi Apple Watch Series 12 vs 11 važna je jedna stvar: novi sustav mjerenja zdravlja. Series 12 provjerava otkucaje srca svake 5 sekundi tijekom cijelog dana, mjeri HRV do 24 puta češće i dodaje pokazatelj Spremnost. Razlučivost, svjetlina i deklarirano trajanje baterije ostali su nepromijenjeni.

    Sat je pušten u prodaju 18. rujna 2026, a cijene u Hrvatskoj počinju od 1.899 kn, točno tamo gdje je prošle godine započeo Series 11.

    Međutim, postoji još jedna promjena o kojoj nijedna prezentacija ne govori: kućište je naraslo za milimetar. Zvuči kao sitnica, ali upravo taj milimetar odlučuje hoće li vaša dosadašnja futrola stati na novi sat.

    U nastavku je puna tablica oba modela i pošten popis stvari koje Series 12 uopće ne poboljšava. Na kraju dodaci: što odgovara obje generacije, a što je prestalo odgovarati preko noći.

    Apple Watch Series 12 vs 11: puna usporedna tablica

    Podebljali smo samo one stavke koje se zapravo razlikuju.

    ParametarApple Watch Series 11Apple Watch Series 12
    Premijerarujan 2025rujan 2026
    ČipS10S11
    Memorija64 GB64 GB
    Optički senzor otkucaja srca3. generacijapreuređen, Health Sensing System
    Električni senzor (EKG)prethodne generacije2. generacija
    Snimanje mjerenja otkucaja srcauzorci svake nekoliko minutauzorak svake 5 sekundi, cijeli dan
    Mjerenje HRVstandardna frekvencijado 24 puta češće
    Spremnost (Readiness)❌✅
    Audio inteligencija❌✅ (Live Rewind i Siri Recap u beta verziji)
    PrikazOLED LTPO3, uvijek uključenOLED LTPO3, uvijek uključen
    Rezolucija 46 / 42 mm416 × 496 / 374 × 446416 × 496 / 374 × 446
    Površina ekrana 46 mm1 220 mm²1 196 mm²
    Površina ekrana 42 mm989 mm²970 mm²
    Vrhunjska svjetlina2 000 nita2 000 nita
    Staklo (aluminij)Ion-XCeramic Shield 2
    Staklo (titan, keramika)safirnosafirno
    Materijali kućištaaluminij, titanaluminij, titan, keramika
    Dimenzije 46 mm46 × 39 × 9.7 mm46 × 40 × 9.7 mm
    Dimenzije 42 mm42 × 36 × 9.7 mm42 × 37 × 9.7 mm
    Težina 46 mm, aluminij GPS37.8 g39.5 g
    Težina 42 mm, aluminij GPS30.3 g32.2 g
    Baterija, normalna upotrebado 24 satado 24 sata
    Način Niska potrošnja energijedo 38 satido 38 sati
    Trening na otvorenomdo 8 satido 10 sati
    15 minuta punjenja dajedo 8 sati radado 12 sati rada
    Punjenje do 80%oko 30 minutaoko 30 minuta
    Mobilna mrežaRedCap 5G i LTERedCap 5G i LTE
    Wi-Fi / BluetoothWi-Fi 4 / Bluetooth 5.3Wi-Fi 4 / Bluetooth 5.3
    Ultra širokopojasna2. generacija2. generacija
    Vodootpornost50 m, IP6X50 m, IP6X
    ZahtjeviiPhone 11+, iOS 26iPhone 11+, iOS 27
    Početna cijena u Poljskoj1 899 zł1 899 zł

    Trideset dvije pozicije, od kojih se devetnaest razlikuje. Gotovo sve razlike nalaze se na jednom mjestu: u senzorima i u onome što sat iz njih izračunava.

    Dodaci za obje generacije imate pri ruci. Pogledajte narukvice i kućišta za Apple Watch 46 mm →

    Novi sustav mjerenja zdravlja je suština ove generacije

    Apple to naziva Health Sensing System i to nije marketinško ime za istu elektroniku. Fizički su se promijenila oba senzora na dnu kućišta.

    Optički senzor je redizajniran i dobio je veće, štedljivije zelene LED diode; MacRumors ga opisuje kao četvrtu generaciju, iako Apple ne navodi broj. Električni senzor, onaj odgovoran za EKG, prešao je na drugu generaciju. Ovo je prva tako duboka preinaka u nekoliko godina.

    Otkupljenje otkucaja srca svake 5 sekundi umjesto uzoraka svake nekoliko minuta

    Series 11 uzima uzorke otkucaja srca u pozadini u razmacima od nekoliko minuta. Series 12 vrši očitavanje svake 5 sekundi tijekom cijelog dana, što je otprilike 17 tisuća puta dnevno.

    Zašto toliko? Jer se iz gušćih podataka mogu izračunati stvari koje nisu vidljive u rijetkom uzorku. Mikroskakanje otkucaja srca nakon kave, reakcija na stres usred sastanka, tempo povratka u mirovanje nakon treninga.

    Apple također izjavljuje najtočnije mjerenje otkucaja srca u satu, pozivajući se na vlastite testove s konkurencijom. To je, naravno, izjava proizvođača, a ne neovisna revizija.

    HRV mjerena 24 puta češće i novi pokazatelj Spremnost

    Varijabilnost srčanog ritma (HRV) je pokazatelj koji ti govori je li tijelo odmoreno. Series 12 mjeri ga do 24 puta češće od prethodnika i dijeli na dva tipa: HRV regenerativni i HRV opći.

    Na tome je izgrađena Spremnost, ocjena na skali od 0 do 10 koju dobivaš ujutro zajedno s jednim od četiri preporuka: regeneriraj se, raspodijeli snagu, spreman si ili djeluj punom snagom.

    Uz to, dodan je pregled životnih parametara također tijekom dana, ne samo noću. Series 11 prikazivao ih je isključivo na temelju sna.

    Napomena: Apple nudi Spremnost isključivo u Series 12 i nije najavio njezinu dostupnost za starije modele. Funkcija se temelji na gustoći mjerenja, koju jedanaestica ne prikuplja.

    Ako redovito treniraš i realno gledaš na regeneraciju, to je razlog za promjenu sata. Ako ga nosiš uglavnom za obavijesti i plaćanja, nećeš primijetiti razliku.

    Keramička zaštita 2 i povratak keramičkog kućišta

    Aluminijske verzije Serije 12 dobile su Keramičku zaštitu 2, isto staklo koje Apple koristi u najnovijim iPhoneima. Prema priopćenju Applea, 60% je otpornije od Ion-X iz Serije 11.

    To je stvarna prednost, jer je aluminijski Apple Watch uvijek bio model koji se najlakše ogrebe. Titan i keramika imaju safirno staklo, kao i prije.

    Drugi povratak je keramičko kućište, koje nije bilo dostupno od vremena Serije 5. Dostupno je u dvije boje: bisernoj bijeloj i noćnoj plavoj.

    Keramika ima međutim dva “caka”. Ona je očigledno teža (51.3 g u bisernoj bijeloj i 52.9 g u noćnoj plavoj, naspram 39.5 g u aluminiju) i veća: 47 × 41 × 9.85 mm umjesto 46 × 40 × 9.7 mm. To znači da kućište za aluminijsku verziju od 46 mm neće odgovarati keramičkoj.

    Nova je i paleta aluminija: tamno smeđa, crna, svijetlo zlatna i svemirski siva. Titan dolazi u zlatnoj i prirodnoj verziji.

    Audio Intelligence, odnosno što sat radi sa zvukom

    To je skup od četiri funkcije koje Series 11 neće dobiti: Prepoznavanje zvukova (alarm, plač djeteta, sirena), brži Shazam, Live Rewind (reprodukcija posljednjih 15 sekundi razgovora) i Siri Recap (sažetak razgovora).

    Prve dvije funkcije rade od premijere. Live Rewind i Siri Recap dolaze u beta verziji krajem 2026. i zahtijevaju iPhone 16 ili noviji s Apple Intelligence. Isti paket je dobio i Apple Watch Ultra 4, tako da to nije ekskluzivnost Series 12.

    Prema MacRumors, novi sat ima i dvostruko više radne memorije (4 GB umjesto 2 GB) i dno kućišta od cirkona umjesto safira. Apple ne navodi oba ta parametra u službenoj specifikaciji.

    Baterija u Apple Watch Series 12 naspram 11: ista trajnost, brže punjenje

    Tu Apple nije promijenio deklariranih 24 sata normalne upotrebe niti 38 sati u načinu rada Nisko korištenje energije. Brojevi su identični onima u Series 11.

    Promijenilo se međutim tempo punjenja i izdržljivost tijekom treninga:

    • Trening na otvorenom: do 10 sati umjesto 8, što je 25% duže
    • 15 minuta punjenja: do 12 sati rada umjesto 8, što je dvostruko više
    • 5 minuta punjenja: do 10 sati praćenja sna
    • Punjenje do 80%: oko 30 minuta, bez promjena

    Ovih pet minuta prije spavanja je promjena praktičnija nego što izgleda u tablici. Tko spava s satom, zna problem jutarnjeg punjenja u žurbi.

    Punjače ne možeš pronaći u kutiji nijednog od ovih modela. Ako kupuješ sat kao uređaj prve generacije Apple, dodaj ga odmah iz kategorije bežičnih punjača.

    Ekran se smanjio za 2% i nitko o tome ne govori

    To je najzanimljiviji detalj cijele premijere. Rezolucija, svjetlina i tehnologija prikaza su identični, ali aktivna površina ekrana se smanjila:

    • 46 mm: s 1 220 mm² na 1 196 mm²
    • 42 mm: s 989 mm² na 970 mm²

    Omot je narastao, ekran se smanjio. Apple to ne komentira, ali aritmetika daje jedan zaključak: okviri oko zaslona su deblji nego u Series 11.

    Dva posto je razlika koju ne možeš vidjeti golim okom. Ipak, važno je znati da je u ovom slučaju novija generacija napravila korak unatrag, posebno jer se Apple hvali svakim napretkom pojedinačno.

    Što Series 12 ne poboljšava

    Pošten popis stvari koje su ostale potpuno iste:

    • Rezolucija i svjetlina zaslona: 416 × 496 piksela i 2 000 nita, bez promjena
    • Deklarirano vrijeme trajanja, iste 24 i 38 sati
    • Memorija, 64 GB u oba modela
    • Wi-Fi 4 (802.11n), standard iz 2009. godine, još uvijek aktualan u Apple Watchu
    • Bluetooth 5.3 i Ultra Wideband druge generacije, bez promjena
    • Vodootpornost 50 m i otpornost IP6X, identične
    • Mobilna mreža, RedCap 5G i LTE imaju oba modela

    Nema ni mjerenja razine glukoze, o kojem svake godine kruže glasine. Nema promjene oblika kućišta niti novog sustava pričvršćivanja narukvica. Obje stvari bi, prema neslužbenim informacijama, trebale doći tek s Series 13.

    Međutim, funkcije isključivo softverske prirode, poput Rezultata sna ili obavijesti o hipertenziji i apneji u snu, ima također Series 11. Ne plaćajte ih drugi put.

    Cijena Apple Watch Series 12: koliko košta u Hrvatskoj

    Cijena Apple Watch Series 12 počinje točno tamo gdje je prošle godine počinjao prethodnik. Aluminium verzija od 42 mm s GPS-om košta isto koliko je na dan premijere koštao Series 11.

    Verzija42 mm46 mm
    Aluminij, GPS1 899 kn2 199 kn
    Aluminij, GPS + Cellular2 399 kn2 699 kn
    Titan, GPS + Cellular3 299 kn3 599 kn
    Ceramika, GPS + Cellular4 399 kn4 699 kn

    Series 11 je nestao iz ponude Apple-a, ali je ostao kod operatora i u trgovinskim mrežama, obično nekoliko stotina kuna jeftiniji od noviteta. To je njegov jedini, ali snažan argument.

    Ceramika je u ovom sastavu pozicija imidža. Pojavljuje se isključivo s modemom, pa je poštena referentna točka aluminij s modemom: 4 699 kn naspram 2 699 kn za isti sat u drugom kućištu i 12 grama lakši.

    Dodaci za Apple Watch Series 12 vs 11: što odgovara kojemu

    Ovdje se vraćamo na milimetar s početka članka, jer u usporedbi Apple Watch Series 12 vs 11 upravo on predstavlja najskuplju razliku.

    Narukvice za Apple Watch: odgovaraju obje generacije

    Dobra vijest: učvršćenje narukvica se nije promijenilo. Narukvica kupljena za Series 11 odgovara Series 12 i obrnuto. Proizvođači ih izravno opisuju kao kompatibilne s modelima 8, 9, 10, 11 i 12, a kompatibilnost seže još dalje unatrag, što smo pokazali u usporedbi narukvica za Apple Watch Series 10.

    Samo je potrebno pogoditi veličinu kopče, a ona je drugačija od broja na kućištu:

    Vaš satKategorija narukvice
    Series 11 ili 12, kućište 42 mmnarukvice 38 / 40 / 41 / 42 mm
    Series 11 ili 12, kućište 46 mmnarukvice 42 / 44 / 45 / 46 / 49 mm
    Apple Watch Ultra, kućište 49 mmnarukvice Ultra 49 mm

    To je najčešća greška prilikom kupnje. Kućište 42 mm u Series 11 i 12 koristi manju kopču, istu kao i stari modeli 41 mm. Iako ima identičan broj u nazivu, to nije veličina iz grupe 42/44/45/46/49 mm.

    Tech-Protect Silicone

    Tech-Protect Silicone je najjednostavniji odgovor na pitanje o kompatibilnosti. Proizvođač navodi u nazivu modele od 8 do 12, kao i SE i Ultra, tako da ništa ne morate pogađati. Mekani silikon ne upija znoj i pogodna je za bazen.

    Spigen Athlex Air M

    Spigen Athlex Air M je remen za trening. Perforacija odvodi znoj, a čičak zatvarač drži čvrsto tijekom trčanja.

    Naziv završava na „11″, jer je proizvod pušten u prodaju prije premijere dvanaestice. O prilagodbi odlučuje veličina kopče, a ona se nije promijenila, tako da će remen odgovarati i Series 12. Više modela prikupili smo u pregledu sportskih remena za Apple Watch 11.

    Spigen WBF01 Band

    Spigen WBF01 Band je prijedlog za svakodnevnu upotrebu, bliži klasičnom sportskom remenu Apple nego verziji za trening. Isti kopča 44/45/46/49 mm, tako da će obje generacije raditi bez razlike.

    [hs_products ids=”146771,146530,146419″ cols=”3″ title=”Remeni koji odgovaraju Series 11 i 12″]

    Futrola za Apple Watch Series 12: ovdje se usklađenost završava

    Loša vijest: futrola iz Series 11 neće stati na Series 12. Kućište čvrsto obavija kućište, pa milimetar širine čini veliku razliku.

    To se može vidjeti iz opisa samih proizvođača. Spigen označava svoju futrolu Thin Fit 360 kao kompatibilnu s „Apple Watch 10 / 11″ i dvanaestice u tom nazivu nema. Bizon je, s druge strane, izbacio posebne serije posvećene isključivo Series 12, odvojeno za kućište 46 mm i 42 mm.

    Ista pravila vrijede za folije i stakla za ekran. Budući da se promijenila površina zaslona i debljina okvira, izrez iz prethodne generacije neće odgovarati rubovima.

    Bizon Case Watch Adamo za Series 12

    Bizon Case Watch Adamo spaja kućište sa staklom na ekranu, tako da štitite kućište i prikaz jednim proizvodom. Prozirna verzija ne zaklanja boju kućišta, a mat crna vizualno mijenja sat.

    Etui je dostupno posebno za verzije 46 mm i 42 mm. Ovo nije jedan univerzalni veličina.

    Bizon Case Watch Felipe za Series 12

    Bizon Case Watch Felipe je prijedlog za fizički rad i biciklizam. Štiti ekran izbočenim rubom koji upija udarce umjesto stakla. Ceramic Shield 2 je otporniji od Ion-X, ali još uvijek gubi od betona i okvira vrata.

    Napomena prilikom kupnje: kartica proizvoda koja navodi samo „Apple Watch 46 mm” bez broja generacije gotovo uvijek opisuje izrez pod Series 10 i 11. Tražite opis s jasnim „Series 12″.

    [hs_products ids=”146683,143174,146680″ cols=”3″ title=”Etui za Apple Watch Series 12″]

    Ako ostajete pri Series 11

    Još uvijek vrijedi zaštititi ga, pogotovo jer aluminijska jedanaestica ima slabije Ion-X staklo.

    UNIQ Valencia

    UNIQ Valencia je anodizirani aluminij kombiniran s fleksibilnim TPU-om. Izgleda poput metalnog okvira, a ponaša se poput futrole. Dobar izbor kada vam je važna zaštita koja se ne vidi.

    Proizvođač navodi kompatibilnost kao „Apple Watch 46 mm“, bez broja generacije, a proizvod je u ponudi prije premijere dvanaestice. Smatrajte ga futrolom za Series 11 i 10.

    Bizon Watch Film HydroFlex

    Bizon Watch Film HydroFlex je hidrogel folija u setu od šest komada, prilagođena za Series 11 i 10 u veličini 46 mm. Verzija za 42 mm je odvojena. Hidrogel se bolje prilagođava zakrivljenju ekrana nego tvrdo staklo.

    Cijena popravka ekrana na Apple Watchu može doseći nekoliko stotina kuna, dok komplet folija predstavlja samo djelić te cijene. Računica je jednostavna.

    Apple Watch 12 ili 11: koji odabrati?

    Apple Watch Series 12 naspram 11 svodi se na pet situacija i pet jasnih odgovora.

    Imate Series 11 i razmišljate o promjeni. Ostanite sa svojim. Ista razlučivost, ista baterija, ista povezanost. Osim ako je regeneracija i podaci o treninzima vaš glavni razlog nošenja sata. Tada su Gotovost i gušći HRV stvarni argumenti.

    Imate Series 9 ili stariji model. Uzmite Series 12. Skok je velik: baterija 24 umjesto 18 sati, znatno veći ekran, brže punjenje, potpuno nova razina zdravstvenih funkcija i Ceramic Shield 2.

    Kupujete svoj prvi Apple Watch. Series 12 u aluminijskoj verziji. Budući da se ulazna cijena nije promijenila, nema razloga posegnuti za prethodnikom po cijeni sličnoj novitetu. Ako je budžet ograničen, alternativa je jeftiniji Apple Watch SE 3.

    Tražiš uštede. Series 11 na rasprodaji kod operatora. Dobivaš istu razlučivost i svjetlinu, istu bateriju, isto vrijeme rada i sve softverske funkcije. Gubiš samo nove senzore i Spremnost.

    Razmatraš keramiku. Samo ako ti je važan izgled. Ispod je to isti sat, a za samu kućište doplaćuješ gotovo koliko košta cijeli aluminijski model. U ovom budžetu već se nalazi Ultra, koju smo opisali u usporedbi Apple Watch Ultra 3 i Ultra 2.

    Ako se također gledaš izvan Apple ekosustava, usporedi s Google Pixel Watch 5, a ako tražiš sat isključivo za trčanje, provjeri naš ranking satova za trčanje 2026.

    Sažetak

    Cijela usporedba Apple Watch Series 12 vs 11 svodi se na jednu ideju: mjeriti srce preciznije i češće nego prije. Sve ostalo je ostalo gotovo netaknuto.

    Peti zaključak na kraju:

    1. Novu senzori su jedini pravi razlog za promjenu, otkucaji srca svake 5 sekundi, HRV do 24 puta češće, pokazatelj Spremnost
    2. Razlučivost, baterija i povezanost su identični kao u Series 11, uključujući 24 sata rada i Wi-Fi 4
    3. Ceramic Shield 2 stvarno pomaže vlasnicima aluminijske verzije, jer je to najlakše ogrebiv varijanta
    4. Kućište je naraslo za 1 mm, narukvice i dalje odgovaraju, ali futrole i folije iz Serije 11 više ne
    5. Cijena ulaska se nije promijenila, tako da pri prvoj kupnji noviji model pobjeđuje bez rasprave

    Ako ostaješ pri jedanaestici, investiraš u foliju i kvalitetnu narukvicu umjesto u novi sat. Ako prelaziš na dvanaesticu, zapamti da futrola mora biti označena kao „Serija 12″, starije jednostavno neće odgovarati.

    FAQ: najčešće postavljana pitanja

    Da li narukvice s Apple Watcha 11 odgovaraju Seriji 12?

    Da. Montaža narukvica se nije promijenila između generacija, tako da narukvica iz Serije 11 odgovara Seriji 12 bez preinaka. Samo zapamti da kućište od 42 mm koristi manji kopču (38/40/41/42 mm), a kućište od 46 mm veću (42/44/45/46/49 mm).

    Da li futrola s Apple Watcha 11 odgovara Seriji 12?

    Ne. Kućište Serije 12 je širine 1 mm u oba veličine, tako da kućište iz prethodne generacije neće se pravilno zatvoriti. Traži futrolu koja je izravno označena kao „Apple Watch Serija 12″.

    Isplati li se kupiti Apple Watch Series 11 umjesto 12?

    Isplati se, ako ga pronađeš znatno jeftinije. Series 11 ima isti ekran, istu bateriju, istu 5G povezanost i sve softverske funkcije, uključujući Rezultat sna i obavijesti o hipertenziji. Gubiš nove senzore i pokazatelj Spremnosti.

    Mjeri li Apple Watch Series 12 krvni tlak?

    Ne mjeri tlak. Obje generacije, 11 i 12, imaju obavijesti o hipertenziji. Sat analizira podatke s optičkog senzora i signalizira moguće simptome, ali ne daje vrijednosti tlaka.

    Koja je razlika u bateriji između Series 12 i 11?

    Proglašeno vrijeme trajanja je identično: do 24 sata normalne upotrebe i do 38 sati u režimu Niska potrošnja energije. Series 12 izdržava do 10 sati treninga na otvorenom umjesto 8, a 15 minuta punjenja daje 12 sati rada umjesto 8.

    Hoće li Spremnost doći na Apple Watch Series 11 u ažuriranju?

    Apple nudi Spremnost isključivo u Series 12 i nije najavio njeno uvođenje za starije modele. Funkcija koristi gustoću mjerenja koju senzor iz Series 11 jednostavno ne prikuplja.

    Koliko košta Apple Watch Series 12 u Poljskoj?

    Cijene počinju od 1.899 PLN za aluminijsku verziju 42 mm s GPS-om. Varijanta 46 mm košta 2.199 PLN, verzije s mobilnim modemom od 2.399 PLN, titan od 3.299 PLN, a keramika od 4.399 PLN.

    Koju veličinu Apple Watcha odabrati: 42 ili 46 mm?

    Veličina 42 mm odgovara zapešćima opsega 130–200 mm, a 46 mm za 140–245 mm. Veće kućište znači veći ekran i isto vrijeme rada, dok je manja lakša za oko 7 grama i manje se primjećuje ispod rukava.


    Izvori: