Galaxy S26 FE vs S25 FE: τι έχει πραγματικά αλλάξει;

Σε σύγκριση με το Galaxy S26 FE vs S25 FE, οι διαφορές περιορίζονται σε τρεις παράγοντες: τον επεξεργαστή Exynos 2500 αντί του 2400, το σύστημα One UI 9 αντί του One UI 8 και τη θύρα USB, η οποία επέστρεψε στην έκδοση 2.0. Η οθόνη, οι τρεις κάμερες, η selfie και η μπαταρία 4 900 mAh είναι ταυτόσιμες.

Η πρεμιέρα του S26 FE πραγματοποιήθηκε 27 Αυγούστου 2026, και οι πωλήσεις ξεκινούν στις 4 Σεπτεμβρίου.

Τοποθέτησε και τα δύο τηλέφωνα δίπλα-δίπλα, και δεν θα μπορέσεις να τα ξεχωρίσεις χωρίς να κοιτάξεις στις ρυθμίσεις. Η Samsung μετέφερε σχεδόν όλο τον εξοπλισμό από πέρυσι και αύξησε την τιμή.

Παρακάτω είναι ο πλήρης πίνακας και των δύο μοντέλων, η διάλυση της κυκλοφορούσας φήμης για την μπαταρία silicon-carbon, την οποία επαναλαμβάνουν ακόμα και οι πίνακες προδιαγραφών, καθώς και η ενότητα για τα αξεσουάρ: τι ταιριάζει σε ποιο μοντέλο και γιατί η θήκη του S25 FE δεν θα χωρέσει στο S26 FE.

Πότε κυκλοφόρησε κάθε μοντέλο στην αγορά

Και τα δύο τηλέφωνα έκαναν ντεμπούτο την ίδια στιγμή του χρόνου, με διάστημα λιγότερο από δώδεκα μήνες. Το Galaxy S25 FE είχε πρεμιέρα και έναρξη πωλήσεων την ίδια ημέρα, ενώ το S26 FE είχε μια εβδομάδα διαλείμματος μεταξύ των δύο.

ΓεγονόςGalaxy S25 FEGalaxy S26 FE
Πρεμιέρα (ανακοίνωση)4 Σεπτεμβρίου 202527 Αυγούστου 2026
Έναρξη πωλήσεων4 Σεπτεμβρίου 20254 Σεπτεμβρίου 2026
Τιμή εκκίνησης (128 GB)750 EUR799 EUR
Λειτουργικό σύστημα στην αρχήOne UI 8, Android 16One UI 9, Android 17

Galaxy S26 FE είναι ήδη επίσημο. Η Samsung το παρουσίασε στις 27 Αυγούστου 2026 και αμέσως ανακοίνωσε τις πλήρεις προδιαγραφές και τιμές, οπότε όλα τα δεδομένα σε αυτό το άρθρο προέρχονται από τον κατασκευαστή και όχι από διαρροές. Στα καταστήματα το τηλέφωνο θα φτάσει 4 Σεπτεμβρίου 2026.

Samsung S25 FE είναι διαθέσιμο προς πώληση εδώ και ένα χρόνο και αυτό αλλάζει όλη την εκτίμηση. Θυμήσου το αυτό για την ενότητα σχετικά με την τιμή, γιατί εκεί βρίσκεται η πιο σημαντική διαφορά μεταξύ αυτών των μοντέλων.

Αξεσουάρ και για τις δύο γενιές είναι διαθέσιμα άμεσα. Δες την κατηγορία Galaxy S26 FE →

Galaxy S26 FE vs S25 FE: πλήρης συγκριτικός πίνακας

Έχουμε τονίσει μόνο τις θέσεις που πραγματικά διαφέρουν.

