Galaxy S26 FE vs S25 FE: vad har egentligen förändrats?

Jämfört med Galaxy S26 FE vs S25 FE handlar skillnaderna om tre saker: Exynos 2500-processorn istället för 2400, One UI 9 istället för One UI 8 och USB-porten som har gått tillbaka till version 2.0. Skärmen, alla tre kameror, selfie och batteri på 4 900 mAh är identiska.

Premiären av S26 FE ägde rum 27 augusti 2026, och försäljningen startar den 4 september.

Ställ båda telefonerna bredvid varandra, och du kommer inte att kunna särskilja dem utan att titta i inställningarna. Samsung har överfört nästan all hårdvara från förra året och höjt priset.

Nedan finns en fullständig tabell över båda modellerna, avklarandet av den cirkulerande ryktet om batteriet silicon-carbon, som till och med upprepas i specifikationstabellerna, samt en sektion om tillbehör: vad som passar vilken modell och varför fodralet från S25 FE inte passar på S26 FE.

När vilken modell kom ut på marknaden

Båda telefonerna debuterade vid samma tidpunkt på året, med knappt tolv månaders mellanrum. Galaxy S25 FE hade premiär och försäljningsstart samma dag, S26 FE fick en veckas paus mellan de två.

EvenemangGalaxy S25 FEGalaxy S26 FE
Premiär (annonsering)4 september 202527 augusti 2026
Försäljningsstart4 september 20254 september 2026
Startpris (128 GB)750 EUR799 EUR
System vid lanseringOne UI 8, Android 16One UI 9, Android 17

Galaxy S26 FE är nu officiell. Samsung visade den 27 augusti 2026 och gav omedelbart ut fullständig specifikation och priser, så all information i denna artikel kommer från tillverkaren och inte från läckor. Telefonen når butikerna 4 september 2026.

Samsung S25 FE har funnits till försäljning i ett år och det förändrar hela kalkylen. Kom ihåg detta till avsnittet om pris, för där ligger den viktigaste skillnaden mellan dessa modeller.

Tillbehör för båda generationerna finns tillgängliga omedelbart. Se kategorin Galaxy S26 FE →

Galaxy S26 FE vs S25 FE: fullständig jämförelsetabell

Vi har fetat endast de punkter som faktiskt skiljer sig.

ParameterGalaxy S25 FEGalaxy S26 FE
ProcessorExynos 2400 (4 nm)Exynos 2500 (3 nm)
GrafikprocessorXclipse 940Xclipse 950
RAM8 GB8 GB
Minne128 / 256 / 512 GB, UFS 4.0128 / 256 / 512 GB, UFS 4.0
Skärm6.7″, Dynamic AMOLED 2X6.7″, Dynamic AMOLED 2X
Upplösning1080 × 2340 (385 ppi)1080 × 2340 (385 ppi)
Uppdateringsfrekvens60–120 Hz60–120 Hz
Max ljusstyrka1 900 nits1 900 nits
GlasGorilla Glass Victus+Gorilla Glass Victus+
Huvudkamera50 MP, f/1.8, OIS50 MP, f/1.8, OIS
Ultravidvinkel12 MP, f/2.2, 123°12 MP, f/2.2, 123°
Teleobjektiv8 MP, zoom 3×, OIS8 MP, zoom 3×, OIS
Selfie12 MP, f/2.212 MP, f/2.2
Video8K 30 fps, 4K 120 fps8K 30 fps, 4K 120 fps
Batteri4 900 mAh, Li-Ion4 900 mAh, Li-Ion
Trådbunden laddning45 W (65% på 30 min)45 W (69% på 30 min)
Drahtlös laddning15 W, kompatibel med Qi215 W, kompatibel med Qi2
Certifierade laddningscykler2 0001 200
USB-C-portUSB 3.2 Gen 1USB 2.0
Mått161.3 × 76.6 × 7.4 mm161.6 × 76.9 × 7.4 mm
Vikt190 g193 g
Ramenaluminiumaluminium
VattentålighetIP68IP68
System vid startOne UI 8, Android 16One UI 9, Android 17
FärgerIcyblue, Jetblack, Navy, WhiteGraphite, Pistachio, Blueberry

Nio positioner olika på tjugofem. Av dessa är fem kosmetik (mått, vikt, färger, laddningstid, versionsnummer One UI), två är steg bakåt, och vinsten i prestanda kommer från processorn tillsammans med grafikprocessorn.

Vad ger Exynos 2500 i vardagligt bruk?

Exynos 2500 är den enda märkbara förändringen i vardagen. Kretsen tillverkas i andra generationens 3 nm GAA-process, medan Exynos 2400 i S25 FE använde 4 nm.

Prestandavinsten enligt Samsung:

  • Ungefär 30% snabbare processor (CPU) och grafikprocessor (GPU)
  • Ungefär 40% snabbare NPU-krets, ansvarig för Galaxy AI-funktioner
  • Nyare huvudkärna: Cortex-X925 istället för Cortex-X4
  • Nyare grafikprocessor: Xclipse 950 istället för Xclipse 940

NPU är viktigare här än vad det verkar på papper. Det är den som räknar Galaxy AI-funktionerna, det vill säga sammanfattningar, översättningar i realtid och bildbehandling. Om du faktiskt använder Galaxy AI, så är det den största skillnaden i hela jämförelsen.

Observera: 30% på papper betyder inte 30% snabbare telefon. Båda modellerna fungerar praktiskt taget likadant i vardagliga uppgifter, det vill säga vid surfning, sociala medier och bilder. Skillnaden visar sig i spel och vid längre belastning.

Skärm och kameror har inte förändrats

Här finns det inget att skriva om och det är just den viktigaste informationen.

Skärmparametrarna är identiska: 6,7 tum, Dynamic AMOLED 2X, 1080 × 2340, uppdateringsfrekvens från 60 till 120 Hz, deklarerad ljusstyrka 1 900 nits, Gorilla Glass Victus+.

Kamerasetet är identiskt, sensor för sensor:

  • Huvud 50 MP, f/1.8, med optisk bildstabilisering (OIS)
  • Ultravidvinkel 12 MP, f/2.2, synfält 123°
  • Teleobjektiv 8 MP, optisk zoom 3×, med OIS
  • Selfie 12 MP, f/2.2

Videoinspelning också utan förändringar: 8K vid 30 fps och 4K vid 120 fps i båda modellerna.

Sensory är desamma, men bilderna går igenom en nyare bildsignalprocessor (ISP), så Samsung lovar en något bättre tonomfång i mörker. Det är det enda som faktiskt förändras i kamerorna.

Det nya i S26 FE är enbart programvarufunktioner: My FanCam (automatiskt hålla en vald person i bild, tidigare endast tillgängligt i vikbara modeller) samt Super Steady med nivålåsning. Det är mjukvara som Samsung kan komma att göra tillgänglig för äldre modeller i framtiden.

Batteri utan förändringar och utan silicon-kolcell

Båda telefonerna har 4 900 mAh, samma trådbundna laddningseffekt på 45 W och trådlös på 15 W.

Det cirkulerar information om att Samsung S26 FE fått en silicon-kolbatteri. Det är inte bekräftat. Samsung nämner inte denna teknik i den officiella specifikationen, och SamMobile skriver direkt om ett vanligt litiumjonbatteri. Vissa databaser, inklusive GSMArena, märker dock cellen som Si/C.

Det finns ingen avklaring från tillverkaren. Det som är säkert är att silicon-kol endast kom i juli 2026 till vikbara modeller: Galaxy Z Flip 8, Z Fold 8 och Z Fold 8 Ultra.

Den verkliga vinsten under arbetstid kommer inte från cellen, utan från en mer energieffektiv processor i 3 nm. Samsung deklarerar ungefär en timmes längre videouppspelning, och den europeiska energimärkningen anger 50 timmars drift jämfört med 42,5 timmar i S25 FE och klass A istället för B.

Skillnaden i laddning är kosmetisk: 69% på 30 minuter jämfört med 65% i S25 FE. Fyra procentenheter.

Dold nackdel: batteriet klarar färre cykler

Detta marknadsför inte Samsung, och det framgår direkt av den europeiska energimärkningen. Cellen i S26 FE är certifierad för 1 200 laddningscykler, medan S25 FE är certifierad för 2 000. En cykel är en full laddning från noll till hundra procent; efter att ha överskridit denna gräns behåller batteriet mindre än 80% av den ursprungliga kapaciteten.

I praktiken är 1 200 cykler fortfarande flera års normal användning. Det är dock värt att veta att med sju års systemstöd kommer batteriet att förbruka sin certifierade kapacitet mycket tidigare än uppdateringarna.

För att uppnå fulla 45 W behöver båda modellerna samma USB Power Delivery-laddare (USB PD) med en effekt på minst 45 W. När du köper tillbehör behöver du inte särskilja generationer.

USB-porten är ett steg tillbaka

Galaxy S26 FE har en USB-C-port i standard 2.0, medan S25 FE hade USB 3.2 Gen 1. Det är den andra punkten, förutom batteriets livslängd, där den nyare modellen presterar sämre än sin föregångare.

Uppladdningen fungerar lika snabbt, eftersom kraften inte beror på versionen av datastandarden. Endast filöverföringen är långsammare.

Skalan av denna skillnad gör intryck först när man ser på konkreta exempel. En minut video i 8K väger flera hundra megabyte, så en timmes material blir flera tiotals gigabyte. Via USB 3.2 Gen 1 kan du överföra det på några minuter, medan telefonen kommer att vara ansluten till datorn betydligt längre via USB 2.0.

Om du använder molnet eller överför bilder trådlöst, kommer du inte att märka någon skillnad.

System och uppdateringar, det vill säga skillnaden på ett år

Galaxy S26 FE lanseras med One UI 9 på Android 17, medan S25 FE debuterade med One UI 8 på Android 16.

De båda generationerna har samma supportpolicy: sju generationer av Android och sju år av säkerhetsuppdateringar. Eftersom S26 FE dock börjar ett år senare, avslutas dess support ett år senare.

Detta är en verklig fördel för den nyare modellen, även om det i praktiken innebär ett val mellan en telefon som stöds till 2032 och en som stöds till 2033. S25 FE kommer ändå att få One UI 9 i en uppdatering.

Här ligger den verkliga skillnaden mellan modellerna

Startpriserna för båda modellerna i Europa:

VersionGalaxy S25 FE vid lanseringGalaxy S26 FE vid lansering
8 GB / 128 GB750 EUR799 EUR
8 GB / 256 GB810 EUR899 EUR
8 GB / 512 GB930 EUR1 099 EUR

Samsung S26 FE är dyrare på varje minnesnivå. Prishöjningen ökar med kapaciteten: 49 EUR för grundversionen, 89 EUR för 256 GB och hela 169 EUR för 512 GB.

Det viktiga är dock något annat. Galaxy S25 FE har funnits på marknaden i ett år och har tydligt blivit billigare. Den verkliga nivån på prissänkningen beror på butik och kampanjer, men den äldre modellen kan du idag köpa märkbart billigare än vid lanseringen, medan S26 FE just nu lanseras med full prissättning.

Kombinera detta med specifikationstabellen: du får samma skärm, samma kamerauppsättning, samma batteri och en snabbare USB-port, samtidigt som du betalar betydligt mindre. För de flesta är Galaxy S25 FE idag ett mer rimligt köp.

Galaxy S26 FE vs S25 FE: vilken ska du välja?

Välj Galaxy S26 FE om:

  • Du använder regelbundet funktioner från Galaxy AI, eftersom NPU har fått mest förbättringar här.
  • Du spelar och vill ha extra kraft för flera år framöver.
  • Du värdesätter det längsta möjliga stödet, det vill säga fram till 2033.
  • Du köper en telefon för sex eller sju år och prisskillnaden sprids över den perioden.

Välj Galaxy S25 FE om:

  • Du tittar på förhållandet mellan pris och prestanda. Skärmen, kamerorna och batteriet är identiska, och du betalar tydligt mindre.
  • Du överför stora filer med kabel, eftersom endast denna modell har en snabb USB 3.2 Gen 1-port.
  • Du använder AI-funktioner så lite att du inte märker av en snabbare NPU.

Vårt val: med dagens prisskillnad vinner Galaxy S25 FE för de flesta köpare. Galaxy S26 FE är meningsfullt om du planerar att behålla telefonen till slutet av supportperioden eller om du använder Galaxy AI intensivt.

Om du överväger kraftfullare modeller från denna familj har vi sammanställt dem i en jämförelse Galaxy S26 Ultra och S25 Ultra.

Tillbehör: passar ett fodral från Galaxy S25 FE till S26 FE?

Det passar inte och det är inte värt att försöka. Det är den första frågan som ställs vid generationsskifte och här är svaret entydigt.

Dimensionerna skiljer sig med 0.3 mm i höjd och 0.3 mm i bredd, och enligt Android Authority har Samsung också lätt omdesignat kamerahuset. Tjockleken är densamma (7.4 mm), så mjuka fodral från föregångaren går ofta att sträcka ut, men:

  • Utsnitten för kameran träffar inte samma ställe. Med det ändrade huset kan en del av objektivet vara täckt.
  • Knapparna överensstämmer inte med utsnitten, vilket gör att det blir obekvämt att klicka.
  • Stela fodral spricker i hörnet vid försök att sträcka ut dem.

Det är samma sak med härdat glas. Diagonalen och upplösningen har inte förändrats, men den 0.3 mm bredare framsidan gör att glaset för S25 FE inte täcker skärmen jämnt, och limmet hamnar delvis på kanten.

Observera: tillverkarna har släppt dedikerade versioner för S26 FE redan innan telefonens försäljning startade, så det finns ingen anledning att kompromissa. Välj tillbehör som är exakt beskrivna för den modell du har.

Magneter: ett gemensamt problem för båda generationerna

Varken Galaxy S25 FE eller S26 FE har inbyggda magneter. Båda laddas trådlöst enligt Qi2-standarden med 15 W, men ingen av dem kommer att fästa sig själv vid laddaren eller hållaren.

I båda fallen är lösningen densamma: ett fodral med magnetring. Du sätter på det och telefonen börjar hålla sig fast vid Qi2-laddare, magnetiska powerbanks, bilhållare och kortfodral. Den samma mekanismen har vi beskrivit vid iPhone 16e utan MagSafe.

Magnetiska tillbehör som passar båda modellerna hittar du i kategorierna induktiva laddare och MagSafe-tillbehör.

Tillbehör till Galaxy S26 FE

Fodral och skyddsglas till den nya modellen kom till lagret innan telefonen ens dök upp i butikerna.

Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe

Vad det passar till: Spigen Ultra Hybrid Mag, om du värdesätter magneter.

Fodralet kombinerar en hård baksida av polykarbonat (PC) med en flexibel ram av TPU (termoplastisk polyuretan), och lägger till en magnetring som saknas i själva telefonen. Versionen Frost Black har en matt, rökig baksida där fingeravtryck är mycket mindre synliga än på den glänsande varianten.

Ringke Fusion Magnetic MagSafe

Det transparenta fodralet har magneter och en upphöjd kant runt kameraholken. Ett bra val om du köper färgen Pistachio eller Blueberry och vill se den.

Tech-Protect Glass Fit+

Gorilla Glass Victus+ skyddar skärmen mot repor, men inte mot sprickor vid fall. Byte av skärmen på service kostar hundratals kronor, medan härdat glas är en bråkdel av den summan. Glass Fit+ kommer i ett paket med två stycken och installationsram.

[hs_products category=”2578″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Tillbehör till Galaxy S26 FE”]

Tillbehör till Galaxy S25 FE

Samsung S25 FE har varit på marknaden i ett år, så utbudet är mycket bredare: bara kategorin fodral har över hundra alternativ. Den fullständiga rankingen har vi samlat i en separat text om de bästa fodralen till Galaxy S25 FE.

UAG Scout MagSafe

Pansarkonstruktion med magneter och certifiering MIL-STD-810G. UAG gör etuier som är tjockare än Spigen, men det är just denna tjocklek som skyddar vid fall på kanten.

Tech-Protect Magflex MagSafe

Detta är ett tunnare alternativ till pansarbyggnader, också med magnetring. Det fungerar bra om du inte vill att fodralet ska öka telefonens volym.

Spigen Glas.tR EZ Fit Pro

EZ Fit-systemet är ett av de mest genomarbetade: ramen positionerar glaset själv, så en jämn applicering lyckas vanligtvis första gången. I paketet finns två stycken.

[hs_products category=”1954″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Fodral för Galaxy S25 FE”]

Sammanfattning

Galaxy S26 FE är en extremt försiktig uppdatering. Samsung har överfört nästan all hårdvara från föregångaren. Processorn, systemet och USB-porten har ändrats. Skärmen, alla kameror och batteriet har överförts utan förändringar.

Tre saker att komma ihåg:

  1. Den verkliga vinsten kommer endast från processorn. Exynos 2500 är cirka 30% snabbare i CPU och GPU samt 40% i NPU, vilket främst märks i spel och Galaxy AI-funktioner.
  2. Det finns två steg bakåt, inte ett. USB-porten har gått tillbaka till version 2.0, och den certifierade batterilivslängden har minskat från 2 000 till 1 200 laddningscykler.
  3. Priset väger över till förmån för S25 FE. Med identisk skärm, kameror och batteri kostar den äldre modellen idag betydligt mindre.

Oavsett val, är det värt att komplettera båda telefonerna med samma: ett fodral med magnetring, eftersom ingen av dem har inbyggda magneter, samt härdat glas, eftersom Gorilla Glass Victus+ skyddar mot repor, inte mot fall.

Källor: officiell presentation av Galaxy S26 FE i Samsung Global Newsroom, jämförelse av S26 FE och S25 FE på SamMobile, förklaring av silicon-carbon batteriet på SamMobile, specifikationsblad för Galaxy S26 FE på GSMArena, prisjämförelse mellan de två generationerna på GSMArena, nya kamerafunktioner och One UI 9 enligt Android Authority, EU:s energimärkning för Galaxy S26 FE på GSMArena, analys av minskningen av laddningscykler på Android Authority

FAQ: Galaxy S26 FE och S25 FE

Är det värt att betala extra för Galaxy S26 FE?

Vanligtvis inte. Skärmen, alla tre kameror och batteriet är identiska med S25 FE, och den nyare modellen har en långsammare USB-port. Tillägget är meningsfullt om du använder Galaxy AI intensivt eller vill ha det längsta stödet, dvs till 2033.

När är premiären av Galaxy S26 FE och när börjar försäljningen?

Premiären ägde rum den 27 augusti 2026, när Samsung visade telefonen och gav fullständig specifikation. Försäljningen börjar den 4 september 2026.

Vad skiljer Galaxy S26 FE från S25 FE?

Tre saker: processorn (Exynos 2500 i 3 nm istället för Exynos 2400 i 4 nm), operativsystemet vid lansering (One UI 9 på Android 17 istället för One UI 8) samt USB-porten, som har gått tillbaka från 3.2 Gen 1 till 2.0. Skärmen, kamerorna, selfies och batteriet på 4 900 mAh är identiska.

Har Galaxy S26 FE ett silicon-kol batteri?

Det finns ingen bekräftelse från tillverkaren. Samsung nämner inte silicon-kol i den officiella specifikationen, och SamMobile skriver om ett vanligt litiumjonbatteri på 4 900 mAh, även om vissa databaser märker det som Si/C. Det är säkert att denna teknik endast fick modellerna som kan vikas: Z Flip 8, Z Fold 8 och Z Fold 8 Ultra i juli 2026.

Passar fodralet från Galaxy S25 FE till S26 FE?

Nej. Den nya modellen är 0,3 mm högre och bredare, och kamerahuset har blivit lätt omdesignat. Utsnitten för kameran och knapparna träffar inte samma plats, så du behöver ett fodral som är specifikt för den aktuella modellen.

Har Galaxy S26 FE magneter för MagSafe?

Nej, precis som S25 FE. Båda telefonerna laddar trådlöst med Qi2-standarden med 15 W, men har ingen inbyggd ring av magneter. Magneterna läggs till med ett fodral, till exempel Spigen Ultra Hybrid Mag eller UAG Scout MagSafe.

Vilken telefon har längre batteritid?

Galaxy S26 FE, men skillnaden är liten. Kapaciteten är identisk (4 900 mAh), och vinsten kommer från den mer energieffektiva processorn i 3 nm-processen. Samsung uppger cirka en timmes längre videouppspelning.

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *