Från den 6 november 2026 kommer tre olika MacBook Pro att finnas tillgängliga: en ny modell med OLED pekskärm, en ny MacBook Pro 14 med M6-chip och de tidigare versionerna med M5 Pro och M5 Max. De skiljer sig i pris med flera tusen zloty, och det är inte alltid dyrare betyder bättre för dig.
Kort svar: MacBook Pro 14 med M6 räcker för de flesta och kostar från 10 499 zloty. Välj MacBook Pro OLED för skärmen, beröring och lägre vikt. Om du behöver kraften från M5 Pro utan OLED, ger modellen med mini-LED samma chip 2000 zloty billigare.
Nedan är en punkt-för-punkt jämförelse: priser i Polen, skärm, prestanda, portar, batteri och tillbehör. Du hittar en rapport från lanseringen i texten Apple Pro and Tell.
Till vänster MacBook Pro med OLED-skärm, till höger MacBook Pro 14 med M6. Bilder: Apple.
Vilken MacBook Pro för vem?
Välj
Om
Pris i Polen från
MacBook Pro 14 med M6
du skriver, programmerar, redigerar enkla videor och vill ha lång batteritid i 14 tum
10 499 zł
MacBook Pro med mini-LED (M5 Pro, M5 Max)
du behöver mycket kraft, RAM över 32 GB eller 3–4 skärmar
12 999 zł
MacBook Pro OLED (M5 Pro, M5 Max)
du värdesätter den bästa skärmen, beröring och lägre vikt
Alla tre har HDMI, SDXC-kortläsare, MagSafe 3 och hörlursuttag. Varje modell finns i två färger: stjärnsvart och silver.
Priser i Polen: vad kostar OLED?
Den viktigaste upptäckten från Apple-konfiguratorn: OLED kostar exakt 2000 zł mer än modellen med mini-LED med samma chip. Denna skillnad är densamma i varje konfiguration.
Konfiguration
mini-LED
OLED
Skillnad
14″, M5 Pro (15 CPU / 16 GPU), 24 GB, 1 TB
12 999 zł
14 999 zł
2000 zł
14″, M5 Pro (18 / 20), 24 GB, 1 TB
13 999 zł
15 999 zł
2000 zł
14″, M5 Max (18 / 32), 36 GB, 2 TB
21 499 zł
23 499 zł
2000 zł
14″, M5 Max (18 / 40), 48 GB, 2 TB
24 499 zł
26 499 zł
2000 zł
16″, M5 Pro (18 / 20), 24 GB, 1 TB
15 999 zł
17 999 zł
2000 zł
16″, M5 Max (18 / 32), 36 GB, 2 TB
22 999 zł
24 999 zł
2000 zł
16″, M5 Max (18 / 40), 48 GB, 2 TB
25 999 zł
27 999 zł
2000 zł
MacBook Pro 14 med M6 har 1 TB SSD som standard, och 2 TB är en tilläggskostnad på 2500 zł. Den kostar 10 499 zł med 16 GB RAM, 11 499 zł med 24 GB och 12 499 zł med 32 GB. Nanostrukturerat glas är en tilläggskostnad på 750 zł i varje modell.
Observera: i Polen har ingen MacBook Pro en strömförsörjning i lådan. I paketet ingår endast en USB-C-kabel till MagSafe 3. Apple-laddaren kostar dessutom från 319 zł för 70 W till 499 zł för 140 W.
Skärm: OLED eller mini-LED?
Till vänster OLED (PROLED XDR), till höger mini-LED (Liquid Retina XDR). Bilder: Apple.
Ljusstyrka, svart och reflexer
Skärmen PROLED XDR är en tandem OLED. Varje pixel lyser själv, så svart är totalt och kontrasten når 10 000 000:1. Ljusstyrkan är 1000 nits konstant och upp till 2000 nits topp i HDR. Detsamma uppnås i SDR-innehåll utomhus.
Mini-LED-skärmen i M6 och modellerna med M5 Pro har 1000 nits konstant och upp till 1600 nits i HDR. Den är fortfarande mycket bra, men vid ljusa texter på svart bakgrund kan den visa en lätt glöd. Båda skärmarna har en uppdateringsfrekvens på upp till 120 Hz.
OLED har också fått en ny antireflexbeläggning. Enligt Fstoppers dämpade den reflexer bra under presentationen. Det verkliga testet i solen kommer dock efter lanseringen.
Touch och Dynamic Island i praktiken
Model OLED är den första Macen med pekskärm. Du bläddrar och zoomar med fingrarna, och macOS anpassar gränssnittselementen för att fungera med fingret. Tangentbordet och styrplattan har förblivit oförändrade. Apple Pencil stöds inte.
Första intrycken från visningarna den 28 oktober är liknande. Pekskärmen fungerar utan fördröjning och är användbar vid kartor, bilder eller tidslinjen i Final Cut. Enligt Wall Street Journal blir dock handen trött vid längre användning. Behandla därför pekskärmen som ett komplement till styrplattan.
Dynamic Island i MacBook Pro OLED. Bilder: Apple.
Dynamic Island ersätter kamerahålet. Den visar spelad musik, Spotlight, Siri och Aktiviteter i realtid. Hur skärmen klarar fingeravtryck och hur den håller batteriet vid daglig användning kommer att testas först efter den 6 november.
Prestanda: M6 eller M5 Pro och M5 Max?
Det här är den minst uppenbara delen av jämförelsen. M6 är nyare, men inte alltid snabbare. Den vinner i enstaka trådar, men förlorar där antalet kärnor och grafik räknas.
Chip
Enkärnig
Flerkärnig
Grafik (Metal)
M6 (12 CPU / 12 GPU)
4003
21 878
89 345
M5 Pro (15 / 16)
3681
29 544
125 070
M5 Pro (18 / 20)
3679
33 506
135 920
M5 Max (18 / 40)
3693
34 580
240 235
Genomsnittliga resultat från Geekbench 7 den 30 oktober 2026. Resultatet för M6 kommer från Mac mini, eftersom MacBook Pro med M6 ännu inte är tillgänglig för försäljning.
Vad betyder detta i praktiken:
M6 är 8–9% snabbare i enstaka trådar än M5 Pro och M5 Max. Webbläsare, kontorsprogram, Xcode eller Lightroom fungerar snabbast med enstaka bilder.
M5 Pro är 35–53% snabbare i flerkärniga uppgifter. Skillnaden märks vid videoredigering, kompilering av stora projekt och rendering.
M5 Max har nästan 2,7 gånger starkare grafik än M6. Det är en chip för 3D, 8K-video och lokala AI-modeller.
M6 har också en gräns på 32 GB RAM och en minnesbandbredd på upp till 170 GB/s. M5 Pro har 307 GB/s, och M5 Max upp till 614 GB/s. Om du kör stora AI-modeller eller flera virtuella maskiner kommer M6 att vara för trångt.
Portar, skärmar och laddning
Till vänster portar på OLED-modellen, till höger på modellen med M6. Bilder: Apple.
Portarrangemanget är detsamma, men MacBook Pro med M6 har Thunderbolt 4 (40 Gb/s) istället för Thunderbolt 5 (120 Gb/s). Du kommer att märka skillnaden med de snabbaste externa hårddiskarna och dockningsstationerna.
M6 stöder högst 2 externa skärmar. M5 Pro klarar av tre, och M5 Max klarar av fyra. Om du arbetar vid ett skrivbord med tre skärmar, så fungerar inte M6.
För att ladda MacBook Pro 14 med M6 rekommenderar Apple en strömadapter på minst 60 W. 14-tumsmodellerna med M5 Pro och M5 Max behöver minst 70 W. Snabbladdning till 50% på cirka 30 minuter kräver 96 W i 14-tumsmodeller och 140 W i 16-tumsmodeller.
Vikt, mått och batteri
MacBook Pro OLED är tunnare och lättare än modellerna med mini-LED. Bilder: Apple.
OLED-modellen är tydligt lättare. 14-tumsversionen väger 1,38 kg istället för 1,55 kg med M6 och 1,60 kg i modellen med mini-LED och M5 Pro. 16-tumsversionen väger 1,82 kg istället för 2,14 kg.
MacBook Pro OLED 14″
MacBook Pro 14″ med M6 och mini-LED
Mått
310,8 × 216,3 × 15,0 mm
312,6 × 221,2 × 15,5 mm
Batteri
72,6 Wh
72,4 Wh
Video
upp till 22 timmar (M5 Pro)
upp till 24 timmar (M6)
Bland 14-tumsmodellerna har MacBook Pro 14 med M6 längst batteritid enligt Apple: upp till 24 timmar videouppspelning och upp till 16 timmar webbläsning. OLED 14-tumsmodellen med M5 Pro når upp till 22 timmar, och med M5 Max upp till 20 timmar.
14 eller 16 tum?
MacBook Pro med M6 finns endast i 14 tum. Om du vill ha 16 tum väljer du mellan modellen med mini-LED och OLED, alltid med M5 Pro eller M5 Max.
14 tum är ett bättre val om du ofta bär med dig din laptop. 16 tum ger en större skärm för redigering och arbete med två fönster samt den längsta batteritiden bland modellerna med M5 Pro: upp till 24 timmar video.
Tillbehör: vad passar till vilken MacBook Pro?
Detta är viktigt att tänka på: OLED-modellen har ett nytt, mindre chassi. Tillbehör passar därför olika.
Tillbehör
MacBook Pro 14 med M6 och mini-LED
MacBook Pro OLED
USB-C-laddare
✅
✅
USB-C-kabel
✅
✅
USB-C-hub
✅
✅
Fodral (sleeve)
✅
✅ (löst)
Skal för chassit
✅ (modeller 2021–2026)
❌
Skärmglas eller folie
✅ (modeller 2021–2026)
❌
MacBook Pro 14 med M6 har samma mått som MacBook Pro 14 från 2021. Skal och glas passar till dem. För OLED-modellen måste man vänta på nya tillbehör.
Laddare till MacBook Pro
Eftersom strömförsörjningen inte finns i lådan måste laddaren köpas separat. För 14 tum räcker det med 100 W, för 16 tum är det bäst med 140 W. En laddare med flera portar kan samtidigt ladda telefonen och hörlurarna.
Varje MacBook Pro kan också laddas med en vanlig USB-C-kabel genom Thunderbolt-porten. Native Union Belt Cable Pro 240W är 2,4 m lång och har ett hållbart hölje. Ett billigare alternativ är UGREEN L534 240W som är 2 m lång.
Satechi 13-in-1 Triple Display Multiport Adapter.
Satechi 13-i-1 Triple Display har HDMI, DisplayPort, Ethernet, kortläsare och USB-A-portar. Observera: på Mac kommer den endast att stödja en extern skärm, eftersom macOS inte stöder anslutning av flera skärmar via en port. För att ansluta två skärmar, koppla den andra via HDMI i MacBooken. En liten UGREEN 7-i-1 hub med USB-A-port räcker för väskan.
Fodralet sitter inte tätt mot höljet, så en mindre OLED-modell får också plats i det, men med mer spelrum. Native Union W.F.A Sleeve finns i 14 tum och 16 tum.
MacBook Pro 14 med M6 är det bästa valet för de flesta. Det är det billigaste, har den snabbaste enstaka kärnan och det längsta batteriet bland 14-tumsmodellerna, och tillbehör och skydd för den finns redan. Begränsningarna är 32 GB RAM, 2 skärmar och Thunderbolt 4.
MacBook Pro med mini-LED och M5 Pro välj om du redigerar video, programmerar stora projekt eller arbetar med tre skärmar. Det har samma kraft som OLED-modellen för 2000 kronor mindre och finns tillgänglig omedelbart.
MacBook Pro OLED är för personer som vill ha den bästa skärmen i en bärbar dator och väger varje gram. För 2000 kronor extra får du OLED, pekskärm, Dynamic Island och ett chassi som är över 200 g lättare. Tillbehör till den kommer snart att finnas i butikerna.
FAQ
Har MacBook Pro OLED en pekskärm? Ja. Det är den första Macen med pekskärm. Du styr den med fingrarna, men Apple Pencil fungerar inte.
Vad kostar MacBook Pro OLED i Polen? Från 14 999 zł för 14-tumsmodellen med M5 Pro och från 17 999 zł för 16-tumsmodellen.
Hur mycket mer betalar jag för OLED jämfört med MacBook Pro med mini-LED? Exakt 2000 zł med samma chip, minne och disk.
Är M6 snabbare än M5 Pro? Enstaka kärnor ja, med 8–9% i Geekbench 7. För flerkärnigt och grafik är M5 Pro tydligt snabbare.
Har MacBook Pro med M6 Thunderbolt 5? Nej. Den har tre Thunderbolt 4-portar. Thunderbolt 5 har modellerna med M5 Pro och M5 Max.
Hur många skärmar kan jag ansluta till MacBook Pro med M6? Högst två externa skärmar. M5 Pro kan hantera tre, och M5 Max fyra.
Ingår det en laddare med MacBook Pro i Sverige? Nej. I lådan finns bara en USB-C-kabel till MagSafe 3. Strömadaptern måste köpas separat.
Vilken laddare till MacBook Pro M6 och OLED? Minst 60 W för M6, 70 W för 14-tumsmodeller med M5 Pro och M5 Max samt 94 W för 16-tumsmodeller. För snabbladdning behöver du 96 W för 14-tumsversionen och 140 W för 16-tumsversionen.
Passar fodralet till MacBook Pro 14 med M5 till OLED-modellen? Skyddet gör det inte, eftersom OLED-modellen har andra mått på chassit och skärmen: 310,8 × 216,3 mm istället för 312,6 × 221,2 mm. Det passar däremot till MacBook Pro 14 med M6. Sleeve-fodralet rymmer båda.
När kommer MacBook Pro OLED och M6 att finnas i butiker? Från fredag den 6 november 2026. Försäljningen började den 28 oktober.
Ny iPad mini 8 (officiellt iPad mini med A20 Pro-chip) har en 8,5-tums OLED-skärm, IP67-certifiering, högtalare som spelar genom skärmen och en frontkamera på den längre kanten. Den är också tunnare och lättare än iPad mini 7 med A17 Pro-chip.
Fodral, skyddsglas och Smart Folio från iPad mini 7 passar inte den nya modellen, eftersom måtten på chassit och skärmen har förändrats. Apple Pencil Pro och Apple Pencil (USB-C) fungerar med båda modellerna.
Apple visade den nya iPad mini den 26 oktober 2026. Försäljningen i Polen börjar den 28 oktober klockan 18:10, och försäljningen startar den 6 november. Nedan är en punkt-för-punkt-jämförelse.
iPad mini 8 (A20 Pro). Foto: Apple.
5 viktigaste förändringarna i iPad mini 8
8,5-tums OLED-skärm istället för 8,3-tums LCD, med en ljusstyrka på upp till 1200 nits i HDR.
A20 Pro-chip, men i versioner på 128 och 256 GB med en 5-kärnig processor.
IP67-certifiering, för första gången i iPad mini.
Högtalare i skärmen och frontkamera på den längre kanten.
Ny chassi: tunnare och smalare, så fodral och skyddsglas från iPad mini 7 passar inte.
Den största förändringen är OLED-skärmen. Den har djupare svart och högre kontrast än LCD i iPad mini 7, och i HDR-filmer lyser den upp till 1200 nits. Diagonalen har ökat från 8,3 till 8,5 tum, eftersom kanterna är 24% tunnare. Pixeltätheten förblir densamma: 326 ppi.
I versionerna 256 och 512 GB kan du betala extra för matte nanotekstur, som minskar reflexer. Det är ett alternativ som är känt från iPad Pro och MacBook Pro.
Apple nämner inte ProMotion, det vill säga 120 Hz uppdateringsfrekvens. Enligt MacRumors fungerar skärmen därför troligen på 60 Hz, precis som i iPad mini 7.
iPad mini 8 i färgerna nord och månens sken. Bilder: Apple.
Prestanda: A20 Pro, men var försiktig med 128 GB-versionen
iPad mini 8 har chipet A20 Pro, samma som iPhone 18 Pro. Enligt Apple är grafiken upp till 2,7 gånger snabbare, och AI-uppgifter är upp till 4,5 gånger snabbare än föregångaren.
Det finns en hake som få pratar om. Versionerna 128 och 256 GB har en 5-kärnig processor, vilket är en kärna mindre än iPad mini 7. Den fullständiga A20 Pro med 6 kärnor och dubbel Neural Engine får du endast i 512 GB-versionen. Grafiken har 7 kärnor i alla versioner.
I vardagligt bruk, det vill säga vid surfande, filmer och anteckningar, kommer denna kärna inte att göra någon skillnad. Vid spel och tunga applikationer kommer den nya grafiken att ge fördelar.
Nyheter: IP67, högtalare i skärmen och kamera på längden
IP67: iPad mini 8 tål nedsänkning på 1 m djup i 30 minuter. iPad mini 7 hade ingen vattentålighetsklass.
Högtalare under skärmen: ljudet kommer från skärmen, och chassit har inga högtalarhål.
Framkamera på den längre kanten: mer bekväm vid videosamtal när du håller surfplattan horisontellt.
Snabbladdning: upp till 50% på cirka 30 minuter med en USB-C-laddare med minst 35 W.
Wi-Fi 7 och Bluetooth 6 istället för Wi-Fi 6E och Bluetooth 5.3.
Oförändrat kvarstår Touch ID i den övre knappen, USB-C-porten (USB 3, upp till 10 Gb/s) och den bakre kameran på 12 MP. Den angivna batteritiden är också densamma: upp till 10 timmar.
iPad mini 8 med Apple Pencil. Foto: Apple.
Priser i Sverige
Minne
iPad mini 8 Wi-Fi
iPad mini 8 Wi-Fi + Cellular
128 GB
3 499 kr
4 299 kr
256 GB
3 999 kr
4 799 kr
512 GB
4 999 kr
5 799 kr
Priser enligt Applebutiken i Sverige den 28 oktober 2026. Matt nanotekstur kostar 500 kr mer.
Apple säljer inte längre den nya iPad mini 7. Vid publicering kan den köpas i Applebutiken som renoverad utrustning, från 2 529 kr för versionen 128 GB Wi-Fi. Innan efterträdaren lanserades kostade den nya iPad mini 7 hos Apple 2 999 kr.
Passar iPad mini 7:s fodral till iPad mini 8?
Nej. iPad mini 8 är 2,2 mm smalare och 0,9 mm tunnare. Dessutom har den främre kameran flyttats till en annan kant, och högtalarhålen har försvunnit. Fodralet till iPad mini 6 och 7 kommer att vara för löst på den nya modellen, och utskärningarna kommer inte att passa kameran.
Det passar inte heller det originala Smart Folio. Apple säljer det nya TechWoven Smart Folio, som enligt Apple Store endast är kompatibelt med iPad mini (A20 Pro).
I butiken finns redan de första fodralen till den nya modellen:
ESR Rebound Magnetic till iPad mini 8 i svart.
ESR Rebound Magnetic till iPad mini 8 i marinblått.
Nej. Den nya skärmen har en större diagonal (8,5 istället för 8,3 tum) och tunnare ramar. Glaset till iPad mini 7 kommer att ha andra mått och täcker inte skärmen ända ut till kanten. Vi har ännu inga skyddsglas till iPad mini 8 i vårt sortiment, men de kommer att finnas efter lanseringen.
Om du stannar kvar med iPad mini 7, kommer du fortfarande att hitta tillbehör till den i butiken.
UAG Plyo Folio till iPad mini 6 och 7.
Glas till iPad mini 7: Bizon Glass Tab Clear och GrizzGlass HybridGlass.
Paperlike 3.0: folie som imiterar papper, för personer som skriver mycket med stylus.
Apple Pencil, stylusar och laddare: detta passar till båda
Apple Pencil Pro och Apple Pencil (USB-C) fungerar med iPad mini 7 och iPad mini 8. Detta bekräftas av sidan för Apple Pencil. Om du redan har en stylus behöver du inte köpa en ny.
Enligt Apple kostar Apple Pencil Pro 649 kr, och Apple Pencil (USB-C) 399 kr. Ett billigare alternativ är stylusar från andra märken. Deras kompatibilitet med iPad mini 8 har dock inte bekräftats av tillverkarna, så kontrollera beskrivningen innan du köper. Du hittar en ranking av modeller i texten bästa stylus för iPad.
USB-C-laddare och kablar passar också till båda modellerna. I Polen ingår endast en kabel i lådan med iPad mini, utan strömadapter. För att använda snabb laddning med iPad mini 8 behöver du en adapter med minst 35 W. Du hittar dem i kategorin nätadapter.
iPad mini 8 har en OLED-skärm på 8,5 tum istället för en LCD-skärm på 8,3 tum, en A20 Pro-chip, IP67 motstånd, högtalare som spelar genom skärmen, en frontkamera på den längre kanten och snabb laddning. Den är också tunnare (5,4 mm) och lättare (255 g).
Passar ett fodral till iPad mini 7 till iPad mini 8?
Nej. Den nya iPad mini är 2,2 mm smalare och 0,9 mm tunnare, har en annorlunda placerad frontkamera och har inga högtalarhål. Du behöver ett fodral till iPad mini 8 (2026).
Fungerar Apple Pencil med iPad mini 8?
Ja. Apple Pencil Pro och Apple Pencil (USB-C) fungerar både med iPad mini 7 och iPad mini 8.
Vad kostar iPad mini 8 i Polen?
Från 3 499 zł för versionen 128 GB Wi-Fi. Versionen med modem kostar från 4 299 zł.
När släpps iPad mini 8?
Försäljningen i Polen börjar den 28 oktober 2026 klockan 18:10, och försäljningen börjar den 6 november.
Har iPad mini 8 ProMotion?
Apple anger inte detta, så det är troligtvis inte så. Skärmen har en uppdateringsfrekvens på 60 Hz, precis som iPad mini 7.
vivo X500 Pro Max vs OPPO Find X10 Pro Max är en duell mellan zoom och mångsidighet. vivo vinner med sitt teleobjektiv (200 MP på en sensor 1/1,4″, 85 mm), telekonverterare 400 mm och en skarpare 2K-skärm. OPPO svarar med en ultravidvinkelkamera på 200 MP, 8K-video på varje objektiv och — om läckorna om vivo bekräftas — ett större batteri i den europeiska versionen. Båda har samma processor, Dimensity 9600 Pro.
På papperet är detta de närmaste rivalerna denna höst. Båda telefonerna lanserades i Kina med en dags mellanrum, båda kallas Pro Max och båda riktar sig till människor som köper en smartphone främst för kameran. De skiljer sig dock åt i sin fotografiska strategi: vivo satsar på lång zoom, medan OPPO fokuserar på tre likvärdiga 200 MP-kameror.
Vi har kontrollerat de officiella specifikationerna från båda tillverkarna, de kinesiska prislapparna, energimärkningen för vivo från EU:s EPREL-databas (enligt arecenze.cz) och insiderinlägg från @TechHome100. Nedan hittar du en jämförelse av kameror modul för modul, skärm, batteri och priser samt svaret på vilken modell som passar dig.
Läget den 22 oktober 2026: OPPO Find X10 Pro Max är redan tillgänglig i Polen (från 21.10). vivo X500 Pro Max har sin europeiska premiär den 27 oktober kl. 16:00, och den polska samma dag kl. 17:30 (båda tider enligt centraleuropeisk tid, CET). Informationen om vivo kommer från den officiella specifikationen i Kina. Den europeiska versionen kan skilja sig åt i batteri och minneskonfiguration, och officiella europeiska och polska priser finns ännu inte. Vi kommer att uppdatera artikeln efter premiären.
Kort dom: för vem vilken modell
Välj vivo X500 Pro Max om:
du fotograferar på avstånd: konserter, sport, natur — periskop 200 MP har en större sensor och längre brännvidd (85 mm jämfört med 70 mm),
du tänker på en telekonverterare — vivo stöder två Zeiss-objektiv, inklusive 400 mm, medan OPPO har ett, cirka 230 mm,
du värdesätter en skarpare skärm: 2K och 507 ppi jämfört med 1,5K och 450 ppi i OPPO,
du spelar in i slow motion — vivo registrerar nativt 4K vid 240 fps.
Välj OPPO Find X10 Pro Max om:
du ofta fotograferar med ultravidvinkel eller på nära håll — du får 200 MP på en sensor 1/1,56″ istället för 50 MP på 1/2,75″ och makro från 4 cm,
du spelar in mycket video — 8K och 4K 120 fps med Dolby Vision fungerar på alla tre bakre kameror, det finns också Open Gate,
du vill vara säker på batteriet i den europeiska versionen — OPPO anger officiellt 7150 mAh, medan vivo ännu inte har bekräftat sitt,
du vill köpa telefonen direkt och veta priset — i Polen kostar OPPO 6999 zł, i Tyskland och Frankrike 1799 €.
Specifikationer för vivo X500 Pro Max vs OPPO Find X10 Pro Max — tabell
För OPPO anger vi den europeiska versionen, för vivo — den kinesiska, eftersom endast den har en officiell specifikation idag. Där det kan finnas skillnader i den europeiska versionen av vivo, skriver vi det tydligt.
Parameter
vivo X500 Pro Max
OPPO Find X10 Pro Max
Premiär
Kina 21.09.2026, Europa och Polen 27.10.2026
Kina 22.09.2026, Europa och Polen 21.10.2026
Processor
MediaTek Dimensity 9600 Pro, 2 nm, upp till 4,55 GHz
MediaTek Dimensity 9600 Pro, 2 nm, upp till 4,55 GHz
Skärm
6,85″, platt AMOLED, 2K 3168×1440, 507 ppi
6,78″, platt AMOLED, 2772×1272, 450 ppi
Uppdateringsfrekvens
LTPO 1–144 Hz (144 Hz i spel)
1–120 Hz, 144 Hz i utvalda spel
Ljusstyrka (enligt tillverkaren)
4400 nits topp (20% av skärmen), 2000 nits på hela skärmen
HBM 2000 nits
RAM och lagring
Kina: 12 eller 16 GB, 256 GB–1 TB; Europa: att bekräfta
Europa: 12 GB + 512 GB (enda variant)
Kameror bak
50 MP + 200 MP periskop 3,5× + 50 MP
tre kameror 200 MP + färgkamera 3,2 MP
Framkamera
50 MP, f/2.0, AF
50 MP, f/2.0, AF
Batteri
Kina: 8000 mAh (typiskt); Europa: ej bekräftad
Europa: 7150 mAh (typiskt; i Kina 8000 mAh)
Trådbunden laddning
90 W (kinesisk version)
80 W SUPERVOOC / 80 W UFCS
Trådlös laddning
40 W (kinesisk version)
50 W AIRVOOC
Mått
163,32 × 76,82 × 7,95 mm (svart) / 8,12 mm
161,32 × 76,57 × 8,40 mm
Vikt
225 g (svart) / 229 g
226 g (Luna White) / 228 g (Titanium Grey)
Vattentålighet
IP68, IP69
IP66, IP68, IP69
System
OriginOS 7 (Android 17) i Kina
ColorOS 17 (Android 17)
Anslutning
Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0, eSIM, USB 3.2, infraröd
Wi-Fi 7, Bluetooth 6.2, eSIM, USB 3.2 Gen 1, infraröd
Färger
Kina: grå, vit, orange, svart; Europa: att bekräfta
Europa: Luna White, Titanium Grey
Pris i Kina (12/256 GB)
6999 ¥
6799 ¥
Pris i Tyskland (12/512 GB)
inofficiellt 1799 € (läcka)
1799 €
Pris i Polen
ca 7000 zł (förväntat, officiellt 27.10.2026)
6999 zł
Intressant fakta: båda telefonerna använder samma processor. Skillnaderna i prestanda kommer därför att bero på kylning och programvara, inte på själva kretsen.
Kamera vivo X500 Pro Max vs OPPO Find X10 Pro Max — modul för modul
Detta är den viktigaste delen av jämförelsen. Tillverkarna har lagt betoningen nästan omvänt: vivo har investerat i teleobjektiv, medan OPPO har förbättrat det ultrabreda objektivet till nivån av de andra kamerorna.
Modul
vivo X500 Pro Max
OPPO Find X10 Pro Max
Huvudkamera
50 MP, 1/1,28″, f/1.57, 24 mm, OIS med 3° lutning, CIPA 7.0, Sony LYTIA L910 med LOFIC¹
200 MP, 1/1,3″, f/1.5, 24 mm, OIS (CIPA 6.5¹), Samsung ISOCELL HPC med DeepPix¹
Teleobjektiv (periskop)
200 MP, 1/1,4″, f/2.67, 85 mm (3,5×), OIS, CIPA 7.0, makro från 15 cm, Samsung ISOCELL HP0
200 MP, 1/1,56″, f/2.1, 70 mm (3×), OIS (CIPA 7.5¹), makro från 10 cm, Samsung ISOCELL HP5¹
Ultravidvinkel
50 MP, 1/2,75″, f/2.0, AF, Samsung ISOCELL JN5¹
200 MP, 1/1,56″, f/2.2, 13 mm (124°), AF, makro från 4 cm, Samsung ISOCELL HP5¹
Färgsensor
ingen (det finns en multispektral sensor)
3,2 MP, 24 spektrala kanaler
Fokusstöd
laser med flera zoner, 1536 punkter
laserfokussensor (OPPO anger inte antalet punkter)
Framkamera
50 MP, f/2.0, AF, Samsung ISOCELL JN1¹
50 MP, f/2.0, 18 mm, AF, Samsung ISOCELL JN5¹
Zoom
3,5× optiskt, digitalt upp till 100×
3× optiskt, 6× förlustfritt enligt OPPO
Telekonvertrar
Zeiss 200 mm och Zeiss 400 mm
Hasselblad, ca 230 mm
Optik
Zeiss, T*-beläggningar
Hasselblad
¹ Dessa sensormodeller och värden anges inte av tillverkarna i specifikationerna. vivo skriver om sensorn „Blueprint Light Control 900”, definierad tillsammans med Sony, och OPPO — om „DeepPix-teknologin”. Vi anger dem enligt @TechHome100 och recensionen av Find X10 Pro Max (Digital Camera World, HardwareZone). Modellen av teleobjektivet vivo (Samsung ISOCELL HP0) bekräftas av tillverkaren själv.
Huvudkamera: LOFIC kontra DeepPix
Sensorerna är nästan lika stora: 1/1,28″ i vivo och 1/1,3″ i OPPO. De skiljer sig åt i upplösning (50 MP mot 200 MP) och hur de hanterar stora skillnader i ljusstyrka i bilden.
vivo satsar på LOFIC, det vill säga en extra kondensator vid varje pixel som fångar upp överskott av laddning innan de ljusa delarna av bilden överexponeras. Enligt @TechHome100 har Sony LYTIA L910 en tvåkanals LOFIC, pixelkapacitet på upp till 250 000 elektroner och rekordlågt läsbrus (0,75 e-). Detta ska eliminera typiska svagheter hos LOFIC: brus och högre strömförbrukning.
OPPO valde DeepPix: istället för att lägga till en kondensator fördjupar den själva fotodioden. Hur denna teknik fungerar har vi beskrivit i detalj i jämförelsen OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra. Enligt samma insider har HPC-sensorn en pixelkapacitet på cirka 160 000 elektroner.
Båda tillverkarna deklarerar 17 EV dynamiskt omfång, men under olika förhållanden. vivo anger detta värde för vivo Log-läget, och OPPO — för standardvideo vid 1× zoom. Siffrorna ser identiska ut, men de kan inte jämföras direkt.
Observera: uppgifterna om pixelkapacitet och läsbrus kommer från en insider och inte från ett oberoende test. Ingen av telefonerna har ännu ett resultat i DXOMARK — laboratoriet har just meddelat tester av båda modellerna.
För vivo talar stabiliseringen. Den optiska bildstabiliseringsmodulen (OIS) för huvudkameran lutar sig 3°, och tillverkaren deklarerar en CIPA-nivå på 7.0. Enligt insidern är det dubbelt så stort omfång som i föregående generation.
Teleobjektiv: 3,5× och 1/1,4″ kontra 3× och 1/1,56″
Detta är hjärtat av vivo. Periskopet har 200 MP på en sensor 1/1,4″, vilket är ungefär en fjärdedel större än 1/1,56″ i OPPO. Brännvidden 85 mm (3,5×) är en klassisk porträttlängd och en bättre utgångspunkt för långt zoom än 70 mm.
OPPO har däremot en ljusare bländare: f/2.1 jämfört med f/2.67. På papperet balanserar det delvis skillnaden i sensorstorlek. Dessutom finns telemakro från 10 cm istället för 15 cm samt 6× zoom (140 mm), som enligt OPPO är förlustfri.
vivo lägger till funktioner för sport och konserter: seriebilder med zoom upp till 30× med en assistent som håller objektet i mitten av bilden, samt ett uppdaterat scenläge. Objektspårning i intervallet 10–30× kommer att nå telefonen med en systemuppdatering.
Ultravidvinkel: här vinner OPPO, och det tydligt
I OPPO har den ultrabreda kameran 200 MP på en sensor 1/1,56″, medan vivo har 50 MP på 1/2,75″. Sensorn i OPPO har ungefär tre gånger större yta, vilket vanligtvis innebär renare bilder av landskap och interiörer i skymningen.
OPPO har också makro från 4 cm med autofokus och brännvidd på 13 mm. vivo anger inte brännvidden för den ultrabreda kameran. Om du fotograferar arkitektur och interiörer eller tar gruppbilder på nära håll, kommer denna skillnad att vara märkbar i det dagliga bruket.
Telekonvertrar: 400 mm kontra 230 mm
Båda telefonerna stöder skruvbara objektiv, men vivo har här en tydlig fördel i räckvidd.
vivo X500 Pro Max
OPPO Find X10 Pro Max
Objektiv
Zeiss Teleconverter G2 och G2 Ultra
Hasselblad Teleconverter 3,28×
På vilken kamera
periskop 85 mm
periskop 70 mm
Brännvidd
ca 200 mm (G2) och ca 400 mm (G2 Ultra)
ca 230 mm (10×), vidare 20× och 40× med AI
Konstruktion
G2: 153 g, 96 mm lång; G2 Ultra: enligt vivo uppfyller standarden APO i kombination med X500 Pro Max
inga uppgifter från OPPO
Tillbehör
grepp med knappar, fodral, extern förhandsgranskningsskärm (separat)
fodral med fäste, rem, transportfodral, stativfäste
Pris
i Kina separat; i Europa att bekräfta
i Polen 1499 zł för setet
vivo marknadsför direkt setet med objektivet 400 mm som utrustning för konserter. På samma sätt rekommenderar @TechHome100: om du ofta går på konserter, välj X500 Pro Max med telekonverter 400 mm. TechRadar skriver efter testet att ingen OPPO, Honor eller Apple-telefon kan mäta sig med detta objektiv.
OPPO:s telekonverter fungerar endast i sitt eget kameraläge: utan Master-lägen, nattläge, lång exponering, slow motion och Pro Video. vivo har ännu inte publicerat en lista över begränsningar för sina objektiv. För båda märkena måste man komma ihåg att telekonvertern monteras genom fodralet i setet — ett vanligt fodral fungerar inte med det.
Bekräftas 27.10: enligt läckan från Roland Quandt kommer ett fotopaket med X500 Pro Max att dyka upp i Europa för 1999 €. Det är ännu oklart om telekonverterarna från vivo kommer att säljas separat i Polen.
Video: slow motion i vivo, mångsidighet i OPPO
I videon är båda telefonerna mycket kraftfulla, men var och en på sitt sätt.
4K 60 fps; 4K 30 fps med Dolby Vision och skönhetsfilter
Hasselblad-porträtt på tre brännvidder
Ljud
fyra mikrofoner
—
Externapplikationer
—
Blackmagic Camera från november 2026
² Enligt @TechHome100; vivo spelar också in material i APV 10-bit 4:2:2 codec.
vivo vinner med slow motion: 4K vid 240 fps är en sällsynthet i en telefon, och med uppdateringen kommer effekten 960 fps, beräknad av algoritmen. Dessutom fokusspårning i 4K 120 fps och laserautofokus med över tusen punkter.
OPPO vinner med konsekvens: 8K, 4K 120 fps med Dolby Vision och 10-bitars Log fungerar på varje kamera. Open Gate låter dig spela in en 4:3 bild från hela sensorn och sedan klippa ut en vertikal bild för Reels och en horisontell för YouTube.
Zeiss eller Hasselblad: färger och lägen
vivo har samarbetat med Zeiss i flera år. X500 Pro Max har T*-beläggningar på linserna, nya filmstilar (bland annat ”Paris Afterglow”, ”Sunny Day”, den kalla ”Silver Halide”) och läget ”Film”, som omedelbart ger inspelningarna en filmisk look. Det finns också ett reportage-läge med inspelning av en platt, ”grå” bild och import av LUT.
OPPO arbetar med Hasselblad. Find X10 Pro Max har LUMO True Image Engine, 18 LUMO Color Palette färgstilar, XPAN-format och Master-läge. En extra färgkamera med 24 spektrala kanaler hjälper till att återge färgerna troget när flera ljuskällor blandas i bilden.
Färgval är en smaksak, och oberoende tester av båda telefonerna i samma scener finns ännu inte. Innan du väljer, jämför exempelbilder från båda modellerna.
Skärm, prestanda och mjukvara
Skärm: 2K i vivo, 1,5K i OPPO
vivo har tydligt en skarpare panel: 6,85″, 3168×1440 och 507 ppi. Enligt vivo är det den första telefonen med BOE Q11-panel i 2K-upplösning. OPPO har 6,78″ och 2772×1272, vilket ger 450 ppi. Enligt @TechHome100 använder OPPO Tianma N1-panelen.
vivo deklarerar också en mycket högre toppljusstyrka: 4400 nits vid 20% av skärmytan och 2000 nits på hela skärmen. OPPO anger 2000 nits i läget för hög ljusstyrka. Båda skärmarna är platta och går ner till 1 nit.
OPPO har å sin sida PWM-dimring med högre frekvens: 3840 Hz jämfört med 2160 Hz i vivo (enligt @TechHome100). Om du störs av flimmer vid låg ljusstyrka, är det ett argument för OPPO. Båda telefonerna uppdaterar bilden adaptivt, och 144 Hz fungerar i utvalda spel.
Prestanda: samma processor
Båda modellerna har MediaTek Dimensity 9600 Pro i 2 nm-process, med två kärnor på 4,55 GHz och grafik Mali-G2-Ultra. vivo lägger till egna kretsar för bildbehandling (enligt @TechHome100 VS1 och V3+), OPPO bearbetar bilder i själva processorn.
I Kina har vivo LPDDR5X Ultra-minne och UFS 4.1, i varianter upp till 16 GB RAM och 1 TB. Europeiska OPPO finns endast i versionen 12/512 GB. Konfigurationerna för vivo i Europa kommer att avslöjas vid lanseringen.
Programvara
Båda telefonerna startar med Android 17. vivo har i Kina gränssnittet OriginOS 7, OPPO — ColorOS 17. Vilken programvara den europeiska X500 Pro Max kommer att få, bekräftar vivo den 27 oktober.
Batteri och laddning
Batteri: var försiktig med den europeiska versionen av vivo
Detta är den vanligaste fällan när man läser kinesiska specifikationer. I Kina har båda telefonerna 8000 mAh, men i Europa har OPPO officiellt sänkt till 7150 mAh. Liknande nedskärningar väntar troligen vivo, men tillverkaren har ännu inte meddelat några siffror.
Källa
vivo X500 Pro Max
OPPO Find X10 Pro Max
Officiellt, Kina
8000 mAh typiskt / 7800 mAh nominellt
8000 mAh typiskt / 7790 mAh nominellt
Officiellt, Europa
inga data till 27.10
7150 mAh typiskt / 6960 mAh nominellt
EU:s EPREL-databas (enligt arecenze.cz)
6570 mAh nominellt
—
@TechHome100 (16.10.2026)
ca. 6750 mAh utanför Kina
—
Varför förvirringen? Den 21 oktober skrev @TechHome100 om ett batteri på 7800 mAh. Det är det nominella värdet för den kinesiska versionen — exakt så anges det av vivo på sin kinesiska webbplats — och inte den europeiska. Enligt Notebookcheck, som hänvisar till ett erbjudande från en butik i Hongkong, har den globala versionen som säljs i Asien en liknande kapacitet. Men till Europa kommer troligen modellen med det mindre batteriet — det antyder EPREL-etiketten.
Om läckorna bekräftas kommer den europeiska OPPO att ha cirka 400 mAh mer än vivo. EPREL-etiketten för vivo anger dessutom 72 timmars drift på en cykel i det europeiska testet, men för OPPO har vi inte samma värde att jämföra med.
Laddning: 90 W kontra 80 W, trådlöst omvänt
Kinesiska versionen av vivo laddar med upp till 90 W via kabel och 40 W trådlöst (med vivo 50 W-laddare). OPPO har 80 W SUPERVOOC eller UFCS och 50 W trådlöst. Laddningskraften för den europeiska vivo kommer vi att få veta efter lanseringen.
Ingen av telefonerna har inbyggda magneter — avsaknaden av Qi2-magneter i OPPO bekräftas av Digital Camera World, och vivo:s förhandsgranskningsskärm kräver ett magnetiskt fodral. För magnetiska induktionsladdare behöver du därför ett fodral med en magnetring.
Tips: leta efter en laddare med USB Power Delivery och PPS med en effekt på minst 60 W. Du kan välja den bland nätladdare för smartphones. Full effekt enligt tillverkarens deklaration ges endast av officiella laddare från vivo och OPPO.
Mått, hölje och färger
vivo är tunnare: 7,95 mm i svart version och 8,12 mm i övriga, jämfört med 8,40 mm i OPPO. Vikten är praktiskt taget densamma: 225–229 g i vivo (kinesisk version) och 226–228 g i europeiska OPPO. vivo är å sin sida 2 mm högre.
Båda har skydd IP68 och IP69, vilket innebär att de tål nedsänkning och strålar av varmt vatten. OPPO har dessutom IP66. vivo har en ultraljudsläsare för fingeravtryck i 3D, en ram av aluminium och baksidan av glas (i tre färger).
I Kina har vivo X500 Pro Max fyra färger: grå „Jordens eko”, vit „Klart väder”, orange „Auroras glans” och svart „Fånga natten”. Den grundläggande X500 fick istället för orange en rosa „Gryning”. Vilka färger som kommer till Europa bekräftar vivo den 27 oktober. En läcka från Roland Quandt nämner svart och grå.
OPPO Find X10 Pro Max finns i Europa i två färger: vit Luna White och grå Titanium Grey.
Priser på vivo X500 Pro Max och OPPO Find X10 Pro Max
Kina: vivo något dyrare
Detta är den enda marknaden där vi känner till de officiella priserna för båda telefonerna:
Variant (Kina)
vivo X500 Pro Max
OPPO Find X10 Pro Max
12/256 GB
6999 ¥
6799 ¥
12/512 GB
7999 ¥
7499 ¥
16/512 GB
8499 ¥
7999 ¥
12 GB / 1 TB
8999 ¥ (med satellitanslutning)
—
16 GB / 1 TB
9499 ¥ (med satellitanslutning)
8999 ¥
Skaparpaket
12 999 ¥ (16 GB / 1 TB med tillbehör)
—
I Kina är vivo dyrare med 200–500 yuan i jämförbara varianter. Båda vivo-versionerna med 1 TB har satellitanslutning, som endast fungerar i Kina.
Europa: OPPO officiellt, vivo från läckor
OPPO Find X10 Pro Max kostar i OPPO-butiken 1799 € i Tyskland och Frankrike samt £1499 i Storbritannien (12/512 GB).
Det finns ännu inget officiellt pris för vivo. Enligt läckan från Roland Quandt kommer X500 Pro Max i versionen 12/512 GB att kosta 1799 € i Europa, och fotopaketet 1999 €. Om detta bekräftas kommer båda telefonerna att kosta lika mycket i euroområdet.
Polen: OPPO 6999 zł, vivo omkring 7000 zł
I den polska butiken kostar OPPO Find X10 Pro Max 6999 zł, och paketet med Hasselblad-telekonverterare kostar 1499 zł separat eller 7699 zł tillsammans med telefonen.
vivo X500 Pro Max förväntas kosta i Polen ungefär 7000 zł, vilket är praktiskt taget samma som OPPO. Det officiella priset meddelar tillverkaren vid premiären 27 oktober klockan 17:30. Enligt den europeiska butiken kommer vivo-försäljningen i Europa att börja 5 november. Vi lägger till priset här direkt efter premiären.
Skydd och kameraglas för båda modellerna
Båda telefonerna har stora, utstickande kameraöar och olika mått, så varje modell behöver sina egna tillbehör. Glaset för vivo täcker inte skärmen på OPPO, och kameraskyddet för den ena passar inte den andra.
För vivo X500 Pro Max har vi redan härdat och hybridglas, skärmskydd och glas för kameran. Övriga modeller i serien samlas under kategorin vivo X500 Series.
[hs_products category=”2673″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Skydd för vivo X500 Pro Max”]
För OPPO Find X10 Pro Max hittar du härdat och hybridglas, skärmskydd och bakskydd samt glas för kameran:
[hs_products category=”2669″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Skydd för OPPO Find X10 Pro Max”]
Observera: telekonverterare för båda märkena monteras genom fodralet i fotopaketet. Vanligt fodral fungerar för vardagsbruk, men för bilder med telekonverterare måste du byta telefonen till tillverkarens fodral.
vivo X500 Pro Max eller OPPO Find X10 Pro Max — vilken ska man köpa?
Svaret beror på hur långt du fotograferar och om du vill vänta.
Går du på konserter, matcher eller fotograferar du naturen? vivo X500 Pro Max. Större periskop-sensor, brännvidd 85 mm och telekonverterare 400 mm är idag den längsta räckvidden i denna klass. OPPO med telekonverterare når upp till cirka 230 mm.
Fotograferar du lite av allt och spelar in mycket? OPPO Find X10 Pro Max. Tre kameror på 200 MP ger en konsekvent kvalitet på varje brännvidd, och 8K och Dolby Vision fungerar på var och en av dem. Dessutom finns Open Gate. Den ultrabreda vinkeln är tydligt bättre än i vivo.
Är skärmen viktig? vivo. 2K, 507 ppi och 4400 nits ger en skarpare och ljusare panel. Undantag: om du är känslig för flimmer, har OPPO PWM-dimring med högre frekvens.
Är batteriet viktigt? För tillfället OPPO, eftersom dess europeiska 7150 mAh är bekräftat. Om läckor om cirka 6750 mAh i europeiska vivo visar sig stämma, kommer OPPO:s fördel att bestå.
Vill du köpa nu? I Polen är OPPO tillgängligt från den 21 oktober för 6999 zł. vivo förväntas kosta liknande, omkring 7000 zł; det officiella priset kommer att meddelas den 27 oktober, och försäljningen i Europa startar den 5 november. Om du tvekar mellan dem, är det värt att vänta en vecka på vivo:s premiär.
Mer om kameratelefoner av den här klassen skriver vi i rankingen bästa telefoner för bilder 2026. För ett år sedan såg samma tävling annorlunda ut — se jämförelsen OPPO Find X9 Pro vs vivo X300 Pro. Enligt @TechHome100 är det just X300 Pro som är den direkta föregångaren till X500 Pro Max.
Sammanfattning
vivo X500 Pro Max vs OPPO Find X10 Pro Max är ett val mellan en zoomspecialist och ett mångsidigt kameraflaggskepp:
vivo X500 Pro Max — periskop 200 MP 1/1,4″ med brännvidd 85 mm, Zeiss 400 mm telekonverterare, 2K-skärm 507 ppi och 4400 nits, slow motion 4K 240 fps, tunnare chassi,
OPPO Find X10 Pro Max — tre kameror 200 MP, ultravidvinkel 1/1,56″ med makro från 4 cm, 8K och Dolby Vision på varje objektiv, Open Gate, trådlös laddning 50 W,
gemensamt — Dimensity 9600 Pro, Android 17, IP68 och IP69, ingen DXOMARK-poäng,
batteri i Europa — OPPO 7150 mAh officiellt, vivo inofficiellt cirka 6750 mAh,
pris — OPPO 6999 zł i Polen och 1799 € i Tyskland; vivo enligt läckor 1799 €, i Polen cirka 7000 zł (officiellt 27 oktober).
Oavsett val, se till att skydda från första dagen, för reparation av skärmen eller kameraön på ett flaggskepp av den här klassen kommer inte att vara billigt. Tillbehör för båda märkena hittar du i kategorierna vivo och OPPO på Home Screen.
FAQ — vivo X500 Pro Max vs OPPO Find X10 Pro Max
Vilken har bättre kamera: vivo X500 Pro Max eller OPPO Find X10 Pro Max?
För zoom och bilder på avstånd är vivo X500 Pro Max bättre med sin periskopkamera på 200 MP 1/1,4″ och telekonverterare på 400 mm. För ultrabredvinkel, makro och video på alla brännvidder är OPPO Find X10 Pro Max bättre. Ingen av dem har ännu fått ett DXOMARK-betyg.
När har vivo X500 Pro Max premiär i Polen?
27 oktober 2026 kl. 17:30 polsk tid (CET). Den europeiska premiären äger rum samma dag kl. 16:00 CET, och försäljningen enligt den europeiska vivo-butiken börjar den 5 november. I Kina debuterade telefonen den 21 september 2026.
Vad kostar vivo X500 Pro Max?
I Kina från 6999 yuan för versionen 12/256 GB. I Polen förväntas den kosta cirka 7000 zł, och enligt läckan från Roland Quandt i Europa 1799 € för versionen 12/512 GB. De officiella priserna från vivo kommer att tillkännages den 27 oktober (status den 22.10.2026).
Vad kostar OPPO Find X10 Pro Max?
I den polska OPPO-butiken 6999 zł, i Tyskland och Frankrike 1799 €, i Storbritannien £1499 — för den enda europeiska versionen 12/512 GB (status den 22.10.2026).
Vilket batteri har vivo X500 Pro Max i Europa?
vivo har ännu inte meddelat detta. Den kinesiska versionen har 8000 mAh (7800 mAh nominellt), och enligt läckor kommer den europeiska att ha cirka 6750 mAh; EU:s databas EPREL anger 6570 mAh nominellt. OPPO Find X10 Pro Max har officiellt 7150 mAh i Europa.
Har vivo X500 Pro Max och OPPO Find X10 Pro Max samma processor?
Ja. Båda använder MediaTek Dimensity 9600 Pro i en 2 nm process. vivo lägger till sina egna kretsar för bild- och videobehandling.
Passar ett fodral för OPPO Find X10 Pro Max på vivo X500 Pro Max?
Nej. Telefonerna skiljer sig åt i dimensioner, tjocklek och formen på kameraön: vivo har en rund ö i mitten, OPPO — en rektangulär i hörnet. Varje telefon behöver ett dedikerat fodral och skyddsglas.
OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra är en videokamp med zoom. Pro Max vinner på video, ultrabred vinkel, nyare processor och lägre vikt, medan Find X9 Ultra vinner på zoom, större huvudsensor, QHD+-skärm och snabbare laddning. I Tyskland och Frankrike kostar den nyare Pro Max 1799 € jämfört med 1699 € för X9 Ultra. I den polska OPPO-butiken är det tvärtom: 6999 zł jämfört med 7399 zł.
Det är en ovanlig situation. Den nyare telefonen är i eurozonen dyrare än flaggskeppet från för ett halvår sedan, även om kameran på flera ställen gör ett steg tillbaka — framför allt har den inte en 10× periskopzoom, som var Ultrans kännetecken.
Vi har kontrollerat de officiella specifikationerna för OPPO, priser från fyra länder, recensioner och inlägg från insidern @TechHome100. Nedan hittar du en fullständig jämförelse av OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra: modul för modul i kameran, skärmen, batteriet, priserna och svaret på vilken modell som passar dig.
Status den 21 oktober 2026: det är dagen för den europeiska och polska lanseringen av Find X10 Pro Max. Tekniska data kommer från de officiella specifikationerna för OPPO. Sensormodeller som OPPO inte anger beskriver vi enligt recensioner och @TechHome100. Pro Max har ännu inget DXOMARK-resultat, och priserna i butikerna kommer att förändras.
Kort dom: för vem vilken modell
Välj Find X10 Pro Max om:
du spelar in mycket video — 8K och 4K 120 fps med Dolby Vision fungerar på alla tre bakre kameror, det finns också Open Gate och 10-bit Log,
du ofta fotograferar med ultravidvinkel eller på nära håll — du får 200 MP istället för 50 MP och skärpa redan från 4 cm,
du vill ha en lättare och smalare telefon med Wi-Fi 7 och Android 17 från första dagen,
du köper i Polen till OPPO-pris — här är Pro Max 400 zł billigare.
Välj Find X9 Ultra om:
du fotograferar på avstånd: konserter, sport, natur, arkitekturdetaljer — nativa 230 mm utan att skruva på något,
du värdesätter den största huvudsensorn (1/1,12″) och en fysisk kameraknapp,
du värdesätter en skarpare QHD+-skärm och 100 W laddning,
du vill ha en kamera som är testad i oberoende tester — X9 Ultra har 170 poäng i DXOMARK, Pro Max väntar fortfarande på test.
Specifikation OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra — tabell
Vi jämför de europeiska versionerna. Där den kinesiska versionen skiljer sig, skriver vi det direkt.
Parameter
Find X10 Pro Max
Find X9 Ultra
Premiär
Kina 22.09.2026, Europa och Polen 21.10.2026
Kina och världen 21.04.2026, Polen (förbeställning) 29.04.2026
Processor
MediaTek Dimensity 9600 Pro, 2 nm, upp till 4,55 GHz
Snapdragon 8 Elite Gen 5, 3 nm, upp till 4,608 GHz
Skärm
6,78″, platt AMOLED, 2772×1272, 450 ppi
6,82″, AMOLED QHD+ 3168×1440, 510 ppi
Uppdateringsfrekvens
1–120 Hz, 144 Hz i utvalda spel
1–120 Hz, 144 Hz i utvalda spel
Ljusstyrka (enligt OPPO)
HBM 2000 nits
HBM 1800 nits, topp 3600 nits
RAM och lagring (EU)
12 GB LPDDR5X + 512 GB UFS 4.1
12 GB LPDDR5X + 512 GB UFS 4.1
Bakre kameror
3× 200 MP + färgkamera 3,2 MP
200 + 200 + 50 + 50 MP + färgkamera 3,2 MP
Periskop 10×
❌
✅ 230 mm
Framkamera
50 MP, AF
50 MP, AF
Batteri (EU)
7150 mAh (i Kina 8000 mAh)
7050 mAh
Trådbunden laddning
80 W SUPERVOOC / 80 W UFCS
100 W SUPERVOOC
Trådlös laddning
50 W AIRVOOC
50 W AIRVOOC
Mått
161,32 × 76,57 × 8,40 mm
163,16 × 76,97 × 8,65 mm (svart: 9,10 mm)
Vikt (EU)
226 g (vit) / 228 g (titangrå)
235 g (orange) / 236 g (svart)
Motståndskraft
IP66, IP68, IP69
IP66, IP68, IP69
System
ColorOS 17 (Android 17)
ColorOS 16 (Android 16)
Anslutning
Wi-Fi 7, Bluetooth 6.2, eSIM
Wi-Fi 6 enligt OPPO:s polska specifikation, Bluetooth 6.0
Kameraknapp
❌ (det finns en programmerbar Snap Key)
✅ (och Snap Key)
Färger i EU
Luna White, Titanium Grey
Tundra Umber (ekoskinn), Canyon Orange
OPPO-pris i Tyskland
1799 €
1699 €
OPPO-pris i Polen
6999 zł
7399 zł
Båda telefonerna finns i Europa endast i en konfiguration 12/512 GB. Varianterna 16 GB och 1 TB är enbart kinesiska. I båda fallen visar den europeiska etiketten endast IP68 — detta är en följd av EU:s regler om märkning, och inte en svagare konstruktion.
Kamera OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra — modul för modul
Detta är den viktigaste delen av jämförelsen, eftersom båda telefonerna främst köps för kameran. De skiljer sig åt i filosofi, inte bara i siffror.
Find X9 Ultra har fyra kameror för bilder som optiskt täcker intervallet 14–230 mm. OPPO talar om ”åtta professionella objektiv” från 0,6× till 20×. Find X10 Pro Max har tre kameror med identisk upplösning på 200 MP, som täcker 13–70 mm. Därefter används ett utsnitt av sensorn och längre än så — en påskruvbar telekonverter.
Modul
Find X10 Pro Max
Find X9 Ultra
Huvudkamera
200 MP, 1/1,3″, f/1.5, 24 mm, OIS (CIPA 6.5*), Samsung ISOCELL HPC med DeepPix*
200 MP, 1/1,12″, f/1.5, 23 mm, OIS, Sony LYT-901*
Ultravidvinkel
200 MP, 1/1,56″, f/2.2, 13 mm (124°), AF, makro från 4 cm, utan OIS, Samsung ISOCELL HP5*
50 MP, 1/1,95″, f/2.0, 14 mm (123°), AF, utan OIS, Sony LYT-600*
Teleobjektiv 3× (periskop)
200 MP, 1/1,56″, f/2.1, 70 mm, OIS (CIPA 7.5*), makro från 10 cm, Samsung ISOCELL HP5*
200 MP, 1/1,28″, f/2.2, 70 mm, OIS, makro från 15 cm, OmniVision OV52A*
upp till 460 mm (20×, ”optisk kvalitet” enligt OPPO)
Zoom i video
3× optiskt, upp till 18× digitalt
10× optiskt, upp till 30× digitalt
* Sensormodeller och CIPA-värden kommer inte från OPPO, som endast nämner ”DeepPix-teknologi” och ”ny Sony-sensor”. Vi anger dem enligt recensioner (Digital Camera World, HardwareZone) och @TechHome100.
Huvudkamera: DeepPix 1/1,3″ kontra 1/1,12″
På papperet är det första nederlaget för Pro Max. Sensorn 1/1,12″ i X9 Ultra har ungefär en tredjedel större yta än 1/1,3″ i X10 Pro Max. Den större sensorn fångar mer ljus, vilket vanligtvis ger renare bilder på natten och ett mer naturligt skärpedjup.
OPPO svarar med teknologin DeepPix. Tillverkaren deklarerar för huvudkameran ett dynamiskt omfång på upp till 17 EV i video, och den kinesiska pressen skriver om 60% större pixelkapacitet än i föregående generation. OPPO gör dock ett förbehåll i en fotnot: dessa 17 EV fungerar endast vid 1× i standardvideoläget, inte i 4K 120 fps eller 8K.
Båda konstruktionerna har en bländare på f/1.5 och optisk stabilisering. X10 Pro Max har en brännvidd på 24 mm, X9 Ultra — 23 mm. Enligt @TechHome100 når X9 Ultra i Hasselblad Master-läget upp till 16 EV dynamiskt omfång på bilder.
DeepPix eller LOFIC — vad gör den nya sensorn egentligen
För att förstå DeepPix måste man veta hur en pixel omvandlar ljus till bild. Ljuset kommer in genom objektivet till fotodioden, som samlar laddning. Sedan går laddningen genom en överföringsport till den så kallade läsnoden, där den omvandlas till spänning. Pixeln gör alltså tre saker: samlar, överför och läser av.
Problemet med 200 MP-sensorer är att pixlarna är väldigt små. En liten pixel ”översvämmas” snabbt i starkt ljus, så himlen eller lamporna blir överexponerade. Branschen har två idéer för detta.
LOFIC lägger till en separat kondensator för varje pixel, som fångar upp överskott av laddning. Det fungerar, men enligt @TechHome100 har det sitt pris:
signalen från kondensatorn är mer brusig,
sensorn måste läsa bilden två gånger (svag och stark signal), så den behöver fler kretsar,
strömförbrukningen och tiden för att läsa en bildruta ökar, vilket begränsar antalet bilder per sekund,
produktionen är mer komplicerad och dyrare.
DeepPix går en annan väg. Istället för att lägga till en behållare bredvid, fördjupar den själva fotodioden i kisel — det är som ett kärl med samma öppning, men djupare insida. Därtill kommer en dubbel vertikal överföringsport som flyttar hela laddningen, samt en rymligare, delad läsnod.
Enligt @TechHome100 är effekten lägre läsbrus, mindre energiförbrukning och billigare produktion än med LOFIC. Find X10 Pro Max är den första telefonen med en Samsung ISOCELL HPC-sensor byggd med denna teknik. Enligt samma insider använder sensorn i X9 Ultra inte LOFIC — Ultra satsar på själva storleken på sensorn och HDR från flera bildrutor.
Observera: detta är en förklaring av konstruktionen, inte ett testresultat. Om DeepPix på en mindre sensor kan mäta sig med den stora sensorn i X9 Ultra i svagt ljus, kommer oberoende mätningar att visa.
Ultravidvinkel: 200 MP kontra 50 MP
Här vinner Pro Max tydligt. Istället för 50 MP på en 1/1,95″-sensor får du 200 MP på en 1/1,56″-sensor, vilket är ungefär hälften större. Brännvidden är 13 mm (124°) jämfört med 14 mm (123°) i Ultra.
Detta är svaret på den vanligaste kritiken mot X9 Ultra. Digital Camera World pekade på den ultrabreda vinkeln som den svagaste kameran i Ultra, och @TechHome100 skrev rakt ut att X9 Ultra är mycket stark, ”förutom den ultrabreda”. Enligt en insider samlar den nya modulen 102% mer ljus än föregående generation.
Till det kommer makro från 4 cm med autofokus. Ingen av de ultrabreda kamerorna har optisk stabilisering, så i svagt ljus måste man fortfarande hålla telefonen stadigt.
Teleobjektiv 3×: större sensor i Ultra, närmare makro i Pro Max
Båda telefonerna har ett periskop 3× med brännvidd 70 mm och en sensor på 200 MP. De skiljer sig åt i detaljer:
X9 Ultra har en större sensor 1/1,28″ (ungefär 1,5 gånger större yta) och bländare f/2.2,
X10 Pro Max har en sensor 1/1,56″, en ljusare bländare f/2.1, stabilisering på CIPA-nivå 7.5 och telemakro från 10 cm istället för 15 cm.
I juli rapporterade @TechHome100 att Pro Max skulle få samma teleobjektiv 1/1,28″ som Ultra. Den läckan visade sig vara fel — den officiella specifikationen från OPPO anger 1/1,56″.
Från teleobjektivet 3× tar Pro Max också ett utsnitt på 6× (140 mm), vilket OPPO kallar förlustfritt. X9 Ultra ger vid 6× bilder på 50 MP från samma sensor.
Periskop 10× — vad X10 Pro Max helt enkelt inte har
Det är den största skillnaden i hela jämförelsen. X9 Ultra har ett andra periskop: 50 MP, 1/2,75″, f/3.5, 230 mm, med ett prisma som reflekterar ljus fem gånger och optisk stabilisering kopplad till sensorförskjutning. OPPO deklarerar ”optisk kvalitet” upp till 20× (460 mm) och digital zoom upp till 120×.
Find X10 Pro Max har inte en sådan modul. Över 6× arbetar redan den digitala zoomen, och för att komma upp i cirka 230 mm måste man köpa en telekonverter. Om du fotograferar konserter från läktaren, matcher eller fåglar, kommer denna skillnad att synas på varje foto.
Färgsensor och frontkamera
Båda modellerna har samma typ av färgsensor: 3,2 MP, f/2.4, 24 spektrala kanaler och 15 EV. Det är andra generationens Danxia-lins, som inte tar bilder utan mäter ljus och hjälper till att återge färgerna troget.
I Pro Max deklarerar OPPO 43% högre känslighet än i den tidigare färgsensorn. Den polska specifikationen för X9 Ultra kallar denna modul ”monokromatisk”, men den kinesiska säger direkt att det handlar om en lins för färgåtergivning.
Frontkameran har 50 MP och autofokus i båda modellerna. Pro Max har en bredare vinkel (18 mm jämfört med 21 mm) och en ljusare bländare f/2.0 jämfört med f/2.4.
Hasselblad, LUMO och fotolägen
Båda telefonerna har skapats i samarbete med Hasselblad och båda har Master-läge samt panoramafunktionen XPAN. De skiljer sig åt i bearbetning och tillägg.
Find X10 Pro Max:
ny motor LUMO True Image Engine (separata moduler för färg, ton och detalj),
18 färgstilar från LUMO Color Palette och LUMO Framing, det vill säga AI:s kompositionstips,
Hasselblad-porträtt vid var och en av de tre brännvidderna,
enligt Digital Camera World mjukare skärpning och lugnare HDR än i Ultra.
Find X9 Ultra:
ny generation av Hasselblad Master-läget med RAW MAX och JPG MAX-format,
porträtt från 1× till 10× med LUMO True Face-algoritmen och porträtt med blixt,
nio filmpresets; enligt @TechHome100 är detta bland annat motsvarigheter till Portry, RDP3-dia, CineStill 800T och svartvitt TX400, och egna recept kan sparas upp till 20.
I ingen av modellerna kan du spara JPG och RAW samtidigt — noterade Digital Camera World i båda recensionerna. Ingen har heller en separat bildprocessor i stil med den gamla MariSilicon, bearbetningen sker i huvudkretsen.
Telekonvertrar — två olika system, ingen kompatibilitet
Båda telefonerna stöder ett påskruvbart Hasselblad-objektiv, men det är helt olika konstruktioner.
Find X10 Pro Max
Find X9 Ultra
Objektiv
Hasselblad Teleconverter 3,28×
Hasselblad 300 mm (Explorer)
På vilken kamera
teleobjektiv 3× (70 mm)
—
Brännvidd
ca 230 mm (10×), vidare 20× och 40× med AI
nativa 300 mm, upp till 690 mm ”optisk kvalitet”
Konstruktion
inga OPPO-data
16 linser i 11 grupper, inklusive 4 ED
Video och stabilisering
upp till 4K 60 fps (enligt @TechHome100 även Dolby Vision), OIS + EIS
OIS + EIS
Paket
objektiv, fodral med magnet och monteringsplatta, rem, transportfodral, stativfäste
fodral med grepp, tvåstegs avtryckare, zoomspak, filterringar 67 mm
Paketpris i Polen
1499 zł (telefon med set: 7699 zł)
1999 zł (pris från polsk förhandsbeställning)
Begränsningar
fungerar endast i eget läge — inte i Master-läge, nattläge, lång exponering, slow motion eller Pro Video
fungerar inte i Master-läge
Den viktigaste informationen för ägare av Ultra: telekonvertern från X9 Ultra passar inte till X10 Pro Max. Digital Camera World förklarar detta med en annan sensor och ett annat monteringsavstånd. Så om du har investerat i setet Earth Explorer, innebär bytet till Pro Max att du måste köpa ett nytt objektiv.
Video: 8K, 4K 120 fps, Dolby Vision, Open Gate och Log
I video är Pro Max:s fördel tydligast. Den nya modellen erbjuder samma möjligheter vid varje brännvidd, medan Ultra främst gör det på två.
Funktion
Find X10 Pro Max
Find X9 Ultra
8K 30 fps
✅ alla tre bakre kameror, även 10-bit Log
huvudkameran och 3×
4K 120 fps Dolby Vision
✅ varje brännvidd
huvudkameran och 3×
4K 60 fps Dolby Vision
✅
✅ alla kameror, fram och bak
Log och färg
O-Log2, ACES, egna LUT 3D med filinspelning
O-Log2 10-bit, ACES, import och inbränning av LUT
Open Gate
✅ 4096×3072 (4:3), upp till 60 fps, vid 0,5×, 1× och 3×
ingen information i OPPO:s material
HDR i video
17 EV (DeepPix, endast 1× i standardläge)
högt dynamiskt omfång, utan angivet värde
Slow motion
4K 120, 1080p 240, 720p 240 fps
4K 120, 1080p 240, 720p 480 fps
Stabilisering
OIS + EIS, horisontnivellering upp till 5°
OIS + EIS
Blackmagic Camera
✅ från november 2026
—
Open Gate är inspelning från hela ytan av sensorn i 4:3-format. Från sådant material kan du sedan klippa vertikala videor för Reels och horisontella för YouTube utan att förlora något av bilden. OPPO påpekar att i detta läge fungerar inte den utökade stabiliseringen.
Pro Max kommer också att stödja appen Blackmagic Camera med O-Log2, Open Gate och Dolby Vision, men enligt Digital Camera World först från november 2026. X9 Ultra har å sin sida fyra mikrofoner och den högsta bildhastigheten för slow motion — 480 fps i 720p.
Kameraknapp: finns endast i Ultra
X9 Ultra har en separat avtryckarknapp med orange accent. En svepning ändrar zoom, och ett halvt tryck låser fokus och exponering. Enligt Digital Camera World fungerar den inte i telefonens vertikala orientering.
I Find X10 Pro Max finns inte denna knapp, utan den programmerbara Snap Key kvarstår. Om du fotograferar som med en kamera, med telefonen liggande, kommer denna skillnad att märkas.
DXOMARK: 170 poäng för X9 Ultra, Pro Max väntar på test
Find X9 Ultra fick i DXOMARK 170 poäng (bilder 175, video 161, bokeh 185). Testet publicerades den 28 juli 2026. Ultra kom då på tredje plats i rankingen tillsammans med vivo X300 Ultra, och den 21 oktober 2026 ligger den på fjärde plats.
DXOMARK berömmer X9 Ultra för detaljrikedom, bruskontroll, bokeh och zoom på långa avstånd. Svagare sidor är svåra scener i svagt ljus och i HDR, ibland osäker autofokus i video samt övergångar mellan kameror. Hur Ultra står sig mot vivo har vi beskrivit i jämförelsen vivo X300 Ultra vs OPPO Find X9 Ultra.
Find X10 Pro Max har ännu inget resultat. DXOMARK:s sida lovar ett test, så en numerisk jämförelse kommer att vara möjlig först om ett tag.
Skärm, prestanda och programvara
Skärm: QHD+ i Ultra, 1,5K i Pro Max
X9 Ultra har en skarpare skärm: 6,82″ QHD+ 3168×1440 och 510 ppi. Pro Max har 6,78″ och 2772×1272, vilket OPPO kallar „FHD+”, och pressen „1,5K” — det ger 450 ppi. I det dagliga livet ser du skillnaden främst vid liten text, på nära håll.
Pro Max har däremot en platt panel med ram 1,15 mm, täckning av 95% av BT.2020-rymden, 10-bitars färg och PWM-dimning på 3840 Hz under 70 nits. Det är goda nyheter för personer som är känsliga för flimmer. Skärmen skyddas av Crystal Shield Glass, medan Ultran har Gorilla Glass Victus 2.
Ljusstyrka är en punkt att vara försiktig med. OPPO anger för X10 Pro Max 2000 nits HBM. Toppvärdet 3600 nits anges av @TechHome100 och en del av pressen, men det finns inte i OPPO:s specifikationer. För X9 Ultra anger OPPO officiellt 1800 nits HBM och 3600 nits i topp.
Båda skärmarna uppdateras adaptivt i intervallet 1–120 Hz, och 144 Hz fungerar endast i utvalda spel. Enligt @TechHome100 har Pro Max en Tianma N1-panel, medan X9 Ultra har BOE X3.
Prestanda och minne
Pro Max har fått MediaTek Dimensity 9600 Pro i en 2 nm-process, med klockfrekvens upp till 4,55 GHz och grafik Mali G2-Ultra. X9 Ultra har Snapdragon 8 Elite Gen 5 i 3 nm, upp till 4,608 GHz, med grafik Adreno 840.
En mindre tillverkningsprocess gynnar vanligtvis energieffektiviteten, men oberoende jämförelser av båda telefonerna i samma tester finns ännu inte. Vi utser därför ingen vinnare i prestanda.
I Europa har båda modellerna endast 12 GB RAM och 512 GB lagring (LPDDR5X, UFS 4.1), utan minneskort. @TechHome100 har redan kritiserat avsaknaden av en global version med 16 GB för Ultra — denna kritik gäller nu båda telefonerna.
Programvara
Find X10 Pro Max lanseras med ColorOS 17 på Android 17, X9 Ultra kör ColorOS 16 med Android 16. Enligt @TechHome100 kom X9 Ultra i augusti med i beta-programmet för den nya ColorOS, så en uppdatering är på väg.
Pro Max har i specifikationen Wi-Fi 7, Bluetooth 6.2 och eSIM. Den polska specifikationen för OPPO X9 Ultra nämner Wi-Fi 6 och Bluetooth 6.0, även om @TechHome100 säger att de kinesiska och indiska versionerna av Ultra stödjer Wi-Fi 7.
Batteri, laddning och hölje
Batteri: var försiktig med den europeiska versionen
Detta är den viktigaste fällan när man läser utländska recensioner. Den kinesiska Find X10 Pro Max har ett batteri på 8000 mAh, men den europeiska versionen har endast 7150 mAh (typiskt; 6960 mAh nominellt). X9 Ultra har i Europa 7050 mAh, så skillnaden är endast 100 mAh till fördel för Pro Max.
Om du stöter på ett batteritest från Kina eller ett inlägg om ”8000 mAh”, kom ihåg att det gäller en annan version av telefonen. Digital Camera World påpekar att den europeiska Pro Max har ett mindre batteri än Find X9 Pro med 7500 mAh.
Laddning: 100 W kontra 80 W
X9 Ultra laddar snabbare: 100 W SUPERVOOC jämfört med 80 W i Pro Max. Pro Max stöder också 80 W i UFCS-standarden (med UFCS-laddare från andra tillverkare — upp till 44 W). Trådlöst tar båda emot 50 W AIRVOOC.
Det finns ingen laddare i någon av lådorna. Med en vanlig USB Power Delivery-laddare med PPS kommer båda telefonerna att dra upp till 55 W. Med endast USB PD utan PPS går det mycket långsammare: 13,5 W i Pro Max och 18 W i Ultra.
Tips: leta efter en laddare som stöder USB PD och PPS (programmerbar spänning) med en effekt på minst 60 W. Du kan välja den bland nätladdare för smartphones. Fulla 80 eller 100 W ger endast OPPO SUPERVOOC-laddaren.
Enligt Digital Camera World har Pro Max inga inbyggda Qi2-magneter. För att använda magnetiska trådlösa laddare och hållare behöver du ett fodral med en magnetring.
Mått, vikt och tålighet
Pro Max är mindre och lättare:
161,32 × 76,57 × 8,40 mm jämfört med 163,16 × 76,97 × 8,65 mm i Ultra (svart version i ekoskinn: 9,10 mm),
226–228 g jämfört med 235–236 g.
Båda telefonerna har tålighet enligt IP66, IP68 och IP69, vilket innebär att de tål nedsänkning och strålar av varmt vatten under tryck. Skillnaderna i mått och kameraö innebär att fodral och glas inte är utbytbara mellan modellerna.
Priser på OPPO Find X10 Pro Max och X9 Ultra i Europa och Polen
Här döljer sig den mest intressanta paradoxen i denna jämförelse. I euro och pund kostar den nyare Pro Max mer, i zloty — mindre.
Priser i euro och pund: Pro Max dyrare
Officiella priser i OPPO-butiker den 21 oktober 2026, för den enda europeiska versionen 12/512 GB:
Marknad (OPPO-butik)
Find X10 Pro Max
Find X9 Ultra
Skillnad
Tyskland
1799 €
1699 €
Pro Max dyrare med 100 €
Frankrike
1799 €
1699,90 €
Pro Max dyrare med 99,10 €
Storbritannien
£1499
£1449
Pro Max dyrare med £50
Polen
6999 zł
7399 zł
Pro Max billigare med 400 zł
I eurozonen betalar du alltså 100 € mer för en telefon som i kameran tappar periskop 10× och den största huvudsensorn. I gengäld får du en bättre ultravidvinkel, mycket starkare video och en nyare processor. Priset på X9 Ultra i OPPO-butiker i Tyskland och Storbritannien har inte förändrats sedan lanseringen i april.
Priser i Polen: omvänt jämfört med euro
I den polska butiken kostar OPPO Find X10 Pro Max 6999 zł, och Find X9 Ultra 7399 zł.
Marknadspriserna ser dock annorlunda ut än tillverkarens priskatalog. Find X9 Ultra kostar efter ett halvår på marknaden i polska nätbutiker från ca 6635 zł (status den 21.10.2026), vilket är mindre än Pro Max i OPPO:s priskatalog. Det finns ännu inga erbjudanden på Pro Max från andra återförsäljare.
Om du tänker på fotografering med telekonverter, räkna med hela paketet. Setet för Pro Max kostar 1499 zł, och telefonen i paket med det 7699 zł. Setet Earth Explorer för X9 Ultra kostade i polsk förhandsbeställning 1999 zł.
Kina för kontext
I Kina är Pro Max billigare på varje minnesnivå: från 6799 yuan (12/256 GB) jämfört med 7499 yuan för X9 Ultra vid lanseringen. För 16/1 TB är det 8999 jämfört med 9299 yuan. I Kina är alltså prisrelationen omvänd jämfört med eurozonen och densamma som i den polska priskatalogen från OPPO.
Fodral, glas och kameraskydd för båda modellerna
Båda telefonerna har en annan kameraö och olika mått, så varje telefon behöver sina egna tillbehör. Ett fodral från X9 Ultra passar inte på Pro Max, och glaset från den ena täcker inte skärmen på den andra.
För Find X10 Pro Max har vi redan härdat och hybridglas, skärmskydd och baksidesfolie samt kameraskydd:
[hs_products category=”2669″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Skydd för OPPO Find X10 Pro Max”]
För Find X9 Ultra är urvalet bredare — från fodral till kameraglas. Utvalda modeller har vi diskuterat i sammanställningen bästa tillbehören för OPPO Find X9 Ultra.
[hs_products category=”2511″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Fodral och glas för OPPO Find X9 Ultra”]
Observera: telekonvertrar för båda modellerna monteras genom fodralet i Hasselblad-setet. Om du planerar att använda ett sådant objektiv, kommer ett vanligt fodral att fungera för vardagligt bruk, men för bilder med telekonvertern måste du ändå flytta telefonen till originalfodralet.
Find X10 Pro Max eller X9 Ultra — vilken ska du köpa?
Svaret beror på vad du fotograferar och var du köper.
Har du Find X9 Ultra? Byt inte till Pro Max för bilder. Du kommer att förlora periskopet 10×, den större huvudsensorn, QHD+-skärmen, kameraknappen och 100 W laddning, och din telekonverter kommer att sluta passa. Att byta är bara meningsfullt om du filmar mycket eller om den svaga ultrabreda vinkeln stör dig.
Köper du ditt första fotografiska flaggskepp och spelar in video? Find X10 Pro Max. Tre kameror på 200 MP ger konsekventa bilder och filmer vid varje brännvidd, och 8K, Open Gate och Log fungerar överallt, inte bara på huvudkameran. Dessutom är den lättare och har ett nyare system.
Fotograferar du på avstånd? Find X9 Ultra. Nativa 230 mm utan att behöva skruva på något är ett argument som Pro Max inte kan ersätta med programvara. Om du köper en telekonverter till Pro Max kommer du att nå en liknande brännvidd, men med objektivet i fickan och begränsningar i lägena.
Räknar du varje krona? I Polen är båda scenarierna rättvisa. Enligt OPPO:s prislapp är Pro Max billigare (6999 zł), men X9 Ultra kostar redan från ca 6635 zł i butikerna. I eurozonen är X9 Ultra billigare — med 100 €.
Sammanfattning
OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra är ett val mellan två olika filosofier för fotografiska flaggskepp:
Find X10 Pro Max — tre kameror på 200 MP, den bästa videon i seriens historia, 200 MP i ultravidvinkel, Dimensity 9600 Pro i 2 nm, 226 g vikt och Android 17,
Find X9 Ultra — periskop 10× med nativa 230 mm, huvudsensor 1/1,12″, QHD+-skärm, 100 W laddning, kameraknapp och 170 poäng i DXOMARK,
pris — i euro och pund är Pro Max dyrare (1799 € mot 1699 €), i den polska OPPO-butiken billigare med 400 zł, och på marknaden kan X9 Ultra vara billigare än båda prislapparna,
batteri — i Europa praktiskt taget oavgjort: 7150 mot 7050 mAh, eftersom endast den kinesiska Pro Max fick 8000 mAh.
Oavsett val, skydda telefonen från första dagen, eftersom en reparation av skärmen eller kameraön på en telefon för 7 000 zł inte blir billig. Tillbehör för båda modellerna och för övriga telefoner från märket hittar du i kategorin OPPO på Home Screen.
FAQ — OPPO Find X10 Pro Max vs X9 Ultra
Är OPPO Find X10 Pro Max efterträdaren till Find X9 Ultra?
Nej. Pro Max är ett nytt namn i Find X10-serien, med en annan kamerakonstruktion — utan periskop 10×. Find X10 Ultra har inte tillkännagivits; enligt läckor förväntas den dyka upp under första kvartalet 2027.
Vilken har bättre kamera: Find X10 Pro Max eller X9 Ultra?
För zoom över 6× och bilder på avstånd är X9 Ultra bättre med sitt periskop på 230 mm och större huvudsensor. För video, ultravidvinkel och makro är Find X10 Pro Max bättre. Pro Max har ännu inget DXOMARK-resultat, X9 Ultra har 170 poäng.
Vad kostar OPPO Find X10 Pro Max?
I OPPO-butiken i Tyskland och Frankrike 1799 €, i Storbritannien £1499, och i Polen 6999 zł för versionen 12/512 GB. I Kina börjar priserna på 6799 yuan för 12/256 GB (läget den 21.10.2026).
Vad kostar OPPO Find X9 Ultra?
I OPPO-butiken i Tyskland 1699 €, i Storbritannien £1449, och i Polen 7399 zł. I polska nätbutiker kostar X9 Ultra från cirka 6635 zł (läget den 21.10.2026).
Passar telekonvertern från Find X9 Ultra till Find X10 Pro Max?
Nej. Pro Max använder en annan telekonverter Hasselblad 3,28×, som är monterad på teleobjektivet 3×. Objektivet 300 mm från X9 Ultra passar inte på grund av en annan sensor och monteringsavstånd.
Vilket batteri har Find X10 Pro Max i Europa?
Den europeiska versionen har 7150 mAh (typiskt), vilket är endast 100 mAh mer än X9 Ultra. Batteriet på 8000 mAh finns endast i den kinesiska versionen av telefonen.
Passar fodralet till Find X9 Ultra på Find X10 Pro Max?
Nej. Telefonerna skiljer sig åt i dimensioner, tjocklek och kameraöns utformning, så varje telefon behöver ett dedikerat fodral och glas.
Huawei Watch GT 7 har samma mått på klockans hölje, samma skärm, samma sensorer och samma batteritid i dagar som GT 6. Nyheterna handlar främst om mjukvaran: en utökad skidåkningsläge med pistskartor, planering av uppförsbackar för cyklister, ett nytt EasyCross-armband och nya mönster runt skärmen.
Kort svar: från GT 6 till GT 7 är det vanligtvis inte värt att byta. Undantaget är skidåkare och cyklister som kommer att dra nytta av de nya lägena. Observera angående tillbehör: armband med samma bredd bör passa, men glas och skydd från GT 6 passar inte på GT 7.
Enligt utländska tjänster visade Huawei GT 7 i Kina den 5 augusti 2026, och försäljningen i Europa startade den 2 september. I den polska Huawei-butiken är klockan redan tillgänglig. Nedan en punkt-för-punkt-jämförelse och svar på vilka tillbehör från GT 6 som kan behållas.
Skidåkningslägen är den största nyheten i GT 7. Foto: Huawei.
Versioner av Huawei Watch GT 7
GT 7-serien har samma storlekar som GT 6:
GT 7 46 mm: hölje av rostfritt stål, skärm på 1,47 tum.
GT 7 41 mm: mindre version med skärm på 1,32 tum.
GT 7 Pro 46 mm: titan hölje, safirglas, EKG och apné dykning upp till 40 m.
Till vänster Huawei Watch GT 7, till höger GT 7 Pro. Bilder: Huawei.
I den polska Huawei-butiken kostade GT 7 den 12 oktober i kampanj från 999 zł, och GT 7 Pro från 1499 zł. GT 6 kan köpas hos Huawei för cirka 900–950 zł, och GT 6 Pro för 1399 zł.
Här är den största överraskningen. Måtten på klockans hölje är identiska i alla tre storlekar, till hundradelar av en millimeter. Skärmarna har samma diagonal, upplösning 466 × 466 och en ljusstyrka på upp till 3000 nits.
Sensorlistan är densamma, liksom den dubbla GPS-funktionen och vattentåligheten 5 ATM med IP69. Huawei meddelar ingen ny generation av TruSense pulssensoren med GT 7. Pro-versionerna av båda generationerna har EKG och certifikat för fridykning ner till 40 m.
Utseendet på ramen runt skärmen har förändrats. GT 7 har ett nytt, tydligare mönster på ramen, och GT 7 Pro har en upphöjd ram av keramik istället för titan med en skala. Detta är viktigt för glas och fodral, som nämns nedan.
Batteri: samma dagar, andra siffror med GPS
I klockläget fungerar batteriet lika länge: upp till 21 dagar i 46 mm och Pro-versionerna samt upp till 14 dagar i 41 mm-versionen.
Med GPS aktiverat anger Huawei fler timmar för GT 7: 51 istället för 40 i 46 mm-versionen och 32 istället för 25 i 41 mm-versionen. Dessa siffror kommer dock från olika tester. GT 6 mättes i ”outdoor sport”-läge, medan GT 7 mättes i terränglöpningsläge med sällan aktiverad bakgrundsbelysning. Jämför dem inte direkt.
Nya funktioner: skidåkning, cykel och hälsa
GT 7 skiljer sig från GT 6 främst genom programvaran:
Skidåkning och snowboard: skidläget fanns redan i GT 6. Nya funktioner är inomhusläge, analys av svängar och överbelastningar samt kartor över mer än 3000 skidorter i 59 länder.
Cykel: planering av uppförsbackar baserat på rutt från Huawei Health-appen, varningar om kommande uppförsbackar och skarpa svängar.
GPS-noggrannhet: ny algoritm som enligt Huawei ritar upp rutten vid snabba vintersporter 20% noggrannare än GT 6.
Hälsa: fysisk beredskapsindex, TruSleep 5.0 och nya hälsoanalysfunktioner.
Golf i Pro: avstånd med hänsyn till terrängens lutning. Kartor över mer än 17 000 golfbanor finns också i GT 6 Pro.
Cykel- och golffunktioner i GT 7 Pro. Bilder: Huawei.
En del funktioner, inklusive skidlägen och varningar om kurvor, levereras av Huawei i uppdateringar. Inte alla fungerar i varje land.
Om du har en iPhone, kom ihåg begränsningarna. Enligt Huawei-butiken fungerar vissa funktioner i GT 7, inklusive meddelanden från chattappar och svara på SMS, endast med Android. Liknande begränsningar hade GT 6.
Passar bandet från GT 6 till GT 7?
Bredden på banden har inte förändrats. Enligt Huawei har båda generationerna:
Storlek på klockan
Bredd på bandet
46 mm och Pro
22 mm
41 mm
18 mm
Banden från GT 6 i samma storlek bör därför passa till GT 7, precis som universella band på 22 och 18 mm med snabbkoppling. Huawei beskriver dock inte direkt hur bandet på GT 7 fästs i klockan.
Vid GT 6 skrev de om det snabba utbytesystemet EasyFit, och vid GT 7 beskriver de endast det nya spännet EasyCross. Innan du köper ett nytt band, ta av det nuvarande och kontrollera hur det är fäst.
Originalbanden till GT 7 med spännet EasyCross. Bilder: Huawei.
I butiken hittar du universella band på 22 mm för versionerna 46 mm och Pro:
Tillverkaren nämner varken GT 6 eller GT 7 på listan över kompatibla klockor. De passar i bredd, men kontrollera fästmetoden innan köp.
Passar glas och folie från GT 6 till GT 7?
Bättre att köpa nytt. Även om skärmen har samma storlek, är ramen runt den annorlunda, så tillverkarna av skydd har skurit folier till GT 7 på nytt. Det syns på diametern av folien Bizon HydroFlex:
Modell
Folie till GT 6
Folie till GT 7
46 mm
3,96 cm
3,88 cm
41 mm
3,55 cm
3,58 cm
Pro 46 mm
3,96 cm
3,76 cm
Den största skillnaden är i Pro-versionen. Folien från GT 6 Pro är 2 mm större, så den kan gå över den upphöjda ramen på GT 7 Pro och sticka ut från skärmen. 3mk, Bizon och GrizzGlass har separata skydd för GT 7, med andra EAN-koder.
Bizon Watch Film HydroFlex för GT 7 46 mm, 6 stycken i paketet.
Till vänster 3mk FlexibleGlass, till höger GrizzGlass HybridGlass.
Gehäuset har samma mått, men ramen är annorlunda, så GT 6-fodralet passar inte direkt. Särskilt på GT 7 Pro, där ramen är upphöjd. Bizon har släppt ett separat fodral för GT 7 Pro, istället för att lägga till denna modell till GT 6 Pro-fodralet.
Bizon Case Watch Felipe för GT 7 Pro med skärmskydd.
Bizon Case Watch Adamo för GT 7 Pro med glas.
För vanliga GT 7 41 och 46 mm har vi ännu inget etui i butiken. För GT 7 Pro finns det två modeller:
Huawei bekräftar inte detta direkt. Båda modellerna laddas trådlöst via en docka, och strömförsörjningen enligt Huawei bör vara 5–10 V och upp till 2 A. I varje klockas låda finns en egen laddare, och GT 7 Pro levereras med en trådlös laddare av andra generationen.
Huawei Watch GT 7 eller GT 6: vilken ska man välja?
Din situation
Välj
Du har GT 6, åker inte skidor eller cyklar mycket
stanna kvar vid GT 6
Du åker skidor eller snowboard
GT 7, som har skidkartor och inomhusläge
Du cyklar i bergen
GT 7 med uppstigningsplanering
Du köper din första klocka och behöver inga nya lägen
GT 6, något billigare med samma hölje och batteri
Du spelar golf eller dyker
GT 7 Pro eller GT 6 Pro, båda har EKG, golf och dykning
GT 7 Pro, precis som GT 6 Pro, har certifikat för dykning ner till 40 m. Bild: Huawei.
Samma hölje och skärm, och batteriet håller lika många dagar. Skillnaderna är programvaran och utseendet på ramen.
Nya funktioner är skidkartor, planering av backar och mer exakt GPS vid vintersporter.
Armband 22 och 18 mm passar i bredd, men kontrollera fästet.
Köp nya glas och folier, för de till GT 7 har en annan diameter.
Etui från GT 6 Pro ska inte användas utan att kontrollera, för GT 7 Pro har en upphöjd ram.
FAQ
Vad skiljer Huawei Watch GT 7 från GT 6? Hölje, skärm, sensorer och batteritid är desamma. GT 7 har en utökad skidåkningläge med skidkartor, planering av backar för cyklister, en ny GPS-algoritm och nya mönster på ramen runt skärmen. Pro-versionen har fått en upphöjd ram av keramik.
Är det värt att byta från GT 6 till GT 7? För de flesta är svaret nej, eftersom det är samma klocka hårdvarumässigt. Bytet är meningsfullt för skidåkare och cyklister som kommer att dra nytta av de nya lägena.
Passar armbandet från GT 6 till GT 7? Bredden är densamma: 22 mm i 46 mm och Pro-versionerna samt 18 mm i 41 mm-versionen. Huawei beskriver dock inte direkt fästet för armbandet i GT 7, så kontrollera hur man tar bort armbandet på din enhet innan köp.
Passar glaset från GT 6 till GT 7? Bättre att köpa nytt. Ramen runt skärmen är annorlunda, och folierna till GT 7 har en annan diameter än till GT 6. Den största skillnaden är i Pro-versionen, där folien från GT 6 Pro är 2 mm för stor.
Fungerar Huawei Watch GT 7 med iPhone? Ja, med iOS 13 eller senare. Vissa funktioner, t.ex. att svara på SMS och notifieringar från meddelandeappar, fungerar dock endast med Android. Liknande begränsningar hade GT 6.
Vad kostar Huawei Watch GT 7 i Polen? I Huawei-butiken den 12 oktober 2026 kostade GT 7 på kampanj från 999 zł, och GT 7 Pro från 1499 zł.
Grundläggande Garmin Fenix 9 har samma mått på boetten, samma diagonal och skärmupplösning samt samma batteritid i smartwatch-läget som Fenix 8 AMOLED. Den får en ljusare skärm, safirglas i varje version, titanram, 64 GB minne och snabbare kartor. Större förändringar finns i modellen Fenix 9 Pro: titanboett, tunnare hölje än i Fenix 8 Pro och större skärm i 51 mm-versionen.
Kort svar: det är vanligtvis inte värt att byta från Fenix 8 AMOLED till grundläggande Fenix 9. QuickFit-armband och laddare från Fenix 8 passar till Fenix 9. Det är bättre att köpa nytt skyddsglas, och i Fenix 9 Pro 51 mm är det nödvändigt.
Garmin visade Fenix 9 och Fenix 9 Pro den 25 augusti 2026. Nedan jämför vi de två modellerna punkt för punkt och förklarar vilka tillbehör från Fenix 8 som kan behållas.
Garmin Fenix 9 och Fenix 9 Pro. Foto: Garmin.
Versioner av Fenix 9: var försiktig med namnet „Pro”
Fenix 9 finns i fyra varianter. Var försiktig med fällan i namngivningen.
Fenix 9: AMOLED-skärm, storlekar 43, 47 och 51 mm.
Fenix 9 Pro: ljusare AMOLED (upp till 3000 nits), titanram, 43, 47 och 51 mm.
Fenix 9 Pro Solar: MIP-skärm med solenergiladdning, 47 och 51 mm.
Fenix 9 Pro inReach: med LTE och satellitanslutning, 43, 47 och 51 mm. inReach Solar-versionen finns i storlekarna 47 och 51 mm.
Fenix 9 Pro utan inReach-tillägget har varken LTE eller satellit. I serie 8 hade varje Fenix 8 Pro LTE och satellit. Om du byter från Fenix 8 Pro och vill behålla meddelanden via satellit, behöver du versionen 9 Pro inReach. Tjänsten kräver också en aktiv inReach-plan.
Fenix 9 vs Fenix 8: skillnadstabell
Egenskap
Fenix 8 / 8 Pro
Fenix 9 / 9 Pro
Skärmglas
Fenix 8: Gorilla Glass eller safir, beroende på version. 8 Pro: safir
Dimensioner och skärm: grundläggande Fenix 9 som Fenix 8
Här är den största överraskningen. Grundläggande Fenix 9 har identiska mått på boetten och samma skärm som Fenix 8 AMOLED i alla tre storlekar.
Storlek
Fenix 8 AMOLED
Fenix 9
Fenix 8 Pro AMOLED
Fenix 9 Pro
43 mm
43 × 43 × 13,8 mm
43 × 43 × 13,8 mm
ingen denna storlek
43 × 43 × 13,3 mm
47 mm
47 × 47 × 13,8 mm
47 × 47 × 13,8 mm
47 × 47 × 16 mm
47 × 47 × 13,8 mm
51 mm
51 × 51 × 14,7 mm
51 × 51 × 14,7 mm
51 × 51 × 16,5 mm
51 × 51 × 15,8 mm
Skillnaden märks först i Pro-versionerna. Fenix 9 Pro 47 mm är 2,2 mm tunnare än Fenix 8 Pro 47 mm, och i storleken 51 mm är skillnaden 0,7 mm. Fenix 9 Pro har dessutom den första titanboetten i Fenix-historien.
Till vänster Fenix 9 47 mm, till höger Fenix 9 Pro 51 mm. Bilder: Garmin.
Den enda nya skärmstorleken är Fenix 9 Pro 51 mm: 1,5 tum och upplösning 466 × 466. Grundmodellen Fenix 9 51 mm har fortfarande en skärm på 1,4 tum, precis som Fenix 8. Garmin har inte introducerat någon efterträdare till Fenix 8 Pro med MicroLED-skärm.
Batteri: inga förändringar i grundmodellen
I smartwatch-läget fungerar grundmodellen Fenix 9 lika länge som Fenix 8 AMOLED. Längre driftstid får endast Pro-versionerna 47 och 51 mm.
Smartwatch-läge (upp till)
43 mm
47 mm
51 mm
Fenix 8 AMOLED
10 dagar
16 dagar
29 dagar
Fenix 9
10 dagar
16 dagar
29 dagar
Fenix 8 Pro AMOLED
ingen denna storlek
15 dagar
27 dagar
Fenix 9 Pro AMOLED
10 dagar
18 dagar
31 dagar
Jämför inte GPS-arbetstider direkt. Garmin har ändrat namnen och inställningarna för GPS-lägena i Fenix 9, så siffrorna i specifikationerna för Fenix 8 och 9 gäller olika lägen. Recensenten DC Rainmaker märkte ingen tydlig skillnad i GPS-precision i praktiken.
Nya funktioner: de flesta kommer också till Fenix 8
Fenix 9 introducerar nyheter i mjukvaran: prestationskurva och zoner i funktionen Stamina, nya indikatorer för rodd (VO2max, effektkurva, FTP), belastad vandringsläge (rucking) och funktionen Garmin Epic. inReach-versionerna hämtar väderprognoser via satellit och LTE.
Enligt DC Rainmaker kommer de flesta av dessa funktioner att finnas i Fenix 8 i en uppdatering, men troligen i början av 2027. Endast i Fenix 9 kommer den nya kartmotorn med perspektivvy, nya GPS-batterilägen och bågskytteläget ArcheryX.
Pulsensensor enligt recensenter (DC Rainmaker, the5krunner) är densamma som i Fenix 8. Garmin anger inte dess generation på den polska sidan.
Passar banden från Fenix 8 till Fenix 9?
Ja, bandets bredd har inte förändrats. Båda serierna använder QuickFit-fästen i samma storlekar:
Urtavlans storlek
QuickFit-bandets bredd
43 mm
20 mm
47 mm
22 mm
51 mm
26 mm
För grundläggande Fenix 9 anger Garmin på listan över kompatibla tillbehör exakt samma band som för Fenix 8. Eftersom bredderna inte har förändrats, bör även QuickFit-banden från Fenix 5, 6 och 7 passa.
För Fenix 9 Pro finns det en reservation. Garmin listar silikonbanden QuickFit för den, men titanarmbanden, vissa läderband, jacquardband och taktiska nylonband har försvunnit från listan.
Fenix 9 Pro kräver också ett annat cykelhållare än Fenix 8. Det är ett tecken på att titanboetten Pro har en annan form. Armband från Fenix 8 ska inte överföras utan vidare till 9 Pro.
När du väljer ett nytt armband, titta på bredden, inte på modelllistan. I butiken hittar du bland annat:
Tech-Protect Iconband Pro 51 mm i svart-röd version.
Passar skyddsglaset från Fenix 8 till Fenix 9?
Bättre att köpa nytt. Garmin säljer inga egna skärmskydd, och tillbehörstillverkare har släppt separata glas för Fenix 9 och Fenix 9 Pro.
Fenix 9 Pro 51 mm: glaset från Fenix 8 passar definitivt inte, eftersom skärmen är större (1,5 istället för 1,4 tum).
9 Pro 43 och 47 mm: skärmen har samma diameter, men boetten är annorlunda. Välj glas som är avsett för 9 Pro.
Grundläggande Fenix 9: måtten är desamma som på Fenix 8, men tillverkarna av glas har gjort separata versioner. Det är säkrare att ta glas som beskrivs som ”för Fenix 9”.
Fenix 9 har safirglas i varje version, vilket är svårt att repa. Ett skydd kan dock vara bra i bergen och på klätterväggen, där skärmen kan träffa en sten.
Härdat glas Bizon Watch Glass Clear för Fenix 9 Pro.
Tech-Protect Glass Fit+ för Fenix 9 Pro, två stycken i paketet.
Ja. Garmin anger för Fenix 8, 8 Pro, 9 och 9 Pro samma laddkablar med Garmin-kontakt, i USB-C och USB-A version. Kabeln du har från Fenix 8 kan också ladda Fenix 9.
Fenix 9 eller Fenix 8: vilken ska man välja?
Din situation
Välj
Du har Fenix 8 AMOLED
stanna kvar med den, enligt DC Rainmaker kommer de flesta nya funktionerna i en uppdatering
Du har Fenix 8 med Gorilla Glass och förstör ofta skärmen
Fenix 9, som har safir i varje version
Du har Fenix 8 Pro och vill ha en tunnare klocka
Fenix 9 Pro inReach
Du köper din första Fenix och räknar kostnaderna
Fenix 8 AMOLED, tydligt billigare
Du vill ha den största skärmen
Fenix 9 Pro 51 mm
Du har Fenix 6 eller 7
Fenix 9 eller Fenix 8, båda är ett stort steg
Till vänster Fenix 9 Pro 43 mm, till höger Fenix 9 Pro inReach med SOS-funktion. Bilder: Garmin.
På Garmin Polens webbplats kostar Fenix 9 från 4 299 zł, Fenix 9 Pro från 4 729 zł, och Fenix 9 Pro inReach från 5 159 zł. Fenix 8 AMOLED börjar från 3 439 zł (katalogpriser från 9.10.2026).
Grundläggande Fenix 9 har samma mått, skärmstorlek och batteritid som Fenix 8 AMOLED. Du får safir, en ljusare skärm, 64 GB och snabbare kartor.
Fenix 9 Pro är titan och tunnare än 8 Pro, och har en större skärm på 51 mm.
LTE och satellit har endast Fenix 9 Pro inReach.
QuickFit-band passar: 20, 22 och 26 mm, precis som i Fenix 8. Armbandet från Fenix 8 bör inte användas med 9 Pro utan kontroll.
Köp nytt glas, och för 9 Pro 51 mm är det nödvändigt. Laddaren förblir densamma.
FAQ
Vad skiljer Fenix 9 från Fenix 8? Grundläggande Fenix 9 har samma mått, skärmstorlek och batteritid som Fenix 8 AMOLED. Den skiljer sig med safirglas i varje version, titanram, ljusare skärm, 64 GB minne och snabbare kartor. Större förändringar har Fenix 9 Pro: titanboett, tunnare hölje och 1,5-tums skärm i 51 mm-versionen.
Har Fenix 9 Pro LTE? Inte alla. LTE och satellitanslutning har endast Fenix 9 Pro inReach. Vanliga Fenix 9 Pro och Fenix 9 Pro Solar har inte dessa, även om varje Pro-modell i serie 8 hade LTE.
Passar remmen till Fenix 8 på Fenix 9? Ja. Båda serierna har QuickFit-fäste på 20 mm (43 mm), 22 mm (47 mm) och 26 mm (51 mm). För Fenix 9 Pro byter Garmin dock inte ut titanarmband och delar av läderremmar.
Passar glaset från Fenix 8 på Fenix 9? För Fenix 9 Pro 51 mm, nej, eftersom den har en större skärm. För de andra versionerna är det också bättre att köpa dedikerat glas, eftersom tillverkarna har förberett separata modeller för Fenix 9 och 9 Pro.
Kommer Fenix 8 att få funktioner från Fenix 9? Enligt recensenten DC Rainmaker kommer de flesta träningsfunktioner att nå Fenix 8 i en uppdatering, troligen i början av 2027. Den nya kartmotorn, nya GPS-batterilägen och ArcheryX kommer endast att finnas i Fenix 9.
Vad kostar Garmin Fenix 9 i Polen? På Garmin Polens webbplats kostar Fenix 9 från 4 299 zł, Fenix 9 Pro från 4 729 zł, och Fenix 9 Pro inReach från 5 159 zł (katalogpriser från 9.10.2026).
Det viktigaste i denna jämförelse är vad som inte har förändrats: båda telefonerna har samma Snapdragon 8 Elite Gen 5-processor. F9 Ultra har ett batteri på 8 050 mAh istället för 6 500 mAh, en skärm på 185 Hz istället för 120 Hz och en huvudkamera på 200 MP. I gengäld är den tyngre, tjockare och dyrare: från 3 299 zł jämfört med 2 799 zł för F8 Ultra.
Det korta svaret: uppgradering lönar sig vanligtvis inte. Om du köper för första gången är F9 Ultra meningsfullt främst om batteriet är viktigast för dig. I andra fall ger den billigare F8 Ultra nästan samma sak.
Nedan finns en fullständig tabell, skillnader punkt för punkt och svaret på frågan om fodralet och laddaren från F8 Ultra passar till F9 Ultra. Det är värt att veta direkt att det i den polska förpackningen inte finns någon laddare för någon av dessa telefoner.
Till vänster POCO F9 Ultra, till höger POCO F8 Ultra. Man ser en helt annan layout av kameröarna. Bilder: Xiaomi.
POCO F9 Ultra vs F8 Ultra: jämförelsetabell
Parameter
POCO F9 Ultra
POCO F8 Ultra
Premiär
1 september 2026
26 november 2025
Pris i Polen (Xiaomi, 02.10.2026)
från 3 299 zł
från 2 799 zł
Processor
Snapdragon 8 Elite Gen 5 + chip VisionBoost D8
Snapdragon 8 Elite Gen 5
Minne
12/256, 16/512, 16 GB/1 TB
12/256, 16/512 GB
Skärm
6,9″ AMOLED, 185 Hz
6,9″ AMOLED, 120 Hz
Maximal ljusstyrka (25% av skärmen)
4 500 nits
3 500 nits
Skärmgall
Gorilla Glass 7i
POCO Shield Glass
Huvudkamera
200 MP, OIS
50 MP Light Fusion 950, OIS
Teleobjektiv
50 MP, periskop 5x, OIS
50 MP, periskop 5x, OIS
Ultravidvinkel / Främre
50 MP / 32 MP
50 MP / 32 MP
Batteri
8 050 mAh
6 500 mAh
Trådad / trådlös laddning
100 W / 50 W
100 W / 50 W
Återladdning
27 W trådat, 22,5 W trådlöst
22,5 W trådat, trådlöst (effekt ej angiven)
Mått
163,49 × 77,94 × 8,74 mm
163,33 × 77,82 × 7,9 mm (svart) / 8,3 mm (Denim Blue)
Vikt
235 g
218 g (svart) / 220 g (Denim Blue)
Motståndskraft
IP68
IP68
Laddare i lådan (PL)
❌
❌
Data enligt tillverkarens specifikationer (F9 Ultra, F8 Ultra) och den polska Xiaomi-butiken.
Prestanda: samma Snapdragon, extra spelchip
Båda har Snapdragon 8 Elite Gen 5, tillverkad med en process på 3 nm, så i vardagligt användande och appar kommer du inte att märka någon skillnad. I Geekbench 6 mätte GSMArena till och med något lägre resultat för F9 Ultra (3 530 / 10 500 poäng jämfört med 3 636 / 10 876 poäng).
Chip VisionBoost D8 och effekten av dess arbete i spelet. Bilder: Xiaomi.
F9 Ultra lägger till ett separat chip VisionBoost D8. Enligt Xiaomi ansvarar det för interpolering av bilder upp till 185 fps, vilket stöds av över 20 spel. Förbättring av bilddetaljer (AI Super Resolution) fungerar för närvarande bara i fem titlar, inklusive PUBG Mobile och Genshin Impact.
Det finns också en ny variant med 16 GB/1 TB. Om du har mycket 8K-filmer på telefonen är det ett argument. För de flesta räcker 256 GB eller 512 GB.
Skärm: 185 Hz och högre ljusstyrka
Båda skärmarna är 6,9 tum och har samma upplösning på 2608 × 1200. Skillnaderna är:
uppdateringsfrekvens 185 Hz jämfört med 120 Hz i F8 Ultra,
spetsljusstyrka 4 500 nits jämfört med 3 500 nits (båda vid 25% av skärmytan); i mätningar från GSMArena är det 4 333 jämfört med 3 509 nits,
Gorilla Glass 7i istället för POCO Shield Glass.
185 Hz fungerar dock endast i stödda spel. Enligt GSMArena arbetar F9 Ultra i 120 Hz i systemet och appar, precis som F8 Ultra, så du kommer inte att se någon skillnad vid rullning.
Kameror: 200 MP, men mindre sensor
Kamerahub POCO F9 Ultra. Foto: Xiaomi.
F9 Ultra har en huvudkamera på 200 MP istället för 50 MP. Det betyder dock inte automatiskt bättre bilder. Enligt GSMArena är sensorn i F8 Ultra fysiskt större (1/1,31″ jämfört med 1/1,56″), och en större sensor samlar totalt mer ljus.
I praktiken kommer 200 MP att vara användbart när du vill beskära bilder kraftigt eller skriva ut dem i stor format. GSMArena beskriver den nya kameran mer som en sidoförändring än en förbättring, även om nattbilderna från F9 Ultra får mycket bra betyg.
Resten av paketet är nästan densamma: en teleobjektiv på 50 MP med 5x optisk zoom och OIS, en vidvinkel på 50 MP och en frontkamera på 32 MP. F9 Ultra lägger till slow motion upp till 1920 fps i Full HD.
Batteri och laddning: den största skillnaden
8 050 mAh är 1 550 mAh mer än 6 500 mAh i F8 Ultra, vilket är nästan en fjärdedel mer. Det är det starkaste argumentet för den nya modellen, särskilt om du spelar eller spelar in mycket.
Laddningskraften är densamma: 100 W trådat, 50 W trådlöst. Eftersom batteriet i F9 Ultra är större tar det längre tid att ladda. I GSMArenas test med den originala laddaren hade F9 Ultra 61% efter 30 minuter och ett fullt batteri efter lite mindre än en timme. F8 Ultra laddades fullt i GSMArenas test på 39 minuter med den originala laddaren.
Trådad omvänd laddning i POCO F9 Ultra. Foto: Xiaomi.
Även omvänd laddning är starkare: trådat 27 W i F9 Ultra jämfört med 22,5 W i F8 Ultra. Med kabel kan du ladda hörlurar, klocka eller till och med en annan telefon.
Spel och temperatur: överhettas F9 Ultra?
POCO F9 Ultra i spel. Foto: Xiaomi.
F9 Ultra marknadsförs som en speltelefon, men GSMArena-testet visar en annan sida av myntet. Enligt recensenterna blir telefonen under belastning mycket varm, och kylsystemet har svårt att avleda värme. Vid långa spelsessioner sjunker prestandan.
Skärmen med 185 Hz och bildinterpolation fungerar endast i stödda spel. Om du spelar andra titlar kommer F9 Ultra att bete sig praktiskt taget som F8 Ultra, bara med ett större batteri.
Tips: välj ett tunt fodral för spelande. Tjocka skyddsfodral försvårar värmeavledning, och med en uppvärmd telefon är det en märkbar skillnad.
Mått och vikt: F9 Ultra är tyngre
Ett större batteri innebär också en större vikt. F9 Ultra väger 235 g och är 8,74 mm tjock. F8 Ultra väger 218–220 g och är 7,9–8,3 mm, beroende på färg. Skillnaden på 15–17 g är märkbar vid långvarigt hållande av telefonen med en hand. Båda modellerna har IP68-certifiering.
Passar fodralet från POCO F8 Ultra till F9 Ultra?
Nej. Framsidan har nästan identiska mått, men F9 Ultra är tjockare och framför allt har den en helt annan layout för kamerahuset. Det syns på bilderna från tillverkaren ovan. Utifrån dem verkar det som att kamerautskärningen i fodralet för F8 Ultra inte kommer att passa F9 Ultra:s objektiv.
Ingen av tillbehörstillverkarna i vårt utbud markerar fodralet som gemensamt för båda modellerna. För F9 Ultra behöver du ett nytt fodral och nytt glas.
Bizon Case Angelo för POCO F9 Ultra: rökfärgade baksidan och svart ram.
Bizon Case MatteO för POCO F9 Ultra med magnetring.
3mk FlexibleGlass för skärmen och GrizzGlass för kameran.
Tips: i lådan för båda telefonerna finns ett enkelt skyddsfodral från Xiaomi. För att börja räcker det, men det finns inget glas eller skydd för kameran.
Laddare: den finns inte i lådan i Polen
På den polska Xiaomi-sidan ingår i förpackningen av båda modellerna en telefon, en USB-C-kabel, ett fodral och en SIM-kortsnål. Det finns ingen laddare, även om den globala specifikationen för F9 Ultra nämner en strömadapter. Om du redan har en Xiaomi 100 W-laddare till F8 Ultra kan du använda den även med F9 Ultra. Båda modellerna når fulla 100 W endast med Xiaomi-laddaren.
Om du köper en laddare från början behöver det inte vara en original Xiaomi. I GSMArena-testet laddades F8 Ultra med en USB Power Delivery 120 W-laddare och PPS upp till 20 V nästan lika snabbt som med originalet: 76% efter 30 minuter jämfört med 78%. En 100 W-laddare med PPS upp till 16 V gav 55% efter en halvtimme.
Sök därför efter en laddare med PPS upp till cirka 20 V, och inte bara med ett stort antal watt. F9 Ultra testades av GSMArena endast med Xiaomi-laddaren, men har samma 100 W laddningssystem. Specifika modeller diskuteras i guiden vilken som är den bästa laddaren för POCO F8 Ultra, och hela utbudet finns i kategorin nätadaptrar.
Trådlös laddning och magnetiska tillbehör
Fulla 50 W trådlöst når båda modellerna endast med Xiaomi-stativet. Med en vanlig induktionsladdare är laddningen mycket långsammare: i GSMArena-testet laddades F8 Ultra med en Qi2-laddare med en effekt på cirka 8 W. F9 Ultra har inte testats på samma sätt, men har samma laddningssystem.
Ingen av modellerna har inbyggda magneter. För att använda magnetiska bilhållare, powerbanks eller laddare behöver du ett fodral med en magnetring, t.ex. nämnda Bizon Case MatteO. Hållare hittar du i kategorin telefonhållare, och laddare i kategorin trådlösa laddare.
F9 Ultra kan också ladda andra enheter trådlöst med en effekt på 22,5 W. Det räcker att lägga hörlurar eller en klocka på dess baksida. F8 Ultra har också omvänd trådlös laddning, men Xiaomi anger inte dess effekt.
POCO F9 Ultra eller F8 Ultra: vilken ska du välja?
Din situation
Välj
Du har F8 Ultra och är nöjd med den
Stanna kvar med F8 Ultra
Du har F8 Ultra, men batteriet räcker inte hela dagen med spelande
F9 Ultra
Du köper din första POCO-telefon och räknar varje krona
Sam processor. Skillnaden gäller endast spel som stöder chipet VisionBoost D8, och F9 Ultra blir varmare i dessa.
Större batteri (8 050 mAh) är det starkaste argumentet för den nya modellen.
185 Hz och 200 MP ser imponerande ut på papper, men i vardagligt bruk är skillnaden mindre än vad siffrorna antyder.
F8 Ultra är billigare: med 500 zł, och dessutom lättare och fortfarande mycket kraftfull.
Fodralet till F8 passar inte, men laddaren från Xiaomi gör det. I den polska lådan finns ingen laddare.
Oavsett val är det värt att skydda den nya telefonen direkt. Börja med kategorin tillbehör till POCO F9 Ultra. Vid beställning över 100 zł är frakten gratis.
FAQ
Är det värt att byta från POCO F8 Ultra till F9 Ultra? För de flesta är svaret nej. Båda har samma processor, så bytet är främst meningsfullt om du behöver ett större batteri.
Passar fodralet till POCO F8 Ultra på F9 Ultra? Nej. F9 Ultra är tjockare och har en annan layout för kamerahuset, så utskärningen i fodralet från F8 Ultra passar inte objektiven. Du behöver ett fodral som är designat för F9 Ultra.
Vad kostar POCO F9 Ultra i Polen? På Xiaomi Polens webbplats kostar POCO F9 Ultra från 3 299 zł för versionen 12/256 GB. F8 Ultra finns tillgänglig från 2 799 zł.
Har POCO F9 Ultra en laddare i paketet? I Polen nej. Enligt den polska sidan för Xiaomi finns det en telefon, en USB-C-kabel, ett fodral och en SIM-kortsnål i lådan. Laddaren måste köpas separat eller så kan du använda en Xiaomi 100 W-laddare om du redan har en.
Kan laddaren från POCO F8 Ultra ladda F9 Ultra? Ja. Xiaomi 100 W-laddaren kan ladda F9 Ultra med full effekt, eftersom båda modellerna har samma laddningssystem. För laddare från andra tillverkare, leta efter stöd för PPS upp till cirka 20 V.
Har POCO F9 Ultra en bättre kamera än F8 Ultra? Den har en huvudkamera med högre upplösning (200 MP jämfört med 50 MP), men F8 Ultra har en fysiskt större sensor. Teleobjektivet 5x, vidvinkel och frontkameran är mycket liknande i båda modellerna.
Jämfört med AirPods 5 vs AirPods 4 har det mest förändrats inte i själva hörlurarna, utan i hur mycket man måste betala för deras bästa funktioner. Aktiv brusreducering finns nu i båda versionerna och dämpar 50% mer ljud än i AirPods 4 med ANC. Det har också tillkommit IP57 istället för IP54.
Hörlurarna kom ut till försäljning 18 september 2026. I Sverige kostar de 599 kr i versionen med USB-C-fodral och 699 kr med fodral för trådlös laddning.
Det finns en sak till som ingen presentation nämner: höljet har inte förändrats en millimeter. Hörluren och fodralet har identiska mått som i AirPods 4, så ett skyddsfodral köpt för två år sedan passar den nya modellen.
Det korta svaret på vem som bör välja vad: AirPods 5 vid varje nytt köp och vid byte från grundläggande AirPods 4, och AirPods 4 ANC endast om du hittar dem betydligt billigare. Ägare av AirPods 4 ANC har ingen anledning att byta.
Nedan finns en fullständig tabell över båda generationerna, en förklaring av vad som idag verkligen skiljer versionen med USB-C-fodral från den med trådlöst fodral, och en rättvis lista över saker som AirPods 5 inte förbättrar alls.
AirPods 5 vs AirPods 4: fullständig jämförelsetabell
Vi ställer upp fyra varianter, eftersom båda generationerna förekommer i två versioner. Vi har fetat positionerna där den nya generationen faktiskt gör en förändring.
Parameter
AirPods 4 (USB-C-fodral)
AirPods 4 ANC (trådlöst fodral)
AirPods 5 (USB-C-fodral)
AirPods 5 (trådlöst fodral)
Aktiv brusreducering
❌
✅
✅
✅
Effektivitet ANC (jämfört med AirPods 4 med ANC)
ingen ANC
referenspunkt
+50% dämpning
+50% dämpning
Akustisk arkitektur
klassisk
klassisk
multifunktionell
multifunktionell
Adaptivt EQ
✅
✅
ny generation
ny generation
Transparensläge
✅
✅
mer naturlig
mer naturlig
Adaptivt ljud
❌
✅
✅
✅
Medvetenhet om samtal
❌
✅
✅
✅
Inspelning i studiokvalitet
❌
❌
✅
✅
Live-översättning
❌
✅
✅
✅
Volymjustering med svep
❌
❌
❌
✅
Chip
H2
H2
H2
H2
Bluetooth
5.3
5.3
5.3
5.3
Vattentålighet för hörlurar och fodral
IP54
IP54
IP57
IP57
Laddning av fodral
USB-C
USB-C, trådlöst
USB-C
USB-C, trådlöst
Högtalare i fodral för Hitta-app
❌
✅
❌
✅
Dimensioner för hörlurar
30,2 × 18,3 × 18,1 mm
=
=
=
Dimensioner för fodral
46,2 × 50,1 × 21,2 mm
=
=
=
Vikt på fodral
32,3 g
34,7 g
32,3 g
34,7 g
Pris i Polen
beroende av butik
beroende av butik
599 zł
699 zł
Premiär
september 2024
september 2024
18 september 2026
18 september 2026
Slutsatsen från tabellen är en: ändringarna ligger i akustiken och vattentåligheten, inte i elektroniken. Chipet, Bluetooth, mått och vikt är exakt de samma som för två år sedan. Tecknet „=” betyder ett värde identiskt med den första kolumnen. Arbetstiderna har vi redovisat separat i avsnittet om batteriet, och en fullständig lista över saker utan förändringar hittar du nedan.
ANC 50% mer effektivt: vad betyder det i praktiken
Apple deklarerar att AirPods 5 tar bort 50% mer ljud utifrån än AirPods 4 med aktiv brusreducering. Det är inte en effekt av det nya chipet, eftersom det inte har förändrats, utan en ombyggnad av själva konstruktionen.
Den nya flermodulära akustiska arkitekturen leder luften annorlunda inne i hörluren. Dessutom har vi fått förbättrade algoritmer för beräkningsljud som reagerar snabbare på förändringar i omgivningen.
Det är viktigt att förstå utgångspunkten. AirPods 4 ANC var de första öppna hörlurarna från Apple med aktiv brusreducering och reduktionen fungerade hyfsat i tunnelbanan eller på flygplanet, men klart sämre än i in-ear AirPods Pro. Konstruktionen utan gummitopp tätar inte hörselgången, så en del ljud kommer in från sidan.
En och en halv gång bättre reduktion i samma öppna konstruktion är ett verkligt steg framåt, men det är fortfarande inte på nivån av AirPods Pro 3. Om du letar efter maximal tystnad och inte komfort för långvarigt bärande, är det in-ear-modellen det rätta valet. Skillnaderna mellan Pro-generationerna har vi beskrivit i jämförelsen mellan AirPods Pro 3 och Pro 2.
Även genomskinlighetsläget har förbättrats, vilket ska låta mer naturligt, liksom ljudet självt, tack vare den adaptiva EQ:n av ny generation. En nyhet är inspelning i studiokvalitet, vilket ger en bättre ljudspår vid videoinspelning med telefonen.
USB-C-fodral eller trådlöst: vad som idag skiljer de två versionerna
Denna fråga har fått en ny innebörd med denna lansering och det är värt att beskriva den separat, eftersom skillnaden mellan varianterna inte längre handlar om ljud.
I AirPods 4 ledde tillägget främst till ANC, och dessutom till trådlös laddning och högtalare i fodralet. Den billigare versionen hade ingen reduktion alls, så valet var enkelt: antingen betalar du mer, eller så avstår du från den viktigaste funktionen.
I AirPods 5 låter båda versionerna likadant och båda har full ANC. Tillägget leder enbart till komfort:
Volymreglering med fottryck, svep med fingret upp eller ner istället för att nå efter telefonen
Lyssningstid längre, 5 timmar med ANC istället för 4, och utan ANC 7 istället för 6
Dra trådlös laddning, med Qi-laddare eller den från Apple Watch
Högtalare i fodralet, hjälper till att hitta det förlorade fodralet i Hitta-appen
Tips: om du har en induktionsladdare hemma eller ständigt tappar bort fodralet, är det värt att betala extra. Om du laddar allt med USB-C-kabel och förvarar fodralet i samma ficka, ger den billigare versionen exakt samma ljud.
Fodral med trådlös laddning: till vänster AirPods 5, till höger AirPods 4. Bilder: Apple.
Det är i själva verket kärnan i denna lansering. För två år sedan krävde ANC i öppna AirPods att man gick över till den dyrare varianten; idag får du det redan i grundversionen. Aktiv brusreducering har slutat vara en tilläggstjänst mot extra kostnad.
Batteri: en timme mer där det räknas mest
Ändringarna i batteriet är små, men placerade precis där användaren kommer att märka dem.
Läge
AirPods 4 ANC
AirPods 5 (USB-C-fodral)
AirPods 5 (trådlöst fodral)
Lyssna med ANC
4 timmar
4 timmar
5 timmar
Lyssna utan ANC
5 timmar
6 timmar
7 timmar
Totalt med fodral, med ANC
20 timmar
20 timmar
22 timmar
5 minuters laddning
ca 1 timme
ca 1 timme
ca 1 timme
Den mest intressanta raden är den andra. Lyssnande utan ANC har förlängts i båda versionerna, trots att det är ett läge som Apple överhuvudtaget inte skryter om. För någon som bär öppna hörlurar främst för podcasts på kontoret, är det en vinst som man kommer att märka oftare än bättre ANC.
Det är värt att veta att grundversionen av AirPods 5 inte förlänger tiden med ANC. Fyra timmar är exakt vad AirPods 4 gav med brusreducering. Den extra timmen får du endast i varianten med trådlöst fodral.
IP57 istället för IP54: vad förändras egentligen
Denna förändring ser ut i tabellen som en förflyttning med ett steg, men i praktiken innebär det en helt annan kategori av motstånd.
IP54 innebär skydd mot stänk av vatten från alla riktningar. Regn, svett under löpning, stänk vid diskning. Hörluren klarar det, men nedsänkning gör den inte.
IP57 innebär skydd mot nedsänkning upp till en meter i 30 minuter. Att falla ner i en diskho, en vattenpöl, ett handfat eller i fickan på en jacka som lämnats i regnet slutar att vara en dom.
Motståndet mot damm har också ökat: femman på första positionen innebär att partiklar kan tränga in, men inte störa funktionen. För någon som bär hörlurar på stranden eller på en byggarbetsplats är det ett konkret argument.
Vid träning handlar det dock inte bara om motstånd, utan också om huruvida hörluren överhuvudtaget sitter kvar i örat. Öppen konstruktion kan vara riskabelt, vilket vi har beskrivit i guiden hur man väljer hörlurar för gymmet.
Standarden gäller både hörlurar och fodral, vilket inte alltid var uppenbart för köpare av AirPods 4.
Observera: IP-resistens är inte evig. Tätningar slits med tiden, och tillverkarens garanti täcker inte skador orsakade av vätska. Behandla IP57 som en säkerhetsåtgärd, inte som en inbjudan att simma.
Vad AirPods 5 inte förbättrar
En ärlig lista över saker som förblir exakt desamma:
Chip H2, samma krets som debuterade i AirPods Pro 2 2022
Bluetooth 5.3, utan förändring av standarden
Öppen konstruktion utan gummitips, med samma fördelar och begränsningar
Mått och vikt på hörlurarna: 30,2 × 18,3 × 18,1 mm och 4,3 gram, exakt som i AirPods 4
Mått på fodralet: 46,2 × 50,1 × 21,2 mm, utan förändringar
Surroundljud med huvudspårning, samma implementation
Röstisolering och anpassad volym, överfört utan förändringar
Snabbladdning: 5 minuter ger fortfarande cirka en timmes lyssnande
Det finns ingen pulsmätning som AirPods Pro 3 har fått. Det finns inga utbytbara öronproppar eller övergång till en in-ear-konstruktion. Det finns inte heller någon ny chip, så räckvidd och stabilitet för anslutningen förblir på samma nivå som föregångaren.
En detalj är värd att notera innan köp: högtalaren i fodralet för appen Hitta finns endast i versionen med trådlöst fodral. Uppdelningen är exakt densamma som i AirPods 4, där högtalaren också endast fick den dyrare varianten.
AirPods 5 pris: hur mycket kostar de i Polen
Priserna i den polska Apple-butiken ser ut så här:
Version
Pris
AirPods 5 med USB-C-fodral
599 zł
AirPods 5 med fodral för trådlös laddning
699 zł
I lådan finns ingen kabel eller strömadapter, så om du köper din första Apple-enhet, lägg till en USB-C-kabel direkt. Fodralet för båda versionerna laddas med kabel, och den dyrare dessutom med en trådlös laddare.
AirPods 4 har försvunnit från första sidan i Apple-butiken, men finns kvar i detaljhandeln, vanligtvis betydligt billigare än nyheten. Det är deras enda, men starka argument.
Fodral till AirPods 5: passar det gamla?
Kompatibiliteten för fodralet är den enda punkten där Apple inte har gjort något fel, och det är värt att veta innan köp.
Det laddande fodralet har identiska mått 46,2 × 50,1 × 21,2 mm i båda generationerna. Vikten stämmer också: 32,3 g i USB-C-versionen och 34,7 g i den trådlösa versionen. Det innebär att ett silikon- eller plastfodral köpt för AirPods 4 passar på AirPods 5 utan något glapp.
Det bekräftas av producenterna själva. Tech-Protect har lanserat serien Lamano som beskrivs direkt som „AirPods 4 / 5″, utan att särskilja generationerna.
Element
Kompatibilitet med AirPods 5
Skyddsfodral för AirPods 4
✅ passar, identiska mått
Fodral till AirPods 3
❌ annan form på fodralet
Fodral till AirPods Pro 3
❌ annan form på fodralet
Krokar och karbinhakar till AirPods 4
✅ passar
Det enda att tänka på: om du köper versionen med trådlös laddning, välj ett tunt fodral utan metallinsatser så att det inte blockerar energitransfereringen.
Tech-Protect Lamano till AirPods 4 och 5
Etui Tech-Protect Lamano är det enklaste svaret på frågan om kompatibilitet, eftersom tillverkaren nämner båda generationerna i produktnamnet. Du behöver inte gissa något.
Ytbehandlingen imiterar läder, och fästet gör att du kan fästa etuiet på en väska eller ryggsäckens rem. Det finns också en version Nature Muse i ljusare färger.
Spigen Rugged Armor
Etui Spigen Rugged Armor är en klassiker som i versionen för AirPods fungerar precis som på telefoner. Det elastiska TPU-materialet med präglad yta glider inte ur handen, och den matta ytan samlar inte fingeravtryck.
Utskärningen på botten ger fri tillgång till USB-C-porten, och statuslampan förblir synlig genom fodralet.
ESR Orbit HaloLock med MagSafe
ESR Orbit HaloLock-fodralet ger AirPods det som Apple inte gav dem: en magnetisk ring kompatibel med MagSafe. Fodralet fästs vid en hållare i bilen eller en magnetisk docka på skrivbordet.
Denna lösning är särskilt meningsfull i kombination med versionen med trådlöst fodral, eftersom magneten hjälper till att träffa induktionsladdarens spole första gången.
UAG Scout
UAG Scout-fodralet är ett val för ryggsäcken och byggarbetsplatsen. Konstruktionen med upphöjda kanter tar emot stötar istället för fodralets gångjärn, som är den mest känsliga delen på AirPods.
I paketet ingår en karbinhake. Om du föredrar en version med tydligare mönster, erbjuder samma tillverkare UAG Plasma.
UNIQ Clyde Lock Case
Etui UNIQ Clyde löser det vanligaste problemet med öppna etuier för AirPods: att locket av sig själv öppnar sig i fickan. Spännet håller locket stängt tills du själv öppnar det.
Tech-Protect MagMat
Etui Tech-Protect MagMat är det andra förslaget med magneter, tunnare än Orbita och närmare den råa designen av själva Apple-etui. Ett bra alternativ när du vill ha skydd som nästan inte syns.
[hs_products ids=”147076,81752,85241,112707,114224,86776″ cols=”6″ title=”Etui som passar AirPods 4 och AirPods 5″]
En fullständig sammanställning med beskrivningar har vi samlat i artikeln om de bästa etuierna för AirPods 4. Alla modeller som nämns där passar också för femman.
AirPods 5 eller AirPods 4: vilken modell ska man välja?
Jämförelsen handlar om fem situationer och fem entydiga svar.
Du har AirPods 4 ANC. Håll fast vid dem. Samma chip, samma form, samma rymdljud. Du får bättre brusreducering och vattentålighet, men det är för lite för att byta ut fungerande hörlurar.
Du har AirPods 4 utan ANC. Att byta är meningsfullt. Du får en funktion som din modell överhuvudtaget inte har, och det i en version som är hälften så effektiv som den som man för två år sedan fick betala extra för.
Du har AirPods 2 eller 3. Ta AirPods 5 utan tvekan. Språnget omfattar ANC, transparensläge, rymdljud, USB-C-fodral och IP57-tålighet.
Du köper dina första Apple-hörlurar. AirPods 5 i grundversion. Eftersom ANC finns i båda varianterna och ljudet är identiskt, betala bara extra om du verkligen använder trådlös laddning.
AirPods 5 vs AirPods 4 är en lansering där den viktigaste förändringen är priset, inte tekniken. Apple har tagit den dyraste funktionen från föregående generation och satt in den i grundmodellen.
Fem slutsatser i slutet:
ANC finns i varje version och dämpar 50% mer ljud än i AirPods 4 med reduktion
Valet av fodral påverkar inte längre ljudet, utan trådlös laddning, högtalare i fodralet, volymjustering med svep och lyssningstid
IP57 istället för IP54 ändrar kategorin från ”vattentålig” till ”klarar nedsänkning”
Chippet, Bluetooth, mått och vikt är identiska med AirPods 4
Fodralet från AirPods 4 passar utan förändringar, eftersom laddningshöljet har samma mått
Om du stannar kvar med AirPods 4, lägg till ett ordentligt fodral istället för nya hörlurar. Om du byter till femman, köp inte ett nytt hölje. Det du har passar utan problem.
AirPods 5 blev tillgängliga för försäljning den 18 september 2026, och förbeställningar började den 9 september. Lanseringen skedde tillsammans med Apple Watch Series 12 och Apple Watch Ultra 4.
Passar fodralet till AirPods 4 till AirPods 5?
Ja. Laddningsfodralet har identiska mått 46,2 × 50,1 × 21,2 mm i båda generationerna, så det skyddande fodralet som köpts till AirPods 4 passar på AirPods 5 utan glapp. Vissa tillverkare, som Tech-Protect, beskriver sina fodral direkt som ”AirPods 4 / 5”.
Har AirPods 5 ANC i båda versionerna?
Ja. Det är den största förändringen i denna generation. Både versionen för 599 kr och den för 699 kr har full aktiv brusreducering. I AirPods 4 var brusreducering endast tillgänglig i den dyrare varianten.
Vad kostar AirPods 5 i Polen?
AirPods 5 med USB-C-fodral kostar 599 kr, och versionen med fodral för trådlös laddning kostar 699 kr. I lådan finns ingen kabel eller strömadapter.
Vad skiljer AirPods 5 för 599 kr från versionen för 699 kr?
Ljudet är som inget annat. Den dyrare versionen lägger till trådlös laddning, högtalare i fodralet för appen Hitta, volymjustering med en lätt beröring av foten och en timme längre lyssning på en enda laddning.
Är det värt att köpa AirPods 4 istället för AirPods 5?
Det är värt det om du hittar dem betydligt billigare och accepterar sämre ANC och IP54-skydd. Chipet, rummet ljud och formen är desamma, så den största förlusten gäller effektiviteten av brusreducering.
Är AirPods 5 vattentåliga?
De har certifiering IP57, vilket betyder att de tål nedsänkning upp till en meter i 30 minuter. Det är betydligt mer än IP54 i AirPods 4, som endast skyddade mot stänk. Standarden omfattar både hörlurarna och fodralet.
Jämfört med Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3 handlar det om två saker: batteri och sensorer. Ultra 4 arbetar i upp till 50 timmar istället för 42, och det nya hälsomätningssystemet kontrollerar pulsen var 5:e sekund dygnet runt och beräknar därifrån en beredskapsindex. Skärmen, klockans mått, satellit och dykning har förblivit oförändrade.
Klockan kom ut till försäljning 18 september 2026, och i Polen kostar den 3 799 zł, precis så mycket som Ultra 3 kostade vid lanseringen för ett år sedan.
Det finns också en mycket bra nyhet som ingen presentation nämner: klockans hölje har inte ökat med en millimeter. Ultra 4 har samma mått på 49 × 44 × 12 mm som Ultra 3, Ultra 2 och den första Apple Watch Ultra som släpptes för fyra år sedan.
Det korta svaret på vem som bör välja vad: Ultra 4 vid första köpet och vid byte från en äldre modell än Ultra 3, Ultra 3 på rea om du räknar varje zloty. Ägare av Ultra 3 har ingen anledning att byta.
Nedan finns en fullständig tabell över båda modellerna, en rättvis lista över saker som Ultra 4 överhuvudtaget inte förbättrar, och ett konkret svar på frågan om dina nuvarande band och fodral kommer att passa den nya klockan.
Till vänster Apple Watch Ultra 4, till höger Ultra 3. Kapseln 49 × 44 × 12 mm är identisk i båda. Bilder: Apple.
Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3: fullständig jämförelsetabell
Vi har endast fetat de punkter som faktiskt skiljer sig.
Parameter
Apple Watch Ultra 3
Apple Watch Ultra 4
Premiär
september 2025
18 september 2026
Chip
S10
S11
Lagrat minne
64 GB
64 GB
Optisk pulssensor
3:e generationen
omdesignad, Health Sensing System
Elektrisk sensor (EKG)
föregående generation
större elektrodyta
Registrering av pulsmätning
prover var några minuter
prov var 5:e sekund, dygnet runt
HRV-mätning
standardfrekvens
upp till 24 gånger oftare
Bereddhet (Readiness)
❌
✅
Audio Intelligence
❌
✅
Skärm
LTPO3 vidvinkel OLED, alltid på
LTPO3 vidvinkel OLED, alltid på
Upplösning
422 × 514
422 × 514
Skärmyta
1 245 mm²
1 245 mm²
Maximal ljusstyrka
3 000 nits
3 000 nits
Glas
platt safir
platt safir
Höljesmaterial
titan Grade 5
titan Grade 5, 3D-tryckt
Färger
naturligt titan, svart titan
naturligt titan, svart titan
Dimensioner
49 × 44 × 12 mm
49 × 44 × 12 mm
Vikt naturlig / svart
61,6 g / 61,8 g
63,0 g / 63,1 g
Batteri, normal användning
upp till 42 timmar
upp till 50 timmar
Låg energiförbrukning
upp till 72 timmar
upp till 84 timmar
Utomhusträning
inga data i specifikationen
upp till 18 timmar
Förlängd träning
inga data i specifikationen
upp till 25 timmar
Maksimal förlängd träning
inga data i specifikationen
upp till 45 timmar
15 minuters laddning ger
upp till 12 timmars användning
upp till 18 timmars användning
Laddning till 80%
ca 45 minuter
ca 45 minuter
Mobilnät
5G RedCap och LTE
5G RedCap och LTE
Satelitanslutning
✅
✅
Wi-Fi / Bluetooth
Wi-Fi 4 / Bluetooth 5.3
Wi-Fi 4 / Bluetooth 5.3
GPS
dubbel frekvens L1 och L5
dubbel frekvens L1 och L5
Ultra Wideband
2:a generationen
2:a generationen
Vattentålighet
100 m, IP6X
100 m, IP6X
Dykning EN13319
upp till 40 m
upp till 40 m
Krav
iPhone 11+, iOS 26
iPhone 11+, iOS 27
Startpris i Polen
3 799 zł
3 799 zł
Trettiofyra positioner, varav fjorton skiljer sig. Viktigare är: förutom 1,4 gram vikt ligger alla skillnader i batteriet, sensorerna och mjukvaran. Måtten på klockan och skärmen har förblivit oförändrade.
Detta är den mest påtagliga förändringen i hela lanseringen. Ultra 3 deklarerade 42 timmar normal användning, Ultra 4 anger 50 timmar. I energisparläge är hoppet liknande: från 72 till 84 timmar.
Vad betyder det i praktiken? Ultra 3 laddade vanligtvis ur i slutet av andra dagen, så du laddade den realistiskt sett varannan kväll. Ultra 4 klarar enkelt av två hela dygn med sömnspårning mitt i och lämnar utrymme för morgonträning den tredje dagen.
Den andra vinsten är ännu mer praktisk. 15 minuters laddning ger 18 timmars drift istället för 12. En kvart i duschen räcker för att gå ut ur huset med klockan för hela dagen och natten.
Normal användning: 50 timmar istället för 42, alltså 19% längre
Låg energiförbrukning: 84 timmar istället för 72
Utomhusträning med GPS och puls: upp till 18 timmar i Ultra 4
Förlängd träning: upp till 25 timmar i Ultra 4
Maksimal förlängd träning med GPS varje sekund: upp till 45 timmar i Ultra 4
Laddning till 80%: cirka 45 minuter i båda modellerna
Observera den sista raden. Hastigheten för full laddning har Apple inte rört, de har bara ändrat hur mycket en kvart ger. För Ultra 3 publicerar tillverkaren inga separata resultat för utomhusträning och förlängd läge, så dessa två punkter kan inte jämföras rättvist.
Du hittar inga laddare i lådan för någon av dessa modeller. Om du behöver en andra för skrivbordet eller på resan, välj en från kategorin induktionsladdare.
Nytt hälsomätningssystem, alltså andra halvan av denna premiär
Apple kallar det för Health Sensing System och det är ingen marknadsföringsetikett för samma elektronik. Båda sensorerna på baksidan av klockan har fysiskt förändrats.
Apple pratar direkt om ny optisk sensor och ny elektrisk sensor, alltså båda systemen som ansvarar för puls och EKG. Detaljer om konstruktionen, såsom större LED-dioder eller annan placering av fotodioder, beskrivs av branschmedier; tillverkaren anger dem inte i specifikationen. Samma uppsättning sensorer har parallellt kommit till Apple Watch Series 12.
Puls var 5:e sekund istället för prover var några minuter
Apple har tidigare inte uppgett hur ofta Ultra 3 mäter pulsen i bakgrunden. För Ultra 4 deklarerar de det tydligt: avläsning var 5:e sekund dygnet runt, vilket blir cirka 17 tusen gånger om dagen.
Varför så mycket? För med tätare data kan man räkna ut saker som inte syns i sällsynta prover: reaktion på stress, mikrosprång i pulsen efter kaffe, tempot för återhämtning efter intervaller.
HRV mätt 24 gånger oftare och beredskapsindex
Variabilitet i sinusrytm (HRV) är en parameter som visar om kroppen faktiskt har vilat. Ultra 4 mäter den upp till 24 gånger oftare än föregångaren och delar upp den i regenerativ HRV och allmän HRV.
På detta har man byggt Beredskap, en bedömning på en skala från 0 till 10, som du får på morgonen tillsammans med ett av fyra rekommendationer: återhämta dig, fördela energin, du är redo eller kör på full fart.
Observera: Apple tillhandahåller Funktionalitet endast i Ultra 4 och Series 12 och har inte meddelat den för äldre modeller. Funktionen bygger på tätheten av mätningar, som sensorn i Ultra 3 helt enkelt inte samlar in.
Om du tränar enligt belastningar och ser realistiskt på återhämtning, är det just anledningen till att byta klocka. Om Ultra för dig främst är en hållbar klocka med satellit, kommer du inte att märka någon skillnad.
Audio Intelligence, det vill säga vad klockan gör med ljudet
Det är en uppsättning av fyra funktioner som Ultra 3 inte kommer att få: Ljudigenkänning (alarm, barnskrik, siren), snabbare Shazam, Live Rewind (visar de senaste 15 sekunderna av samtalet som text efter att ha tryckt två gånger på kronan) och Siri Recap (sammanfattning av samtalet).
De två första har fungerat sedan lanseringen. Live Rewind och Siri Recap kräver en iPhone med Apple Intelligence och rullas ut stegvis. Apple kräver Series 12 eller Ultra 4 för dem, så det är inte en exklusivitet för Ultra-modellen, men äldre klockor kommer inte att få dem.
Vad Apple Watch Ultra 4 inte förbättrar
En ärlig lista över saker som förblir exakt desamma. För Ultra-modellen är den ovanligt lång, eftersom föregångaren satte ribban mycket högt.
Skärm: 422 × 514 pixlar, 1 245 mm² yta och 3 000 nits ljusstyrka, oförändrat
Safirglas i platt version, identisk i båda modellerna
Boett: samma 49 × 44 × 12 mm och samma titan Grade 5
Satelitkommunikation: SOS-larm, meddelanden och Hitta finns i båda modellerna
5G RedCap och LTE, inga skillnader
GPS med dubbel frekvens L1 och L5, samma konfiguration
Dykning: 100 m vattentålighet och EN13319 upp till 40 m i båda
Tre mikrofoner med beamforming, två högtalare och siren, identiskt
64 GB minne och Ultra Wideband 2:a generationen, oförändrat
Det finns inte heller någon glukosmätning, som det spekuleras om varje år. Ingen förändring av boettens form eller något nytt system för att fästa armbanden.
Däremot är Ultra 4 1,4 gram tyngre (63,0 g jämfört med 61,6 g i naturligt titan). Det är en skillnad som du inte kommer att känna på handleden, men det är värt att veta att den nyare generationen har gått upp lite i vikt, trots identiska mått.
Inofficiellt har det också kommit 4 GB RAM, vilket 9to5Mac skriver om. Apple anger inte denna parameter i specifikationen, så behandla den som information från andra hand.
Pris på Apple Watch Ultra 4: vad kostar den i Sverige
Ingångspriset har inte rört sig. Apple Watch Ultra 4 kostar 3 799 kr i versionen med naturlig eller svart titan, alltid med GPS och mobilmodem. Exakt samma pris hade Ultra 3 vid sin lansering.
Ultra 3 har fått ge plats åt sin efterträdare i rampljuset, men finns fortfarande tillgänglig hos operatörer och i detaljhandeln, vanligtvis för flera hundra kronor mindre. Det är dess enda, men mycket starka argument. För ett år sedan var Ultra 2 i en liknande situation, som vi jämförde med sin efterträdare i jämförelsen mellan Ultra 3 och Ultra 2.
Hermès-versionen med titanarmband är en separat prisklass och ett rent imageval. Under ytan sitter samma klocka.
Apple Watch Ultra 4 med fabriksbandet Alpine och Ocean-bandet. Bilder: Apple.
Tillbehör till Apple Watch Ultra 4: allt från äldre Ultra passar
Här är den bästa nyheten i hela jämförelsen mellan Apple Watch Ultra 4 och Ultra 3, och samtidigt något som ingen nyhetstjänst som rapporterar om lanseringen kommer att berätta för dig.
Höljet har identiska 49 × 44 × 12 mm i alla fyra generationer av Ultra-modellen. Det betyder att band, fodral, glas och folier köpta till Ultra 1, Ultra 2 eller Ultra 3 passar på Ultra 4 utan några modifieringar.
Detta är en motsatt situation jämfört med Series-linjen. Där ändrades måtten på höljet för Series 12 jämfört med Series 11 (i 46 mm-versionen ökade det med en millimeter i bredd) och fodralet från föregående generation passade inte längre. I Ultra har inget sådant hänt.
Element
Kompatibilitet med Apple Watch Ultra 4
Remmar 49 mm för Ultra 1 / 2 / 3
✅ passar utan förändringar
Remmar 44 / 45 / 46 mm för Apple Watch Series
✅ passar, samma storlek på fästet
Fodral för Ultra 1 / 2 / 3
✅ passar utan förändringar
Glas och folier för Ultra 49 mm
✅ passar, samma utskärning
Remmar från mindre boetter Series (38–42 mm)
❌ annan storlek på fästet
Fodral, glas och folier från valfri Series
❌ annan form och storlek på boetten
Remmar från större boetter Apple Watch Series hittar du i kategorin 42–49 mm — samma modeller stöder Ultrå.
Observera två fallgropar. För det första, passar endast remmens fäste — höljen och glas från Series-linjen har en annan form och passar inte på Ultrå. För det andra, produktkort kommer fortfarande under några månader att säga ”Ultra 1 / 2 / 3”, eftersom de skapades före lanseringen av fyran. Detta är en beskrivning av tillståndet vid produktens lansering, ingen begränsning.
Remmar till Apple Watch Ultra 4
Remmar till Apple Watch Ultra 3 och de till Ultra 4 är idag exakt samma produkt, eftersom fästet 49 mm inte har förändrats sedan första generationen. Nedan tre förslag från olika hyllor.
UAG Civilian
UAG Civilian-bandet är den närmaste motsvarigheten till den fabriksmonterade Trail-bandet, men tydligt mycket mer robust. Den mjuka silikonen med präglat mönster sitter stadigt på ett blött handled, och den metallspännet lossnar inte när den fastnar i en ryggsäck.
Tillverkaren nämner i namnet modeller från Series 4 till Ultra 2, eftersom bandet har funnits i flera år. Fästet på 49 mm har inte förändrats, så det passar också på Ultra 3 och Ultra 4.
UNIQ Revix IV Premium
UNIQ Revix IV Premium löser problemet som de flesta tillverkare inte tänker på: ett armband, två färger. Det är dubbelsidigt, så du vänder det beroende på om du ska ut och jogga eller på ett möte.
Det magnetiska spännet justeras steglöst, utan att behöva leta efter rätt hål. Storleken omfattar 44, 45, 46 och 49 mm, vilket inkluderar både Ultra och större Series.
NOMAD Rocky Point Band
NOMAD Rocky Point Band är ett förslag för den som köpt Ultra 4 för titan och inte vill förstöra den med silikon från en lågprisbutik. FKM-gummit är motståndskraftigt mot svett, salt och UV-strålning, och spännena är tillverkade av titan i samma nyans som klockans hölje.
FKM är samma material som används för tätningar i dykutrustning. Det stelnar inte i kylan och blir inte gult efter säsongen.
Om du letar efter något mer elegant, har samma tillverkare en titanarmband NOMAD Stratos Band, som kombinerar länkar av titan med insatser av FKM.
[hs_products ids=”86436,135188,135251,126096″ cols=”4″ title=”Remmar som passar Ultra 3 och Ultra 4″]
Safirglaset är motståndskraftigt mot repor, men inte mot stötar. Det spricker vid punktkontakt med betong eller dörrkarmar precis som vanligt glas. Kostnaden för att byta skärmen på Apple Watch Ultra överstiger tusen kronor, så räkningen för skyddet blir enkel.
Spigen Rugged Armor och härdat glas
Spigen Rugged Armor och Tempered Glass förenar två saker i en låda: ett flexibelt TPU-fodral för klockan och glas för skärmen. Du behöver inte välja två produkter och kontrollera om de passar ihop.
Den matta ytan samlar inte fingeravtryck, och utskärningarna ger fri tillgång till kronan, sidoknappen och den orangea åtgärdsknappen. Om du föredrar en smalare profil, har samma tillverkare Spigen Liquid Air Pro.
UAG Scout
Etui UAG Scout är ett val för fysiskt arbete och cykling. Den upphöjda kanten runt skärmen tar emot repor istället för glaset, och de förstärkta hörnen skyddar den plats där titan oftast slår mot väggen.
Tillverkaren anger kompatibilitet som ”Ultra 1 / 2 / 3”, eftersom produkten har funnits tillgänglig sedan lanseringen av Ultra 3. Utskärningen passar även Ultra 4.
Tech-Protect Glass Ring
Tech-Protect Glass Ring är ett alternativ för dem som inte vill dölja titan under plast. Den metalliska ramen i titan färg omger endast kanten av skärmen, medan resten av klockans hölje förblir synligt.
Apple Watch Ultra 4 eller Ultra 3: vilken ska man välja?
Hela jämförelsen handlar om fem situationer och fem entydiga svar.
Du har en Apple Watch Ultra 3 och funderar på att byta. Stanna kvar med din. Samma skärm, samma anslutning, samma satellit och samma dykning. Åtta timmars mer batteri är inte värt det fulla priset för en ny klocka, om inte träning enligt återhämtning är din huvudsakliga anledning till att bära den.
Du har en Apple Watch Ultra 1 eller Ultra 2. Språnget är stort, men observera: de största förändringarna kom med Ultra 3, inte fyran. Satellit, 5G och större skärm är resultatet av föregående generation. Om du hittar Ultra 3 tydligt billigare, kommer det att vara ett bättre köp än att betala extra för den senaste modellen.
Du köper din första Apple Watch Ultra. Välj Ultra 4. Eftersom inträdespriset inte har förändrats, finns det ingen anledning att välja föregångaren till ett pris nära nyheten.
Du letar efter besparingar. Ultra 3 på rea hos operatören. Du får samma skärm, samma boett, satellit, 5G och dykning ner till 40 meter. Du förlorar endast de nya sensorerna, Beredskap och åtta timmars batteri.
Du tvekar mellan modellen Ultra och den vanliga Series. Ultra handlar framför allt om batteri, satellit och dykning. Om ingen av dessa tre saker är nödvändig för dig, kolla in den billigare Apple Watch SE 3. Och om du tittar utanför Apples ekosystem, jämför med Google Pixel Watch 5.
Sammanfattning
Apple Watch Ultra 4 vs Ultra 3 är en jämförelse mellan två mycket liknande klockor, där hela skillnaden ligger på två ställen: batteriet och sensorerna.
Fem slutsatser i slutet:
Batteriet är det starkaste argumentet: 50 timmar istället för 42 och en kvarts laddning som ger 18 timmars drift istället för 12
Det nya sensorsystemet mäter pulsen var 5:e sekund och låser upp beredskapsindikatorn, som Ultra 3 inte kommer att få
Skärmen, boetten, satelliten och dykning är identiska, inklusive 3 000 nits och EN13319 till 40 meter
Boetten har inte vuxit, så band, fodral och glas från varje tidigare Ultra passar utan modifieringar
Inträdespriset har inte förändrats, så vid första köpet vinner den nyare modellen utan diskussion
Om du stannar vid Ultra 3, investera i ett bra band och glas istället för en ny klocka. Om du byter till fyran, köp inte tillbehör på nytt, de du har kommer att passa utan problem.
Passar banden från Apple Watch Ultra 3 till Ultra 4?
Ja. Kapseln har identiska mått 49 × 44 × 12 mm i båda generationerna, och fästet för remmarna har inte ändrats. Remmen från Ultra 1, Ultra 2 eller Ultra 3 passar Ultra 4 utan modifieringar.
Passar ett fodral från Apple Watch Ultra 3 till Ultra 4?
Ja. Det är den största skillnaden jämfört med Series-linjen, där kapseln för Series 12 växte med en millimeter och fodralet slutade passa. I Ultra-linjen är skärningen densamma från första generationen, så höljen och glas är helt utbytbara.
Vad kostar Apple Watch Ultra 4 i Polen?
Apple Watch Ultra 4 kostar 3 799 zł i versionen med naturligt eller svart titan, alltid med GPS och mobilmodem. Det är exakt samma pris som Ultra 3 startade på ett år tidigare.
Hur länge håller batteriet i Apple Watch Ultra 4?
Upp till 50 timmar vid normal användning och upp till 84 timmar i energisparläge. Under utomhusträning med GPS och pulsmätning klarar klockan upp till 18 timmar, och i maximalt förlängt träningsläge upp till 45 timmar.
Vad är nytt i Apple Watch Ultra 4?
Tre nya saker: batteri (50 timmar istället för 42), omdesignat sensorsystem med pulsmätning var 5:e sekund och beredskapsindikator samt paketet Audio Intelligence. Skärmen, kapseln, satellitanslutningen och dykning har förblivit oförändrade jämfört med Ultra 3.
Är det värt att köpa Apple Watch Ultra 3 istället för Ultra 4?
Det är värt det om du hittar den tydligt billigare. Ultra 3 har samma skärm, samma hölje, satellitanslutning, 5G och dykning ner till 40 meter. Du förlorar nya sensorer, beredskapsindikatorn och åtta timmars batteritid.
Är Apple Watch Ultra 4 lämplig för dykning?
Ja, precis som föregångaren. Båda modellerna har vattentålighet upp till 100 meter enligt ISO 22810:2010 samt certifiering EN13319 för rekreationsdykning ner till 40 meter, med en noggrannhet på djupmätning ±1 m.
Jämfört med Apple Watch Series 12 vs 11 spelar en sak roll: nytt hälsomätarsystem. Series 12 kontrollerar pulsen var 5:e sekund dygnet runt, mäter HRV upp till 24 gånger oftare och lägger till en mätning av Beredskap. Upplösning, ljusstyrka och angiven batteritid har förblivit oförändrade.
Klockan släpptes till försäljning 18 september 2026, och priserna i Sverige börjar på 1 899 kr, precis där Series 11 startade för ett år sedan.
Det finns dock en annan förändring som ingen presentation nämner: klockans hölje har vuxit med en millimeter. Det låter som en bagatell, men just den millimetern avgör om ditt nuvarande fodral passar på den nya klockan.
Nedan finns en fullständig tabell över båda modellerna och en ärlig lista över saker som Series 12 inte förbättrar. Avslutningsvis tillbehör: vad som passar båda generationerna och vad som slutade passa från en dag till en annan.
Apple Watch Series 12 vs 11: full jämförelsetabell
Vi har fetat endast de punkter som faktiskt skiljer sig.
Parameter
Apple Watch Series 11
Apple Watch Series 12
Premiär
september 2025
september 2026
Chip
S10
S11
Minne
64 GB
64 GB
Optisk pulssensor
3:e generationen
omdesignad, Health Sensing System
Elektrisk sensor (EKG)
föregående generation
2:a generationen
Registrering av pulsmätning
prover var några minuter
prov var 5:e sekund, dygnet runt
Mätning av HRV
standardfrekvens
upp till 24 gånger oftare
Beredd (Readiness)
❌
✅
Audio Intelligence
❌
✅ (Live Rewind och Siri Recap i beta)
Skärm
OLED LTPO3, alltid på
OLED LTPO3, alltid på
Upplösning 46 / 42 mm
416 × 496 / 374 × 446
416 × 496 / 374 × 446
Skärmyta 46 mm
1 220 mm²
1 196 mm²
Skärmyta 42 mm
989 mm²
970 mm²
Maximal ljusstyrka
2 000 nits
2 000 nits
Glas (aluminium)
Ion-X
Ceramic Shield 2
Glas (titans, keramik)
safir
safir
Höljesmaterial
aluminium, titan
aluminium, titan, keramik
Mått 46 mm
46 × 39 × 9.7 mm
46 × 40 × 9.7 mm
Mått 42 mm
42 × 36 × 9.7 mm
42 × 37 × 9.7 mm
Vikt 46 mm, aluminium GPS
37.8 g
39.5 g
Vikt 42 mm, aluminium GPS
30.3 g
32.2 g
Batteri, normal användning
upp till 24 timmar
upp till 24 timmar
Låg energiförbrukning
upp till 38 timmar
upp till 38 timmar
Utomhusträning
upp till 8 timmar
upp till 10 timmar
15 minuters laddning ger
upp till 8 timmars användning
upp till 12 timmars användning
Laddning till 80%
ca 30 minuter
ca 30 minuter
Mobilnät
RedCap 5G och LTE
RedCap 5G och LTE
Wi-Fi / Bluetooth
Wi-Fi 4 / Bluetooth 5.3
Wi-Fi 4 / Bluetooth 5.3
Ultra Wideband
2:a generationen
2:a generationen
Vattentålighet
50 m, IP6X
50 m, IP6X
Krav
iPhone 11+, iOS 26
iPhone 11+, iOS 27
Startpris i Polen
1 899 zł
1 899 zł
Trettio två positioner, varav nitton skiljer sig åt. Nästan alla skillnader finns dock på ett ställe: i sensorerna och i vad klockan beräknar utifrån dem.
Det nya hälsomätningssystemet är hela essensen av denna generation
Apple kallar det för Health Sensing System och det är inte ett marknadsföringsnamn för samma elektronik. Båda sensorerna på baksidan av boetten har fysiskt förändrats.
Den optiska sensorn har omdesignats och fått större, mer energieffektiva gröna LED-lampor; MacRumors beskriver den som den fjärde generationen, även om Apple inte anger något nummer. Den elektriska sensorn, den som ansvarar för EKG, har gått över till andra generationen. Det är den första så djupa ombyggnaden på flera år.
Puls var 5:e sekund istället för prover var några minuter
Series 11 mäter pulsen i bakgrunden med intervall på några minuter. Series 12 gör en avläsning var 5:e sekund dygnet runt, vilket innebär cirka 17 000 gånger om dagen.
Varför så mycket? För med tätare data kan man räkna ut saker som inte syns i sällsynta prover. Mikrosvängningar i pulsen efter kaffe, reaktionen på stress mitt under ett möte, takten för att återgå till vila efter träning.
Apple deklarerar dessutom den mest exakta pulsmätningen i en klocka, med hänvisning till egna tester mot konkurrenterna. Det är naturligtvis en tillverkardeklaration, inte en oberoende granskning.
HRV mätt 24 gånger oftare och ny indikator Beredskap
Variabilitet i sinusrytm (HRV) är en indikator som visar om kroppen har vilat. Series 12 mäter det upp till 24 gånger oftare än sin föregångare och delar upp det i två typer: regenerativ HRV och allmän HRV.
Detta ligger till grund för Beredskap, en bedömning på en skala från 0 till 10 som du får på morgonen tillsammans med ett av fyra rekommendationer: återhämta dig, fördela energin, du är redo eller kör på fullt.
Till detta har det lagts en översikt över livstecken även under dagen, inte bara på natten. Series 11 visade dem enbart baserat på sömn.
Observera: Apple tillhandahåller Beredskap endast i Series 12 och har inte meddelat att den kommer till äldre modeller. Funktionen bygger på tätheten av mätningar, som elvan inte samlar in.
Om du tränar regelbundet och ser realistiskt på återhämtning, är detta anledningen till att byta klocka. Om du bär den främst för aviseringar och betalningar, kommer du inte att märka någon skillnad.
Ceramic Shield 2 och återkomsten av den keramiska klockan
Aluminiumversionerna av Series 12 har fått Ceramic Shield 2, samma glas som Apple använder i de senaste iPhone-modellerna. Enligt Apples meddelande är det 60% mer motståndskraftigt än Ion-X från Series 11.
Det är en verklig förbättring, eftersom den aluminiumklockan alltid har varit den modellen som lättast repas. Titan och keramik har safirglas, precis som tidigare.
Den andra återkomsten är den keramiska klockan, som har varit borta från sortimentet sedan Series 5. Finns i två färger: pärlvit och nattblå.
Keramiken har dock två nackdelar. Den är tydligt tyngre (51,3 g i pärlvit och 52,9 g i nattblå, jämfört med 39,5 g i aluminium) och större: 47 × 41 × 9,85 mm istället för 46 × 40 × 9,7 mm. Det betyder att ett fodral för aluminiumversionen 46 mm inte passar den keramiska.
Ny är också aluminiumpaletten: mörkbrun, svart, ljusguld och rymdgrå. Titan finns i guld och naturlig version.
Audio Intelligence, det vill säga vad klockan gör med ljudet
Det är en uppsättning av fyra funktioner som Series 11 inte kommer att få: Ljudigenkänning (alarm, barnskrik, siren), snabbare Shazam, Live Rewind (återspelning av de senaste 15 sekunderna av samtalet) och Siri Recap (sammanfattning av samtalet).
De två första har fungerat sedan lanseringen. Live Rewind och Siri Recap kommer i beta i slutet av 2026 och kräver en iPhone 16 eller nyare med Apple Intelligence. Denna funktionalitet har även Apple Watch Ultra 4 fått, så det är inte en exklusivitet för Series 12.
Enligt MacRumors har den nya klockan också dubbelt så mycket RAM-minne (4 GB istället för 2 GB) och baksidan av klockan är i zirkon istället för safir. Apple anger inte dessa två parametrar i den officiella specifikationen.
Batteri i Apple Watch Series 12 vs 11: samma varaktighet, snabbare laddning
Här har Apple inte rört de angivna 24 timmarna av normal användning eller 38 timmar i energisparläge. Siffrorna är identiska med Series 11.
Men istället har hastigheten på laddning och uthålligheten under träning förändrats:
Utomhusträning: upp till 10 timmar istället för 8, alltså 25% längre
15 minuters laddning: upp till 12 timmars arbete istället för 8, alltså dubbelt så mycket
5 minuters laddning: upp till 10 timmar sömnspårning
Laddning till 80%: cirka 30 minuter, oförändrat
De fem minuterna före sömn är en mer praktisk förändring än vad som framgår i tabellen. Den som sover med klockan känner till problemet med morgonladdning i farten.
Du hittar inga laddare i lådan till någon av dessa modeller. Om du köper klockan som din första Apple-enhet, lägg till den direkt från kategorin induktionsladdare.
Skärmen har krympt med 2% och ingen pratar om det
Detta är den mest intressanta detaljen i hela lanseringen. Upplösningen, ljusstyrkan och skärmteknologin är identiska, men den aktiva ytan på skärmen har minskat:
46 mm: från 1 220 mm² till 1 196 mm²
42 mm: från 989 mm² till 970 mm²
Kuvertet har vuxit, skärmen har minskat. Apple kommenterar inte detta, men aritmetiken ger en slutsats: ramarna runt displayen är tjockare än i Series 11.
Två procent är en skillnad som du inte ser med blotta ögat. Det är dock värt att veta att just här har den nyare generationen tagit ett steg tillbaka, särskilt eftersom Apple berömmer varje framsteg för sig.
Vad Series 12 inte förbättrar
En ärlig lista över saker som förblir exakt desamma:
Upplösning och ljusstyrka på skärmen: 416 × 496 pixlar och 2 000 nits, oförändrat
Uppgiven batteritid, samma 24 och 38 timmar
Minne, 64 GB i båda modellerna
Wi-Fi 4 (802.11n), standard från 2009, fortfarande aktuell i Apple Watch
Bluetooth 5.3 och Ultra Wideband andra generationen, oförändrat
Vattentålighet 50 m och IP6X motstånd, identiska
Mobilnät, RedCap 5G och LTE har båda modeller
Det finns inte heller någon mätning av glukosnivåer, som det cirkulerar rykten om varje år. Det finns ingen förändring av kuvertets form eller något nytt system för att fästa banden. Båda dessa förväntas enligt obekräftade uppgifter komma först med Series 13.
Däremot har programvarufunktioner, som Sömnresultat eller meddelanden om högt blodtryck och sömnapné, även Series 11. Betala inte för dem en gång till.
Apple Watch Series 12 pris: hur mycket kostar den i Sverige
Priset på Apple Watch Series 12 börjar exakt där föregångaren började förra året. Den aluminiumversionen på 42 mm med GPS kostar lika mycket som Series 11 kostade vid lanseringen.
Version
42 mm
46 mm
Aluminium, GPS
1 899 kr
2 199 kr
Aluminium, GPS + Cellular
2 399 kr
2 699 kr
Titan, GPS + Cellular
3 299 kr
3 599 kr
Ceramik, GPS + Cellular
4 399 kr
4 699 kr
Series 11 har försvunnit från Apples utbud, men finns kvar hos operatörer och i detaljhandeln, vanligtvis flera hundra kronor billigare än nyheten. Det är dess enda, men starka argument.
Ceramik är i denna sammanställning en positionsprodukt. Den finns endast med modem, så en rättvis referenspunkt är aluminium med modem: 4 699 kr jämfört med 2 699 kr för samma klocka i ett annat hölje och 12 gram lättare.
Tillbehör för Apple Watch Series 12 vs 11: vad passar till vilken
Här återvänder vi till millimetern från början av artikeln, för i jämförelsen mellan Apple Watch Series 12 vs 11 är det just den som är den mest kostsamma skillnaden.
Armband till Apple Watch: passar båda generationerna
God nyhet: fästet för armbanden har inte förändrats. Ett armband köpt till Series 11 passar på Series 12 och vice versa. Tillverkarna beskriver dem direkt som kompatibla med modellerna 8, 9, 10, 11 och 12, och kompatibiliteten sträcker sig ännu längre tillbaka, vilket vi visade i sammanställningen av armband till Apple Watch Series 10.
Man måste bara träffa rätt storlek på fästet, och det är annorlunda än numret på klockan:
Detta är den vanligaste missen vid köp. Boett 42 mm i Series 11 och 12 tar mindre fäste, samma som de gamla modellerna 41 mm. Trots identiskt nummer i namnet är det inte en storlek i gruppen 42/44/45/46/49 mm.
Tech-Protect Silicone
Tech-Protect Silicone är det enklaste svaret på frågan om kompatibilitet. Tillverkaren nämner i namnet modeller från 8 till 12 samt SE och Ultra, så du behöver inte gissa något. Den mjuka silikonen absorberar inte svett och är lämplig för simning.
Spigen Athlex Air M
Spigen Athlex Air M är ett träningsarmband. Perforeringen avleder svett, och kardborrebandet håller det säkert på plats under löpning.
Namnets slut på ”11” beror på att produkten släpptes före lanseringen av den tolfte. Passformen avgörs dock av storleken på fästet, och den har inte förändrats, så armbandet passar även på Series 12. Vi har samlat fler modeller i vår översikt över sportarmband för Apple Watch 11.
Spigen WBF01 Band
Spigen WBF01 Band är ett förslag för vardagen, närmare den klassiska sportremmen från Apple än träningsversionen. Samma fäste 44/45/46/49 mm, så båda generationerna fungerar utan skillnad.
[hs_products ids=”146771,146530,146419″ cols=”3″ title=”Remmar som passar till Series 11 och 12″]
Fodral till Apple Watch Series 12: här slutar kompatibiliteten
Dåliga nyheter: fodralet från Series 11 passar inte på Series 12. Höljet sitter tätt runt boetten, så en millimeter i bredd gör hela skillnaden.
Det syns i beskrivningarna från tillverkarna själva. Spigen märker sitt hölje Thin Fit 360 som kompatibelt med ”Apple Watch 10 / 11” och det finns ingen tolv i det namnet. Bizon å sin sida har släppt separata serier som är helt dedikerade till Series 12, separat för boett 46 mm och 42 mm.
Samma princip gäller för skyddsglas och folie för skärmen. Eftersom ytan på displayen och tjockleken på kanterna har ändrats, kommer utskärningen från föregående generation inte att passa kanterna.
Bizon Case Watch Adamo till Series 12
Bizon Case Watch Adamo kombinerar ett hölje med en skärm skyddsglas, så du skyddar både klockans boett och display med en produkt. Den genomskinliga versionen döljer inte färgen på boetten, medan den matta svärtan förändrar klockans utseende.
Etuiet finns tillgängligt separat för versionerna 46 mm och 42 mm. Det är inte en universell storlek.
Bizon Case Watch Felipe för Series 12
Bizon Case Watch Felipe är ett förslag för fysiskt arbete och cykling. Den skyddar skärmen med en utstickande kant som tar emot repor istället för glas. Ceramic Shield 2 är mer motståndskraftig än Ion-X, men den förlorar fortfarande mot betong och dörrkarmar.
Observera vid köp: produktkortet som endast anger ”Apple Watch 46 mm” utan generationsnummer beskriver nästan alltid ett mönster för Series 10 och 11. Sök efter en beskrivning med tydlig ”Series 12”.
[hs_products ids=”146683,143174,146680″ cols=”3″ title=”Etui till Apple Watch Series 12″]
Om du håller dig till Series 11
Det är fortfarande värt att skydda den, särskilt eftersom aluminiumelvan har svagare Ion-X glas.
UNIQ Valencia
UNIQ Valencia är anodiserad aluminium kombinerad med flexibel TPU. Den ser ut som en metallram, men fungerar som ett fodral. Ett bra val när du vill ha skydd som inte syns.
Tillverkaren anger kompatibilitet som ”Apple Watch 46 mm”, utan generationsnummer, och produkten kom till sortimentet före lanseringen av den tolfte. Behandla den som ett fodral för Series 11 och 10.
Bizon Watch Film HydroFlex
Bizon Watch Film HydroFlex är en hydrogelfilm i ett set med sex stycken, skuren för Series 11 och 10 i storlek 46 mm. Versionen för 42 mm säljs separat. Hydrogel lägger sig bättre på skärmens rundning än hårt glas.
Kostnaden för att reparera skärmen på en Apple Watch kan uppgå till flera hundra kronor, medan ett komplett skydd är en bråkdel av den summan. Räkningen blir enkel.
Apple Watch Series 12 vs 11 handlar om fem situationer och fem tydliga svar.
Du har Series 11 och funderar på att byta. Stanna kvar med din. Samma upplösning, samma batteri, samma anslutning. Om inte återvinning och träningsdata är din huvudsakliga anledning till att bära klockan. Då är beredskap och tätare HRV ett verkligt argument.
Du har Series 9 eller en äldre modell. Ta Series 12. Språnget är stort: 24 timmars batteri istället för 18 timmar, tydligt större skärm, snabbare laddning, helt nytt lager av hälsofunktioner och Ceramic Shield 2.
Du köper din första Apple Watch. Series 12 i aluminiumversion. Eftersom ingångspriset inte har förändrats, finns det ingen anledning att välja föregångaren till ett pris som ligger nära nyheten. Om budgeten är stram, är ett alternativ den billigare Apple Watch SE 3.
Letar du efter besparingar. Series 11 från rean hos operatören. Du får samma upplösning och ljusstyrka, samma batteri, samma arbetstid och alla programvarufunktioner. Du förlorar endast de nya sensorerna och Beredskap.
Överväger du keramik. Endast om utseendet är viktigt för dig. Under ytan är det samma klocka, och för själva höljet betalar du nästan lika mycket som hela den aluminiummodellen kostar. Inom denna budget ryms redan Ultra, som vi beskrev i jämförelsen mellan Apple Watch Ultra 3 och Ultra 2.
Hela jämförelsen mellan Apple Watch Series 12 och 11 handlar om en idé: att mäta hjärtat mer exakt och oftare än tidigare. Allt annat har förblivit nästan oförändrat.
Fem slutsatser till slut:
Nya sensorer är den enda verkliga anledningen till att byta, puls var 5:e sekund, HRV upp till 24 gånger oftare, Beredskapsindikator
Upplösning, batteri och anslutning är identiska som i Series 11, inklusive 24 timmars drift och Wi-Fi 4
Ceramic Shield 2 hjälper verkligen ägare av aluminiumversionen, eftersom det är den variant som lättast repas
Höljet har vuxit med 1 mm, remmarna passar fortfarande, men fodral och skydd för Series 11 gör det inte längre
Inträdespriset har inte förändrats, så vid första köpet vinner den nyare modellen utan diskussion
Om du stannar vid elvan, investera i ett skydd och en ordentlig rem istället för en ny klocka. Om du byter till tolv, kom ihåg att fodralet måste vara märkt som „Series 12″, äldre kommer helt enkelt inte att passa.
Ja. Fästet för remmarna har inte förändrats mellan generationerna, så remmen från Series 11 passar på Series 12 utan modifieringar. Kom bara ihåg att höljet 42 mm tar en mindre fäste (38/40/41/42 mm), och höljet 46 mm tar en större (42/44/45/46/49 mm).
Passar fodralet från Apple Watch 11 till Series 12?
Nej. Höljet för Series 12 är 1 mm bredare i båda storlekarna, så höljet från föregående generation kommer inte att stängas ordentligt. Sök efter ett fodral som tydligt är märkt som „Apple Watch Series 12″.
Är det värt att köpa Apple Watch 11 istället för 12?
Det är värt det om du hittar den betydligt billigare. Series 11 har samma skärm, samma batteri, samma 5G-anslutning och alla programfunktioner, inklusive Sömnresultat och meddelanden om högt blodtryck. Du förlorar nya sensorer och beredskapsindikatorn.
Mäter Apple Watch Series 12 blodtrycket?
Den mäter inte blodtrycket. Båda generationerna, 11 och 12, har dock meddelanden om högt blodtryck. Klockan analyserar data från den optiska sensorn och signalerar möjliga symptom, men anger inte blodtrycksvärden.
Vad är skillnaden i batteri mellan Series 12 och 11?
Den angivna batteritiden är identisk: upp till 24 timmar vid normal användning och upp till 38 timmar i energisparläge. Series 12 klarar dessutom upp till 10 timmar träning utomhus istället för 8, och 15 minuters laddning ger 12 timmars användning istället för 8.
Kommer Beredskap att komma till Apple Watch Series 11 i en uppdatering?
Apple tillhandahåller Beredskap enbart i Series 12 och har inte meddelat att den kommer till äldre modeller. Funktionen använder tätheten av mätningar, som sensorn i Series 11 helt enkelt inte samlar in.
Vad kostar Apple Watch Series 12 i Polen?
Priserna börjar på 1 899 zł för aluminiumversionen 42 mm med GPS. 46 mm-versionen kostar 2 199 zł, versioner med mobilmodem från 2 399 zł, titan från 3 299 zł och keramik från 4 399 zł.
Vilken storlek av Apple Watch ska man välja: 42 eller 46 mm?
Storlek 42 mm passar på handleder med omkrets 130–200 mm, och 46 mm på 140–245 mm. En större klocka har en större skärm och samma batteritid, medan den mindre är lättare med cirka 7 gram och mindre iögonfallande under ärmen.