ΠαράμετροςGalaxy S25 FEGalaxy S26 FE
ΕπεξεργαστήςExynos 2400 (4 nm)Exynos 2500 (3 nm)
ΓραφικάXclipse 940Xclipse 950
RAM8 GB8 GB
Μνήμη128 / 256 / 512 GB, UFS 4.0128 / 256 / 512 GB, UFS 4.0
Οθόνη6.7″, Dynamic AMOLED 2X6.7″, Dynamic AMOLED 2X
Ανάλυση1080 × 2340 (385 ppi)1080 × 2340 (385 ppi)
Ανανέωση60–120 Hz60–120 Hz
Μέγιστη φωτεινότητα1 900 nits1 900 nits
ΓυαλίGorilla Glass Victus+Gorilla Glass Victus+
Κύρια κάμερα50 MP, f/1.8, OIS50 MP, f/1.8, OIS
Ultra Wide12 MP, f/2.2, 123°12 MP, f/2.2, 123°
Τηλεφακός8 MP, zoom 3×, OIS8 MP, zoom 3×, OIS
Selfie12 MP, f/2.212 MP, f/2.2
Βίντεο8K 30 fps, 4K 120 fps8K 30 fps, 4K 120 fps
Μπαταρία4 900 mAh, Li-Ion4 900 mAh, Li-Ion
Ενσύρματη φόρτιση45 W (65% σε 30 λεπτά)45 W (69% σε 30 λεπτά)
Ασύρματη φόρτιση15 W, συμβατότητα με Qi215 W, συμβατότητα με Qi2
Πιστοποιημένοι κύκλοι φόρτισης2 0001 200
Θύρα USB-CUSB 3.2 Gen 1USB 2.0
Διαστάσεις161.3 × 76.6 × 7.4 mm161.6 × 76.9 × 7.4 mm
Βάρος190 g193 g
Πλαίσιοαλουμίνιοαλουμίνιο
ΑντοχήIP68IP68
Λειτουργικό σύστημαOne UI 8, Android 16One UI 9, Android 17
ΧρώματαIcyblue, Jetblack, Navy, WhiteGraphite, Pistachio, Blueberry

Εννέα διαφορετικές θέσεις σε είκοσι πέντε. Από αυτές, πέντε είναι καλλυντικά (διαστάσεις, βάρος, χρώματα, ταχύτητα φόρτισης, αριθμός έκδοσης One UI), δύο είναι βήματα πίσω, και το κέρδος στην απόδοση προέρχεται από τον επεξεργαστή μαζί με την γραφική μονάδα.

Τι προσφέρει ο Exynos 2500 στη καθημερινή χρήση;

Ο Exynos 2500 είναι η μόνη αισθητή αλλαγή στην καθημερινότητα. Ο επεξεργαστής κατασκευάζεται με τη δεύτερη γενιά της διαδικασίας 3 nm GAA, ενώ ο Exynos 2400 με το S25 FE χρησιμοποιούσε 4 nm.

Κέρδος απόδοσης σύμφωνα με τη Samsung:

  • Περίπου 30% ταχύτερος επεξεργαστής (CPU) και γραφική μονάδα (GPU)
  • Περίπου 40% ταχύτερη μονάδα NPU, υπεύθυνη για τις λειτουργίες Galaxy AI
  • Νέος κύριος πυρήνας: Cortex-X925 αντί για Cortex-X4
  • Νέα γραφική μονάδα: Xclipse 950 αντί για Xclipse 940

Ο NPU είναι πιο σημαντικός εδώ από ό,τι φαίνεται στο χαρτί. Αυτός υπολογίζει τις λειτουργίες Galaxy AI, δηλαδή τις περιλήψεις, τις μεταφράσεις σε πραγματικό χρόνο και την επεξεργασία φωτογραφιών. Αν πραγματικά χρησιμοποιείς το Galaxy AI, τότε η μεγαλύτερη διαφορά σε όλη τη σύγκριση.

Σημείωση: 30% στο χαρτί δεν σημαίνει 30% ταχύτερο τηλέφωνο. Και τα δύο μοντέλα σε καθημερινές εργασίες, δηλαδή κατά την περιήγηση, στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και στις φωτογραφίες, λειτουργούν πρακτικά το ίδιο. Η διαφορά αποκαλύπτεται σε παιχνίδια και σε μεγαλύτερη φόρτιση.

Η οθόνη και οι κάμερες παρέμειναν αμετάβλητες

Εδώ δεν υπάρχει τίποτα να πούμε και αυτό είναι το πιο σημαντικό γεγονός.

Οι παράμετροι της οθόνης είναι ίδιες: 6,7 ίντσες, Dynamic AMOLED 2X, 1080 × 2340, ανανέωση από 60 έως 120 Hz, δηλωμένη φωτεινότητα 1.900 nits, γυαλί Gorilla Glass Victus+.

Το σετ καμερών είναι ίδιο, αισθητήρας προς αισθητήρα:

  • Κύρια 50 MP, f/1.8, με οπτική σταθεροποίηση (OIS)
  • Ultrawide 12 MP, f/2.2, γωνία θέασης 123°
  • Telephoto 8 MP, οπτικό ζουμ 3×, με OIS
  • Selfie 12 MP, f/2.2

Η εγγραφή βίντεο επίσης χωρίς αλλαγές: 8K στα 30 fps και 4K στα 120 fps και στα δύο μοντέλα.

Οι αισθητήρες είναι οι ίδιοι, αλλά οι φωτογραφίες περνούν από έναν πιο πρόσφατο επεξεργαστή σήματος εικόνας (ISP), οπότε η Samsung ανακοινώνει ελαφρώς καλύτερη τονική κλίμακα μετά το σούρουπο. Αυτό είναι το μόνο που αλλάζει πραγματικά στις κάμερες.

Νέα στο S26 FE είναι αποκλειστικά οι προγραμματιστικές δυνατότητες: My FanCam (αυτόματη διατήρηση επιλεγμένου ατόμου στο κάδρο, διαθέσιμη προηγουμένως μόνο σε αναδιπλούμενα μοντέλα) και Super Steady με κλείδωμα επιπέδου. Είναι λογισμικό που η Samsung μπορεί στο μέλλον να διαθέσει και σε παλαιότερο μοντέλο.

Μπαταρία χωρίς αλλαγές και χωρίς στοιχείο πυριτίου-άνθρακα

Και τα δύο τηλέφωνα έχουν 4.900 mAh, την ίδια ισχύ φόρτισης μέσω καλωδίου 45 W και ασύρματης φόρτισης 15 W.

Κυκλοφορεί η πληροφορία ότι το Samsung S26 FE έχει μπαταρία πυριτίου-άνθρακα. Δεν έχει επιβεβαιωθεί. Η Samsung δεν αναφέρει αυτή την τεχνολογία στην επίσημη προδιαγραφή, ενώ το SamMobile αναφέρει ρητά ότι πρόκειται για κοινό στοιχείο λιθίου-ιόντος. Ωστόσο, ορισμένες βάσεις δεδομένων, συμπεριλαμβανομένης της GSMArena, χαρακτηρίζουν το στοιχείο ως Si/C.

Δεν υπάρχει απόφαση από τον κατασκευαστή. Είναι σίγουρο, ωστόσο, ότι το πυρίτιο-άνθρακας εισήχθη τον Ιούλιο του 2026 αποκλειστικά στα αναδιπλούμενα μοντέλα: Galaxy Z Flip 8, Z Fold 8 και Z Fold 8 Ultra.

Η πραγματική κερδοφορία κατά τη διάρκεια της εργασίας προέρχεται και πάλι όχι από την μπαταρία, αλλά από τον πιο οικονομικό επεξεργαστή στα 3 nm. Η Samsung δηλώνει περίπου μία ώρα μεγαλύτερης αναπαραγωγής βίντεο, ενώ η ευρωπαϊκή ενεργειακή ετικέτα αναφέρει 50 ώρες λειτουργίας σε σχέση με 42,5 ώρες στο S25 FE και κατηγορία A αντί για B.

Η διαφορά στη φόρτιση είναι καλλωπιστική: 69% σε 30 λεπτά σε σχέση με 65% στο S25 FE. Τέσσερις ποσοστιαίες μονάδες.

Κρυφό μείον: η μπαταρία θα αντέξει λιγότερους κύκλους

Αυτό δεν το διαφημίζει η Samsung, και προκύπτει άμεσα από την ευρωπαϊκή ενεργειακή ετικέτα. Η μπαταρία στο S26 FE είναι πιστοποιημένη για 1 200 κύκλους φόρτισης, ενώ στο S25 FE για 2 000. Κύκλος είναι η πλήρης φόρτιση από το μηδέν έως το εκατό τοις εκατό; μετά την υπέρβαση αυτού του ορίου, η μπαταρία διατηρεί λιγότερο από 80% της αρχικής χωρητικότητας.

Στην πράξη, οι 1 200 κύκλοι είναι ακόμα αρκετά χρόνια κανονικής χρήσης. Είναι ωστόσο σημαντικό να γνωρίζετε ότι με την επταετή υποστήριξη του συστήματος, η μπαταρία θα εξαντλήσει το πιστοποιημένο απόθεμά της πολύ νωρίτερα από τις ενημερώσεις.

Για να επιτευχθούν πλήρη 45 W και τα δύο μοντέλα χρειάζονται τον ίδιο φορτιστή USB Power Delivery (USB PD) με ισχύ τουλάχιστον 45 W. Αγοράζοντας αξεσουάρ, δεν χρειάζεται να διακρίνετε τις γενιές.

Η θύρα USB είναι το πρώτο βήμα πίσω

Το Galaxy S26 FE διαθέτει θύρα USB-C προτύπου 2.0, ενώ το S25 FE είχε USB 3.2 Gen 1. Αυτό είναι το δεύτερο σημείο, εκτός από τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, όπου το νεότερο μοντέλο αποτυγχάνει σε σύγκριση με τον προκάτοχό του.

Η φόρτιση λειτουργεί εξίσου γρήγορα, καθώς η ισχύς δεν εξαρτάται από την έκδοση του προτύπου δεδομένων. Μόνο η μεταφορά αρχείων είναι πιο αργή.

Η κλίμακα αυτής της διαφοράς εντυπωσιάζει μόνο σε συγκεκριμένα παραδείγματα. Ένα λεπτό βίντεο σε 8K ζυγίζει μερικές εκατοντάδες megabytes, οπότε το υλικό μίας ώρας είναι αρκετές δεκάδες gigabytes. Μέσω USB 3.2 Gen 1 μπορείς να το μεταφέρεις σε λίγα λεπτά, ενώ μέσω USB 2.0 το τηλέφωνο θα παραμείνει συνδεδεμένο στον υπολογιστή για πολύ περισσότερο χρόνο.

Αν χρησιμοποιείς το cloud ή στέλνεις φωτογραφίες ασύρματα, δεν θα παρατηρήσεις καμία διαφορά.

Σύστημα και ενημερώσεις, δηλαδή η διαφορά ενός έτους

Το Galaxy S26 FE ξεκινά με One UI 9 σε Android 17, ενώ το S25 FE έκανε πρεμιέρα με One UI 8 σε Android 16.

Και οι δύο γενιές έχουν την ίδια πολιτική υποστήριξης: επτά γενιές Android και επτά χρόνια ενημερώσεων ασφαλείας. Ωστόσο, καθώς το S26 FE ξεκινά ένα χρόνο αργότερα, η υποστήριξή του τελειώνει ένα χρόνο αργότερα.

Αυτή είναι μια πραγματική υπεροχή του νεότερου μοντέλου, αν και στην πράξη σημαίνει επιλογή μεταξύ ενός τηλεφώνου που υποστηρίζεται μέχρι το 2032 και ενός που υποστηρίζεται μέχρι το 2033. Το S25 FE θα λάβει επίσης το One UI 9 σε ενημέρωση.

Εδώ βρίσκεται η πραγματική διαφορά μεταξύ των μοντέλων

Οι τιμές εκκίνησης και των δύο μοντέλων στην Ευρώπη:

ΈκδοσηGalaxy S25 FE στην εκκίνησηGalaxy S26 FE στην εκκίνηση
8 GB / 128 GB750 EUR799 EUR
8 GB / 256 GB810 EUR899 EUR
8 GB / 512 GB930 EUR1 099 EUR

Το Samsung S26 FE είναι πιο ακριβό σε κάθε επίπεδο μνήμης. Η αύξηση είναι ανάλογη με τη χωρητικότητα: 49 EUR στην βασική έκδοση, 89 EUR στα 256 GB και έως 169 EUR στα 512 GB.

Ωστόσο, το κλειδί είναι κάτι άλλο. Το Galaxy S25 FE είναι στην αγορά εδώ και ένα χρόνο και έχει σαφώς μειωθεί στην τιμή. Το πραγματικό επίπεδο μείωσης εξαρτάται από το κατάστημα και τις προσφορές, αλλά το παλαιότερο μοντέλο μπορείς να το αγοράσεις σήμερα αισθητά φθηνότερα από την ημέρα της κυκλοφορίας, ενώ το S26 FE μόλις ξεκινά με πλήρη τιμοκατάλογο.

Συνδύασε το με τον πίνακα προδιαγραφών: παίρνεις την ίδια οθόνη, την ίδια σειρά καμερών, την ίδια μπαταρία και ταχύτερη θύρα USB, πληρώνοντας πολύ λιγότερα. Για τους περισσότερους ανθρώπους το Galaxy S25 FE είναι σήμερα μια πιο λογική αγορά.

Galaxy S26 FE vs S25 FE: ποιο να επιλέξεις;

Επίλεξε το Galaxy S26 FE, αν:

  • Χρησιμοποιείς τακτικά τις λειτουργίες Galaxy AI, γιατί το NPU έχει κερδίσει εδώ τα περισσότερα.
  • Παίζεις και θέλεις επιπλέον ισχύ για τα επόμενα χρόνια.
  • Σου ενδιαφέρει η μεγαλύτερη δυνατή υποστήριξη, δηλαδή μέχρι το 2033.
  • Αγοράζεις τηλέφωνο για έξι ή επτά χρόνια και η διαφορά τιμής απλώνεται σε αυτή την περίοδο.

Επίλεξε το Galaxy S25 FE, αν:

  • Κοιτάς τη σχέση τιμής προς δυνατότητες. Η οθόνη, οι κάμερες και η μπαταρία είναι ταυτόσιμες, ενώ πληρώνεις σαφώς λιγότερα.
  • Μεταφέρεις μεγάλα αρχεία μέσω καλωδίου, γιατί μόνο αυτό το μοντέλο έχει γρήγορη θύρα USB 3.2 Gen 1.
  • Δεν χρησιμοποιείς τις δυνατότητες AI τόσο εντατικά ώστε να νιώσεις ταχύτερο NPU.

Η επιλογή μας: με τη σημερινή διαφορά τιμών, το Galaxy S25 FE κερδίζει για τους περισσότερους αγοραστές. Το Galaxy S26 FE έχει νόημα όταν σκοπεύεις να κρατήσεις το τηλέφωνο μέχρι το τέλος της υποστήριξης ή χρησιμοποιείς εντατικά το Galaxy AI.

Αν σκέφτεσαι πιο ισχυρά μοντέλα από αυτή την οικογένεια, τα έχουμε συγκρίνει σε σύγκριση Galaxy S26 Ultra και S25 Ultra.

Αξεσουάρ: ταιριάζει η θήκη του Galaxy S25 FE στο S26 FE;

Δεν ταιριάζει και δεν αξίζει να δοκιμάσεις. Αυτή είναι η πρώτη ερώτηση που τίθεται κατά την αλλαγή γενιάς και εδώ η απάντηση είναι σαφής.

Η διαφορά διαστάσεων είναι 0.3 mm σε ύψος και 0.3 mm σε πλάτος, και σύμφωνα με το Android Authority, η Samsung έχει ελαφρώς ανασχεδιάσει και την περιοχή της κάμερας. Το πάχος είναι το ίδιο (7.4 mm), οπότε η μαλακή θήκη από τον προκάτοχο συχνά μπορεί να τεντωθεί, αλλά:

  • Οι εγκοπές για την κάμερα δεν ευθυγραμμίζονται. Με την αλλαγμένη περιοχή, μέρος του φακού μπορεί να είναι καλυμμένο.
  • Τα κουμπιά δεν ευθυγραμμίζονται με τις εγκοπές, οπότε το πάτημα γίνεται άβολο.
  • Οι σκληρές θήκες σπάνε στη γωνία κατά την προσπάθεια τεντώματος.

Με τα γυαλιά προστασίας είναι το ίδιο. Η διαγώνιος και η ανάλυση δεν έχουν αλλάξει, αλλά το 0.3 mm πιο φαρδύ μπροστινό μέρος σημαίνει ότι το γυαλί για το S25 FE δεν θα καλύψει την οθόνη ομοιόμορφα, και η κόλλα θα πέσει μερικώς στην άκρη.

Προσοχή: οι κατασκευαστές έχουν κυκλοφορήσει ειδικές εκδόσεις για το S26 FE πριν από την έναρξη πώλησης του τηλεφώνου, οπότε δεν υπάρχει λόγος να κάνετε συμβιβασμούς. Επιλέξτε αξεσουάρ που περιγράφονται ακριβώς με το μοντέλο που έχετε.

Μαγνήτες: κοινό πρόβλημα και για τις δύο γενιές

Ούτε το Galaxy S25 FE, ούτε το S26 FE διαθέτουν ενσωματωμένους μαγνήτες. Και τα δύο φορτίζονται ασύρματα με πρότυπο Qi2 με ισχύ 15 W, αλλά κανένα δεν θα προσελκύσει από μόνο του τον φορτιστή ή τη βάση.

Σε και τις δύο περιπτώσεις η λύση είναι η ίδια: θήκη με μαγνητικό δαχτυλίδι. Τη φοράς και το τηλέφωνο αρχίζει να κρατιέται σε φορτιστές Qi2, μαγνητικούς powerbanks, αυτοκινητικούς βραχίονες και πορτοφόλια για κάρτες. Τον ίδιο μηχανισμό περιγράψαμε στο iPhone 16e χωρίς MagSafe.

Μαγνητικά αξεσουάρ που ταιριάζουν και στα δύο μοντέλα μπορείς να βρεις στις κατηγορίες ασύρματοι φορτιστές και αξεσουάρ MagSafe.

Αξεσουάρ για Galaxy S26 FE

Η θήκη και τα γυαλιά για το νέο μοντέλο έφτασαν στην αποθήκη πριν το τηλέφωνο εμφανιστεί καν στα καταστήματα.

Spigen Ultra Hybrid Mag MagSafe

Σε τι ταιριάζει: Spigen Ultra Hybrid Mag, αν ενδιαφέρεσαι για μαγνήτες.

Η θήκη συνδυάζει σκληρή πλάτη από πολυκαρβονικό (PC) με ευέλικτο πλαίσιο από TPU (θερμοπλαστικό πολυουρεθάνιο), και επιπλέον προσθέτει έναν μαγνητικό δακτύλιο, ο οποίος λείπει από το ίδιο το τηλέφωνο. Η έκδοση Frost Black έχει ματ, θολή πλάτη, στην οποία οι δακτυλικές αποτυπώσεις είναι πολύ λιγότερο ορατές από ότι στην γυαλιστερή παραλλαγή.

Ringke Fusion Magnetic MagSafe

Η διαφανής θήκη έχει μαγνήτες και ανυψωμένο χείλος γύρω από την περιοχή της κάμερας. Καλή επιλογή, αν αγοράζεις το χρώμα Pistachio ή Blueberry και θέλεις να το βλέπεις.

Tech-Protect Glass Fit+

Το Gorilla Glass Victus+ προστατεύει την οθόνη από γρατσουνιές, αλλά όχι από ραγίσματα σε περίπτωση πτώσης. Η αντικατάσταση της οθόνης σε σέρβις κοστίζει εκατοντάδες ζλότι, ενώ το γυαλί Tempered είναι ένα κλάσμα αυτού του ποσού. Το Glass Fit+ έρχεται σε σετ δύο τεμαχίων με πλαίσιο εγκατάστασης.

[hs_products category=”2578″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Αξεσουάρ για Galaxy S26 FE”]

Αξεσουάρ για Galaxy S25 FE

Το Samsung S25 FE έχει περάσει ένα χρόνο στην αγορά, οπότε η επιλογή είναι πολύ ευρύτερη: η κατηγορία θηκών περιλαμβάνει περισσότερες από εκατό επιλογές. Συγκεντρώσαμε πλήρη κατάταξη σε ξεχωριστό κείμενο για τις καλύτερες θήκες για Galaxy S25 FE.

UAG Scout MagSafe

Θωρακισμένη κατασκευή με μαγνήτες και πιστοποίηση MIL-STD-810G. Η UAG κατασκευάζει θήκες πιο παχιές από την Spigen, αλλά αυτή η παχύτητα προστατεύει σε πτώση στην άκρη.

Tech-Protect Magflex MagSafe

Είναι μια πιο λεπτή εναλλακτική για τις θωρακισμένες κατασκευές, επίσης με μαγνητικό δακτύλιο. Θα είναι χρήσιμη αν δεν θέλεις η θήκη να προσθέτει όγκο στο τηλέφωνο.

Spigen Glas.tR EZ Fit Pro

Το σύστημα EZ Fit είναι από τα καλύτερα σχεδιασμένα: το πλαίσιο τοποθετεί το γυαλί μόνο του, οπότε η σωστή κόλληση συνήθως επιτυγχάνεται με την πρώτη φορά. Στο σετ περιλαμβάνονται δύο τεμάχια.

[hs_products category=”1954″ limit=”6″ sort=”sales” title=”Θήκες για Galaxy S25 FE”]

Σύνοψη

Galaxy S26 FE είναι μια εξαιρετικά προσεκτική αναβάθμιση. Η Samsung έχει μεταφέρει σχεδόν όλο τον εξοπλισμό από τον προκάτοχό του. Ο επεξεργαστής, το σύστημα και η θύρα USB έχουν αλλάξει. Η οθόνη, όλες οι κάμερες και η μπαταρία έχουν μεταφερθεί χωρίς αλλαγές.

Τρία πράγματα που αξίζει να θυμόμαστε:

  1. Μόνο ο επεξεργαστής προσφέρει πραγματικό κέρδος. Ο Exynos 2500 είναι περίπου 30% πιο γρήγορος σε CPU και GPU και 40% σε NPU, κάτι που φαίνεται κυρίως στα παιχνίδια και τις λειτουργίες Galaxy AI.
  2. Υπάρχουν δύο βήματα πίσω, όχι ένα. Η θύρα USB έχει επιστρέψει στην έκδοση 2.0 και η πιστοποιημένη διάρκεια ζωής της μπαταρίας έχει μειωθεί από 2.000 σε 1.200 κύκλους φόρτισης.
  3. Η τιμή γέρνει την πλάστιγγα υπέρ του S25 FE. Με την ίδια οθόνη, κάμερες και μπαταρία, το παλαιότερο μοντέλο κοστίζει σήμερα σαφώς λιγότερο.

Ανεξάρτητα από την επιλογή, και τα δύο τηλέφωνα αξίζει να συμπληρωθούν με τα ίδια: θήκη με μαγνητικό δαχτυλίδι, καθώς κανένα δεν έχει ενσωματωμένους μαγνήτες, καθώς και γυαλί ανθεκτικό σε θραύσεις, καθώς το Gorilla Glass Victus+ προστατεύει από γρατζουνιές, όχι από πτώσεις.

Πηγές: επίσημη ανακοίνωση του Galaxy S26 FE στο Samsung Global Newsroom, σύγκριση S26 FE και S25 FE στο SamMobile, εξήγηση για την μπαταρία silicon-carbon στο SamMobile, φύλλο προδιαγραφών του Galaxy S26 FE στο GSMArena, σύγκριση τιμών και των δύο γενιών στο GSMArena, νέες δυνατότητες κάμερας και One UI 9 σύμφωνα με το Android Authority, ευρωπαϊκή ενεργειακή ετικέτα του Galaxy S26 FE στο GSMArena, ανάλυση της πτώσης των κύκλων φόρτισης στο Android Authority

FAQ: Galaxy S26 FE και S25 FE

Αξίζει να πληρώσετε επιπλέον για το Galaxy S26 FE;

Συνήθως όχι. Η οθόνη, οι τρεις κάμερες και η μπαταρία είναι ταυτόσιμες με αυτές του S25 FE, ενώ το νεότερο μοντέλο έχει πιο αργή θύρα USB. Η επιπλέον χρέωση έχει νόημα αν χρησιμοποιείς εντατικά το Galaxy AI ή αν θέλεις τη μεγαλύτερη υποστήριξη, δηλαδή μέχρι το 2033.

Πότε είναι η πρεμιέρα του Galaxy S26 FE και πότε ξεκινά η πώληση;

Η πρεμιέρα πραγματοποιήθηκε στις 27 Αυγούστου 2026, όταν η Samsung παρουσίασε το τηλέφωνο και ανακοίνωσε τις πλήρεις προδιαγραφές. Η πώληση ξεκινά στις 4 Σεπτεμβρίου 2026.

Ποιες είναι οι διαφορές του Galaxy S26 FE από το S25 FE;

Τρεις πράγματα: τον επεξεργαστή (Exynos 2500 στα 3 nm αντί για Exynos 2400 στα 4 nm), το λειτουργικό σύστημα στην εκκίνηση (One UI 9 σε Android 17 αντί για One UI 8) και τη θύρα USB, η οποία υποχώρησε από το 3.2 Gen 1 στο 2.0. Η οθόνη, οι κάμερες, η selfie και η μπαταρία 4 900 mAh είναι ταυτόσιμες.

Έχει το Galaxy S26 FE μπαταρία silicon-carbon;

Δεν υπάρχει επιβεβαίωση από τον κατασκευαστή. Η Samsung δεν αναφέρει silicon-carbon στις επίσημες προδιαγραφές, ενώ το SamMobile γράφει για μια κανονική μπαταρία λιθίου-ιόντων 4 900 mAh, αν και ορισμένες βάσεις δεδομένων την αναφέρουν ως Si/C. Είναι σίγουρο ότι τον Ιούλιο του 2026 αυτή η τεχνολογία δόθηκε αποκλειστικά σε αναδιπλούμενα μοντέλα: Z Flip 8, Z Fold 8 και Z Fold 8 Ultra.

Ταιριάζει η θήκη του Galaxy S25 FE στο S26 FE;

Όχι. Το νέο μοντέλο είναι 0.3 mm ψηλότερο και πιο φαρδύ, ενώ το νησί της κάμερας έχει ελαφρώς ανασχεδιαστεί. Οι εγκοπές για την κάμερα και τα κουμπιά δεν βρίσκονται στην ίδια θέση, οπότε χρειάζεσαι θήκη αφιερωμένη στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Έχει το Galaxy S26 FE μαγνήτες για MagSafe;

Όχι, όπως το S25 FE. Και τα δύο τηλέφωνα φορτίζουν ασύρματα με το πρότυπο Qi2 με ισχύ 15 W, αλλά δεν διαθέτουν ενσωματωμένο δαχτυλίδι μαγνητών. Οι μαγνήτες προστίθενται με τη θήκη, όπως η Spigen Ultra Hybrid Mag ή η UAG Scout MagSafe.

Ποιο τηλέφωνο έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής μπαταρίας;

Το Galaxy S26 FE, αλλά η διαφορά είναι μικρή. Η χωρητικότητα είναι ίδια (4 900 mAh), και το όφελος προέρχεται από τον πιο αποδοτικό επεξεργαστή στα 3 nm. Η Samsung δηλώνει περίπου μία ώρα μεγαλύτερης αναπαραγωγής βίντεο.

Comments

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *