Galaxy S26 FE vs S25 FE: co se opravdu změnilo?

Ve srovnání Galaxy S26 FE vs S25 FE se rozdíly omezují na tři věci: procesor Exynos 2500 místo 2400, systém One UI 9 místo One UI 8 a port USB, který se vrátil k verzi 2.0. Displej, všechny tři kamery, selfie a baterie 4 900 mAh jsou identické.

Premiéra S26 FE proběhla 27. srpna 2026, a prodej začíná 4. září.

Polož oba telefony vedle sebe a nerozlišíš je bez nahlédnutí do nastavení. Samsung přenesl téměř veškerý hardware z loňského roku a zvýšil cenu.

Níže je kompletní tabulka obou modelů, vyřešení kolujícího drbu o baterii silicon-carbon, který opakují i tabulky specifikací, a sekce o příslušenství: co pasuje k jakému modelu a proč pouzdro ze S25 FE se nevejde na S26 FE.

Kdy který model vstoupil na trh

Oba telefony debutovaly ve stejnou dobu roku, s odstupem necelých dvanácti měsíců. Galaxy S25 FE měl premiéru a začátek prodeje ve stejný den, S26 FE dostal týden pauzu mezi jedním a druhým.

UdálostGalaxy S25 FEGalaxy S26 FE
Premiéra (oznámení)4. září 202527. srpna 2026
Start prodeje4. září 20254. září 2026
Startovní cena (128 GB)750 EUR799 EUR
Systém na startuOne UI 8, Android 16One UI 9, Android 17

Galaxy S26 FE je již oficiální. Samsung ho představil 27. srpna 2026 a ihned zveřejnil plnou specifikaci a ceny, takže všechna data v tomto článku pocházejí od výrobce, a ne z úniků. Do obchodů se telefon dostane 4. září 2026.

Samsung S25 FE je v prodeji již rok a to mění celou kalkulaci. Zapamatuj si to pro sekci o ceně, protože tam leží nejdůležitější rozdíl mezi těmito modely.

Příslušenství pro obě generace je k dispozici ihned. Podívej se na kategorii Galaxy S26 FE →

Galaxy S26 FE vs S25 FE: plná srovnávací tabulka

Tučně jsme zvýraznili pouze ty položky, které se skutečně liší.

ParametrGalaxy S25 FEGalaxy S26 FE
ProcesorExynos 2400 (4 nm)Exynos 2500 (3 nm)
Grafický procesorXclipse 940Xclipse 950
RAM8 GB8 GB
Úložiště128 / 256 / 512 GB, UFS 4.0128 / 256 / 512 GB, UFS 4.0
Displej6.7″, Dynamic AMOLED 2X6.7″, Dynamic AMOLED 2X
Rozlišení1080 × 2340 (385 ppi)1080 × 2340 (385 ppi)
Obnovovací frekvence60–120 Hz60–120 Hz
Maximální jas1 900 nitů1 900 nitů
SkloGorilla Glass Victus+Gorilla Glass Victus+
Hlavní fotoaparát50 MP, f/1.8, OIS50 MP, f/1.8, OIS
Ultras široký12 MP, f/2.2, 123°12 MP, f/2.2, 123°
Teleobjektiv8 MP, zoom 3×, OIS8 MP, zoom 3×, OIS
Selfie12 MP, f/2.212 MP, f/2.2
Video8K 30 fps, 4K 120 fps8K 30 fps, 4K 120 fps
Baterie4 900 mAh, Li-Ion4 900 mAh, Li-Ion
Kabelové nabíjení45 W (65% za 30 min)45 W (69% za 30 min)
Bezdrátové nabíjení15 W, kompatibilní s Qi215 W, kompatibilní s Qi2
Certifikované cykly nabíjení2 0001 200
Port USB-CUSB 3.2 Gen 1USB 2.0
Rozměry161.3 × 76.6 × 7.4 mm161.6 × 76.9 × 7.4 mm
Hmotnost190 g193 g
Rámečekhliníkhliník
OdolnostIP68IP68
Systém při spuštěníOne UI 8, Android 16One UI 9, Android 17
BarvyIcyblue, Jetblack, Navy, WhiteGraphite, Pistachio, Blueberry

Devět různých položek z dvaceti pěti. Z toho pět je kosmetika (rozměry, hmotnost, barvy, rychlost nabíjení, číslo verze One UI), dvě jsou kroky zpět, a zisk v výkonu přináší procesor spolu s grafickým čipem.

Co přináší Exynos 2500 v každodenním používání?

Exynos 2500 je jediná změna, kterou pocítíte každý den. Čip vzniká ve druhé generaci procesu 3 nm GAA, zatímco Exynos 2400 ze S25 FE využíval 4 nm.

Zisk výkonu podle Samsungu:

  • O přibližně 30 % rychlejší procesor (CPU) a grafický čip (GPU)
  • O přibližně 40 % rychlejší čip NPU, odpovědný za funkce Galaxy AI
  • Novější hlavní jádro: Cortex-X925 místo Cortex-X4
  • Novější grafický čip: Xclipse 950 místo Xclipse 940

NPU je zde důležitější, než vypadá na papíře. To on počítá funkce Galaxy AI, tedy shrnutí, překlady v reálném čase a úpravy fotografií. Pokud skutečně používáte Galaxy AI, je to největší rozdíl v celém srovnání.

Poznámka: 30% na papíře neznamená 30% rychlejší telefon. Oba modely v každodenních úlohách, tedy při prohlížení, sociálních médiích a fotografiích, fungují prakticky stejně. Rozdíl se projevuje ve hrách a při delším zatížení.

Displej a fotoaparáty zůstaly beze změny

O tom není co psát a to je právě ta nejdůležitější informace.

Parametry displeje jsou identické: 6,7 palce, Dynamic AMOLED 2X, 1080 × 2340, obnovovací frekvence od 60 do 120 Hz, deklarovaná jasnost 1 900 nitů, sklo Gorilla Glass Victus+.

Sada fotoaparátů je identická, senzor po senzoru:

  • Hlavní 50 MP, f/1.8, s optickou stabilizací (OIS)
  • Ultrawide 12 MP, f/2.2, úhel pohledu 123°
  • Teleobjektiv 8 MP, optický zoom 3×, s OIS
  • Selfie 12 MP, f/2.2

Nahrávání videa také bez změn: 8K při 30 fps a 4K při 120 fps u obou modelů.

Senzory jsou stejné, ale fotografie procházejí novějším procesorem signálu obrazu (ISP), takže Samsung slibuje mírně lepší tonální rozsah po setmění. To je jediné, co se na fotoaparátech skutečně mění.

Novinkou u S26 FE jsou pouze softwarové funkce: My FanCam (automatické udržení vybrané osoby v záběru, dříve dostupné pouze u skládacích modelů) a Super Steady s blokací úhlu. To je software, který může Samsung v budoucnu zpřístupnit také staršímu modelu.

Baterie bez změn a bez článku silicon-carbon

Oba telefony mají 4 900 mAh, stejný výkon kabelového nabíjení 45 W a bezdrátového 15 W.

Kolují informace, že Samsung S26 FE dostal baterii silicon-carbon. Není to potvrzeno. Samsung tuto technologii nezmiňuje v ofici_specifikaci, a SamMobile přímo uvádí běžný lithium-iontový článek. Některé databáze, včetně GSMArena, však označují článek jako Si/C.

Rozhodnutí od výrobce není. Jisté je však to, že silicon-carbon se v červenci 2026 dostalo pouze do skládacích modelů: Galaxy Z Flip 8, Z Fold 8 a Z Fold 8 Ultra.

Reálný zisk během práce pochází a tak ne z článku, ale z úspornějšího procesoru v 3 nm. Samsung deklaruje přibližně hodinu delší přehrávání videa, a unijní energetická etiketa uvádí 50 hodin práce oproti 42,5 hodinám v S25 FE a třídu A místo B.

Rozdíl v nabíjení je kosmetický: 69% za 30 minut oproti 65% v S25 FE. Čtyři procentní body.

Skrytý mínus: baterie vydrží méně cyklů

Toto Samsung nepropaguje, a vyplývá to přímo z unijní energetické etikety. Článek v S26 FE je certifikován na 1 200 nabíjecích cyklů, a v S25 FE na 2 000. Cyklus je úplné nabití od nuly do sta procent; po překročení tohoto limitu baterie uchovává méně než 80% původní kapacity.

V praxi 1 200 cyklů je stále několik let normálního používání. Je však dobré vědět, že při sedmileté systémové podpoře baterie vyčerpá svůj certifikovaný zásob mnohem dříve než aktualizace.

Pro dosažení plných 45 W oba modely potřebují stejnou nabíječku USB Power Delivery (USB PD) s výkonem alespoň 45 W. Při koupi příslušenství nemusíte rozlišovat generace.

Port USB je první krok zpět

Galaxy S26 FE má port USB-C ve standardu 2.0, a S25 FE měl USB 3.2 Gen 1. To je druhý vedle životnosti baterie bod, ve kterém novější model dopadá hůře než předchůdce.

Načítání funguje stejně rychle, protože výkon nezávisí na verzi standardu dat. Pomalejší je pouze přenos souborů.

Rozsah tohoto rozdílu působí dojem až na konkrétních příkladech. Minuta videa v 8K váží několik stovek megabajtů, takže hodinový materiál má několik desítek gigabajtů. Po USB 3.2 Gen 1 ho zkopíruješ za pár minut, po USB 2.0 telefon zůstane připojený k počítači mnohem déle.

Pokud používáš cloud nebo posíláš fotografie bezdrátově, rozdíl si nevšimneš.

Systém a aktualizace, tedy rozdíl jednoho roku

Galaxy S26 FE startuje s One UI 9 na Androidu 17, zatímco S25 FE debutoval s One UI 8 na Androidu 16.

Obě generace mají stejnou politiku podpory: sedm generací Androidu a sedm let bezpečnostních oprav. Nicméně, protože S26 FE začíná o rok později, jeho podpora končí o rok později.

To je skutečná výhoda novějšího modelu, i když v praxi to znamená volbu mezi telefonem podporovaným do roku 2032 a tím podporovaným do roku 2033. S25 FE stejně dostane One UI 9 v aktualizaci.

Tady leží skutečný rozdíl mezi modely

Startovní ceny obou modelů v Evropě:

VerzeGalaxy S25 FE na startuGalaxy S26 FE na startu
8 GB / 128 GB750 EUR799 EUR
8 GB / 256 GB810 EUR899 EUR
8 GB / 512 GB930 EUR1 099 EUR

Samsung S26 FE je dražší na každé úrovni paměti. Růst ceny se zvyšuje s kapacitou: 49 EUR u základní verze, 89 EUR u 256 GB a až 169 EUR u 512 GB.

Klíčové je však něco jiného. Galaxy S25 FE je na trhu už rok a výrazně zlevnil. Skutečná úroveň slevy závisí na obchodě a akcích, ale starší model dnes koupíš znatelně levněji než v den premiéry, zatímco S26 FE teprve startuje s plnou cenou.

Spoj to s tabulkou specifikací: dostáváš stejný displej, stejnou sadu fotoaparátů, stejnou baterii a rychlejší port USB, přičemž platíš mnohem méně. Pro většinu lidí je Galaxy S25 FE dnes rozumnější koupí.

Galaxy S26 FE vs S25 FE: který vybrat?

Vyber Galaxy S26 FE, pokud:

  • Pravidelně využíváš funkce Galaxy AI, protože NPU zde získal nejvíce.
  • Hraješ a chceš rezervu výkonu na několik let dopředu.
  • Záleží ti na co nejdelší možné podpoře, tedy do roku 2033.
  • Kupuješ telefon na šest nebo sedm let a rozdíl v ceně se rozkládá na toto období.

Vyber Galaxy S25 FE, pokud:

  • Se díváš na poměr ceny k možnostem. Displej, fotoaparáty a baterie jsou identické, a platíš výrazně méně.
  • Přenášíš velké soubory kabelem, protože pouze tento model má rychlý port USB 3.2 Gen 1.
  • Nepoužíváš funkce AI natolik intenzivně, abys pocítil rychlejší NPU.

Naše volba: při dnešním cenovém rozdílu Galaxy S25 FE vyhrává pro většinu kupujících. Galaxy S26 FE dává smysl, pokud plánuješ držet telefon až do konce podpory nebo intenzivně využíváš Galaxy AI.

Pokud zvažuješ silnější modely z této rodiny, porovnali jsme je v článku Galaxy S26 Ultra a S25 Ultra.

Příslušenství: pasuje pouzdro z Galaxy S25 FE na S26 FE?

Ne, nepasuje a nestojí to za pokus. To je první otázka, která padá při změně generace a právě zde je odpověď jednoznačná.

Rozdíl rozměrů činí 0.3 mm na výšku a 0.3 mm na šířku, a podle Android Authority Samsung mírně přepracoval i modul fotoaparátu. Tloušťka je identická (7.4 mm), takže měkké pouzdro z předchůdce se často dá natáhnout, ale:

  • Výřezy na fotoaparát se netrefují do stejného místa. Při změně modulu může být část objektivu zakryta.
  • Tlačítka se nepřekrývají s výřezy, takže klikání se stává nepohodlným.
  • Pevná pouzdra praskají v rohu při pokusu o natáhnutí.

Se skly tvrzenými je to stejné. Úhlopříčka a rozlišení se nezměnily, ale o 0.3 mm širší přední část způsobuje, že sklo pro S25 FE nepokryje obrazovku rovnoměrně, a lepidlo se částečně dostane na okraj.

Pozor: výrobci vydali dedikované verze pro S26 FE ještě před zahájením prodeje telefonu, takže není důvod jít na kompromis. Vyberte si příslušenství popsané přesně tím modelem, který máte.

Magnety: společný problém pro obě generace

Ani Galaxy S25 FE, ani S26 FE nemají vestavěné magnety. Oba se nabíjejí bezdrátově ve standardu Qi2 s výkonem 15 W, ale žádný se sám nepřitáhne k nabíječce ani držáku.

V obou případech je řešení stejné: pouzdro s magnetickým kroužkem. Nasadíš ho a telefon se začne držet nabíječek Qi2, magnetických powerbank, automobilových držáků a peněženek na karty. Tentýž mechanismus jsme popsali u iPhonu 16e bez MagSafe.

Magnetická příslušenství vhodná pro oba modely najdeš v kategoriích indukční nabíječky a příslušenství MagSafe.

Příslušenství pro Galaxy S26 FE

Pouzdra a skla pro nový model dorazila do skladu, než se telefon vůbec objevil v obchodech.

Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe

Co se hodí: Spigen Ultra Hybrid Mag, pokud vám záleží na magnetech.

Pouzdro kombinuje tvrdá záda z polykarbonátu (PC) s flexibilním rámem z TPU (termoplastický polyuretan) a navíc přidává magnetický kroužek, který chybí v samotném telefonu. Verze Frost Black má matná, zakouřená záda, na kterých jsou otisky prstů mnohem méně viditelné než na lesklé variantě.

Ringke Fusion Magnetic MagSafe

Průhledné pouzdro má magnety a zvýšený okraj kolem ostrova fotoaparátu. Dobrá volba, pokud kupujete barvu Pistachio nebo Blueberry a chcete ji vidět.

Tech-Protect Glass Fit+

Gorilla Glass Victus+ chrání displej před poškrábáním, ale ne před prasknutím při pádu. Výměna displeje v servisu je náklad, který se počítá na stovky korun, zatímco ochranné sklo stojí zlomek této částky. Glass Fit+ přichází v balení po dvou kusech s montážním rámečkem.

[hs_products category=“2578″ limit=“6″ sort=“sales“ title=“Příslušenství pro Galaxy S26 FE“]

Příslušenství pro Galaxy S25 FE

Samsung S25 FE má za sebou rok na trhu, takže výběr je zde mnohem širší: samotná kategorie pouzder čítá přes sto položek. Kompletní žebříček jsme shromáždili v samostatném článku o nejlepších pouzdrech pro Galaxy S25 FE.

UAG Scout MagSafe

Pancéřová konstrukce s magnety a certifikací MIL-STD-810G. UAG vyrábí pouzdra silnější než Spigen, ale právě tato tloušťka chrání při pádu na hranu.

Tech-Protect Magflex MagSafe

Je to tenčí alternativa k pancéřovým konstrukcím, také s magnetickým kroužkem. Bude se hodit, pokud nechcete, aby pouzdro přidávalo telefonu objem.

Spigen Glas.tR EZ Fit Pro

Systém EZ Fit patří mezi nejlépe propracované: rámeček sám umístí sklo, takže rovnoměrné přilepení se obvykle podaří na poprvé. V balení jsou dva kusy.

[hs_products category=“1954″ limit=“6″ sort=“sales“ title=“Pouzdra pro Galaxy S25 FE“]

Shrnutí

Galaxy S26 FE je výjimečně opatrná aktualizace. Samsung přenesl téměř veškerý hardware z předchůdce. Změnil se procesor, systém a port USB. Displej, všechny fotoaparáty a baterie zůstaly beze změny.

Tři věci, které stojí za zapamatování:

  1. Skutečný zisk přináší pouze procesor. Exynos 2500 je přibližně o 30 % rychlejší v CPU a GPU a o 40 % v NPU, což je patrné především ve hrách a funkcích Galaxy AI.
  2. Jsou dva kroky zpět, ne jeden. Port USB se vrátil na verzi 2.0 a certifikovaná životnost baterie klesla z 2 000 na 1 200 nabíjecích cyklů.
  3. Cena převládá ve prospěch S25 FE. Při identickém displeji, fotoaparátech a baterii je starší model dnes výrazně levnější.

Bez ohledu na výběr, oba telefony stojí za doplnění o to samé: pouzdro s magnetickým kroužkem, protože žádný nemá vestavěné magnety, a tvrzené sklo, protože Gorilla Glass Victus+ chrání před poškrábáním, ne před pádem.

Zdroj: oficiální oznámení Galaxy S26 FE v Samsung Global Newsroom, srovnání S26 FE a S25 FE na SamMobile, vysvětlení otázky baterie silicon-carbon na SamMobile, specifikační karta Galaxy S26 FE na GSMArena, srovnání cen obou generací na GSMArena, nové funkce fotoaparátu a One UI 9 podle Android Authority, evropská energetická etiketa Galaxy S26 FE na GSMArena, analýza poklesu počtu nabíjecích cyklů na Android Authority

FAQ: Galaxy S26 FE a S25 FE

Stojí za to připlatit si za Galaxy S26 FE?

Obvykle ne. Displej, všechny tři fotoaparáty a baterie jsou identické jako u S25 FE, a novější model má pomalejší port USB. Příplatek má smysl, pokud intenzivně používáš Galaxy AI nebo chceš nejdelší podporu, tedy do roku 2033.

Kdy je premiéra Galaxy S26 FE a kdy začíná prodej?

Premiéra proběhla 27. srpna 2026, kdy Samsung představil telefon a uvedl kompletní specifikaci. Prodej začíná 4. září 2026.

Čím se liší Galaxy S26 FE od S25 FE?

Třemi věcmi: procesorem (Exynos 2500 ve 3 nm místo Exynosu 2400 ve 4 nm), systémem na startu (One UI 9 na Androidu 17 místo One UI 8) a portem USB, který se vrátil z 3.2 Gen 1 na 2.0. Displej, fotoaparáty, selfie a baterie 4 900 mAh jsou identické.

Má Galaxy S26 FE baterii silicon-carbon?

Nemáme na to potvrzení od výrobce. Samsung nezmiňuje silicon-carbon v oficiální specifikaci, a SamMobile píše o běžné lithium-iontové baterii 4 900 mAh, ačkoli některé databáze ji označují jako Si/C. Jisté je, že v červenci 2026 tuto technologii dostaly výhradně skládací modely: Z Flip 8, Z Fold 8 a Z Fold 8 Ultra.

Pasuje pouzdro z Galaxy S25 FE na S26 FE?

Ne. Nový model je o 0.3 mm vyšší a širší, a ostrov fotoaparátu byl mírně přepracován. Výřezy na fotoaparát a tlačítka se neshodují, takže potřebuješ pouzdro určené konkrétnímu modelu.

Má Galaxy S26 FE magnety pro MagSafe?

Ne, stejně jako S25 FE. Oba telefony se bezdrátově nabíjejí ve standardu Qi2 s výkonem 15 W, ale nemají vestavěný magnetický prstenec. Magnety dodává pouzdro, například Spigen Ultra Hybrid Mag nebo UAG Scout MagSafe.

Který telefon má delší výdrž baterie?

Galaxy S26 FE, ale rozdíl je malý. Kapacita je identická (4 900 mAh), a zisk pochází z úspornějšího procesoru v procesu 3 nm. Samsung uvádí přibližně hodinu delšího přehrávání videa.

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *